Major 'verfrist' regeringsploeg Ecor Israëlisch leger bevindt zich in een crisis FUJI DL-5lop 349 EG-ministers willen controle op illegale buitenlanders aanscherpen Doodgeschoten liefdespaar begraven 'België heeft last van Nederlands drugbeleid' VN-maeht: Maglaj moet beveiligd gebied worden De Nederb ODH -groep Clarke volgt verbitterde Lamont op als Britse minister van Financiën Bankiers scl BUITENLAND A4 Florence Zuid-Afrika laat helft PAC'ers vrij BUITENLAND KORT DATE AUTOFOCUS iïl Geen foto zonder Fuji. 'Shell Moerdijk draaide positieF DE STEM VRIJDAG 28 MEI 1993 Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - De ministers van Binnen landse Zaken en Justitie van de twaalf EG-landen willen de toela tingseisen voor mensen uit derde landen die in de Gemeenschap wil len werken, verder aanscherpen. Tijdens hun halfjaarlijks overleg, vol gende week in Kopenhagen, zullen ze niet alleen op een 'verscherping' van het vreemdelingenbeleid aandringen, maar ook op een harmonisering van de ver schillende regels die in de EG-landen op dat stuk bestaan. De ministers bespreken dinsdag en woensdag twee ontwerp-resoluties die ad-hocgroepen van hoge ambtenaren hebben opgesteld. Volgens functionaris sen in Brussel gaat het niet zozeer om een wijziging van het bestaande beleid, als wel om het strikter toepassen van de bestaande regels voor onder meer visa- verstrekking. Een van de resoluties beveelt strengere controles aan van mensen uit derde landen die de EG inreizen om werk te zoeken. Een andere resolutie richt zich op het beter controleren en zelfs verwij deren van mensen die in het illegale circuit zijn ingedoken. Een en ander betekent dat strenger toezicht wordt uitgeoefend op buitenlandse studenten die Europa niet meer wensen te verla ten. Ook wordt het toezicht aangescherpt op personen die geen geldige verblijfsver gunning hebben of die op toeristenvisa inreizen. Tenslotte worden ook strenge re maatregelen overwogen tegen men sen die voor gezinshereniging naar de EG-landen reizen, maar die het niet is toegestaan te werken. In de twee-ontwerpresoluties zou geen sprake zijn van asielzoekers. Wel is het mogelijk dat de EG-ministers besluiten dat de enkele jaren in Dublin overeen gekomen asieloverkeenkomst strenger moet worden toegepast. Hoge functio- narisen in Brussel ontkenden gisteren dat het om 'geheime plannen' gaat, zoals in diverse internationale kranten is gesuggereerd. In Kopenhagen wordt ook van gedach ten gewisseld over de voortgaande con troles aan de grenzen. Die controles zijn in feite per 1 januari van dit jaar afgeschaft. De Franse regering heeft evenwel laten weten voort te gaan met de controles omdat in sommige EG-lan den - waaronder Nederland - te soepel wordt opgetreden tegen gebruikers van en handelaars in drugs. Een Nederlandse diplomaat wees er gisteren op dat een en ander wellicht opnieuw tot Franse kritiek op Neder land zal leiden. Gevreesd wordt boven dien dat, als de Fransen op basis van de huidige EG-regelgeving hun grenscon troles op het personenverkeer alsnog moeten opheffen, die op andere plaats ten - zoals bij grote tolstations - toch zullen worden voortgezet. Van onze redactie buitenland Zagreb/Sarajevo - De VN- vredesmacht Unprofor in vroeger Joegoslavië heeft gis teren in Zagreb verklaard dat de Noordbosnische plaats Maglaj vanwege vootdurende Servische aanvallen tot ze vende beveiligd gebied moet worden verklaard naast Sa rajevo, Tuzla, Bihac, Srebr enica, Zepa en Gorazde. Die Moslimplaatsen waren op 6 mei door de Veiligheidsraad in resolutie 824 als