weekend IDS HOTEL RECYPIPE® 63% KORTING i OOSTENRlJi E4 ID IERLAND SCHOTLAND EN LID SGR/ANVR. 0-143200 Franco vanaf f300.- >TW Naast de morele, politieke en economische aspecten brengt het verschijnsel corruptie ook problemen van praktische aard met zich mee. Een van de belangrijkste daarvan betreft de overhandiging van de steekpenning. Want ook als gever en ontvanger het samen eens zijn over de hoogte van de afdracht - in ruil voor een opdracht, vergunning of subsidie - dan nog zal deze discreet moeten geschieden om pers, politie en fiscus niet te alarmeren. Nu hebben politici en bedrijfsleven daarvoor een groot aantal oplossingen ontwikkeld die vaak van een indrukwekkende inventiviteit getuigen. Schandalen in Italië getuigen van een indrukwekkende inventiviteit De wegen die smeergeld af kan leggen, zijn oneindig en veelvormig X__6 izen en Rekreatie is een zamenli]ke rubriek van de U Dagbladengroep, /ertentiereserveringen: 073-125225, fax 073-1377xr stbus 449, 5201 AK Den Bosc Vakantie of 'n weekend de heerlijke Zuid-Eif, (PRUMZURLAY) en verbli i ven in rustig gelegen hoti 'Haus am Berg'. Kamer met DO/WC/HP v.a, DM 4 Wij spreken nederlandsi Tel. 0949-6523/534 Reizen en Rekreatie varTa VNU Dagbladen bereike ruim TWEE MILJOEN trier sen! CK (18 km. van Winterberg) IWB-erk. hotel beschikt ove sauna, sol., kegelb., biljar Bollerberg (758 m) midden i H-SAUERLAND. Nodigen w itspannende vakantie bij on v.a. DM 406,-. Hoge kindei 289 Hallenberg Hesborr espr.), Fax: 09-49.2984.573. Voor LATE beslissers no enkele app. vrij door gehet Oostenrijk. Inl: Sportief Val woningen: 04950-30958. SUPERSTUNT! 7 dgn naa Tirol. Zeer goed hotel ei prachtige exkursies. Vertrei in juli/aug./sept./okt. vana slechts 399,- HP. Winne muller reizen, kwaliteit ei niet duur! Tel. 08880-5224: (SGR/ANVR) de stem zaterdag 29 mei 1993 T.h. in Wallis comf.ingei CHALET., zonnig gel., pi wandelgeb. Inl: 077-661543 NOORD ITALIAANSI MEREN. 200 vakantie woningen/hotels campira in 'n kindvriendelijk gebied Vakantie Valsugana. Tel. 02155-27475 (gratis gids) Voor JONGEREN. Campim aan/bij strand en disco'; met luxe ingerichte tent. Be voor folder 020-6910619 0 071-221414 (SGR). Deze zomer elk weekenc v.a.MAASTRICHT AIRPORl Vraag de brochure bei Delta International 043 649780 of bij uw plaatse lijke reisagent. 10 dagen Schotland, Noord-Engeland div. ver trekdata van mei t/m okt incl. bus, excursies, over tochten, hotel op basis var hp. v.a. ƒ1.169,- p.p. PELIKAAN REIZEN (Lie SGR/ANVR) 076-650450. rijheid met INFO SKANDIC. iigen vervoer v.a. 469, en 2 kinderen, per vliegtuic 374,- p. kind. Avontuurlijke r p.p. FIETSVAKANTIES v.a :IZEN langs hotels v.a. 489,- f 36,- p. nacht. LIJNBUSSEN ak. huizen en appartementen ige brochure aan bij: De vakantierubriek REIZEN EN REKREATIE boordevol prettige aanbiedingen. Informatie over adverteren' Bel REIZEN EN REKREATIE! P.V.C. AFVOERBUIZEN Diam. mm uitw. i wandd. Pri|a p/metar bruto netto 321 18 2.50 0.93 321 3. 2 3.45 1.28 401 1. 8 3.00 1.11 40 x 3. 2 4.35 1.61 501 1. 8 4.10 1.52 50 3. 2 5.65 2.09 75 x 1. 8 6.35 2.35 75 x 3. 2 8.50 3.15 90 x 1. 8 7.10 2.63 90 x 3. 2 11.00 4.07 110 x 2. 2 9.35 3.46 110 x 3. 2 13.35 4.94 1251 2. 5 11.70 4.33 125 x 3. 2 15.20 5.62 160 x 3. 2 19.65 7.27 160 x 4. 0 23.50 8.70 200 x 3. 1 22.40 8.29 200* 4 0 28.65 10.60 250 x 3. 8 34.10 12.62 250 x 5. 0 44.25 16.32 315 x 4. 8 53.65 19.85 315 x 6. 