SK FANTASY OILS UURWERK Brief van VVD valt verkeerd 'Meegenieten van de eigen foto' Hulst Reynaertstad op promotiepad DAG KLAPPER UITSLAGEN SPORT IN HET KORT DE STEM Vrachtwagen keukencentrum iENHEID ROFICIAT MUZIEK Wethouder Axel noemt schrijven aan inwoners Koewacht stoot onder gordel Zeeuws-Vlaamse golfteams in Teacher's Scramble Mandemakers ZEELAND C2 iculieren LIEVE JONGEN GETROUWD GETROUWD GETROUWD terdag 30 mei >e Kastanje, >terzande. it kampeerspecialist Nieuwe boeken over grensplaatsen Oost-Zeeuws-Vlaanderen Traditie Grensdorpen Kroostrijk Frans Pleunis- veteranentoernooi Echtpaar uit Sint Philipsland aangehouden voor oplichting W eekenddienst Stem-redactie gekanteld I Privé tel. 09-3291459940. 1-93 Prijzen inclusief apparatuur. 5 jaar garantie. Nu reserveren? f Levering tot in I993! Zonder meerprijs. JOOtr Ben houdt van Recht-Voor-Zijn-Raap zakendoen. Ben houdt Open-Huis. 130 Keukens bij mekaar. Echt waar! Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, Telefoon: 04167-72677. Vrijdag koopavond. Volgde borden. X 83 de stem ZATERDAG 29 ME 11993 i te zoenen Ie, jubileum, receptie, Voving, overwinning, Ibraham, openbare lor, mag best eens in J op de pagina lijk is dat niet en duur 1. Prijs per regel of J>,40', één grote regel |9 resp. 3,04*. i van een foto of lormaat van 35 x 45 ■5,96 resp. 16,76* lven op aanvraag. Bij lling wordt 4,50 U. Foto's worden niet [6-236442 of geef uw aatsing af bij één van Ihriftelijke opgaven geaccepteerd indien pd zijn, ook indien uw gevoegd is. et recht voor teksten Jedenen te weigeren, achten bereiken over I behoudt de uitgever |om de naam van de bekend te geven. i gelden op zaterdag ingsnieuws olom op donderdag Proficiat Van jouw duifje Richard Bleijenberg en Cindy de Bock, Sas van Gent, 28-05-'93. Mare Scheerders en Sandra Baart, 28 mei '93, Kloosterzande. Alex Bogaert en Carol van Hees, Vogelwaarde, 28-05-'93. i afsluiting van de jg 1 juni 1993, lur voor de kinderen: ip het Szydlowskiplein: ehouden van 28 mei t/m idags gesloten) t het behalen van jullie JBEWIJS. Micha Warrens Martijn Hoefeijzers Nancy Thierens IV. 22.00 U. yan onze correspondente Hulst - Stekene en Sint Ni klaas maken aanspraak op de titel Reynaertstad. Maar ook Hulst heeft sinds kort enkele ijzers in het vuur. De mid denstanders hebben zich ver enigd in het overkoepelend orgaan 'Hulst Reynaertstad' en een actieve pr-groep zorgt voor een gestroomlijnde pro motie. Hulst Reynaertstad is nog maar een maand oud en roert al aar dig het staartje. Er zijn 109 betalende leden. Voorzitter Theo Mattheeuws vergadert bijna da- gelijks met de pr-groep die een promotieschema heeft opgesteld. Hulst moet een aantrekkelijke plaats zijn voor bewoners, maar ook voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland. De pr-groep met R. Zaman, Th. van Wezel, J. de Kort en Fr. Rademakers heeft een mailing samengesteld waarin Hulst de hemel ingeprezen wordt. De ex positie over Reintje in het streekmuseum wordt aangekaart en daarna in vogelvlucht de mo numenten van Hulst. Natuurlijk wordt de omgeving aangeprezen met de getijdehaventjes, het Land van Saeftinghe, de kreken en de bossen, de groeve en zelfs het Saeftinger lamsvlees. De stap naar de culinaire geneugten en de gezellige winkelstad met de Vlaamse sfeer en leuke café's is dan niet groot meer. Hulst gooit hoge ogen bij de toeristen en dagjesmensen met de weekmarkt en de openstelling van de winkels op zondag van 