'Onnodige paniek rond polio' en DE STEM ezeW Jongerendemonstratie op 12 juni van de baan Onderzoek: Veel onrust had voorkomen kunnen worden Lubbers herinnert zich zorg van De Korte over wao niet Dales niet onder indruk van dreigementen Aanmodderen wordt „bui ten binnen! Stress door 6zorgzame samenleving' en BINNENLAND A3 COMMENTAAR ZONNERANDA® Als het regent ZONNERANDA® Mariniers oefenen weer in Suriname BINNENLAND KORT ,Eén priester per parochie we al niet meer. Dat ligt 1 per twee tot drie paro- En dat wordt nog minder, ebben nu nog 115 actieve ers voor 165 parochies in isdom. De prognose voor ligt op 95 priesters en voor op 75 priesters. En dan er elk jaar nog minstens ieuwe priester bij komen, 's niet veel, maar het is de teit van de afgelopen vijf elk jaar één nieuwe pries- We moeten de priesters dus chtvaardig mogelijk verde- Dat is best een hele onder- ng." celibaat, in de katholieke absolute voorwaarde om ter te worden. Het is de te paar maanden weer vol- an de orde. 'Gave en opga- zegt de theologie over het aat. Voor de betrokkenen r opgave dan gave? heb het celibaat altijd meer kracht en gave beschowud als een moeizaam karwei", igt de 40-jarige priesterju- ris Aerden. „Ik zeg erbij dat ntwikkelingen in de samen- ng op het gebied van relaties seksualiteit het celibaat als ave er niet gemakkelijker op ben gemaakt." verplichte celibaat is weer espreekbaar. Waarom toch? gens vicaris Aerden omdat hoogste kerkleiding denkt t de vrijheid te hebben om er ge verandering in te brengen.. zeg niet dat er dan ook ar niet over gesproken moet rden. Maar ik betreur wel s dat het celibaat zo exclu- f veel aandacht krijgt. Dat "t af van andere belangrijke, sschien wel belangrijkere za- rdag gehouden eindexamens gt: 10 C; 11 12 13 14 15 -; 24 25 26 B; 27 28 29 37 38 -; 39 -; 40 D; 41 42 11 12 13 14 15 16 24 B; 25 26 C; 27 28 29 B; 38 39 40 41 C; 42 43 IOC; 11 12-; 13-; 14-; 15-; -; 24 -; 25 -; 26 -; 27 -; 28 B; 29 37 B; 38 D; 39 -; 40 D; 41 -; 42 -; 11-; 12 -; 13-; 14-; 15-; 16 24 -; 25 -; 26 -; 27 C; 28 -; 29 37 -; 38 Q; 39 -; 40 -; 41 B; 42 3=fn -ij eid opgeslagen in een kluis van e plaatselijke bank. Die kluis as echter uitgerust met een ijdslot, en dat ging pas open adat het examen al had moe- en beginnen. 'oe nu verder? Wel, wachten op e uitslagen. Kandidaten die ezakt zijn of op dinsdag 22 uni moeten aantreden voor een erexamen, krijgen op woens dag 16 juni een telefoontje van school. Blijft het stil die dag, dan kunnen de talloze geplande eindexamenfeesten doorgaan. Een gymnasiaste in Breda ver trouwde me toe geen zin in 'haar' feest te hebben, omdat haar moeder de hele familie wil uitnodigen. En degenen die door een van de acht geslaagden uit Bergen op Zoom zijn uitge nodigd voor hun feest in De I Hemel op vrijdag 18 juni moe- ten er rekening mee houden dat I ze zelf hun consumpties moeten betalen. „Anders wordt het veel te duur." de STEM ZATERDAG 29 MEI 1993 hardere maatregelen, terwijl hij er naar eigen zeggen nu, van overtuigd is dat zijn tweede kabinet als het was blijven voortbestaan verder ingrijpen de maatregelen had moeten ne men? En waarom heeft de WD - en met name De Korte die nu Lubbers en De Koning van ge brek aan moed beticht - niet tijdens het debat over de rege ringsverklaring van het kabinet Lubbers/Kok gevraagd waarom die hardere ingrepen uitbleven? De Graaf is in de nadagen van het kabinet-Lubbers II uiterst geheimzinnig met zijn plan om gesprongen. 