Cultuur Moeras- Arabieren in Irak ten dode opgeschreven Maffiosi Italië en Rusland bundelen krachten Bloe Republike 'We krijg Er komt hier een soor aids uit de lucht vallen' Tientallen dc BUITENLAND rz:Oceaan Libië en Israël zoeken stiekum toenadering DE STEM DINSDAG 1 JUNI 1993 Een mudhiff het traditionele rieten gastverblijf van de Moeras-Arabieren, in aanbouw. Door Aad Luymes (anp) Umm El Shuweids - „Die verhalen over gif hier in het water van de moeras sen zijn allemaal leugens. Het water is schoon, je kan het gewoon drinken". Om zijn woorden kracht bij te zetten, strekt sjeik Walih Suwei- lim zijn hand over de reling van het wankele bootje waarin hij zich bevindt. Schept een hand vol water en zet die aan zijn tandeloze mond. Luid slurpend giet hij het groenige water van een kanaaltje in de moerassen van Mesopotamië in Zuid-Irak naar binnen. De bejaarde sjeik werpt een steelse blik op een regerings ambtenaar, die de buitenlandse journalisten begeleidt, in de hoop dat zijn blijk van trouw aan president Saddam Husayn wordt opgemerkt. „Ik sta geheel tot uw beschikking", laat hij de gids nog weten. Het is niet duidelijk of de vin gers van de bejaarde man trillen wegens een ziekte of uit angst iets verkeerd te zeggen. Als hij niet vergiftigd wordt door het water, dan wordt zijn blijk van loyaliteit ongetwijfeld beloond door een aanval van buikloop. Het kanaaltjë fungeert duidelijk zichtbaar als riool van het moe rasdorpje Umm El Shuweids, ten noorden van de havenstad Al Basrah. Onlangs verschenen in de wes terse pers berichten dat het Iraakse leger gif in het water zou hebben gestrooid om de shi'iti- sche opstandelingen die zich in de moerassen schuilhouden uit te moorden. Baghdad ontkent dit in alle toonaarden en nodigde journalisten uit een kijkje te ne men. Onder begeleiding van een gids krijgen ze slechts één dorpje te zien. De rest van de moerassen, een gebied zo groot als de helft van Nederland, blijft verboden terrein. Alleen in het modeldorp je Umm El Shuweids van sjeik Suweilim, is de regering zeker van de trouw van de circa dui zend inwoners aan de president. Vlak achter het gehucht ligt een fortificatie van het regeringsle ger. Uit een aarden wal wijzen de lopen van mitrailleurs in de richting van de velden met fris groene rietpluimen die golven in de lentewind. „Iedereen hier in het dorp houdt veel van de president. De rais, de grote leider, is hier al zeven maal op bezoek geweest en steeds kwam hij met gulle gaven", ver telt de sjeikh in de mudhif, het traditionele gastenverblijf dat geheel uit riet is opgetrokken. „Dankzij de president, moge God hem behoeden, zijn er scho len en stenen huizen gekomen. Ook is er nu een apotheek en elektriciteit". Sjeik Suweilim laat een foto zien waarop de president, gezeten op de kleurige tapijten in de mudhif, een lijst opstelt met de wensen van de dorpsbewoners. Verhalen in de westerse media over shi'itische opstandelingen die zich in de ontoegankelijke moerassen zou den verstoppen, doet hij af als onzin. „Hier zijn geen boeven, wat de buitenlanders ook mogen beweren." Sinds mensenheugenis hebben de Moeras-Arabieren, of de Me dan, zoals zij zichzelf noemen, in dit gebied tussen de rivieren de Tigris en de Eufraat gewoond. Ze wonen veelal in bamboehut ten verscholen tussen het riet, levend van de jacht. Verder hou den ze kippen en waterbuffels, die vooral gebruikt worden om nieuwe vaarroutes te creëren door ze de drijvende rietvelden in te sturen. Als het waterpeil in het Twee stromenland steeg, trokken de semi-nomaden naar hoger gele gen gebieden. Of ze verhoogden eenvoudig de vloer van hun hut ten met een extra laagje riet en modder. Deze traditionele cul tuur in dit gebied, ooit de baker mat van de eerste beschaving, is nu volgens Iraakse ballingen en veel westerse waarnemers ten dode opgeschreven. De moerassen liggen grofweg in geklemd in de driehoek Al Bas rah, Al-Amarah en An Nasiriya. Het gebied van drijvende eiland jes, meren