14.00 tot 18.00 uur. „We zijn internationaal gericht en Hulst is een bezoek absoluut waard," meent de pr-man. Als volgende activiteit staat op het lijstje het aanbrengen van borden langs de Expressweg. Daarna wordt de kust belaagd met een pak informatie over Hulst. Theo Mattheeuws vertelt dat er een aanvraag naar de provincie Zeeland is gegaan om het sei zoen te verlengen. „Hier is nog geld voor beschikbaar en in Hulst willen we dan in oktober/ november iets op touw zetten. Gedacht wordt aan een weekend Hulst culinair, een arrangement met een tocht in de omgeving van Hulst (Reynaert achterna) en enkele culinaire hoogstandjes." Mattheeuws vindt dat de Rey- naertfiguur meer uitgebuit moet worden. „Als Hulst Reynaertstad willen we graag dat er over enkele jaren weer een Omme- ganck gehouden wordt. Dat hier een financieel kaartje aanhangt weten we, maar de promotie van Hulst moet een gezamenlijke ak- tiviteit worden. Binnenkort gaan we praten met de Reynaertstich- ting en andere verenigingen van voetbalclub tot en met scouting. We moeten komen tot een geza menlijke organisatie van evene menten." De nieuwe club ziet 1993 als een overgangsjaar. De bestaande ac tiviteiten gaan gewoon door. Wel wordt de Braderie omgedoopt tot Reynaertfeest. In 1994 als de winkeliersverenigingen zijn af gebouwd moet iedereen weten wat ze aan de nieuwe vereniging heeft. Van onze verslaggever Axel - Een brief van de VVD in Axel aan bewoners in Koewacht die tegen de aanleg van hondenuitlaat- terreintjes en de invoering van hondenbelasting heb ben geprotesteerd, is bij CDA-wethouder A. van Waes verkeerd gevallen. Volgens Van Waes, die de brief ervaart als een stoot onder de gordel, geeft de WD daarin een onjuiste voorstelling van zaken over de herinvoering van de hon denbelasting. „De brief heeft mij zeer gegriefd", zegt Van Waes. De VVD berichtte onlangs de bewoners in Koewacht dat de Axelse gemeenschap de honden belasting en de terreintjes te danken heeft aan het CDA en de PvdA. „U zou uw, naar het oor deel van de WD gerechtvaar digde brieven, niet hebben hoe ven te schrijven als CDA en PvdA ons bij onze afwijzing hadden gesteund", schrijft frac tie-voorzitter P. Apers. De herinvoering van hondenbe lasting, die jaren geleden is afge schaft omdat de opbrengsten er van niet gebruikt werden om de overlast van honden tegen te gaan, heeft de politieke gemoe deren lang beziggehouden. De VVD heeft tegen de herinvoering van hondenbelasting gestemd en is ook niet akkoord gegaan met de aanwijzing van hondenuit- laatterreintjes waartegen in Koewacht fel verzet kwam. Ook het GPV heeft de belasting afge wezen. Van Waes vindt de brief getui gen van een hypocriete mentali teit. De WD heeft vorig jaar in haar algemene beschouwingen op de begroting voor 1993 zelf de suggestie gedaan om te expe rimenteren met hondenuitlaatte- reinen. Letterlijk schrijft de WD in haar beschouwingen: „Omdat ook wij vinden dat er iets moet gebeuren in de kern waar werkelijk van overlast sprake is, stellen wij voor binnen de bebouwde kom van de kern Axel bij wijze van proef en ge durende een jaar op een aantal nader te bepalen plaatsen hon- denuitlaatterreinen aan te leg gen". Het geeft volgens Van Waes dan geen pas om bij de bewoners van Koewacht de indruk te wekken dat de WD, net als de bewoners, altijd zo vies is geweest van hondenuitlaatterreinen. Van Waes stoort zich er ook aan dat zijn partij en de PvdA geen af schrift van