gger poppodia theater exposities speelfilms De Vlaamse Opera voor grote uitdaging Drukke concertdagen voor Antwerpen 93 yerd Stone Liz Taylor mist veel ie en visie se Dromen 'Iagnani-toneelstuk aan lot Theaterfestival Antwerpen D2 CULTURELE AGENDA D3 the Point n den Dullaert De Krikkers gaan er tegenaan in de Gravin Orgelrecital in basiliek Koffieconcert Sluis door Blazersensemble Blazersensemble in Grote Kerk Terneuzen Billy Childish met groep in 't Beest 1 Chinese scheepsbouwkunst Jazz op het doek iiWidh- plicht'11 Hommage aan Anna Magnani ck Jagger. foto cbs man van vlees en bloed en drank in een strakke spijkerbroek. Over zijn band met Mick Jagger komen we niet veel te weten. Het boek van Bockris heeft geen scherpe randen, het is aardig in alle opzichten. Aardig om te le zen en aardig voor Keith. (DV) er ei jn nt al h lo jes te d- te Ik ed lat est an ial jl- Ik ze 'ds de Welke actrice mist het acteerta lent van Katharine Hepburn, de zucht naar roem en succes van Bette Davis en Joan Crawford, de fotogeniekheid van Marilyn Monroe en Lauren Bacall, de benen van Marlène Dietrich, de stem van Judy Garland, de on deugende humor van Ginger Ro gers, de glamour van Lana Tur ner en Rita Hayworth, de seksu ele uitstraling van Jane Russel en de geheimzinnige uitstra lingskracht van Greta Garbo - terwijl ze toch een diva is ge worden, nog wel de laatste van Hollywood? Elizabeth Taylor, in de ogen van Andrea Thain en Michael 0. Huebner. Zij hebben leven en werk van de in 1932 geboren filmster beschreven in 'Elizabeth Taylor, Hollywoods laatste diva', wat de uitgever ten onrechte een biografie heeft genoemd; het is meer een journalistiek produkt, een reportage (BZZT6H, prijs f 39,50). De stijl is die van een keuken meiden-roman; „Toen Elizabeth dit vernam, wierp ze zich hui lend op haar bed en krijste: „Ik wil een filmster worden" -ze was toen bijna tien. Het spreekt van zelf dat Howard Hughes, de excentrieke multi miljonair, uitgebreid in beeld komt. „Bij een dined in het huis van de Grangers kwam Eliza beth Howard Hughes weer te gen. „Hij gluurde altijd in het decolleté van de mooiste vrou wen ter wereld. Hij was bezeten van Liz' en Jeans tieten. Voor de lol vroegen we hem aan welke borsten hij de voorkeur gaf, en hij antwoordde eerlijk dat hij daarover geen beslissing kon ne men." Acteurs, regisseurs en journalis ten worden geciteerd zonder dat er iets duidelijk gemaakt wordt: Rock Hudson, Stewart Granger, Spencer Tracy, Za Zsa Gabor, Robert Taylor, Debbie Reynolds, Eddy Fisher, Hedda Hopper, Ri chard Burton, Robert Mitchum, Tony Curtis en vele anderen. f STEM he Garands in ofzicht jlORGEN spelen The Garands de Pinksterkermis in IJzen- pje.' Nee, dit is geen kop van ij jaar geleden, al had dat na- uirlijk goed gekund. Het is na- jjlijk precies een kwart eeuw deden dat deze 'sixties-band' j zaal Hofzicht in IJzendijke ptrad. Vorig jaar hielden The ;arands een reünie in Biervliet. Ie juichende reacties deden de jndleden besluiten weer wat aker op te treden, aal Hofzicht was in de jaren pstig toonaangevend op popge- ];ed in Zeeuws-Vlaanderen. leel bekende Nederlandse ar- jesten, onder wie Rob de Nijs, !