Acties op til bij hele overheid Kamer verzacht boetes voor ziekteverzuim Maison van den Boer bedankt 'reddertjes'. DE STEM I )e^e|yd Nagenoeg alle cao-onderhandelingen vastgelopen noren en voelen Geboeide man overleden na schietpartij met politie Bij tweede overtreding: pitbull kwijt A2 BINNENLAND lagen Kok wellicht woensdag bij enquêtecommissie COMMENTAAR MAISON ff VAN DEN BOER Ombudsman hekelt veiligheid bij tank-lessen militairen Rabobank Hulst BINNENLAND KORT |len van Wolde heeft iets met bijbelse Ruth. Aanstekelijk, enthousiast als ze er over laat. Maar ze is geen feminis- Iche exegete. „Ik zeg niet: als ■ouwelijke exegeet let ik alleen Ti zij-sporen. Ik wil de wissel- jjrking tussen de hij- en zij- loren laten functioneren. Bei- p zijn belangrijk en moeten tot tiding komen door ze op el- Jnar te laten inwerken." fxegese is altijd ook de actuele l/aarde van een bijbeltekst la- len zien. Ze zei het al in het Vgin. Met Ruth scoort ze daar- lee voor open doel. Het boek |uth staat immers bol van de Treemdelingenproblematiek. En let doet ons aan de hand hoe lij ook vandaag de dag als hensen die problemen het beste lunnen oplossen. Van Wolde: iNiet de vreemdeling in ons nidden moet zich aan ons aan passen. Niet wij moeten veran keren. Maar we moeten elkaar leren door de ogen van de ander le kijken. We moeten van ogen Iwisselen om elkaar echt te kun nen zien. Dat opent de weg tot terandering, zodat het eigene reemd en het vreemde eigen kan worden." De eerste vrouwelijke hoogle raar exegese in Nederland. Aan leen rooms-katholieke theologi- Ische faculteit, waar bijbeluitleg laltijd een clericaal-mannelijk Idomein is geweest. In een RK Kerk waarin het ambt, dus ook [leergezag en leiding, nog altijd (exclusief mannelijk is, is de eer- I ste vrouw op een exegetische leerstoel als het ware een dub- I bele doorbraak. |Het is niet ondenkbaar dat de kerkleiding haar verrichtingen in Tilburg met meer dan gewo ne belangstelling volgt. „Daar heb ik tot nu toe niets van gemerkt", lacht ze. „Dat zal er ook wel aan liggen dat ik Oude Testament doe. Het Nieuwe Testament zou wel eens gevoeli ger kunnen liggen." Ellen van Wolde: Ruth en Noö- mi. Uitgeverij Ten Have, Baarn, 29,50 Ellen van Wolde: Aan de hand van Ruth. Uitgeverij Kok, Kampen, 10,- destem donderdag 27 mei 1993 A3 Wn onze Haagse redactie pen Haag - Bedrijven met maximaal vijftien werkne mers hoeven zieke werkne mers geen drie maar slechts twee weken het loon uit eigen zak te betalen. Minister De Vries (Sociale Zaken Werkgelegenheid) beloofde de Xweede Kamer gisteren dat hij nieuwe wet 'terugdringing ziekteverzuim' op dit punt zal aanpassen. Vooral de regeringspartijen CDA en PvdA hadden op verzachting aangedrongen. De fracties von den dat het midden- en kleinbe drijf onevenredig zwaar getrof fen zou worden door de maatre gelen van het kabinet. Ruim 92 procent van de Nederlandse be drijven heeft minder dan 15 werknemers. De grote bedrijven moeten de eerste zes weken 'ziektewet' zelf betalen. De nieuwe wet terugdringing ziekteverzuim bevat tal van maatregelen die de werkgever moeten prikkelen om ziektever zuim van werknemers te bestrij den. Zo moet worden voorkomen dat de groei van het aantal ar beidsongeschikten blijft toene men. Naast het zelf betalen van de eerste ziekteweken komt er ook een boetesysteem voor bedrijven waar verhoudingsgewijs veel mensen in de ziektewet belan den. Ook hier is op verzoek van de Kamer een verzachting aan gebracht. Het kabinet wilde dat een bedrijf nooit meer dan vijf procent van de totale loonsom in een bedrijf aan boete hoeft te betalen. Óp verzoek van CDA, PvdA en WD wordt dat ver laagd tot drie procent. De Kamer legt zich neer bij