innen Tribunaal naar Den Haag REN. n, ken kan. Voces tegen oorlogsmisdadigers ex-Joegoslavië start mogelijk eind '93 Wachten op overplaatsing Bosnische Serviërs concentreren aanvallen op moslimstad Maglaj Solidariteit brengt Poolse regering aan het wankelen 'Historische nederlaag Rode Khmer' BUITENLAND Duitsland Mellery-proces twee weken later BUITENLAND KORT cprï.: ,l7 495 de stem donderdag 27 mei 1993 A4 Sarajevo/Genève (rtr/afp) - Servi sche troepen hebben hun aanvallen 0p verscheidene door moslim- en Kroatische troepen beheerste steden in Bosnië gisteren voortgezet. Daar bij lag vooral Maglaj voor de tiende opeenvolgende dag onder nagenoeg onophoudelijk zware artilleriebe schietingen. VN-functionarissen zeiden dat er voor je tienduizenden ingesloten Moslims in de stad een ernstig voedseltekort dreigt en dat er 100 granaten per dag op hen neerkomen. Bosnische militairen spra ken over de radio van 'beestachtige aanvallen' van Serviërs op vooral woonwijken in de stad. Aangezien de Bosnische radio melding maakte van 'zware beschietingen van alle zijden' vermoedden waarnemers dat Servische eenheden de stad al bijna volledig hebben omsingeld. In totaal verblijven in Maglaj volgens de VN- vluchtelingenorganisatie ongeveer 10.000 inwoners en 20.000 vluchtelin gen uit het door Serviërs bezette gebied in de omgeving. Eveneens zware Servische aanvallen werden gemeld uit Doboj en het Mos- lim-Kroatische bolwerk Brcko aan de rand van de vallei van de rivier de Sava. Bosnische moslims en Kroaten staakten gisteren de gevechten rond de zuidelijke stad Mostar. Ze zullen gevangenen uit wisselen die bij de felle strijd waarbij de oude stad werd verwoest, waren opgepakt. Internationaal bemiddelaar Lord Owen (EG) heeft gisteren de EG-ambassa- deurs in Genève meegedeeld dat hij zich zal blijven inzetten voor de uitvoering van het oorspronkelijke vredesplan Vance-Owen voor Bosnië. Dat is verno men uit diplomatieke bronnen. Eerst was de indruk gerezen, dat Owen zich na de aanvaarding van een nieuwe strategie voor Bosnië zondag in Was hington door vier Europese landen en de VS zou kunnen terugtrekken, maar daar wees gisteren niets op. „Owen is duidelijk bemoedigd door de sterke Eu ropese wil om met hem samen te wer ken voor de uitvoering van het algeme ne plan Vance-Owen voor Bosnië", werd vernomen uit de bronnen. Maar er werd tevens op gewezen dat nu, terwijl de internationale gemeenschap de volgende stappen bepaalt om een einde te maken aan de strijd, voor de internationale Joegoslavië-conferentie in Genève, waarvan Owen co-voorzitter is, 'een periode van overleg' onontbeer lijk is. Van onze redactie buitenland Haag/New York - De Nederlandse regering is vereerd' met het besluit van de VN-Veiligheidsraad om Den Haag de internationale rechtbank in te stellen a oorlogsmisdadigers van ex-Joegoslavië te berechten. Het hof zal uit uit een procureur n elf rechters bestaan. Waar het bof in Den Haag gehuisvest zal worden, is nog niet bekend. De processen beginnen op zijn troegst eind dit jaar. Het is vol strekt onduidelijk hoe lang het tribunaal blijft werken. Volgens de resolutie van de Vei ligheidsraad, die dinsdagnacht unaniem werd aangenomen, heeft de rechtbank als taak 'per sonen te berechten die verdacht worden van ernstige schendin- van het internationale hu- inanitaire recht op het grondge bied van ex-Joegoslavië' sinds 1 januari 1991. Het gaat daarbij om schendingen van de Geneefse conventies van 1949 en misdaden als moord, verkrachtingen, martelingen, et nische zuiveringen. wordt de eerste internatio nale rechtbank voor oorlogsmis- iaden sinds de Geallieerden na ie Tweede Wereldoorlog in Neu renberg en Tokyo Duitse en Ja panse oorlogsmisdadigers be rechtten. Het hof zal niet de doodstraf tanen opleggen, wel gevange nisstraffen. Die moeten worden ïtgezeten in door het tribunaal gekozen landen die gevangenis- lacüiteiten aanbieden, n zijn eerste jaar zal het tribu- 1 met zijn staf van 373 men- iffl, meer dan 50 miljoen gulden kosten, aldus een recent rapport an secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali. komende dagen zoeken de jemeente Den Haag en het mi nisterie van buitenlandse zaken sn geschikte plaats voor tribu naal. Daar is een ruimte voor van 17.000 vierkante me- iinnenkort komt een VN-missie aar Nederland, die dan uit een ïjstje met mogelijkheden een te maakt. Het Vredespaleis, an die alles met keukens ka11 IVERVOLG VAN VOORPAGINA hitsland blijft het individuele ttht op asiel voor politiek en sronstisch vervolgden garan den. Voor mensen die via EG- iiden of uit zogenoemd 'vervol- igsvrije derde landen' komen, 'ft de Duitse grens voortaan Sloten. 