>ter en his Rockets en Cuby id the Blizzards, maakten er m opwachting. Op de Pink- ïrkermis speelden altijd The irands. Menig muziekliefheb- gweet zich hun optredens nog (herinneren. Morgenavond la- si ze de sfeer van die tijd leven. Alle succesnummers it de sixties staan weer op het epertoire. Later dit jaar volgen :g optredens in Hoek en in tervliet. IZaterdag 29 mei; aanvang 21.00 uur. VRIJDAG 28 MEI 1993 iet i", lar lit- is ;én af- nd kl ing het fde in- 10- ida ig- 11- lin- aat ina na- in Het aat bo- op de in Pas :rst ter- ran :hi- leid an- >ot- maf llijn sti- eert ;uze inse ode nan loopt. In haar dromen communiceert Celia met haar kleindochter Pi lar, genoemd naar Hemingway's Cubaanse vissersboot. Vol van onvervulde verlangens zal groot moeder Celia uiteindelijk de warme zee inlopen als een soort offer aan de toekomst. „Vrou wen die hun dochters overleven, zijn wezen. Alleen hun klein dochters kunnen hen redden, hun kennis bewaken als het eer ste vuur", zegt Celia. Pilar (ongetwijfeld Cristina Gar cia) is op jeugdige leeftijd met haar ouders uitgeweken, woont in New York en onttrekt zich onder de dekmantel van artistiek verantwoorde invallen aan aller lei conventies. Haar tante Feli cia, Celia's dochter, lijdt aan ongeneeslijke syfilis, maar die weerhoudt haar er niet van om op Cuba achter de mannen én de op Afrikaanse leest geschoeide santeria-religie aan te blijyen ja gen. Pilars thuiskomst op het eiland, waar ze alleen nog een zeer flauwe herinnering aan heeft, is één lange, maar ook beeldende aanklacht tegen het verval en het onrecht dat het socialistische bewind van Castro heeft veroor zaakt. Pilar: „Cuba is een merk waardig ballingsoord, een ei- landkolonie. Vanuit Miami kun nen we het per chartervluchtin dertig minuten bereiken, maar we bereiken het nooit". 'Cu baanse Dromen' is een voortref felijke latijns-amerikaanse ro man, waar emotie, visie en histo rie op onnavolgbare wijze doof elkaar lopen. Christina Garcia: 'Cubaanse D'° men'. Uitg. Arena, prijs 39,50. IE BAND To the Point treedt ilgende week op in Den Dul- nrt in Hulst. Het voorprogram- wordt verzorgd door de joep Dyspepsia uit Terneuzen. the Point bestaat al vijf jaar a speelt daarvan de laatste ja- ta in de huidige bezetting. Het ■pertoire bestaat uit covers van poepen zoals Genesis, Pink Flo- d, Toto, en The Cure, maar de und maakt meer en meer eigen auziek met symfonische rock als itgangspunt. To the Point is iestijds begonnen als school- ind van sg Jansenius en ver- orgde onder deze noemer vele ptredens. Het hoogtepunt hier- was het optreden in het Fes- ral 'Beste schoolband van Ne derland', waarbij de formatie zich in de finale speelde. To the Point bestaat uit Björn Boerdam (zang en bas), Inge van Bremen (zang), Davy Wentzler (gitaar), Frank Schansema (toet sen), Misja van Waterschoot (drums) en Peter van Kouteren (toetsen). Vrijdag 4 juni, aanvang om 20.00 uur. OP DE laatste zaterdag van de maand, is het Rock 'n' roll-time in De Gravin. Dit keer komt een oude bekende naar Westdorpe: De Krikkers. Vier jaar geleden kwamen ze voor het eerst. De uit Noordwij- kerhout afkomstige groep speel de toen 'de sterren van. de he mel'. Inmiddels hebben zij al verschillende optredens achter de rug in het dijkdorp. De groep bestaat uit de gebroeders Wil (drum/zang) en Cees Slats (gi taar/zang), gitarist Piet van de Geest en bassist/zanger Rob Geilman. Na een twintigtal optredens be sloot de band een paar dagen in de studio te duiken met als re sultaat de demo 'De Krikkers - Kickin' Ass'. Op deze demo staat een compilatie van wat de band te