i-Party" Voorjaarsnota Axel 'omarmd' Verenigingsman wint cultuurprijs Axel DE STEM PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER SPORT IN HET KORT LEGENHEID IVOND naar de ynaerUhof DE REIZENDE MAN Demonstratiedag milieuvriendelijk boeren waterwingebied bij Steen College wil tekort wegwerken met greep in grondreserves Jubileum zeskamp belooft spektakel Polderkermis in Absdale Stoet snelheidsovertreders bij kantonrechter Oostburg rticulieren ZEELAND C2 ikster-menu ifk KLOOSTERZANDE Tel.: 01148-1577 Rectificatie Bloemetje voor ouderen Drugs en wapen in beslag genomen bij inval in Terneuzen Schip in problemen op Westerschelde 60 om te zoenen ankje, jubileum, receptie, e, verloving, overwinning, en, Abraham, openbare ar door, mag best eens in n wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur te zijn. Prijs per regel of 2,40", één grote regel 2,89 resp. 3,04*. atsen van een foto of een formaat van 35 x 45 ij 15,96 resp. 16,76" tarieven op aanvraag. Bij betaling wordt 4,50 kend. Foto's worden niet el 076-236442 of geef uw ór plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien ekend zijn, ook indien uw g bijgevoegd is. ns het recht voor teksten an redenen te weigeren, er klachten bereiken over ekst behoudt de uitgever oor om de naam van de ver bekend te geven. rieven gelden op zaterdag nigingsnieuws 2 kolom op donderdag de stem VRIJDAG 28 MEI 1993 ihet 25 jaar geleden, dat JJA EN TOON velijk zijn getreden Prima bediening Bewaakte toiletten Bewaakte garderobe i restaurant-zalencentrum l van Kip en Mandarijn Walnoot en Kerriesaus ir Idere Aspergesoep ir Het van Ossehaas Boschampignons met groentenkrans, iappelgarnitaur en sla Roomijs t Kersen en Slagroom Hfl 45.00 ■kirif* B.fr. 832 Reserveren an Wezel, Stationsplein 2 GC Hulst, 01140-11492 STAU RANT-FEESTZALEN Goed voor al uw bruiloften - partijen - recepties - vergadenngen. Sfeervol ingerichte feestzalen van 10 tot 200 personen, w koude schotels thuis v.a. 15.- p.p- siten. I van uw feest en dansmuziek. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Gisteren is een demonstratiemiddag ge houden van het project mi lieuvriendelijk boeren in het waterwingebied nabij Sint jansteen. Tientallen mensen uit met name de akkerbouw- vvereld verzamelden zich in het gemeenschapscentrum De Warande, waar ze tekst en uitleg kregen over het pro ject. tja de opening door commissaris der koningin W. van Gelder volgde een uiteenzetting door projectbegeleider C. Govers van de Dienst Landbouw Voorlich ting. Het blijkt dat de doelstel lingen, een forse vermindering van het gebruik van chemische middelen en meststoffen, ruim schoots gehaald zullen worden. Daarbij staat voorop dat de 17 deelnemende boeren er finan cieel niet op achteruit mogen gaan. Het project in Sint-Jan steen duurt drie jaar en is nu in het eerste jaar al uitgebreid naar de omliggende polders. De bezoekers van de demonstra tiemiddag konden gisteren met eigen ogen zien dat er ook met milieuvriendelijk boeren zeer goede resultaten te behalen zijn. Ze werden gezeten op twee land- bouwwagen langs de percelen van de deelnemende boeren ge reden. Commissaris der koningin Van Gelder zei gisteren dat de provincie er naar streeft om een soortgelijk project ook in andere delen van Zeeland te realiseren. Vandaag is er een open dag voor 311e belangstellenden. Van 10.00 tot 16.00 uur in het gebied de Schommeling, tussen Sint Jan steen en het waterpompstation. Een