Geregistreerde misdaad groeit farce' 'Wetten kunnen samenleving niet bijbenen' )E STEM Verdriet en woede bij Osse moskee [zo dichtbij! l )e;reiya Vooral gewelds- en vermogensmisdrijven nemen toe Affaire-Hulst was bekend Ibij andere Rabobanken' ten jaar na dato 4Wao-plan bleef in la liggen' BINNENLAND A3 jen COMMENTAAR Rouwdienst voor Turkse man die zichzelf in brand stak Transport gevangene voor brute ontvoering aangezien DRAGEN WE BIJ I BINNENLAND KORT A2 DE STEM VRIJDAG 28 MEI 1993 •heidspersoneel zover dat ^jctie gaat voeren? bonden is er veel aan gele hun werkgevers duidelijk te :en dat de decentralisatie het arbeidsvoorwaardenbe- niet betekent dat ze een der krachtige vuist kunnen ;en. Ze willen bij het eerste entrale overleg meteen dui- jk maken dat de versnippe- van de onderhandelingen verzwakking van hun po- betekent en dat de ambte- r inmiddels een 'gewone •knemer' is geworden, die roon gebruik kan maken van recht op staking. ar er blijven een paar be- I grijke verschillen tussen de •knemers in het particuliere Irijfsleven en de ambtenaren, ies van ambtenaren treffen I t de werkgever, maar het bliek. De overheidswerkgever :ft een lange adem: hij hoeft h niet af te vragen of zijn drijf' ten onder gaat als ac- lang duren want dat gaat niet. or het boeken van resultaat n de ambtenaren in belang- ke mate afhankelijk van de I npathie van de bevolking. De schiedenis leert dat die sym- thie taant naarmate het huis- il langer op straat blijft lig. n en de bussen vaker in de rage staan. >k de kans dat de rechter l ties verbiedt neemt toe naar- ate ze langer duren. De rech-1 1 is geneigd het recht op col- ctieve actie af te wegen tegen schade die acties aanrichten, rg lang kunnen de ambtena- nacties niet meer aanhouden, ik al beweren de bonden de I ties nog lang vol te kunnen ouden. Want de irritaties zul- 3i bij het publiek sneller op-1 pen dan de bonden verwach- sdag gehouden eindexamens I or vbo en mavo zijn als volgt: A; 10 C; 11 A; 12 13 14 15 I 2 C; 23 C; 24 C; 25 D; 26 A; 27 35 B, 36 A; 37 C; 38 B; 39 B; 40 B; C; 10 A; 11 D; 12 13 -; 14 15 !2 B; 23 A; 24 E; 25 C; 26 B; 27 35 E; 36 D; 37 D; 38 B; 39 B; 40 10 A; 11 C; 12 F; 13 14 A; 15-; 23 C; 24 A. 25 B; 26 27 28 - 36 B; 37 -. 10 C; 11 C, 12 13 14 A; 15 C; 23 B; 24 C; 25 A; 26 B; 27 28 -. 36 D; 37 B, 38-. voor iedereen. Dertien minuten per onderdeel is te weinig. Jam mer, ik had gehoopt op zeven 10-en, maar dat is niet mogelijk met dit werk." Met dat lastige wiskunde B is een einde gekomen aan de cen traal schriftelijke eindexamens. Vandaag en volgende week zijn er weliswaar nog enkele exa mens als maatschappijleer, mu ziek, filosofie, Spaans en Rus sisch maar het aantal deelne mers aan deze examens is mini maal. Het beroepsonderwijs heeft nog praktijkexamens voor de boeg. Maar voor het overgro te merendeel van de laatstejaars het voortgezet onderwijs geldt: feestje bouwen, baantje zoeken, op vakantie en daarna met iets nieuws beginnen. Mor gen tot slot een terugblik op de afgelopen examenperiode. Van onze Haagse redactie pen Haag - De overheid is nauwelijks meer in staat om sociale zekerheidswetten te maken die honderd procent sluitend zijn. De samenleving verandert sneller dan wetten tot stand komen. Regelmatig moet de rechter er aan te pas komen om een oordeel Uit te spreken. De werkloos heidswet (1987) is hèt voorbeeld van een wet die eigenlijk pas na vele uitspraken van de rechter zijn vorm heeft gekregen, pat bevestigden gisteren staats secretaris Ter Veld (Sociale Za ken, PvdA), WD-kamerlid Lin- schóten en voormalig CDA-ka- Kamerleden bevestigen onmacht wetgever tijdens verhoor door enquêtecommissie merlid Weijers op de zesde ver hoordag van de parlementaire enquête naar de uitvoering van de sociale zekerheid. Ter Veld, Linschoten en