L Poolse regering weggestuurd I Welkome overwinning voor president Clinton in Congres |e carneres ceuze. Protesten in Oost-Duitsland na abortus-uitspraak Hooggerechtshof Premier Major verliest krediet bij achterban Solidariteit en rechtse oppositie zeggen vertrouwen in kabinet op Sarajevo onder vuur na mislukken besprekingen BUITENLAND A4 mdvverken kabels jindig projectleider thnisch personeel EL/ADMINISTRATIEF «DE ZWARTE MARKT» VAN WANTEN bezoekers BALLONWEDSTRIJD GRATIS BALLONWEDSTRIJD Begrotingsplan op nippertje aanvaard BUITENLAND KORT x 79 DE STEM ZATERDAG 29 MEI 1993 Rreda hebben wij tijdelijke, vacatures voor opdrachtge- I langdurig project een voor t-Is. De voorman werkt onder Ingt deze. Een leeftijd van 28- Ting met kabelwerk midden- te bereidheid te reizen zijn londwerken i langdurig project een voor- dingen gas water, die lei- Een leeftijd van 28-40 jaar,. Ide bereidheid te reizen zijn Ificaten zijn een pre. (wkunde fuwkunde met tekenervaring varing in AutoCad tekenen, jture bij een relatie in de regio ■vat o.a. het maken van teken- Jouwfases en begeleiden van Ie regio Breda is Multec zoe- b'er met ruime ervaring van (elektrotechnische installaties, de contactuele vaardigheden, Jrgen en heeft u de juiste ken- naar uw mogelijkheden. |het werk dat u zoekt, infor- nd bij onze technische wij geen passende baan, dan loothplein 43-45, llefoon 076-214554. KHAKEN FABRIEK angevende fabricant van trek- intenkring van automobielpro- nobielimporteurs. n hebben een grote naamsbe- irden geproduceerd volgens JEN 2646 ISO 9001/9001'. uit van de International Bosal op dit moment zo'n 110 ienst. Ter versterking van onze toopteam binnendienst zoeken deling een energieke ER (m/v) offertes, verzorgt de onderhoudt zowel de schriftelijke contacten met .n de gehele commerciële ïleiding van exporttransacties, lis van exportdocumenten en cht noodzakelijk zijn. pleiding op MEAO niveau of een tpleiding evt. aangevuld met U beheerst de Engelse, Duitse itstekend. U heeft ervaring met e verwerkingsprocessen. Verder it/stressbestendig en heeft u ortgelijke functie. unctie binnen een succesvol bedrijf; jong en enthousiast team; dsvoorwaarden conform de netaal; salariëring in overeenstemming ing en capaciteiten. i u aanspreekt, verzoeken wij e iet curriculum vitae te sturen aan ien Assem, Tobo B.V., Postbus lade. Voor nadere informatie over u contact opnemen met dhr. 01626-87000. Je Industrieweg 6 - 4920 XH Made. Karlsruhe/Berlijn (rtr/afp/dpa) - In verscheidene Oostduitse steden zijn vrouwen gisteravond woedend de straat opgegaan om te protesteren tegen de uitspraak van het Duitse Hooggerechtshof in Karlsruhe inza ke de nieuwe abortuswet. Het probleem is dat het hof weliswaar abortus binnen de eerste drie maanden toestaat, maar de ingreep tevens uit het ziekenfonds schrapt. Abortus was in de voormalige DDR 20 jaar vrij tot in de twaalfde week van de zwangerschap en werd geheel betaald door de staat. In West-Duitsland was abortus uitsluitend toegestaan op medische indicatie. De nieuwe wet was een compromis tussen beide. Deze uitspraak 'is een ramp voor vrou wen in Oost-Duitsland', zei een woord voerster van de oppositievoerende so ciaaldemocratische SPD in de deelstaat Mecklenburg-Vorpommem aan de Oostzee. „Vrouwen in het oosten wor den al onevenredig zwaar getroffen door werkloosheid en zij hebben een voudig de centen niet om abortus te laten plegen", zei zij. Ook de liberale vice-premier van de staat, de FDP'er Klaus Gollert, reageer de geschokt. „Dit is abosluut onmoge lijk en een regelrechte ramp voor de vrouwen in het oosten". „Schandalig, absoluut onmogelijk, dit verdeelt de samenleving in twee klassen", zei mi nister van Arbeid van Brandenburg, Regine Hildebrandt, voor de Berlijnse radio. Het Hof oordeelde dat de nieuwe wet - een compromis tussen de restrictieve