de brief hebben ge kregen. „De WD heeft de vrij heid genomen een brief te schrij ven die over de college-partijen gaat zonder ons daar in te ken nen. We hebben de brief zelf op de kop moeten tikken. Ik vind dat geen manier om met elkaar ®i te gaan. Als je iets over 'emand schrijft dan stuur je die 'och een kopietje." Van Waes sprak de WD er don derdagavond over aan tijdens de raadsvergadering maar de libe ralen wensten er niet op te rea geren. „Ik zag alleen dat Apers een rood hoofd kreeg. Maar ex cuses waren toch wel op zijn plaats geweest." Een foto uit het boek met onder meer de geschiedenis van Sint-Jansteen laat enkele werknemers zien in de vlasindustrie. Van onze correspondente Hulst - De rijke historie van elk dorp herleeft, omdat mensen zuinig zijn op oud fotomateriaal. Daar naast zijn er enthousiastelingen die de streekgeschiedenis nog net op tijd ontfutselen aan ouderen. De verha len worden doorgegeven en opgete kend. Deze week verschenen twee boeken over de grensplaatsen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Wethouder P. Weemaes kreeg donder dag het boek 'Sint Jansteen, Heikant, Kapellebrug en Absdale, toen en nu' samengesteld door Carlo Buysrogge en Eddy Weemaes overhandigd. En van daag wordt in het gemeentehuis van De Klinge het boek 'Kieldrecht en Nieuw Namen, toen en nu' gepresenteerd. Dit werk is het resultaat van de samen werking tussen Sandra Goossens uit het Waasland en George Sponselee uit Hulst. Een grensoverschrijdend project dat aangeeft dat de samenwerking in deze streek al heel lang plaatsvindt en dat komt in de boeken, die uitgegeven zijn door Van Geyt Productions in Hulst, goed tot uitdrukking. De samenstellers hebben al meerdere boeken gemaakt en weten nu hoe ze het beeldmateriaal moeten losweken bij de mensen die jaren zorgvuldig de kiekjes en prentbriefkaarten van vroeger in oude schoenendozen bewaren. „Je moet echt wel eens zeuren om een speciale foto te lenen voor een boek. Voor die mensen betreffen het vaak unieke exemplaren en die geef je niet zomaar aan de eerste de beste. Maar met flink wat overredingskracht krijgen we de foto toch meestal. Onze sterkste troef is dat 'hun foto' toch maar in een boek komt over hun plaats en dat daar een aantal mensen van kunnen meegenie ten," legt Carlo Buysrogge uit. Samen met Eddy Weemaes dook hij onder in het rijke verleden van Sint- Jansteen en omgeving, na een uitvoerige historische uitleg wordt de Steense jaar markt goed in de verf gezet, er staan prachtige impressies van dit evenement met een eeuwenoude traditie. Veel aan dacht is er voor het vlas, het vereni gingsleven, de brouwerijen, de oude am bachten, de sport en de geestelijke op voeding. Oude schoolfoto's sieren het boeken en blijkbaar waren er toen al leen maar hele brave leerlingen met uitgestreken smoeltjes die braaf poseer den voor de fotograaf. Diezelfde onderwerpen worden beschre ven van de andere plaatsen en de sa menstellers eindigen hun relaas met een lijst met bijnamen. Sommigen kregen deze door een bepaald voorval, anderen werden voorzien van een naam die een karaktertrek of een speciaal iets be schreef. Wat te denken van Frans Con doom, de Spuggelèr, 't Sleepijzer, de Pint, de Konijnenpoeper, de Frak, de Zweter, Sjef Lawijt, de Lord, d'en Sjot- ter en Meester Borrel. George Sponselee kent de streek als zijn broekzak en hij heeft een warme liefde voor het grensgebeuren. Hij weet als geen ander dat de mensen