Gere OVERIGENS Ambtenarenacties kunnen niet lang duren 'We zijn er lekker van af. Vakantie!' Prof. De Waart: 'Het Joegoslavië-tribunaal is een farce' DE STEM E Asperges DE STEM- Vooral gewei 'Affaire-Hulsl bij andere R- ten jaar na da ACHTERGROND Bisschop A2 Uitslagen DE STEM VRIJDAG 28 MEI 1993 De bisschop is terug van weggeweest. Bij wijze van spre ken natuurlijk. Terug in het nieuws. Dat wil zeggen, ook de media die het doen en laten van bisschoppen lange tijd geen aandacht meer waard vonden, tonen weer flink wat belangstelling. Het lijkt ook wel een ketting reactie, zoals de situatie zich dit jaar in de katholieke kerk provincie ontwikkelt. De knal van de ene ontploffing (aftre den mgr. Gijsen) is nog niet verstomd of de volgende bom explodeert nog veel harder (aftreden mgr. Bar). Het blijkt een trapsgewijze explo sie te zijn, die de andere bis schoppen scherfinslagen be zorgt. Uit de kruitdampen komt uit eindelijk de 76-jarige bisschop Ernst van Breda tevoorschijn als de rots in de branding, die het stuur van de kerkprovin cie feitelijk overneemt. Maar de tijdbom in het bisdom Haarlem tikt lustig verder. Vorige week ontplofte hij. Ook weer trapsgewijze. De laatste explosie was woensdag het opstappen van de comple te staf van Bomers z'n pries teropleiding, het Willibrord- convict. Wordt vervolgd, kun je met zekerheid zeggen. Bisschoppen zijn dus weer nieuws. Maar het echte bis- schopsnieuws van deze week is door vrijwel iedereen over het hoofd gezien. Dat is namelijk het pleidooi van ir. J. van der Graaf uit Huizen geweest om in de Ne derlandse Hervormde Kerk het bisschopsambt in te stel len. Hij deed dat op de jaar vergadering van de Gerefor meerde Bond in de hervorm de kerk, van welke bond de heer Van der Graaf de in vloedrijke secretaris is. Ingewijden zullen hun oren niet hebben geloofd. Als er één groepering is in de her vormde kerk die pal staat voor de vaderlandse kerk, voor het behoud van de kerk der vaderen zoals die haar is overgeleverd, voor de traditie dus, en zich daarom bij elke ontwikkeling ontpopt als 'remmer in vaste dienst' - denk aan Samen-op-Weg - dan is het die gereformeerde bond en haar' motor, ir. J. te H.. zoals hij in sommige her vormde kringen graag wordt betiteld. Het protestantisme in ons land heeft nooit bisschoppen CD door Jan B°uwrnans gekend. Zelfs niet de luthera nen, terwijl de Evangelisch- Lutherse Kerk wereldwijd al tijd bisschoppen heeft ge kend. Het calvinisme zette met de breuk met de kerk van Rome ook de bisschop aan de dijk. In plaats van de zogeheten episcopale kerkstructuur ont wikkelde het calvinisme de zogeheten presbyteriaal-syno- dale kerkstructuur. Dit ver schil in kerkstructuur blijkt in de hedendaagse oecumene een hindernis van groot for maat te zijn. Dat heeft de gereformeerde bond nooit geïmponeerd. Er is een uitzondering op de calvinistische regel. De her vormde kerk van Hongarije wordt bestuurd door bis schoppen. Een van hen is in tussen algemeen bekend in de wereld: Laslo Tökes, de man die de opstand tegen dictator Ceaucescu van Roemenië in luidde. In Hongarije zijn Van der Graafs ogen voor het bis schopsambt open gegaan. Het grote manco in de hervormde kerk is volgens Van der Graaf de afstand tussen top en basis. De bisschop kan die afstand overbruggen, de relatie tussen top en basis verbeteren omdat hij in persoon de basis geeste lijk' nabij kan zijn. De synode is hiertoe niet op de gewenste wijze in staat, constateert Van der Graaf. De