Ian Wright, de vrijgevochten opvolger van Gary Lineker Kampioen van de teamgeest n voor oorbij ws KORT Het onverwachte succes van volksclub Feyenoord apt in Vuelta verder EN STANDEN VOETBAL ZAALVOETBAL ZEILEN SPORT zaterdag 29 mei 1993 'Het zou een hele mooie titel zijrT 'We zijn tot nu toe het meest constant gebleken' is het voetbalseizoen Maar ik hoorde woens- ij de Europa-Cup-finale 'nchen al dat hij toch al lan was verder niet meer etballen in dit seizoen," Advocaat, die vandaag K-interland Polen-Enge- ijwoont. Gullit en Frank Rijk- zullen morgen wel van de zijn bij Milan. Als bei oord houden is het hun eid van Milan in San Si- a Rijkaard kondigde don- g Gullit zijn vertrek aan. 'tspraken van Gullit, boos zijn tribune-verbanning e Europa Cup-finale, heb- eel kwaad bloed gezet bij n-president Silvio Berlus- „De manier waarop d Gullit zich heeft geuit, niet bij iemand die zes een voorbeeldfunctie voor lub heeft gehad," reageer- erlusconi. sé Antonio Espinosa blijkt van de Ronde van Spanje dopingcontrole. In Espino- gevonden. ic) maken geen gebruik van tise. Espinosa krijgt een aanden alsmede een boede lden). is door zijn nationale bond alf jaar wegens het gebruik Tour de France van 1992 man, reageerde positief op a de Amstel Goldrace werd toernooi om het Europees begonnen. De Nederlander n landgenoot Ben Velthuis, eerste set van 15 carambo- eede set begon hij met een se voorstad Corbeil eveneens Ceulemans uit België in vijf öller) en Ad Broeders (tegen ets uitgeschakeld. n Ceulemans (Bel) 3-2 (15-11 Arnouts (Ned) 3-2 (9-15 15-3 Broeders (Ned) 3-2 (15-1 9-15 Velthuis (Ned) 3-2 (15-2 15-8 Sakkas (Gri) 3-0, Kühl (Dui) - yle (Hon) 3-2, Laurssen (Den) - walificatie WK. bid (Jor). Aziatische zone, groep Irak - Pakistan 8-0 (4-0), Jemen China 1-0 (0-0). tand: 1. Irak 3-5 (15-2), 2. Jemen -5 (8-8), 3. China 3-4 (8-1), 4. ordanië 3-2 (2-5), 5. Pakistan 3-0 i-iÖ). olgende wedstrijden: 30 mei Irak - hina, Jordanië - Pakistan, astrzebie. EK kwalificatie onder 1, groep 2: Polen - Engeland 1-4 1-2). tand: Noorwegen 5-10 (14-2), Tur- ije 8-10 (11-9), Polen 5- 8 (19-5), ngeland 6-7 (13-4), Nederland 6-3 5-9), San Marino 8-0 (0-33). Alkmaar. Finale NK: Hoornsche Veerhuys - Depa 6-5. Hoornsche Veerhuys kampioen. Medemblik. Spa Regatta, derde dag. VROUWEN 470, stand na zes races: 1 Hardwi- ger/Pinnow (Dui) 7 punten, 2. Ta- ran/Oleksoeko (Oek) 14, 3. Rohat- zsch/Bohn (Dui) 25, 11 Ammerlaan/ Bollweg (Ned) 59. Europe, tweede halve finale, ge plaatst voor eindstrijd: 1. Eikeland (Noo) 9, 2. Brodin (Zwe) 10, 3. Pateisky (Dui) 17, 4. Wikstrom (Fin) 18, 5. Coolidge (VSt) 20, 6. Dekleva (Slov) 28, 7. Konttrop (Noo) 29, 8. Freudenreich (Oos) 31 Mistral, eerste halve finale, ge plaatst voor eindstrijd: 1. De Vries (Ned) 3, 2. Stalman (Ned) 10, 3. Lai Shan Lee (HKo) 12, 4. Casa (Spa) 16, 5. Horgen (Noo) 16, 6. Sturges (Aus) 18, 7. Burzynska (Pol) 22, 8. Hein (Isr) 26. 9. Raoul (Fra) 31, 10 Draoulec (Fra) 32. MANNEN Laser, eerste halve finale, geplaatst voor eindstrijd: 1 Harrysson (Zwe) 8, 2. Neuri (Ita) 14, 3. Idmyr (Zwe) 17, 4 Luzius (Zwi) 20, 5. Warkalla (Dui) 20, 6. Lacoste (Fra) 24, 7. Lahme (Dui) 25, 8. Koclz (Dui) 29, 9 Stenhovse (GBr) 31, 10. De Jong (Ned) 31, 11. Zielhuis (Ned) 32, 12 Liefleander (Dui) 33. Soling, stand na zes races: 1. BanK (Den) 14. 