de visie van De Vries en staatsse cretaris Ter Veld (Sociale Zaken) dat het onmogelijk is een aparte regeling voor chronisch zieken te maken. De Vries erkende dat mensen met een blijvende kwaal moeilijker aan een baan kunnen komen na invoering van de nieu we wet. Werkgevers zullen zo min mogelijk risico willen lopen. Ook is het volgens Ter Veld juridisch te ingewikkeld om spe ciale voorzieningen te treffen voor zwangere vrouwen. Me disch gezien is het moeilijk om aan te geven welke kwalen wel en welke niet aan zwangerschap kunnen worden gerelateerd. De staatssecretaris wees de Ka mer op het feit dat zwangere vrouwen nauwelijks een hoger ziekteverzuim hebben dan niet zwangere vrouwen. Het gewone zwangerschapsverlof (zestien weken) komt ook in de nieuwe regeling niet voor rekening van de werkgevers. Van onze redactie binnenland Den Haag - Bijna alle cao-onderhandelingen voor overheidspersoneel zijn sinds gisteren vastgelopen. I dinsdag gehouden eindexamens ■9-10 B; 11 -, 12 C; 13 A, 14 A, 15 22 -• 23 24 D: 25 26 B; 27 B; 28 ;*35 A; 36 A; 37 A; 38 C; 39 40 41 j 10 11 12 13 B, 14 15 I22 A; 23 C; 24 B; 25 A; 26 Bl 27 B; 28 |A; 35 C; 36 37 38 B; 39 40 41 uiyiiliexxoi J C: 9 A; 10 B; 11 Bi "f2 C"; 13 D; 14 A; 121 B' 22 B; 23 D; 24 B; 25 B; ;26 B; 27 J C; 34 B; 35 C; 36 A; 37 C; 38 C; 39 C; |46 B; 47 B; 48 C; 49 A; 50 B. J B; 9 D; 10 A; 11 A; 12 C; 13 A; 14 A; r 21 c- 22 C; 23 B: 24 B; 25 D; 26 A; 27 j A; 34 C; 35 B; 36 A; 37 A; 38 C; 39 C; f 46 A; 47 C; 48 C; 49 C; 50 A. berekeningen bij opgave 3 over omloopsnelheid van geld, het eind van opgave 4 over inko mensverhoudingen en opgave 5 vanwege begrippen. Hoe moei lijk het was, blijkt bij de nabe spreking als de docent gecorri geerd wordt door een aantal leerlingen.' „Ja, nu begin ik aan mezelf te twijfelen. Je hebt ge lijk." Voor veel kandidaten is intus sen de lange zomervakantie al begonnen. Op het Moller wer den al plannen gemaakt voor Pinkpop en op het RietHil gin gen ze alvast een pilsje pakken. De laatste (grote) examens zijn vanmiddag: wiskunde B voor havo en vwo. Ik ben daarvoor te gast op het Mencia de Mendoza- lyceum in Breda. Vanochtend ben ik voor tekenen op Mavo Ginneken en voor Grieks op het Stedelijk Gymnasium in Breda De kans is groot dat de rijks ambtenaren, politie-agenten en leraren acties gaan voeren -zoals de gemeente-ambtena ren al doen om hun cao-eisen kracht bij te zetten. Gisteren zijn de partijen die het cao-overleg voor de 120.000 rijk sambtenaren voeren uit elkaar gegaan zonder enig resultaat. Onderhandelaar H. Pont van het ministerie van binnenlandse za ken kon tijdens het gesprek niet meer bieden dan een loonsverho ging van 0,5 procent per 1 april aaast een eindejaarsuitkering ïan 0,5 procent. De bonden blij ven echter een loonsverhoging eisen van 2,5 procent plus een eindejaarsuitkering van 0,5 pro cent. Ultimatum Morgen raadplegen de bonden hun kaderleden in Amersfoort. Daar wordt mogelijk besloten tot het stellen van een ultima tum aan Binnenlandse Zaken. I Van onze Haagse redactie Den Haag - Waarschijnlijk woensdag al zal minister Kok Financiën, PvdA) verschij nen voor de enquêtecommis sie sociale zekerheid. I Kok werd al in een besloten bijeenkomst verhoord vanwege Izijn betrokkenheid met sociale zekerheid als FNV-voorzitter in j iet begin van de jaren tachtig. De enquêtecommissie laat het verschijnen van Kok nog in het luidden, maar reserveerde wel alvast tijd voor een verhoor woensdagnamiddag. Minister Kok liet zelf in kleine kring al doorschemeren dat hij voor een doenbaar verhoor moet aantre den. Wellicht dat ook ex-VNO- lopman Van Lede voor een benbaar verhoor verschijnt. Volgende week komen topmen- van Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor (GAK) en gemeenschappelijk Medische Dienst (GMD) voor verhoor bij b parlementaire enquêtecom missie. Prof. De Jong, president «n de hoofddirectie van het DAK, verschijnt donderdag, pnals dr. Boersma, voormalig aorzitter van de directie van de [GMD. lis getuigen zijn verder opnieuw Vertegenwoordigers van de vak- ponden (CNV en FNV) opgeroe- die zitting hebben in bestu- I® van bedrijfsverenigingen: J. Dos en J. van der Linden. Gaat het ministerie daar niet op in, dan lijken acties in juni on vermijdelijk. Ook de vakbonden in het onder wijs zijn ontevreden met het bod dat hen is gedaan. Onderwijsmi nister Ritzen wil een salarisver betering van 0,5 procent geven in de vorm van een eindejaars uitkering. De bonden eisen 2,5 procent loonsverhoging. De komende weken worden in technisch overleg de details van de twee voorstellen met elkaar vergeleken. In die tussentijd wil len de bonden met hun leden overleggen. ABOP-voorzitter E. Vogelaar had vorige week al la ten weten dat zij acties niet uitsluit als de onderhandelingen niets opleveren. Ook de twee CNV-vakbonden PCO en KOV toonden zich na afloop van het overleg erg ontevreden. De leden van de Nederlandse Politiebond willen van de minis ters Dales (Binnenlandse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie) een loonbod. Blijft dat uit, dan gaat de NPB acties voorbereiden. De Christelijke Politiebond besloot al eerder in een dergelijk geval over te gaan tot acties. Volgens voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond lopen de onderhandelingen met de politiewerkgevers zeer stroef. De voorstellen van de bonden zijn door de onderhandelaars al in een zeer vroeg stadium weg gewimpeld. Elk initiatief van Binnenlandse Zaken en Justitie is volgens Van Duijn tot nu toe uitgebleven. De ministeries hebben de poli tiemensen gevraagd werkgele genheid boven inkomen te stel len. Volgens Van Duijn proberen de werkgevers de politiemensen daarmee een schuldcomplex aan te praten. Volgens directeur-generaal openbare orde en veiligheid H. Borghouts (Binnenlandse Zaken) ontbreken echter de financiële middelen om een loonsverhoging te kunnen bieden. Gemeenteambtenaren hebben gisteren in Amsterdam een ma nifestatie gehouden op de Dam. Volgens de organisatoren waren er 15.000 mensen, volgens de politie zes- tot achtduizend. Deze bijeenkomst moet volgens vakbondsonderhandelaar G. van Huygevoort gezien worden als een laatste waarschuwing. Als de werkgeversorganisatie de 212.000 gemeente-ambtenaren niet tegemoet komt, gaat de ko mende weken in diverse steden het openbaar vervoer plat, ko men er stiptheidsacties bij de reinigingsdiensten en zullen de acties op de stadhuizen ver scherpen. idat ich- :ant een De het idat n in foto ap de zwarte wijk Kathlehong- Harde bewijzen dat ëe^T\% teerde PAC'ers daadwerken] zijn betrokken bij moordaansri gen kunnen het onderhand lingsproces redden. Alle oge zijn gericht op minister Hern Kriel. In polonaise voeren de gemeenteambtenaren actie op de Dam in Amsterdam. FOTO ANP (ADVERTENTIE) VEGHEL, donderdag Na de felle brand die 18 mei j.l. onze Veghelse vestiging; in de as legde, viel er verschrikkelijk veel te redderen. Hartverwarmend waren het medeleven en de adhesie betuigingen die we van alle kanten, ook van collega-bedrijven, mochten ontvangen. Maison van den Boer wil in net bijzonder iedereen bedanken die haar tijdens en direct na de brand zo fantastisch heeft geholpen. Het gaat om vele bedrijven en personen. O.a. de verzekeringsmaatschappij, leveranciers, politie, brandweer, ons schade-expertisebureau en niet in de laatste plaats onze eigen medewerkers. Dank zij hun aller inzet en improvisatietalent waren we wonderlijk snel weer operationeel. Alle ontvangsten werden en worden zoals altijd optimaal uitgevoerd. Marshallweg 4. 