Woede om vrijlating verdachte 5,- KORTIN DE STEM M»IAIAUJbJ.M=l Explosief Veel belangstelling Aids Memorial Day arkt' D66: Beleg conferentie met Walen en Nederlanders over Maas Simons: Acties van specialisten zinloos Een veer voor een goede gezondheid 3 SLOGGI SLIPS MET Pinkpop-festival heeft zichzelf hervonden Tekort aan celruimte in Amsterdam: Justitie laat verdachte van moord vrij en terug BINNENLAND A3 Agent Winterswijk schoot Duitser neer Slagen bij Luzac! BINNENLAND KORT Duitse popfans overspoelen Eindhoven Al I dE STEM DINSDAG 1 JUNI 1993 I.UZAC COLLEGE Hilversum - De medisch specialisten bereiken 'helemaal niets' met hun acties, ook niet als die acties zich de komende tijd vanuit het oosten gaan uitbreiden naar de rest van het land. Dat zei staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zondag in het NOS-programma Het Capitool. De specialisten hebben de laat ste drie jaar hun omzet zien stijgen met gemiddeld ruim 80.000 gulden per specialist, schetste Simons. „In een tijd dat we aan elke burger een pas op de plaats vragen, ja zelfs een ach teruitgang, geldt dat dus zeker Winterswijk - Een politieman heeft woensdag de arrestant neergeschoten tijdens een schiet partij op de binnenplaats van het politiebureau van Winter- wijk. De man is aan de gevolgen van dat schot overleden. Dat is gebleken uit een onder zoek van de rijksrecherche. De arrestant, een 26-jarige man uit het Duitse Genscher, zat aan vankelijk geboeid op de achter bank van een politie-auto. Na een hevige worsteling wist hij het dienstpistool van een agent te bemachtigen en op een poli tieman te schieten. Hij raakte hem in de lies. Een andere agent schoot vervol gens drie keer op de Duitser, waarbij de politieman alle keren op de benen richtte. Eén van de kogels kwam echter in de buik van de arrestant. voor de specialisten. We moeten eerlijk delen zodat ook de ge handicapte en de demente be jaarde de zorg krijgen die ze nodig hebben." De specialisten komen in actie vanwege de tariefskortingen die Simons heeft ingevoerd. Die kor tingen zijn nodig omdat de spe cialisten keer op keer hün bud get overschrijden. Maar de spe cialisten stellen dat ze steeds harder moeten werken, door de vergrijzing en door modernere technieken. Simons gaf aan dat niet zo te geloven en zei dat 'we af moeten van het systeem dat de specialist per verrichting krijgt betaald'. Hij ziet liever een vast inkomen voor de specialist. De bewindsman had verder nog al felle kritiek op de vereniging van de specialisten, de LSV. Hij verweet de vereniging gebrek aan leiderschap en de leden ge brek aan solidariteit omdat er grote verschillen bestaan tussen het inkomen van bij voorbeeld een kinderarts en een cardioloog. Bovendien zou de LSV zich meer bezig moeten met belangrijkere inhoudelijke vragen. Chirurg H. Brom bevestigde nog eens dat de acties zich de ko mende tijd verder over het land zullen verspreiden. Grote lijn zal zijn het doen van minder ver richtingen, zodat de wachtlijsten zullen groeien. Wat (extreem)rechts in Duitsland al geruime tijd probeert uit te lokken is nu gelukt: een klein deel van de door brandstichting uitgedaagde Turkse gemeenschap in Duitsland, heeft met ge weld gereageerd. De miljoen mark schade in het centrum van Solingen is een kleinigheid, in vergelijking met het veel grotere (dreigende) verlies van saamhorigheid, begrip en waardering tussen Duitsers en Turken in Duitsland. Met het even begrijpelijke, als verwerpe- kjke geweld in Solingen, is nu gebeurd waar democratisch Duitsland al maandenlang bang voor was. De recent aangenomen asielwet, die de ongebreidelde toestroom van buitenlanders