Weijers waren de fractiewoordvoerders tijdens de parlementaire behan deling van de werkloosheidswet in de jaren tachtig. Ter Veld: „Het wetsvoorstel ging uit van iemand die normaal veertig uur per week werkt, het hele jaar bij een werkgever. De praktijk is vaak anders. Iemand heeft twee banen of werkt onregelmatig. Daarom wilde de Kamer allerlei wijzigingen doorvoeren, waar door de uitvoering weer inge wikkeld werd." Alle Kamerleden die gisteren bij de commissie-Buurmeijer ver schenen verklaarden dat de groei van het aantal arbeidsonge schikten in de beginjaren tachtig nauwelijks onderwerp van ge sprek was in de Tweede Kamer. Iedereen was gefixeerd op de enorme groei van de werkloos heid. Toen verloren maandelijke tussen de 15.000 en 16.000 men sen hun baan, een veelvoud van het aantal mensen dat in de wao belandde. Weijers bestreed dat topambte naren van het ministerie van sociale zaken in 1982 nadrukke lijk wezen op de enorme groei van het aantal wao'ers. Weijers: „Misschien hebben we wel cij fers gekregen over de groei, maar er bleek nergens uit dat het alarmerende getallen waren, zo als de ambtenaren nu suggeren." Staatssecretaris Ter Veld vertel de de commissie uitvoerig en openhartig hoe zij tot 1989 als PvdA-kamerlid met de sociale zekerheid omging. Voorstellen om het aantal wao'ers te beper ken vielen bij Ter Veld zelden in goede aarde. Ook het veelbe sproken 'verdisconteren' - een gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze kreeg een volledige wao-uitkering - wilde Ter Veld niet schrappen. Onomwonden gaf Ter Veld toe dat ze als Kamerlid altijd meer oog had voor een rechtvaardige uitkering dan voor een eenvou dige uitvoering van de wet. Ook de aanpak van fraude stond bij haar (toen) op een laag pitje. Ze erkende dat ze - samen met de rest van de PvdA - inmiddels tot een ander inzicht is gekomen. Vandaag hoort de commissie mi nister Dales (PvdA) die van sep tember 1981 tot mei 1982 staats secretaris sociale zekerheid was en oud-staatssecretaris De Graaf die van december 1977 tot sep tember 1989 met een korte on derbreking in 1981/1982 verant woordelijk was voor de sociale zekerheid. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal geregistreerde misdrijven is vorig jaar met zeven procent gestegen. Vooral het aantal gewelds- en vermogensmisdrijven groeit. Die laatste categorie (diefstal, verduistering, bedrog en heling) maakt driekwart uit van alle misdrijven. hit blijkt uit het criminaliteits- overzicht van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over 1S92. Dit bureau geeft alleen I cijfers over het aantal door de soütie geregistreerde misdrijven; •et werkelijke aantal kan dus soger of lager zijn. De groei I wordt bovendien deels veroor zaakt door de automatisering bij Ide politie, waardoor de registra tie beter is geworden. 3e politie noteerde vorig jaar Iruim 1,2 miljoen misdrijven, Iraim 80.000 meer dan in 1991. |üet grootste deel van die groei 70.000) wordt veroorzaakt door lie toename van het aantal ver- lnogensmisdrijven. Het aantal (geweldsmisdrijven, waaronder lïiefstal met geweld, nam met toe. Procentueel gezien is lieze groei groter dan die van de |,ermogensmisdrij ven van de criminaliteit zit vooral in de vier grote steden, meldt het CBS. Het bureau kan geen uitsplitsing geven van de criminaliteit per gemeente. Negentien procent van de gere gistreerde misdrijven wordt op gehelderd. Dat is twee procent meer dan in 1991, maar die groei is niet groot genoeg om de groei van de criminaliteit bij te hou den. Het aantal onopgehelderde zaken neemt dus toe. Het aantal geregistreerde geval len van rijden onder invloed daalt de afgelopen jaren: in 1992 met bijna tien procent. Het CBS schrijft dit toe aan een vermin derd aantal controles door de politie. Rijden