Sluizenaren juichen fusie toe Afsluitende playback-show buurthuis Hoek Een buitenlander valt bij LNP niet eens op K NIEUWS en op d orgel van Gent Het botert niet zo tussen vissers uit Breskens en uit 'Boekhoute' er whiplash s ziekenhuis Onduidelijkheid over compostering in Oostburg Veel vragen maar inwoners zien samenwerking met Aardenburg wel zitten Autobiografie over de ^Wonderdokter van Goes' Gebrek vrijwilligers voor hulp zieken en onderen C3 veiling lading ;r uitgesteld ZEELAND C4 Raamsdonksveers bedrijf krijgt allochtonenprijs van Centrum voor Buitenlanders Die mannen mogen alles, die vissen het beleg van mijn boterham' Belgen beroepen zich op oud verdrag uit 1839 Zeeuw-Vlaamse organisaties luiden noodklok Sigarettendief gepakt in Dinteloord Thoolse fietser zwaar gewond in Steenbergen Bonsai-expositie in Oudenbosch Gregoriaans koor naar Oostakker s, zv P. Suij-Maas, Terneu- Niels, zv E. Dieleman-Verha" 'emeuzen. ouwd: E. Yigit en S. Vrijland euzen; K. van Bunderen en T wenhuize, Terneuzen; M eman en J. de Putter, Terneu- N. de Cubber en G. Rauli, euzen. rieden: Wilhelmina Allaart Terneuzen; Herman van As- 68, Terneuzen; Barend Ede- os, 73, Terneuzen. a vogel: J. Harinck, twee- ijvogel: Jac. de Baar, der- ijvogel: H. Boonman. ewoutsdijk - Handboogver- ging Edele Handboog met personen. Wip 1: eerste ho- vogel: A. Rijk, tweede hoge el: H. van de Dries, eerste ogel: J. Platschorre, twee- zijvogel: J. Vermeule, derde ogel en grootste aantal Jac. Doene. Wip 2: hoge el: L. van de Boogaert, eer- zijvogel: W. Nije, tweede ogel: mevrouw D. Ver- k, grootste aantal (5): B. oze. n op het prachtige, onlangs kerk aan de Markt in Sas ele parochianen werd het in- rument in 1983 weer speel- aar gemaakt. Twee jaar later erd het orgel uitgebreid en ge- staureerd. Met de actie 'Zet de onderdjarige in duizendvoudig cht' werd in 1992 bij het eeuw- est van de kerk zoveel geld "gehaald dat er een trompetre- ister bijgeplaatst kon worden, rganist Jos Verpoorten van de erk in Sas speelde het ver- ieuwde orgel in oktober 1992 amen met de orgelcommissie aakte hij plannen om een or- j elconcertreeks te organiseren, rie Zeeuwen en een Vlaming taan garant voor muzikale waliteit in de reeks van vier ecitals. "rijdag 11 juni bijt Bram Beek- an uit Middelburg de spits af. e andere data zijn: 16 juli (Arie arreman, Terneuzen), 17 au- stus (Edward de Geest, Eeklo) n 15 oktober (Jos Verpoorten, erneuzen). e concerten beginnen om 20.00 ur. De toegangskaarten kosten "7,50, reductie voor CJP en as65 en kinderen onder geleide ogen gratis binnen. an ziekenhuis St. Franciscus nd met het vijfentwintigjarig 'aag een symposium over het kunnen optreden. Het probleem is dat whiplash met de huidige medische onder zoekstechnieken niet te achter halen is. Bij mensen, die zich daarvoor laten onderzoeken, zijn geen afwijkingen te vinden. Van daar dat een groep artsen zegt dat whiplash niet bestaat. Ande re artsen erkennen dat er wel degelijk wat aan de hand is. Bij het bepalen van schade kan rond whiplash een omvangrijke juridische touwtrekkerij ont staan. „De zaak is heel com plex", zegt Van Hooff. „Reden voor ons om het onderwerp tij dens het symposium van alle kanten te belichten. Er komen niet alleen medici aan te pas' maar ook een psycholoog en mensen die te maken hebben met letselschade en schaderegeling- oank in Middelburg doet pas het verzoek om de lading van )gen verkopen. De betrokken s de tijd schriftelijk verder te Meulenbroek heeft dit woens- en belanghebbende partijen. caat bij de rechtbank in Middel burg toestemming de lading te verkopen. Die toestemming 15 onder meer nodig omdat op een deel van de lading beslag 1 gelegd. Woensdag overlegde raadslieden van Nederland, h'a en van de twee beslaglegger®1 Middelburg. DE STEM DONDERDAG 27 MEI 1993 Irak drong hierbij aan op itstel om nieuwe argumenten aan kunnen dragen en kreeg van rechtbank gelegenheid dit v°°r augustus schriftelijk te doe Nederland kan hier tot diezeli datum op reageren. Van onze verslaggever Oostburg - Er heerst grote onduidelijkheid in bestuur lijk Oostburg over de milieu wetgeving. Meer in het bij zonder hoe de activiteiten ge regeld mogen zijn op het mi lieupark dat de gemeente aan wil laten leggen in Water landkerkje. Op aanraden van commissielid Openbare Werken J. Provoost (VVD) komt de gemeente maar met een notitie over het milieu park. 