moet afremmen, is voor rechts-extremisten klaarblijkelijk de 'legitimatie' om ook de sinds lang ingeburgerde Turken het dodelijke vuur aan de schenen te leggen. De Duitse Bondsdagpresidente heeft gelijk als ze constateert, dat de politici "]et hun oproep tot grotere verdraagzaamheid, kennelijk niet Regenen bereiken die in geweld tegen buitenlanders een remedie' voor hun eigen problemen zien. Rechts mag in Duitsland klein en politiek minder belangrijk zijn, "et blijkt des te dodelijker. Dat de goed georganiseerde Bondsre publiek er niet in slaagt het rechtse geweld in te dammen of uit 'e schakelen, lijdt tot aanzienlijk prestigeverlies in het buitenland, 'emeer, omdat men daar nog niet vergeten is hoe massief in het recente verleden het links-extremisme werd bestreden. elke Duitse stad - van dorp tot metropool - wonen Turken, en andere buitenlanders. En in evenzoveel plaatsen zitten rechtsra- Picalen, skinheads, neo-nazi's; en niet te vergeten ontelbare stilzwijgend instemmende sympathisanten. Wat in Mölln en Bolingen gebeurde, kan elke dag opnieuw en overal gebeuren. De Duitse democratie bewijst zich niet door een leger politie agenten, maar door een burgerij die geen discriminatie en 9eweld duldt. De Bondsrepubliek is niet het enige land, waar de Politici op de burgers leunen en vertrouwen. Luzac College VERSNELDE ÉÉNJARIGE OPLEIDINGEN MAVO/HAVO/VWO (070) 3 469 269 Amsterdam - Ruim 2500 mensen hebben zaterdag middag in de Beurs van Berlage in Amsterdam de jaarlijkse herdenking bij gewoond van de slachtof fers van aids. Dat waren duizend bezoekers meer dan vorig jaar. De be langstelling was zo groot, dat vele tientallen mensen buiten moesten blijven. Ter gelegenheid van Aids Me morial Day werden overal ter wereld soortgelijke plechtig heden gehouden. De bijeenkomst in de beurs was niet alleen bedoeld om de doden te herdenken, maar ook om solidariteit uit te drukken met mensen die aids hebben, seropositief zijn of op andere wijze zeer nauw bij de ziekte betrokken zijn. De emoties onder de aanwezi gen liepen hoog op toen rond het podium een soort erewacht met brandende kaarsen werd opgesteld, waarna de mensen in de zaal de namen mochten roepen van hen die ze aan aids hadden verloren. De plechtig heid werd besloten met een korte tocht naar de Dam. Volgens de jongste cumulatie ve cijfers van de Nationale Commissie Aidsbestrijding was per 1 april van dit jaar bij in totaal 2575 mensen in Ne derland de diagnose aids vast gesteld. Van die groep is in de loop der jaren ruwweg de helft overleden. Het aantal hiv- geïnfecteerden (seropositie- ven) wordt geschat op 10.000. Ongeveer driekwart van de slachtoffers komt uit de groep van homo- en biseksuele man nen. Wereldwijd is volgens de jong ste cijfers van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO in Genève bij 612.000 mensen aids vastgesteld. Het werkelij ke aantal ligt volgens schat tingen van de WHO op veer tien miljoen. Man bekent doden dominee Zaanstad - Een 18-jarige inwoner van Purmerend heeft bekend de 43-jarige Nederlands-Hervormde predikant M. Mulder uit Assendelft om het leven te hebben gebracht. De 18-jarige jongen en de dominee kenden elkaar. De predikant werd 22 mei gedood in zijn eigen woning in Assendelft. De verdachte is volgens de politie daarna in de auto van het slachtoffer gevlucht en heeft het voertuig achtergelaten op een parkeerplaats in de buurt van Zaanstad. Miljoenen schade in belastingkantoor Zwolle - Inbrekers hebben dit weekeinde een enorme ravage veroorzaakt in een gebouw van de belastingdienst in Zwolle. De politie schat de schade voorlopig op circa één miljoen gulden. Voorbijgangers