Westduitse en de vrije Oostduitse rege ling, dat na de eenwording tot stand kwam - in strijd is met de grondwette lijke bescherming van het leven. Het zei ook dat de ingreep niet als strafbaar feit moet worden beschouwd - een fijn juridisch onderscheid, dat abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap mogelijk maakt, mits de vrouw eerst een arts raadpleegt. Maar om tot uitdrukking te brengen dat de staat zo'n ingreep afkeurt, verbood het Hof ziekenfondsen en verzekerings maatschappijn die te vergoeden en staatsziekenhuizen abortus uit te voe- De nieuwe wet die abortus uit het wetboek van strafrecht moest halen, was aangenomen in juni van het afgelo pen jaar. Zij breidde het in het voorma lige Oost-Duitsland bestaande recht om in de eerste drie maanden abortus te plegen uit tot geheel Duitsland. Daar was dan wel echter wel de voorwaarde aan gekoppeld dat de vrouw eerst een deskundige moest raadplegen. De nieuwe wet was desondanks nog steeds niet van kracht, omdat de deel staat Beieren en 249 afgevaardigden van de christendemocratische CDU het Constitutionele Hof in Karlsruhe had den gevraagd haar te toetsen aan de grondwet. Bits wees men in het oosten op dat de acht opperrechters - zeven mannen en één vrouw - allen Westduits zijn. De nieuwe wet, in juni vorig jaar aangeno men met steun van de sociaaldemocra tische SPD, is met de uitspraak gedeel telijk ongedaan gemaakt. Warschau (rtr/dpa) - De Poolse regering is gisteren gevallen nadat een door Solidariteit en de rechtse oppositie ingediende motie van wantrouwen in de Sejm (parlement) was aangenomen. Het kabinet van premier Hanna tor van onderwijzers en verple gend personeel te verhogen. So lidariteit heeft voortdurend actie gevoerd voor sociale maatrege len om de scherpe kanten van het bezuinigingsbeleid af te ha len. Suchocka werd weggestemd met een kleine meerderheid van 223 stemmen, 198 tegen en 24 ont houdingen en zal naar verwach ting spoedig zijn aftreden be kendmaken. Met dit aftreden moet president Lech Walesa echter nog instem men. Daarna kan hij een eigen kandidaat als premier aan het parlement voorstellen of het par lement ontbinden. In Warschau wordt echter niet uitgesloten dat Walesa mevrouw Suchocka zal belasten met de vorming van een nieuw kabinet. „De regering heeft de stemming met een stem verschil verloren", verklaarde een teleurgestelde premier in een reactie. De 47-jarige Suchocka werd in juli vorig jaar premier en oogstte spoedig bewondering voor de wijze waarop zij de minder heidscoalitie door verscheidene crises loodste, zoals de stakings golven van vorige zomer en afge lopen winter. Zij weigerde haar hervormingsbeleid naar een vrije-markteconomie, die wegens de snelle overgang de 'shockthe rapie' is gaan heten, op te geven. Maar de kloof met de uit het vakverbond Solidariteit voortge komen politieke partij werd steeds groter, vooral nadat de regering deze maand weigerde de salarissen in de overheidssec- ke crises. Suchocka verklaarde donderdag in het parlement dat er geen alternatief is en dat geen enkel ander kabinet het door de huidi ge politieke constellatie beter zal doen. Geen partij is krachtig genoeg om een eigen regering te vormen of een sterke coalitie te verzamelen. „Het lijkt er voor mij op dat wij van een duikplank springen zonder te kijken of er water in het zwembad is", ver klaarde Suchocka in de Sejm. De 'nationalistisch georiënteerde, populistische Confederatie voor een Onafhankelijk Polen (KPN) stelde onmiddellijk na de stem ming een kandidaat voor als pre mier. Maar de 62-jarige advo caat Andrzej Ostoja-Owsiany lijkt weinig kans te hebben. De gevolgen van het regeringsaf treden voor de economische her vormingen zijn nog niet duide lijk. Economen zeggen dat die er waarschijnlijk enige vertraging door zullen oplopen, maar wij zen erop