onder invloed komt vrijwel alleen via controles boven water en niet doordat an deren aangifte doen. Het aantal mensen dat vorig jaar doorreed na een ongeval steeg: van 44.000 naar 49.000. verklaring waar Amerika en Engeland, vermoedelijk terecht, veel scepsis over hadden. De twee landen stapten niet naar de VN, maar naar het International Gerechtshof en negeerden omdat dat toen in hun kraam te pas kwam, de internationale organisatie- „Hier werd politiek vermengd met de internationale rechtsor de. Bovendien, om weer terug te komen op Joegoslavië, over mensenrechten wordt in diverse landen anders gedacht. Een In donesische rechter denkt anders over verkrachting in oorlogstijd dan een Nederlandse. Landen als China en Indonesië wensen wat dat betreft niet aan de leiband van 'het westen te lopen- Strafrecht behoort geen stand recht te zijn. „Wat krijgen we straks met dat tribunaal, een pakket verstek- vonnissen. Tel uit je winst. "e veroordeelden komen zich heus niet melden om hun straf uit te zitten. En andere landen ban den liever hier hun vingers niet aan, tenzij zij duidelijk he mandaat en de steun van "e hele wereld hebben. Dit tribu naal is politiek geboren om "e volkswrevel enigszins gerust te stellen. Maar volkenrechtelijk1 de zaak zeer dubieus en he tribunaal zal ook niet afschrik wekkend werken. „De misdaden zullen rustig doorgaan, er gaat geen preven tieve werking van zo'n tribu naai uit, de daders kunnen oo moeilijk zeggen dat ze niet ge weten hebben dat ze buiten o wet waren. Je kunt beter wac ten en de zaak juridisch e volkenrechtelijk waterdic maken." llVERVOLG VAN VOORPAGINA iBoutens is de enige Rabo-man die over de affaire-Hulst met de .aiedia mag praten; de hoofddi rectie van de bank heeft de zaak aar buiten toe vakkundig afge grendeld. Houtens geeft toe dat bankieren la de grensstreek een eigen spe cifiek karakter heeft. Met name de stroom contant geld is er veel groter dan elders, ook doordat veel Belgen aan de Nederlandse put van de grens spaarrekenin- hebben. Dat die Belgen [daarmee inkomsten hopen te [verzwijgen voor de eigen fiscus, is niet de eerste zorg van de Ibank. |Bij de andere Rabobanken was affaire-Hulst al langer be llend. „We zaten met kromme fenen te wachten tot het een [leer zou uitlekken," zegt een Safmedewerker van een Rabo bank in de Brabantse grens- streek, die uiteraard anoniem j»il blijven. Hij beschouwt de gang van za len in Hulst als een bedrijfson- [eval: „Het risico van het vak. Ot'eral vind je mensen die op een bnbieuze manier aan hun geld [proberen te komen en overal tullen ze proberen dit wit te Tassen", fctElsevier-verhaal over de Ra bobank in Hulst is deels geha perd op informatie van F.J.R. de Nijs, een vroegere employé van de Rabobank in Hulst. Ex-kas sier De Nijs zegt bij de bank te zijn weggepest omdat hij de gro te contante stortingen en het witwassen van crimineel geld aanhangig maakte bij het regio hoofdkantoor van de Rabobank in Bergen op Zoom, Sluitende bewijzen voor die be schuldiging ontbreken tot nu toe. Drie weken geleden verscheen De Nijs op het redactiekantoor van Dagblad De Stem in Hulst en presenteerde zich daar als vertegenwoordiger van de Busi ness Advice Group in Antwer pen. Een groep die naar zijn zeggen internationaal actief is bij arbeidsconflicten en -bemid deling. „Ik behandel nu de zaak van een ontslagen Rabo-werknemer in Hulst," aldus De Nijs, verzwij gend dat het om hem zelf ging. Hij stelde vervolgens dat hij een onderzoek had gedaan naar de duistere handel en wandel van de Rabobank in Hulst en dat hij, als De Stem 'wilde bijdragen in de research-kosten', daar een verhaal over wilde vertellen. Horend dat dit niet de gewoonte was, vertrok hij weer. Blijkens een achtergelaten kaartje van de Business Advice Group verblijft De