Klaasse hoort bij de favorieten 'Driedaagse is een uitdaging Organisatie Danny Schaut rekent op een goede dag Herman Dekker al vier jaar secretaris organisatie Dure plasjes zorgen voor weerstand Bekende namen in Grand Prix de Nostalgie Internationaa SPORT B2 Sterk deelnemersveld in Axel met Zeeuwse inbreng Axel bijt spits af Organisatie wilde niet opdraaien voor alle kosten Prettig Kosten Formule Hobby Vol Junior uit Sas van Gent van de partij in driedaagse •V* K'-fïwfc W f vzM 35 België PAARDESPORT St PAARDESPORT Deelnemende verenigingen H DE STEM VRIJDAG 28 MEI 1993 Van onze wielermedewerker Axel - Op de deelnemerslijst van de twaalfde internatio nale juniorendriedaagse staan heel wat buitenlandse renners. Niet verwonderlijk, want dat is al jaren het geval. Wie vooraan eindigt in deze driedaagse is uit het juiste wie- Ierhout gesneden. Een naam die we nu regelmatig tegenkomen in de uitslagen bij de profs was ooit winnaar van de driedaagsde. De Italiaan Davide Rebellin maakte op de volgerskaravaan in 1989 al heel veel indruk. De Italiaan doet het prima bij de profs. Onder de renners natuurlijk ook een Zeeuwse afvaardiging met in hun midden Franklin Klaasse. De talentvolle junior deed het in de eerste de beste wereldbeker wedstrijd uitstekend en schreef die op zijn naam. Van hem kan het nodige vuurwerk worden verwacht. In de Zeeuwse ploeg zitten de Zeeuws-Vlamingen Hidde Visman uit Terneuzen en Danny Schaut uit Sas van Gent. Het zal moeilijk worden voor hen om zich staande te houden, maar een individueel succesje zit er zeker in. Twee weken geleden nog waren de resultaten in Assen bepaald niet lovend. Danny Soethaert nam de renners mee en zag Erik Joosten lek rijden toen hij in de kopgroep zat. „Ja, eventjes naar Assen. Dat is het einde van de wereld. Om eerlijk te zijn zitten de renners en mijn persoontje daar niet op te wach ten. Jammer dat Joosten pech kreeg. De rest van de renners had een mindere dag," aldus Soethaert. De nationale selectie van Neder land is opnieuw van de partij en dat betekent dat de winnaar van vorig jaar, Robert Koppers, weer kanshebber is. Hij kan een huza renstukje opvoeren als hij op nieuw winnaar wordt. Dat zou een unicum zijn. Koppers was vorig jaar bijzonder blij met zijn overwinning. Hij is gebrand op herhaling. Bruinsma, Nijkamp, Van Rijn en Charles Overgaag, de nummer twee van vorig jaar, kunnen hoge ogen gooien. Uit Brabant komen eveneens sterke junioren met Reinier van der Does van ZWC Diana. Andor van der Ploeg is de tweede Zeeuw uit deze ploeg die mee doet. Willebrord Wil Vooruit komt met Buurstede, Van Elven, Klippel, Suikerbuik en Mol. Uit Amerika komt een districts- ploeg en oud-inwoner van Phi lippine Verstraeten is opnieuw te gast als ploegleider in deze drie daagse. De nationale ploegen van Noor wegen, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Polen, Zwitserland, Letland, Estland en Duitsland zijn zeker van de partij. België wordt vertegenwoordigd door WSV Vooruit uit St.-Gillis Waas. „Over de buitenlandse ploegen niets dan lof. Opnieuw een deel nemersveld dat er mag zijn en dat strijd waarborgt in de drie daagse," aldus Den Doelder. Ap den Doelder: „We brengen een deelnemersveld aan de start dat er zijn mag." foto camile schelstraete. Van onze sportmedewerker Axel - De juniorendriedaagse gaat vrijdag om 17.00 uur vaj start met een rit in lijn over 82 kilometer. De start en de finish zijn gelegen bij cultureel een. trum De Halle in Axel. Zaterdag is de karavaan te gast in Overslag en Koewacht. Ora 09.00 uur gaat de eerste rennet van start voor de tijdrit aan de Rodsluisweg in Overslag. De af. stand bedraagt 10,5 