Economie duidelijk verzwakt Braun zoekt slechte scheerapparaten. i N VAKANTIE Landbouwministers akkoord met nieuw prijzenpakket 349? De Nederlandsche Bank verlaagt disconto weer met kwart procent ODH-groep failliet: 610 werknemers op straat f 25,- terug voor uw oude scheerapparaat bij aankoop van een oplaadbare Braun. BBflun nd KORT Bankiers schatten afname bedrijvigheid op 0,7 tot 0,8 procent Winstdaling Vanderhave door malaise in akkerbouw economie KORT A4 ECONOMIE A5 AUTOFOCUS Shell Moerdijk draaide positief Pharmacia vestigt zich in Roosendaal ton goed van Afgevaardigden heeft jeslankte versie van het ngenomen. Het wetsont- iljoen dollar is gemoeid, or de Senaat. Clinton had n 4 miljard dollar, en veel groter programma de Amerikaanse economie on hiervoor 16,3 miljard Huis van Afgevaardigen s in de Senaat op hevig dergelijk groot stimule- zen dat het toch al forse ten verder zal toenemen. oorwegen in Londen opgeroepen tot rse visprodukten. Aan de andse afdeling van Green voerder in Amsterdam zei geen 'onschuldige Noren' ebben drie grote winkelke- rse zalm of andere vispro- ot twee jaar geleden tegen atte, hadden binnen twee woensdag bij de Lofoten twee Noorse walvisvaart- e bedreigingen' opgegeven. vangenen vrij en de eersten van in totaal ten, ter gelegenheid van de heeft het leger bekend jdag op vrije voeten worden n, zieken en ouderen. Een ndeels opzitten; de overigen eldplegingen. In de Israeli- 6.500 Palestijnen. gelding ben gisteren met vergelding luchtaanvallen op bases van e vlammen zullen diegenen aangestoken", schreef de s de aanvallen van dinsdag Babil bestaat het Iraanse geesten'. nde Ba'athpartij, herinnerde damentalistische land in de 988 leed. „Als het Iraanse lessen de Iraakse soldaten g zullen wij het daaraan Egypte eeft gisteren zes islamitische eroordeeld wegens een reeks op de minister van informa- bij het uitspreken van het ensen terecht, van wie 2 overige zes gevangenisstraf- ij verstek berecht, onder wie olgens de aanklagers schuil olf van het ernstigste politiek ember 23 militanten ter dood ritiek op politie 'steren de politie bekritiseerd sen die demonstreerden tegen 'el de toegangswegen naar het gel zei op een persconferentie, worden getolereerd. „Mensen ~erk te kunnen gaan zonder de taak van de politie om dat; eft dat gisteren nagelaten." r het feit dat veel parlements- ongeveer 10.000 demonstran- per helikopter het parlement verkiezingsfraude itische premier van de DDE, sden in drie gevallen schuldig Maar de rechtbank gaf de hem e daarmee de mildste straf op. val van de Berlijnse muur eind kiezingen in maart 1990, was le in de tijd dat hij partijleider rde hij onschuldig te zijn en anval. ïalige communistische functio- >evonden en kregen eveneens aarschuwing is wel gekoppeld angenisstraf DE STEM VRIJDAG 28 MEI 1993 «W*l I* LOUOMi LCD-controIevenster Kompleet met luxe etui en Fujicolor film Overal verkrijgbaar voor Amsterdam (anp) - De Nederland sche Bank verlaagt vandaag de offi ciële rentetarieven opnieuw met een kwart procent. Daardoor komt het wisseldisconto op 6,25 procent, de voorsehotrente op 6,75 procent en het belangrijke promessedis conto op 7,25 procent. Tevens wordt de rente op speciale beleningen met 0,2 procent verlaagd tot 7 procent. Als reden voor de renteverlaging noemt de centrale bank naast de ontwikkelin gen op de financiële markten opnieuw de kracht van de Nederlandse gulden. Die sterke gulden speelt al enige tijd een belangrijke rol bij de rentedaling in ons land. Van de drie tarieven die De Nederland sche Bank hanteert, is het promessedis conto het belangrijkste. Het vormt