dat de economische hervormingen steeds zijn voort gezet, ook tijdens vorige politie- Ondanks de politieke problemen in driedaags bezoek aan Polen brengt. zijn land kon de Poolse president Walesa gisteren tijd vrij maken voor Moeder Teresa, die een FOTO AP (ADVERTENTIE) tel.; 09/32.13.66.15.61 tessenderlo - belgië EUROPA'S GROOTSTE OVERDEKTE ROMMELMARKT 20.000 m2 wekelijks meer wcpilm dan 15.000 urutira Open: elke zondag van 9.00 tot 18.00 uur ELKE ZONDAG SHOW EN ATTRACTIES DOOR BINNEN- EN BUITENLANDSE ARTIESTEN ZOWEL GEOPEND OP pinksteren ALS OP pinkstermaandag VAN 9 TOT 18 U. PINKSTERMAANDAG 31 MEI OPTREDEN VAN WENDY VAN WANTEN GRATIS BALLONWEDSTRIJD VOOR ALLE KINDEREN Door onze correspondent Bob van Huët Londen - Premier Majors magere meer derheid in het Britse lagerhuis dreigt opnieuw een zetel te verliezen. Bij aan staande deelverkiezingen in het tradi tionele Tory-bolwerk Christchurch, naast Bornemouth in Dorset, zou zelfs een voorsprong van 23.000 stemmen bij de laatste verkiezingen kunnen worden ingehaald door de liberaal-democraten van Paddy Asdown. Volgens een gisteren gepubliceerde opinie peiling in The Ti mes is de conservatieve achterban in Zuid-Engeland zeer teleurge steld in het regeringsbeleid. In hun eigen en tot voor kort onneeembare 'heartlands' ver loren de Tories veel steun en zakten ze in de peiling af tot derde partij van de regio met nog maar 30% kiezerssteun, achter Labour (34%)en Liberal Democrats (34%). Wanneer Christchurch, de Engelse tegen hanger van het bejaardenoord Menton aan de Franse Rivièra, volgende maand inder daad verloren gaat, wacht Major een nerveu ze zomer. Op straat geïnterviewde oudjes laten weten helemaal niet tevreden te zijn over de in Londen gevoerde politiek. Ver stokte Tory-kiezers beloven voor de eerste keer in hun leven over te stappen naar de liberalen, uit pure boosheid om belastingver hogingen en bezuinigingen in de gezond heidszorg. En als zelfs Christchurch, met zijn landelijke record aan gepensioneerden villaatjes en bejaardenpensions, geen ver trouwen meer heeft in de Conservatieve Partij, dan moet John Major zich serieus zorgen gaan maken over zijn toekomst. De kabinetswijziging, of beter stoelendans, die de impopulaire minister van Financiën Lamont de kop kostte, is met gemengde gevoelens ontvangen door de Tory-backben chers, het conservatieve voetvolk in het Lagerhuis. De al vanwege 'Maastricht' rebellerende rechtervleugel meent dat premier Major nu zeer goed op zijn tellen moet passen. Op straffe van een interne revolte kan hij zich nog maar weinig slecht nieuws veroorloven, zo vinden velen. Politieke waarnemers geven de 'Brixton boy' steeds minder krediet en voorspellen zijn val, uiterlijk op het partijcongres van vol gend jaar - in het geval van een debacle bij de Europese verkiezingen. Door onze correspondent I Mare de Koninck Washington - Op het nipper tje behaalde president Bill Clinton vorige nacht een ge wichtige politieke overwin ning, toen het Huis van Af gevaardigden met 219 tegen 213 stemmen zijn plan voor belastingverhogingen en be zuinigingen aanvaardde. De Amerikaanse president had een politiek succes hard no dig, nadat tal van incidenten de afgelopen weken zijn imago zwaar hadden aange tast. Een stralende Clinton feliciteer de het Huis met 'de getoonde moed om harde maatregelen te steunen en om de pressiegroe pen te weerstèan, omwille van een gezonde begroting, van een lagere -rentestand en van het scheppen van banen'. De presi dent ging gisteren prompt 'op campagne' in Philadelphia, om in toespraken tot enthousiaste supporters zijn succes uit te buiten. Politieke waarnemers in Was hington waren het er vóór de stemming in het Huis over eens dat het hele presidenschap, hoe pril ook, van Clinton gedoemd zou zijn te mislukken indien een meerderheid van de afgevaar