aantal genodigden maakt een excursie door het waterwingebied op de boeren kar. foto camile schelstraete citeerd met het behalen van jullie it 1e rij-examen in de maand Lamswaarde Vogelwaarde St. Jansteen Hulst Hulst Axel Hulst IGDEN SPOEDCURSUS IN 10 WEKEN Lamswaarde Terneuzen Vogelwaarde Koewacht Sas van Gent Hulst (motor) TAAT BIJ ONS OP DE 1e PLAATS VERKEERSSCHOOL ijver tl r eten s ïan 'eldt tl je zen en de Zwijgerlaan 17 - Hulst Tel. 01140-10440 loriecursus medio juni 1993. Van onze verslaggever Axel - De gemeenteraad van Axel heeft gisteren de voorjaarsnota waarin B en W voorstellen doen om een dreigend tekort af te wenden, liefdevol omarmd. Ben W staat voor ogen een groot deel van het tekort voor 1994, geraamd op 1,1 miljoen gulden, weg te werken met een greep in de grondreserves. Een ander uit gangspunt is om de burgers zo veel mogelijk te ontzien. Op het gebied van belastingen zijn er geen grote verschuivingen te venvachten. De onroerend goed- belasting blijft buiten schotten. Wel kondigt het college trend matige verhogingen (3 procent) van een aantal andere belastin gen, leges en tarieven van spor taccommodaties aan. De raad kon daar gisteren mee leven. De WD vroeg zich zelfs af, gelet op de gering opbrengst daarvan, of de gemeente de burgers die te maken hebben met andere las tenverzwaringen en krimpende lonen daar wel mee moest opza delen. Maar ook de WD kon zich, op een paar kanttekenin gen na, uitstekend vinden in de atgangspunten van het college. magere agenda verleidde de PvdA gisteravond tot het uit spreken van grote zorg voor on gemakken die het leven van een mens kunnen verzuren. De che- mo-kar bijvoorbeeld, die milieu bewuste burgers met een hinder lijk geluidje lokt om verzamelin gen batterijen en lege verfbussen ai te geven. 'De chemo-kar is een mooi initiatief maar laat die aub tekening houden met de mensen lie in de ploegendienst werken en overdag hun nachtrust nodig lebben', zo luidde een bezielend g van PvdA'er Jongepier. Hij zag het als een probleem dat zich niet beperkte tot de ge meentegrenzen van Axel. „Dit gaat veel verder", oreerde Jon- r. De PvdA had al meerdere dachten van burgers binnen ge degen. Hoogste tijd derhalve om aan de bel te trekken, dacht Jongepier. Burgemeester W. de Graaf stond gisteren perplex van let pleidooi van Jongepier om oplossing te zoeken voor de luidruchtige, doch milieuvrien delijke, ophaalwagen. „Ik weet lier geen antwoord op, Maar we rallen dit bericht brengen bij de mensen van de chemo-kar." De PvdA was gisteravond niet alleen bezorgd over de aanslag op de oren van de burgers maar 'rok zich ook het visuele verdriet van burgers die zich bij het stad- Oais moeten melden aan. De Plantsoentjes in de omgeving van het stadhuis bieden volgens •an Oyen een armoedige aan- llik. „Of er niet wat aan gedaan worden?", informeerde hij. D°k die zorg van de PvdA, zo wethouder A. van Waes doorschemeren, is nu de zorg van het college. Van onze verslaggever Zuiddorpe - Een afspraak maken valt niet mee. Over dag werkt hij. Maandaga vond dan? „Nee, dan heb ik twee vergaderingen achter elkaar." Dinsdagavond? „Nee, dan moet ik ook weg voor een vergadering. Maar we eten pas om zes uur. Als je om vijf uur even langs kunt komen." Roger van Hoecke uit Zuiddor pe is moeilijk te bereiken. Hij sleepte deze week de cultuur prijs 1993 van de gemeente Axel in de wacht. Omdat hij de drijvende kracht is achter de Boekweitfeesten, die