en waterlopen was eeuwenlang ontoegankelijk en de Medan leefden er zonder zich iets aan te trekken van Otto maanse, Perzische of Britse overheersing. Bas in de afgelopen jaren lijkt de Moeras-Arabieren, of de Medan, zoals zij zichzelf noemen, in hun ranke bootjes bij het moerasdorp Umm El Shuweids. Iraakse regering erm te slagen het traditionele verzet van de stammen in te dammen. De moe rassen waren lange tijd een vrij plaats voor criminelen, deser teurs en rebellen. Nadat in 1991 de shi'itische opstand tegen Sad dam Husayn mislukte, namen enkele honderdduizenden shi'ie- ten uit de heilige steden Karbala en An Najaf de wijk naar de moerassen. Sindsdien wordt er bij herhaling melding gemaakt van gevechten en bombardementen op moeras dorpjes. De beschuldigingen leidden vorig jaar onder meer tot de instelling van een vliegverbod van de VN voor de Iraki's bene den de 32e breedtegraad. De Nederlandse ex-minister Max van der Stoel, die Irak bezocht namens de Verenigde Naties, zei bewijzen te hebben dat het leger opdracht kreeg drie moerasstammen geheel 'uit de weg te ruimen'. Ook werden Moeras-Arabieren verdreven en overgebracht naar nieuwe ne derzettingen die onder controle staan van het leger. Vorig jaar erkende de regering dat een paar duizend mensen gedwongen werden te verhuizen om zo hun levensstandaard te verhogen en 'betere burgers' van hen te ma ken. Wie langs de hoofdweg van Al- Amarah naar de zuidelijke stad Al Basrah reist, wordt een aantal zaken snel duidelijk. Zo gaan de gedwongen verhuizingen nog steeds door. Aan weerszijden van de weg worden onder het toeziend oog van militairen in snel tempo huizen gebouwd. Stapeltjes gele stenen geven aan op welke plaatsen nog meer ne derzettingen moeten komen. Halverwege Al Basrah ligt een naamloos gehucht dat is opge trokken uit riet en golfplaten. Het dorpshoofd zegt dat enkele tientallen families twee weken geleden gedwongen werden hier naar toe te trekken. Een enkele koe en wat kippen is alles wat ze konden meenemen. Hij vertelt dat ze boeren zijn die in de 'moerassen leefden en neemt hierbij geen blad voor de mond. „Er is hier niets, geen water en geen elektriciteit", klaagt hij. De sfeer langs de weg met zijn tientallen militaire controlepos ten is grimmig. Over een lengte van honderden kilometers rijgen de militaire kampementen en versterkingen zich aaneen tot een kordon dat het moeras aan de zuidkant van de weg herme tisch afsluit. Lopen van mitrailleurs en tanks wijzen dreigend naar de passan ten: meisjes in fel gekleurde jur ken die met voer voor het vee op hun hoofden terugkeren van de velden. Af en toe passeren er door de eeuwen heen gebruikte FOTO ANP militaire opleggers met bemande tanks en amfibievoertuigen, 's Nachts is het niet veilig op de weg en vinden er geregeld over vallen plaats, zo wordt van di verse kanten beweerd. De regering gaf vorig jaar toe dat het onrustig was in het ge bied, maar weet dit aan .4.000 Iraniërs die het gebied zouden zijn ingestuurd om sabotage-ac- ties uit te voeren. Volgens het regime is nu echter alles pais en vree. Om dit te tonen, wordt de internationele pers opgetrom meld om enkele duizenden de serteurs te aanschouwen die ge bruik hebben gemaakt van de amnestie die Saddam hun on langs verleende. Verzameld op èen stuk grond nabij Al Diar, 60 km boven Bas rah, zingt een klappende en met de voeten stampende menigte een loflied op hun leider. Ze zwaaien met palmtakken en houden een portret van Saddam omhoog. In aanzwellende spreekkoren wordt de voormali ge Amerikaanse president Ge orge Bush uitgemaakt voor een rund. Volgens de plaatselijke gouver neur zijn de jonge mannen, in de leeftijd van 18 tot 30 jaar, voor namelijk deserteurs. De mannen zien er weldoorvoed uit. Een van hen zegt zeven jaar geleden het leger ontvlucht te zijn en al die tijd in de moerassen te hebben geleefd. „Maar er is nu geen eten meer", zegt Mohammed. Voor straf moest hij zeven jaar bijte kenen. Vanuit de