Het sm-sprookje van Kaatsheuvel Woed Simons: Ac specialister DE STEM OVERIGENS Chef Voormalig shampoo-agent levert 600 artikelen aan ?pijn-is-fijn-markt' Italië: De strategie van de spanning D66: Beleg n Kerk Tsjechië wil aardse goederen terug Tekort aan celr Explosief Democratie van je één, twee, drie British Saints De Ongelovige Thomas Bartholomëus Sint Odulphus Q LOSSE FLODDERS Ezechiël 3: 3-4 De Heilige Laurentius Agent Winterswijk schoot Duitser neer DE STEM EXTRA OP DINSDAG DINSDAG 1 JUNI 1993 A DE STEM Hij geeft een stevige klauw en zegt dat hij Arie heet. De kapper heeft hem losse krul letjes gegeven, maar is verge ten in zijn nek te kijken. „Ik ben dus Nederlander", zegt hij. Ik begin te noteren op het enquête-formulier. „Ik heb een uitkering, een vrouw en een leuke hond. Geen kla ger, ik red m'n kont wel." „Arie, noem jij jezelf demo craat?", vraag ik hem met de pen in de aanslag. Het is even stil. Arie aarzelt, kijkt argwanend naar mijn formulieren. „Ik bedoel: vind jij dat ieder een het recht moet hebben te zeggen wat hij of zij wil?" Zijn gezicht klaart op. „Zeker te weten. Vrijheid blijheid, dat is altijd mijn levensmotto geweest. Maar ja, je hebt al tijd van die figuren die jouw je vakantie op de camping niet gunnen. Óf beginnen te ouweteringhoeren over je hondje." „Zeg Arie. je hebt misschien gelezen dat de regering een beetje in de knel komt te zitten met de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar. De datum van 2 maart valt net in de krokusvakantie en ze denken dat iedereen dan een midweekje Center- Pares doet. Ze zoeken nu een andere datum. Past 16 maart jou?" „Oei, dat duurt nog lang. Valt dat dan niet net in de tulpva kantie? Of hoe heten die Keukenhof-vakanties alle maal?" „Nee, dat is gecheckt. Wel hebben wij vernomen dat er problemen zijn in Slikkerveer, waar de dorpsfeesten op die dag van start gaan. Mogelijk valt op de 16e maart ook net de beslissing in de hoofdklas se B touwtrekken voor junio ren." „Wat voor dag is het eigen lijk?" Arie is nu echt bereid democratisch mee te denken. „Een woensdag, Arie. Neder land stemt altijd op woens dag." „Dat is niet echt slim", zegt Arie en lacht luid. „Je kunt er donder op zeggen dat er dan een belangrijke Europa Cup wedstrijd wordt uitgezonden. Ik gok dat Feyenoord op die middag op een of ander Roe meens veldje speelt. Hou maar op met je verkiezingen." „Ja, het wordt steeds moeilij ker met de praktische demo- door Dirk Vellenga cratie. Als we de zaak ver schuiven, is er zelfs een nood wetje nodig." „Wat een geklooi, zeg. En moeten ze dan ook eerst weer over dat noodwetje stemmen? Al die moeite." „Maar het is je democratische recht om mee te praten." „Tuurlijk, rustig maar, joh. Maar om eerlijk te zijn, ik wist niet eens dat dat nog bestond, dat stemmen. Dat is toch iets van heel vroeger? Was dat niet met een rood kleurpotlood aan een touw tje? Ik doe al jaren alles op de computer. Ik zou niet eens meer weten hoe je zo'n dik potlood moet vasthouden. Dat is toch gigantisch ouwer- wets! Hebben ze multiple choice, dat u weet?" „Maar we hebben het over de democratie, Arie. Weet je nog?" „Democratie, precies, daar gaat het om. Democratie is dat je naar de regering gaat en zegt dat je het niet pikt. Motorrijders dwingen veiliger te rijden, dat is bijvoorbeeld iets dat te ver gaat. Je blok keert dan gewoon een straat of gooit dampende stront in de tuin van een hoge ome." „Jij bent ook bereid om voor je rechten in direct contact te treden met de bestuurders?" „Het is momenteel veel te druk bij Binnenhof. Je krijgt geen parkeerplaats, joh. Komt door al die