'Omdat', zo ver klaarde hij donderdagavond 'we doosbang waren dat het vóór de de verkiezingen zou uitlekken. Dat konden we ab soluut niet hebben.' Dat is nog het meest verwerpelijke van dit kleine wao-hoofdstukje; dat de kiezers onwetend gehouden moesten worden terwille van het zeteltal van het CDA. Den Haag (anp) - De aange kondigde jongerenmanifesta- tie op 12 juni in Den Haag gaat niet door. Dat heeft voorzitter Simone van Geest van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) gisteren meegedeeld. Volgens haar was het niet mogelijk met de politie van Den Haag tot goe de afspraken te komen over de aanwezigheid van de mo biele eenheid. Volgens politiewoordvoerder H. LSVb: Geen afspraken te maken over aanwezigheid ME Schreuder kan de politie niet garanderen dat de ME niet aan wezig is en niet wordt ingezet. „Zoals het er nu naar uit ziet, is de ME niet nodig. Maar krijgen we vlak voor de demonstratie informatie dat mensen de boel willen verstoren, dan houden we de ME net zoals bij andere beto gingen achter de hand," aldus Schreuder. Voor de LSVb is dit argument reden de demonstratie niet te laten doorgaan. „Wij voelen wei nig voor een herhaling van 8 mei", aldus Van Geest. De jongeren konden toch al niet op 12 juni in Den Haag terecht omdat alle mogelijke demonstra- tieplekken dan bezet zijn. Ze waren bereid hun betoging te verplaatsen naar 11 juni. Jongeren en studenten wilden in een stille tocht door Den Haag protesteren tegen de kabinets plannen met de bijstand en de basisbeurs. Daarnaast moest de bijeenkomst de gebeurtenissen op 8 mei herdenken. Toen vielen tijdens het landelijk jongeren- protest tientallen gewonden na massaal optreden door de poli tie. De organisatie van het protest verklaarde na afloop van de rel len dat de politie de afspraken had geschonden. De mobiele eenheid zou zich afzijdig hou den, aldus de organisatoren. Het protest gaat intussen op an dere fronten door. Op 7 juni zullen jongeren buiten het paleis van justitie in de residentie een 'tribunaal' houden. Onder meer op die dag staan demonstranten terecht die op 8 mei zijn aange houden. Drie dagen later staat een landelijke scholierenstaking op het programma. Volgens Van Geest zullen ook tijdens Prins jesdag protesten plaatshebben. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een betere coördinatie had veel paniek en onrust kunnen voorkomen bij de laatste polio-epidemie. Om zulke situaties in de toe komst te vermijden, moet er een commandocentrum' komen voor het landelijk crisismanagement tijdens een epidemie. Ook is een nieuw draaiboek nodig, zodat alle instanties precies weten wat ze moeten doen. De rol van de gemeenten moet beter uitge werkt worden. concludeert staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) op grond van het evaluatierapport Bestrijding polio-epidemie 1-1993. Dat rapport be schrijft wat er is gebeurd, nadat ui september vorig jaar voor het eerst sinds 1978 in Nederland weer polio werd geconstateerd. Bij de Geneeskundige Hoofdin spectie werden tot 19 februari 1993 68 gevallen gemeld. Twee mensen overleden. Na het uitbreken van de epide mie werd op grote schaal begon nen met het vaccineren van niet of onvoldoende ingeente mensen. De doelgroep omvatte negen miljoen mensen. Na een dringen de oproep reageerde de bevol king massaal met als gevolg lan ge rijen en overbelaste telefoon lijnen bij de GGD'en (Gemeente lijke Gezondheids Dienst) en een tekort aan vaccin. De situatie werd zo gespannen dat zowel binnen bedreigd gebied (regio Dordrecht) als daarbuiten GGD'en aandrongen op inper king van de vaccinatie-doel groep. Toen dat gebeurde, keer de de rust terug. Achteraf blijkt er een tekort aan informatie over de juiste aanpak van een polio-epidemie. Zo zijn reeds in 1978 gestelde weten schappelijke vragen over die aanpak in 1992 nog steeds niet beantwoord. Simons heeft de Gezondheids raad inmiddels om advies ge vraagd voor een optimale vacci natiestrategie tijdens en buiten een epidemie. Op basis daarvan zal een draaiboek worden ge schreven door een werkgroep be staande uit vertegenwoordigers van verschillende instanties. De