gereformeerde bondsse- cretaris wil de synode natuur lijk niet afschaffen. Hij wil in feite een episcopaal-synodale kerkstructuur. Maar het feit alleen dat uit zo'n onverwach te én onverdachte hoek voor de bisschop wordt gepleit, is van niet te onderschatten be tekenis en waarde. De toe komst van de grote oecumene ziet er ineens weer stukken beter uit. Net als alle andere minderheidsgroeperingen in de samenleving, is ook de gevangene schietschijf geworden van de voorstanders van de harde aanpak van de probleemgevallen in de maatschappij. Er is de laatste maanden heel wat baarlijke nonsens geroepen door mensen voor wie blijkbaar geen enkel sociaal taboe meer bestaat. De laatste vondst is afkomstig uit Noord-Limburg. Burgemeester Schellekens van Helden deed een aantal Limburgse Kamerleden het voorstel gevangenen in te zetten bij het steken van asperges omdat de kwekers van het 'witte goud' niet aan personeel zouden kunnen komen. Zelfs Kamerlid René van der Linden - immer een fervent verdediger van Limburgse belangen - durfde niet te reageren op het onzinnige voorstel. Ze bestaan echt, de wethouders Hekking. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 /Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90, Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Vandaag beraden ook de 120.000 rijksambtenaren zich op acties om een beter loonbod van minister Dales, af te dwingen. Hun collega's bij de gemeenten zijn al een paar weken bezig met acties. Ook bij de provincies en de waterschappen rommelt het. En de onvrede bij de politie en het onderwijs neemt toe. De vraag is hoe lang de ambtenaren hun acties kunnen volhouden. Door Pieter Willemsen NEDERLAND kan nu de zege ningen van het decentraal ar beidsvoorwaardenoverleg voor ambtenaren tellen. Tot vorig jaar werden de arbeidsvoor waarden voor alle ambtenaren vastgesteld in overleg tussen de minister van Binnenlandse Za ken en de vier centrales van overheidspersoneel. Dit jaar on derhandelen acht overheidssec toren afzonderlijk met hun ei gen werkgever. Weg met de eenheidsworst, was het motto; er moeten cao's ko men die zijn toegesneden op de uiteenlopende noden, behoeften en wensen van de verschillende ambtenarensectoren; maatwerk. De gesprekken over decentrali satie van het arbeidsvoorwaar denbeleid voor ambtenaren hebben heel wat voeten in de aarde gehad. Er is vele jaren over onderhandeld. Maar vanaf dit jaar kunnen die acht ver schillende cao's er komen. Helaas is de werkelijkheid weerbarstiger dan de schone schijn van het decentrale over leg. De bonden stellen geen de centrale, voor de verschillende sectoren verschillende, loonei sen. Ze willen het gemiddelde Voor het boeken van resultaat zijn de ambtenaren in belangrijke mate afhankelijk van de sympathie van de bevolking. foto dijkstra van de verhogingen in de parti culiere sector volgen: 2,5 loonsverhoging dit jaar en wel voor alle ambtenaren. Acht keer over dezelfde eis onderhandelen en acht keer ruzie maken met acht verschillende werkgevers. Is dat de winst van het decen trale overleg? Niet alleen de bonden, ook de werkgevers moeten wennen aan hun nieuwe rol. Maakten de gemeentebesturen tot vorig jaar nog welgemoed gemene zaak met hun ambtenaren om het rijk aan te vuren toch vooral genoeg geld af te schuiven voor een behoorlijke loonsverhoging, hu zitten diezelfde gemeentebe sturen aan de onderhandelings tafel tegenover de bonden en tonen ze hun lege handen. Dat is even wennen voor