auto naar Al Basrah is duidelijk zichtbaar dat de moe rassen worden drooggelegd en in cultuur worden gebracht. Vanaf de weg lopen pas aangelegde kanaaltjes het drassige land en uitgestrekte korenvelden in. Vol gens Van der Stoel past de uit voering van een grootschalig ir rigatieproject in de strategie van Baghdad om het verzet uit te roeien en de Medan voor eens en altijd onder controle te krijgen. Een drietal nieuwe kilometer slange kanalen in het gebied onttrekt water aan de moeras sen. Die vallen hierdoor droog en worden zo toegankelijk voor zware militaire voertuigen. De oppositie beschuldigt de rege ring er dan ook van het kanalen- project na de opstand in 1991 versneld uit te voeren om beter jacht te kunnen maken op de er zich schuil houdende opstande lingen. Irak zegt echter dat de waterlo pen, waarvan de langste, de Saddamrivier, over 500 kilome ter van Baghdad naar Basrah, zijn bedoeld om de graanoogst te verbeteren. Toen de VN na de Golfoorlog een embargo instel den, stokten de voedselimporten uit het buitenland, waarvan Irak voor 70 procent afhankelijk was. Het regime ontwikkelde daarom een grootscheeps landbouwpro gramma om de voedselproduktie te stimuleren. Het irrigatieproject werkt als een 'tweesnijdend zwaard'. Enerzijds worden de shi'itische opstandelingen en de vanouds goedbewapende Moeras-Arabie ren mores geleerd. Anderzijds voert Baghdad de landbouwpro- duktie op, waardoor het land zijn eigen voedsel kan produce ren en in de toekomst minder gevoelig wordt voor opgelegde sancties van buitenaf. „Over twee weken hebben we genoeg graan voor vijf jaar en deert ons geen embargo meer", glundert de gids, terwijl hij naar de nieuw aangelegde korenvel den wijst die zich tussen de steden Al-Amarah en Al-Kut tot de einder uitstrekken. Door Charles Hanley (ap) Praag - De Italiaanse maffia en de Russische 'mafiya' zijn bezig hun krachten in Oost- Europa te bundelen. Regel matig steken vertegenwoor digers van beide misdaador ganisaties in Middeneuropese hoofdsteden de koppen bij elkaar. Gesprekken met een twintigtal politiemensen andere functiona rissen in Amerika, Italië, Rus land en landen daar tussenin, laten er geen misverstand over bestaan. Beide partijen hebben elkaar iets te bieden. „De Russen hebben spierballen, maar zijn niet zo kien", zegt Greg Passie van de Amerikaanse Drug Enforcement Agency in Washington. Wat de Russen zoeken is de door de Italianen verfijnde kienheid om uit misdaad verkregen winsten te 'witten' door middel van han del. De snel veranderende economie- en van de voormalige communis tische landen in Oost-Europa bieden daarvoor uitgelezen mo gelijkheden. Italiaanse maffiabe strijders zeggen onlangs om vangrijke wisseltransacties van dollars in roebels op het spoor te zijn gekomen - ter waarde van wel 600 miljoen dollar - door maffiavertegenwoordigers die blijkbaar bedrijven en grond stoffen opkochten in Rusland. Het eerste topoverleg van 'Oost en West' in de onderwereld had volgens de Oostenrijkse direc teur-generaal voor openbare vei ligheid Michael Sika eind 1990 plaats in een restaurant in We nen. „We waren getipt en heb ben het afgeluisterd", zei Sika. „De Italianen waren er op uit de sfeer van hun economische acti viteiten uit te breiden en de Russen wilden profiteren van de Italiaanse know-how." In oktober 1992 kwamen verte genwoordigers van maffia en mafiya opnieuw bijeen, deze keer in Praag, aldus Jiri Vacek van het toenmalige federale Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken. „De Italia nen wilden een kanaal voor drugs en wapens opbouwen van de voormalige Sovjetunie via Tsjechoslowakije naar Westerse landen", zei Vacek. Volgens andere politiebronnen hadden soortgelijke vergaderin gen plaats in 1992 in Oostenrijk en in 1991 op een andere plaats in Midden-Europa. Dikwijls wa ren bij de besprekingen Tsjetsje- nen betrokken, een kleine etni sche groep die een grote rol speelt in de mafiya. Bijzonderheden van de afgeluis terde