dit jaar voor de zestiende keer worden gehouden. En, zo luidt het ju ryrapport 'hij een grote inbreng in het verenigingsleven heeft'. Roger (60) komt die dinsdag middag zelf op dertien clubs waarvan hij lid is of iri het bestuur zit. Misschien zijn het er nog wel meer. Een ding is zeker. Hij is bijna nooit thuis. Boerengezin Dat de keus op hem is gevallen - er waren negen kandidaten - streelt hem toch wel. Hij loopt niet graag met zichzelf te koop maar ja 'als ze het daar in Axel zo vinden dan zal het wel zo zijn'. Waar het vandaan komt dat besturen? Hij komt uit een boerengezin. De oudste van vier kinderen. Hij zat in de jonge boerenstand. Het voordeel daarvan was, zo vertelt hij met plezier, dat hij zo aan zijn vrouw geraakte. Maar verder kan hij zich niet herinneren dat hij voor zijn dertigste erg actief was in het verenigingsleven. Ach, het is ook allemaal niet op een dag gebeurd. „Het begon met het Oranjecomité en daarna ging het vanzelf." Hij zit ook in de bond (FNV) en in de Katholieke Bond voor Ouderen, de oude- rencommissie van de gemeente Axel en de bijstandscommisse. Ja, hij heeft wat met de zwak keren in de samenleving maar zegt eerlijk dat hij er zelf ook wat aan heeft. „Het gevoel dat ik voor een ander wat kan doen, daar heb ik toch wel plezier in. En als je in een bestuur zit dan heb je ook wat in de melk te brokkelen." Kol Zijn grootste verdienste, en daarvoor heeft hij ook de prijs gekregen, is de rol die hij ver vult bij de Boekweitfeesten. Hij stond zestien jaar geleden met de familie Rammeloo aan de wieg en zorgt sinds die tijd dat alles reilt en zeilt. Roger is de materiaalman. Bouwt de kraampjes en de dansvloer op en breekt ze ook weer af. Zijn dochter Annie zorgt voor het programma, de financiën en de boekhouding. Hij offert al vijf tien jaar lang zijn vakantie aan de feesten op. De Zuiddorpse Boekweitfessten. Daar zit ook de link met de cultuurprijs. „De Boekweitfeesten dat is een oud volksfeest. Dat is cultuur dus. Ik geloof niet dat iemand een cultuurprijs krijgt omdat ie in veel verenigingen zit." Voldoening Roger geniet ervan dat iedereen in het dorp er elk jaar weer naar toeleeft. Teken dat de feesten nog steeds leven. „Dat het druk is en dat iedereen van het dorp er is. Dat geeft toch wel veel voldoening." De fees ten draaien nog steeds zonder een cent subsidie van de ge meente Axel. Dat willen ze daar in Zuiddorpe ook niet. Is het koppigheid? „Nee", lacht Ro ger, „we vinden het gewoon niet nodig. Er zijn veel vereni gingen die nog geld in kas heb ben en toch hun hand ophou den. Dat gaat er bij ons niet in. Eerst proberen met zelfwerk zaamheid. Lukt het dan nog niet, dan kun je bij de gemeente aankloppen, maar dan heb je tenminste alles geprobeerd." De cultuurprijs, waaraan een bedrag van 500 gulden is ver bonden, wordt maandag 7 juni in Axel aan Roger uitgereikt. Roger van Hoecke vereeuwigd met zijn hond. „Het gevoel dat ik voor een ander wat kan doen, daar heb ik toch wel plezier in.foto camile schelstraete Gtaauw - De bus met EHBO-ers Jit afreist naar het Nederlands kampioenschap in het Overijs- 1 Raalte vertrekt 5 juni om uur vanaf de parkeerplaats a Graauw en niet op 6 juni, !°als gisteren abusievelijk in de- krant vermeld stond. EDITIE ZEELAND Kantoren [erneuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnummers Pagina A2. ?Peningstijden: 10-12.30/13.30-17.00 uur. factie '6rneuzen: Rein van der Helm e®tie-chef), Frank van Cooten, 'ank Deij, Ton Koomen (sport), narold de Puijsseleijr. ?0es: Cees Maas, P'ovincie redacteur), u'st: Eugène Verstraeten editiechef) ..