bewindsman denkt erover het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne als com mandocentrum aan te wijzen voor toekomstige epidemieën. Behalve met polio houdt het mi nisterie van WVC ook rekening met andere besmettelijke ziekten als tuberculose. Minister Dales groet een bekende op de publieke tribune, kort voordat zij wordt verhoord-door de parlementaire enquêtecommissie. foto anp IVERVOLG VAN VOORPAGINA Staatssecretaris De Graaf produceerde zijn aanpassin- van de wao begin 1989, omdat cijfers uitwezen dat de groei explosief was en eerder ingeboekte bezuinigingen op i stukken na werden ge haald. I |Volgens ex-minister De Korte spraken Ruding (toen van Finan- |aën) en hij daarom steeds met grote zorg over de wao. Premier |Lubbers zei gisteren zich ook met te kunnen herinneren dat jDe Korte daarover grotere zorg 'eek te hebben dan de rest van ie ministerraad. Premier Lubbers houdt staande ook zonder de notitie-De Graaf tijdens de formatie uitge breid over de alarmerende cijfers tij de wao is gesproken. Daar |!ou ook al zijn afgesproken dat er een 'volumebeleid' zou moe- in komen in de wao. Dat blijkt echter niet uit het igeerakkoord van Lubbers III. Daar staat: „Er is aandacht no dig voor de verontrustende ont wikkeling van groei en omvang van het aantal (gedeeltelijk) ar beidsongeschikten. Aan deze groei zal weerwerk worden ge boden." Pas in de zomer van 1991 kwam het kabinet met de ingrijpende plannen voor de wao, die nu voor behandeling in de Eerste Kamer liggen. De kans is aanwezig dat premier Lubbers alsnog zal worden ge hoord door de enquêtecommis sie. Enkele leden van de commis sie die de sociale zekerheid van de laatste twintig jaar onder zoekt, vragen zich af of een minister-president die geduren de vrijwel de gehele jaren tach tig verantwoordelijk is geweest voor het sociaal-politieke beleid buiten het onderzoek kan blij ven. Vice-premier Kok zal, zoals gis teren bekend werd, op vrijdag 11 juni onder ede worden gehoord vanwege zijn rol als FNV-voor- zitter in de sociale zekerheid. S1ANDVASTIG ZIJN als het pijn doet, is weinigen gegeven. Zelfs tt Poolse Solidariteit niet. Jarenlang streefde de - toen nog- akbond consequent naar hervorming, in politiek en in econo misch opzicht. Je politieke verandering is er gekomen, aan de economische wrdt gewerkt. En nu geeft Solidariteit, intussen een belangrijke «tor in het parlement, niet thuis. "et een motie van wantrouwen is de hervormende premier "anna Suchocka naar huis gestuurd. Tegen de zin van de ''oegere Solidariteitsleider Lech Walesa in. En juist nu de Konomische hervormingspolitiek de eerste vruchten begint af te "arpen: inflatie en werkloosheid dalen, de produktie stijgt weer internationaal is er enig vertrouwen in de Poolse economie. Solidariteit heeft daar geen boodschap aan. Solidariteit komt op •oor de werknemers. Die hebben het moeilijk in Polen. De ivergang van een geleide naar een markteconomie is abrupt ?Bweest: een shocktherapie. Loon- en uitkeringstrekkenden heb- «t daaronder moeten lijden. Hun inkomen is vergelijkenderwij- 'ogedaald. Zonder tweede of derde baan overleeft het gemiddel- •o Poolse gezin niet meer. regering verdedigt zich door te wijzen op het gebrek aan "édelen. Arbeiders en beambten kunnen wel hogere salarissen ■lSen, maar krijgen doen ze die niet. Het geld is er eenvoudigweg "iet Die waarheid wordt ondersteund door het IMF. Meer 'redieten kunnen er van die zijde niet verwacht worden, als het ••9ratingstekort oploopt. solidariteit is niet onder de indruk van dit argument. Arbeiders J°eten krijgen wat ze verdienen. De economische gevolgen zijn "st van belang. Een redenering die doet denken aan oude ■otirnunistische tijden, waarin 'vadertje staat maar had te zorgen l00' zijn kroost'. Een bedenkelijke koerswijziging