gasten die de so ciale zekerheid onderzoeken. Maar als die weg zijn, dan ga ik weer. Met mijn hondje. Kijk, daar komt ie net aan. Een echte pitbull, niet gehol pen, niet gemuilkorfd. Ik hou nou eenmaal van dieren. Niks geen gepotlood meer. Laten ze gewoon een noodwetje uit de la trekken voor mijn hond." Op de hoek van de glimmende grote-stads-straat is een oploopje. Een paar keurige heren, enige young executives en een dame op lage hoge hakken, zonnebril in het haar en een attaché-koffer in de hand. Ze praten en wijzen naar wat achter de etalageruiten te zien is. Jeugd in spijkergoed en zomers-haveloos loopt voorbij. Ze hebben geen aandacht voor de aangeprezen waar. Het opschrift verraadt dat de winkel in kantoormeubelen doet. Op de ruit staat nadere toelichting: inrichting van kantoren, conferentie ruimtes en chefkamers. De laatste term ruimt alle twijfel uit de weg. De waarnemer bevindt zich in Duitsland. (CH) Old Saint Cadoc op een wandeling langs het strand hield een boek van Virgilius in de hand en sprak tot Sint Gildas, zijn metgezel: „Volgens mij hoort Virgilus niet in de hel." De heilige Gildas protesteerde dat de hagiografen van wel beweerden. Toen zoog hun een windvlaag het boek uit de handen, dat meters verder in zee belandde. De volgende Vrijdag, dus geen vlees bij de dis, vond Cadoc het boek in de maag van een vis, waarna geen enkele maag meer knorde en hij de boekbinders heilige is geworden. uit The Book Collector van Robert Birley Deze' heilige, volgens columis- ten beschut stukjesschrijvers en cursivisten, ongeacht welk niveauverschil, zelfs als ze rijmen als O'Mill Levend gevild in dagen van weleer werd hij schutspatroon van de looiers van huiden en leer. Sint Odulphus, elke muis weet dat het waar is, werd de schutspatroon van den archivaris, omdat een boek over hem (dit dient u wel te weten) door John O'Mill ooit door muizen is aangevre ten, maar zo letterkundig om alle letters heen dat geen muis een hap nam over de schreef en alles heel duidelijk leesbaar bleef. Toen het boek nog verscheen in de vorm van een rol had de vroomste mens er de buik van vol, nadat de Heer tot Ezechiël sprak, terwijl Hij hem een rol toe stak: „Mensenzoon, laat staan Uw diner eet deze rol. Vul Uw maag daarmee. Voor allen die dit hebben gele zen Moet Ezechiel patroon van de boekenwurmen wezen. Deze Heilige die, zoals de le gende wil, het leven verloor op een open grill, riep: „Draai me maar om, deze kant is gaar." Wie 't niet gelooft, die leest 't maar in De Volkskrant v. 8-3-'93 faArt C"WÜ£t De tijd dat sado-maso chisten zich moesten be helpen met een stuk touw, een paardezweepje en een paar wasknijpers is definitief voorbij. An no 1993 is er een comple te 'zelf-kwellings' indus trie, waarin goed belegde boterhammen worden verdiend. Een leerrijk kijkje in een pijn-is-fijn- fabriekje met hoofdkap pen, zwepen, handboeien en kruisloze lingerie op de schappen. Door Angelique Mulders Kaatsheuvel - Het sprookjesbos in Kaatsheuvel heeft meer te bieden dan kabouters en trollen. In de schaduw van de Efteling komt ook de fantasiewereld van de leermeesters en de sado-ma sochisten tot leven. Liefhebbers van het betere knijp-, mep- en knelwerk komen met speels gemak aan hun trek ken bij HG Leather Creations, de pijn-is-fijn-fabriek van Henk van Willegen. Maar in tegenstelling tot het beroemde pretpark arriveert het publiek hier niet met hele busla dingen tegelijk. Van Willegens publiek prefereert het autootje en de anonimiteit. „Een middagje 'winkelen' bij Leather. Creations is voor insi ders zoiets als een voorspel", getuigt de 'leermeester' van