digden zijn fel omstreden pak ket financiële voorstellen zou verwerpen. De president leek immers zijn Politieke gezag goeddeels te bebben verspeeld met zijn jong ste flaters: de roemruchte ex clusieve haarknip-beurt op het vliegveld van Los Angeles en het ondoordachte ontslag van het Witte-Huisreisbureau. Was meteen daarna nog een verwer ping gekomen van de essentie van zijn politieke programma, dan zou Clinton door weinig Amerikanen meer serieus zijn genomen en zou zijn Democra tische Partij in ontreddering zijn achtergebleven. Nu het Huis van Afgevaardig den het begrotingsprogramma heeft aanvaard, kan de presi dent met kans op succes gaan pogen zijn aanzien en zijn poli tieke doeltreffendheid te gaan herstellen. Succes is echter nog geenszins verzekerd. Ook vol gens sympathisanten van Clin ton is onder meer een grote schoonmaak nodig in zijn al te jeugdige, ambitieuze en onerva ren Witte-Huisstaf. Bovendien moet na het Huis van Afgevaar digden volgende maand ook de andere kamer van het Congres, de Senaat, nog instemmen met Clinton's belasting- en snoei- voorstellen. En in de Senaat zijn de tegenwerkende krach ten, ook binnen de eigen Demo cratische meerderheidspartij, nog ferventer dan in het Huis. Omdat het uiteindelijke lot van Clinton's belastingvoorstellen van de Senaat afhangt, heeft het succes van afgelopen nacht in het Huis vooral psychologi sche, maar daarom voor de pre sident niet minder belangrijke, betekenis. Clinton heeft nu im mers bewezen nog overtuigings kracht jegens onwillige partij genoten in het Congres te heb ben, ondanks het feit dat de waardering van het publiek voor de man in het Witte Huis blijkens de enquêtes in korte tijd diep is gezonken. De president heeft de afgelopen dagen persoonlijk tal van De mocratische Congresleden moe ten opbellen, c.q. op de lunch en de thee uitnodigen, om ze te verleiden tot een stem vóór zijn begrotingsvoorstel. Overigens zijn er volgens insi ders 'maffia-achtige drukmid delen' gebruikt om het gewenste stemresultaat te bereiken. Niet de president zelf, maar diens ministers en stafleden hebben jegens Huisleden teksten gebe zigd als: 'We hebben in de partij grootste plannen met je, maar we hebben nu je stem nodig'. Niettemin is een veertigtal De mocraten in het Huis blijven weigeren om in te stemmen met de impopulaire belastingverho gingen en sociale bezuinigingen. En het is Clinton niet gelukt om ook maar één enkel gematigd lid van de Republikeinse oppo sitiefractie over te halen het pakket te steunen. De Republikeinen hebben zel den van zo'n grote eensgezind heid kunnen genieten als sedert Bill Clinton in het Witte Huis zetelt. Het Huis telt 257 Demo craten en 177 Republikeinen. De Senaat 57 Democraten en 43 Republikeinen. Individuele Congresleden in de VS zijn altijd uiterst huiverig om voor belastingverhogingen te stemmen. Belastinghaat is wijd verspreid onder de kiezers, niet zozeer omdat zij geen deel van hun inkomen willen afstaan voor het collectieve welzijn, maar omdat 's lands bureaucra tie algemeen als lui en incompe tent wordt beschouwd. Elke twee jaar zijn er verkiezingen voor het Congres en moeten individuele leden als gevolg van het Amerikaanse districtsstelsel hun stemgedrag-in-Washington tegenover hun lokale kiezers verdedigen. 