kilometer De renners gaan naar de Berlae- restraat in Koewacht. Omstreeks 11.30 uur wordt de laatste ren- ner verwacht. Zaterdagmiddag vertrekken de renners om 16.00 uur voor eert rit over ruim 90 kilometer met start en finish in Zuiddorpe Zondag staat de laatste etappe op het programma. Om 13.3) uur valt het startschot en om streeks 16.00 uur is bekend wie deze editie heeft gewonnen. Herman Dekker, de actieve secretaris van de stichting Internationale Juniorendriedaagse van Groot-Axel. foto wim kooyman. Door onze medewerker Eddy de Schrijver Axel - De internationale ju niorendriedaagse van Groot-Axel draagt dit jaar het predikaat 'Coupe du Monde'. Dat houdt in dat de wedstrijd meetelt voor de bekercompetitie waarvoor een aantal wedstrijden is geselecteerd. Dat Axel daarbij hoort is na tuur een verdienste van de or ganisatoren, maar hoge bomen vangen veel wind. Dus Axel ook, want de UCI wilde de Axelaars een dopingcontrole in de maag splitsen die ettelijke duizenden guldens extra zou gaan kosten. En dat schoot toch in het verkeerde keelgat van de organisatie met Ap den Doelder als voorzitter van de stichting Internationale Junio rendriedaagse Groot-Axel. „Deel uitmaken van de Coupe du Monde is in principe een pluim op de hoed. Een soort waarderingscijfer, maar wij willen die wereldbekerwed strijd niet ten koste van alles. Dat er een dopingcontrole plaatsvindt is geen probleem, maar dat wij voor de kosten moeten opdraaien is een veel groter probleem. Financieel hakt er dat in en dat kunnen we niet maken. We hebben dat scherp gespeeld, want als de heren van de KNWU op hun strepen hadden blijven staan, dan hadden er toch rare dingen kunnen gebeuren. Gelukkig is alles goed gekomen. Daar zijn we blij om. Wij hebben niet om de controles gevraagd. Dat wordt ons opgelegd. Wie dat graag wil, moet voor de kosten opdraaien. Dat is overal zo," aldus Ap den Doelder. Er zal dus voor het eerst in de ge schiedenis van de internationa le juniorendriedaagse een do pingcontrole plaatsvinden. Maar de KNWU probeerde toch eerst Axel voor de kosten te laten opdraaien en dat is eigenlijk een kwalijke zaak. Toen Axel op zijn strepen ging staan, draaide de KNWU bij en neemt nu de kosten voor haar rekening. „Als we hadden toe gehapt zouden wij de kosten hebben moeten dragen," aldus Den Doelder. Ook het toewijzen op het aller laatste moment van nog een buitenlandse ploeg had voeten in de aarde. Vooral consul Henk Remijnsen wilde eigen lijk liever niet dat het magische getal van 145 vertrekkers over troffen zou worden. „In Axel schijnt 145 ineens 150 te zijn. Eigenlijk kan dat niet. Ik moet opnieuw hier vertellen dat de organisatie toch eens moet uit kijken naar bredere wegen, want met zo'n pak renners en kleine wegen is het bijna niet te doen. We zullen daar dan ook goed op letten," aldus con sul Henk Remijnsen. Voorzitter Ap den Doelder werd daar echter koud noch warm van. „Het was moeilijk om de laatste buitenlandse ploeg te laten starten, maar het opzoeken van bredere wegen vinden wij niet realistisch. Waar moet je die in Zeeuws- Vlaanderen zoeken? Over de grote wegen gaan rijden? Daar krijg je nooit toestemming voor. Toch zeker niet voor een driedaagse. Wij zijn dik tevre den met onze parkoersen en elk jaar opnieuw bewijzen we dat dit prima loopt. Bredere wegen vinden we ook aantrekkelijk, maar als ze niet voorradig zijn houdt alles op. Die geluiden horen we elk jaar," aldus Den Doelder. Door onze medewerker Eddy de Schrijver Axel - Herman Dekker uit Axel is bezig aan zijn vier de jaar als secretaris van de stichting Internationale Juniorendriedaagse van Groot-Axel. Hij zat des tijds ook