2. Ahlby (Zwe) 20, 3 Palm (Den) 24, 5, Potma (Ned) 36, 10. Den Outer (Ned) 61. Tornado, stand na zes races: 1 Gae- bler (Dui) 24, 2. Hagara (Oos) 27, 3. Zuccoli (Ita) 34, 14. Boog (Ned) 73. Star, stand na vier races: 1 Schoyen (Noo) 13, 2. Kees Douze (Ned) 13, 3 Dercksen (Ned) 19, 4 WenthoU (Ned) 19, 5. Rob Douze (Ned) 20, Loef (Ned) 22. Mistral, eerste halve finale, ge" plaatst voor eindstrijd: 1. Wirz (Ita/ 11, 2. gallier (Fra) 12, 3. Kendall fNZe) 14, 4 Inbar (Isr) 15, 5 Opten (Ned) 18, 6. Jacco Koops (Ned) 25. Chavigny (Fra) 27, 8. Duthil (Fra) 29. 9 Kerkhoff (VSt) 30, 10 Fried man (Isr) 33, 11. Lawrence (Aus) 34- 12, Ruellland (Fra) 35. 470, tweede halve finale, geplaats voor eindstrijd: 1. Brotherton (GBr> 13, 2. Rocha (Por) 17, 3. Paarde0' kooper (Ned) 18, 4. Reusch (Dui) 21. 5 Richards (GBr) 24, 6. Berthet (Fra) 26, 7. Braslavets (Oek) 27. Mascino (Ita) 27; Finn, stand na vier races: 1. Wijster- gaard (Den) 14, 2. Rohart (Fra) 1°; 3. Lundmark (Zwe) 20, 6. Heiner (Ned) 35, 9. Kwikkers (Ned) 43. de stem Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam - De Kuip, woensdagmorgen, de och tend na MVV-Feyenoord. De publieke belangstelling voor de ochtendtraining van Feyenoord is wat ma ger. Trainer Geert Meijer is blij toe: „We willen de komende dagen een beetje in rust naar de laatste wedstrijd tegen Groningen toewerken." De vaste groep dagelijkse bezoe kers is er wel. Er wordt druk gediscussieerd. Maar wat gaan we nou krijgen? Eén van de 'stamgasten' is nota bene een Ajax-supporter, die het mou- wen-opstropen-spel van Feye noord verafschuwt! „Heb je dat gisteren op televisie gezien?", vraagt de 58-jarige man sarrend aan zijn maatjes. „Ik dacht eerst dat het een oorlogsfilm was, bleek het dat Feyenoord aan het spelen was. Ik kom hier elke dag, maar niet voor de training, al leen voor het ouwehoeren. En om die anderen te plagen." „Ach, schei toch uit", countert een 64-jarige ex-brandweerman. „Je liegt tegen jezelf. Elke stoep tegel van de Kuip heb jij al twee keer betreden." „Maar niet voor die gasten daar", zegt de Ajacied weer. „Ik ga ook nooit naar de wedstrij den. Vorige week ben ik voor het eerst dit seizoen daarbinnen ge weest. Naar Ajax-Heerenveen!" De ex-brandweerman kan erom lachen. Hij is wel een echte. „Ik kom al sinds 1938 in de Kuip, meneer", vertelt hij, leunend op zijn fiets. „De openingswedstrijd van het nieuwe stadion was Feyenoord-Beerschot, daar had mijn vader vrijkaartjes voor ge kregen. Ach, ik heb ze allemaal gezien hier. Adri van Male, Leen Vente, Coen Moulijn, noem maar op." De supporters hebben lang moe ten wachten op een titel. Negen jaar na het laatste kampioen schap is Feyenoord nog slechts één zege - in de uitwedstrijd van maandag bij Groningen - daar vanaf. Een derde, wat jongere fan, die met zijn vrouw naar alle uit- en thuiswedstrijden gaat, was er in 1984 ook bij, toen Feyenoord op het terrein van Willem II de laatste titel greep. „Als we het nu halen, dan is dit een veel mooier kampioenschap. Toen was het gekocht, door Cruijff erbij te halen. Nu is het de beloning voor een heel jaar keihard werken." Blankemeijer 'Boven' in de Kuip, waar het 'kantoorvolk' van Feyenoord bi vakkeert, is manager Fred Blan kemeijer vrijwel voortdurend aan het bellen. Bijgelovig als hij is, zou hij liever nog niets willen regelen, zo lang er nog geen