de basis voor de rente die de banken in rekening brengen voor kredieten aan het bedrijfsleven en werkt uiteindelijk ook door naar de particuliere sector (hypotheekrente, spaarrente). In navolging van Nederland hebben ook de centrale banken van België en Oos tenrijk besloten hun officiële renteta rieven vandaag te verlagen met 0,25 procent. In België is de aanleiding even eens de sterke nationale munteenheid. Het Belgische disconto gaat van 6,5 naar 6,25 procent en het speciale Lom bard-tarief van negen naar 8,75 pro cent. Verder werd de daggeldrente ver laagd van 7,2 tot 7,0 procent. In Oosten rijk is het disconto omlaag gebracht van 6,5 tot 6,25 procent en de Lombard rente van 7,75 tot 7,5 procent. Van onze verslaggever Amsterdam - Shell Moerdijk heeft vorig jaar een positief bedrijfsresultaat gedraaid van f 57 miljoen. Ma aftrek van de aan Shell Che mie Nederland te betalen over- l-lasten kwam de vestiging echter wel in de rode cijfers. Dat betoogden gisteren leden van de ondernemingsraad van Shell Moerdijk, die bij de Onder nemingskamer van het Gerechts hof in Amsterdam hun beklag deden over de ontslagdreiging voor 25 collega's. De rechter doet op 8 juli uitspraak in het conflict tussen OR en directie. Shell meent dat de ontslagen mogelijk moeten zijn omdat de chemiepoot van de multinational vorig jaar een verlies leed van totaal f 700 miljoen. In Neder- verloor Shell Chemie f 220 miljoen. „Wij zijn verplicht om onze aandeelhouders een opti maal rendement te bieden", ver een woordvoerder van Shell Moerdijk gisteren een mo gelijk ontslag. Het hele concern boekte over 1992 overigens een winst van circa f 9 miljard. De ondernemingsraad en de vak bonden vinden dat Shell die ont slagdreiging van tafel moet ha ten. Shell meent dat ontslag mo gelijk moet zijn als outplacement niet lukt. Het conflict is het gevolg van de operatie Focus, die van Shell Moerdijk weer een efficiënt wer kende organisatie moet maken. Shell Moerdijk moet terug van 1085 naar 795 werknemers. Op moment heeft het bedrijf nog 965 mensen in dienst. Voor die personeelsreductie beeft Shell een aantal maatrege len getroffen. Die variëren van extra) vervroegde uittreding tot overplaatsing. Maar ook moet een aantal mensen elders onder dak worden gebracht via een outplacement-regeling. Volgens W. Marks, districtsbe stuurder van de Industriebond FNV, komt die maatregel over een met een milde vorm van gedwongen ontslag. Shell wil voor die mensen twaalf maanden de tijd nemen. Lukt het om bij een ander bedrijf werk te vin den, dan krijgt de werknemer een vertrekpremie mee, die kan variëren aan de hand van zijn leeftijd en werkverband met Shell. Lukt het niet om binnen dat jaar werk te vinden, dan krijgt de werknemer gedwongen ontslag en vervalt de vertrekpre mie. Het is de eerste keer dat Shell in Xederland employés met ge dwongen ontslag dreigt. Voorzit ter L. van Zon van de onderne mingsraad van Shell Moerdijk vindt die dreiging een teken van een verslechterende relatie tus sen bedrijfsleiding en personeel. Hi] denkt dat de Moerdijkse be drijfsleiding van Shell Neder- ■and geen ruimte krijgt om te onderhandelen over de regeling, '•an Zon meent dat de werkne mers voor 1 januari 1996, als de aodembezetting van Shell Moer dijk een feit moet zijn, door het normale natuurlijk verloop een andere plaats binnen de organi satie moeten kunnen vinden. He advocaat van Shell Moerdijk, ■Ir. R. Duk, zei dat de onderne- jningsraad zich met het gevecht '■agen de ontslagen 'buiten de maatschappelijke werkelijkheid Plaatst'. Er wordt verlies geleden dus moet een ondernemer dan De luchthaven Schiphol verwerkte vorig jaar 19 miljoen passagiers. Dat is een toena me van 2,6 miljoen passagiers in vergelijking met 1991. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1992. Het netto bedrijfsresultaat van de luchthaven nam in 1992 met 32 miljoen toe tot f 90,3 miljoen, een toename van 55 procent. Dit jaar wordt een soortgelijk resultaat verwacht. De omzet groeide vorig jaar van f 661 miljoen naar f 759 miljoen. Het vrachtvervoer door de lucht steeg in 1992 met 10,3 procent tot 695.000 ton. Dat was voornamelijk te danken aan de inzet van meer vliegtuigcapaciteit door KLM, Marti nair en El Al. Dit jaar wordt een groei verwacht van 5 tot 6 procent. foto anp ijl. Rotterdam. Tel. 010 - 42 46 555- bard 'aadsman. ingrijpen, redeneerde de Brussel (anp) - De EG-minis- ters van landbouw zijn giste ren akkoord gegaan met een compromis over het prijzen pakket voor het seizoen 1993/1994. Het akkoord valt over een perio de van drie jaar ruim 900 mil joen ecu duurder uit dan de Commissie aanvankelijk had voorzien. Via een boekhoudkun dige verschuiving kunnen de extra kosten echter binnen de richtsnoeren voor de begroting blijven. Belangrijkste oorzaak van de kostenstijging is de extra com pensatie voor het verplicht braakleggen van land voor de verbouw van granen, oliezaden en peulvruchten om in aanmer king te kunnen komen voor in komensondersteuning. Voor de Nederlandse boeren op de zand gronden betekent de extra com pensatie dat zij in plaats van 600 gulden nu 765 gulden per braak liggende hectare compensatie krijgen. Kleiboeren krijgen 1075 gulden per hectare in plaats van 850 gulden. Boeren zijn verplicht bij perma nente braakligging 20 procent van hun land ongebruikt te la ten. Er komt een proefproject van twee jaar voor landen met een hoog percentage braakleg ging. In deze landen hoeft de boer die kiest voor permanente braaklegging, bij uitzondering niet meer dan 18 procent van zijn land uit roulatie te nemen. De melkquota worden voor alle lidstaten verhoogd met 0,6 pro cent. Italië, Spanje en Grieken land zijn hiervan uitgesloten. Deze drie landen krijgen nu de finitief de al eerder afgesproken quota van respectievelijk 900.000 ton, 500.000 ton en 100.000 ton erbij. De quotaver hoging betekent dat er in de EG als geheel 600.000 ton meer melk geproduceerd mag worden. Ne derland krijgt daarvan 60.000 ton. Voor Nederland is verder van belang dat de interventieprijs voor boter per 1 juli met 3 procent wordt verlaagd en een jaar later met nog eens 2 pro cent. Den Haag (anp) - ODH Communications roeP met al haar dochterondernemin- is failliet verklaard. De 610 perso neelsleden staan op straat. ls geen geld in kas om de salarissen over 111 nao \j 111 u.c oaiatïoacn uvci maand mei en het vakantiegeld van het Personeel te betalen, aldus bewindvoerder F. Somers. In overleg met bedrijfsvereni- jj'ig en vakbonden werd gisteren nog wel rik overleg gevoerd om te proberen de /dupeerde personeelsleden voorschotten te '«strekken. bedrijven die de afgrond in zijn getrok- n zijn: Mediaware te Deventer en Eindho- m de Vuga Groep te Zoetermeer, Publi OTïh S te Utrecht, ED Offset te Eindhoven, Q,, interactieve Media te Den Haag, ED set te Eindhoven, Salland de Lange te Deventer, Wolters Noordhoff Grafische Be drijven te Groningen en ED PrePress te Eindhoven. „De slechte toestand waarin de holding zich bevindt heeft het lot van de dochters be paald. Door de vele kruisverbanden zijn die niet meer te redden", aldus mr. Somers. De werknemers van de ODH-groep zijn gistermiddag op de hoogte gebracht van het faillissement. Volgens bestuurder