zodanig aange- Volgens een telling van Unprofor vielen in Maglaj sinds het begin van de Servische aanvallen en bombardementen elf dagen gele den elf doden en 60 zwaarge wonden. Om de tien tot vijftien minuten slaat er een zware artil leriegranaat van 155 of 105 mil limeter in de stad in, zo zeiden de eerste drie VN-waarnemers die gisteren wisten door te drin gen in Maglaj. In de stad zitten 32.000 Moslims en Kroatische burgers samenge perst, vrijwel zonder voedsel, drinkwater en medicijnen. „In Maglaj staat een ramp te gebeu ren", had Unprofor woensdag gezegd. De Serviërs zetten ook artillerie en infanterie in bij hun aanval len op de eveneens in het noor den gelegen steden Tesanj en Doboj. Kroatische en Moslim- Hoofddorp (anp) - België heeft veel last van het Neder landse drugsbeleid. Er zou den geen problemen zijn met 'drugrunners' als er in Neder land geen koffieshops beston den. Dat vertelde de Belgische minis ter van Binnenlandse Zaken L. Tobback gisteren na afloop van het overleg met staatssecretaris Kosto van Justitie over de aan pak van drugcriminaliteit en il legalen aan de Belgisch-Neder landse grens. „Ik ben niet overtuigd van de werking van het Nederlandse drugbeleid", aldus Tobback. Volgens de Belgische minister is er uiteindelijk geen scheiding aan te brengen tussen hard- en softdrugs. Hij gelooft stellig in de zogenoemde 'stepping-stone- theorie', volgens welke gebrui kers op een steeds sterkere drug overgaan. Het liberale beleid in Nederland zorgt volgens Tobback voor veel ellende aan de Belgisch-Neder landse grens. Hij wijst in dit verband op de situatie in het Belgische plaatsje Borgworm op twintig minuten rijden van Maastricht. Daar zijn 32 heroï- neverslaafden op een bevolking van 12.000 mensen. „Zij hebben blijkbaar niet van het schadelij ke spul af kunnen blijven", aldus Tobback. Maar ook de Fransen die drugs gaan kopen in Nederland om die vervolgens in Frankrijk en soms ook in België weer te verkopen, zijn volgens Tobback een gevolg van het liberale Nederlandse drugbeleid. Met staatssecretaris Kosto is Tobback gisteren tot overeen stemming gekomen dat de grens controles op drugcriminaliteit in de toekomst meer op elkaar af gestemd worden. Tot nu toe hiel den de Belgische rijkswacht en de Nederlandse marechaussee los van elkaar acties om drug runners aan te houden. Voor nieuwe afspraken wordt gedacht aan het verdelen van controles over bepaalde grensge bieden en treinen. Ook kan wor den gedacht aan het overdragen van in Nederland opgepakte Fransen die door de Belgische rijkswacht over de Franse grens gezet worden. Ondanks het feit dat Tobback zich een tegenstander van het Nederlandse drugbeleid met ge dogen van koffieshops toont, wijst hij de Franse houding te genover Nederland af. Tobback meent dat ieder land het recht heeft om zijn eigen beleid te bepalen. Door onze correspondente Willy Werkman DE BRIEF VAN de Israëlische soldaat bereikte zijn familie enkele dagen na het tragische incident van afgelopen maandag in zuid-Libanon, waarin vier soldaten om kwamen en drie anderen ernstig gewond raakten. „Er zitten hier jongens die nooit meer een wapen vast willen houden", schreef sergeant Zemach. En geen wonder. Want Israëls soldaten, altijd zo geprezen om hun motivatie, hun trots en hun waardigheid, worden meer en meer gegrepen door de angst en het verlies aan moraal. Ze praten er nu openlijk over. Onder vrienden, met familieleden en soms, als er weer zo'n ernstig incident is ge beurd, hardop in de krant. Bij het incident in zuid-Libanon kwamen de vier niet