5460 AA Veghel, telefoon: 04130 - 44040 Den Haag (anp) - De vroegere ministers Van Eekelen (Defen sie) en De Koning (Sociale Zaken), justitie èn de arbeidsin spectie zijn volgens de ombudsman tekortgeschoten bij de afwikkeling Van een pngeval waarbij een dienstplichtig mili tair om het leven kwam. l'tGEREN BETEKENT luisteren. Wie dat niet kan, moet naar een Nere broodwinning omzien. Mevrouw Maij bijvoorbeeld, l-w onafhankelijke commissie gaat onderzoeken of een onder- IS'ondse Betuwelijn mogelijk is en wat die moet gaan kosten. Een luar weken geleden zei mevrouw de minister nog dat het Import-Van den Hoorn waarin een tunnel voor het hele traject |;iorgesteld werd, flut was. I-s kosten zouden een veelvoud zijn van de dikke 5 miljard die in ■•at voorstel genoemd werden. Waarop ze haar mening bas eer- Inleef onduidelijk. Enig tegenrapport werd niet gepresenteerd. I'at woord van de minister moest voldoende zijn. Maar was die luister van huis uit niet verpleegkundige en pedagoge in plaats iJJieen doorgewinterde techneut? "t inspraak en bestuurlijk overleg is in ruime mate rekening 'ouden bij de voorbereiding van het voorstel voor de Betuwe- |!}D. schrijft de minister aan de Kamer. Het rapport-Van den i"3(lrn, dat een alternatief inhield van lagere overheden, veegde lichter meteen van tafel. 'bovengrondse Betuwelijn kan zich niet in de volksgunst leugen. Een meerderheid van de bevolking blijkt tegen. Maar In komt, omdat de ondervraagden zich vergissen, zegt de Plister. Ze zijn gewoon niet op de hoogte, daarmee bedoelend de opinie van de kiezer voor haar een verwaarloosbare factor ®r mevrouw Maij heeft meer pijlen op haar boog dan alleen -Betuwelijn. Nu wil ze dat psychiaters 10.000 automobilisten If Jaar verbieden om nog aan het verkeer deel te nemen. De Ffterlijke macht lukt het niet om deze wegpiraten en brokken- l'nl van de straat te houden. Dus moeten artsen het karwei IPknappen. Zonder beroepsmogelijkheid, want die maakt het FSt'tie juist zo moeilijk het rijbewijs te ontnemen. Zeker nooit Ifoord van rechtszekerheid? rfoe weet de minister dat er precies 10.000 afkeuringen per If'zullen vallen, is ze zo deskundig dat ze de staat van de 1,1andse volksgezondheid tot op het laatste cijfer nauwkeurig llalf Pa'en? If Nederland loopt te hoop tegen de ideeën van de minister "erkeer en waterstaat. Invloed op haar houding heeft het IKiJ niet- Blus zullen de volgende verkiezingen haar leren dat net horen wil, voelen moet. Van onze verslaggever Winterswijk - De 26-jarige Duitser Andreas Kerkeling is in de nacht van dinsdag op woensdag gedood door een schot uit een politiepistool op de binnenplaats van het politiebureau in Winterswijk. De man was kort daarvoor door de gealarmeerde politie op straat aangehouden en meegenomen naar het bureau. Hij gedroeg zich vreemd en maakte de indruk 'doorge draaid' te zijn. Zo zou de man geprobeerd hebben door het portierraam van een rijdende vrachtauto te klimmen. Volgens de politie ontstond op de binnenplaats van het bu reau een schermutseling toen de man, met geboeide handen, het pistool uit de holster van een agent wist te bemachtigen. Met het dienstwapen loste de Duitser vervolgens een schot op een tweede agent. Die werd in de lies geraakt. De andere agent wist daarop zijn wapen terug te veroveren. Vervolgens zou hij uit zelfver dediging op de Duitser hebben geschoten. Die raakte zodanig gewond dat hij later in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleed. De politie man verkeert buiten levensge- Of de agent in paniek gehan deld heeft, kan de