bieden heeft. Een uitgebreid repertoire van eigen nummers (waarvoor de Slats-brothers voor het grootste deel verant woordelijk zijn) en krakers en covers. Daarbij hebben zij zich laten beïnvloeden door bluesgroothe den als Albert Collins, Johnny Copeland en door Neerlands Groep in Stille Dagen: Herman Brood. Stevige Rock 'n' Roll overgoten met een sausje blues. The Rolling Stones, Gary Moore, John Lee Hooker, allemaal ko men ze voor op de lijst van De Krikkers onder het motto: 'Let's kick some ass'! De toegang is gratis. Zaterdag 29 mei; aanvang 22.00 uur. oncertagenda Pinkpop met Black Crowes, Lenny iravitz, Living Colour, Alice in ■Jains, Bettie Serveert, Red Devils, law Boys Claw, Jayhawks en The- fflious Monster, maandag in Land- taaf Oepeche Mode, 1 juni in Rotter- am (Ahoy') Jayhawks, 1 juni in Amsterdam Paradiso) .The The, 1 juni in Utrecht (Vre eburg) Faith No More, 2 juni in Rotter dam (Ahoy') Thelonius Monster, 4 juni in ;trecht (Tivoli), 6 juni in Eindhoven iifenaar), 7 juni in Amsterdam Paradiso) Guns n' Roses/The Cult, 5 juni ^verkocht) en 6 juni in Nijmegen "eGoffert) Fishbone, 4 juni in Amsterdam •aradiso), 5 juni in Utrecht (Tivoli) Velvet Underground, 8 juni in Am- krdam (Paradiso, uitverkocht), 9 iyin Rotterdam (Ahoy') Festival of Rock'n'Beat met John- 1 Lion Jumping Jewels, Re- e the Alligators, Johnny Ken- *J&the Heralds, FBI, Hu the Mtops, Crazy Rockers, Black Dia nas, Crazy Rockers eva. op 12 Wfin Den Haag (Statenhal) Jietallica/Megadeath/Alice in funs, op 12 juni in Rotterdam ievenoord) 'ft» Ubu, 21 juni in Amsterdam aradiso) •Jethro Tull, 17 juni in Utrecht redenburg) hvveezil Zappa, 20 juni in Utrecht lboli) alfway Amsterdam met oa. Van "orrison, Melissa Etheridge, Tragi cally Hip, Luka Bloom, An Emotio nal Fish, op 20 juni Halfweg (Spaarnwoude-terrein) -Brian May, 21 juni in Rotterdam (Ahoy') -The Mission, 22 juni in Utrecht (Tivoli) -Bobby Brown, 24 juni in Rotter dam (Ahoy') - Parkpop, met Fish, Wonder Stuff, Samuel Eddy, Jan Akkerman, Galli ano, Jesus Jones, Shaman, Inner Circle, op 27 juni in Den Haag (Zuiderpark) -Sonic Youth, 29 juni in Utrecht (Tivoli) - Bed Hot Chili Peppers/Urban Dance Squad, 1 juni in Amsterdam (morgen vvk) - Torhout/Werchter, met Neil Young, Lenny Kravitz, Metallica, Black Crowes, Tragically Hip, Sonic Youth, Levellers op 3 resp. 4 juli. - Neil Young/Booker T MG's, 5 juli in Rotterdam (Ahoy') - Moskes '93, met o.a. Blues 'n Trou ble, La Lupa, Monti, Normaal op 10-18 juli en 25-26 september in Meerseldreef. - Pearl Jam, 16 en 17 juli in Rotter dam (Ahoy') -Ray Charles/Randy Crawford, 17 juli in Eindhoven (PSV-stadion). - Belgium Rhythm'n'Blues Festival met oa. Gospel Hummingbirds, Del- bert McClinton, Ann Peebles, Los Lobos, Little Jimmy King the Soul Survivors, op 17 en 18 juli in Peer (vvk 1 juni) -The Paladins/Monti Amunson, op 31 juli in Weelde, B. (Marktplein) -Ambiorex met Arno, the Scene, Claw Boys Claw, Betty Goes Green, op 1 augustus in Essen (Oude Baan) - Prince the Power Revolution, 9 en 10 augustus in Den Bosch (Bra banthallen; wk 1 juni) THEATRE du Chêne Noir - frankrijk besluit het Derde fopees Theater Festival in het •«huis in Antwerpen met twee ^stellingen van 'Anna Mag- le temps d'une messe' van and Meffre in de regie van ward Gelas en met Bernadette Wn in de rol van Anna Mag- ket stuk, dat op zaterdag 29 zondag 30 mei wordt