'ütsland krijgt versnelde ge melijke uitwijzingsprocedu- Asielzoekers uit Roemenië •Bulgarije, uit Ghana, Zambia -Senegal hoeven niet langer op ïomatisch toelating in de ®dsrepubliek te rekenen. Zij Wen vanaf 1 juli aan de ®8, in havens en op vliegvel- 'a teruggestuurd naar het land ■•herkomst of het land waar- zij de Duitse grens bereik- lat veel economische vluch ten vooral via Polen en ■Shië Duitsland proberen ten te komen, wordt met die een vergoedingsovereen- Wt gesloten. Met Polen is dat jïebeurd. historische debat heeft veel Wies losgemaakt. In de 'dsdag werd zakelijk gede- tteerd; daarbuiten werd mas- en ook agressief gedemon teerd We loop van de dag verzamel- zich ruim 10.000 demon- 'Wten rond de hermetisch af ten regeringswijk van j®- Al om vijf uur gistermor- grendelden meer dan vier tel politieagenten en k«s de toegangswegen naar Regeringsgebouwen af. Wat de demonstranten ook eigen barricades opwierpen, er geen doorkomen meer 'cel afgevaardigden wer- Jper boot naar de zittingszaal racht, die aan de Rijnoever Anderen werden met heli- te vlakbij de parlementsge- wen afgezet. ■aanvankelijk vreedzaam ver- manifestaties, godsdienst- inkomsten en nachtwakes 'W uit op een veldslag tussen Werden links-autonomen en 'ue. Een tiental demonstran- Werd gearresteerd. waar al het Internationale Hof van Justitie is gevestigd, en het nog te bouwen kantoor van de VN-organisatie voor controle op chemische wapens (OPCN) lijken boven aan dat lijstje te staan. Reacties De reacties op de instelling van het tribunaal zijn verschillend. De Nederlandse regering toonde zich zeer vereerd met de komst van dit Tribunaal naar Den Haag. „Dit bevestigt de status van Den Haag als juridische hoofdstad van de Verenigde Na ties", aldus Buitenlandse Zaken. Amnesty International is tevre den, dat verdachten van oorlogs misdaden in het ex-Joegoslavië worden vervolgd. De mensen rechtenorganisatie hoopt, dat de lering doorwerkt, getrokken uit de processen in Neurenberg en Tokyo na de Tweede Wereldoor log. Minder enthousiast over het te houden tribunaal is de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic. „Ik weiger er absoluut aan mee te werken", vertelde hij voor het Britse TV-station Sky News. Ook de Bosnische ambassadeur bij de VN in New York, de moslim Muhamed Sacirbey, was sceptisch. „Ik zie niet hoe je een oorlogstribunaal zonder de cri minelen kunt voeren, tenzij je ze van de onderhandelingstafel weghaalt", meende hij. De rege ring van Klein-Joegoslavië heeft vorige week al geklaagd. Intussen gaat een speciale VN- commissie door met haar onder zoek naar oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. Dat staat onder leiding van de Ne derlandse jurist Kalshoven, die bureau houdt in het Zwitserse Genève. De commissie heeft al meer dan duizend vermeende oorlogsdmisdaden in haar dos sier en onderzoekt of de bewij zen tegen moorden, martelingen en andere misdrijven hard ge noeg zijn om tot vervolging over te kunnen gaan. De internationale rechtbank voor de berechting van oorlogs misdadigers uit ex-Joegoslavië zal op zijn vroegst aan het eind van dit jaar operationeel kunnen zijn, is de verwachting van Kals hoven. Kalshoven zal zelf geen be moeienis hebben met het tribu naal. De openbare aanklager zal, zo verwacht hij, gebruik maken van het materiaal dat zijn com missie heeft verzameld. Eind dit jaar zal het eindrapport klaar zijn, zo zegt Kalshoven. Het zal dan worden aangeboden aan de secretaris-generaal van de VN, Boutros Boutros Ghali. -d.y-glv' "-L' ÏT'-* Hf» Twee Russische legerofficieren hebben hun spullen gepakt en wachten op overplaatsing naar een andere militaire basis in het oosten van Rusland. foto epa Prins Sihanouk