Zutphense officier van justitie Buttinger niet bevestigen: „Ik besef dat er nog veel vragen zijn. Maar voor we nadere mededelingen doen, willen we absoluut ze ker zijn dat de feiten klop pen." De militair overleed na een bot sing tussen twee Leopard I- tanks tijdens de eerste les ter reinrijden op de Leusderheide in februari 1989. Het ongeluk ge beurde tijdens de demonstratie- rit die instructeurs voorafgaand aan de les gaven. De soldaat stond in één van de tanks op de plek van de com mandant en stak met zijn boven lijf uit het voertuig. Bij de bot sing kreeg hij de kanonsloop van de andere tank tegen het hoofd en werd hij uit de Leopard ge slagen. Hij overleed in de ambu lance op weg naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De belangrijkste klacht die door ombudsman mr. drs. M. Oosting gegrond werd verklaard, was ge richt tegen het Rij- en Instructie Eskadron Tanks (Riet) in Amers foort, onderdeel van de land macht. Dat heeft volgens Oos ting te weinig gedaan om de veiligheid van de militairen te waarborgen. De ombudsman vindt dat Defensie moet onder zoeken of maatregelen nodig zijn. Verder raadt hij aan op het oe fenterrein een geneeskundige post in te richten. De gewonde militair kon direct na de botsing alleen worden behandeld met spuüen uit de EHBO-kist van de tank. De andere klachten hadden be trekking op het volgens Oosting gebrekkige onderzoek naar de toedracht van de botsing, de ju ridische afhandeling en de cor respondentie die beide ministers met de vader voerden. Zo wordt de arbeidsinspectie verweten onvoldoende te hebben onderzocht hoe de soldaat om het leven is gekomen. De inspec tie kwam pas in augustus (een half jaar na het ongeluk) in actie omdat het leger de instantie niet eerder op de hoogte had ge bracht. Het onderzoek bestond uit twee gesprekken met militai ren die niet bij de botsing aan wezig waren geweest. Op grond van hun verklaringen werd be sloten geen diepgaand ongevals- onderzoek te doen. Dat is ten onrechte, vindt Oosting. Toen de vader naar de officier van justitie in het leger (audi teur-militair) stapte om een strafrechtelijk onderzoek te la ten doen, werd hij eerst doorver wezen naar de 'burgerjustitie'. De officier van justitie in Utrecht stuurde de man vervol gens weer terug naar de audi teur-militair. Die concludeerde uiteindelijk dat van vervolging geen sprake kon zijn omdat de wet arbeidsomstandigheden niet was geschonden. De auditeur militair had de zaak volgens Oosting echter moeten overdra gen aan de officier van justitie. De correspondentie van de mi nisters schoot volgens de om budsman tekort. Van Eekelen gaf geen volledig antwoord op de prangende vraag hoe het on geluk had kunnen gebeuren. De Koning wachtte een half jaar alvorens een brief te beantwoor den. Nederlanders geven minder uit Voorburg (anp) - Voor de eerste maal sinds eind 1982 is de gezinsconsumptie in Nederland afgenomen. In het eerste kwartaal van dit jaar werd 1 procent min der uitgegeven dan in de zelfde periode vorig jaar, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. Er werd minder geld besteed aan duurzame goederen als auto's. Den Haag (anp) - Wie voor de tweede keer wordt betrapt met een pitbull zonder muil korf die bovendien niet kort is aangelijnd, raakt zijn huis dier kwijt. De procureurs-generaal hebben dat vastgelegd in een richtlijn die op 1 juni van kracht wordt. De eis op de rechtszitting wordt minimaal 250 gulden boete en 'onttrekking aan het verkeer van de in beslag genomen hond'. Als er schade, letsel of een gevaarlij ke situatie is ontstaan wordt het dier al in beslaggenomen bij de eerste overtreding. Als de pitbull niet is geregis treerd en getatoueerd wordt al tijd