de gemeen tebestuurders. Het vervelende is dat al die verschillende overheidssectoren grotendeels afhankelijk zijn en blijven van het geld dat Den Haag bereid is uit te trekken voor loonsverhogingen. Erg veel meer dan de onaangename boodschap van de lege handen uit Den Haag overbrengen, kunnen de gemeentebesturen derhalve ook niet. Het treft ongelukkig dat het decentrale overleg over de amb- tenarenbeloning uitgerekend dit jaar van start gaat. Het land dreigt te worden gedompeld in een van de zwaartse economi sche crises sinds de oorlog. De loonsverhogingen die voor dit jaar in de marktsector al over eengekomen zijn, lijken in toe nemende mate gebaseerd op een te optimistische raming van de economische vooruitzichten. De werkgelegenheid dreigt zeer fors terug te lopen. De overheid houdt de vakbeweging voor dat behoud van koopkracht het maximaal haalbare is. De marktsector heeft iets meer dan koopkrachtbehoud gevraagd en op sommige plaatsen ook gekre gen. Maar in veel sectoren is de hele koopkrachtverbetering en soms meer dan dat opgesou peerd door de reparatie van de wao. Die wao-reparatie is voor de ambtenaren inmiddels op lan delijk niveau al geregeld, en zelfs op een zeer bevredigende manier. Toegegeven, de wao-re paratie bij de overheid wordt betaald uit de loonruimte van de ambtenaren. Ze leveren een iets betere arbeidsongeschikt heidsregeling in voor een wao die vergelijkbaar is met die in het bedrijfsleven. Toch houden de ambtenaren bonden daarenboven vast aan een loonsverbetering van 2,5 Ze ondersteunen die eis met acties. Voorlopig is het voeren van acties voor de bonden zelfs belangrijker dan onderhande len. Sinds het najaar van 1983 zijn de ambtenaren niet meer mas saal in verzet gekomen. Toen, tien jaar geleden, verzetten de ambtenaren zich tegen de kor ting met drie procent op hun loon. Spraakmakend waren toen vooral de stakingsacties bij de post. Maar over dit machtige wapen beschikken de bonden van overheidspersoneel niet meer. De PTT is verzelfstandigd en heeft al een cao voor dit jaar. Andere spraakmakende secto ren die in 1983 in actie kwa men, waren de reinigingdien sten en het openbaar vervoer. Die zijn nu weer volop in het geweer gekomen. Maar krijgen de bonden vandaag het rijks- overheidspersoneel zover dat het actie gaat voeren? De bonden is er veel aan gen hun werkgevers duidelijk te maken dat de decentralisatie van het arbeidsvoorwaardenbe- leid niet betekent dat ze een minder krachtige vuist kunnen maken. Ze willen bij het eerste decentrale overleg meteen dui delijk maken dat de versnippe. ring van de onderhandelingen geen verzwakking van hun po. sitie betekent en dat de ambte naar inmiddels een 'gewone werknemer' is geworden, die gewoon gebruik kan maken van het recht op staking. Maar er blijven een paar be- langrijke verschillen tussen de werknemers in het particuliere bedrijfsleven en de ambtenaren Acties van ambtenaren treffen niet de werkgever, maar het publiek. De overheidswerkgever heeft een lange adem: hij hoeft zich niet af te vragen of zijn 'bedrijf ten onder gaat als ac- ties lang duren want dat gaat het niet. Voor het boeken van resultaat zijn de ambtenaren in belang rijke mate afhankelijk van de sympathie van de bevolking. De geschiedenis leert dat die sym. pathie taant naarmate het huis vuil langer op straat blijft lig gen en de bussen vaker in garage staan. Ook de kans dat de rechter acties verbiedt neemt toe naar mate ze langer duren. De rech ter is geneigd