opge- zien we Magnani haar °'ste rol, maar daarom niet de j ®Vlgste, tijdens haar begrafe nis. Magnani, 'Mama Roma', anse actrice die geado- werd door Fellini, Pasolini Rossellini en die een Oscar Zij bouwt de sacristie om een theaterloge en vertelt publiek over haar zoon, de (framan, haar slapeloosheid, f,pmenkaanse cinema, Sophia c'11 en andere jonge actrices die haar plaats innemen. De vrouw met het temperament als een vulkaan beseft dat ze een rebel was in hart en nieren, die afscheid neemt van het publiek en het leven. Aanvang 20.30 uur. In de KNS, grote zaal stads schouwburg wordt tot 14 juni op woensdag tot en met zaterdag en zondag om 15.00 uur 'Dansen op Lughnasa' van Brian Friel in een vertaling van Walter van den Broeck gespeeld. Het stuk ver wijst naar een Iers oogstfeest, genoemd naar de heidense God Lugh. In het Casino Knokke zet de Compagnie Aime de Ligniere de choreografie Carmen op de plan ken, op muziek van Schtsche- drin, naar Bizet. De voorstelling is op 29 mei, vanaf 21.00 uur. De voorstellingen in de KNS be ginnen om 20.00 uur. De Vlaamse Opera staat voor een uitdaging. Vanaf september 1993 brengt zij grote operapro ducties in twee belangrijke Vlaamse steden: Antwerpen en Gent. Op 2 september gaat in Gent een van de mooiste opera gebouwen van Europa, na een grondige renovatie, weer open. Om twee steden te kunnen be dienen worden 32 extra perso neelsleden in dienst genomen. De subsidie wordt met een klei ne honderd miljoen B.Fr. ver hoogd, maar de producties ver dubbelen. De Vlaamse Opera maakte een turbulente ontwikkeling door. Aan de start van het vijfde seizoen heeft het een plaatsje veroverd tussen de grote Euro pese Operahuizen en het pro gramma 1993-1994 is daarom met zorg samengesteld. De di rectie wil geen vermindering van kwaliteit en staat daarom voor flinke financiële proble men. De premières van de acht ope raproducties (7 scenisch en 1 concertant) worden afwisselend gebracht in Gent en Antwer pen. De reeks voorstellingen wordt steeds aansluitend ge bracht in beide steden. Hiermee wordt iets van de kosten afge knabbeld. Solisten, koor en or kest werken elke productie in een afgesloten periode af en dit voorkomt extra reis- en vergoe- dingskosten. Volgens intendant Mare Cle- meur is er een lichte verschui ving in de smaak van het pu bliek zichtbaar, steeds minder aanhangers voor het ijzeren re pertoire en vraag naar heden daagse opera's. Ook is de grote stroom bezoekers uit Neder land opmerkelijk. Ongeveer 9 procent van de abonnementen worden aan de man gebracht in Zeeland en Noord Brabant. Nu Gent opengaat wil men een grote promotiecampagne be ginnen in Lille. Beleid Ondanks de smal bedeelde sub sidies blijft de Vlaamse Opera 'La Cenerentola' van Rossini komt terug in Vlaanderen trouw aan de uitgestippelde be leidslijnen: per seizoen één ba- rokopera, één hedendaags werk en één Pucciniproductie. Het operagebouw in Gent wordt geopend met de tweede symfonie (Auferstehung) van Mahler op 2 september. De Vlaamse Opera blijft de belan gen van de eigen musici verde digen. In bijna alle producties werkt een Belgisch kunstenaar of musicus mee. Sopraan Hilda de Groote soleert tijdens het openingsconcert. Het echte operaseizoen wordt op 23 september geopend met Otello van Verdi o.l.v. Stefan Soltesz, met in de titelrol Cor- neliu Murgu. Weinig operahui zen in Europa hebben de laat