door het vuur van de vijand om, maar door kogels van hun eigen kame raden. Het gebeurde allemaal toen, volgens onofficiële gegevens, enkele soldaten van een paratroopers-eenheid, die in een nach telijke hinderlaag lagen, in slaap waren gevallen en, plotseling opgeschrikt door geluid, hun wapens trokken en van een afstand van tien meter op hun eigen kame raden schoten. Dit soort dingen gebeurt nu eenmaal, kal meren sindsdien de commandanten, maar de bevolking neemt met die excuses geen genoegen meer. Want het gebeurt teveel. In de afgelopen twee jaar kwamen maar liefst 25 soldaten om door wat zo eufemistisch 'ongelukken' worden genoemd en raakten 46 anderen gewond. Slachtoffers dus die er niet hadden hoeven zijn. Net als daar in zuid-Libanon. De schok onder de soldaten van de eenheid die de fatale vergissing begaan hadden, was zo groot, dat de jongens nu in een hotel in noord-Israël mogen uitrusten en onder leiding van psychologen hun trau ma's moeten verwerken. En nu de begrafe nissen voorbij zijn en legerofficieren rap porten opstellen, is in Israël de publieke discussie op gang gekomen. Over veilig heidsinstructies die niet nauwkeurig wor den opgevolgd. Over straffen die aan de hoge heren, de generaals, voorbijgaan en op de schouders van de lageren in rang neerkomen. Over gegevens die niet gepu bliceerd worden. En over onverschilligheid waarmee de rouwende families behandeld worden. Het wordt tijd, is er nu geëist, dat er een onafhankelijke commissie komt, die het incident van afgelopen maandag moet onderzoeken. Maar, zoals ook in het verleden, is die eis gisteren na afloop van een speciale rege ringszitting 'schadelijk voor de goede naam van het leger' genoemd, en zal er dus weer een intern legeronderzoek komen. Met alle ongezonde gevolgen vandien, want het leger zal vervolgens 'op veilig- heidsgronden' besluiten, wat er van dat onderzoek wel en wat niet gepubliceerd mag worden. Wat wordt er dus verborgen? De angst en de geestelijke vermoeidheid, die de solda ten steeds meer in de greep krijgt? De motivatie, die zozeer daalt, dat er van de trots in het leger te 'mogen' dienen, niet veel meer over is? Het aantal zelfmoorden onder soldaten, waarover deze correspon dente terwille van dit verhaal geen inlich tingen kreeg? 'Schadelijk voor de goede naam van het leger'... Alleen, als er - zoals sergeant Zemach schrijft - „hier jongens zitten, die nooit meer een geweer willen vasthouden", dan is er in een land als Israël, dat zijn nationale zekerheid zozeer baseert op het leger, iets ernstigs aan de hand. Normam Lamont FOTO AP Radmira Brkic huilt aan het graf van haar zoon Bosko, een Serviër die vorige week tijdens een vluchtpoging uit Sarajevo met zijn moslimvriendin Admira Ismic door een Servische sluipschutter werd doodgeschoten. Hun lijken lagen bijna een week in een strook niemandsland, voordat toestemming gegeven werd ze weg te halen. Gisteren werden ze in de heuvels rond Sarajevo begraven, foto epa troepen verklaarden dat de aan vallen ook tegen voorsteden van Tuzla gericht zijn. Het persbu reau SRNA van de Bosnische Serviërs maakte melding van een Moslim-offensief tegen de plaatsen Piperi en Banj Brdo in de Majevica-regio. In het midden van Bosnië laaide na drie weken van rust de strijd op bij de stad Hadzici. Servische eenheden probeerden tevergeefs met een verrassingsaanval de ge zamenlijke linies van Moslims en Kroaten te doorbreken. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Ter 'verfrissing' van het vermoeide kabinet heeft de Britse premier Major enige wijzigingen aange bracht in zijn regeringsploeg. Norman Lamont, de omstreden minister van Financiën, diende gisteren zijn ontslag in en werd vervangen door Kenneth Clarke, tot dan minister van Binnenlandse zaken. Terwijl Downingstreet 10 aan zwellende geruchten over het vertrek van Lamont negeerde was het diens 82-jarige moeder die de media bediende. „Mijn zoon heeft me vanochtend ge beld en hij heeft zijn ontslag ingediend omdat hij er niets voor voelt minister van Milieuzaken te worden", vertelde ze de Grimsby Evening Telegraph. Verbitterd Het vertrek van Lamont hing al maanden in de lucht. Het volgde uiteindelijk na een stormachtig gesprek met premier Major. Ver bitterd verliet de minister zijn bureau en zag af van de ceremo niële en hoffelijke briefwisseling waarmee een Britse bewindsman afscheid neemt. Daarvoor in de plaats faxte hij Major de mede deling dat het 'succes van mijn beleid steeds evidenter zal wor den'. Bet zakenmilieu en de Britse media hadden het vertrouwen in de verongelijkte minister defini tief opgezegd sinds de chaotische beslissingen rond 'zwarte woens dag' en de kostbare exit van het pond sterling uit het EMS. Dat 'bliksemafleider' Lamont desondanks gehandhaafd werd, kostte premier Major uiteinde lijk zijn eigen geloofwaardig heid. Aangekondigde belasting verhogingen en de vernietigende reaktie daarop van het conserva tieve elektoraat bij regionale verkiezingen in Engeland en Wales werden hem aangerekend door bezorgde partijgenoten in het Lagerhuis. Gevreesd werd voor een nieuw ëlektoraal deba cle bij aanstaande deelverkiezin- gen in het Tory-bolwerk Christchurch in Dorset. Lamonts opvolger Kenneth Clar ke staat al meteen voor zware besluiten nu het begrotingste kort is opgelopen naar 150 mil jard gulden. De als een politieke VERVOLG VAN VOORPAGINA Daarnaast hebben verscheidene beelden in de galerij armen en benen verloren, maar die kunnen worden gerestaureerd. Volgens de directrice van de Uffizi, Etioli Tofani, zullen de herstelwerk zaamheden maanden in beslag nemen. Zij verwacht daarom dat het museum deze zomer voor het publiek gesloten zal blijven. Dat is een zware slag voor de Uffizi, die een van de voornaam ste toeristische trekpleisters van de stad vormen en die op last van minister van Cutluur Alber to Ronchey dit jaar voor het eerst ook 's middags geopend zouden blijven. Italiaanse autoriteiten hebben furieus gereageerd op de aan slag. Buitenlandse bezoekers ke ken vanachter dranghekken ont hutst naar het gebroken glas en de brokken steen en hout die op de binnenplaats van het museum verspreid lagen. Gemeentefunctionarissen zeiden voor de aanslag geen dreigemen ten te hebben ontvangen. Elf uur na de ontploffing ontving het persbureau ANSA een telefoon tje waarin de aanslag werd op geëist door de obscure rechtse groepering Gewapende Falange. De politie zei echter weinig waarde te hechten aan de claim. Regeringsfunctionarissen heb ben eerder gewaarschuwd dat de maffia, of andere criminele or ganisaties, rare sprongen kunnen maken onder de spanningen die een vijftien maanden durende campagne tegen corruptie en verstrengeling van de poitiek en de georganiseerde misdaad ver oorzaakt. „Alle krachten van de staat zul len worden gemobiliseerd om dit terrorisme te vernietigen", zei premier Carlo Ciampi, de ban kier die tot het ambt van eerste minister werd geroepen nadat de hele politieke top verrot was gebleken. vechtjas en slim redenaar erken de zwaargewicht weet zich ge volgd door een sceptische rech tervleugel binnen de Tories van wege vermeend liberalisme, Eu