het recht op col lectieve actie af te wegen de schade die acties aanrichten Erg lang kunnen de ambtena renacties niet meer aanhouden, ook al beweren de bonden acties nog lang vol te kunnen houden. Want de irritaties zul len bij het publiek sneller o lopen dan de bonden verwac ten. DE STEM yan onze Haagse redactie pen Haag - De overheid ii nauwelijks meer in staat on sociale zekerheidswetten ti maken die honderd proceni sluitend zijn. De samenleving verandert sneller dan wetter tot stand komen. Regelmatig moet de rechter er aan te pas komen om een oordeel u;t te spreken. De werkloos heidswet (1987) is hèt voorbeeld van een wet die eigenlijk pas na vele uitspraken van de rechter zijn vorm heeft gekregen. Dat bevestigden gisteren staats-| secretaris Ter Veld (Sociale Za ken, PvdA), WD-kamerlid Lin- schoten en voormalig CDA-ka- Twee jongens fietsen weg bij het Mencia de Mendozalyceum in Breda. Een van hen steekt zijn armen de lucht in zoals een wielrenner die als eerste de finish bereikt. „We zijn er lekker van af. Vakantie!" De negende (en laatste) examendag. SLECHTS RUIM vierduizend mavo'ers deden gisterochtend nog het examen tekenen. Op de Mavo Ginneken waren het er twaalf. Ze kregen een algemeen gedeelte voorgeschoteld over portretten, vergaderingen en Christo eri een deel tekenen over landschappen en affiches. Het was een van de best geïllus treerde en leukste examens dit jaar. Bas van der Pluym uit Bavel was maar op een paar moeilijke dingen gestuit en Masja Giesbergen uit Breda en Nicole Oomen uit UI venhout vonden het begin moeilijk ('veel kenmerken en aspecten noe men') maar het tekengedeelte goed te doen. Docent Jan-Willem van Zwol spreekt van 'een pittig, zeer ge varieerd examen'. „Ik vond het opvallend dat bouwkunst, voor de eerste keer, niet aan bod is gekomen. Er zat meer moderne kunst in, in de vorm van Chris to". door René van der Velden Het Stedelijk Gymnasium in Breda was ook aan het, afbou- -weW1 Mét- 31 kandidaten voor het examen Grieks, dat dit jaar in het teken stond van het filo sofisch proza van Plato. De helft van de kandidaten was voor de tijd klaar en de algeme ne teneur was: makkelijk en weinig. „Ze hadden veel moei lijkere dingen kunnen vragen", filosofeert Pieter Gommers uit Breda. Stadgenoot Brendan Theunissen vond het zelfs 'heel makkelijk': „Een hele makkelij ke proefvertaling in vergelij king met wat we gehad hebben. En de vragen over de teksten vielen ook wel mee. Alleen het verschil tussen de visie van Pla to en de visie van Vondel was lastig." Martijn de Kruif uit Breda heeft ook Grieks gedaan: „Apollo was mij goed gezind, de muzen lieten mij niet in de steek." Docent Cees van Elteren mag tevreden zijn, zijn club heeft het er goed afgebracht: „Het was goed te doen. De twee Griekse teksten uit de gelezen stof lagen erg voor de hand. Het waren de meest interessante teksten: Gor- gias over de functie van bestraf fing in de onderwereld en de vergelijking uit de Politeia, waarin Plato belangrijke zaken uit zijn filosofisch systeem uit een zet." De laatste eindexamenkandida ten sloten zich gistermiddag aan bij de vakantiegangers. Het waren de havoiers en vwo'ers met wiskunde B' in hun pakket. Op het Mencia de Mendozaly ceum in Breda klagen beide groepen even hard over de moeilijkheidsgraad en de grote hoeveelheid stof van deze uit smijter. „Ik wil er niet over praten", zegt er een. Een ander zit zelfs zwaar teleurgesteld haar tranen te bedwingen. „Heel pittig. Ik had