Nijs in Zaamslag. Het betref fend telefoonnummer gaf giste ren echter de 'afgesloten'-toon. FOTO ANP Familieleden schuiven de kist met de stoffelijke resten van Kadir Akdemir in een auto. Van onze verslaggeefster Oss - Verdriet, maar ook onbegrip en woede over hoe de Nederlandse samen leving het zover heeft kunnen laten komen. Die emoties kenmerkten gister middag de rouwdienst voor Kadir Akde mir. Zijn overlijden heeft de Turkse gemeenschap in Oss diep getroffen. Meer dan honderd mensen, vooral uit die gemeenschap, woon den de rouwdienst naast de grote Osse moskee bij. De 33-jarige Kadir Akdemir stak zichzelf vorige week in brand op het kantoor van de Osse bouwvereniging. Hij deed dat uit angst te moeten terugkeren naar zijn woning, waar enkele weken daarvoor brand was gesticht. De Osse burgemeester E. van Veldhuizen woonde de rouwdienst bij. Gisteravond ver klaarde hij tijdens de gemeenteraadsverga dering met nadruk dat 'dit ongeval op geen enkele manier in verband gebracht mag worden met welke veronderstelde vorm van racisme dan ook'. „Met verontwaardiging wijzen wij die suggestie van de hand", aldus Van Veldhuizen. De Turkse Arbeiders Vereniging Oss (OTID) denkt daar anders over. OTID is ervan overtuigd dat de tragische dood van hun landgenoot een van de voorbeelden is van het groeiend racisme in Nederland. OTID protesteert tegen de verborgen discriminatie bij instanties als bouwverenigingen of politie - zij zouden de buitenlanders niet serieus nemen. „Het OTID trekt de gebeurtenis in de sfeer van racisme", vindt Van Veldhuizen. „En dat neem ik deze organisatie uiterst kwalijk. Ik ben ervan overtuigd dat zowel de bouw vereniging als de politie op de problemen van het slachtoffer hebben gereageerd zoals ze dat ook bij andere inwoners zouden hebben gedaan." De Turkse mannen die zich na de gebeds dienst op het plein van de moskee verzameld hadden, zagen dit heel anders: „Akdemir voelde zich bedreigd door een buurtbewo ner. Eerst is zijn woning vernield, vervolgens werd die in brand gestoken. En toch moest hij terug! Waarom anders zou hij zelfmoord hebben gepleegd?" Naar aanleiding van het overlijden van Ak demir praat de gemeente vandaag met de Turkse organisaties over de gevoelens van onveiligheid van vooral Turkse inwoners van Oss. Bij dit gesprek zijn ook de bouwvereni ging, het opbouwwerk en de politie aanwe zig. pJAARDAGEN ZIJN doorgaans feestelijke gebeurtenissen. De piste verjaardag van de wereld-milieuconferentie Unced in Rio F Janeiro is dat allerminst. Na een jaar blijken de resultaten Per tegen te vallen. N alleen waar het gaat om theoretische aanbevelingen, zoals F oproep de consumptiepatronen te veranderen of de bevol- psgroei te beperken, maar ook op terreinen waar concrete spraken over gemaakt zijn. Een daarvan is de Beginselverkla- lr|9 over de Bossen. 'Rio beloofden honderd landen wat te doen tegen de vernieti- F9 van de regenwouden. Daar is weinig van terecht gekomen. ^uid-Amerika gaat het kappen en de ontbossing gewoon door. Zuidoost-Azië net zo. Thaise bedrijven hebben net een enorme oncessie gekregen om in Burma aan de slag te mogen, par hoe kan het ook anders? Er is nog steeds een onvermin- pJ grote vraag naar tropisch hardhout en andere inkomsten- [°nnen zijn er nauwelijks. De Derde-Wereldlanden verwijten dat Pst stoppen met het kappen, is onterecht, pzijn de rijke landen die de duurzame tropische houtsoorten r"en en die zijn daarom schuldig. Nederland met name. pariand is de grootste gebruiker van tropisch hout. Zelfs Wan, waar meranti en vergelijkbare houtsoorten traditioneel pefd zijn, laten we achter ons. ph weet ieder in Nederland dat we naar alternatieven moeten pen. De doe-het-zelver en particuliere opdrachtgever doen dat F wel. go Procent van het tropisch hardhout