2 68.85 2562 400 x 7 8 127.75 «7.22 500x11.08 215.00 79.55 Compleet a*»ortlm«nt hulpatuKM" In voorreed. Standaardlengte 5 (6) meter Genoemde prijzen zijn ezel. B Bel voor gratie catalog»' i kuhststofleioingsystemi' RUCPHEN (N.Br.) 01854-350* De Italiaanse schandalen ^^>j i A ~Wf i Q ill Corruptie op n Italiaans lijkheden om smeergeld te over- J|L mm ram handigen. Wie wil, kan het lezen als een beknopte handleiding cor ruptie. De meest primitieve wijze van overhandiging, die van oudsher het populairst is onder lagere ambte naren en politici, staat bekend als de 'mazzetta' (het stapeltje bank biljetten) of de 'bustarella' (de en veloppe met inhoud). In beide ge vallen vindt de transactie plaats onder vier ogen en onder de tafel. Mario Chiesa, de rusthuisdirecteur door wiens toedoen de Milanese smeergeldaffaire ruim een jaar ge leden aan het rollen is geraakt, werd zo gepakt met 10.000 gulden aan gemerkte bankbiljetten in zijn bureaula. Door onze correspondent Aart Heering Een Romeins deelraadslid bleek een dergelijk bedrag in zijn onder broek te hebben gepropt, vlak voor de carabinieri zijn kantoor binnen vielen. Iets minder banaal, maar niet wezenlijk anders, was de op lossing van een ondernemer in Ge nua die een functionaris in Rome een gigantisch paasei toestuurde dat bij opening een halve ton aan bankbiljetten bleek te bevatten. Wanneer het om grotere bedragen gaat, wordt de term 'tangente' (steekpenning, vooral op percen tuele basis) gebruikt. Ook die wor den soms in contanten overhan digd. Zo bleek enkele jaren geleden bij het zogeheten 'Gulden Kerker Schandaal' (zwendel bij de bouw van gevangenissen), dat de toenma lige minister van openbare werken Nicolazzi op kantoor bezoek kreeg van een koerier die hem een bedrag van 2 miljard lire 3 miljoen) kwam brengen. Dat gebeurde in vier tranches, omdat 's mans valies - bekend geworden onder de naam 'halfmiljardkoffertje' - niet meer biljetten kon herbergen. Het Napolitaanse socialistische ka merlid Giulio Di Donato placht zijn steekpenningen in ontvangst te nemen in de bar tegenover het parlement. Een door hem 'aanbe volen' bouwondernemer kwam zo acht keer een enveloppe met 75.000 gulden brengen. Oud-minister van financiën Paolo Cirino Pomicino deed het iets omzichtiger: hij liet ondernemers tegen gepeperde be dragen advertenties plaatsen in een door hem uitgegeven tijdschrift. Dat laatste was ook voor politieke partijen, naast gedwongen bijdra gen aan 'culturele manifestaties', tot voor kort een wijd verbreide vorm van verkapte financiering. De kunstwereld is eveneens een geliefd terrein gebleken voor de passage van 'tangenti'. Wanneer het om betrekkelijk bescheiden be dragen gaat, wordt de politicus eenvoudigweg een goed verhandel baar schilderij geschonken. De ko per schaft dit regulier aan en de ontvanger kan altijd zeggen dat het een erfstuk is. Bij grotere sommen treedt een ge compliceerder systeem in werking, waarbij de politicus volledig buiten schot blijft. In zijn plaats biedt een vertrouwensman op een veiling een ongesigneerd schilderij aan dat bij voorbeeld 100.000 gulden heeft ge kost. Een deskundige van het vei linghuis - dat door mee te werken ook zijn provisie ziet stijgen - con stateert vervolgens dat het werk waarschijnlijk aan een bekende meester toegeschreven moet wor den en dus vijf tot tien keer zo veel waard is. Het schilderij wordt ver volgens afgehamerd op een derge lijk bedrag, te betalen door de smeergeldverstrekkende firma die de artistieke aanschaf ook nog in de boeken kan verantwoorden. De opbrengst, minus 10 procent belasting, wordt door de tussenper soon aan de politicus overhandigd. Veilinghouders zijn het erover eens dat de vervolging van corruptie een van de redenen zijn voor de instor ting van de Italiaanse kunsthandel. Multinationale ondernemingen als Fiat, Olivetti en het staatsenergie- bedrijf ENI hanteerden voor het overboeken van illegale bijdragen aan politici en partijen verschillen de strategieën, die niettemin een gemeenschappelijk patroon volgen. Eerst worden zogeheten 'zwarte fondsen' gecreëerd, bij voorkeur in het buitenland, en van daaruit worden de steekpenningen overge heveld naar geheime (Zwitserse) bankrekeningen van de ontvangers of hun stromannen. Een en ander verloopt meestal via gefingeerde contracten en