'CDA wees wao-ingreep af Twee peuters verbrand na explosie in Baarle vakantie En nu de uitslag nog Ex-vice-premier De Korte: Staatssecretaris De Graaf had plan klaar Steengrillen, Het raadsel van Rubens Zes doden bij ontploffing bij Uffizi-museum Florence Politie Bergen op Zoom houdt jeugdbende aan mij ATELIER DE BRUI JNi Ook Gullit weg bij Milan Merijntje 'Verschrikkelijke ramp' in woning boven café bij camping Rustoord Vertrouwen in Van Rooijen Lamont verlaat Britse kabinet Haarhuis klopt Ferreira net iets anders. 4Die sexshop-mannen kwamen elke week AUTO VERKOOP Lord spreekt, na 43 jaar stilzwijgen EERLIJK AMBACHTELIJK HANDWERK Ontworpen en vervaardigd in ons eigen atelier. Sieraden voor de vrouw of man van deze tijd met gevoel voor stijl en kwaliteit. Ll-lt-l™GOUDSMID.JUWEUER o Lange Nieuwstr. 30 (achter de kerk), Hulst, 01140-10473, 1 DE STEM v%ODEV losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang VRIJDAG 28 MEI 1993 billend zijn en in hoeverre teren? Paul Witteman en ans Galjaard praten op vijf kheid tussen mensen. Van- Galjaard aantonen dat het e eeuw politieke en sociale vorden vervangen door het anmiddag een portret van de an Gordijn (1932). Gordijn is rtretten in opdracht, onder n vrije werk. Gordijn voelt lga Ruebsamen, die aan het ,n het woord komt over hun Nederlandse komische serie onder de titel 'Durchgehend 6 gangen, belooft de ARD dj is het leuk om Dirkje eens lalheid hard toesloeg. interview met de Italiaanse' aandacht voor het feest ter van de Televizierring-nomi- Krabbé. Deze acteur is net as en vertelt over zijn aandeel elijknamige boek van Hella bioscopen. uit 1984 van Sophia Turkle- Kants en Anne Jemison. Een „uropa om een nieuw leven in n van haar beste vriendin. Zij Silver City terecht en worden niet bepaald met open armen speelfilm uit 1987. Regie: Jerry olds. Liza Minnelli en Richard acht als verschillende mensen -onderzoek dat hij doet in een inschuld en helpt hem de echte ïse speelfilm uit 1971. Regie: arie Dubois, Paul Crauchet en hrijver trekt samen met zijn n zwarte straatveger naar het I) speelfilm uit 1951 (zwart-wit). bllen: Burt Lancaster, Joanne vee stiefbroers proberen op een erdienen. Dat wordt hen wel iden van twijfelachtig allooi. K DE VERSCHILLEN Ruud Gullit foto anp Milaan - Nadat een dag eer der Frank Rijkaard verkon digde na dit seizoen op te stappen bij zijn voetbalclub AC Milan, liet gisteren ook Ruud Gullit weten dat hij Milan zal verlaten. Gullit verlaat de ploeg om dat hij het gevoel heeft dat AC Milan van hem afwil. „Ik voel gewoon dat ze wil len dat ik vertrek. Er werd mij een baan aangeboden bij de club. Maar ik wil nog steeds voetballen. Met geld heeft mijn beslissing om bij Milan op te stappen niets te maken." Op de vraag waar Gullit volgend séizoen zal spelen, wilde hij aanvankelijk niet antwoorden, maar na enige aarzeling zei hij: „Het is best mogelijk dat ik met Frank Rijkaard in de nieu we competitie voor dezelfde club zal spelen." De geruch ten in Milaan dat de Neder landers naar Amerika zou den gaan, werden door Gul lit bevestigd noch ontkend. VERVOLG OP SPORT - BI -\ IN DEZE KRANT: 1 vandaag 4 katernen 1 Achtergrond A2 1 Binnenland A3 1 Buitenland A4- 1 Economie A5 I Beurs A6 1 Sport deel B I Zeeland deel C 1 Grote Gids deel D -1 RTV-programma's D5 l^r:? ■Mnoi 'i00' uba Mnpeqos 'uanoq uauais 'si0Jj 'japuo uauais '6eeji| 