waarschuwden zondagavond de politie toen ze water uit het gebouw zagen stromen. Het bleek dat alle vier etages en de kelder van het gebouw blank stonden doordat de brandkranen waren opgedraaid. De druk van het water was al zo groot dat delen van plafonds naar beneden waren gekomen. Computers en andere apparatuur waren onklaar gemaakt door er grote hoeveelheden koffiemelk in te gooien. De inbrekers hebben enige radio's en personal computers meegenomen. Tiny Hofman overleden Amsterdam - In Amsterdam is zaterdag mevrouw Tiny Hofman overleden. Zij is 68 jaar geworden. Tiny Hofman is vooral bekend geworden door de leiding die zij gaf aan het verzet in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt tegen de aanleg van de metro door deze wijk, eind jaren '60 - begin jaren '70. Verder behoorde zij tot de organisatoren van de demonstraties op het Museum plein tegen de Vietnamoorlog. In de Tweede Wereldoorlog heeft zij veel joodse mensen helpen onderduiken. Prijs voor Nederlandse film Utrecht - De film 'Dag Jan' van Jan van den Berg is afgelopen weekeinde onderscheiden met een Bronzen Draak op het internationale festival voor de korte film in de Poolse stad Krakow. 'Dag Jan' gaat over iemand met kanker die - hoewel alleen - toch thuis wil sterven. Zijn buurman helpt hem. Dag Jan werd geproduceerd in samenwerking met RVU educatieve omroep. Ter Veld teleurgesteld over kritiek Den Haag - Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken, PvdA) is zwaar teleurgesteld over de kritiek die enkele bestuursleden van de PvdA-fractie over haar hebben geuit. De betrokkenen, onder wie de Tweede-Kamerleden Vliegenthart, Netelenbos en Van Gelder, drongen enkele weken geleden bij PvdA-leider Kok aan op haar vertrek omdat zij de fractie onvoldoende zou hebben geïnformeerd over de komende ingrepen in de bijstand. In een vraaggesprek met NRC-Handelsblad van zaterdag uit Ter Veld bittere kritiek op deze fractieleden: „Het klinkt zo vals, zo stiekem, alsof ik expres probeer de fractie te vernaggelen." Volgens haar is de PvdA-fractie wel degelijk geïnformeerd. Winst CSM weer gestegen Amsterdam - De winst van voedingsmiddelenconcern CSM is in de laatste drie maanden van 1992 en de eerste drie maanden van dit jaar in vergelijking met de eerste helft van het vorige boekjaar gestegen met 14,3 procent tot 67,1 miljoen gulden. CSM meldt dat in het halfjaarbericht 92/93. De netto-omzet steeg met 18,9 procent tot 1202 miljoen gulden. Die omzetstij ging komt voor een belangrijk deel voor rekening van recente acuisities. De CSM-directie verwacht dat de netto-winst in de tweede helft van het boekjaar opnieuw zal stijgen. 'Niet betalen voor spotjes RTL4' Hilversum - Minister D'Ancona van WVC wil niet dat er geld voor overheidsvoorlichting naar RTL4 gaat. Zij is het publieke bestel daarvoor te goed toegedaan, zei zij zaterdag voor de radio. De minister komt hiermee in verzet tegen het Commissa riaat voor de Media dat vrijdag akkoord ging met het uitzenden van overheidsvoorlichting op de commerciële zenders RTL4 en RTL-radio. D'Ancona kondigde aan dat zij haar collega's in het kabinet zal vragen het besluit van het commissariaat niet uit te voeren. (ADVERTENTIES) De parlementariër is niet best te spre ken over het feit dat minister Maij (Waterstaat) gesprekken met de Walen over het schoonmaken van de Maas heeft stopgezet. Hij vindt dat parlemen tariërs daarom het voortouw moeten nemen. Als mogelijke oplossing stelt Eisma voor dat Vlaanderen Nederland geld betaalt voor de verdieping van de Schelde, de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen en transporten per pijpleiding