Kaatsheuvel. „Het karwei kan vervolgens thuis in het eigen folterkamertje worden afge maakt, geholpen door wat tuig jes, afknelleertjes, tepelknijpers of ander pijnprikkel-hulpstuk- ken die sm-ers als prettig erva ren." Dominant Het woord sadisten wil fabri kant Henk van Willigen overi gens liever niet horen. „Dat doet zo gruwelijk aan", zegt hij. „In die wereld noemen ze het liever dominant." Dat is ook de manier waarop sm-ers zich uitdrukken in con tact-advertenties: Dominante vrouw (39) zoekt onderdanige man. Wat vrij vertaald staat voor: 'Langs deze onsympatieke weg wil deze dame in contact komen met een man die graag een portie billekoek ontvangt'. „Het is een spel tussen twee personen, met wederzijds goed keuren", weet de fabrikant. „Er komt geen dwang aan te pas, het is geen geweld. Als een van de partners stop of genade roept, is het afgelopen". Van Willegen, een kleine grijzen de man van 49, ziet er uit als tabakshandelaar. Hij mist in ie der geval de stereotype gouden kettinkjes, ringen en tanden waarmee de doorsnee seksbaas zich optuigt. De Brabander praat ook als een vertrouwensarts over de seksuele fantasieën van zijn clientèle, die met billoze broeken, dildo's en andere prothesen bevredigd moeten worden. Attributen die Henk te kust en te keur kan aanbieden. De ruim geïllustreer de bedrijfs-catalogus toont niet 'Leer'meester Henk van Willegen met enkele van zijn 600 sm-artikelen. minder dan zeshonderd verschil lende artikelen. 'K Lieslaarzen Als hij die dag de poort van zijn produktiehal aan het einde van de plaatselijke winkelstraat opent, verontschuldigt hij zich: „Sorry, ik heb wat lijm aan mijn handen, dat komt van de schoe nen." Daarmee zitten we meteen bij het specialité de la maison. Schoeisel met extreem hoge hak ken, tot veertien centimeter toe. Aan een soort droogrek hangt een twintigtal laarzen en pumps, de meeste in zwart. Er zijn ook lieslaarzen bij, vuurrood gelakt. Je vraagt je af hoe vrouwen op dit soort stilettohakken kunnen rondlopen, zonder door de en kels te gaan. „Vroeger had je alleen maar laarzen van Engelse makelij, maar daar hield niemand het ook maar een uurtje op uit. Je moest constant met gebogen knieën lopen, rechtop staan was onmogelijk. Daarom ben ik met mijn eigen schoeisel begonnen. Een domina die vaak op derge lijke hooggehakte schoenen moet lopen, getuigde dat ze met mijn laarzen aan wel-zes uur achter een haar werk kon doen", zegt Van Willegen met gepaste trots. De stappers worden ook veel gekocht door travestieten en zijn daarom verkrijgbaar tot en met maat 46. Pitbull-muilkorf Maar er is meer in de wondere wereld van pijn-is-fijn. Tuigen bijvoorbeeld - de meest verkoch te artikelen - die doen denken aan een muilkorf voor pitbulls. Of die lederhose met twee om- hooggeriehte dildo's in het kruis. Hoofdkappen a la Hannibal Lec- ter, de hyper-intelligente massa moordenaar uit de hitfilm Silen ce of the lambs. Op cricketbats lijkende spankingplaggen (span king staat voor 'er van langs geven') voor een flink pak ram mel. Voor de geharde zelfkwel lers worden er bh's gemaakt met punaises aan de binnenkant. In Kaatsheuvel worden ook sm- meubels gemaakt: Middeleeuwse schandblokken, Andreaskruisen met bondage-riempjes en spanking-bokken, die sterk aan de bokspringtoestellen in de gymzaal doen denken. Verder een zogenaamde gynobank, voor geliefden die gynaecoloogje wil len spelen. Het hoogtepunt van de interieur- FOTO WIL NILWIK kunst is de strafstoel: een leren zetel met een in hoogte verstel bare halsband en op: het zitvlak een verwisselbare anale of vagi nale dildo. Even lekker