'Om ook voor ons zelf duidelijk te maken hoe de hele boel in elkaar steekt', gaf wet houder A. de Feijter toe, ook niet precies te weten hoe de vork in de steel zit. Die conclusie rolde eruit na een vragenvuur van meer dan een uur door de commissieleden. De verwarring was trouwens even daarvoor al in de commissie Pla nologie ontstaan. De centrale vraag na twee commissieverga deringen was of er een compos- teringsinstallatie mag komen in Schoondijke, terwijl er ook plan nen zijn om te composteren op het milieupark. En als dat eerste is toegestaan, is het dan wel gewenst om het tweede door te laten gaan. Op de vergaderagenda van de commissie Planologie stond de aanvraag van S. de Feyter uit Schoondijke. Die wilde op zijn loonbedrijf een composteringsin- stallatie voor groenafval bou wen. De Schoondijkenaar klopte daarom bij de gemeente aan om de zaak planologisch in te pas sen. Het gemeentebestuur was. tot de avond voor de commissieverga dering overtuigd dat die regeling nodig was, maar wilde niet mee werken omdat reinigingsbedrijf Bron namelijk op het milieupark bij zijn bedrijf ook wil gaan composteren. In de vergadering van de com missie Planologie kwam echter naar voren dat er helemaal geen bestemmingsplanwijziging nodig was om de aanvraag van De Feyter te honoreren. Volgens een recente uitspraak door de Raad van State kan het composteren van natuurlijke produkten (groen) namelijk gezien worden als een agrarische activiteit. Nu de ruimtelijke inpassing niet meer aan de orde was, verwees burgemeester Kruize de leden van de commissie Planologie naar de portefeuillehouder mi lieu, wethouder De Feijter. Hoe wel Kruize de zaak op diens bordje legde, dreigde hij even later toch weer met de materie geconfronteerd te worden. Krui ze moest namelijk door afwezig heid van De Feijter de voorzit tershamer in de commissie Openbare Werken hanteren. Hij zat amper op zijn plaats of de wethouder kwam de vergader zaal binnen gelopen om de lei ding van de vergadering van hem over te nemen. Daarop volgde een breedvoerig debat tussen De Feijter en de commissieleden over de vraag over het plan voor het milieu park aan de ene kant en Schoon dijkenaar De Feyter's plan voor een composteringsinrichting aan de andere kant. J. Quist (CDA) stelde zich op het standpunt dat beide initiatieven elkaar niet in de weg zaten. „De groencompos- tering kan door De Feyter ge beuren en de overige zaken zoals het verzamelen van het groenaf val, kunnen op het milieupark plaatsvinden." Wethouder De Feijter zag dat anders en hield een pleidooi voor concentratie van alle activiteiten op een plaats. De wethouder voorspelde extra kosten door het vervoer van het groenafval vanaf het milieupark in Waterland kerkje naar de composteringsin- stallatie in Schoondijke. Quist hield vol dat het met die meer kosten wel mee zou vallen, ge zien de geringe afstand tussen beide plaatsen. Van onze correspondent Sluis - De inwoners van Sluis tonen begrip dat hun gemeentebestuur niet al in een vroeg stadium direct contact zocht om de bevol king te raadplegen over de usie met de gemeente Aardenburg. De Sluizena ren juichen de samenvoe ging met de Aardenbur gers trouwens ten zeerste toe, zo bleek tijdens een jpenbare hoorzitting in het stadhuis van de Bel- fortstad. Burgemeester M. Everaers van Sluis verwelkomde daar namens het college een flink aantal be langstellenden en gaf een uitge breide toelichting op de gang van zaken die tot de besluitvor ming leidde. Hij gaf ook aan ivelke weg er nog bewandeld moet worden voordat de fusie op 1 januari 