in het bestuur van de Omloop van Zeeuws-Vlaanderen voor amateurs. Die organisatie met onder andere Diana Pladdet ging ter ziele en toen werd Dekker ge vraagd om zijn kennis te laten gelden in de drie daagse. „Dat was voor mij een uitda ging. Een koers in je eigen woon plaats spreekt toch aan en daar om heb ik ja gezegd. We werken met een tien man sterk bestuur. Dat lijkt veel, maar als je ziet wat voor bergen werk er te ver zetten zijn, dan is dat niet zo erg veel. Maar met de mensen die daar inzitten is het pretiig samenwer ken. Op deze manier kijk je niet op een extra uurtje. Vanaf sep tember zijn we eigenlijk al regel matig met elkaar in de slag. Naarmate de koers nadert wor den de bijeenkomsten frequen ter," aldus Herman Dekker, die ook de veiligheid in zijn pakket heeft zitten. Die veriligheid staat hoog in het vaandel geschreven en dat moet ook wel gezien het grote aantal smalle polderwegen dat telkens in het parkoers wordt opgeno men. „We laten niets aan het toeval over. Met de scouting groepen uit de buurt hebben we prima contacten en dat loopt allemaal gesmeerd. Het aantal vrijwilligers is dit jaar opnieuw uitgebreid. Vlak voor de wed strijd houden we met z'n allen nog een algemene vergadering waarin alle punten goed worden doorgenomen. Zo kunnen alle oneffenheden glad gestreken worden en worden de laatste vragen beantwoord." Met het aantrekken van het pre dikaat Coupe du Monde is het in Axel nog drukker geworden. „Er komen nieuwe dingen om de hoek kijken zoals de dopingcon trole. We moeten zorgen voor een accommodatie waar die con troles kunnen plaatsvinden. Zo wel in Axel, Koewacht als Zuid dorpe moet er gelegenheid zijn. Bij zo'n controle komt heel wat kijken. Dat moet allemaal vol gend de UCI-regels verlopen. Maar die controle kost een slor dige tienduizend gulden. Dat wisten we dus ook niet in het begin. Gelukkig neemt de KNWU die kosten nu voor haar rekening, want dat is nogal wat. Ik zeg niet dat we niks daaraan willen bijdragen, maar dat hele bedrag kan niet. Dit punt was eigenlijk nog te onduidelijk toen we in de "Coupe du Monde werden ge plaatst. Volgend jaar weten we waar we aan toe zijn. Eerst gaan we de wedstrijd evalueren en daarna nemen we de beslissing om verder te gaan in het wereld bekercircuit." De datum voor volgend jaar is inmiddels ook al de deur uit. „Je bent eigenlijk een heel jaar in de weer, behalve de vakantiemaan den dan. We houden vast aan eind mei voor onze driedaagse. De geschiktste datum is de week waarin Hemelvaartsdag valt, maar die datum verspringt al tijd. Nu hebben we er veel meer kijk op." De forumule van de driedaagse blijft gehandhaafd. Dekker: „Het zijn junioren en dan kun je aan het aantal kilometers weinig tornen. Het parkoers verandert zo nu en dan. Vorig jaar hebben we de kasseien van Overslag erbij genomen. Dat gaf weer wat extra's. Over het algemeen kun nen we dik tevreden zijn over het parkoers." De organisatoren van de junio rendriedaagse hebben geen tijd om er nog een aantal junioren- koersen tegenaan te gooien in het wielerseizoen. „Daar ont breekt de tijd voor. Wat we wel doen is een aantal buitenlandse ploegen naar IJzendijke dirige ren om daar te starten." Vorige week trok de reclameka ravaan door het Zeeuws-Vlaam se land. „Weer een dag dat je in touw bent voor de driedaagse. Het is hobbywerk, maar er gaan veel uren in zitten. Daarom heb je een geoliede machine nodig waar de sfeer onderling goed is, want anders is dit niet vol te houden." Als de renners worden wegge schoten is Herman Dekker meestal nog druk in de weer om de mannen met de vlaggen op hun post te zetten. „Ik zie de start nooit. Daarna