R. Laenen van de FNV-bond Druk Papier hebben zij hun ontslagaanzegging gelaten aangehoord. „Het besef wat er werkelijk is gebeurd, komt pas na de pinksterdagen. Je staat machte loos. Het is bijna vergelijkbaar met een sterfgeval", aldus de bondsbestuurder. Curator Somers en vakbondsbestuurder Laenen zien kansen dat een deel van de werknemers weer in dienst kan komen van een nieuw op te richten grafisch bedrijf. „Maar of dat lukt, is nog maar de vraag", aldus Somers. De ondernemingsraad van Salland de Lange in Deventer, een van de getroffen drukke rijen, en de voormalige directie van de ODH-groep hebben belde overlevingsplan nen bedacht waarbij 340 banen behouden zouden kunnen blijven. „Wij schatten die plannen redelijk kansrijk", aldus Laenen. Hij wees daarbij op enkele belangrijke klan ten van de ODH-groep, zoals Philips en Wolters Kluwer. „Die blijven de drukkerijen trouw", voorspelde hij gisteren. Volgens Laenen heeft het faillissement drie oorzaken; de slechte conjunctuur, verande ringen in de technologie en kostbare reorga nisaties die niet de beoogde resultaten ople verden. „Tel je die drie bij elkaar op, dan is het bingo", aldus Laenen. Van onze redactie economie Den Haag - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal van 1993 duidelijk gekrompen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert vandaag een ra ming van de ontwikkeling van het bruto binnenlands produkt die duidt op een sterke verzwakking van de economie. Onder bankiers circuleren schat tingen van een afname van de bedrijvigheid met 0,7 tot 0,8 procent ten opzichte van de laat ste maanden van vorig jaar. Het bruto binnenlands produkt bleef in het vierde kwartaal van vorig jaar ook al licht (eentiende procent) achter bij dat van het derde kwartaal. Volgens de gangbare definitie is Nederland met de hernieuwde daling nu in een recessie terecht gekomen. Directeur A. Wellink van De Nederlandsche Bank zei dinsdag nog dat de Nederlandse econo mie binnen 'afzienbare tijd' in een recessie terecht zou komen. Dat komt omdat het in Duits land erg slecht gaat en de Neder landse industrie is verweven met de Duitse. Een neergang bij de oosterburen is binnen een maand terug te vinden bij de Neder landse industrie. Ook op het financiële vlak zit Nederland vastgebakken aan Duitsland. De Nederlandsche Bank kan nauwelijks een eigen koers vaststellen omdat de koersverhoudingen tussen de gulden en de Duitse mark zo veel mogelijk in stand wordt gehou den. Het CBS maakte gisteren bekend dat de internationale handel van Nederland in januari ook is ge krompen. De waarde van de in voer nam met drie miljard gul den af tot 17 miljard gulden en de waarde van de uitvoer was met 19 miljard gulden twee mil jard gulden minder dan in de eerste maand van 1992. Woensdag maakte het CBS al bekend dat de consumptieve be stedingen in het eerste kwartaal van 1993 - prijsstijgingen bui ten beschouwing gelaten- met een procent zijn afgenomen. Voor een belangrijk deel werd die daling veroorzaakt door de ingezakte autoverkopen. Dat heeft te maken met belasting maatregelen. Een afname van de consumptie was sinds het vierde kwartaal van 1982 niet meer voorgekomen. Ook de produktie neemt af. Het volume van de industriële pro duktie is volgens eerder gepubli ceerde CBS-cijfers in de eerste twee maanden van dit jaar twee procent lager geweest dan in januari/februari 1992. Voor het eerst sinds 1983 was in februari dit cijfer over de voorgaande twaalf maanden gemeten ge daald. Kapelle - De Koninklijke Vanderhavegroep (zaadkweek en -handel) begint duidelijk te lijden te krijgen van de malaise in de akkerbouw. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1992 waarin Vanderhave een winstdaling van vijf miljoen gulden meldt. De winst in 1992 bedroeg ruim negen miljoen gulden tegen veer tien miljoen in 1991. De omzet bleef met 362 miljoen wel op peil. De winstdaling was verwacht. Volgens de directie van Vander have is het resultaat zelfs beter dan begroot. De Zeeuwse zaad- kweker, tegenwoordig een doch teronderneming van Suikerunie, rekent er op dat de resultaten in 1993 opnieuw negatief worden beïnvloed door een verdere ver scherping van het EG-beleid om de overproduktie in de land bouw terug te dringen. In het bijzonder de compensatie regeling die boeren kunnen krij gen als ze hun akkers braak laten leggen in plaats van in te zaaien, komt bij Vanderhave hard aan. Bovendien staan, door de steeds lagere opbrengsten van akkerbouwproducten, ook de marges van het zaaigoed onder druk. Voorts had Vanderhave Van onze verslaggever Roosendaal - Het Woerdense bedrijf Pharmacia vestigt zich in Roosendaal. Zowel de Nederlandse vestiging als de Brusselse tak van het bedrijf komen naar West-Brabant. Het bedrijf, dochter van de Zweedse Procordia Groep, maakt laboratorium-instrumen ten en produkten. In Roosendaal zijn straks 50 mensen werkzaam. Pharmacia wil in januari begin nen. Volgens directeur J. Kremers is om een aantal redenen voor Roo sendaal gekozen. „We willen on ze marketing en verkoop con centreren, temeer daar de ruimte in Woerden en Brussel te be perkt werd. Het voordeel van deze vestiging is dat we twee landen kunnen bedienen. Roo sendaal is zowel vanuit België en Nederland goed bereikbaar. De aanwezigheid van een interna tionaal station en de snelle ver binding met België via de nieu we Zoomweg-zuid vormen be langrijke argumenten." Pharmacia zal eigen mensen 'meenemen' naar Roosendaal. Hoeveel personeelsleden die ver huizing aangaan, is nog niet be kend. „Als dat duidelijk is, we ten we hoeveel medewerkers we hier in de buurt kunnen zoeken." stevig te lijden onder de valuta crisis van eind '92. Voor de langere termijn maakt Vanderhave zich evenwel weinig zorgen. Het bedrijf is één van de grootste van zijn soort in de wereld met meer dan vijftig ves tigingen in Europa, Amerika en Afrika. In veel van die landen is Vanderhave ook marktleider. Het eigen vermogen nam in 1992 met 4,9 miljoen toe tot 167,8 miljoen wat neer komt op 48% van het balanstotaal. Het aantal personeelsleden daal de van 1091 naar 1043. VS begunstigen China Washington - President Clinton van de Verenigde Staten heeft besloten China ook het komende jaar de status te verlenen van meest begunstigde handelspartner. China moet dan wel aange ven dat het ernst gaat maken met het toepassen van de mensenrechten. Door de maatregel kan China voor miljarden dollars naar de VS exporteren tegen de laagst mogelijke invoertarieven. 'Winstdeling belastingvrij tot f 2.500' Den Haag - De Tweede-Kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) maken het in een initiatief-wetsvoorstel werkgevers aantrekkelijker om hun werknemers te laten delen in de winst of hen een spaarloonregeling te geven. De werkgever gaat over die uitkeringen tot een maximum van 2.500 gulden geen belasting betalen. Voorwaarde voor die belastingvrijstel ling bij werkgever en werknemer is, dat de werknemer vier jaar lang niet aan het geld mag komen. Uitsluitend voor de aankoop van een huis mag de geblokkeerde spaarrekening tussentijds worden aangesproken. Een tweede tegemoetkoming is dat de belastingvrije geschen kenregeling niet wordt verminderd van thans 550 tot 150 gulden, maar tot 