spookmaatschap- pijen in belastingparadijzen. Het Fiat-bedrijf Savigliano, een producent van trein stellen, maakte daarvoor gebruik van haar Argen tijnse dochteronderneming Mater Fer, die aan het begin van de jaren tachtig werd gebruikt om steek- pennigen over te hevelen naar La tijns-Amerikaanse potentaten. Bij de verkoop van Mater Fer in 1983 werd een deel van de opbrengst achtergehouden als 'steekpenning fonds' en overgeheveld naar een bank in Basel. Een advocaat in die stad zorgde verder voor de overboekingen naar de Zwitserse smeergeldrekeningen van de Italiaanse christendemocra ten (DC) en socialisten (PSI), waar van de directeur van Fiat Saviglia no de rekeningnummers kreeg op gegeven van de socialistische 'steekpenningenkassier' Sergio Ra- daelli. Bij zo'n operatie werd ruim vier miljoen gulden overgemaakt in ruil voor een opdracht tot levering van onderdelen voor de Milanese metro. Iveco, de Fiat-dochter die bussen en vrachtwagens produceert, paste bij de verkoop van autobussen naast de officiële korting van 11 procent op de prijslijst een tweede, officieuze korting van 4 procent toe. Dat laatste bedrag werd over gemaakt vanuit de Bahama's, waar Iveco er een financieringsmaat schappij op na houdt, naar de in het Zwitserse Lugano gevestigde Banca Unione di Credito, die voor 100 procent eigendom is van Fiat. Vandaar was het nog maar een kleine stap naar de Zwitserse reke ningen van DC en PSI. Op zijn beurt schiep Cogefar Im- presit, een bouwbedrijf van Fiat, 'liquide middelen' door hoge be dragen uit te keren aan een raadge vend bureau op de Kanaaleilanden - dat voor de verdere doorvoer weer gebruik maakte van een Liechtensteinse bank - als betaling voor verzonnen werkzaamheden ten behoeve van een dochteronder neming van Cogefar in Cameroun. Fiat-dochter Avio tenslotte maakte vier miljoen gulden smeergeld (bij de levering van gasturbines aan een staatsbedrijf) over vanuit het steekpenningfonds van de Fiat- bank in Lugano naar een rekening in Luxemburg van een Zwitserse financier die het geld weer door sluisde naar de illegale kassiers van PSI en DC. Deze laatste had daarvoor het filiaal in het vlak bij de Italiaanse grens gelegen Chiasso uitgekozen van de Algemene Bank Nederland: rekeningnummer 9943 buitenland. Ook Olivetti heeft tussen 1986 en 1991 ongeveer dertig miljoen gul den aan steekpenningen uitgedeeld aan DC, PSI, republikeinen en so ciaaldemocraten, die als 'niet gedo cumenteerde uitgaven' werden in gehouden op de bedrijfswinst van verschillende dochterondernemin gen. Ruim de helft was bestemd om orders voor de levering van compu ters aan de Italiaanse telefoon dienst ASST in de wacht te slepen. Voor Olivetti werden de onderhan delingen gevoerd door de directeur van het Romeinse kantoor van de onderneming, terwijl een persoon lijke vriend van ASST-directeur Giuseppe Parrella, de gepensio neerde ambtenaar Giuseppe Lo Moro, voor de ontvangst zorg droeg. Lo Moro opende daarvoor drie bankrekeningen in Zwitserland en Liechtenstein, omdat volgens zijn eigen verklaring 'de bedrijven er de voorkeur aan gaven om de bijdra gen te spreiden.' Onder inhouding van een fikse provisie verzorgde Lo Moro de gebruikelijke overboekin gen naar de Zwitserse rekeningen van de partijen. Dit keer was het de PSI die daarvoor bij een ABN- filiaal, dat van Genève, twee reke ningen had geopend onder de fan tasievolle namen 'Eagle Nettuno' en 'Fiordaliso' (Korenbloem). Met behulp van koeriers werd het geld vervolgens naar Rome ge smokkeld, waar het in ontvangst werd genomen door een politieke vertrouwensfiguur. Eerst was dat de secretaris van de republikeinse minister van post en telecommuni catie, Oscar Mammi, terwijl diens opvolger, de sociaaldemocraat Car lo Vizzini, daarvoor zijn goede va der inschakelde. Het staatsbedrijf ENI, dat veel in het Midden-Oosten werkt, maakte van