'Waakhondorgani saties' plegen van elk Congres lid precies bij te houden waar hij of zij voor en tegen heeft gestemd. De vóórstemmers voor Clinton's begrotingspakket portretteer den zichzelf in het Huisdebat als dappere politici, die het wa gen hun carrières in Washing ton op het spel te zetten omwil le van het grotere goed van Amerika's economische toe komst. De VS hebben al jaren lang een begrotingstekort van telkens bijna 300 miljard dollar (op totaaluitgaven van zo'n 1500 miljard dollar per jaar). Dat accumulerend tekort maakt de renteschuld van de overheid tot nu bijna de grootste rijks- uitgavepost. Nieuwe overheids investeringen zijn er praktisch geheel onmogelijk door gewor den. Voor Republikeinen en conser vatieve Democraten is het ech ter onaanvaardbaar dat de be lastingverhogingen in Clinton's plan 'hard' zijn, maar de belof ten om tegelijk ook te bezuini gen veel minder ferm zijn. Clinton kan tevreden terugkijken op de zitting van van Afgevaardigden. Joodse kolonist gedood in Hebron Jeruzalem - In het oude centrum van Hebron op de bezette Westoever is gisteren een joodse kolonist gedood door Pales- tijnen. Het slachtoffer, afkomstig uit de nederzetting Kiryat Arbat, werd aangevallen terwijl hij op weg was naar de Grot van de Patriarchen, een heilige plaats voor zowel joden als moslims. De kolonist werd gestoken en beschoten. Het Israëlische leger stelde na het incident een uitgaansverbod in en ging op zoek naar de daders. Woedende joodse kolonisten vernielden auto's van Palestijnen en togen massaal naar het centrum van Hebron. Internationale aanpak illegale adoptie Den Haag - Een adoptie zal alleen nog worden erkend als het land van herkomst van het kind en het land van de adoptie ouders ermee instemmen. Voor die instemming is het noodzake lijk dat de adoptie door een erkende autoriteit is verzorgd. Dat is de essentie van het verdrag dat vandaag naar verwachting door 66 landen wordt ondertekend. De landen namen de afgelopen drie weken deel aan een conferentie over internatio nale adoptie van kinderen in Den Haag. Het verdrag is een uitwerking van principes die eerder werden geformuleerd in de VN-conventie voor de Rechten van het Kind. Volgens woordvoerder M. Pestman van de Haagse Conferentie van Internationaal Privaatrecht, de organisator van de bijeen komst in Den Haag, zijn de regels voor de internationale erkenning van de adopties vooral gericht op het tegengaan van adopties door 'zelfdoeners' - ouders die zelf een adoptiekind halen - en adopties via dubieuze tussenpersonen. Voor Nederland heeft het verdrag volgens een woordvoerster van het ministerie van justitie weinig gevolgen. Verkiezingen Cambodja 'eerlijk' verlopen Phnom Penh - De gisteren afgesloten verkiezingen in Cambodja zijn volgens een groep internationale parlementariërs 'vrij en eerlijk' verlopen. Bij de zes dagen durende stembusstrijd bedroeg de opkomst ongeveer 90 procent van de 4,7 miljoen geregistreerde kiezers. VN-kringen in Phnom Penh verwachten bij de vandaag te beginnen telling van de stemmen een wedloop tussen de regerende Cambodjaanse Volkspartij (CPP) en de royalistische oppositiepartij FUNCINPEC. VN-woordvoerder Eric Fait deel de mee dat de definitieve uitslag begin juni wordt verwacht. Zuid-Afrika: maatregelen tegen geweld Johannesburg - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren drie woonoorden ten oosten van Johannesburg uitgeroepen tot onrustgebieden, nu het dodental van de afgelopen week tot 67 is gestegen. De politie stelde een avondklok in in Tembisa, Thokoza en Katlehong, woonoorden waar sinds zaterdag veel doden zijn gevallen bij botsingen tussen aanhangers van het ANC (ANC) en van de Inkathabeweging. Met de vondst van nog eens 11 lijken in het gebied, met steek en schotwonden, liep het aantal doden deze week op tot 67. Daarbij was ook het lijk van een politieagent, die gisteren omkwam bij een granaataanval in Soweto. Nieuwe premier Jordanië benoemd Amman - Koning Husayn van Jordanië heeft gisteren Abdel Salam Majali benoemd tot premier. Majali volgt de voormalige premier Sayd Ben Chaker op. Dit is vernomen uit officiële bronnen. De nieuwe premier, die aan het hoofd stond van de Jordaanse delegatie bij de vredesbesprekingen met Israël, voert nu overleg over zijn nieuw te vormen regering. Naar alle waarschijnlijkheid zal die vandaag worden bekendgemaakt. Aardbeving in Californië