iarts- itente Australië: hét honkballand van de toekomst Parris Mitchell blijft globetrotter en honkballer then en Riel TECHNISCH ■WERKER SPORT B5 trteren i centenkwestie, [ncier.99 id Terras 1U1DSSUITE .AND" 1656-5951 FAX 01656-5961 I Orthodontie te Ooster- lenkort wegens vertrek Iste medewerksters een Till-time i.a.v.o.-niveau 20 tot 35 jaar bist, echter strekt wel tot Ities te richten aan: jodontist Lit' is een aantrekkelijke Iten zuiden van de lijn Breda- Ische grens. De gemeente be- lernen en telt ongeveer 6200 lijke organisatie bestaat uit 3 ed, Financiën en Welzijn) en I en Ondersteuning) ngebied is wegens benoeming pnaris elders vacant de functie -time betrekking I over en uitvoeren van werk- lloeiende uit de milieuwetge- Iven aan gemeentelijk milieube- Jbts nieuwe bedrijven; Beving en uitvoeren van milieu- lieudelicten; jiting over milieuwetgeving; |rkzaamheden in kader van ho erige werkzaamheden van de /I.B.O. met aanvullende kennis he en schriftelijke uitdrukkings- Be vaardigheden; Lelde werkzaamheden; Trijs BE en eigen auto. ■en: piding en ervaring zal aanstelling atsvinden in aanloopniveau 7 I bruto per maand c.q. functieni- 4.580.- bruto per maand, hing, gebaseerd op 7.000 km per Icitatie: kunnen worden verkregen bij feector, de heer T.A. Schneijden- 68-2433, toestel 241 110 dagen na het verschijnen van an burgemeester en wethouders el, postbus 3, 5130 AA Alphen DE STEM ZATERDAG 29 MEI 1993 ten: De Stem, 076-236911 oartijen tot 100 pers. iclusief champagne, ODC dig reserveren gewenst brunch 2.00-15.00 uur me schotels, r\r\ r A gneCO.OU PP 29.75 pp es sate, 1 hamburger, 1 barbecue stick, 1 garnalenspies, 1 kabeljauw stick, diverse sauzen, salades, stok- Tty (min. 10 pers.) 99.00 pp gespeeld onder deskundige begelei- 'arshall. Wij zorgen voor camouflage- loril, verfpistool, 50 verfkogels, de :atie, de verzekering, een prachtige :ollega's, klanten of concurrenten op :e verslaan. Incl. lunch, paintballgame Van onze verslagger Léon Krijnen Perth - In Nederland is hij pas enkele weken geleden begonnen, maar in Austra lië is hij al achter de rug; de honkbalcompetitie. Terwijl hier voorzichtig gedroomd wordt van kam pioenschap en promotie, worden in de hete Austra lische herfst slechts nog wat toernooien en restan ten van stedencompetities afgewerkt. De 'grote competitie', die in de Australian Baseball League (ABL) kreeg bijna een maand geleden zijn beslag. Toen werden in Perth de finales van de ABL afgewerkt, waarin een voor het Brabantse honkbal bekend ge zicht: Parris Mitchell. Een wer per uit Perth die vijf jaar gele den, op zoek naar avontuur, in Botterdam terecht kwam. Als speler van Feyenoord maakte de rechtshandige werper het onder meer het Oosterhoutse Twins een jaar lang danig lastig. Zo lastig dat het bestuur van de Ooster houtse overgangsklasser Mitchell een jaar later over wist te halen om in de schaduw van de Slotbossche Toren zijn kun sten te komen vertonen. Hetgeen hij met verve deed. De West-Au straliër ontpopte zich voor de meeste 'batters' die hem vanuit het slagperk aangaapten, als een onraakbaar kanon. Mede dankzij zijn verdedigende kwaliteiten stond Twins in 1989, het seizoen dat Mitchell het shirt ran Twins droeg, vanaf het be gin van aan de leiding. Tot het noodlot toesloeg, en Parris de duim van zijn rechterhand brak door een hard geworpen bal die iets teveel aan de binnenkant van het slagperk bleef hangen. Twins promoveerde niet, en Mitchell verdween aan het eind van het seizoen weer naar zijn geboorteland om daar met wis selend succes verder te honkbal len. In 1991 schreef hij een stuk je Australische historie door in de eerste Championships Series van de ABL zijn club, Perth Heat, terug in de race te zetten, die uiteindelijk met het Australi sche kampioenschap bekroond zou worden. Perth Heath, onder de leiding van de Amerikaanse coach Mike Young, had de eerste wedstrijd verloren en stond aan het eind van de tweede van de 'best of three' met een puntje voor, maar met twee man van de tegenpartij op de honken. Mitchell werd uit de 'bull-pen' gehaald, en zette heel Perth op zijn kop door als reliever vijf man achter elkaar op drie slag uit te schakelen en de wedstrijd winnend af te sluiten. 