'uaftoqsl Dachten zeker dat het een spermabank was? Van onze verslaggever Rond kwart voor vier 's middags sponningen en stond het pand Mevrouw A. Slockers, exploitan- hulp te bieden. hoorden voorbijgangers een vrijwel meteen in lichterlaaie. te van camping Rustoord, zat in Tijdens een inderhaast beleg T» 1 \T„ nmi 11.1.1 1 1. i Lnr.1, iir/iwi»irt noVit-nr VinF onfn loon nnnnnnnforon+in Ttxf+Q KiirrTOrnüC Baarle-Nassau - Twee peu ters uit Baarle-Nassau, de vierjarige Deborah en de driejarige Nathalie Tempe laars, zijn gisteren levend verbrand nadat hun ouderlij ke woning door een ontplof fing werd verwoest. Burge meester J. Hendrickx sprak gisteravond van een 'ver schrikkelijke ramp'. Rond kwart voor vier 's middags hoorden voorbijgangers een enorme knal in het horecapand, het voormalige café 'Den Open Haard' aan de toegang tot cam ping Rustoord aan de Bredase- weg. Het pand werd gerenoveerd. Va der Tempelaars had als nieuwe huurder het pand al in de verf gezet. Na de knal, vermoedelijk veroorzaakt door een gasont ploffing, vlogen ruiten uit hun sponningen en stond het pand vrijwel meteen in lichterlaaie. De brand is ontstaan op de ver dieping boven het café, waar de twee meisjes op dat moment la gen te slapen. Een derde kind, een jongetje van twee jaar, kon Tempelaars met een kennis uit de slaapkamer redden. Een vierde kind van het gezin was op het moment van de ramp niet in de woning aanwezig. Ook de moeder was niet thuis; zij deed boodschappen in Breda. Mevrouw A. Slockers, exploitan- te van camping Rustoord, zat in haar woning achter het café toen ze de ontploffing hoorde. „En daarna leek het wel op dichte mist. Het is werkelijk verschrik kelijk. Het gezin woonde hier pas een maand. Het café zou binnenkort worden geopend", zegt ze geschokt. Haar man, die in de buurt was, rende meteen met een aantal campinggasten naar het café om hulp te bieden. Tijdens een inderhaast belegde persconferentie zette burgemees ter Hendrickx gisteravond uit een dat de hulpverlening snel op gang kwam nadat vanaf 15.44 uur vier meldingen over de brand waren binnengekomen. De uitslaande brand werd be streden door de korpsen van Baarle-Nassau en -Hertog. Ook de eigen brandweer van camping Rustoord verleende assistentie. llerneuzen - De gemeenteraad llemeuzen heeft wethouder J. I van Rooijen gisteravond het ver- I trouwen geschonken. De wet- I houder zou geen enkel persoon- I lijk voordeel hebben gehaald uit I zijn contacten met architect B. Toorenman inzake de ontwikke- van het plan Steenen Beer. IIZIE ZEELAND - C1 tonden - Norman Lamont heeft sisteren ontslag genomen als mi- I raster van Financiën van Groot- I Brittannië. Minister van Binnen- landse Zaken Kenneth Clarke is I zijn opvolger. Premier John Ma jor had eerder aangekondigd vijzigingen in zijn kabinet door I te zullen voeren. Dit om tege- I moet te komen aan 'de groeiende I onvrede bij zowel de kiezers als bij leden van zijn eigen Conser vatieve partij. 1ZIE BUITENLAND-A4 Parijs - Paul Haarhuis heeft in ie tweede ronde van het manne- menkelspel tijdens de Open franse de als veertiende ge plaatste Zuidafrikaan Wayne ferreira uitgeschakeld. Haar huis, tachtigste op de wereld ranglijst, won in vier sets: 4-6 ®-3,6-0, 7-6. 