niet gemakke lijk de verhalen van vroeger vertellen. „Vaak krijg je te horen dat het voor hun tijd was of dat zij dat niet meegemaakt hebben maar wel een kozijn. Voor ons is het dan zaak om de juiste personen te vinden die ook zo getrouw mogelijk vertellen. Ik moet zeggen dat in deze streek de mensen geneigd zijn hun doop zeel en dat van anderen te lichten." Sandra Goossens heeft prachtig fotoma teriaal verzamelt uit Nieuw Namen. „Ik heb bewust gekozen voor foto's met veel mensen, dat levert meestal veel com mentaar en vooral leuke verhalen op." De burgemeesters van Beveren en Hulst schreven voor dit boek een voorwoord. Burgemeester M. van de Aa betreurt dat door het onstaan van de nieuwe samen levingspatronen en de sterke ontwikke ling van communicatie mogelijkheden vaak de eigenheid en de geborgenheid van de dorpen verloren gaat. Tradities en typische dorpszaken worden aange tast en als dit niet doorverteld wordt en vastgelegd weten de mensen van de 21e eeuw niet meer hoe het vroeger was. Van de Aa is blij met de grensoverschrijden de maatregelen die getroffen worden nu de gemeenten van beide landen regelma tig overleg plegen en onderstreept de prachtige vriendschapsbanden langs weerszijden van de grens. Ook burgemeester A. Kessen spreekt van een grens die formeel de mensen scheidt. Formeel, want in de praktijk van alledag speelt de grens geen grote rol. Toch somt hij een aantal verschillen op en ook de samenwerkingsprojecten zoals het kabelnet, de bibliotheek en de brandweeroefeningen. Er is veel plaats ingeruimd voor de geschiedenis van de haven van Nieuw Namen, de visserij en de baggerwerken. In Kieldrecht bloeide het verenigingsle ven, getuige de prachtige foto's over processies, patronaatswerk en reisjes van chiro en de moeders van kroostrijke gezinnen. „Als er iemand recht heeft op een dagje ontspanning dan zijn zij het wel, kijk eens hoe mooi ze opgedoft zijn voor het jaarlijkse dagje weg van huis." Het boek eindigt met een uitvoerige beschrijving van de heuvel (Kouter) die in beide gemeenten ligt en natuurlijk de historische groeve en de zorg voor de natuur. Aan weerskanten van de grens is de jeugd actief, aan de ene kant planten ze bomen en aan de andere kant helpen ze mee om het Land van Saeftinghe schoon te houden door aangespoelde rotzooi op te ruimen. Beide boeken zijn verkrijgbaar in de boekhandel. Voor meer informatie: boekhandel van Geyt, Hulst. ZATERDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 14 uur, bief- stukkaarting. HULST - Café De Kroon, 14.30 uur, schieting. OSSENISSE - Camping 't Mussenist, 19.30 uur, vleesschieting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur, vlees- kaarting. ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. KOEWACHT Café 't Oekkkkkske, 14.30 uur, schieting. ZONDAG GRAAUW - Kortestraat, 14.30 uur, kermis- schieting. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 10 uur, kaarting. SLUIS Belfort, 11 uur, kofiecon- cert. MAANDAG HULST - Café De Kroon, 14.30 uur, schieting. KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 14 uur, jubi- leumkaarting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 14.30 uur, schieting. De Vier Jaargetijden, 13 uur, biljartprijskamp. WESTDORPE 't Oude Raedthuys, De Koe- ters, 14 uur, gaaibolling. KAARTINGEN Hulst - Zaal De Lieve, 21 perso nen. Jokeren: 1. mevrouw Jansen, 2. mevrouw Reijns, 3. mevrouw Cock. KOERSBAL Hulst - Zaal De Lieve: 1. S. Govaert/G. Smet, 2. M. van Vlier- bergen/L. Kegels, 3. J. de Smet/F. Esseling. Hulst - Zaal DE Lieve: 1. J. de Smet/J. de Koek, 2. J. Derijcke/L. Kegels, 3. C. Kegels/G. Smet. Clinge - ANBO. Mat 1: 1. me vrouw Van Dorsselaer/O. Rom- baut, 2. mevrouw Kegels/W. Blommaert. Mat 2: 1. mevrouw Van Vlierberghe/C. Baeijens, 2. mevrouw Heije/R. de Block. Mat 3: 1. mevrouw Govaert/J. Heije, 2. echtpaar Jonkers. St.