onderuit zakken is er op zo'n stoel niet bij. Spaans benauwd Van Willegen is eigenlijk bij toe val in de sm-handel terecht ge komen. Hij was eerst vertegen woordiger, onder meer in haar- verzorgingsprodukten. Later kocht hij een seksshop in Den Bosch. Een zakenrelatie van hem maakte voor die shop een vijftig tal sm-artikelen. Maar na verloop van tijd stopte de compagnon met zijn atelier- tje. Om aan de constante vraag tegemoet te komen, zat er voor Henk niets anders op dan zelf achter de naaimachine te kt pen. Als herinnering aan die I ginperiode staat de eerste PI nu op een kastje te pronken zijn huiskamer. Maakt de fabrikant zelf ook tig gebruik van zijn pijnigin produkten? „Nee", zegt hij zonder met ogen te knipperen. „Ik doe niet actief aan sado-masocl me. Als ik een tijd gehandbo aan een muur moest hangen ik het Spaans benauwd krijge Waar haalt hij dan zijn inspit tie vandaan? „Ik krijg veel brieven van kli ten. Met hun wensen in m, achterhoofd kom ik dan tot ontwerp. Zo vroeg iemand i een soort spreidstang voor benen. Die staat nu in de cata gus." Fantasie De ontwerpen worden eerst proef verkocht in een zaak Amsterdam. Is er vraag na dan worden ze in de collect opgenomen. Je kunt het zo bi tenissig niet bedenken of hoofdstad heeft het. In de provincie verkoopt vooral de zogenaamde runm Dat zijn spullen waar sm-dek tanten meestal mee beginnen, handboeien en zweepjes waan buitenstaander sm het eerst associeert. De sm-koopman stelt hoge eis aan zijn produkten. Zo moeti de handboeien waaraan iemai kan worden opgehangen, draagkracht hebben van 250 lo. „Je weet immers niet mensen er mee uitspoken", zt hij. „De fantasie gaat bij de i veel verder dan bij de ander." Hoewel hij toch wel het een ander gewend is in zijn busine blijft hij zich verbazen over klanten- die met de strafstoel en kappen onder hun arm na de auto lopen. Dan kan hij zii toch meer vinden in de tran portwijze van een man die hem een soort kapstok met ha banden en boeien had gekocl „Hij had alleen maar een broi mer en ik was toch wel nieuwd hoe hij dat zou vervo ren. Had-ie een grote plasl buis meegenomen om het zaal in te doen, je zag er niets van.' Zelf ophalen Denk nou niet dat HG Leatk Creations aan slechts een ham jevol liefhebbers in binnen- buitenland levert. Van Willeg is in onderhandeling met tal v Europese bedrijfjes die jaarlij goed zijn voor 2500 paar tes- onvriendelijke laarzen. Ook de extremere artikelen z<ti de dwanghalsband met mot knevel èn slot - een hondehfr band en een kleine biljarü voor in de mond - doen aardig: een driehonderd stui De meubelstukken worden f genlijk alleen verkocht aan ca- merciele sm-inrichtingen, di« dan ook zelf op moeten haleit Kaatsheuvel. Absolute toppers zijn de nut mers 70 en 85 uit de catalogi respectievelijk hand- en enk- boeien, waar er jaarlijks ré 4.000 van over de toonbii gaan. Nee, de Nederlandse pi- tie is geen klant bij Van Wit gen. Door onze correspondent Aart Heering Rome - „We moeten ons geen illusies maken. We kunnen in de komende maanden nieuwe aanslagen, bedreigingen en andere stuiptrekkingen van de mafia verwachten", zei de Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken Nicola Mancino op 15 mei, de dag nadat een autobom in Rome net geen slachting had ver oorzaakt. Zijn woorden zijn sneller be waarheid dan iedereen had ver wacht, maar net als twee weken geleden is het ook nu maar zeer de vraag of alléén de maffia voor de aanslag verantwoordelijk moet worden gesteld. De meest voor de hand liggende theorie is dat Cosa Nostra heeft besloten om het voorbeeld van de Colombiaanse cocaïnekartels na