ro-sympathieën en een uitge sproken voorkeur van een terug keer van sterling binnen het EMS. Opvolger van Clarke wordt de huidige minister van Milieu, Mi chael Howard. In zijn plaats komt John Gummer, minister van Landbouw. Nieuwe minister daar wordt Gillian Shephard, nu nog minister van arbeid. Die taak krijgt David Hunt, die zijn post als minister van Wales overlaat aan nieuweling John Redwood. De oppositie van Labour en Li beraal-Democraten deed de ka binetswijziging af als een stoe lendans en 'een nieuw verflaagje op een ongeloofwaardig kabi net'. Johannesburg (dpa/rtr) - De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren weer aanhangers vrijgela ten van de radicale zwarte bewe ging Panafrikaans Congres (PAC). De massale arrestatie dinsdag van 75 leden leidde tot felle protesten van onder meer de anti-apartheidsbeweging ANC. Gistermiddag waren 43 personen weer vrij, onder wie de elf die woensdag al mochten gaan. De Zuidafrikaanse regering be schuldigt het PAC van moorden op blanke burgers. Hernus Kriel, minister voor recht en orde en verantwoordelijk voor de politie, heeft herhaaldelijk verklaard dat de razzia op de PAC-leden te maken heeft met 'criminele acti viteiten'. Huis keurt banenplan Clinton goed Washington - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond laat een sterk afgeslankte versie van het banenplan van president Clinton aangenomen. Het wetsoni. werp, waarmee een bedrag van 931 miljoen dollar is gemoeid, moet nu nog worden goedgekeurd door de Senaat. Clinton had een plan ingediend met een omvang van 4 miljard dollar. Het banenplan is een onderdeel van een veel groter programma waarmee de Democratische president de Amerikaanse economie wil oppeppen. In totaal wilde Clinton hiervoor 16,3 miljard dollar uitgeven. Dat werd door het Huis van Afgevaardigen goedgekeurd, maar stuitte vervolgens in de Senaat op hevig verzet van de Republikeinen die een dergelijk groot stimule- ringsplan niet nodig achten. Zij vrezen dat het toch al fors begrotingstekort van de Verengide Staten verder zal toenemen. Greenpeace wil boycot Noorwegen Londen - Greenpreace heeft gisteren in Londen opgeroepen tot een internationale boycot van Noorse visprodukten. Aan ds internationale boycot doet de Nederlandse afdeling van Green peace voorlopig niet mee. Een woordvoerder in Amsterdam dat eerst bekeken moet worden of er geen 'onschuldige Noren' mee worden getroffen. In Duitsland hebben drie grote winkelke tens gisteren gemeld niet langer Noorse zalm of andere vispro dukten uit dat land te verkopen. Een soortgelijke internationale boycot twee jaar geleden IJsland, dat toen de walvisvaart hervatte, hadden binnen twee maanden succes. De zes Greenpeace-vrouwen die zich woensdag bij de Lofoten vastketenden aan de harpoenen van twee Noorse walvisvaart schepen, hebben hun actie 'na ernstige bedreigingen' opgegeven. Israël laat Palestijnse gevangenen vrij Jeruzalem - Israel is gisteren begonnen de eersten van in totaal 300 Palestijnse gevangenen vrij te laten, ter gelegenheid van de islamitische feestdag Eid el-Adha, heeft het leger bekend gemaakt. Onder degenen die donderdag en vrijdag op vrije voeten worden gesteld zijn vrouwen, minderjarigen, zieken en ouderen. Ken deel van hen heeft zijn straf er grotendeels opzitten; de overigen zijn niet betrokken geweest bij geweldplegingen. In de Israëli sche gevangenissen zitten ongeveer 6.500 Palestijnen. Irak dreigt Iran met vergelding Nicosia - Iraakse staatskranten hebben gisteren met vergelding gedreigd wegens de recente Iraanse