zoiets al verwacht, maar het viel gewoon tegen", zegt Marjolein Braber uit Breda over de vier havo-op gaven. Stadgenote Miranda Verschuren: „Ik kreeg het niet af. Er zaten veel dingen in waar je heel lang mee bezig was." Bredanaar Marcel Heeren: „Niet te vergelijken met de schoolonderzoeken." Michel Keij uit Prinsenbeek: „Asociaal, ik ga een klacht indienen bij het CITO. Havo-docent P. Nabbe: „Er za ten pittige dingen bij, maar het was niet aan een stuk door moeilijk." Opgave 1 (goniomet rie) noemt hij een redelijke bin nenkomer. Opgaven 2 en 3 wa ren ruimte-opgaven. Dat is vijf tig procent van het examen, wat Nabbe opmerkelijk vindt. „Ruimte was tot nu veertig pro cent. Nu waren met deze opga ven 51 van de 90 punten te verdienen. Leerlingen die een slecht ruimtelijk inzicht heb ben, zullen veel problemen heb ben gehad." Opgave 4 tenslotte (analyse) was volgens hem te maken als leerlingen hét princi pe doorhadden. De vwo'ers op het Mencia de Mendoza hadden ook drie zwa re uren achter de rug met de vier opgaven (functie-onder zoek, kromme parametervoor stelling gecombineerd met dif ferentiaal-vergelijking, gonio metrie en een ruimtesom). Pleun Wijffels uit Prinsenbeek zegt het 'verneukt' te hebben 'omdat ik gewoon helemaal niks wist'. Linda van der Velde uit Galder: „Niet leuk, veel te moeilijk. Van sommige vragen wist ik het be gin niet." Bob Hofstede uit Prinsenbeek: „Best wel moeilijk toch wel. Er was niet zo heel veel tijd. Er waren onderdelen bij waar je niet zo gauw uit De goede antwoorden van de woensdag gehouden eindexamens aardrijkskunde en natuurkunde voor vbo en mavo zijn als volgt: vbo en mavo'C aardrijkskunde: l B; 2 B; 3 A; 4 C; 5 B; 6 C; 7 D; 8 A; 9 A; 10 C; 11 A; 12 13 -; 14 -; 15 16 B; 17 B; 18 C; 19 A; 20 B; 21 E; 22 C; 23 C; 24 C; 25 D; 26 A; 27-; 28 29 30 31 C; 32 A; 33 A; 34 F; 35 B; 36 A; 37 C; 38 B; 39 B; 40 B; 41 C; 42 -; 43 44 45 -. vbo en mavo D aardrijkskunde: 1 B; 2 F; 3 A; 4 F; 5 C; 6 A; 7 B; 8 C; 9 C; 10 A; 11 D; 12 13 -; 14 -; 16 B; 17 B; 18 A; 19 D; 20 C; 21 C; 22 B; 23 A; 24 E; 25 C; 26 B; 27-; 28 29 -; 30 31 A; 32 E; 33 A; 34 B; 35 E; 36 D; 37 D; 38 B; 39 B; 4» D; 41 D; 42 43 44 45 -. vbo en mavo C natuurkunde: 1 -; 2 B; 3 B; 4 C; 5 B; 6 7 C; 8 -; 9 10 A; 11 C; 12 F; 13 14 A; 15 16 C; 17 18 E; 19 B; 20 A; 21 22 B; 23 C; 24 A; 25 B; 26 27 -; 28-; 29 A; 30 31 C; 32 33 34 A; 35 D; 36 B; 37 -. vbo en mavo D natuurkunde: 1 2 B; 3 B; 4 C; 5 -; 6 7 C; 8 9 -; 10 C; 11 C; 12 13 14 A; 15 C; 16 17 C; 18 19 B; 20 A; 21 22 D; 23 B; 24 C; 25 A; 26 B; 27 29 30 C; 31 A; 32 B; 33 34 C; 35 B; 36 D; 37 B; 38 -. (Bron: CITO) komt." Maar er waren gelukkig ook andere geluiden. Lotje van der gehoor uit Prinsenbeek vèïifcl het redelijk: „Het hele jaar wist ik er niks van maar dit was redelijk. Ik hoop op een 5." En voor een uiterst verfrissend ge luid zorgde Bredanaar Mare van Eijmeren: „Wiskunde B hoort moeilijk te zijn, daarom is het ook wiskunde B." Mare hoopt op een 9,4, dan heeft hij een 10 op zijn eindlijst. Vwo-docent P. Klijs is dik te vreden: „Een heel goed examen, mooi werk. De eerste helft was zeer eenvoudig, daarna ging het niveau met sprongen omhoog met als klapstuk de ruimte-wis- kunde." Het aantal van veertien vragen vindt hij echter veel te veel. „Het zouden maximaal tien vragen moeten zijn. Dit is tot het laatste moment zweten voor iedereen. Dertien minutei per onderdeel is te weinig, mer, ik had gehoppt op zeve '10-en, maar dat is niet mogeli met dit werk." Met dat