Los Angeles - Het zuiden en het midden van Californië zijn donderdagavond opgeschrikt door een lichte aardschok met een kracht van vijf op de Schaal van Richter. Er vielen geen slachtoffers, noch werd materiële schade gemeld. De aardschok, waarvan het epicentrum 26 kilometer ten zuidwesten van Bakersfield lag, had plaats om 21.47 uur plaatselijke tijd (vrijdagochtend 6.47 onze tijd). De schok was voelbaar van het centrum van Los Angeles tot aan plaatsen op 320 kilometer afstand van deze stad. Veel doden bij treinbotsing Armenië Moskou - Bij een treinbotsing in het noorden van Armenië zijn donderdagavond 43 mensen om het leven gekomen. Enkele tientallen mensen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde toen een personentrein in botsing kwam met een goederentrein die geladen was met blokken cement, zo heeft het Armeense persbureau Snark gisteren gemeld. De meeste slachtoffers zaten in de voorste wagon van de personentrein. Zij werden verpletterd door de cementblokken. Volgens de burgemeester van de plaats Gjoemri (200 kilometer ten noorden van Jerivan) waar het ongeluk plaatsvond, was de goederentrein die 'geparkeerd' stond, door onverklaarbare oor zaak op de rails gekomen waarover de passagierstrein het station van Gjoemri naderde. Brussel/Sarajevo (rtr/dpa) - In de Bosnische hoofdstad Sara jevo zijn gisteren de gevechten weer opgelaaid tussen Moslims en Serviërs. Volgens waarnemers van de Verenigde Naties waren de zwaarst getroffen gebieden de Moslim-sector in de binnenstad en de Servische voorstad Grbvica. De beschietingen volgden op de terugtrekking van de Servische generaal Ratko Mladic uit de besprekingen met de legercom mandanten van de Bosnische Moslims en Kroaten en generaal Philippe Morillon van de VN- troepen in Bosnië. Mladic noem de 'dringende afspraken' als re den voor zijn verzuim. Maar vol gens Morillon is Mladic ontevre den over de eerdere afspraken over veiligheidszones rond Sre brenica en Zepa. Morillon hoopte dat de drie strij dende partijen op de vergadering in zouden stemmen met het plan voor een veiligheidszone rond Sarajevo. Nu gingen alleen de Kroaten en Moslims akkoord met de grenzen van een door VN-troepen te beveiligen gebied rond de stad. Ondertussen gingen Servische troepen door met hun aanval op de stad Maglaj, een belangrijk bastion in het gezamenlijke Noordbosnische front van Mos lims en Kroaten. Door de hevige artilleriebeschietingen viel onder de burgerbevolking van 32.000 inwoners een onbekend aantal slachtoffers Bosnische Kroaten droegen het dorp Vree in centraal-Bosnië gisteren over aan Moslim-troe pen. Na een belegering van zes tig dagen was de munitie en het voedsel van de Kroaten opge raakt. De NAVO sprak gisteren het bericht tegen dat een F-16 van de VN-luchtmacht die het vlieg verbod boven Bosnië controleert, een Bosnische legerhelikopter tot landen zou hebben gedwon gen. „Onze F-16's waren niet betrokken bij een dergelijke ac tie", aldus een woordvoerder van de VN-operatie Deny Flight vanaf het hoofdkwartier in het Italiaanse Vicenza. De NAVO-lidstaten zijn het gis teren in Brussel niet eens gewor den over de vraag wie door het bondgenootschap beschermd moet worden in de door de VN in te stellen veiligheidszones in Bosnië. De leden stemden weliswaar in met de mogelijke inzet van ge vechtsvliegtuigen om de zes VN- veiligheidszones voor Moslims te beschermen. De NAVO gaat de mogelijkheden daarvoor bekij ken, aldus geallieerde bronnen. Onenigheid bleef echter bestaan over de vraag of de vliegtuigen alleen de in de veiligheidsgebie den aanwezige VN-troepen moe ten beschermen, of ook de bur gerbevolking. De Britten en Amerikanen pleiten voor de eer ste mogelijkheid. Met name de Duitsers, Fransen en Turken vinden dat ook de burgers be scherming horen te krijgen.

de Stem | 1993 | | pagina 5