'ZIE SPORT - B1 Het is volbracht. Voor ruim. 190.000 eindexamenkandidaten is de zomervakantie begonnen. Havo'ers en vwo'ers sloten de centraal schriftelijke eindexamens gistermiddag af met een zwaar wiskunde B. De spanning is niet weg, want op de uitslag moeten ze nog een paar weken wachten, maar de druk is van de ketel. Op het Mencia de Mendoza lyceum in Breda werd er een fles champagne op leeggespoten. Het drinken volgde pas daarna in de binnenstad. ZIE OOK ACHTERGROND-A2 foto de stem/johan van gurp (ADVERTENTIES) voor de komende vrije dagen vindt u bij ons schitterende zomerjaponnen en setjes v.a. sa- Heeft u 'n feest? Dan moet u eerst bij studio-Mode-2000 geweest zijn voor o.a. cocktail- partykleding. In maten 34-50. Cinnekenstraat 118, Breda Burg. Baumanlaan 124a, Rotterdam WEDEROM IN BERGEN OP ZOOM GROOTSE 7 Brabantse dealers brengen 130 auto's ter verkoop KIJK- EN VERKOOPDAGEN VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG 28 MEI 29 MEI 31 MEI 14-21 UUR 10-18 UUR 10-18 UUR om de hoek van de Moerstraat- sebaan en de Pergolesilaan Van onze verslaggevers Hulst - „Die sexshopmannen kwamen elke week, allemaal met contanten, guldens, fran ken en marken, dertigdui zend, veertigduizend gulden, een ton per keer, in plastic zakken. Crimineel geld? Wie zegt dat? .Zwart geld? Dat kunnen wij toch niet zien. En als bank zeg je niet: Breng maar naar een ander. Als we toen die goeie zaken niet hadden gedaan, hadden we nou in Hulst niet zo'n mooi, nieuw bankgebouw gehad." In het Land van Hulst zijn ze niet echt geschrokken van publi- katies over het mogelijk witwas sen van crimineel geld door de Rabobank. Uit de hier geciteerde uitspraak van iemand uit het bestuurders circuit van de Rabobank in Hulst blijkt dat men in de grens streek nog altijd over een elasti sche bankmoraal beschikt. Té elastisch, vond de hoofddirec tie van de Rabobank in Utrecht al op het eind van de jaren '80. En daarom moest een aantal topmedewerkers van het Hulster filiaal de laan uit. Zij deden wat al te gretig zaken met figuren wier namen herhaaldelijk in de krant kwamen vanwege mogelij ke betrokkenheid bij criminele activiteiten. Echt schoon schip maakte de Rabo-hoofddirectie bij de vestiging in Hulst pas in 1991. Het weekblad Elsevier publi ceerde deze week een reportage over de nauwe banden tussen enerzijds de Hulster Rabobank en anderzijds de Amsterdamse pornokoning Charles Geerts en diens Zeeuws-Vlaamse adviseur G. Cok uit Sluis. Cok is, zoals uit onderzoek van De Stem uit 1985 bleek, via belangen en deelnemingen een van de hoofdrolspelers in wat in Zeeuws-Vlaanderen bekend staat als 'De BV', een conglome raat van bedrijven dat zich, over de grenzen van 'onder- en bo venwereld' heen, bezighoudt met beleggingen, projectontwikke ling, sexshops en pornovideo's. De sexbusiness liep in de jaren '80 via Sandereijn bv in Terneu- zen, een bedrijf dat inmiddels is omgedoopt tot Nyco Holding. De financiële relatie van San dereijn met de Rabobank was slechts een van de uiteinden van het web van 'De BV'. Pogingen van Justitie sinds 1986 De Rabobank in Hulst: een mooi, nieuw gebouw dankzij 'goeie zaken'. foto camile schelstraete om in Zeeuws-Vlaanderen het web van 'De BV' te ontrafelen zijn tot nu toe mislukt, invallen van de FIOD bij Cok in Sluis en Sandereijn ten spijt. „Die relatie was strikt legaal," zegt de plaatselijke Rabobank- bestuurder, „de bank was er goed mee. Het was een van de beste klanten." Zo droeg de sex business voor een belangrijk deel bij aan het