lastige wiskunde een einde gekomen aan de cen traal schriftelijke eindexameE Vandaag en volgende week zijs er weliswaar nog enkele mens als maatschappijleer, mu ziek, filosofie, Spaans en Rus sisch maar het aantal deel®- mers aan deze examens is mini maal. Het beroepsonderwijs heeft nog praktijkexamens vooi de boeg. Maar voor het overgro te merendeel van de laatstejaars in het voortgezet onderwijs geldt: feestje bouwen, baantje zoeken, op vakantie en daar® met iets nieuws beginnen. Mor gen tot slot een terugblik op is afgelopen examenperiode. Het tribunaal dat oorlogsmisdaden in ex-Joegoslavië moet berechten, is juridisch een farce. Het is een politieke gelegenheidsmaatregel bedoeld om ongenoegen in de wereld over de gruwelen in de Balkan te verminderen, vindt prof. dr. P. de Waart, hoogleraar Volkenrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Door Jan Koesen DE VEILIGHEIDSRAAD van de VN die deze week unaniem tot een tribunaal besloot, is vol gens De Waart buiten haar boekje gegaan. Als alles doorgaat zoals nu voorgesteld, zou het volgende kunnen gebeuren: Een aantal Servische kampbeulen wordt veroordeeld en Nederland moet er in het kader van de VN een paar opsluiten. Minister Hirsch Ballin vindt nog een paar cellen vrij in de Bijlmerbajes. Neder land zal daar weinig gelukkig mee zijn, want binnen de kort ste tijd zullen andere Serviërs de rust hier komen verzieken. Geen recht, geen rust, geen or de, want het tribunaal berust op voze gronden. „Ik heb geen bezwaar tegen een tribunaal, wel tegen de wijze waarop dit tot stand is geko men. Het Handvest van de Ver enigde Naties geeft de Veilig heidsraad niet het recht een straftribunaal tegen personen in te stellen. De Veiligheidsraad is niet het wereldgeweten. Er is geen internationaal Wetboek van Strafrecht. De Veiligheids raad had van tevoren overleg moeten plegen met de Algemene Vergadering van de VN. Daar uit had dan een tribunaal kun nen voortkomen dat wèl door de gehele wereld zou zijn aan vaard. „Dan had het een juridische basis gehad, dan hadden landen geweten dat de gehele wereld achter hen stond. Als je nu bijvoorbeeld aan Roemenië zou opdragen een paar veroordeel den op te sluiten, zou Roemenië kunnen zeggen, 'Liever niet, ex- Joegoslavië is onze buurman.' Dat zou met een stevige volken rechtelijke basis niet het geval zijn." Prof. De Waart begrijpt best de drang om een daad te stellen zoals het voorgestelde tribu naal. Maar de VN is krachteloos en heeft slechts een budget van 1,5 miljard dollar om agressie te plegen, waar andere landen die agressie van plan zijn in totaal over 1000 miljard kunnen be schikken. Daar kan de VN dus absoluut niet tegen op. Voorts is in het verleden gebleken dat landen lak hebben aan de VN. Zo heeft Amerika rustig VN- kritiek over haar optreden in Nicaragua naast zich gelegd. De Veiligheidsraad, zegt Prof. De Waart, heeft het recht om agressie van staten te veroordelen en daar desnoods met militair geweld op te reage ren. Maar dit recht strekt zich niet uit tot volkeren en indivi duen. En in Joegoslavië gaat het om een burgeroorlog, niet om een conflict tussen twee staten. Strikt genomen zou een staat haar eigen misdadigers moeten berechten. De VN gaat immers uit van soevereine gelijkheid van alle lidstaten. Wat binnen de grenzen van een lidstaat ge beurt, mag niet door een ander lid berecht worden. Je mag als land wel partij kiezen. Zo kiest Nederland de kant van de mos lims waar die wegggezuiverd, vermoord