<1» r - - w i •- -"4 Een beeld van de zeskamp van vorig jaar. foto wim kooyman Van onze verslaggever Koewacht - „Huiskes is de te pakken ploeg. Iedereen staat op scherp. Ze hebben de beker al vijf keer gewonnen, dus het wordt hoog tijd dat er een ander team wint." Hilaire de Vliegher voorspelt een felle strijd op de jubileumzeskamp van de Katholieke Plattelands Jongeren in Koewacht. Zondag, eerste pinkster dag, wordt op de velden van voetbalvereniging Koewacht voor de tiende keer een zeskamp gehou den. Een evenement dat in Koewacht langzaam is uitgegroeid tot een klein dorspfeest. Vooraf maken de deelnemers een rondrit door het dorp, daarna worden de messen geslepen. En dit jaar, zo belooft Hilaire, wordt het echt spannend. Hilaire de Vliegher is er al vanaf het begin in 1982 bij. De zeskamp begon als een aanvulling op de Berlaerefeesten maar is nu een zelfstandig evene ment. „De organisatie van de Berlaerefeesten was in die tijd op zoek naar activiteiten om de zondag middag mee te vullen. De KPJ is toen met dit idee gekomen. Het was meteen een succes", vertelt Hilaire over het ontstaan van de zeskamp. De vreugde was echter maar van korte duur. Drie jaar om precies te zijn. De Berlaerefeesten hielden op te bestaan en dat betekende ook het eind van de zeskamp. „Maar na een jaar kregen we het verzoek van de ploegen om er mee door te gaan. De zeskamp was bij iedereen zo in de smaak gevallen dat die eigenlijk niet meer weg te denken viel en toen hebben we de draad maar weer opgepakt." Er kwam een wijziging in de samenstelling van het vijfkoppige bestuur. Hilaire, Herman en Harold Baart bleven, maar Harry en Boudewijn Bonte hielden het voor gezien. Het nieuwe bestuur werd aangevuld met Paul Baart, Jo Ferket, Ivo Celie en Hulst ROCK - In Molly's Rock- schuur aan de Zoutestraat 2A speelt zaterdag 29 mei de band 'Spontaneous Combusti on'. Dit trio uit Breda brengt een bruisend repertoire ten gehore. Daarnaast wordt een aantal covers gebracht van Led Zeppelin, Je Tuil en ande re 'heavy masters' uit de jaren zeventig. Aanvang 22.00 uur, entree gratis. CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur prijskaarting. - Malpertuus, 13.30 uur bingo KBO. KLOOSTERZANDE -Het Rozenhof, 14.00 uur kaar ting ouderen. EEDE - Hof van Eede, 19.30 uur kaar ting. HENGSTDIJK - Camping de Vogel, 20 uur kaar ting. HULST - Café de Kroon, 14 uur kaarting. ST.-JANSTEEN - Café Sport, 14 uur vleeskaar- ting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis. 13.30 uur bejaardensyhieting. Bollingen IJzendijke -Bolclub Molen- zicht met 63 personen. Uit slag: 1. Fabian Blaakman/ Maurice de Coninck/Rudi van Limmen/Ronald Goossens, 2. Theo Vermeulen/Werner Stro- bach/Herman Verhoosel/Fons Blomme, 3. Robert Vermeulen/ Albert Baeke/Aime Ferket/Ce- riel Dhaese. De wedstrijd voor de keizerbolling in Oostburg werd gewonnen door Andy de Schipper. Van onze verslaggever Absdale - In de aardappelloods van de familie Begheijn aan de Tolweg 92 in Absdale wordt zaterdag 3 en zondag 4 juli de jaarlijkse polderkermis gehouden. De kermis duurde voorheen drie dagen maar vanwege de te zware belasting van de kleine gemeenschap is het gebeuren tot twee dagen teruggebracht. Het evenement begint zaterdag om 13.30 uur met een Vlaamse kennis die tot 16.30 uur duurt. Om