sluit samenwerking met rebellen uit: Phnom Penh (rtr/afp) - Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanouk, heeft gisteren gezegd dat'de opkomst van bijna negentig procent bij de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering betekent dat de kiezers de maoïstische guer rillagroepering Rode Khmer een historische nederlaag heeft toegebracht. Ze hebben zich gediskwalifi ceerd en een zware slag te verduren gekregen, verklaarde Sihanouk tot een Franse parle mentaire delegatie die op be zoek is in Phnom Penh. De VN maakten bekend dat tussen de 4,1 en 4,2 miljoen kiezers (bijna 90 procent van het totale aantal kiesgerechtig den) gisteravond gestemd heeft. Het bureau van de Rode Khmer in Thailand gaf gisteren een verklaring uit waarin de opkomstcijfers van de VN 'overdreven' werden genoemd. „De Rode Khmers hebben een historische nederlaag geleden waar ze zich niet van kunnen herstellen", zei Sihanouk vol gens een van de deelnemers aan het gesprek. De prins zei in de toekomst beschikbaar te zijn als staatshoofd in welke vorm dan ook; met veel be voegdheden zoals in de VS en Frankrijk, als constitutioneel monarch of als machteloos lei der 'gespecialiseerd in het ope nen van bloemententoonstel lingen'. Sihanouk zei terug te komen op zijn voorstel om een uit vier partijen bestaande regering van nationale verzoening te vormen, waarin ook een plaats is gereserveerd voor de PDK, Partij voor een Democratisch Kampuchea (de Rode Khmer). Het is aan een toekomstige re gering om te bezien of er een rol voor hen is weggelegd, zo zei hij. Een woordvoerder van het pa leis bevestigde dat Sihanouk is afgestapt van zijn beleid van nationale verzoening, waar door de Rode Khmer, die nog steeds een sterke militaire macht is, een zekere rol had kunnen spelen in een toekom stige regering. Tot vrijdag zullen vrijwilligers onder bescherming van gewa pende VN-troepen met 'mo biele kiesbureaus' ook de ver ste uithoeken van Cambodja bezoeken om de mensen in de gelegenheid te stellen hun stem uit te brengen. De lokalen moe ten met boten, vrachtwagens en helikopters naar afgelegen oorden worden getranspor teerd. De vaste kieslokalen gin gen dinsdagavond dicht. Op verschillende plaatsen zijn Rode Khmerleden gesignaleerd die ook hun stem uitbrachten. Nu het duidelijk is dat de guer rillabeweging er niet in is ge slaagd de verkiezingen te doen mislukken tracht zij te voorko men dat de CPP (Cambod jaanse Volkspartij), de partij van regerend premier Hun Sen, met de overwinning gaat strij ken. Brussel - Het proces rond het tot dusver grootste milieus chandaal van België, de ver vuiling van een stortplaats in het Waalse dorp Mellery door 900.000 ton giftig afval, zal op 9 juni beginnen. Het milieuproces in Antwerpen had normaal gesproken gister morgen moeten beginnen. Bel gische kranten berichtten echter dat door het grote personeelsver loop bij de rechtbank geen rech ters konden worden gevonden om het proces van het begin tot het eind te leiden. In de loop van de dag werden die problemen alsnog opgelost. Op het proces staan vijf ver dachten terecht: de exploitant van de stortplaats in Mellery, twee afvaltransporteurs en een Nederlands echtpaar, dat ver antwoordelijk wordt gehouden voor het vervoer van tonnen gif uit Nederland. In Mellery zouden in de jaren tachtig zevenhonderd Neder landse vrachtwagens illegaal miljoenen kilo's giftig afval ge dumpt. Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - Het voortbestaan van de Poolse regering van pre mier Hanna Suchocka hangt aan een zijden draadje. Mor gen stemt het parlement over een motie van wantrouwen, die is ingediend door de frac tie van Solidariteit. Als de premier er niet in slaagt ter elfder ure toch nog steun te vinden voor haar kabinet, wacht haar onvermijdelijk de ondergang. Slechts de steun van de voorma lige communistische SDL zou de coalitie, die overigens bestaat uit partijen die allemaal uit de vak bond Solidariteit zijn voortgeko men, nog kunnen redden. Maar de ex-communisten, die zich te genwoordig sociaal-democraten noemen, hebben al laten weten daar niet voor te voelen. Vanwege het chaotische en on voorspelbare karakter van de Poolse