gesprekken wilden de poli tiefunctionarissen niet kwijt. Evenmin wilden zij iets zeggen over de deelnemers aan de ge sprekken of de groepen die zij vertegenwoordigden. Sommige politiefunctionarissen betwijfel den of de bijeenkomsten be schouwd konden worden als 'topconferenties' waar lange-ter- mijnstrategieen besproken wer den. Maar ze waren het er alle maal over eens, dat zich een verontrustend verbond aan het ontwikkelen was. „Er is een streven om hechte banden te vestigen tussen de Russische en Italiaanse maf fia's", zegt Andrej Doenajev, eerste onderminister van bin nenlandse zaken van Rusland. „Op sommige plaatsen in Europa hebben ze gezamenlijke opera ties." De Russisch-Italiaanse maffia connectie lijkt zich vooral af te spelen in de handel in heroïne en andere drugs uit Centraal Azië via de voormalige Sovjetunie en Oost-Europa en in de klandes- tiene handel in wapens uit de oude Oostblokarsenalen. De nieuwe netwerken zijn vermoe delijk ook verantwoordelijk voor de plotselinge vloed aan verval ste dollars die de hele regio over spoelt en de explosief toegeno men diefstal van auto's in West- Europa. Italiaanse rechercheurs weten dat Italiaanse drughandelaren contacten hebben gelegd met Russische misdaadbonzen. „Wij weten dat vertegenwoordigers van de Italiaanse maffia in Rus land zijn." Verkeer andersom vindt eveneens plaats: „Belang rijke figuren van onze mafiya maken reizen naar Italië", aldus Gennadi Tsjebotarev van het Russische ministerie van binnen landse zaken. Misdaadnetwerken organiseren de smokkel van illegale Aziati sche vreemdelingen via Rusland naar Italië. De Oostenrijkse poli tie trof onlangs vijf dode Srilan- kanen aan die in het valse dak van een naar Italië onderweg zijnde vrachtauto waren gestikt. Gestolen Russische ikonen dui ken in groten getale op in Italië. De politie in Praag weet boven dien dat Italiaanse maffiosi ge sproken hebben met kunstdieven in de Tsjechische republiek, een ander land waarvan het culture le erfgoed op grote schaal ge plunderd wordt. De successen van de Italiaanse overheid dwingen wellicht de maffia, of Cosa Nostra, om te zien naar andere werkterreinen. Volgens sommige berichten zou den Siciliaanse maffiabazen vo rig jaar op een top overeenstem ming hebben bereikt over een nieuwe internationale strategie. Maar een politie-specialist denkt dat de oude Italiaanse maffia bendes op de lange duur aan het kortste eind zullen trekken. Las- zlo Tonhauser, die de Hongaarse strijd tegen de georganiseerde misdaad leidt, heeft heilig ont zag voor de keiharde misdaad brigades die uit het nieuwe Rus land hun tentakels uitstrekken naar Budapest en andere Euro pese steden. „Ik denk dat ze uiteindelijk de Cosa Nostra een voudig zullen verzwelgen", aldus Tonhauser. Vaan'- P Picton L Lennox N Nueva 0 km 200 1-- L 13, Door onze correspondent Frans Lindenkamp Santiago - Gekscherend noemen de bewoners van de Zuidc leense stad Punta Arenas hun regio 'het einde vari de werel Een wrange woordspeling. Sinds twee jaar wordt de zuidke van Latijns Amerika opgeschrikt door een aantal mysteriën fenomenen. Nu Italië de maffia onder controle lijkt te krijgen, gangsters hun vleugels uit richting Oost-Europa. Er lijkt iets goed fout met moe der natuur. De onverstoorbare rust in deze verre uithoek van de aardbol is omgeslagen in be zorgdheid. Tijdens zijn vakantie werkte Ro- dolfo Masilla een uurtje in zijn tuin. Zonder blouse. Het laagstaande Patagonische zo merzonnetje had het effect van een brandende tropenzon. Na een uurtje was hij zo rood als een garnaal en kermde van de pijn. De schapen van Radovan Vilici waren plotseling hun oriëntatie vermogen kwijt. Het leek wel of ze dronken waren. Onderzoek bracht aan het licht dat de helft van zijn 1200 beestende tellende kudde aan staar lijdt. Tientallen dieren zijn inmiddels aan de honger bezweken, omdat zij geen grasrijke plekjes meer kon den vinden. Ook boomkweker Ricardo Schultz weet dat er iets niet in de