voor een van wsprong zo op vrijheid gerichte bond. 811 oplossing bestaat er niet voor het Poolse probleem. In het wement is de regering aangewezen op coalities van een groot "*il partijen. Een consequent ander beleid is daardoor onmo- Een echt alternatief bestaat er niet of er zouden nieuwe ^bezingen moeten komen. Maar of die wat opleveren kan pwijfeld worden. De teleurstelling onder de Polen is groot. De ,5r:s op een nog versplinterder en extremer parlement is .Erdoor levensgroot. •'zal dus we| een restauratie komen, met her en der nog wat [jjer water in de wijn. Het blijft aanmodderen ten oosten van de "'-Neisse. VERVOLG VAN VOORPAGINA Snel werd vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers duidelijk dat spierballenvertoon geen enkele effect had op Dales en dreigementen al helemaal niet. Haar directeur-generaal vertelde het vooraf ook vaak aan de sociale partners: „Doe het niet!" Den Uyl kon bij wijze van spre ken niet zonder het advies van de sociale partners. Al in de eerste week van haar staatsse cretarisschap nodigde Den Uyl Dales uit voor een 'partijgenoot- schappelijk overleg' op zijn ka mer met de FNV-voormannen Kok en Bode. „Het lukte niet om met de twee iets af te spreken. Ik weet ook niet of dat strikt nood zakelijk was," aldus Dales, die daarmee haar reserves tegen 'corporatisme' opnieuw aan duidde. Overigens wilde de huidige mi nister geen kwaad woord horen over Den Uyl. „Alles overlegde hij met mij. De samenwerking was gaaf, maar hij heeft zijn eigen geschiedenis." In de korte tijd dat Dales staatssecretaris was, wilde ze de ziektewet in grijpend wijzigen en legde ze de basis voor de latere herziening van het sociale zekerheidsstelsel. Met grote snelheid toog ze aan het werk, omdat ze besefte dat bezuinigingen hard nodig waren. De ziektewetplannen, onder an dere met verlaging van de uitke ringen en de introductie van wachtdagen, gingen in razend snel tempo naar de Tweede Ka mer. Daar moest Dales bakzeil halen. Onder andere door de stevige lobby van de vakbonden en de daarop volgende maat schappelijke onrust. Den Uyl maakte zich, blijkens opmerkin gen van Dales gisteren, zorgen over de effecten van de negatie ve publiciteit op de gemoedsrust van de toenmalige staatssecreta ris. „Heel charmant was hij. Hij in formeerde 's morgens, na weer nieuwe onheilspellende krante- berichten, hoe het met me was. Maar ik kon er veel beter tegen dan Den Uyl vermoedde." Haar politieke antenne is in de loop der jaren sterk verbeterd, con stateerde ze zelf tevreden. De tegenwerking van vakbonden en bedrijfsleven zit Dales nog steeds hoog. Waren ze het ergens niet mee eens dan konden ze plannen 'jarenlang ophouden. Het kabinet is verplicht om bij belangrijke wetswijzigingen ad vies te vragen aan de Sociaal Economische Raad (SER). De raad bestaat voor tweederde uit werknemers en werkgevers en voor eenderde uit onafhankelijke leden. Een adviesaanvraag in 1967 over een verbetering van het sociale zekerheidsstelsel werd door de SER pas zeventien jaar later beantwoord. Dales: „Achteraf denk ik wel eens dat we het hele adviescircus veel harder hadden moeten, .be vechten." Ze liet er geen misver stand over bestaan dat wat haar betreft het kabinet niet jaren moet wachten op een SER-ad- vies. „Je kunt toch niet eeuwig blijven treuzelen en zeuren?" Oud-staatssecretaris De Graaf, met een korte onderbreking bijna twaalf jaar belast met de sociale zekerheid, overlegde wel veelvuldig met de sociale part ners. De Graaf: „Het is goed als voor kabinetsplannen een breed draagvlak is in de maatschap pij." De oud-bewindsman, zelf afkomstig uit de christelijke vakbeweging, bestreed dat hij zijn oren steeds liet hangen naar de vakbeweging. „Je zou kunnen zeggen: het wa ren mijn oude vrienden en broe ders. Maar