en verkracht worden door Serviërs. Maar de VN is geen staat. De Veiligheidsraad had eerst de Algemene Vergadering een ad vies moeten geven. Nu dat niet is gebeurd moet de Veiligheids raad volgens De Waart probe ren de Algemene Vergadering voor een speciale zitting bijeen te roepen, waarop dan een tri bunaal wordt gevormd waar al le lidstaten serieus aan gebon den zijn. De VN moet dan ook financieel in staat worden gesteld een en ander door te drijven. De 55 miljoen die het tribunaal kost, moet hoofdelijk worden omge slagen over alle leden. De elf rechters die volgens de Veilig heidsraad het tribunaal moeten vormen, hebben feitelijk geen gezag. Al sedert de oorlog bestaat er behoefte aan een internationaal permanent strafhof, maar dat hof is er nooit van gekomen, niet het minst omdat de leden zich daar zelf tegen verzetten. Zo had Amerika er absoluut geen behoefte aan om Vietnam- misdaden als in het dorp My Lai bedreven, door een derge lijk internationaal strafhof te laten berechten. De Amerikaanse overheid kon Prof.P.de Waart zet vraagtekens bij het tribunaal dat oorlogs misdaden in Joegoslavië moet berechten foto vnu/theo van zwam Lande' wens®' de lopen 3fs| met ds' moeilijk aan haar eigen onder danen verkopen dat haar eigen soldaten, door haar politici naar Vietnam gestuurd, buiten Ame rika zouden worden berecht. De straffen destijds om My Lai zijn dan ook tamelijk mild geweest. Als een dergelijk internationaal strafhof zou bestaan, zou die bijvoorbeeld de Italiaanse Maf fia kunnen aanpakken, sugge reert De Waart. Nu is dat de taak van Italië. Na de Eerste Wereldoorlog vluchtte Kaiser Wilhelm naar Nederland. Ne derland wilde hem niet uitleve ren omdat wij toen neutraal waren geweest. Dat kwam de geallieerden ove rigens wel zo goed uit, want een Amerikaanse kolonel die het dolle plan had opgevat de Kai ser te ontvoeren, kwam van een lelijke kermis thuis bij zijn ei gen superieuren. Politiek kwam toen met het recht in conflict. De Veiligheidsraad, zegt De Waart, is zich de laatste tijd aardig aan het ontpoppen als een nieuwe VN. Je hoort verras send weinig van de andere or ganen. Veel leden hebben boter op hun hoofd. Toen Engeland en Ame rika destijds aan Libië vroegen om de daders van de Lockerbie- aanslag (ruim 200 mensen kwa men toen om door een hom aan boord van een vliegtuig) over te leveren, weigerde Libië met de argumentatie dat het zelf wel de terroristen zou berechten,een verklaring waar Amerika ei Engeland, vermoedelijk terecht, veel scepsis over hadden. De twee landen stapten naar de VN, maar naar International Gerechtshof negeerden omdat dat toen i hun kraam te pas kwam, internationale organisatie „Hier werd politiek vermengt met de internationale rechtsor de. Bovendien, om weer terug komen op Joegoslavië, ove: mensenrechten wordt in diverse landen anders gedacht. Een In donesisch e rechter denkt ander over verkrachting in oorlogstij: dan een Nederlandse, als China en Indonesië wat dat betreft niet aan leiband van het westen te Strafrecht behoort geen stand recht te zijn. „Wat krijgen we straks tribunaal, een pakket vonnissen. Tel uit je winst. De veroordeelden komen zich heus niet melden om hun straf zitten. En andere landen bran den liever hier hun vingers nkj aan, tenzij zij duidelijk mandaat en de steun van hele wereld hebben. Dit tribi naai is politiek geboren om volkswrevel enigszins gerust stellen. Maar volkenrechtelijk de zaak zeer dubieus en lf tribunaal zal ook niet afschrik' wekkend werken. „De misdaden zullen rusi doorgaan, er gaat geen prevnn tieve werking van zo'n trite naai uit, de daders kunnen moeilijk zeggen dat ze niet gf weten hebben dat ze buiten® wet waren. Je kunt beter wa® ten en de zaak juridisch volkenrechtelijk waterdP maken." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal gerej jaar met zeven procent gewelds- en vermogensruil categorie (diefstal, verdui maakt driekwart uit van all) Dit blijkt uit het criminaliteits- j overzicht van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over 1992. Dit bureau geeft alleen cijfers over het aantal door de politie geregistreerde misdrijven; I het werkelijke aantal kan dus hoger of lager zijn. De groei wordt bovendien deels veroor zaakt door de automatisering bij de politie, waardoor de registra tie beter is geworden. De politie noteerde vorig jaar ruim 1,2 miljoen misdrijven, ruim 80.000 meer dan in 1991. Het grootste deel van die groei (70.000) wordt veroorzaakt door de toename van het aantal ver- mogensmisdrijven. Het aantal geweldsmisdrijven, waaronder diefstal met geweld, nam met 7.000 toe. Procentueel gezien is deze groei groter dan die van de rermogensmisdrijven. De groei van de criminaliteit zit I VERVOLG VAN VOORPAGINA Boutens is de enige Rabo-man die over de affaire-Hulst met de media mag praten; de hoofddi rectie van de bank heeft de zaak naar'buiten toe vakkundig afge grendeld. Boutens geeft toe dat bankieren in de grensstreek een eigen spe cifiek karakter heeft. Met name de stroom contant geld is er veel groter dan elders, ook doordat veel Belgen aan de Nederlandse kant van de grens spaarrekenin gen hebben. Dat die Belgen daarmee inkomsten hopen te verzwijgen voor de eigen fiscus, is niet de eerste zorg van de bank. Bij de andere Rabobanken was de affaire-Hulst al langer be kend. „We zaten met kromme tenen te wachten tot het een zou uitlekken," zegt een stafmedewerker van een Rabo bank in de Brabantse grens streek, die uiteraard anoniem wil blijven. Hij beschouwt de gang van za ken in Hulst als een bedrijfson geval: „Het risico van het vak. Overal vind je mensen die op een dubieuze manier aan hun geld proberen te komen en overal zullen ze proberen dit wit te wassen". Het Elsevier-verhaal over de Ra bobank in Hulst is deels geba seerd op informatie van F.J.R. de VERJAARDAGEN ZIJN doorgaan •erste verjaardag van de wereld Janeiro is dat allerminst. N: i'tter tegen te vallen. Ilet alleen waar het gaat om e oproep de consumptiepatror ungsgroei te beperken, maar o ''spraken over gemaakt zijn. Ee 'n9 over de Bossen. J! Rio beloofden honderd lander ling van de regenwouden. Daar 4uid-Amerika gaat het kappen n éuidoost-Azië net zo. Thaise b: ■oncessie gekregen om in Burma f,®r hoe kan het ook anders? 'o grote vraag naar tropisch lp°nnen zijn er nauwelijks. De Dl "iet stoppen met het kappen, i. Z|jn de rijke landen die de d' hJj0n, en die z'in daarom sefi Jan is de grootste gebri an waar meranti en vergeli r. - ziK laten we achter ons. weet ieder in Nederland da mi doe-het-zelver en part k wel. go Procent van het tr r woning- en projectbouw. ,"r9,aans overheden, woningbc j.'kkelaars. iat ^'iken lak te hebben aan Ri lari'n den tellen uitsluitend "ge onderhoudskosten. Dat 1a/S terugbetaald moeten word rh,,- 00l< deze instellingen kunn: iesJv®n- Ze krijgen niet meer bi an Rniet meer over voor zijn boi rü° mogf daarom gevierd tem te steken. uit li Ha. hel :e ooi )ie

de Stem | 1993 | | pagina 2