ste jaren met regelmaat een belangrijke hedendaagse crea tie uitgebracht. Na de wereld creaties van Das Glas im Kopf, Silent Screams, Difficult Dreams, Un malheureux vêtu de noir, en de creatie voor de Benelux van King Priam, wordt volgend seizoen Benjamins Brittens opera Billy Budd voor België gecreëerd. De Puccinicyclus wordt voort gezet met La Bohème o.l.v. van vaste gastdirigent Silvio Varvi- so en in regie van Robert Car- sen. Eveneens een zeldzaam heid is de programmatie van een barokopera per seizoen. Deze keer wordt L'Incorona- zione di Poppea van Montever di gebracht o.l.v. René Jacobs in de regie van Gilbert Deflo en met barokorkest met authen tiek instrumentarium. Traditie De Parsifaltraditie wordt opge heven en omgevormd tot een Wagnertraditie. Elk seizoen Parsifal bleek voor vele opera liefhebbers teveel van het goe de. In de paastijd van 1994 wordt Lohengrin van Wagner gespeeld. Met deze productie wordt ook de jaarlijkse pro grammatie van een opera met een thematiek, verbonden met Vlaanderen, ingezet. Eén herhaling slechts in het komend seizoen: de spraakma kende 'La Cenerentola' van Rossini, met dezelfde cast en regie (Guy Joosten). Een pro ductie waarmee de jonge Vlaamse regisseur zijn succes volle Europese carrière begon. foto annemie augustijns Verder vermeldt het repertoire het meesterwerk van de Weense operette 'Die Fledermaus' van Strauss en de concertante uit voering van Saint Saëns Samson et Dalila met het de buut van mezzosopraan Floren ce Quivar als Dalila. Muzikaal directeur Stefan Sol tesz dirigeert vier van de zes concerten die het orkest, soms samen met het koor, van de Vlaamse Opera verzorgt. De programmatie van de concerten meldt grote werken zoals het War Requiem van Britten, Nuits d'été van Berlioz, Stra vinsky's Sacre du Printemps en Zemlimski's Lyrische symfonie. Het publiek kan kiezen uit 17 verschillende abonnementen en voor de jongeren van 16 tot 26 jaar zijn er flinke reducties. Hiervoor is de jongerenclub 'Cherubino' opgericht. De abonnementen verkoop voor hen die al geabonneerd zijn is bezig. Vanaf 1 juni kan ieder een terecht bij de Vlaamse Ope ra. Voor inlichtingen kan ge beld worden naar Antwerpen: 09-32.3.2336808 of Gent 09-32.91.230681. IN HULST wordt elk jaar voor en na de zomerschoolva kantie een reeks orgelconcer ten verzorgd door organisten met internationale faam. De reeks in de Willibrordus- basiliek begint op vrijdag 4 juni met een recital door An ton van Kalmthout, organist van de Sacramentskerk Breda en de alt Jakobijn Wallis. Zij brengen een gevarieerd pro gramma met werken voor alt en orgel van Chr. Huygens (psalmen), Vivaldi, Haydn, Al bert de Klerk (Geestelijke lie deren) en H. Andriessen (Ma ria Zart). Van Kalmthout speelt daarnaast een aantal solostukken zoals een Passa- caglia van Buxtehude, Koraal vorspiel van krebs, Fantasie en Fuga van Bach, orgelfanta sie van Louis Toebosch en twee orgelcomposities van Van Beethoven. Toegangs kaarten een half uur voor aan vang in de basiliek. Het concert begint om 20.00 uur. IN DE raadzaal van het stad huis in Sluis is er zondagmor gen weer een koffieconcert. Deze keer treedt het Zeeuws en Vlaams Blazersensemble er op, onder leiding van Filips Pieters. Het ensemble heeft de wat ongebruikelijke bezetting van 2 hobo's, 2 klarinetten, 2 hoorns en 2 fagotten, zoals die rond 1800 heel populair was. Op het