zekerheid is over het kampioen schap. Maar hij moet wel. Alles moet klaar zijn voor een even tueel feest op de Coolsingel. Fred Blankemeijer, van 1926, is al smds jaar en dag verbonden aan Feyenoord. Als speler (van 19 tot '52 in het eerste), elftal- leider, bestuurslid en nu als ma- "ager. Als iemands hart rood wit is, dan is dat wel dat van Blankemeijer. Altijd vrolijk, altijd vrolijk 't vaandel omhoog Be zege voor 't oog Altijd, altijd vrolijk benoord gaat nooit verlo-ho- 'en Als altijd volgt op de vaste be boeting, 'dag jochie', een oud strijdlied uit de keel van de bijna twee meter lange Blankemeijer. ■Ongedacht en onverwacht", is zijn reactie op de koppositie van zijn club. „Ik geef als eerste toe, e® kampioenschap had ik nooit 'snvacht. Dat is ook nooit het uitgangspunt geweest. Maar Prachtig toch, dat dit kan gebeu- ten. De hegemonie van Philips wordt doorbroken. We kunnen Bewijzen dat niet altijd de sterk ste kampioen wordt." Blankemeijer maakte als lid van Beyenoord zijn eerste landskam pioenschap mee in 1940. Daarna 'olgden er nog zeven. Als speler "aakte de stopperspil van wel- eer geen titel mee. „Het is nu MAANDAG 31 mei 1993 kan voor Feyenoord een historische datum worden. Als de.Rotterdammers op tweede pinksterdag in en van Groningen winnen, dan is de dertiende landstitel een feit, en de eerste sinds 1984. Niet zomaar een titel, want PSV en Ajax startten in augustus 1992 als de enige twee echte favorie ten aan de competitie. Feyenoord zou hooguit derde kunnen worden. Maar daar waar 'Amsterdam' en 'Eindhoven' steeds meer steken lieten vallen, bleef 'Rotterdam - op drie debacles tegen uitgerekend aartsrivaal Ajax na - punten pakken, met de spreekwoorde lijke strijdlust als voornaamste wapen. Het de laatste, magere jaren vaak beschimpte Feyenoord, dat desondanks in heel Nederland veel sympathisanten kent, kan maandag kam pioen worden. Maar wat voor een kampioen? Roepen de criticas ters 'kampioen van de armoede', dan schudden de knokkers uit Rotterdam-Zuid zelf verontwaar digd het hoofd. Het boegbeeld van Feyenoord, John de Wolf, verwoordt het namens de familie liever anders: „Wij zullen de kampioen van de teamgeest zijn." lang geleden dat we kampioen zijn geworden, maar het heeft zelfs een keer 21 jaar geduurd, van 1940 tot 1961 werden we geen kampioen. Eindelijk was het dan zo ver en gingen we met z'n allen feestelijk uit eten. Toen we van tafel gingen, sprak de gérant van het restaurant legen darische woorden: 'Heren, tot over 21 jaar'." „Het mooiste kampioenschap? Dat vond ik toch wel toen we kampioen werden in een direct duel met het Ajax in volle glorie (1970-1971). Maar dit jaar zou het ook een hele mooie titel zijn, omdat het zo onverwacht komt. De drie nederlagen tegen Ajax zijn natuurlijk een vlekje op de titel, maar wat dacht je van Ajax? Hun vlek is veel groter, want ze staan toch vier punten achter op ons." Voetbalklimaat Blankemeijer roemt vervolgens grote Willem (Van Hanegem) en kleine Wimpie (Jansen), de hoofdtrainer en de technisch di recteur van Feyenoord anno nu._ „Ik heb geen zin om weer af te' geven op vorige trainers, maar die twee hebben, met Geert Me ijer natuurlijk, weer voor een voetbalklimaat gezorgd. Ze heb ben zelf internationale ervaring, hebben hier jarenlang gespeeld. En tussen die twee heeft het ook altijd