probeer ik wel in een auto mee te rijden om ook eens met eigen ogen te zien hoe het allemaal draait." Tijdens de driedaagse worden zo'n 250 mensen van voedsel voorzien door restaurant 'Het Wapen van Axel'. „Dat loopt allemaal op rolletjes, maar er komt heel veel bij kijken en iedereen moet je tevreden hou den. Maar tot nu toe is ons dat altijd gelukt." Dekker hoopt dat er in de toe komst wat meer junioren komen opdagen in Zeeuws-Vlaanderen zodat comités er brood in zien om een koers te organiseren. „Misschien wordt het experi ment met de dikke bandenwed strijden goed onthaald. Want van de jeugd moet je het wel hebben. Het voordeel voor ons als organisatie dat er zo weinig junioren in Zeeland zijn is dat je nu slechts plaats moet inruimen voor een districtsploeg. Dat be tekent dat je een andere ploeg de gelegenheid kunt geven te star ten. We hebben nu dispensatie voor 150 vertrekkers. Vooral met in het achterhoofd het gegeven dat er wel eens buitenlandse ploegen afvallen wegens moei lijkheden met visa. Soms heb je bergen werk verricht voor een buitenlandse ploeg en komen ze niet. Dan is dat allemaal werk voor niets." Nog steeds wordt Dekker 'lastig' gevallen met buitenlandse aan vragen. „Maar eens houdt het op. Vol is vol. Qua deelnemers veld kunnen we tevreden zijn. De beste renners komen naar Axel. Voor ons een tevreden ge voel en een brokje waardering voor al dat werk," besluit Dek ker. Van onze sportmedewerker Axel - De twaalfde Inter nationale Juniorendrie daagse is georgansieerd door de stichting Interna tionale Juniorendriedaagse Groot-Axel. Ap den Doelder is het opper hoofd en hij wordt geassis teerd door Herman Dekker (secretaris), Arnold Suy (pen ningmeester), Jan Dieleman, Els en Willy van den Berghe, Otto de Waele, Joop de Jonge, Eddy van den Braak en Thijs van Boven. De parkoersop- bouw wordt verzorgd door Ot to de Waele, Willy van den Berghe, Thijs van Boven en de onsteuningsgroep Koewacht. Herman Dekker zorgt voor de beveiliging, evenals de scou tinggroep Axel/Terneuzen/ Westdorpe. Jan Dieleman en Els van den Berghe hebben hun handen vol aan de huishoudelijke dienst en dokter Zwartelé is als vanouds de arts in de ron de. George van der Sijpt be dient de computer en de ra diocommunicatie staat onder leiding van Jan Kerremans. Ingeborg Spuessens zorgt er voor dat de kussen tijdens de driedaagse op de juiste plaats terecht komen. De motorrij ders doen hun werk onder het gezag van Oscar van Waesber- ghe. Axel - De jury van de junio rendriedaagse staat onder lei ding van voorzitter/wedstrijd leider Wim Roosenburg uit Zoetermeer. Eddy Bogaert uit 's-Gravenpolder is assistent wedstrijdleider. Joop Reijn- ders is wedstrijdcommissaris en Van Gestel uit Dommelen doet dienst als wedstrijdcom missaris. Er doen ook Zeeuws-Vlamin gen mee in het jurykorps. Piet van der Hooft uit Terneuzen is commissaris, Frank de Bruy- cker uit IJzendijke is aankom- strechter en Michiel de Footer neemt de tijdwaarneming voor zijn rekening. Pierre Eysackers uit Terneu zen verzorgt het commentaar. Commissaris bezemwagen is De Graaf uit Terneuzen en Kerremans uit Oudenbosch is zoals vanouds de motorordon- nance. Leon Smits uit Oister- wijk is motorrijder en Fons van Dorsselaar uit Hulst com missaris/secretaris. Axel - Net als vorig jaar rijden de 'oudjes' ook hun eigen koers in Axel. Om 15.00 uur vertrekken weer heel wat bekende namen voor allereerst een toertocht om vervolgens nog eens flink op de pedalen te gaan staan voor de laatste loodjes. Jan van Gelderen, Gerrie Kneteman, Jan van Katwijk, Jan Serpenti, Theo van Poecke, Toine van de Bunder, Miel Verstratete, Gerrit Voorting, Jo de