1995 een feit zal zijn. De aanwezige Sluizenaars on derschreven de opmerkingen en uitleg van burgemeester Everae rs over de noodzaak van snel handelen in deze zaak. „Uit in dividuele contacten was ons ge bleken dat het besluit door de bevolking gedragen werd," zo stelde Everaers in zijn inleiding. ragen Op de vraag waar het admini stratief centrum wordt gevestigd kon nog geen antwoord worden gegeven. Ook vragen over de gemeentelijke belastingen -zoals het rioolrecht, dat in Aardenburg wel en in Sluis niet bestaat bleven onbeantwoord. Everaers stelde wel dat er een moment komt dat elke gemeente rioolrecht in zal moeten voeren. Ook de openstelling van de win kels kwam aan de orde en tot verrassing van de Sluizenaars bleek dat ook in Aardenburg de winkels op zondag open mogen zijn. De opmerking van de Sluisse burgemeester dat de verhouding bestuurlijk vlak tussen beide gemeenten goed is, ontlokte de iraag of dat ook voor de ambte naren geldt, omdat die straks samen moeten werken. Het ant woord kwam van W. Dierick, hoofd Interne Zaken en Welzijn van de gemeente Aardenburg, die zijn college wegens verhinde ring vertegenwoordigde. Dierick stelde, dat ook die relatie goed is dat er bijna dagelijks contact 5 tussen beiden secretariën op allerlei gebied. Wrlichting Hij ging eveneens uitvoerig in op be manier van voorlichting, zo als dat in Aardenburg al sinds 1954 gebeurt via het eigen infor matieblad 't Kwakertje. Dat oijgt nu ook een functie in de 8®eente Sluis. Er volgen in juni nog hoorzittin gen in Heille en Retranchement. M en wanneer er in Aardenburg ®i hoorzitting gehouden wordt raar het voorbeeld van Sluis, is n°g niet bekend. Een aantal deelnemers uit groep 1 tot en met 4 zingen in de Hoekse Rakkers een liedje uit Kinderen voor Kinderen. Van onze correspondent Hoek- Zestig kinderen van de basisscholen Op Weg en 't Kompas uit Hoek sloten gis termiddag met een play- back-wedstrijd a la Hennie Huismans het seizoen af. In buurthuis de Hoekse Rak kers was de studie van Hennie Huisman nagebouwd. Kompleet met het winkeltje en het toneel. De deelnemers aan de play back-show werden in de winkel ontvangen en mochten iets over zich zelf vertellen. Daarna volgde het optreden. Deelname stond open voor de leerlingen van de groepen 1 tot en met 4 van de Hoekse basisscholen. Ondanks het mooie zomerse weer was er veel belangstelling voor de optredens. Net als,bij de echte playback- show was er in Hoek ook een jury. Geen kritische Jac. d'An- cona, geen Bulletje maar onder voorzitterschap van Rosita La- co en geassisteerd door K. der Tree en M. Faas gaf de jury een deskundig oordeel over de pres taties van de deelnemertjes. Dat bij de vertolkingen de die- renliedjes veruit favoriet waren mag gezien de leeftijd niemand bevreemden. Alisa de Waal won dan ook de playback-show met een liedje over een lief poesje. Samantha Fu kwam op de tweede plaats met haar liedje over make-up. Het liedje Opzij opzij van Herman van Veen werd vertolkt door Hanna Heesbeen en was goed voor een derde plaats. Bij de soundmix show won FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Meivin Francke met enkele liedjes over Jodocus Kwak eveneens een creatie van Her man van Veen. Voor de win naars was er een troffee. Alle deelnemers kregen bloemen aangeboden. En zoals ze bij de echte Hennie Huismanshow ook eindigen, zongen alle kinderen uit volle borst: „Wie niet tegen zijn verlies kan, die is maar zielig hoor Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Het nieuws dat LNP Plastics dit jaar de bedrijven trofee van het Centrum voor Buiten landers krijgt, is op het Raamsdonks- veerse bedrijf met een licht schouder ophalen ontvangen. Niet uit onverschilligheid. LNP Plastics is wel degelijk erg verguld met de onder scheiding, zegt commercieel-directeur J. Ooms. „Alleen is de aanwezigheid van buitenlanders in ons bedrijf zo vanzelf sprekend dat we absoluut niet het idee hebben iets bijzonders te doen". De bedrijventrofee