geklikt." Dat gold vroeger minder voor Fred Blankemeijer en Willem van Hanegem, die de eerste wel eens een bos bloemen stuurde, toen hij volgens 'De Kromme' verantwoordelijk was voor de 25e miskoop van Feyenoord. „Met Wimpie Jansen heb ik een hechtere band dan met Willem, dat klopt. Maar dat komt omdat ik Wimpie hier al op zijn negen de met een snotneusje rond zag lopen. Willem is een moeilijke vent, en ik gelukkig ook. Maar hij is een voetbaldier, en ik houd van voetbaldieren, met al hun extremiteiten." In al die jaren bij Feyenoord maakte Fred 'Banket' Blanke meijer een hoop ellende mee. In september 1989 stond z'n club zelfs tijdelijk op de laatste plaats in de eredivisie en was de mil joenenschuld niet te overzien. „Lollig, als je alle ellende mee gemaakt hebt en dan nu dit", geniet Blankemeijer. „Wij zijn wat dat betreft een voorbeeld voor andere clubs. Je kunt fou ten maken, maar je kunt ook weer een hoop goed maken. Aad van der Laan (voorzitter van de amateurtak, sportclub Fe- ijenoord) heeft toch gelijk gehad toen hij zei: 'Geduld Fred, ge duld. Alles komt goed'." De telefoon rinkelt alweer. 'Dag jochie', klinkt het met luide stem in onvervalst Rotterdams rich ting hoorn. 'Beneden', in het Kuipje, lopen spelers, trainers, voorzitter, per soneel en pers traditiegetrouw door elkaar en eten wat bij ome Henk. Iedereen mag aanschui ven. De deuren staan open bij Feyenoord, zo wil Wim Jansen het hebben. Armoede De training stelde niets voor, niet onbegrijpelijk na zo'n bik kelharde pot tegen MW, de avond ervoor. Aanvoerder John Metgod legt nog maar eens uit waarom hij vindt dat Feyenoord niet de kampioen van de armoede zou zijn. „Je kunt niet stellen dat wij nu kampioen kunnen worden dankzij de fouten van Ajax en PSV. Een competitie telt 34 wedstrijden en daarin zijn wij tot nu toe het meest constant gebleken. John de Wolf, de populairste der 'Feyenoorders, heeft aan de vele duels met MW'er Erik Meijer een stijve nek overgehouden. Maar dat interesseert hem niets. „Ik ben blij dat ik geen gele kaart heb gekregen. Ik heb toch al niet zo veel geluk in mijn carrière gehad. Stel je voor dat ik het maandag zou moeten mis sen in Groningen! Ik heb expres de hele tijd vriendelijk gelachen tegen Meijer en de scheidsrech ter." De Wolf maakt als geen ander mee wat. het mogelijk aanstaan de kampioenschap van Feye noord te.weeg brengt in zijn om geving. „Als ik mijn kinderen naar school breng, dan word ik door moeders aangeklampt. De kinderen op de speelplaats roe pen Ajax boe-boe en bij het roepen van Feyenoord steken ze hun duimen omhoog. Als ik in de auto zit, zwaait en toetert ieder een." De Schiedamse voorstopper vindt het voor het legioen net zo fijn als voor de spelers, dat Feye noord maandag kampioen kan worden, „Maar ik ben wel blij dat we in Groningen spelen. Dan kunnen we, als het eenmaal zo ver is, eerst in de bus een paar uur bij elkaar zijn." Het typeert de goede sfeer in de Feyenoord-selectie. „Je ziet dat in de competitie niet alleen de voetbalkwaliteiten van de spe lers tellen. Als je reëel bent, dan weet je dat PSV en Ajax sterker zijn, We zijn de kampioen van de Feyenoord-manager Fred Blankemeijer: „We kunnen be wijzen dat niet altijd de sterk ste kampioen wordt. foto john de pater teamgeest, van de werklust. We hebben geen vedettes. Er zijn wel