balanstotaal van on geveer 500 miljoen in 1985, niet gering voor een Rabofiliaal van het formaat Hulst. Rabobank-woordvoerder K. Boutens weerspreekt de samen hang met grote stelligheid: „Wat in Hulst is gebeurd, heeft niets te maken met het feit dat het een grensplaats is of de aanwezig heid van sexshops. Dit had net zo goed in Den Helder of Zwolle kunnen gebeuren." M VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Londen - Na 43 jaar zwijg zaam luisteren heeft een af gevaardigde gisteren zijn sprekersdebuut gemaakt in het House of Lords. Baron Trevor uit Wales kon zich niet langer beheersen in een debat over hervormingen binnen het regionale politie apparaat. De 64-jarige Lord, die zich had voorgenomen alleen te zullen spreken wanneer hij werkelijk iets te zeggen had, informeerde verbijsterde mede-Lords over zijn be zorgdheid om politie-auto- riteiten afhankelijker te ma ken van politieke benoe mingen. Trevor werd voor zijn on verwachte bijdrage gefelici teerd door collega Lord Allen of Abbeydale. „Ik hoop dat het niet al te lang zal duren voordat we nog eens van u horen", sprak hij. Lord Trevor, bepaald geen politieke havik, verbrengt het grootste deel van zijn tijd met jagen en vissen. In de schaduw van de grote Antwerpenaar Peter Paul Rubens duikt de naam van leerling Willem Paneels op. Rubens be waarde in zijn 'cantoor' getekende studies van antieke sculpturen en renaissance-voorbeelden. Het blijkt dat Paneels deze ateliergeheimen kopieer de en meenam. Was Paneels een dief of een bescheiden kopiïst. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Door Jan Greyn Den Haag - Premier Lub bers en minister De Ko ning (Sociale Zaken, CDA) hebben begin 1989 een stokje gestoken voor drei gende ingrepen in de wao. De twee CDA-politici verwier pen een blauwdruk om de explo sieve groei van de wao een halt toe te roepen. Deze blauwdruk was geproduceerd door staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken, CDA) na herhaald aandrin gen van de ministers Ruding (Fi nanciën, CDA) en De Korte (Economische Zaken, WD). Deze onthulling is afkomstig van WD-Kamerlid De Korte, vice- premier in het kabinet Lubbers II. Staatssecretaris De Graaf be vestigde gisteravond dat hij ei gener beweging een plan heeft ingediend om opnieuw in te grij pen in de wao. Hij ontkent echter dat Lubbers het plan torpedeerde. Volgens De Graaf is het plan niet meer in bespreking gekomen omdat het kabinet op 2 mei 1989 is geval len. De Graaf zal vandaag als getui ge verschijnen in het verhoor van de parlementaire enquête commissie. De oud-staatssecre taris gaat ervan uit dat de com missie hem over dit gestrande wao-plan aan de tand zal voelen. Het wao-plan van De Graaf werd volgens De Korte één keer besproken in de zogenaamde 'vijfhoek', het vaste beraad van de premier en de ministers van Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken, Financiën en Economi sche Zaken. Ook De Graaf zelf was bij de bespreking aanwezig. De plan nen van De Graaf behelsden een ingrijpende wijziging van het wao-stelsel met kortingen op de uitkeringsduur, zoals in de hui dige wao-plannen. Premier Lubbers en minister De Koning maakten -volgens De Korte- hun collega's duidelijk dat het 'te vroeg' was voor ingre pen in de wao. Na afloop van de vergadering kregen de bewinds lieden allemaal het verzoek om de blauwdruk (vervat in een ver trouwelijke 'blauwe brief') weer in te leveren. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Het blijft wisselvallig weer. In de ochtend veel bewolking met kans op een enkel buitje. Later op de dag opklaringen. De west- tot noordwestenwind is overwegend matig. Van onze correspondent Aart Heering Florence - De ontploffing die gisterochtend het historisch centrum van Florence heeft getroffen is veroorzaakt door een autobom. Zeker zes personen zijn om het leven gekomen en dertig mensen raakten gewond bij de aanslag, die zware schade toebracht aan het vermaarde Uffizi museum en nabijgelegen Palazzo Vecchio. Directeur Elveno Pastorelli van de burgerverdediging zei dat de ontploffing gelijkenissen ver toonde met een autobomaanslag op 14 mei in Rome, waarbij 23 mensen gewond raakten. De po litie vermoedt dat die ontplof fing het werk was van de maffia. Aanvankelijk werd een defecte gasleiding als oorzaak be schouwd, maar ook de Floren tijnse antimaffia-procureur Pier Luigi Vigna, die vanmorgen vroeg poolshoogte kwam nemen op de plaats van de ramp, zag overeenkomsten met vroegere autobomaanslagen. De ontploffing, die kort na één uur in de hele stad te horen was, heeft een middeleeuws pand van binnen volkomen weggeblazen. Bergingsploegen vonden de eer ste doden, twee kinderen, kort na vier uur. De explosie sloeg een meer dan twee meter diepe krater in het wegdek. Volgens deskundigen moet daarom zeker honderd kilo explosieven zijn gebruikt. Het vier verdiepingen tellende Palazzo Vecchio werd zwaar be schadigd, evenals een aangren zend appartementsgebouw. Ook het nabijgelegen Uffizi-complex werd door de klap getroffen. Op de hoogste verdieping werd een deel van de overkapping vernield. Bij een eerste inventa risatie bleken ten minste vier schilderijen - van de Italiaanse meesters Gherardo délle Notti, Sebastiano del Piombo en Manf- redi - onherstelbaar vernietigd. In het Uffizi hangen verder ook werken van Michelangelo, Leo nardo da Vinci en Botticelli. De zeer belangrijke kunstwerken in het museum, zoals de schilde rijen van Michelangelo, bleven ongedeerd omdat ze achter ko gelvrij glas tentoongesteld wor den, met het oog op vandalisme. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Met de aanhouding van zes Bergse jongeren heeft de politie van Bergen op Zoom een groot aantal berovingen en diefstallen van tasjes opgelost. De verdachten zijn tussen de vijftien en achttien jaar oud. Zij roofden met grote regelmaat tasjes van oudere dames op straat. Volgens een politie woordvoerder hebben de jonge ren sinds begin dit jaar zo'n twintig handtassen geroofd. Ook heeft de groep zich volgens de politie sinds begin dit jaar zeker twintig keer schuldig ge maakt aan de beroving van an dere jongeren, meestal in het weekend. Ze omsingelden hun slachtoffer, vroegen om geld of sigaretten, en haalden vervol gens de zakken van de belaagde leeg. Bij verzet sloegen of schop ten zij op de persoon in. De politie weet niet hoeveel be rovingen de groep nog meer op haar naam heeft staan. „We den ken dat een aantal mensen geen aangifte heeft gedaan." De jongeren zijn de afgelopen weken opgepakt, een enkeling is op heterdaad betrapt. Hoeveel de groep in totaal heeft buitgemaakt, is niet bekend. Volgens de politie maakte ze het geld op aan sigaretten, drank en gokken. GULLIT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1