-Jansteen - De veteranen- afdeling van de voetbalvereni ging STEEN houdt vandaag het 26e Frans Pleunis interna tionale veteranentoernooi op de terreinen van STEEN. De deelnemende ploegen zijn Kallo, St.-Gillis-Waas, Moer- beke, Melsele en de winnaar van 1992 Kieldrecht. Van Ne derlandse zijde doen mee De- hlia Gulpen, Hontenisse en STEEN. Scheidsrechters zijn F. Smits, G. Leenknecht, L. de Keijzer en F. Sturm. Het toernooi begint om 13.00 uur, terwijl de prijstuitreiking door voorzitter P. van Coole- gem om 17.30 uur 'wordt ge houden in de kantine. Axel/Oostburg - 'Teacher's Scramble', de grootste competitie ter wereld voor golfteams, is aan de tweede editie begonnen. Ook in Zeeuws-Vlaanderen neemt men aan dit gebeuren deel. Bij de golfclubs De Brugse Vaart in Oostburg en De Woeste Kop in Axel wordt maandag 31 mei om 8.30 en 13.00 uur afgeslagen voor de strijd om de Teacher's Scramble Trophy. Dit jaar belooft deze competitie een groter succes te worden dan in 1992. Toen nam meer dan vijfenzeventig procent van de Nederlandse golfclubs deel aan dit enerverende toernooi. Win naar van die eerste Nederlandse editie was De Westerpark Golf club. De competitie heeft dat succes te danken aan een vrij unieke wed strijdformule. Amateur-golfspe- lers van elk niveau kunnen op gelijkwaardige basis deelnemen aan dit toernooi. Een 'Teacher's Scramble' wordt gespeeld in teams van vier spelers. Na iedere geslagen bal wordt de best ge plaatste bal gekozen. Vanaf die positie spelen de vier spelers hun volgende slag tot de bal in de hole belandt. De deelnemende teams in Neder land kunnen zich kwalificeren voor de nationale finale, die op 13 september in Purmerend ge houden wordt. Het winnende team van die finale heeft de eer uit te komen in de 'European Grand Finale'. Op 27 september zal dat team wedijveren met teams uit Engeland, Duitsland, Ierland, Schotland en Wales om de Teacher's Scramble European Champions Trophy op de fraaie Ailsa-golfbaan in Turnberry (Schotland). De ware maatstaf voor het suc ces van deze competitie is het toenemende aantal golfers en golfclubs aan dit gebeuren. Dit jaar lijken alle verwachtingen overtroffen te worden door een toename van het aantal inschrij vingen met 50.000 personen in Europa. Maar liefst 150.000 spe lers van 1500 clubs in Europa komen in actie tijdens de tweede editie van Teacher's Scramble. Van onze verslaggeefster Sint Philipsland - De politie te Zuid-Beveland heeft een echtpaar uit sint Philipsland aangehouden voor van valsheid in geschrifte en poging tot opliching van de verzekering. De personenauto van het echt paar was op zaterdagavond 27 februari 1993 betrokken bij een verkeersongeval op de Molendijk te Yerseke. De bestuurder van de auto was na het ongeval doorge reden. Aan de hand van getuigenver klaringen kon de eigenaresse van de auto achterhaald worden. Zij deed echter later aangifte van diefstal van haar auto. Uit nader onderzoek bleek dat haar man ten tijde van het onge val de vermoedelijke bestuurder van de auto was geweest. Tevens