ik heb me nooit be schouwd als loopjongen van de vakbeweging. Ik deed vaak niet wat ze wilden, maar ik heb steeds wel veel waarde gehecht aan de opinie van werkgevers en werknemers. Maar dat er geen echte veranderingen kwamen in de sociale zekerheid heeft te ma ken met het klimaat; het klimaat was er gewoonweg niet naar." ADVERTENTIE /I l«\V Dè Veranda met Elektrisch Schuifdak Herkent u dit? Zit u lekker buiten, moet u ineens met alles naar binnen vluchten. Niet met 'n Zonneranda. I Want als het begint te regenen, schuift het dak boven uw hoofd automatixh dicht en is buiten ineens binnen. I Zonneranda: dat is genieten, het hele jaar door Zonneranda heeft dealers door heel I Nederland en verzorgt voor u de montage en alles wat erbij hoort. Aantrekkelijke betalingsvoorwaarden mogelijk, dankzij het exclusieve Zonneranda leaseplan. Informeer mij gratis over Zonneranda en het Zonneranda leaseplan. Eén op de drie vrouwen verzorgt hulpbehoevende naaste Door Ton van den Nouweland Breda - Eén op de tien vol wassen Nederlanders ver zorgt een hulpbehoevend fa milielid, buur of vriend. Het zijn vooral vrouwen die dit doen. Eén op de drie vrouwen tussen 40 en 60 jaar verzorgt haar naas te. Anders dan Lubbers en Brinkman ons doen geloven, werd er nooit eerder zoveel ge zorgd dan nu. Nooit ook was die zorg zo veeleisend, complex en langdurig. De niet-professionele hulpverlener gaat gebukt onder stress en is zelf aan verzorging toe. Tot deze conclusie komt de Bre dase psycholoog H. Buijssen in zijn boek 'Hulpverlening aan zorgende familieleden'. Het boek is de start van een voorlichtings campagne van het Nederlands Centrum Vrijwilligerswerk, die tot doel heeft professionele hulp verleners bewuster te maken van de positie van hun 'vrijwillige' collega's. „Een voorbeeld," zegt Buijssen. „Een moeder van een gezin is op leeftijd en woont alleen. Als ze hulpbehoevend wordt, gaat een dochter voor haar zorgen, ook als is de relatie tussen beiden niet zo best. Er is sprake van een wederzijdse afhankelijkheid. De moeder heeft de dochter nodig. De dochter kan moeder niet in de steek laten. Ze is zeven dagen per week, 24 uur per dag paraat. Beiden leveren hun vrijheid in voor iets wat ze geen van tweeën leuk vinden. Dat moet gaan wringen." Informele zorg voor een naaste. De wetenschap heeft er de naam 'mantelzorg' voor bedacht. Buijssen schat het aantal thuis wonende, hulpbehoevende Ne derlanders op ongeveer een mil joen. Vrouwen besteden tegenwoordig net zo veel tijd aan mantelzorg als aan de opvoeding van hun kinderen. Net als de zorg voor hun kind is de verzorging van een naaste voor veel vrouwen een vaste, te verwachten levens fase geworden. En in de naaste toekomst zal het beroep op de informele zorg alleen nog maar toenemen, schat de psycholoog in. De politiek heeft haar hoop op dit leger van 'mantelzorgers' gevestigd. Eenderde deel van dat leger ver toont stressverschijnselen als de pressiviteit, slapeloosheid en moeheid. De belangrijkste reden daarvan is dat de zorg voor een dierbare altijd gepaard gaat met emoties. „Een toverbal van ge voelens," omschrijft Buijssen. „bestaande uit liefde, plicht, ja loezie, haat, agressie, schaamte en vooral schuld, de eeuwige metgezel van de mantelzorger. De meesten gaan door met zor gen tot het niet meer kan. Som migen passeren zelfs de kritische grens, waardoor ze zelf kans lopen patiënt te worden." Veel mantelzorgers hebben nau welijks meer een eigen leven en worden gekweld door de vraag hoe het verder moet als de naas te nog verder achteruitgaat. Het werk wordt ook niet gewaar deerd. De naaste omgeving vindt de zorg vanzelfsprekend en is meer geïnteresseerd in de patiënt dan in degene die voor deze zorgt. De professionele hulpverleners zijn niet getramd in het helpen van mantelzorgers, stelt