proces-verbaal opgemaakt. Dat proces-verbaal wordt bin nen 48 uur aan het openbaar ministerie gezonden. Ook dan wordt de eis op de zitting een boete van 250 gulden en ver beurdverklaring van de hond. De eigenaar die aan alle voor schriften voldoet, maar de regis tratiepapieren niet bij zich draagt, krijgt een boete van 150 gulden. De boetes voor eigena ren van geregistreerde dieren, die voor de eerste maal worden betrapt, zijn 500 gulden voor overtreding van het muilkorfge- bod, 300 gulden als de hond niet kort is aangelijnd en 700 gulden bij een combinatie van die twee overtredingen. Volgens de Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland in Amersfoort zijn er momenteel 2.400 pitbulls aangemeld en on vruchtbaar gemaakt. Volgens een woordvoerder kunnen pit bull-eigenaren, hoewel de aan meldingstermijn eigenlijk al voorbij is, nog tot begin juni terecht bij het registratiebureau. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Nijs, die nu bevestigd ziet dat hij destijds gelijk had, was giste ren evenmin bereikbaar. Volgens zijn advocaat J. van Oijen eist hij niet alleen eerherstel, maar ook een forse schadevergoeding voor het hem aangedane leed. „Als je ziet hoeveel gewin deze kwestie sommigen heeft opgele verd, heeft mijn cliënt ook recht op een hogere vergoeding", stelt Van Oijen. Hij kondigde gisteren aan een procedure te beginnen voor de rechtbank. Hoeveel geld De Nijs wil krijgen, wilde hij niet kwijt. Volgens Boutens loopt er op dit moment binnen de Rabo-organi- satie nog een procedure rond de eisen van De Nijs. Van Oijen zegt daar niets van te weten. JX V l? Ik zag gisteren een eng stukje op tv. Het ging over hamburgers en over de pakweg 9000 Amerikanen, voornamelijk jongeren, die jaarlijks overlijden als gevolg van het eten van bedorven hamburgers. Omdat er sprake was van een jaarlijks aantal, betekent dat dat er al jaren mensen dood gaan aan die stukken vlees, dus die doden waren er ook al voor dat 'wonder' van Amerikaanse kookkunst naar elders werd geëxpor teerd. In het buitenland bedrijven de VS een op jongeren gericht imperialisme, waarvan videoclips, cola en ham burgers de begeerlijke exponenten zijn. In veel Derde- Wereldlanden word je pas voor vol aangezien als je je een hamburger kunt veroorloven. Om die behoefte te bevredigen stampen Amerikaanse multinationals ter plekke hamburgertenten uit de grond en uiteraard zijn er volop lokale horeca-figuren die zaken openen met bijna dezelfde naam en die bijna dezelfde hamburger verkopen. Dat de Amerikaanse hamburgers bedorven waren, was een gevolg van de slechte hygiëne in Amerikaanse slachthuizen. Vooral het hamburgervlees bleek voed sel te zijn, waarop bacteriën dol zijn. Omdat die hygiëne in veel andere landen niet veel beter zal zijn, is de hamburger ook daar een potentiële sluipmoorde naar. Dood door wansmaak lijkt me een van de banaalste manieren van overlijden. Denk je als Derde-Wereldjon- gere het te zullen gaan maken en vier je je eerste beetje welvaart met je eerste hamburger en dan ga je dus dood nog voor ze meneer tegen je gaan zeggen. MERIJN NS raden treinreizen naar Frankrijk af Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen raden reizigers naar Frankrijk af om vandaag de trein te nemen. Door een staking van het Franse spoorwegpersoneel zijn de treinverbindingen niet gegarandeerd. De staking is gisteravond begonnen en eindigt morgenochtend om zes uur. Wao-reparatie werknemers supermarkten Utrecht - De 175.000 werknemers van supermarkten zijn verplicht verzekerd tegen de verslechteringen in de wao. Zij krijgen bij arbeidsongeschiktheid een uitkering die gelijk is aan het niveau (70 procent van het laatste loon) voordat