Roo, Wim Dubois, Jan Jansen en Joop Zoetemelk geven acte de presence in Axel. Het is slechts een greep uit de bekende namen. De winnaar wordt in een gele trui gehesen en daar zal fel voor worden gestreden. Aansluitend kunnen de deelnemers de verhalen aan elkaar kwijt tijdens een maaltijd in restaurant 'Het Wapen van Axel'. AA - r T"/ Jt' 'ij* Door onze medewerker Eddy de Schrijver Sas van Gent - De 18-jarige Danny Schaut uit Sas van Gent is bezig aan zijn tweede jaar als junior. De resultaten vallen hem persoonlijk wat tegen, maar toch heeft hij vertrouwen in een goede af loop van de juniorendrie daagse van Groot-Axel. „Hoe het komt dat de resultaten wat achterwege blijven is me een raadsel. Ik steek het op de ziekte die ik opliep in januari. Ik moest helemaal opnieuw beginnen met trainen en de opbouw. Ik zou voor de rest geen andere verkla ring hebben. Vorig seizoen reed ik toch een paar goede uitslagen met een vijfde plaats als beste. Dat zou logischerwijs nu ook moeten kunnen, maar in plaats van betere uitslagen lijkt het erop alsof het moeilijker wordt," aldus Schaut, deel uitmakend van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen. Van die vereniging had Schaut wat meer verwacht dan tot nu toe wat de begeleiding betreft. „Ik had me er wat meer van voorgesteld. We zijn maar met twee junioren, dat begrijp ik allemaal best wel, maar we wor den vind ik een beetje aan ons lot overgelaten. Guus Barhorst is onze trainer, maar die fiets nog veel te graag om erg veel tijd in ons te steken. Dat vind ik wel eens jammer en ik vind als je lid bent van een vereniging dat je dan wat mag verwachten. Zo niet, dan kun je beter als indivi- Danny Schaut, de junior uit Sas van Gent die graag wil vlammen in de internationale driedaagse van Groot-Axel. foto camile schelstraete. dueel rondrijden. Ik hoop dat daar in de toekomst wat aan verandert," aldus Schaut. De laatste twee weken bereidde Schaut zich voor in Belgische koersen. „Dat moet wel, want in Zeeuws-Vlaanderen kun je niet aan de bak. Ik vind dat de organisatie van de juniorendrie daagse best eens de zaak wat meer zou kunnen promoten. Koersen organiseren voor onze categorie. Dan ben je goed bezig, maar ik denk dat ze daar geen tijd voor hebben. In elk geval is het voor ons junioren knap lastig om genoeg wedstrijden te kun nen rijden. Ik rijd in de districts ploeg. Enkele weken geleden moesten we naar Assen. Sorry, maar je bent al moe van M reizen. Een goede prestatie kul je dan vergeten," meent Schaut. Vorig jaar sprokkelde de Sasse- naar enkele fraaie uitslagen bij elkaar. Dit seizoen is het er noj niet van gekomen. „Maar het tij kan snel keren. Bij wielrenn® weet je dat nooit. Ineens kun jt vleugels krijgen en komen dj resultaten vanzelf. Ik hoop ik drie goede dagen heb in driedaagse, want ik wil niet af gaan. Uitrijden is natuurlijk het minste dat ik wil. En misschien nog een leuke uitslag in een nt in lijn. In je eigen omgevii| fietsen stimuleert. Daar reken i» op. Aan de voorbereiding heef- het niet gelegen. Ik heb enkele klassiekers gereden en met meer geluk had ik daar enkf" goede uitslagen kunnen rijden- De juniorencategorie beschouw Schaut duidelijk als voorberei ding voor de amateurs. „D® begint het allemaal opnieuw-1' weet dat de stap naar de ama teurs moeilijk wordt. Dat g®" voor de meeste renners. Het eer ste jaar wordt een leerjaar, n®' ik ben er niet bang voor. Voor dat het zover is wil ik echt nog enkele leuke uitslagen bije® fietsen bij de junioren. Straks u» de vakanties aanbreken krijg wat meer tijd, want soms is moeilijk te combineren met deren. Overigens, het studere» staat bij mij voorop. Eerst