dezelfde tijd wordt het start sein gegeven voor de Acht van Absdaal, een toeristische fiets route. Om 14.00 uur begint het mini-voetbaltoernooi en om 16.00 uur een ballonnenwed strijd. Een half uur later staat de touwtrek wedstrijd op het pro gramma tussen de s-hoek en p- hoek. De eerste dag van de pol derkermis sluit af met een optre den van de J.F. dansband vanaf 21.00 uur. Een trekkerbehendigheidswed- strijd begint zondagmiddag om 14.00 uur. De junioren houden hun wedstrijd met mini-trap- traktoren vanaf 14.30 uur. Ver volgens om 16.00 uur opnieuw de ballonnenwedstrijd en om 16.30 uur begint het optreden van de buurt met onder andere liedjes en toneelstukjes. De pol derkermis sluit om 19.30 uur af met de kermiskaarting. Kloosterzande - De bewo ners van het bejaardenhuis St. Antonius in Klooster zande krijgen zaterdag alle maal een bloemetje. De bloemen worden hen aange boden door de plaatselijke winkeliersvereniging Weve- ka. Die heeft het initiatief genomen in het kader van het jaar voor ouderen. Oostburg - De ene na de andere snelheidsovertreder passeerde gisteren de kantonrechter op een uitermate druk bezochte zitting in Oostburg. Behalve geldboetes legde hij aan verschil lenden van hen een voorwaardelijk rijverbod op. W.M. (20) uit Nieuwvliet en zijn leeftijdsgenoot A.B. uit Breskens spanden de kroon. Beiden had den in oktober van vorig jaar 60 kilometer te hard gereden. M. was geflitst op de Westlangeweg bij Hoofdplaat toen hij er 140 reed. Officier van justitie mr. Groen eiste een geldboete van 750 gul den, maar waarschuwde M. al vast dat bij een volgende over treding zijn rijbewijs in het ge ding zal zijn. Kantonrechter mr. Galema vonniste conform. Voor B. was eenzelfde boete weggelegd, omdat hij 140 had gereden over de Langeweg in zijn Woonplaats. Als reden gaf hij aan dat een achter hem rij dende auto hem had gehinderd met groot licht, maar Groen vond dat geen excuus. Josef de Cock. Dit zevental besloot de eerste pinksterdag als speldag te handhaven. „Iedereen is op maandag vrij en het wil soms nog wel eens uit de hand lopen", geeft Hilaire als reden aan. Er veranderde in de loop van de jaren nog meer. Aanvankelijk werden de teams, vijf heren en drie vrouwen, gerecruteerd uit het verenigingsleven. Nu hebben de teams allemaal een sponsor. En drie jaar geleden ontstond er spontaan een geheel andere 'voorbereiding'. Hilaire: „Het team van Carlos van Damme kwam met een tractor en een boerenwagen naar het veld met een accordeonist aan boord. Vooraf hadden ze een rondje door het dorp gemaakt. Heel gezellig. De andere ploegen vonden dit zo leuk dat het idee door iedereen is geadopteerd. Dus zondag rijden we met zijn allen in een carnavaleske optocht door het dorp." Dat de zeskamp leeft blijkt uit affiches die maan den van tevoren door heel het dorp worden opgehangen. Daarbij wekken vooral de affiches van de ploeg van slager Huiskes, die van pinkster zondag 'een gehaktdag' heeft gemaakt, bij de andere deelnemers als een rode lap op een stier. Hoe komt die ploeg dan zo sterk?. „Ik denk dat het te maken heeft met hun coach Rudy Rietjes. Die traint ook het eerste elftal van Koewacht en heeft er wel handigheid in om zijn mensen te motiveren. Die ploeg is altijd bloedfanatiek." De spelletjes voor de zeskamp worden elk jaar ververst. Alleen de zeephelling is een vast onder deel. De spelletjes worden door de leden zelf bedacht tijdens een bijeenkomst aan het