300 gulden per jaar. Bij een dienstjubileum mag een uitkering van maximaal een maandsalaris belastingvrij worden uitgekeerd. Nu is dat bedrag afhankelijk van de duur van het dienstverband. Verdubbeling ritvergunningen in Europa Noordwijk - Het aantal vervoersvergunningen voor vrachtwa gens binnen Europa wordt verdubbeld. Ook kan een bedrijf dat met schone en stille vrachtwagens rijdt, een extra vergunning krijgen. Dit is een resultaat van de tweedaagse vergadering in Noordwijk van de Europese ministers van transport, verenigd in de CEMT. Volgens minister Maij van verkeer en waterstaat leidt de uitbreiding van het aantal vergunningen niet tot een toename van het vrachtverkeer door Europa, maar voorkomt het dat vrachtwagens leeg terugrijden. Op dit moment is 30 procent van de vrachtwagens die op de Europese wegen rijdt, ongeladen. EG gepikeerd over sancties VS Brussel - De EG heeft donderdag gepikeerd gereageerd op de beperkte handelssancties die de Verenigde Staten eerder op de dag aankondigden tegen de Gemeenschap. Naar verwachting gaat het om sancties ter waarde van rond 20 miljoen dollar op onder meer het terrein van diensten voor elektriciteitsbedrijven, de baggersector en de telecommunicatie en juridische diensten. EG-commissaris Leon Brittan is ernstig teleurgesteld over de stap. Volgens hem is de Amerikaanse actie gezien de recente vooruitgang in de onderhandelingen 'niet gerechtvaardigd, wijs of nodig'. Brittan zegt onmiddellijk de nodige stappen te zullen ondernemen om na te gaan hoe de EG het best kan reageren. Kledingindustrie voelt zich bedreigd Amsterdam - De totale kledingafzet daalde vorig jaar in Nederland met 2 procent, de kledingproduktie nam af met bijna 8 procent en het aantal verlieslijdende kledingbedrijven steeg met 10 procent ten opzichte van 1991. De branche-organisatie Fenecon concludeert uit een leden-enquête dat ruim de helft van de bedrijven voor het eerste halfjaar slechts gelijkblijvende of slechtere resultaten verwacht. De Nederlandse kledingbedrijven (goed voor 4 miljard op een totale binnenlandse markt van 16 miljard en voor 2 miljard aan export) zien veel vijanden. Zo wil Fenecon in samenspraak met de Nederlandse overheid de illegale confectie-ateliers aanpakken. Gisteren werd een eerste stap gezet door het confectie-arbeid flexibel te maken. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid kondigde aan de werkge vers en vakbonden te vragen om de werktijdenregeling in de cao te versoepelen. Een van de 'voordelen' van illegale naai-ateliers is dat ze mensen in kunnen zetten waneer en hoe lang ze willen. Thyssen diep in de rode cijfers Duisburg - Het Duitse concern Thyssen is in de eerste helft van het op 1 oktober begonnen boekjaar diep in de rode cijfers geraakt door de algemene economische malaise en de crisis in de staalindustrie. Er was een verlies voor belasting van 515 miljoen mark tegen een winst van 376 miljoen mark in de overeenkom stige periode van het voorgaande jaar. De omzet verminderde met negen procent tot 16,4 miljard mark. Het forse verlies komt volledig voor rekening van de staalsector. (ADVERTENTIE) M&P» liiiiiRun t Nu is het tijd om uw oude scheer apparaat te vervangen door een gloednieuwe, oplaadbare Braun U krijgt niet alleen f25,- korting op de beste scheerapparaten. Het milieu profiteert er ook van mee. De oplaadbare scheerapparaten van Braun zijn namelijk de eerste in Nederland zonder lood, cadmium en kwik. U hoeft alleen uw oude apparaat mee te nemen naar uw Braun winke lier. Maar wel vóór 30 juni 1993. Braun. De volmaakte eenvoud.

de Stem | 1993 | | pagina 5