drie of vier spelers die de meeste belangstelling krijgen, maar dat wordt geaccepteerd." Maar wat nu als Feyenoord in derdaad kampioen wordt en Ne derland gaat vertegenwoordigen in het Europa Cup I-toernooi? Is dit 'stripverhaalelftal', zoals een weekblad-columnist het bonte gezelschap uit Rotterdam-Zuid onlangs treffend typeerde, dan sterk genoeg? „Nee", vindt John de Wolf. „Als we kampioen wor den, dan moet er versterking komen." Daarin moet de leiding hem ech ter teleurstellen. Voorzitter Jo- rien van den Herik. „Een titel is voor ons geen aanleiding om de ploeg te versterken. Al zullen we altijd op de markt alert en actief blijven, zeker waar het jonge talenten betreft." Van Hanegem Ook Willem van Hanegem, die samen met zijn collega Geert Meijer voor een unicum kan zor gen door zes dagen na het offici eel behalen van de officiële trai nerspapieren kampioen van Ne derland te worden, vindt nieuwe spelers geen noodzaak. „Als het om een echte versterking gaat, dan kost dat veel geld. En ik weet niet of dat er is. Bovendien gaat zoiets dan weer ten koste van eigen jonge jongens die niet doorkomen. Ze hebben hier wel geleerd van het altijd maar ko pen. Ik geloof ook dat de jonge spelers in de selectie nog veel beter kunnen. Het wordt voor Geert en mij zaak om volgend seizoen nog meer op de kleine dingen te wijzen en het elftal zo te verbeteren." Van Hanegem is vanzelfspre kend blij en trots met de huidige positie van 'zijn' Feyenoord. „Maar het mooiste vind ik een eventueel kampioenschap voor die kleine Jansen en Van den Herik. Zij hebben hier een fail liete boel overgenomen. En ze hebben aan het begin van dit seizoen mij gebeld. Iedereen dacht: waar beginnen ze in gods naam aan, maar zij vroegen wel of ik trainer wilde worden." Voor Van Hanegem zou de titel zijn vierde met Feyenoord zijn. In '69, '71 en '74 veroverde hij als speler met rugnummer 10 ook al het landskampioenschap. „Maar toen werd je altijd één of twee. Dit keer is het onverwach ter, ook al heb ik vanaf het begin gezegd dat we mee zouden doen. Dan dachten ze dat ik gek was geworden, maar anders hoef je toch niet eens ergens aan te beginnen?" „Ik merk wel dat het dit jaar meer emoties losweekt dan toen. Ik heb stapels brieven met steunbetuigingen liggen, zelfs uit Amsterdam en Eindhoven. En zo'n sfeer als dinsdag in Maas tricht, met die hossende suppor ters. Daar moeten de jongens toch vreselijk blij om zijn, om in zo'n sfeer te mogen spelen." Ontknoping Maandag moet het gaan gebeu ren. Ruim 120 uur voor de ont knoping in Groningen heerst in de Kuip een misschien wel ge vaarlijk sfeertje van 'wat kan er nog misgaan'. Toch laat de Feye- noord-familie niets aan het toe val over. Coby Jansen, de vrouw van TD Wim, gaat niet mee met de bus die voor de spelersvrou wen gecharterd is, maar rijdt zoals gebruikelijk met eigen ver voer, Fred Blankemeijer neemt zijn honingflesje mee, een amu let dat hij aan het begin van het seizoen ontving in Israël en dat zowel hem als Feyenoord geluk brengt. Willem van Hanegem tenslotte laat vrouw en kinderen thuis. „Ze zijn twee keer komen kijken, naar Barcelona en naar Ajax thuis (1-5 en 0-3-nederlag- en, JH.)", lacht 'De Kromme'. „Dus nu mogen ze niet meer mee. Ik heb de jongens wel be loofd dat ze iets moois uit mogen kiezen als we kampioen worden. De één wil