Buijssen vast. „In hun opleiding ging tot voor kort alle aandacht uit naar de patiënt. Maar in een huis met een zieke lijden vaak twee of zelfs meerdere mensen." Hulpverlening aan zorgende fa milieleden. Huub Buijssen Uitgeverij Boom, Meppel 21,50 ISBN: 90-5352-080-5 /IH\\ V' Dè Veranda met Elektrisch Schuifdak Modelveranda's door heel Nederland, o Geopend van maandag t/m zaterdag Bel voor adressen lén openingstijden 04951 - 26665. Showrooms: Veere (na tel. afspraak) Pannenweg 6c, Nederweert Den Haag (anp) - Nederland se mariniers die op de Neder landse Antillen zijn gestatio neerd, gaan zoals vroeger weer oefenen in de Suri naamse jungle. Omgekeerd gaat een eenheid van het Surinaamse leger op de An tillen oefenen. Daarnaast gaat er overtollig materieel van de Ne derlandse krijgsmacht naar Su riname. Die afspraken zijn deze week gemaakt tussen een Nederlandse militaire missie en de Surinaam se autoriteiten, aldus de leider van de missie, luitenant-gene raal H. van den Breemen. De oefeningen van Nederlandse ma riniers stopten, nadat Bouterse in Suriname de macht overnam. Sinds enige dagen beschik ik thuis over een computer aansluiting die me in staat stelt om van achter mijn bureautje zo ongeveer rechtstreeks in de krant te typen. Vroeger was dat veel omslachtiger. Als ik dan thuis 'n stukje maakte, moest ik naar de krant bellen en het op een bandje inspreken, met alle mogelijke fouten van dien. Dat lag niet aan degenen die dat bandje uittikten, maar aan mijn onverstaanbare gemompel, waardoor in het verleden nogal eens wat grappen de mist in zijn gegaan. Nu heb ik dus rechtstreeks toegang tot 'het systeemen dat is best een beetje eng, want de intimiteit van het typemachientje is ingeruild voor razendsnelle telecom municatie die me min of meer het gevoei geeft dat u over mijn schouder mee zit te kijken. Voorheen zat ik ongegeneerd en soms zelfs half ontkleed achter de schrijfmachine, maar nu breng ik onwillekeurig eerst mijn kledij op orde alvorens achter het toetsenbord plaats te nemen. Het is een soort druk die onbehaaglijk, maar tegelijker tijd stimulerend is. Ik voel me meer dan ooit bekeken en ik mag geen fouten meer maken. Deze controlemo gelijkheid doet mij op den duur deugd, denk ik, en het zou mooi zijn ais deze methode ook elders in de samenleving navolging krijgt. Zou het bijvoorbeeld niet mooi zijn als u via de computer rechtstreeks in contact zou kunnen staan met de volksvertegenwoordiger van uw keuze, zodat u van minuut tot minuut kunt zien waar hij of zij mee bezig is? Alhoewel, wie weet belt u bij een leeg scherm wel om de haverklap een storingsmonteur op, terwijl het in werke lijkheid uw volksvertegenwoordiger is die niet werkt. MERIJN Opsporing schepen met vervuilde lading Tilburg - Er wordt geprobeerd de zestig binnenvaartschepen die mogelijkerwijs vorige week in de haven van Rotterdam met asbest vervuilde palmpit-schilfers hebben geladen, op te sporen. De abest werd begin deze week aangetroffen in de Stella Maris, een schip dat sinds deze week in Tilburg aan de ketting ligt. Het schip heeft de 250 ton palmpit-schilfers, die gebruikt worden als grondstof voor veevoer, betrokken uit het zeeschip Armenestis. De rest van de lading van het schip, is overgeladen in zeker zestig binnenvaartschepen uit Nederland, Engeland en Duits land. Celstraffen voor kinderbijslagfraude Den Haag - De rechtbank in Den Haag heeft vrijdag vier mannen uit die stad gevangenisstraffen tot drie jaar opgelegd wegens het plegen van fraude met kinderbijslag. Twee van hen kregen bovendien boetes van 25.000 gulden. Het viertal bena deelde het fonds voor 2,7 miljoen gulden. De mannen troggelden van grote gezinnen uit Oost-Turkijke hun trouwboekjes af. Met behulp van deze boekjes schreven zij de families in het bevolkingsregister van een Nederlandse stad in. Vervolgens vervalsten zij loonstrookjes en werkgeversverkla ringen, waarmee kinderbijslag werd aangevraagd voor gezinnen in Turkije. De families in Turkije zagen zelf nooit een cent. Zij geloofden dat er in Nederland een armenfonds was voor behoeftige grote gezinnen. 