programma staan wer ken van onder anderen Mozart (delen van Don Giovanni), L. van Beethoven, Gordon Jacon en Dvorak (Slavische dans nr.8). De toegang is gratis. Zondag 30 mei; aanvang 11.00 uur. VANAVOND vindt in de Gro te Kerk van Terneuzen een bijzonde concert plaats. Een blazersensemble uit het voor malige Oost-Duitsland zal de len van zijn repertoire ten ge hore brengen. Het Blechblaser Ensemble van de muziek school te Wernigerode, onder leiding van Dietmar Berthold, komt op uitnodiging van de commissie orgelconcerten Ter neuzen. Zes trompetten, drie hoorns en zes trombones brengen muziek voor koperblazers uit verschil lende stijlperioden. Op het programma staan composities van onder anderen Schein, Praetorius en Telemann. Het concert wordt afgewisseld met orgelintermezzi van Jos Ver poorten. Vrijdag 28 mei; aanvang 20.30 uur. NA EERDER in 't Beest te zijn geweest met zijn bands The Milkshakes en Thee Head- coats, komt Billy Childish nu naar Goes met zijn meer akoestische groep The Black- hands. Dat wil zeggen, Thee Headcoats, uitgebreid met een accordeonist, een theekist bassist en een trompettist. Ze spelen een mengeling van zy- deco, cajun, blues, country en andere 'roots'-stijlen en dit al les met een flinke punkrock- intensiteit. In het voorpro gramma spelen Billy's plaats genoten (uit Rochester, Kent) en 'streetfolkers' The Singing Loins. De entree bedraagt 10,00 (CJP 8,50). I Zaterdag 29 mei, aanvang 22.00 uur. Billy Childish foto kyra 0 SL art o. van Europa 1993 ANTWERPEN 93 werkt de ko mende week vijf concerten af. Een fors aanbod met veel va riatie. In de Sint Augustinus- kerk wordt zaterdag 29 mei de eerste uitvoering van de Mat- thauspassie in een gerecon strueerde versie van de verge ten Vlaamse meester Johannes de Nasco vertolkt. De Nasco componeerde in de stijl van Willaert en de Rore. Het Dae- dalusensemble voert de passie uit. Een dag later, op zaterdag 30 mei, verzorgen de musici van het Orlando Consort een concert met werken van Vlaamse polyfonisten zoals Obrecht, Perotin en Ockeghem. Joris Verdin is de organist in een recital dat gewijd wordt aan Messiaen. Hij speelt op het orgel van de Kristus Koning kerk 'Méditation sur le Mystère de la Sainte Trinité'. Op dinsdag 1 juni speelt het Nieuw Belgisch Kamerorkest o.l.v. de Amerikaanse dirigent Victor Yampolski in de Singel. Op het programma staan de tweede symfonie van L. van Beethoven en het concerto in D van Stravinsky. Zeer speciaal deze avond is de vertolking van het pianoconcerto van Feldman door de pianist Jean Luc Fafchamps. Feldman laat zich net als Cage leiden door intuï tie, los van elk systeem. Een dag later wordt in de Sin gel de derde symfonie van Men delssohn en Nuits d'été van H. Berlioz uitgevoerd door het Or- chestre des Champs Elysees o.l.v. dirigent Philippe Herre- weghe. Gent In de Sint Pauluskerk (vlakbij het Sint Pietersstation) in Gent treedt zondag 30 mei om 20.30 uur het English Baroque Choir uit Londen op. Het brengt een programma met vokale werken van Byrd, Gibbons, Tallis, Purcell, Elgar, Bruckner, Alleg- ri en Vaughan Williams. Het zelfde concert vindt zaterdag 29 mei om 20.30 uur plaats in de Sint Jacobskerk in Antwer pen. De concerten beginnen om 20.00 uur, tenzij anders ver meld. Nieuw Belgisch Kamerorkest foto archief de stem Dirigent Philippe Herre- weghe. foto archief de stem IN HET Nationaal