een trein, de ander een aanhangwagentje." tegen Nederland. „Maak je een opmer king over zijn huidskleur, dan is dat de beste manier om hem gek te krijgen." Wright zelf heeft die mening nooit on derschreven. Waarschijnlijk om het al lemaal niet nog erger te maken. „Het punt is alleen dat, als die bal komt, er geen tijd meer is om na te denken. Dan ga ik, met alles wat ik heb. Soms ga ik misschien te ver", verklaarde Wright onlangs in de Engelse krant Indepen dent. De liefhebbers van zijn spel hebben het hem vergeven. Ze noemen hem Satchmo, sinds Wright in mei 1990 op Wembley zo ongeveer in zijn eentje Crystal Palace overeind hield in de Cupfinal tegen Manchester United: 3-3, onder meer door twee keer Wright. De replay ging verloren. Wright was ge blesseerd. Toch was zijn naam gevestigd, al blijft zijn reputatie omstreden. Steve Coppel, de coach van zijn voormalige club Crystal Palace, die hem ooit uit de non-league haalde (Wright noemt hem nog steeds 'The Boss1), wil er echter geen al te grote waarde aan hechten. „Laten we van hem asjeblieft geen tweede Gary 'Nice Guv' Lineker maken. Dat past niet bij hem. We moeten hem nemen zoals hij is. Dan komt het goed." „Ik wist dat dit een soort alles-of-niets- wedstrijd voor mij was", zei Wright naderhand. „DP kon deze kans niet verspelen. Ik heb dat ook niet gedaan. Voor de wedstrijd zei Taylor: voetbal zoals je dat bij Arsenal doet, met het zelfvertrouwen dat je daar hebt. Dat heb ik gedaan. Nu kan ik niet meer stuk." Hij had het al willen bewijzen tegen Nederland. Een gebroken teen hield hem echter aan de kant. De twijfels van Taylor hadden niet alleen te maken met technische kwali teiten. Meer met het gedrag van Wright op het veld. Vaak was hij het middel punt van vechtpartijen en opstootjes. Zelfs fans van Arsenal hebben hem ooit verweten de club in diskrediet te heb ben gebracht. „Met doelpunten zal ik alles goedmaken", beloofde Wright, Dat deed hij. Dit seizoen was hij in Enge land met dertig treffers in competitie èn bekertoernooien veruit de succesvolste schutter. Door insiders wordt hij vaak verdedigd. Een grote Engelse krant schreef ooit dat Wright het slachtoffer is van provoca ties, die zelfs moeder Theressa zouden veranderen in Ma Baker, „Ze maken hem gek", zei ooit Barnes van Liver pool, een andere donkere international, zeer nadrukkelijk wel van de partij Londen (anp) - Ian Wright is de man. waarop Engeland voor een groot deel hoopt bij de belangrijke WK-kwalificatiewedstrijden, uit te gen achtereenvolgens Polen (van daag) en Noorwegen (over vier da gen). De resultaten van deze duels zijn ook voor het Nederlands elftal van groot belang. Wright wordt gezien als één der gevaar lijkste schutters van Groot-Brittannië. De meest complete ook. Hij bewees het onlangs bij Arsenal door te scoren in de FA-Cupfinal en de (gewonnen) replay. Toch maakte hij als achtvoudig interna tional nog geen doelpunt. „Maar bin nenkort komt de eerste. Ik weet het zeker", is zijn overtuiging. Taylor heeft lang getwijfeld over Wright. De Engelse bondscoach negeer de de topschutter van het vorige seizoen voor de Europese titelstrijd in Zweden. Zijn doorbraak als international kwam relatief laat. Pas in november vorig jaar, tegen Turkije. Ian Wright (links) en Andy Linighan met de FA-Cup. foto ap

de Stem | 1993 | | pagina 11