dezelf de smeergeldroutes ge bruik om tegelijk buitenlandse 'po litieke bemiddelaars' van dienst te zijn en de immer behoeftige Itali aanse partijkassen te vullen. Een centrale rol daarbij speelde de fi nancier Francesco Pacini Battaglia, de directeur van de in Genève gevestigde Karfinco-bank. Battag lia bemiddelde onder meer bij de levering van een olietransportlei ding aan Irak door de ENI-dochter Saipem, een opdracht ter waarde van 1,5 miljard gulden. Daarvoor maakte hij discreet een 'delta' (per centage, in het internationale steekpenningjargon) van 60 mil joen gulden over naar de Irakese bemiddelaar Nasmi Auci. Voor de partijen schoot er 9 mil joen gulden over en voor Battaglia zelf 3,5 miljoen. Het totaal van 72,5 miljoen werd overgemaakt door een in Liechtenstein gevestigde brievenbusmaatschappij van de Saipem, de Promotors Contrac tors, als fictief honorarium aan een consultancy-bedrijf op de Kanaal eilanden, Projecta Ltd. Het voor de partijen bestemde deel werd weer overgemaakt naar Zwit serse bankrekeningen die op naam stonden van politieke tussenperso nen. Een van hen was Silvano Larini, een intimus van PSI-leider Bettino Craxi, die het geld de grens over smokkelde en vervolgens door zijn chauffeur liet deponeren bij de secretaresse van Craxi, die op haar beurt weer de gelukkige bezitster van verscheidene miljoenenreke ningen is gebleken. In andere gevallen maakte Battag lia gebruik van de diensten van de Fimo, een obscure financierings maatschappij in Chiasso. Koeriers van de Fimo brachten het geld in contanten de Italiaanse grens over, waarna de penningmeesters van DC en PSI, Citaristi en Balzamo, al dan niet persoonlijk, de wel gevul de koffertjes kwamen afhalen van het Romeinse kantoor van de Kar- finco. Diezelfde Fimo blijkt trouwens ook zorg te hebben gedragen voor een overboeking van 15 miljoen gulden, via Amerikaanse, Panamese en Ca- raïbische banken, van de Siciliaan- se mafiafamilie Madonia aan het Kartel van Medellin, als betaling voor de leverantie van 565 kilo cocaïne. Het politieke smeergeldonderzoek is daardoor ook op de maffia gesto ten en dat is vermoedelijk de reden waarom Cosa Nostra enkele maan den geleden een aanslag beraamde op de Milanese onderzoeksrechter Antonio Di Pietro, die als eerste achter het bestaan van de Zwitser se smeergeldroutes kwam. Op weer een ander niveau opereer de Fiorio Fiorini, de onderdirecteur van de ENI, die onlangs heeft be schreven hoe hij in de jaren '70 maandelijks 300.000 dollar vrij maakte voor de politieke partijen. Fiorini gebruikte de miljarden dol lars die er bij dit staatsbedrijf omgingen om met wisselkoersen te speculeren. Door zijn contacten met Europese regeringen en olie producenten beschikte hij over de noodzakelijke voorkennis en bo vendien werkte hij in overleg sa men met zes vrienden van Duitse, Zwitserse, Franse en Russische banken. Door gezamenlijk druk uit te oefe nen op bepaalde munten kon dit 'speculatiekartel' de koersen beïn vloeden en zo de valutamarkt om vormen in 'een getructe roulette,' waarop volgens Fiorini verliezen onmogelijk was. (Behalve dan voor de centrale banken die keer op keer moesten bijspringen om de aange vallen munt te verdedigen). Voor deze in het geheim uitgevoerde transacties maakte Fiorini gebruik van een bank in Genève en een op de Kanaaleilanden gevestigde han delsbank, waar ook de aldus ge- crëerde 'zwarte fondsen' werden ondergebracht. Van daaruit wer den de bijdragen voor de partijen - 40 procent voor socialisten en christendemocraten elk en 10 pro cent voor sociaaldemocraten repu blikeinen - wederom overgemaakt naar Zwitserse bankrekeningen. In 1982 kwam er een einde aan dit geoliede mechanisme, toen Fiorini probeerde om met geld van de ENI de particuliere Banco Ambrosiano van Roberto Calvi van het faillisse ment te redden. De operatie had de steun van