Scheepvaart museum in Antwerpen wordt tot eind dit jaar een tentoonstelling gehouden over de vormenrijk dom van de Chinese scheeps bouw. In 1925 ontdekte de con servator van het Antwerpse mu seum een prachtige collectie in een bergplaats in het museum in Brussel. De collectie werd over gebracht naar Antwerpen. Waar de modellen precies van daan komen is niet duidelijk. Bekend is dat de Chinezen ze eind 19de eeuw vervaardigden om het buitenland de vormen- weelden van hun schepen te la ten zien. In 1948 is men begon nen aan de restauratie en 85 modellen zijn volledig hersteld. De expositie geeft een algemeen overzicht van de Chinese scheep vaart op het einde van de vorige eeuw. De nadruk ligt op de rijke verscheidenheid van de inheem se scheepstyperi en op de belang rijke technische innovaties die in China werden ontwikkeld. Ver der is er een diorama van een Chinees rivierlandschap en een haven en scheepswerf en ook is er een reconstructie te .zien van het scheepsdek van een Chinese jonk. De leerzame expositie laat ook de geografische spreiding zien e.n de verschillende functies van schepen van vissersboot tot en met woonboot en politieboot. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten op maandag. IN HET Terneuzense stadhuis is momenteel een expositie te zien van werk van de schilderende jazzliefhebber Simon Kramer. Hij wilde zijn favoriete muziek beeldend uitdrukken en kon daarbij dankbaar gebruik maken van de diensten van het Willem Breuker Kollektief. Kramer kende Breuker al vanuit de periode dat hij regelmatig decors maakte voor de mu- ziektheaterprodukties van het kollektief. Hij was enkele malen aanwezig bij de repetities van de 1 O-mans formatie en maakte daar snelle sfeertekeningen in krijt. Later werkte hij de schet sen uit in zwart/wit en kleurim pressies, gouaches en olieverf schilderijen. In 1940 in Amsterdam geboren, studeerde Kramer eind jaren vijftig aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, de latere Rietveld Academie. De fi guren in zijn jazz-interpretaties zijn voornamelijk door contou ren aangeduid en de compositie biedt interessante doorkijkjes met vleugel, drums, trombone, contrabas en bladmuziek. Tot 16 juni; tijdens kantooruren. Een schetsje van jazzliepiebber Simon Kramer. Nog te zien AARDENBURG - Galerichel, Weststr. - 'Kant en zilder,: Hedendaags kant van José van Pamelen en oude kant uit haar collectie. Geop. vrij. t/m ma. 14-17 u. (tot 11 juli). BRESKENS - VSB-Bank - Zeegezichten van Lotte Kim. Tijd. openingstijden (tot 2 juli). CLINGE -Galerie Esprit, Gravenstr. - Mi chael Jepkes: grafiek. Jan van Wil- genbrug: keramische sculpturen Wim Bakker: schilderijen. Geop. do. t/m zo. 13.30-17.30 u. do. ook 19-21 u. (tot 7 juni). GOES - Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Landschappen en stillevens van P.C. Wonaergem (f1974). Geop. di. t/m vrij. 13-17 en za. 13-16 u. (tot 4 juli). HULST - Streekmuseum - 'Reinaert in onze streken'. Geop. ma. t/m za. 14-17 u. in aug. ook zo. (tot 6 sept.). - Galerie Rattenfanger - Aquarellen van Liesbeth Huser. Foto's van Wim Krull en grafiek van Rian Krull. Geop. do. t/m ma. 13.30-17.30 u. (tot 11 juli). MIDDELBURG - Zeeuws Museum - Leen Quist: keramiek rond het thema 'Noorde lijke Traditie'. Geop. di. t/m vrij. 10-17 u. za. t/m ma. 13.30-17 M. ma. gesl. (tot 9 aug.). -De Vleeshal - 'De torens der