te volgen en door een niets ontziende terreur wil aantonen dat zij ondanks de recente arres- tatiegolf nog niets van haar macht is kwijtgeraakt. Mancino spreekt in dat verband van 'maf fioos terrorisme'. De maffia heeft vaker het mid del van de autobom gehanteerd om haar suprematie te bevesti gen en tegelijk belangrijke te genstanders als de rechters Falcone, Borsellino, Chinnici en Palermo te elimineren. Hoewel maffiose aanslagen als regel worden uitgevoerd op Sici lië, kunnen de bommen in Rome en Florence daarom juist be doeld zijn als een signaal dat de macht van de maffia zich nog altijd ver buiten het eiland uit strekt. Daarnaast vormen de Uf- fizi een symbool van de Italiaan se cultuur. Een aanslag op de Uffizi vormt daarmee een waar schuwing aan de hele natie, die ook nog eens op maximale publi citeit kan rekenen. In het recente verleden hebben echter ook andere groeperingen hun toevlucht genomen tot bloedbaden om hun bedreigde macht te beschermen. Tussen 1969 en 1985 is Italië het toneel geweest van een reeks aanslagen op treinen en openbare gebou wen die meer dan tweehonderd doden eisten. De bedoeling van deze 'strategie van de spanning' was om in het land een sfeer van intimidatie en onzekerheid te scheppen en zo maatschappelijke en politieke veranderingsprocessen tegen te gaan. Op één geval na zijn de uitvoerders van die slachtingen nog altijd onbestraft, maar in een reeks van processen is wel gebleken, dat zij het resultaat waren van samenwerking tussen neofascistische terroristen, leden van de geheime dienst en de subversieve vrijmetselaarsloge P2. Bij een bomaanslag op een trein waarbij in 1984 negen doden vielen, is ook de Siciliaanse maf fia in de persoon van haar 'kas sier' Pippo Calö medeplichtig gebleken. Een derde mogelijkheid is dan ook dat vertegenwoordigers van maffia en geheime dienst geza menlijk de aanslag hebben be raamd. In Italië is die gedachte geenszins onlogisch. Op dit mo ment is in het land een ontwik keling gaande die een bedreiging vormt voor zowel de maffia als de geheime dienst en de politieke klasse die van hun beider dien sten gebruik maakte. Leiders van de maffia en corrup te politici worden na jaren van absolute vrijdom nu in ras tempo opgepakt. De persoonlijke ban den tussen maffiosi en politici worden blootgelegd en ook de betrokkenheid van de geheime dienst bij de moorden op maffia bestrijders als Dalla Chiesa en Falcone wordt sinds kort ook door de rechterlijke macht niet meer als een fabeltje beschouwd. Het is in het belang van al deze groepen dat de publieke opinie wordt afgeleid en dat haar angst wordt aangejaagd door een serie aanslagen en rampen. Ondanks de verschillende inter pretaties is iedereen in Italië het erover eens, dat de 'strategie van de spanning' weer terug is. Door onze correspondent Stevo Akkerman Praag - Binnen de Tsjechische regerings coalitie is een hevige strijd ontbrand over de vraag of de katholieke kerk de aardse goederen moet terugkrijgen die de commu nisten haar hadden afgenomen. De rechts-conservatieve partijen willen niet ver der gaan dan een gedeeltelijke restitutie, terwijl de christelijke partijen, in navolging van de Tsjechische bisschoppen, eisen dat de kerk alles terugkrijgt wat zij ooit bezat. De controverse rond het kerkelijke eigendom heeft lange tijd een sluimerend bestaan geleid in de Tsjechische politiek, overschaduwd door be langrijkere kwesties als die van de scheiding van Tsjechoslowakije. Maar nu de Tsjechische staat in wat rustiger vaarwater terecht is gekomen, achten de chris ten-democratische partijen de tijd rijp om wat voor hen