bleek dat er een schadeclaim bij de verzekering was ingediend. Na overleg met de officier van justitie te Middelburg zijn beide echtelieden aangehouden. De man heeft inmiddels bekend bij de aanrijding betrokken te zijn geweest. Vervolgens heeft hij na de aanrijdign de auto spoorloos laten verdwijnen en heeft hij zijn vrouw aangifte van diefstal la ten doen bij de politie en de verzekering. De auto is tot op heden niet teruggevonden. Ook werd nog een familielid ge hoord, die bij de politie een valse verklaring had afgelegd en ver moedelijk behulpzaam is ge weest bij het laten verdwijnen van de auto. Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of be zorgklachten, kan dit week einde contact worden opge nomen met Eugene Ver- straeten, telefoon 01140-16755. B.g.g. 01150-18924 of 01153-1534. (ADVERTENTIE) EDITIE ZEELAND Kantoren lemeuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Terneuzen: Rein van der Helm 1 (editie-chef). Frank van Cooten, frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Soes: Cees Maas, I provincie redacteur). I Hulst: Eugène Verstraeten J IPlv. editiechef) Advertentie-exploitatie I 'ospecteur Zeeland: I 0. Menu, Fijnaart - De oprit van de A59 ter hoogte van Fijnaart bleek gisteren voor vrachtwa genchauffeur P. de B. uit Dirks- land een niet te nemen bocht. De B. stuurde zijn wagen in de berm, waarna de auto kantelde. De chauffeur is met nekletsel opgenomen in het Sint Francis- cusziekenhuis in Roosendaal. De auto was geladen met flessen thinner, wasbenzine, afwasmid- del en dergelijke. „Gelukkig wa ren de flessen van plastic en zijn er maar weinig kapot gegaan", aldus de politiewoordvoerder. De vrachtwagen is, voordat hij weer op alle wielen werd gezet, leeggehaald en overgeladen in een andere vrachtwagen. De po litie is een flinke tijd bezig ge weest om de boel op te ruimen. FRAAIE WITTE KUNSTSTOF KEUKENMET METALEN LADEN ZWft mmmm LANDHUIS- ZWARE EIKEN LANDHUIS- STIJL KEUKEN MET KOPEREN BESLAG WONDERSCHONE KEUKEN De keukenbranche doet haar uiterste best om u naar de showrooms te lokken. En de één belooft al mooiere kado's dan de ander. U krijgt magnetrons, kookboeken, snoepreisjes en wat dies meer zij. Ajs u maar keukens heeft hier wat moeite mee. Want weet u wie die fratsen allemaal betaalt? Juist, u mag niet meer raden, dat betaalt u zeil! Stom bè? Ben heeft altijd al een hekel gehad aan Fratsen. Daarom heeft ie het ook zo ver gebracht. Heel scherp keukens inkopen en met weinig winst verkopen. Dat is het geheim van de smid. En Ben denkt dat zijn klanten daar het best mee uit zijn. Simpel bè? Bij Ben ben je altijd welkom, daar heet ie dan ook Ben voor. Het is gewoon de gezelligste keukenshowroom 1 r S "f J Bk 0 I Ei tf V. H E I van het land Eerst een bakske koffie en dan praten we wel verder. Dat sfeertje hangt er. Bij Mandema- kers is het 6 dagen per week open huis. En als u over i j y m n m i -y j m w r j jMxrv i l keukens praat merkt u dat Ben en zijn mannen er ver- HwkStv/ A AV V B Br I LAW v t \l cA t i I stand van hebben. En dat ze inderdaad wel van keukens maar niet van fratsen houden. Lollig bè? ssortiment in lichtgewicht ken, kookspullen, slaap- atiematten, bergsport, boenen, fietstassen, Gore Tex- en regenkle- ien, kompassen, boeken, enolie, lichtgewicht voed- alogus op aanvraag. ilminastraat 22,076-217280 r de deur, donderdag koopavond. de Ruyterweg 33.010-4134914 ijdag koopavond.

de Stem | 1993 | | pagina 25