lan- terfantsters', werk van Patrick Ray naud. Geop. dag. 13-17 u. ma. gesl. (tot 31 mei). - Zeeuwse Bibliotheek - Art=Start Museum. Project van Ko de Jonge. Nieuwe reeks kunstboekjes van oa. Michael Fox, Gaglione, Johan van Geluwe en Rolf Glasmeier. Geop. ma. 17.30-21 u. di. t/m vrij. 10-21, za. 10-13 u. (tot 9 juni). SBK, Kuiperspoort - Sander Lit- tel: schilderijen. Geop. di. t/m za. 13-17 u. (tot 4 juli). SLUIS -Raadskelder Stadhuis - Aquarel len van Trees de Vree. Olieverfschil derijen van Marianne Impens. Geop. dag. 10-17 u. (tot 3 juni). TERNEUZEN - Stadhuis - Schilderijen van Simon Kramer. Jazz-interpretaties op doek van het Willem Breuker Kollektief. Geop. tijd. kant. uren (tot 15 juni). - Churchillhote! - Silvia van Kam pen: olieverf- en pastelschilderijen. Geop. tijd. horeca-uren (tot 31 mei). VLISSINGEN -Bibliotheek, Lange Zelke - 'Twee x twee Kwadraat', werken van Hans Bommelié. Geop. woe. t/m vrij. 12-17 u. do. ook 18-20 u. (tot 30 mei). IJZENDIJKE - Streekmuseum, Markt - 'Zicht op ceinturen', ceinturen uit verschillen de culturen uit de collectie van Liban Pollet. Geop. werkd. 10-12 er; 13-17 u. za. en zo. 14-17 u. (tot 7 nov.). ASSENEDE - Galerij Pim de Rudder - (vanaf 30/5) Hedendaagse Roemeense kunst. Geop. vrij. t/m zo. 14-18 u. (tot 21 juni). ANTWERPEN - Scheepvaartmuseum - 'Scheve schepen', de vormenrijkdom van de Chinese scheepsbouw. Geop. dag. 10-17 u. ma. gesl. (tot 31 dec.). -Wandelgang De Singel - Ontwer pen en maquettes van architect José van Hee. Geop. di. t/m zo. 14-18 u. (tot 21 juni). - Etnografisch Museum - Korea, na tuur, religie en keramiek. Geop. dag. 10-17 u. ma. gesl. tussen 1 en .20 mei gesl. (tot 6 juni). GENT -Museum voor Schone Kunsten - Neo-impressionist Theo van Ryssel- berghe. Geop. dag. 9.30-17 u. ma. gesl. (tot 6 juni). - Museum voor Hedendaagse Kunst, Citadelpark - 'Rendez(-)vous'. Per soonlijke eigendommen en objecten van Gentenaren gepresenteerd in de eigen wereld door de kunstenaars Jimmie Durham, Ilya Kabakov, Henk Visch en Huano Yona Pi na- Geop. dag. 9.30-17 u. ma. gesl. (tot 27 juni). -Galerij Kunst-zicht, Overpoortstr. 65 - 'Spelen met Minderheden', col lages van toneelkunstenaar Tont» Brulin uit Hulst. Geop. werkd. 11-14 u. (tot 30 mei). - Museum voor Sierkunst - Henry v.d. Velde, een Europees kunstenaar in zijn tijd. Geop. di. t/m zo. 9.30-17.00 u. 31 mei, 19 en 26 juli geop. (tot 4 aug.). LOKEREN -Galerie De Vuyst, Kerkstr. - Zo- mertentoonstelling 'Impressionisme en kunstbezit in ieders bereik' Ge op. dag. 10-12 en 14-18.30 u. maan dagochtend en dinsdag gesloten (tot 1 juli en van 19/8 tot 19/9). DE FILM La Carosse d'or is een hommage aan de actrice Anna Magnani. De film wordt in het kader van de derde Europees Theaterfestival gedraaid in thea ter 't Appeltje in Antwerpen. De film is van 1952 en gebaseerd op een stuk van Mérimé. Een Commedia dell'arte gezelschap uit Italië gooit het geordende leventje aan het hof van de Spaanse kolonie in Zuid Ameri ka in de 18de eeuw grondig in de war. De ster van de groep is Camilla (Magnani), die de rol van Colombina speelt, haar vriend is Felipe een mooie Itali aan. Dan dagen twee rivalen op: een stierenvechter en een vice- koning. Camilla moet kiezen tus sen deze drie mannen die ieder op hun eigen manier het geluk beloven. Zaterdag 29 mei om 14.00 en om 23.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 21