een halszaak is aan te zwengelen. De Christelijk Democratische Unie (KDU) en de Christelijk Democratische Partij (KDS), twee kleinere partijen die een sleutelpositie innemen in de Tsjechische regering, verlangen een volle dige teruggave van de kerkelijke bezittingen. Zij dreigen de coalitie te verlaten als premier Klaus daar niet aan tegemoet komt. Zo'n vaart zal het wel niet lopen, maar het is duidelijk dat Klaus ditmaal een harde dobber heeft aan zijn coalitiegenoten. Tot zijn grote ergenis hebben zij hem ervan beschuldigd er een 'materialistische wereldvisie' op na te houden. De premier, die bij eerdere gelegenheden heeft gezegd te staan in de christelijke traditie, verze kerde de gelovigen vorige week dat wat hem betreft de kerk dezelfde status heeft als een 'tuinvereniging of een hobbyclub'. Die uitspraak deed zijn religieuze imago geen goed. De Tsjechische bischoppen waren er als de kippen bij om te melden dat de kerk niet vergeleken wenst te worden met een sportver eniging. Wie dat toch doet, aldus de bischoppen, geeft blijk van groot onbegrip inzake het 'karak ter van de kerk en haar plaats in de samenle ving'. Premier Klaus, zijn Democratische Burgerpartij (ODS) en de geestverwante Democratische Bur- Venlo - Nederlandse en Waalse par lementariërs moeten samen een conferentie organiseren over de problemen met de Maas. Dat zei D66-Kamerlid D. Eisma zater dag tijdens een afdelingsvergadering van zijn partij in Venlo. geralliantie (ODA) zijn tegen wat zij een 'funda mentalistische restitutie' noemen. De Rooms-Katholieke Kerk bezat in 1948, toen de communisten de macht in Tsjechoslowakije overnamen, nog steeds omvangrijke bezittingen. Dat had ze te danken aan haar bevoorrechte positie onder de Habsburgers, die tot 1918 de scepter zwaaiden in het land en onder wie de kerk een staatskerk was. Als 'alles wat gestolen is, ook weer teruggegeven wordt', zoals de christen-democratische partijen verlangen, dan zou de kerk nu 200.000 hectare grond en ongeveer 2250 gebouwen kunnen clai men. Daaronder zijn naast kerken en kerkelijke gebouwen (kloosters, ziekenhuizen) ook boerde rijen, molens en bierbrouwerijen, of althans wat de communisten daar van over hebben gehou den. Wat de ODS betreft zou de kerk datgene terug kunnen krijgen dat noodzakelijk is voor het 'kerkelijk functioneren'. De partij ziet daarin geen plaats weggelegd voor windmolens. Maar de bischoppen en de christelijk-democrati-1 sche partijen voeren aan dat het in de eerste I plaats gaat om een kwestie van recht (diefstal is I diefstal en dat moet ongedaan gemaakt worden) en dat, in de tweede plaats, de kerk haar vroegere eigendommen hard nodig heeft om economisch te kunnen overleven. Als de staat afwil van de subsidie aan de kerk I (tweehonderd miljoen kronen per jaar, bijna 14 miljoen gulden), dan moet de kerk wel in staat worden gesteld op eigen benen te staan. Premier Klaus zoekt nu een uitweg die het I mogelijk maakt tegemoet te komen aan de financiële noden van de kerk, zonder in te hoeven gaan op de eis van volledige restitutie. Hij heeft daarom voorgesteld eerst de wettelijke status van de kerken te regelen en pas daarna I verder te praten over 'het corrigeren van de I fouten van de historie'. De ODS stelt voor een speciale fiscale regeling I te treffen waarbij burgers zelf kunnen aangeven waaraan hun geld besteed moet worden; en de kerk is dan een van de opties. De christelijk-democratische partijen vinden dat een uitnemend idee, maar blijven daarnaast onverminderd vasthouden aan hun streven naar gerechtigheid, inclusief windmolens en brouwe