luchtaanvallen op bases van Iraanse opposanten binnen Irak. „De vlammen zullen diege verbranden die het vuur hebben aangestoken", schreef legerkrant Al-Qadissiya. De Iraakse media hebben Iran sinds de aanvallen van fel bekritiseerd. Volgens de krant Babil bestaat het Iraanse leiderschap uit 'zieke en versteende geesten'. AI-Thawra, de krant van de regerende Ba'athpartij, herinnerde Iran aan de verliezen die het fundamentalistische land in eerste Golfoorlog van 1980 tot 1988 leed. „Als het Iraanse regime nog steeds niet weet welke lessen de Iraakse soldaten uitgedeeld in de glorieuze oorlog zullen wij het daaraan herinneren". Weer doodvonnissen in Egypte Cairo - Een krijgsraad in Egypte heeft gisteren zes islamitische fundamentalisten tot de doodstraf veroordeeld wegens een reeks bomaanslagen en een moordpoging op de minister van informa tie, Safwat Sherif. Vijf van de zes waren aanwezig bij het uitspreken van het vonnis. In totaal stonden 14 mensen terecht, van wie 1 onschuldig werden bevonden en de overige zes gevangenisstraf fen tegen zich hoorden uitspreken. Vier leden van de groep werden bij verstek berecht, onder wie hun vermeende leider die zich volgens de aanklagers schuil houdt in Afghanistan. In Egypte, dat worstelt met een golf van het ernstigste politiek geweld in tien jaar, zijn sinds december 23 militanten ter dooi veroordeeld. Duitse regering levert kritiek op politie Bonn - De Duitse regering heeft gisteren de politie bekritiseerd omdat zij heeft toegelaten dat mensen die demonstreerden tegen' de beperking van het recht op asiel de toegangswegen naar hel parlement blokkeerden. Regeringswoordvoerder Dieter Vogel zei op een persconferentie dat iets dergelijks niet meer zal worden getolereerd. hebben het recht om naar hun werk te kunnen gaan geweld te hoeven gebruiken. Het is de taak van de politie omdat recht veilig te stellen. De politie heeft dat gisteren nagelaten." Vogel verwees met zijn kritiek naar het feit dat veel parlements leden vanwege de blokkade van de ongeveer 10.000 demonstran ten woensdag alleen per boot of per helikopter het parlement hadden kunnen bereiken. Modrow schuldig aan verkiezingsfraude Dresden - De laatste communistische premier van de DDR. Hans Modrow, is gisteren in Dresden in drie gevallen schuldig bevonden aan verkiezingsfraude. Maar de rechtbank gaf de hen slechts een waarschuwing en legde daarmee de mildste straf op. Modrow, die premier werd na de val van de Berlijnse muur eind 1989 tot aan de eerste vrije verkiezingen in maart 1990, was beschuldigd van verkiezingsfraude in de tijd dat hij partijleider van Dresden was. Zelf verklaarde hij onschuldig te zijn en noemde het proces een politieke aanval. Drie andere aangeklaagde voormalige communistische functio narissen werden ook schuldig bevonden en kregen eveneens slechts een waarschuwing. De waarschuwing is wel gekoppe" aan een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. (ADVERTENTIE) 28mm Groothoeklens Autofocus met geheugen Automatische belichting Tegenlichtcorrectie Drie flitsfuncties Rode ogen reductie Datum-achterwand Tussentijds omschakelbaar naar Panorama-foto's Drop-in filminleg Prewind filmtransport Stelt zelf in op ISO 50-1600 LCD-controlevenster Kompleet met luxe etui en Fujicolor film Overal verkrijgbaar voor I Vraag Fuji camerabrochure: Fujifilm Nederland, Postbus 8, 3000 AA Rotterdam. Tel. 010 - 42 46 555- DE STEM Amsterdam (anp) - De Nede sche Bank verlaagt vandaag d ciële rentetarieven opnieuw m kwart procent. Daardoor komt het wisseldiscoi 6,25 procent, de