tussen Rotterdam en Vlaan deren. „Nederland moet dat geld als tussenpersoon ter beschikking stellen aan Wallonië, zodat de Walen de Maas schoon kunnen maken." De Limburgse D66-statenfractievoor- aaimachine te kn» .rinnering aan die 1* staat de eerste Pfj( kastje te pronken imer. brikant zelf ook grt. van zijn pijniging hij zonder met zijt ipperen. „Ik doe aan sado-masochj een tijd gehandboeij ~ur moest hangen zn ns benauwd krijgen,' t hij dan zijn inspira. eel brieven van klaj. hun wensen in mijn d kom ik dan tot e® o vroeg iemand ooit spreidstang voor dt staat nu in de catalo- en worden eerst "ocht in een zaak Is er vraag naat, en ze in de collectie Je kunt het zo bui- iet bedenken of dt heeft het. ovincie verkoopt hij zogenaamde runners. pullen waar sm-debu- estal mee beginnen. De n en zweepjes waarde nder sm het eerst mee opman stelt hoge eisen produkten. Zo moeten oeien waaraan iemand 'en opgehangen, een ht hebben van 250 ki. eet immers niet wal r mee uitspoken", z antasie gaat bij de r dan bij de ander." ij toch wel het een en end is in zijn business zich verbazen over dt ie met de strafstoelen n onder hun arm naai open. Dan kan hij ziel r vinden in de trans- van een man die bij oort kapstok met hals- n boeien had gekocht alleen maar een bron- ik was toch wel be- oe hij dat zou vervot- -ie een grote plastic genomen om het zaakje i, je zag er niets van." Venlo - Nederlandse en Waalse par lementariërs moeten samen een conferentie organiseren over de problemen met de Maas. pat zei D66-Kamerlid D. Eisma zater dag tijdens een afdelingsvergadering van zijn partij in Venlo. zitter Kusters meende dat Nederland dat bedrag wellicht zelf nog kan opho gen. Nederlandse waterbedrijven zou den in Wallonië moeten investeren, bij voorbeeld in een zuiveringsinstallatie in Luik. „Een aanpak aan de bron is veel beter." Een van de gevolgen van de vervuiling van de Maas voor met name deze regio is dat de inname van drinkwater uit de Biesbosch op gezette tijden gestaakt moet worden. D66 zal de komende tijd onderzoeken of parlementariërs en statenleden van an dere Nederlandse partijen en in Wallo nië interesse hebben in een dergelijke conferentie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Woede en onbegrip dit weekeinde bij de Amsterdamse politie en de Haagse politici, nadat zater dag bekend was geworden dat een officier van justitie in Amsterdam een van moord verdachte 19-jarige man had heengezonden. Er was geen celruimte voor hem. De man had een bekentenis af gelegd. Na zijn vrijlating, ander halve week geleden, had hij ie dere dag enkele straatroven ge pleegd. Ook dat heeft hij inmid dels toegegeven. Kort geleden werd hij bij toeval weer opge pakt. PvdA-Kamerlid Zijlstra zal van daag in de Tweede Kamer een interpellatie aanvragen om de minister van justitie over deze zaak aan de tand te kunnen voelen. Zijlstra noemt de ge beurtenis in Amsterdam 'onaan vaardbaar'. „De officier van justitie had een andere keuze moeten maken. Desnoods had hij iemand die verdacht wordt van een minder zwaar feit moeten heensturen. Ik zie nog liever twee mensen in een cel dan dit soort beslissin gen. In de Tweede Kamer zal Zijlstra vandaag zeker gesteund worden door de fracties van CDA en WD. Kamerlid Soutendijk (CDA) liet dit weekeinde weten de de interpellatie te steunen. „De onderste steen moet boven komen in deze zaak." Tweede-Kamerlid Dijkstal (WD) verklaarde gisteren voor de radio dat er volgens zijn gege vens wel degelijk celruimte be schikbaar was op het moment dat de man was vrijgelaten. Dijkstal denkt dat het een en ander schort aan de coördinatie bij het openbaar ministerie. Bij