wordt gebruikt F®r woning- en projectbouw. De opdrachtgevers daarvan zijn r0r9aans overheden, woningbouwverenigingen en project-ont- pkelaars. C blijken lak te hebben aan Rio en de wereld-milieuproblema- P Voor hen tellen uitsluitend de prijs van het materiaal en de ®"n9e onderhoudskosten. Dat de kosten elders dubbel en ars terugbetaald moeten worden, blijkt van geen belang. L?a[ ook deze instellingen kunnen de schuld weer op een ander ouiven. Ze krijgen niet meer budget. Nederland, wij allen dus, I, „niet meer over voor zijn bouwwerken. De eerste verjaardag oio moet daarom gevierd worden door de hand in eigen ™Kem testeken. Van onze verslaggever Beek - De hele Zuidlimburgse politiemacht is gisteren voor niets in actie gekomen na een melding van een 'brute ontvoering' op een snelweg bij Beek. Een man, geboeid en een zak over z'n hoofd, werd in een auto geduwd. De wagen reed vervolgens met hoge snelheid richting Maastricht. De politie sloeg groot alarm. Patrouillewagens werden naar de aangewezen plek en omliggende korpsen werden gealarmeerd. Het echter bleek te gaan om het transport van een verdachte door een arrestatieteam. Veel meer daarover wil de politie niet kwijt. Op de vraag waarom de geblinddoekte en geboeide verdachte van de ene in de andere auto werd gezet, wil de politiewoordvoerder geen antwoord geven. Hij beaamt wel dat de Limburgse politiekorp sen niet op de hoogte waren van het transport. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het plan bleef daarna in een afgesloten bureaula liggen. De Graaf: „Ik heb die brief zonder mijn ambtenaren geschreven. Alleen de vijfhoek was op de hoogte. Wij van het CDA waren doodsbang dat hij voor de ver kiezingen zou uitlekken. Dat konden we absoluut niet heb ben." Oud-minister De Korte herin nert zich dat hij het kant en klare plan tot zijn verbazing niet mocht meenemen uit de verga dering van de vijfhoek. „Het staat al met al in schril contrast (ADVERTENTIE) BREDA Aanpassing van gebouw en inrichting voor de Stichting Vrij- willigerscentrale Breda. 21.000,- ETTEN LEUR Inrichting van een nieuw pand voor jeugdwerk ten behoeve van Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. 20.000,- GEERTRUIDENBERG Inrich tingskosten nieuw steunpunt voor de Regionale Stichting Ouderen- welzijn Dongemond. 30.000,- HULST Cursussen weerbaar heid voor vrouwen 50+ ten behoeve van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst 1.000,- Het Juliana Welzijn Fonds steunt tal van organisaties en groepen van mensen in heel Nederland. In totaal meer dan 1.000 pro jecten per jaar. Goed voor ruim 20 miljoen gulden. Dichtbij. Ook bij u in de buurt Da's mooi werk. Steun 't óók: Bank- èn I^Gironumn Gironummer 888.444. Meer informatie: 03405-64524. HUYBERGEN Regionale Stichting West-Brabant Vrijwilligers Terminale Zorg. 1.800,- Welzijns- 7.000,- ROOSENDAAL Bijdrage tot de inrichting van i trum voor de Turkse stichting Roosendaal. ZAAMSLAG Aanschaf tafels en zonwering tb.v. de Stichting Dorps huis Zaamslag. 3.850,- ZEVENBERGEN Aanschaf mate riaal voor warme maaltijdvoorzie ningen ten behoeve van de Stichting De Markenlanden. 38.500,- ZUNDERT Aanschaf materialen voor activiteiten voor baanlozen tb.v Vereniging Oncmoetings Centrum 't Trefpunt. 