haak is sinds zijn jonge aan plant zonder enige aanleiding verwelkte. Extra water kon de boompjes geen nieuw leven in blazen. Zonneklaar Voor de bewoners van Punta Arenas is het zonneklaar. Veel wetenschappelijk onderzoek is in hun ogen niet nodig om con clusies te trekken. De ozonlaag boven Patagonië is zo lek als een zeef en de gevaarlijke ultravio lette stralen hebben vrij spel om hun verwoestende werk te doen. De vermoedens, dat de vreemde verschijnselen direct verband houden met aantasting van de ozonlaag door onder andere CFK-gassen afkomstig uit sprays, koelkasten en aircondi tioners, zijn niet van gisteren. Enkele jaren geleden viel het hoge percentage blinde konijnen op. Wat wel nieuw is, is dat de natuur zich dit zomerseizoen vreemder gedroeg dan in de twee voorafgaande jaren. In oktober constateerden onderzoekers de laagste concentratie ozon ooit gemeten in de stratosfeer boven de zuidkegel van Latijns Ameri ka. Gedurende drie dagen bleven de waarden ver beneden het ni veau, dat voor de gezondheid als veilig wordt aangemerkt. Pas toen eèn flinke wind opstak boven de Patagonische woestijn- vlakten, nam de dikte van de ozonlaag weer geleidelijk toe. Zelfs in het 2000 kilometer noor delijker gelegen Santiago ging de verhoogde stralingsintensiteit niet onopgemerkt voorbij. In de Chileense hoofdstad werden waarden vijf keer boven normaal genoteerd. Zuidkegel Sinds de NASA in 1987 haar onderzoek startte naar de ozon laag boven Antarctica, meette de Nimbus-7 satelliet in de laatste drie maanden van vorig jaar een gat met een recordoppervlakte van 23 miljoen vierkante kilome ter. Daarbij waren ook inbegre pen de gebieden met een lage concentratie. Het hiaat strekt zich inmiddels uit tot ver over de grenzen van het ijskoude conti nent en reikt tot aan het zuiden van Chili en Argentinië. Wetenschappers van de Univer siteit van Chili en de Ameri kaanse John Hopkins Universi teit doen al enkele jaren onder zoek in de Zuidchileense stad Punta Arenas naar de cumula tieve effecten van de ultraviolet te B-straling op de natuur. Dit jaar tijdens de Chileense li te kreeg de Amerikaanse équi voor het eerst gezelschap oog- en huidartsen, epidemio gen en immunologen. Wat vooral interesseert, zijn de volgen van de verhoogde stral op gezondheid van de mens langere termijn. Daartoe zijn een project gestart, waarbij bi ren, vissers en kantoorperson met behulp van zogenoemde seringsmeters nauwlettend 'g creend' worden. De huidige waarnemingen z volgens de geleerden nog aanleiding voor paniek. Hoei de onderzoekers diverse geval van verbranding en staar schapen) met eigen ogen va stelden, weigeren zij op voi hand ai een beschuldigende v ger naar de ozonlaag uit te s ken. „De dosis straling waar de woners van Patagonië dageli; aan bloot staan neemt toe, m: deze is nog steeds aanzienl kleiner dan hetgeen een fanal ke surfer op Hawai te verwerk krijgt", zo stellen de Amerika: se onderzoekers. Zij denken nimaal tien jaar nodig te hebbf voordat zij waterdichte conc! sies kunnen trekken. Hemel De sussende woorden hebbes bezorgdheid onder de bevolk van de Zuidchileense stad i kunnen wegnemen. „We die: ons nu druk te maken, straks wanneer het te laat is. straling is een soort Aids dat de lucht komt vallen", zo sl professor milieu-aktivist Bi rich Magas, die als natuurkum ge verbonden is aan de Univei teit van Magelhaes in Pui Arenas. Hij wijst op een onderzoek zijn vriend uitvoerde. De n teelde cactussen onder glas onder de blote hemel. De k: planten zijn groen en verkeren een blakende gezondheid, ten de 'natuurcactussen' er verli en rood aangeslagen bijsta: Ook benadrukt hij de explosii toename van het aantal oogzii ten onder de schapen. „Vroeger hadden alleen de o» beesten in de kudde dergeli, problemen. Nu vallen ook joi schapen ten prooi aan staar. dat niet alleen tijdens de len maanden, waarin het gat in ozonlaag traditioneel gro wordt, maar het hele jaar doo zo zegt professor Magas. Volgi hem hoeft