diploma op zak. Dat is het b^ langrijkste." DB stem yan onze verslaggever -|-on Koomen ^xel - Het internationale concours hippique in Axel kent traditiegetrouw een bij zonder sterke bezetting. Hoogtepunt van dit hippische spektakel op het unieke ruiter sportterrein aan de Boslaan, waar de liefhebbers van de paar- desport de mooiste accommoda tie van Zeeland vinden, is onge twijfeld de strijd in de Zl- en Z2-klasse springen paarden. In je Zl-klasse wordt gestreden om <pe Gouden Erpel', al voor het vijfde jaar beschikbaar gesteld door ruitersportenthousiast Gil les den Hamer en in de Z2-klasse om de door de gemeente Axel beschikbaar gestelde 'D'n Erpel- kapper'. Zowel Simon den Exter uit Kortgene en lid van St.-Joris als Gerda Rooms met Gina Fleur van het Belgische Jong Waas- lan Er{ Zo- in kla frai nie wir Sin dit sen vea sté der erv onl kar Bel de Jon mei Girl RSV Van onze verslaggever Ton Koomen Axel - De Ruitersportverenigin de weg. Werd op het schitteren de Boslaan, waar men zond uitgelezen accommodatie van melvaartsdag het groene seizoe club, op tweede pinksterdag slechts een 'opwarmertje' betek Maandag 31 mei immers staat het internationale Pinkstercon cours hippique van de Ruiter sportvereniging Axel op het pro gramma en dat betekent jaar lijks een enorme trekpleister. Traditiegetrouw trekt dit hippi sche evenement met een prachtig omlijstingsprogramma duizen den liefhebbers van de paarde- sport naar Axel en dat zal dit jnarniet anders zijn. „We zijn er klaar voor. Hebben er maanden van voorbereiding opzitten. Hebben keihard naar dit evenement toegewerkt, maar gelukkig beschikken we over de aodige ervaring," zegt Rinus Murre, vice-vöorzitter en tevens ere-voorzitter van de Ruiter sportvereniging Axel en een man Vaar de Axelse club heel veel aan te danken heeft. „Meer dan 500 combinaties hebben zich aangemeld voor dit evenement en dat is weer meer dan voor gaande jaren. Je kunt goed mer ken dat de grenzen open gegaan zijn. De komst van een enorme Belgische afvaardiging van tal rijke clubs van onze zuiderburen bewijst dat," stelt Rinus Murre, ondanks alle drukte de nodige rust uitstralend, tevreden vast. „Zowel in de dressuur- als springwedstrijden zijn er de no- i attractieve prijzen te win nen. In de hoogste springklassen bij G' te st* w" BI in 'N su 'B zij w he w de de Van onze paardesportmedewerker Axel - De deelnemende verenigingen aan het in ternationale concours hippique van de Ruiter sportvereniging Axel, dat maandag 31 mei, tweede pinksterdag, wordt ge houden zijn: De Zwinruiters (Nieuw- vhet), Hulst, De Paarde bloem (Kloetinge), Noord- Beveland (Wissenkerke), Tassijnsridders (Haasdonk België), Lowegruiters (Vra- sene-Kieldrecht België), The Country Rider (Oudenbo sch), Saeftinge (Kieldrecht België), Graeve Jan (Ter neuzen), St.-Isidoor (Moer- beke-Waas België), De Ha- nngruiters (Biervliet), De Honteruiters (Hontenisse), yroonruiters (Westkapelle), Jong Waasland (Belsele Bel- 8>e), De Weelruiters (Bor- ^ele), Luctor et Emergo (Zaamslag), Westelijk Behouwen (Haamstede), Concordia Florebit (Etten- Ceur), Scheldestad (Vlissin- Sint Amelberga Uemse België), St.-Huber- (Wachtebeke België), Oranjezon (Vrouwenpolder), Zuid-Beveland (Kruinin- rn J Heerjans Ruitertjes !vrU tri), Oranjeruiters Moerstraten België), De Uaandertse Ruiters (Hein- enszand), Gouwe Reyers erooskerke), Schouwen en cmiveland (Bruinisse), De bchouwse Ruiters Dreischor), St.-Egidius J. '--Gillis-Waas België), assijnsriddertjes (Haas- ™nk België), St.-Agatha massevelde België), Beusi- e™> Oranjeruiters (Axel) e Kleppertjes (Axel). bi ta N ee be ti m H dr in st Z

de Stem | 1993 | | pagina 8