begin van het jaar. De jubileumzeskamp begint zondag 30 mei om 12.30 uur. De rondrit door het dorp om 11.00 uur vanaf café Benelux. Er doen twaalf ploegen mee. B. had dan maar aan de kant moeten gaan. De vader van B. voelde zich echter vooral de du pe. Als eigenaar van de auto was hij het voertuig zeven weken kwijt geweest, zonder dat hij op de hoogte was gebracht van in beslagname. De officier wuifde echter zijn bezwaren weg. A.J. (35) uit Oostburg was in oktober 1992 gesnapt toen hij 122 kilometer reed, eveneens over de Westlangeweg. „Ik was er met mijn gedachten niet bij. Ik had juist daarvoor op mijn werk te horen gekregen dat er 35 man uit moest", verklaarde hij gisteren. Galema had daar op zich wel begrip voor, maar veroordeelde de man niettemin conform de eis tot 550 gulden boete. Aangezien het niet de eerste keer was, kreeg J. ook nog een voorwaardelijk rijverbod van 4 maanden opge legd, met een proeftijd van 2 jaar. Terwijl hij zelf voor een snel heidsovertreding moest verschij nen, was A.K. (50) uit Terneuzen niet erg onder de indruk van de snelheid waarmee justitie een en ander had afgehandeld. Hij wees erop dat de overtreding al an derhalf jaar oud was. Groen zei dat het gebruikelijk was dat het een tijdje duurde, maar dat dit in het tarief niet uitmaakte. Om dat K. 36 kilometer te hard had gereden nabij IJzendijke en hij al eens eerder was veroordeeld, kreeg hij een boete van 450 gul den en een voorwaardelijke rijontzegging van 4 maanden. J. van D. (26) uit Biervliet kreeg eenzelfde straf omdat zij in sep tember 1992 in Zuidzande 37 kilometer te hard had gereden. Ook een boete van 450 gulden, maar geen rijontzegging, kreeg S. van de W. (21) uit IJzendijke. Voor hem was het de eerste keer. Hij had in mei van vorig jaar 44 kilometer te hard gereden nabij Groede. A. de V. (42) kreeg een boete van 400 gulden voor een snelheids overtreding met 41 kilometer in Hoofdplaat en M.P. (24) hetzelf de bedrag, plus een voorwaarde lijk rijverbod van 4 maanden, omdat hij 31 kilometer te hard had gereden op de rondweg bij Sluis. B.M. (58) uit Breda reali seerde zich in juni 1992 niet dat hij op een 80 kilometer-weg reed bij Schoondijke. De 51 kilometer die hij te hard reed kwamen hem op een boete van 650 gulden te staan. Terneuzen - De politie heeft woensdagmiddag bij een in val in een woning in de Ter- neuzense binnenstad een goe de slag geslagen. Bij de huiszoeking werden een hoeveelheid heroïne en andere harddrugs alsmede nog een assortiment aan soft drugs in beslag genomen. Verder werd een vuurwapen gevonden. In de woning wer den vier mannen, twee uit Terneuzen en twee uit het Belgische Kortrijk, aange houden en meegenomen naar het politiebureau. Later werd nog een Terneu- zenaar in de kraag gegrepen. Het vijftal is gisteren na ver hoor in de loop van de dag op vrije voeten gesteld. Terneuzen - De Franse motor- spits Narwa, geladen met 300 ton gerst op weg naar Frankrijk, kwam gistermiddag op de Wes terschelde in moeilijkheden. De schipper vroeg om assistentie omdat het schip door de harde wind en de hoge golven in pro blemen was geraakt. Sleepboten van het Terneuzense bergingsbe drijf Multraship voeren onmid dellijk uit. De sleepboot Leen- dert Muller maakte een sleepver- binding terwijl de Baracuda aan stuurboordzijde van de Narwa de golven brak. Zonder verdere moeilijkheden werd de Narwa de Oosthaven van Terneuzen bin nengebracht.

de Stem | 1993 | | pagina 15