rijen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Woede en onbegri Amsterdamse politie en de Haag dag bekend was geworden dat ee Amsterdam een van moord verd; heengezonden. Er was geen celru de „D( kon Tw< De man had een bekentenis af gelegd. Na zijn vrijlating, ander halve week geleden, had hij ie dere dag enkele straatroven ge pleegd. Ook dat heeft hij inmid- (W dels toegegeven. Kort geleden de werd hij bij toeval weer opge- ven pakt. sch PvdA-Kamerlid Zijlstra zal van- dat daag in de Tweede Kamer een Dij' interpellatie aanvragen om de anc minister van justitie over deze bij zaak aan de tand te kunnen Bij voelen. Zijlstra noemt de ge- ner beurtenis in Amsterdam 'onaan- Wo vaardbaar'. het „De officier van justitie had een Zij andere keuze moeten maken, van Desnoods had hij iemand die ten verdacht wordt van een minder der zwaar feit moeten heensturen. Ik zie nog liever twee mensen in Doi een cel dan dit soort beslissin- ste< gen." voe In de Tweede Kamer zal Zijlstra wa: vandaag zeker gesteund worden lag door de fracties van CDA en Bef WD. Kamerlid Soutendijk cel (CDA) liet dit weekeinde weten ten Hilversum - De medisch specialiste met hun acties, ook niet als die ai vanuit het oosten gaan uitbreiden n VO( eei Dat zei staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zondag in het NOS-programma Het Capitool. ha: De specialisten hebben de laat- jaa ste drie jaar hun omzet zien noi stijgen met gemiddeld ruim De 80.000 gulden per specialist, vai schetste Simons. „In een tijd dat Sir we aan elke burger een pas op de tin plaats vragen, ja zelfs een ach- cia teruitgang, geldt dat dus zeker get hai vei Winterswijk - Een politieman gel heeft woensdag de arrestant vai neergeschoten tijdens een schiet- pe: partij op de binnenplaats van Hi; het politiebureau van Winter- vo< wijk. De man is aan de gevolgen De van dat schot overleden. al Dat is gebleken uit een onder- va: zoek van de rijksrecherche. De vei arrestant, een 26-jarige man uit aai het Duitse Genscher, zat aan- br( vankelijk geboeid op de achter- gre bank van een politie-auto. Na he' een hevige worsteling wist hij eei het dienstpistool van een agent Bo te bemachtigen en op een poli- be: tieman te schieten. Hij raakte inl hem in de lies. Ch Een andere agent schoot vervol- eei gens drie keer op de Duitser, mt waarbij de politieman alle keren zu op de benen richtte. Eén van de zij kogels kwam echter in de buik ric van de arrestant. zu Wat (extreem)rechts in Duitsland al lokken is nu gelukt: een klein deel uitgedaagde Turkse gemeenschap weid gereageerd. De miljoen mark schade in het ce kleinigheid, in vergelijking met hi verlies van saamhorigheid, begrip ei en Turken in Duitsland. Met het eve lijke geweld in Solingen, is nu c Duitsland al maandenlang bang voo De recent aangenomen asielwet, die van buitenlanders moet afremmen klaarblijkelijk de 'legitimatie' om ooi lurken het dodelijke vuur aan de s Bondsdagpresidente heeft gelijk als rnet hun oproep tot grotere verdr diegenen bereiken die in gewek remedie' voor hun eigen problemer Rechts mag in Duitsland klein en pi net blijkt des te dodelijker. Dat de gc Publiek er niet in slaagt het rechtse te schakelen, lijdt tot aanzienlijk pre; 'emeer, omdat men daar nog niet v recente verleden het links-extremisn In elke Duitse stad - van dorp tot m andere buitenlanders. En in evenzo dicalen, skinheads, neo-nazi's; en stilzwijgend instemmende sympat Bolingen gebeurde, kan elke dag op De Duitse democratie bewijst zich agenten, maar door een burgerij geweld duldt. De Bondsrepubliek is Politici op de burgers leunen en vert

de Stem | 1993 | | pagina 2