4.000,- T ZIJN DE KLEINE DINGEN DIE WE DOEN WELZIJN FONDS Juliana Welzijn Fonds, Postbus 90,3980 CB Bunnik. Telefoon: 03405-64524. tot de fermheid waarmee de mi nister-president nu over de wao- plannen spreekt," aldus De Kor te gisteren. De Graaf diepte de blauwe brief gisteren uit zijn archief. De Graaf herinnerde zich gistera vond dat hij één maand voor de verkiezingen (op 6 september 1989) een nadere uitwerking van zijn brief alleen naar Lubbers stuurde. Pas in het huidige kabinet Lub bers III dat aantrad in november 1989 met de nieuwe coalitiepart ner PvdA kwamen weer plannen ter sprake om in te grijpen in de wao. Ex-minister De Koning zei gis teravond zich niet te kunnen herinneren dat De Graaf een ingrijpend plan voor de wao pre senteerde. De Koning gaf wel toe dat de tijd toen niet rijp was voor wao-maatregelen. „De be reidheid van de Kamer om ver dere ingrepen in de wao (na het verlagen van de hoogte van de uitkering, red.) te accepteren, schatte ik in die tijd op nul." Ex-minister Ruding - gisteren niet bereikbaar voor commen taar - was net als De Korte voor stander van een harde ingreep in de gestaag groeiende aantallen arbeidsongeschikten. Bij besprekingen over de begro ting van 1989 (het jaar waarin Lubbers II zou vallen) opperde Ruding al om te snijden in de wao, zoals ook in de kinderbij slag. Toen deze opvattingen van Ruding in de pers kwamen, rela tiveerde premier Lubbers het be lang van zo'n ingreep. In 1990 noemde Lubbers op een CDA-partijraad de wao hèt pro bleem en de oplossing ervan dè uitdaging van de jaren negentig. jx <v i? Misschien moet je niet op alle afvalslakken zout leggen, maar ik vind het maar niets dat Rijkswater staat van plan is giftige verbrandingsresten van vuilnis in wegen te verwerken. Door zo'n maatregel accepteer je als het ware dat ons afval gif blijft bevatten. Zo'n snelweg op zich is al een aantasting van het milieu en het verkeer dat er overheen raast, zorgt dat ook de wijde omgeving in de vorm van uitlaatgas flink wat schadelijk vuil over zich heen krijgt. Het giftig afval onder het wegdek lijkt er veilig te liggen, maar de steeds waanzinniger wordende ver keersdruk op een gemiddeld snelwegdek zou er best eens toe kunnen leiden dat straks ook de diepe ondergrond van wegen vervuild raakt. De Na-ons-de-zondvloedmentaliteit van de bestuurders wordt er weer eens mee onderstreept. Doelbewust gif in de bodem stoppen met niet meer zekerheid dan dat er voorlopig even niets mee kan gebeuren, is onverant woordelijk. Kijk, als er onverteerbaar materiaal in afval zit, moet je er als overheid voor zien te zorgen dat dergelijk afval voortaan niet meer geproduceerd wordt. Dat kost misschien geld en overtuigingskracht, maar op den duur leren mensen daar letterlijk mee te leven. De zand-erovermethode die nu wordt gehanteerd is eigenlijk ronduit schunnig. Ga maar eens in Lekker- kerk of Alphen aan de Rijn vragen hoe het is om op grond te moeten leven waarin in een grijs verleden met medeweten van bestuurders gif is gedumpt. Wat in de grond verkeerd is, kan op termijn nooit goed worden. Schepper van Swiebertje overleden Hilversum - In zijn woonplaats Heelsum is woensdag op 82-jarige leeftijd de schrijver John uit den Boogaard overleden. Uit den Boogaard was de bedenker van Swiebertje, de goedge luimde zwerver die vanaf 1956 miljoenen Nederlanders aan de televisie kluisterde. Uit den Boogaard werd in 1911 geboren in Zwolle. Na de HBS en de kweèkschool werd hij onderwijzer. Zijn eerste boekje over Swiebertje, veldwachter Bromsnor, de burgemeester en Saartje de huishoudster verscheen in 1936, Aanpak van seksuele intimidatie bij politie Den Haag - Bij de politie worden vertrouwenspersonen aange steld, die door vrouwelijke agenten zijn voorgedragen. Er komen netwerken voor politievrouwen, die samen met de politiechefs klachtenprocedures zullen ontwikkelen. Zo wil de politie de seksuele intimidatie binnen haar organisatie een halt toeroepen. De misstanden rond seksuele intimidatie bij de politie bleken uit een onderzoek van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, dat in mei is voltooid. Het onderzoek werd gehouden onder 1450 politievrouwen en gebeurde in opdracht van minister Dales van binnenlandse zaken. Uit de resultaten bleek onder meer dat één op de tien ondervraagde politievrouwen ooit in hun kruis of aan hun borsten zijn betast. Als de vrouwen klaagden bij de korpsleiding, vonden zij nauwelijks gehoor. Internationale druglijn opgerold Blade) - De rijkspolitie van Bladel heeft een druglijn vanuit Bladel naar Duitsland opgerold. Met de aanhouding van twaalf verdachten afkomstig uit Bladel, Hilvarenbeek en Tilburg kwam een einde aan drughandel met Berlijn en Neurenberg. Vier hoofverdachten, variërend in de leeftijd van 27 tot 43 jaar, zitten nog in voorarrest. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor het verhandelen van duizenden XTC-tabletten, tientallen kilo's amfetamine, honderden kilo's hasj en kleine hoeveelheden cocaïne. In Duitsland zijn inmiddels 25 mensen opgepakt die worden verdacht van de handel in harddrugs. Teergehalte sigaretten aan banden Utrecht - In sigaretten mag na 1 januari volgend jaar niet meer teer zitten dan 15 milligram en vanaf 31 december 1997 niet meer dan 12 milligram. Dat staat in een ontwerp-besluit teergehalte sigaretten dat staatssecretaris Simons (Volksgezond heid) mede namens minister Andriessen (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Het besluit is een uitwerking van een Europese richtlijn. Winst streekvervoer f 26 miljoen Den Haag - De VSN-groep, het concern van streekvervoerders, heeft vorig jaar een winst geboekt van bijna f 26 miljoen gulden, bijna vier miljoen meer dan het 'jaar ervoor. Dat gunstige resultaat is vooral bereikt dankzij de sterke tariefsver hoging in het openbaar vervoer (6 procent in 1992) en een doelmatiger manier van werken. Het aantal reizigers is vorig jaar gelijk gebleven. Per dag vervoeren de streekbussen 1,25 miljoen mensen, ANWB-topman: Meer groengebieden Arnhem - Om het autorijden te verminderen, is het noodzakelijk bos- en natuurgebieden naar de mensen toe te brengen. De behoefte aan recreatie in een groene ruimte dicht bij huis groeit en daar moet beter op worden ingespeeld. Dit heeft P. Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB gisteren gezegd op het samen met het Wereld Natuurfonds (WNF) georganiseerde congres 'Natuur en recreatie in 2000'. Beide instellingen willen zich sterk maken voor de ontwikkeling van 2.000 vierkante kilometer nieuwe natuur in Nederland. Om dit te bereiken zouden door overproduktie afgestoten landbouw gronden in gebruik genomen kunnen worden. Kritiek op Ziekenfondsraad Den Haag - Het bestuur van de Ziekenfondsraad dreigt tekort te schieten in het toezicht op het stelsel van ziektekostenverzeke ringen. Dat staat in een vertrouwelijk rapport van de Algemene Rekenkamer over het functioneren van de Ziekenfondsraad. Volgens het rapport, gisteren gepubliceerd door Het Parool, oefent de Ziekenfondsraad zijn taak in het algemeen goed uit! maar is het beleid onvoldoende vastgelegd. Dat komt vooral door de veranderingen in de volksgezondheid. Door de overgang van het oude naar het nieuwe stelsel moet de raad niet alleen meer toezicht houden op de ziekenfondsen, maar ook op de particuliere verzekeraars. Dit gebeurt in de praktijk ook wel, maar er is nooit een beleid voor geformuleerd. Daardoor neemt het secretariaat van de Ziekenfondsraad geregeld het initiatief in plaats van het bestuur. Rijksambtenaren stellen Dales ultimatum Den Haag - Minister Dales van binnenlandse zaken krijgt van de ambtenarenbonden bij het Rijk tot maandagmiddag 7 juni 12.00 uur de tijd om de cao-eisen van de 120.000 rijksambtena ren in te willigen. Vandaag zullen de kaderleden van AbvaKabo, CFO, AC en CMHF zich op een grote manifestatie in Amersfoort uitspreken voor dit ultimatum, verwacht CFO-woordvoerder D. de Geus. De bonden bereiden acties voor, die worden uitgevoerd als het ultimatum verloopt. Die acties zullen in de tweede week van juni beginnen.

de Stem | 1993 | | pagina 3