de socialisten - die daar voor zeven miljoen gulden van Cal vi kregen overgemaakt op een re kening in Lugano - maar stuitte op een weigering van de toenmalige (bij uitzondering integere) DC-mi- nister van Financiën Nino Andreatta. De Banco Ambrosiano ging daarop failliet met een schuld van 1,3 miljard dol lar en veroorzaakte daar mee het grootste financiële schan daal in de Italiaanse historie. Calvi zelf werd hangend onder een Lon- dense brug aangetroffen en Fiorini werd ontslagen, om vervolgens in Zwitserland een eigen financie ringsmaatschappij - de SASEA - te stichten. Diezelfde SASEA leende daarop het miljard dollar bij el kaar, waarmee Fiorini en zijn vriend Giancarlo Parretti enkele jaren geleden hun overval op de Amerikaanse filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer pleegden. Maar inmiddels zijn de beide Itali anen uit MGM geweerd, terwijl ook de SASEA op duistere wijze bank roet is gegaan en Fiorini in een Geneefse kerker is beland. Zelfs de voormalige communisti sche partij PCI blijkt ondanks hardnekkige ontkenningen te heb ben aangezeten aan het smeergeld banket. De communisten haalden percentages op overheidsopdrach ten binnen via de onbekende func tionaris Primo Greganti, beter be kend als 'Kameraad G'. Via rekeningen en spookfirma's in Zwitserland en Oostenrijk incas seerde Greganti hulpfondsen die trouwens niet alleen uit de zakken van Italiaanse kapitalisten afkom stig waren. Ook de Oostduitse com munistische partij zou anderhalf miljoen gulden hebben gestort op de Zwitserse rekening van Gregan ti (die in tegenstelling tot zijn col lega's van andere partijen nog niet heeft bekend). Volgens de rechtbank zou Kame raad G dat geld hebben overge maakt naar een communistische boekenclub, die op dat moment werd bestuurd door mevrouw Pao- la Occhetto. En dat is weer de zuster van Aehille Occhetto, de huidige leider van de democratisch linkse partij PDS, die is voortgeko men uit de twee jaar geleden opge heven PCI. De meest originele vorm van illega le partijfinanciering is tenslotte aan het licht gekomen naar aanlei ding van de zogeheten 'affaire-Ko- hlbrunner'. In 1990 werd voor circa 130 miljoen gulden aan obligaties en certificaten gestolen uit het Ro meinse hoofdkantoor van de Banco di Santo Spirito, een staatsbank die onder controle staat van DC- en PSI-politici. Vreemd genoeg werd van de dief stal pas twee jaar later aangifte gedaan, zodat in de tussentijd de waardepapieren geleidelijk aan in heel Europa konden worden verzil verd. De rechtbank van Rome ver moedde daarom al dat de overval in scène gezet was, een verdenking die werd bevestigd toen vorig jaar in Zürich de Zwitserse Winnie Ko- hlbrunner werd gearresteerd bij een poging om een deel van de geroofde certificaten te gelde te maken. Kohlbrunner, die deel had uitge maakt van de staf van de Italiaanse (socialistische) minister van justitie Claudio Martelli, verklaarde daar op, dat zij de papieren in Rome in handen had gekregen van een ad vocaat en een effectenhandelaar die op hun beurt weer handelden in opdracht van DC en PSI. „Ik denk het gewoon weer een kwestie van 'tangenti' voor die beide politieke partijen betreft," aldus Kohlbrun ner. De wegen der corruptie zijn onein dig en veelvormig. Zo veel is uit de Italiaanse schandalen wel geble ken. Het bovenstaande verhaal, dat van de lezer wellicht wat veel con centratie heeft gevergd - waarvoor excuses - vormt de neerslag van een dik pond knipsels uit kranten en tijdschriften, die op hun beurt weer samenvattingen zijn van tien tallen meters gerechtelijke rappor ten en verbalen. Het beeld dat daaruit grofweg te destilleren valt is dat van een jungle waarin de mala planta (slechte kweek) van de corruptie wordt gevoed door bankgeheim en politiek en die zich ongetwijfeld ook buiten Italië uitstrekt.

de Stem | 1993 | | pagina 21