'Een van de grote pitchers in de geschie denis van het Australische honk bal' staat er achter zijn naam in het officiële programmaboekje van de Championships Series van de ABL. Twee jaar later zit hij in een 'slump'. Vier jaar achtereen honkballen zonder rust, afwisse lend in Nederland en Australië, is funest gebleken voor zijn wer- parm. Niet' dat hij zich er veel van aangetrokken heeft. Na twee operaties aan zijn schouder voelt hij zich weer kiplekker, laat dui delijk merken zijn Amerikaanse coach een stommeling te vinden omdat die te weinig vertrouwen in hem heeft en pakt hij zijn oude manier van leven weer op. Hetgeen betekent van oktober tot en met februari honkballen °P het zuidelijk halfrond, en van opril tot en met september op het noordelijk. Zij het dat hij ditmaal naar Japan vertrokken 's. waar hij in de havenstad Kyoto een van de werpers van het plaatselijke 'company-team' is. «Met mijn arm gaat het goed", grinnikt hij ter verduidelijking, en het geld was te goed om het niet te doen". Perfect honkbalweer Voor een Nederlandse honkbal- lefhebber is een bezoek aan een Wedstrijd in Australië een open haring. Het land is een honkbal natie in opkomst, met een aantal voordelen die Nederland nooit tal bezitten. Het klimaat bij voorbeeld, dat vrijwel de gehele tomer garant staat voor heet en daarmee perfect honkbalweer. Bovendien kan er 's winters vaak doorgespeeld worden omdat de taters in West-Australie niet Veel kouder worden dan een goe de Nederlandse zomer. In Queensland, de Noord-Oostelij ke staat die gedeeltelijk in de kopen ligt, wordt het in de win- tor niet kouder dan vijftien gra ta. ieder kind in Australië leert dat een cricketbal net zo hard is en ongeveer net zo veel weegt als een honkbal. Veel 'kids' keren zich de laatste jaren af van die meest populaire sport in hun geboorteland omdat een beetje cricketwedstrijd een dag duurt en voornamelijk uit afwachten bestaat. Intussen kunnen ze wel gooien en vangen en weten ze ook hoe ze met een stuk hout tegen een bal moeten meppen die op hun afkomt. Een logische overstap is die naar het honkbal. Zo spelen alleen al in Perth, een stad met een miljoen inwoners, liefst 20.000 kinderen georganiseerd peanut-ball, de voorbereidende vorm van het echte werk. Een belangrijk voordeel is ook het gegeven dat Australië ten zuiden van de evenaar ligt. Want daardoor heeft het land zich de laatste jaren een plaats veroverd in het rijtje van de oorden waar Amerikaanse spelers 'winterball' plegen te spelen. Traditionele oorden waar Amerikaanse profs 's winters een balletje plegen te gooien en te slaan zijn Costa Rica, Venezuela en enkele ande re Midden- en Zuid Amerikaan se landen. Veel Amerikaanse major-league clubs hebben in tussen Australië ontdekt als een trainingsstage waar ze van okto ber tot maart hun talenten wed- strijen kunnen laten spelen en trainen. Waarmee een belangrijk verschil in het oog springt met de Ameri kanen waar de Nederlandse hoofdklassers in het voorjaar mee uitpakken. Geen kwaad woord over die honkbaltoeristen, maar ze hebben stuk voor stuk op de een of andere manier net de boot gemist. De Amerikanen die naar Nederland of Italië ko men hebben vaak hun dromen betreffende major-league honk bal net niet waar kunnen maken. Ze hebben geen zin om nog een jaar in single of double A door te sukkelen, terwijl promotie naar triple A, laat staan het goedbe taalde Walhalla van de majors, voor het zoveelste jaar een uto pie blijkt te zijn. Sommigen gaan alsnog studeren of werken, an dere zoeken het avontuur op en trekken voor een of meerdere Zo niet de Amerikanen die door hun bazen in de wintermaanden in Australië gestald worden. Ze zijn bijna allemaal piepjong en druipen van het talent. Veelbelo vende werpers zoals Jim Dedrick en Rick Krivda van Perth Heath die, als de ontwikkeling zich voortzet, binnen enkele jaren on getwijfeld hun opwachting zul len maken op het hoogste