politiek, moet nog wel afgewacht worden hoe ze zich zullen gedragen als het moment van stemmen daadwerkelijk is aangebroken. Maar de SDL zal zeker niet de geschiedenis in willen gaan als de partij die Boze boeren betoogden gisteren tegen het landbouwbeleid van de Poolse regering. ervoor zorgde dat het kabinet- Suchocka door kon gaan met de pijnlijke economische hervor mingen. Zonder de steun van de SDL kan de coalitie rekenen op niet meer dan 183 van de 460 leden van de Sejm, het Poolse parlement. Be langrijkste regeringspartijen zijn de Democratische Unie, de Christelijk-Nationale Unie en het Liberaal-Democratisch Con gres. Zij vormen, samen met drie (nog) kleinere partijen een onge makkelijke coalitie die geken merkt wordt door grote onder linge verschillen. Dat heeft pre mier Suchocka, afkomstig uit de gelederen van de Democratische Unie, er echter niet van weer houden een slagvaardig econo misch beleid te voeren. Ondanks groeiende onvrede on der grote delen van de bevol king, is ze niet principieel afge weken van de koers die in 1990 via de schoktherapie werd uitge zet: budgettaire discipline, pri vatisering, integratie met het westen. De eerste vruchten van dat beleid beginnen zich nu af te tekenen; de recessie is tot staan gebracht, er is sprake van econo mische groei, de private sector bloeit. Maar de prijs die de bevolking daarvoor heeft moeten betalen, is hoog geweest en de grenzen van het geduld zijn bereikt, zo blijkt. Werknemers uit het on derwijs en de gezondheidszorg zijn de afgelopen weken in sta king gegaan voor hogere salaris sen. Zij nemen geen genoegen meer met het argument van de regering dat de staat platzak is. Ze zijn niet meer bereid vanwege een of ander hoger doel ('de nationale economie') af te zien van een redelijk inkomen. De vakbond Solidariteit, sinds het einde van het communisme verkerend in een dilemma tussen steun voor de arbeiders enerzijds en voor de hervormingen ander zijds, heeft zich aan hun zijde geschaard. Opgejaagd door Ma- ciej Jankowski, de radicale voor zitter van de centrale afdeling- Mazowsze, is de bond de con frontatie met de regering aange gaan. Jankowski eist van Suchocka dat de prijzen voor energie, brandstof en woonlasten worden bevroren, dat de intro ductie van btw wordt afgelast en dat werklozen langer kunnen re kenen op een uitkering. Hij vraagt in feite om een einde aan de hervormingen. Nu Suchocka geweigerd heeft op de eisen van Solidariteit in te gaan, is de vakbond vastbesloten de regering naar huis te sturen. Als dat morgen inderdaad ge beurt, dan gaat Polen een onze kere politieke periode tegemoet. Vanwege de versplintering in het parlement (29 partijen, varië rend van heel klein tot iets gro ter) is de vorming van een nieu we coalitie zo goed als uitgeslo ten. Nieuwe verkiezingen zouden daarom voor de hand liggen, ware het niet dat bij de vorige, die van oktober 1991, minder dan de helft van de kiesgerech tigden opkwam. Een herhaling daarvan zou het toch al geha vende aanzien van de democra tie in Polen alleen maar verder schaden. Daarom is het niet uit gesloten, dat bij een val van de regering-Suchocka president Lech Walesa op de proppen zal komen met een eigen, buiten parlementaire regering. Op die kans heeft hij in feite al sinds zijn aantreden gewacht. Mogelijk ook tolwegen in Groot-Brittannië Londen - Automobilisten gaan mogelijk binnen enkele jaren ook in Groot-Brittannië tol betalen voor het gebruik van snelwegen. De Britse minister van vervoer, John MacGregor, zei gisteren dat door geld te vragen van automobilisten er nieuwe bronnen van inkomsten kunnen worden aangeboord voor het wegenstel sel. Bovendien zou het leiden tot efficiënter gebruik van de wegen. MacGregor sloot uit dat tolwegen met hokjes voor de betaling worden ingevoerd omdat dit teveel land in beslag neemt. Hij is voorstander van electronisch betalen waarbij voertuigen zijn uitgerust met een electronisch label dat wordt geklokt door bakens langs de weg of bij op- en afritten. Chinese dissident na 12 jaar vrijgelaten Beijing - In China is Xu Wenli, een vooraanstaand dissident ten tijde van de 'Muur van de Democratie' eind jaren '70, gisteren vervroegd