de verklaring niet gezocht te worden. „Het moet de ultraviolette stralen zijn. 1 kan niet anders", beweert stellig. De paar huidartsen die Pu Arenas telt, sluiten zich bij woorden van de professor at Het aantal gevallen van hui kanker mag dan wel niet schr: barend toenemen, maar het p centage patiënten met kwaï aardige melanomen stijgt snel ligt vijfmaal hoger dan gangb: is. Ook de wetenschappers hi ben vermoedens. Over de blil schapen zei een van de ond zoekers recentelijk: „Het fc zijn dat dieren eerder symp men dan mensen vertonen, o dat zij korter leven." Zolang het onderzoek ech loopt willen de geleerden i niet overgeven aan voorban conclusies. Professor Maj heeft echter geen tijd om resultaten te wachten. Voor h begint het einde van de werf zowel letterlijk als figuurlijk Punta Arenas. DE STEM Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De Amerikaanse sident Clinton heeft de voora staande Republikein David Ger ingehuurd om orde op zaken stellen in de chaotische Witte-Hi staf. Gergen (51) wordt na de presiden machtigste man in Amerika en daar mogelijk in de wereld. De journalis public relations-deskundige, die staflid voor de Republikeinse presi ten Nixon, Ford en Reagan heeft werkt, zal de naaste politieke advi: de belangrijkste woordvoerder er 'imago-bouwer' van Clinton zijn. Sarajevo - Bosnië is het a schillende plaatsen het to gevechten tussen moslims, S Meer dan 73 mensen werden ge dood en zeker 400 anderen raak ten gewond. In Gorazde, de laatste stad in het oosten van Bosnië-Hercegovina waar moslims zich gewapender hand verzetten tegen de Servi sche opmars, is een zware strijd geleverd. Volgens moslims is het Servische offensief, waarbij de meeste slachtoffers vielen in dorpen aan de oostelijke rand van de enclave waar 70.000 moslims een g' heenkomen hebben gezocht, zondag tot staan gebracht. Maar Radio Sarajevo meldt dat er gis teren hard werd doorgevochten. Ondertussen is een nieuw vluchtelingenstroom op gang ge komen. Verscheidene dorpen Van onze redactie buitenland Jeruzalem/Tripoli - Libië en Is raël, officieel in oorlog met el kaar, zoeken toenadering. Israël liet gisteren voor het eers in zijn bestaan Libische bede vaartgangers toe tot de hoofd stad Jeruzalem, een heilig plaats voor moslims. Volgens vertrouwelingen van d Libische leider Muammar a1 Gaddafi wenst Libië diplomatie 'ke contacten. Gaddafi zelf zo nog dit jaar een bezoek wille brengen aan Israël. Dit meld de Israëlische organisator van bedevaart van 192 islamitisc Libiërs. De Israëlische minister van pol tie Shahal gaf in een radiog sprek toe dat de twee land geheime contacten onderhoude Maar Israëlische functionariss ontkennen dat er een doorbra is in de tot nu toe slechte ve houding tussen Libië en Israël. Van onze correspondent Frans Wijnands Solingen - 'Dertig jaar ge den, toen we het vuile w- kwamen opknappen, werd we met cadeautjes ontv gen, Nu worden we doodskisten afgedankt'. Bitterheid, bijna haat kli door in Turkse reacties. Tra en regenbuien houden de bl menzee voor het uitgebra huis in Solingen nat. Volwa nen en kinderen, Turken Duitsers leggen sinds de vr pinksterzaterdag bloemen het vakwerkhuis aan de Unt Wernerstrasse 81; een vrijst de woning in een gro glooiende woonbuurt aan rand van het centrum van S gen. .Op het trottoir bra tientallen kaarsen. Speel ligt verstrooid in het bloen rouwbeklag. Wir wollen keine Nazi-Sch ne' 'Nazi's raus', 'Mörder, der'. Spreekkoren worden naarmate ze korter en kerna ger zijn. De Turken in Soli en hun vele landgenoten di de hele Bondsrepuibliek na stad zijn gekomen om in verdriet en de woede te d hebben de voor de hand lig spreekkoren gevonden. D lang waren ze te horen, over de stad. Gestern Mölln, heute Soli Morgen wohin?' Angst en twijfeling. „Er zijn veel Z steden met kiemen van vree bngenhaat", probeerde Joh Rau, de minister-presiden «oordrijn-Westfalen een v b] king met Mölln te ontw A!s hij de onheilsplek b

de Stem | 1993 | | pagina 4