voorschotrente d procent en het belangrijke prome; Van onze verslaggever Amsterdam - Shell Moerdijk heeft vorig jaar een positief bedrijfsresultaat gedraaid van f 57 miljoen. Na aftrek van de aan Shell Che mie Nederland te betalen over- head-lasten kwam de vestiging echter wel in de rode cijfers. Dat betoogden gisteren leden van de ondernemingsraad van Shell Moerdijk, die bij de Onder nemingskamer van het Gerechts hof in Amsterdam hun beklag deden over de ontslagdreiging voor 25 collega's. De rechter doet op 8 juli uitspraak in het conflict tussen OR en directie. Shell meent dat de ontslagen mogelijk moeten zijn omdat de chemiepoot van de multinational vorig jaar een verlies leed van totaal f 700 miljoen. In Neder land verloor Shell Chemie f 220 miljoen. „Wij zijn verplicht om onze aandeelhouders een opti maal rendement te bieden", ver dedigde een woordvoerder van Shell Moerdijk gisteren een mo gelijk ontslag. Het hele concern boekte over 1992 overigens een winst van circa f 9 miljard. De ondernemingsraad en de vak bonden vinden dat Shell die ont slagdreiging van tafel moet ha len. Shell meent dat ontslag mo gelijk moet zijn als outplacement niet lukt. Het conflict is het gevolg van de operatie Focus, die van Shell Moerdijk weer een efficiënt wer kende organisatie moet maken. Shell Moerdijk moet terug van 1085 naar 795 werknemers. Op dit moment heeft het bedrijf nog 965 mensen in dienst. Voor die personeelsreductie heeft Shell een aantal maatrege len getroffen. Die variëren van (extra) vervroegde uittreding tot overplaatsing. Maar ook moet 1 een aantal mensen elders onder dak worden gebracht via een outplacement-regeling. Volgens W. Marks, districtsbe stuurder van de Industriebond FNV, komt die maatregel over een met een milde vorm van gedwongen ontslag. Shell wil voor die mensen twaalf maanden de tijd nemen. Lukt het om bij een ander bedrijf werk te vin den, dan krijgt de werknemer een vertrekpremie mee, die kan variëren aan de hand van zijn leeftijd en werkverband met Shell. Lukt het niet om binnen dat jaar werk te vinden, dan krijgt de werknemer gedwongen ontslag en vervalt de vertrekpre mie. Het is de eerste keer dat Shell in Nederland employés met ge dwongen ontslag dreigt. Voorzit ter L. van Zon van de onderne mingsraad van Shell Moerdijk vindt die dreiging een teken van een verslechterende relatie tus sen bedrijfsleiding en personeel. Hij denkt dat de Moerdijkse be drijfsleiding van Shell Neder land geen ruimte krijgt om te onderhandelen over de regeling. Van Zon meent dat de werkne mers voor 1 januari 1996, als de bodembezetting van Shell Moer dijk een feit moet zijn, door het normale natuurlijk verloop een andere plaats binnen de organi satie moeten kunnen vinden, advocaat van Shell Moerdijk, R. Duk, zei dat de onderne mingsraad zich met het gevecht tegen de ontslagen 'buiten de maatschappelijke werkelijkheid Plaatst'. Er wordt verlies geleden en dus moet een ondernemer dan hard raadsman. ingrijpen, redeneerde de Den Haag (anp) - ODH Commu roeP met al haar dochterond. Sen is failliet verklaard. De 6 neelsleden staan op straat. is geen geld in kas om de salai e maand mei en het vakantiege) Personeel te betalen, aldus bewi r- F- Somers. In overleg met bedil dn? 6n vakbonden werd gistere! gfa overleg gevoerd om te pri S dupeerde personeelsleden voors1 ^strekken 1 He bedrijven die de afgrond in zi zljn: Mediaware te Deventer sj n de Vuga Groep te Zoeternw artners te Utrecht, ED Offset te M rWInteractieve Media te Den j set te Eindhoven, Salland de

de Stem | 1993 | | pagina 4