vrijgelaten na twaalf jaar gevangenschap. Xu werd in 1981 gearresteerd en veroordeeld tot 15 jaar cel. De nu 49-jarige Xu, die vroeger electricien was, gaf eind jaren '70 het 5-Aprilforum uit, een onofficiële krant die opkwam voor politieke hervormingen. Dit was mogelijk tijdens de 'Lente van Beijing', een periode van vrije meningsuiting vanaf 1978 die in 1981 werd onderdrukt. Het grootste deel van zijn straf zat hij in eenzame Opsluiting vast in Gevangenis Nummer Een te Beijing. Een tijdlang was hij weggestopt in een cel die zo klein was dat hij niet rechtop kon staan. Chinese premier 'ernstig ziek' Beijing - Premier Li Peng van China, die al geruime tijd niet meer in het openbaar is verschenen, lijdt aan de gevolgen van een zware hartaanval. De toestand van de 64 jaar oude regeringschef werd gisteren in Beijing door verschillende onaf hankelijke zegslieden omschreven als 'zorgwekkend'. Het is onduidelijk of hij kans heeft geheel te herstellen van de hartaanval. Een welingelichte zegsman bevestigde speculaties in de pers van Hong Kong dat Li Peng de afgelopen week door een tweede hartaanval was getroffen. De premier zou zich in een kritieke fase bevinden. Andere zegslieden wilden dit echter niet beamen. Officieel rust de premier uit 'op advies van zijn artsen'. Premier Streihl officieel afgetreden München - De door snoepreisjes in diskrediet gebrachte premier van de Westduitse deelstaat Beieren, Max Streibl, heeft gisteren officieel zijn afgetreden bekendgemaakt. Streibl liet twee weken geleden al weten te zullen vertrekken op het moment dat zijn partij, de Christelijk Sociale Unie (CSU), een opvolger zou hebben benoemd. Vorige week vrijdag koos de CSU de huidige Beierse minister van binnenlandse zaken, Edmund Stoiber, tot beoogd opvolger. Daarmee was de weg vrij voor Streibl om af te treden. Vandaag deelt hij zijn vertrek mee aan het parlement, dat met zijn CSU-meerderheid morgen Stoiber als opvolger zal kiezen. Oosttimorese leider in hongerstaking Sydney - José 'Xanana' Gusmao, de Oosttimorese rebellenleider die vorige week door een Indonesisch gerechtshof werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, is in hongerstaking gegaan en zal niet vragen om clementie. Dit hebben verzetslei ders in ballingschap gisteren verklaard. Gusmao 'weigert elk voedsel sinds zijn veroordeling', zei de in Australië wonende rebellenleider José Ramos Horta. Ramos Horta sprak berichten tegen dat Gusmao's familie de hen door de regering toegewezen advocaat heeft gevraagd de Indonesische president Suharto te benaderen met een verzoek tot strafverlaging. „Gusmao's familie weet hier niets van en is niet van plan om clementie te vragen." Een Indonesische militaire woordvoerder in Jakarta ontkende dat Gusmao in hongerstaking is. Ontslag premier Pakistan teruggedraaid Islamabad - Het Hooggerechtshof van Pakistan heeft gisteren bepaald dat de ontbinding van de Nationale Assemblée moet worden opgeheven en dat oud-premier Nawaz Sharif terugkeert als eerste-minister. De uitspraak, die door tien van de elf rechters werd ondersteund, draait een beslissing terug van president Ghulam Ishaq Khan, die vorige maand het parlement ontbond en Sharif ontsloeg. In de zaak die een maand geleden door de ontslagen Sharif aanhangig was gemaakt bepaalde het Hof dat het ontslag niet grondwettig was. Het besluit viel niet binnen de bevoegheden van de president en 'werd daarom genomen zonder wettelijke autoriteit'. Jeltsin krijgt steun regionale leiders Moskou - President Boris Jeltsin weet zich sinds gisteren verzekerd van de steun van de invloedrijke regionale leiders bij zijn plannen om een nieuwe grondwet op te stellen. De leiders van de autonome republieken zegden Jeltsin toe zijn voorstellen te aanvaarden als uitgangspunten voor een discussie over een nieuwe grondwet. Jeltsin moest de regionale leiders tijdens een ontmoeting in het Kremlin wel paaien om ze achter zijn grondwetsvoorstellen te krijgen. De Russische president beloofde de leiders dat de regering op 1 juni een programma zal presenteren ter ondersteu ning van de economieën in de verschillende autonome republie ken. ADVERTENTIE ^Johnson

de Stem | 1993 | | pagina 5