niveau in hun geboorteland. Ook al botert het niet altijd met de Amerikanen, de individuele kwaliteit van de Yanks 'down under' is een van de redenen voor de snelle verhoging van het spelpeil. Australiërs hebben een gloeiende hekel aan flauwekul. Ze honkballen zoals ze Australi an football spelen: simpel en rechtdoor, en verder geen geou wehoer. Wie eerst, zoals sommi ge Amerikaanse pitchers wel eens uitgebreid willen doen, ie dere keer zonodig een heel ri tueel af moet werken van petje recht zetten, zweet afvegen, handschoen goed doen, wordt al gauw getypeerd met wat in Oz als een blaaskaak geldt; „een echte Amerikaan". Maar er zijn uitzonderingen. Zoals Greg Je- lks, de midvelder van Perth Heath, die major league gespeeld heeft voor de Philadelphia Phil lies. „Jelks is ook een Ameri kaan", aldus Mitchell met een bloedseries gezicht, „maar hij is OK..." Tot vier jaar geleden was het hoogste honkbalniveau van Au stralië dat van de stedencompe tities. In Perth (een miljoen in woners), Adelaide (een miljoen), Melbourne (plus drie miljoen), Sydney (bijna vier miljoen) en aan de Gold Coast (ruim een miljoen) werden competities af gewerkt die qua speelsterkte ongeveer op het niveau van de 'hoofdklasse in Nederland lijken te liggen. De enorme afstanden in Austra lië stonden de ontwikkeling van een nationale competitie in de weg. Tussen Perth en Adelaide, de dichtstbijzijnde stad, ligt tweeduizend kilometer rood zand, en naar Sydney is het verder dan van Londen naai Moskou. Terwijl de kortste on derlinge afstand, die tussen Mel bourne enerzijds en Sydney er Adelaide anderzijds, een kilome ter of duizend bedraagt is. Desondanks werd vier jaar gele den de Australian Baseball Lea gue opgericht. In de ABL acte ren tien ploegen; drie uit Victo ria, een uit New South Wales, twee uit Queensland, een uit South Australia en een uit West Australia. Ieder team speelt in de tien weken dat de ABL draait, vijftig wedstrijden. Iede re ploeg mag aangevuld worden met vier Amerikanen, en ze fun geren intussen stuk voor stuk als 'farm-team' voor professionele Amnerikaanse organisaties. De lokale competities draaien intus sen gewoon door, maar alle clubs hebben een convenant getekend waarin bepaald is dat de spelers die voor het vertegenwoordigen de ABL-team geselecteerd zijn, daarvoor vrijgesteld worden. Zo gooide Mitchell het afgelopen seizoen de dagen dat hij niet met zijn ABL-team Perth Heath 'on the road' was, plichtmatig zijn innings in de plaatselijke competitie voor de Melville Braves. Uiteraard wordt er gevlogen, anders kunnen er nooit vijftig wedstrijden in tien weken afgewerkt worden. Het patroon lijkt op dat van de Major League. Zo speelde Perth Heath de eerste veertien dagen van de afgelopen competitie drie dagen thuis tegen de Adelaide Giants, drie dagen uit tegen de Sydney Blues, tweemaal uit tegen de Melbour ne Monarchs en vervolgens weer drie dagen thuis tegen dezelfde club. Elf wedstrijden in veertien dagen, tussen de bedrijven door een slordige veertienduizend ki lometer afleggend, het is wat anders dan met de bus van Oos terhout naar Rotterdam of Eind hoven en weer terug. Bij het publiek begint de sport ook aan te slaan, al zal baseball in Australië niet binnen tien jaar de populariteit van cricket, rug by, golf en Aussie Rules evena ren. Maar toch zaten er tijdens de twee weekeinden in Perth dat de Heath op jacht naar de titel ging, toch viermaal zeven-, of achtduizend mensen op de tribu nes. Het sfeertje leek veel op de vertrouwde gezelligheid tijdens de oer-Hollandse Haarlemse honkbalweek, hoewel er op de tribunes van Parrv Field opvallend veel mensen aanwezig waren die dankzij V de plaatselijke N [al °P jonge leeftijd met een' r cricketbal te gooien. Het spel is de verte enigszins verwant I "iet honkbal, maar belangrijk is ...en na afloop van de wedstrijd tussen jeugdige handtekeningenjagertjes punbliciteitsgolf voor de eerste keer van hun leven een honkbal- wedstrijd aanschouwden. Iedere wedstrijd van play-offs en Championship Series werd rechtstreeks op lokale televisie