het kabinet deze winter ingreep in de verzekering. Dat hebben werkgevers organisaties VGL en het Vakcentrum en de dienstenbonden van FNV en CNV woensdag meegedeeld. De premie van de aanvullende verzekering wordt volledig betaald door werknemers. Wallage maant organisaties in onderwijs Den Haag - Staatssecretaris Wallage (Onderwijs) heeft gis teren gedreigd desnoods zon der overeenstemming met de onderwijsorganisaties plannen voor bestuurlijke vernieuwing in het onderwijs naar de Tweede Kamer te sturen. Wal lage (zie foto) praat al onge veer een half jaar met die organisaties over het doorslui zen van bevoegdheden van het ministerie naar gemeenten en schoolbesturen. „Het onder wijs moet nu eindelijk eens duidelijk maken of het inder daad meer zelfbestuur wil." Als de scholen niet een bepaalde grootte hebben, kunnen ze de nieuwe verantwoordelijkheden niet aan. Bij de nieuwe verant woordelijkheden gaat het bijvoorbeeld om een veel grotere zeggenschap op financieel gebied. CBS: Banengroei ten einde Voorburg - In de acht jaar vanaf 1985 tot en met 1992 is de werkgelegenheid in Nederland met een ongekend aantal van 660.000 arbeidsjaren toegenomen. Elk jaar kwamen er zonder inzinkingen forse hoeveelheden banen bij. Aan die periode lijkt nu een einde te zijn gekomen, concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in zijn gisteren gepubliceerde Arbeids- rekeningen. In 1992 zakte de groei al terug tot 48.000 arbeidsja ren, het laagste jaarcijfer sedert 1985. Voor 1993 heeft het CBS nog geen werkgelegenheidscijfers beschikbaar. Wel is vastgesteld dat het aantal gewerkte uren van uitzendkrachten in het eerste kwartaal veel lager was dan een jaar geleden, en dat de werkloosheid tot en met april snel toenam. Rechtbank: 4Imigran-injecties vergoeden' Den Haag - Migraine-patiënten die Imigran-injecties gebruiken, moeten het medicijn volledig vergoed krijgen. Dit heeft de rechtbank in Den Haag gisteren geoordeeld in de 'Imigran-bo- demprocedure'. De rechtbank doet over de tabletten nog geen uitspraak omdat voldoende farmatherapeutische kennis ont breekt. De rechtbank wacht een deskundigenbericht af alvorens zij uitspraak zal doen. De Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten (NVMP) procedeert al enige tijd tegen de staat omdat zij vindt dat patiënten ten onrechte een hoge eigen bijdrage moet betalen voor Imigran. De patiënten moeten nu een vergoeding van 65 gulden per injectie betalen. Volgens staatssecretaris Simons van volksgezondheid zijn er vergelijkbare middelen die veel goedko per zijn dan Imigran. Patiënten bestrijden dit. Meer verbalen voor milieudelicten Den Haag - Het aantal processen-verbaal dat wordt gegeven voor het overtreden van milieuwetten groeit sterk. In 1992 werden er 7.296 uitgedeeld, tegen .5.845 in '91 en 5.414 in het jaar daarvoor. In vrijwel de helft van alle gevallen werd het proces-verbaal gegeven door de politie. Dat staat in het 'voortgangsbericht' over de handhaving van milieuwetgeving, dat minister Alders (milieubeheer) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Om de naleving van milieuwetten af te dwingen leggen provincies steeds vaker een dwangsom op, 74 in 1992 tegen 42 in 1991. Veel bedrijven die milieuwetten niet naleven blijken alsnog te zwichten voor het middel van de dwangsom. Uit gerichte acties van de Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie in 1992 is gebleken dat de milieuvergunningen van bedrijven vaak nog onvoldoende actueel zijn. De frequentie waarmee toezicht wordt gehouden op naleving van de vergun ning en de kwaliteit van het toezicht moeten nog verbeteren, aldus de bewindsman in zijn rapportage.

de Stem | 1993 | | pagina 3