'Ambtenaar Vianen bekent corruptie' Utrecht - De milieu-ambtenaar uit Vianen die wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen, heeft tegenover het openbaar ministerie schuld bekend. Dat heeft persofficier mr. P. van der Molen vrijdag meegedeeld. Het openbaar ministerie wilde niet ingaan op de vraag of nog meer ambtenaren betrokken zijn bij de steekpenningen-affaire. Het gemeentebe stuur van Vianen zegt dat alleen de betrokken milieu-ambte naar te maken heeft met de affaire. De arrestatie van de ambtenaar komt voort uit beschuldigingen van de directeur van een bodemsaneringsbedrijf uit Linschoten, die wordt verdacht van valsheid in geschrifte en oplichting. Hij zegt over bewijzen te beschikken dat ambtenaren in ruil voor geld en bordeelbezoek hem opdrachten hebben verstrekt en hebben geholpen met valse verklaringen. Fokker besluit begin juni over Fokker 70 Amsterdam - De raad van commissarissen van Fokker neemt begin juni een besluit over het in produktie nemen van de nieuwe Fokker 70. Een van de factoren bij de besluitvorming is de vraag of er voldoende belangstelling in de markt is voor dit toestel met 79 zitplaatsen. De verwachting is echter dat het besluit positief zal uitvallen. Een woordvoerder van Fokker zei dat gesprekken met enkele luchtvaartmaatschappijen over be stellingen in een zeer vergevorderd stadium zijn. Maand tijd voor toets Betuwetunnel Den Haag - De onafhankelijke stuurgroep, die toetst of een geboorde tunnel een reëel alternatief is voor een bovengrondse Betuwelijn, moet binnen een maand klaar zijn. Dat is het streven van minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat), die de stuurgroep gisteren heeft geïnstalleerd. Maij wil het rapport van de externe deskundigen nog vóór het zomerreces, dat 1 juli begint, naar de Tweede Kamer sturen. De stuurgroep staat onder leiding van voorzitter ir. J. van Engelshoven van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Maij heeft het onderzoek verordonneerd om alle twijfel over de (on)mogelijkheden van een ondergrondse lijn weg te nemen. Een paar weken geleden verwees Maij een studie over een tunnel naar prullenbak. Volgens die studie zou de aanleg van een ondergronds spoor niet meer tijd en geld kosten dan een bovengrondse lijn. GEP en bonden stevenen op cao-conflict Bergen op Zoom - GE Plastics in Bergen op Zoom en de vakbonden lijken af te stevenen op een ernstig conflict, nu de bonden een eindbod voor een cao voor acht maanden van de plasticproducent verwerpen. Districtsbestuurder W. Marks van de Industriebond FNV zei gisteravond 'verbouwereerd' te zijn door het eindbod. „Zelfs als eindbod is dit ver onder de maat". De bonden zullen het bod met een negatief advies aan de achterbannen voorleggen. GE Plastics biedt de werknemers een loonsverhoging van 1,57 procent voor de resterende acht maanden van dit jaar. Dit percentage zou volgens GE Plastics voldoende moeten zijn om de kosten van de wao-reparatie via het pensioenfonds te dekken. Marks zegt dat de stijging in een aantal gevallen niet voldoet. Bovendien vindt zij het loonbod te mager. De cao-onderhande lingen spitsten zich toe op een contract voor acht maanden. Die korte termijn zou volgens de vakbonden moeten worden benut voor het bestuderen van een voorstel van GE Plastics om te komen tot een flexibel pensioen in plaats van de huidige vut-regeling. GE Plastics wil dat flexibele pensioen per 1 januari 1994 laten ingaan.

de Stem | 1993 | | pagina 3