het ministerie van justitie nemen ze de zaak hoog op. Woordvoerster Rensman noemde het voorval 'betreurenswaardig'. Zij wees op het grote probleem van het cellentekort dat op korte termijn niet opgelost kan wor den. Door het cellentekort moeten er steeds meer verdachten op vrije voeten worden gesteld. In 1991 waren dat er 1.204. Vorig jaar lag het aantal al op tot 3.091. Begin dit jaar waren er 7.991 cellen beschikbaar. In 1996 moe ten dat er 8.932 zijn. halen u niet dat HG Leatha aan slechts een hand- ebbers in binnen- en d levert. Van Willegen erhandeling met tal van bedrijfjes die jaarlijks voor 2500 paar teen- elijke laarzen, xtremere artikelen zoals ghalsband met mond- n slot - een hondehals- i een kleine biljartbal de mond - doen bet een driehonderd stuks, belstukken worden ei- Heen verkocht aan com- sm-inrichtingen, die ze zelf op moeten halen in uvel. toppers zijn de num- en 85 uit de catalogus, velijk hand- en enkel waar er jaarlijks ruim an over de toonbank ~e, de Nederlandse poli- en klant bij Van Wille- jen wat zij een 'funda- loemen. rk bezat in 1948, toen it in Tsjechoslowakije ïvangrijke bezittingen, jan haar bevoorrechte rgers, die tot 1918 de land en onder wie de )ok weer teruggegeven iemocratische partijen Irk nu 200.000 hectare lebouwen kunnen clai- it kerken en kerkelijke enhuizen) ook boerde- werijen, of althans wat n over hebben gehou- de kerk datgene terug dzakeiijk is voor het De partij ziet daarin >r windmolens. christelijk-democrati- i dat het in de eerste ie van recht (diefstal is daan gemaakt worden) plaats, de kerk haar hard nodig heeft om «leven. e subsidie aan de kerk onen per jaar, bijna 14 let de kerk wel in staat lenen te staan, u een uitweg die het iet te komen aan de Ie kerk, zonder in te i volledige restitutie, iteld eerst de wettelijke regelen en pas daarna bet corrigeren van de ipeciale fiscale regeling s zelf kunnen aangeven ■ed moet worden; en de ities. sehe partijen vinden dat laar blijven daarnaast n aan hun streven naar vindmolens en brouwe- Aantxedng tot 1 jui 1993 "Gedep. handelsmerk van DuPont Eindhoven - Het hardroek- festival Dynamo Open Air heeft Eindhoven zaterdag en zondag overspoeld met duizenden popfans uit Duitsland. De verkeer schaos rondom de vliegbasis Eindhoven, waar het twee daagse festival werd gehou den, duurde vrijdag tot diep in de nacht en herhaalde zich zaterdagochtend. De politie sprak van 'een niet te beheersen verkeersstroom', maar prees organisatie en publiek voor het 'voorbeel dig gedrag'. In de Eindho- vense binnenstad is nauwe lijks sprake geweest van extra overlast. Dynamo Open Air trok zaterdag vol gens de politie 55.000 men sen naar het terrein op de vliegbasis, van wie er 30.000 ook zondag bleven. Buiten de hekken hingen nog eens 10.000 liefhebbers van 'heavy metal' rond. Het or ganiserende Anti-Concerts houdt het zelf op respectie velijk 42.000 en 20.000 be zoekers. (geldt voor Basis en Luxe Slips en bij 2 Sloggi for Men). Sloggi Basis Slips zijn gemaakt van 95% fijn katoen en 5% lycra", Luxe Slips 85/10%. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Zit goed blijft goed. Prinses Juliana ontvangt een veer van de Azteek Xokonosche- tetl, onder toeziend oog van prinses Irene en haar kinderen. De veer brengt gezondheid, de Indiaan had eerder prins Bernhard een adelaarsveer overhandigd. De Azteken bezochten op uitnodiging van prinses Irene en Herman van Veen paleis Soestdijk. In de tuin van het paleis gaven ze een dansvoorstelling. De twee weken geleden aan zijn hoofd geopereerde prins Bernhard keek door een raam toe. De Azteken maken momenteel een reis door Europa om erken ning te vragen voor hun volk. Ook willen zij de kroon van hun koning Montezuma terug. Die bevindt zich nu in een museum in Wenen. foto's anp Door Peter Smolders Landgraaf - Als amateur-me teorologen staken de Pink pop-bezoekers gisteren gere geld met bezorgde blik een natte vinger in de lucht. Draait Neerlands grootste pop festival om muziek? Ach, mis schien een beetje. Maar de tevre denheid waarmee de 60.000 be zoekers 's avonds terugkeken, had minstens even veel te maken met barmhartige weergoden als met goede artiesten. 