zenders in de grote steden uitge zonden. Waar in Nederland een voetbal wedstrijd vaak pas uitgezonden mag worden als hij uitverkocht is, wordt in Australië anders geredeneerd. De meeste mensen die normaal gesproken een wed strijd zouden gaan bezoeken, blijken niet thuis te blijven om dat die wedstrijd op de televisie te zien is. Terwijl juist door die uitzendingen veel andere mensen nieuwsgierig worden en een keer een honkbalwedstrijd in werke lijkheid willen zien. Kenners en nieuwsgierige begin ners zagen samen hoe Perth Heath eerst de play-offs bereikte door de Waverley Reds twee maal te verslaan, waarmee de ploeg van Mitchell zich tevens het recht verwierf om de week daarop de driekamp om de titel te organiseren tegen de Melbour ne Monarchs. Die 'best of three' ontaardde vervolgens in een nachtmerrie toen de bezoekers op vrijdagavond met 17-3 uit haalden. In negen innings, ter wijl het na zeven innings toch al 14-3 was. Geen 'mercy rule' dus in Australië, waarbij een honk balwedstrijd na zeven innings afgelopen is als het verschil tien punten of meer is. Dat vinden ze daar maar onzin omdat dat een vorm van opgeven is en die is uit den boze in Australië. "Never say never" blijft het belangrijk ste motto. Hetgeen een dag later bleek. Na een aan beide kanten verdedigend bijna pertfect duel met twee geweldige pitchers op de heuvel verloor Pert Heath weliswaar opnieuw, maar nu via een spannende 1-0. Waarmee de beker, met overigens hele grote oren, van Perth naar Melbourne ging- 'Never say never' "Die mentaliteit van nooit opge ven miste ik in Nederland wel eens", aldus Mitchell. "We ston den met Twins bovenaan en had den een hele goede kans om de hoofdklasse te bereiken. Tot ik mijn duim brak. Het leek toen wel of het hele team er niet meer in geloofde. Sommige spelers zeiden zelfs hardop dat we toch beter niet konder promoveren omdat we in de hoogste klasse toch niets te zoeken zouden heb ben. Dat heb ik nooit begrepen. Je moet altijd proberen het beste uit jezelf te halen en dat is vaak meer dan je zelf denkt dat er inzit. Maar om al bij voorbaat te zeggen dat iets niet gaat lukken, die mentaliteit heb ik nooit goed kunnen vatten". Bijna 32 jaar oud is Mitchell realist genoeg om het niet meer in Amerika te proberen, maar de vluchten van Sydney naar Los Angeles moeten de laatste weken uitgepuild hebben van ongeveer tien jaar jongere landgenoten. Drie weken geleden waren er al 25 jonge Australiërs gecontrac teerd door verschillende Ameri kaanse clubs en op verschillende niveau's. Het verst geschopt heeft het inmiddels David Nils- son, een 22-jarige catcher uit Brisbane, die zich vorig seizoen al een vaste stek heeft verwor ven als de startende achtervan ger van de Milwaukee Brewers. Zijn game-winning homerun in de 'moeder van alle honkbalsta dions', Yankee Stadium in New York, werd breed uitgemeten in de Australische media. Maar ook ene Craig Shipley komt regelma tig aan slag voor de San Diego Padres. Japans leren Parris Mitchell niet dus, al was het maar omdat hij de laatste drie jaar geen knuppel meer aangeraakt heeft. In Australië slaan de werpers niet, dus ze hoeven ook niet meer te trainen met het slaghout, al bewees Mitchell in zijn Nederlandse ja ren ook aan slag zijn mannetje te staan. Hij heeft zich, samen met korte stop Richard Vagg van de Mel bourne Monarchs, inmiddels in geschreven voor een cursus Ja pans. „Nog nooit in Japan ge weest", aldus Mitchell, „we zien wel wat het wordt. Ze hebben Richard en mij samen een flat beloofd in Kyoto en dat schijnt voor Japanse begrippen heel wat te zijn. En ik denk dat ik als ik terug kom, bij de club van Ri chard, Melbourne Monarchs, ga spelen. Ik denk dat ik daar mee kansen krijg dan hier bij de Heath". Waarna hij nog maar een siga-. retje opsteekt. Ook al droeg hij een uur eerder nog het uniform van Perth Heath, gesponsord door een Australische anti-rook- organisatie en voorzien van een felrood vignet in de vorm van een verkeersbord met een door gestreept peuk: 'Perth Heath: beat the smoke...'.

de Stem | 1993 | | pagina 15