's Morgens vroeg hadden ze nog hoofdschuddend uit het raam gekeken. De donkergrijze wol ken riepen beelden op van de verregende Pinkpop-editie van 1992, die zoveel gasten ver kleumd en onder de modder naar huis deed afreizen. Gelukkig voor organisator Jan Smeets, de omvangrijke crew, de artiesten en vooral het publiek, besloten de weergoden die streek niet te herhalen. Het bleef bij een komen en gaan van dreigen de donkere wolken en koude wind. Het plastic, dat de massa wijselijk in enorme voorraden had meegenomen, was niet no dig. Openingsact The Red Devils had het daarom makkelijker dan Hallo Venray, dat Pinkpop vorig jaar zo gevat afblies met 'The Summer is gone'. De bluesrock van de Amerikanen, altijd solide, past echter toch beter bij de late avonduren dan bij dit tijdstip. Een concert dat indruk maakte, maar dan wel op een bedenkelij ke manier, was dat van de groep Thelonius Monster. Zanger Bob Forrest vond het nodig twee bierflesjes in de dansende men senmassa voor het podium te gooien. Twee mensen in het pu bliek raakten daarbij gewond. Een van hen moest in het zieken huis worden behandeld aan ver wondingen aan het gezicht. De zanger zelf bleef ongedeerd maar schaamde zich kennelijk: hij deed net of hij gewond was, viel neer en beëindigde twintig minuten eerder dan de bedoeling was het concert. Het gerucht ging dat de zanger een been had gebroken, maar niets was min der waar. Maar verder is het evenement Ruim 60.000 mensen woonden gisteren het Pinkpop-festival bij. foto anp kalm verlopen. In de nacht voor Pinkpop arresteerde de politie zes mensen wegens drugbezit en vernieling. „Ouderwets weinig", oordeelde de korpschef voor de microfoon van Radio Limburg. Naar aanleiding van de ongere geldheden in 1992, toen Pinkpop volgens organisator Smeets in 'complete anarchie' eindigde, stonden gisteren 300 man ME klaar voor eventueel ingrijpen. Die konden de wapenstok onbe roerd laten. De 24e editie van Pinkpop was het goedaardige jongerenevenement dat het bijna altijd is geweest. Compleet met condooms, drank en drugs, die, wist de politiechef, 'nu eenmaal bij zo'n festival horen'. Op muzikaal gebied viel er na half een wat te genieten. Bettie Serveert zette een sterke set neer. Hoogtepunt was echter Ra ge Against The Machine, op het laatste moment ingevallen voor Allice in Chains. De kruising tussen metal, funck en rap bracht de meute op de draf- en renbaan voor het eerst echt in beweging. The Jayhawks, met hun voortkappelende country- rock, zorgden na deze explosie voor rust, die weer verstoord werd door Claw Boys Claw dat echter niet uit de schaduw van Rage Against The Machine wist te komen. Living Colour, ook met mengvormen van metal en funck in de weer, kon dat beter. Festivalpubliek houdt van ener gie, meer dan van 'luisterliedjes'. Daarom ook stond de ruige rock van The Black Crowes als slot op de lijst, nog na de flower power van Lenny Kravitz, inmiddels toch een megaster. Maar die muziek was dus geen hoofdzaak. Hoogstens een goed onderdeel van een geslaagd fes tival, dat zichzelf weer hervon den heeft.

de Stem | 1993 | | pagina 3