werd vorig jaar voor het eerst uitgereikt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Centrum voor Buitenlanders in West-Brabant. In aanmerking komen bedrijven die in de ogen van een jury een positieve bijdrage leveren aan de integratie van buitenlan ders, met name Turken, Marokkanen, Antillianen en Surinamers, in het ar beidsproces. Vorig jaar ging de trofee naar de Roosen- daalse vestiging van Croon Elektrotech niek en ook daar werd toen met enige verbazing op de onderscheiding gerea geerd. „We behandelen buitenlanders niet anders dan andere werknemers en het is op zich veelzeggend dat het blote feit dat wij niet letten op welk kleurtje iemand heeft, al voldoende is om deze prijs te krijgen," zei directeur A. Jacobs van Croon bij die gelegenheid. Niet vreemd Eigenlijk denkt J. Ooms van LNP Plastics er net zo over. „Het doet er niet toe wat voor huidskleur iemand heeft of welke nationaliteit er in zijn paspoort staat, als hij maar goed is voor zijn werk." Dat LNP Plastics er zo over denkt, komt ook omdat het bedrijf al vanaf de oprich ting 25 jaar geleden, een internationale onderneming is. „Onze directeur is een Engelsman, onze eigenaren zijn Japan ners (Kawasaki Steel, red.). We hebben kantoren in Duitsland, Italië en Enge land. Dus als er hier buitenlands wordt gesproken of er loopt een buitenlander rond, kijkt niemand daar vreemd van op," aldus Ooms. Van de 135 mensen die bij LNP in Raamsdonksveer werken, zijn er 19 bui tenlander of van buitenlandse afkomst, verdeeld over negen verschillende natio naliteiten. Het aantal mensen van Turkse afkomst is het grootst, acht om precies te zijn. Dat heeft ook te maken met de manier waarop LNP personeel werft. LNP is altijd al voorzichtig geweest met investeren in mensen en machines en sinds het bedrijf in Japanse handen is, is die terughoudendheid alleen maar toege nomen. LNP werkt daarom graag met tijdelijke aanstellingen. Mensen daarvoor recruteert ze bij het arbeidsbureau en uitzendbureaus en die sturen, omdat de werkloosheid onder allochtonen nu een maal groter is dan onder autochtonen, nogal eens iemand van buitenlandse af komst. Ooms: „Los van de vraag of het nu om buitenlanders of om autochtonen gaat, het bevalt ons prima. Mensen kunnen in de periode dat ze een tijdelijke aanstel ling hebben, laten zien wat ze waard zijn en als ze goed zijn en we hebben een gaatje, krijgen ze een vaste aanstelling. Dus ook buitenlanders, maar niét omdat onze medewerker Wil Herbrugge Eft'skens - Het botert toch Slet helemaal tussen de vis- ®rs van Breskens en uit Boekhoute'. Het zinken van ;e BOU 139 in de vissersha- l'ei> en de oorzaak daarvan Seeft genoeg stof om over te Praten. 'Moeten zij zich maar de regels ."aden. Dat moeten wij ook 0en. zegt een Bressiaanse vis- r' «Hij heeft trouwens een ver eerde bezuiniging doorge- oerd," gaat hij verder. Met de f«uimging bedoelt hij dat de - entuele oorzaak voor het zin ken van de Belgische kotter vol gens een onofficiële versie ge zocht moet worden in het scheu ren van een afdichtingsplaatje van het echolood onder aan het schip. Volgens normen van de scheepvaartinspectie moet de' borging goed beschermd worden tegen het zoute water. Verder moet het gat van de zen der in verbinding staan met een pijpje dat boven de waterlijn uitkomt. „Mocht inderdaad het echolood kapot gaan, dan loopt alleen het buisje vol en niet je schip in dit geval," wordt des kundig uitgelegd. „Wij betalen per jaar ik weet niet hoeveel om alles tip top in orde te houden en te laten inspecteren. Die vissers nemen het allemaal niet zo nauw. De goeie en legale colle ga-Boekhoutenaren niet te na gesproken." De visser vertelt dat hij met zijn boot aan alle eisen moet voldoen en daarvoor ook de nodige be lastingen moet betalen. „Als zij dat niet doen, kweek je natuur lijk rottigheid. Het is trouwens wel opvallend dat de eigenaren van deze bootjes niet uit Boek houte komen," stelt hij vast. Ook de eigenaar van de BOU 139 niet. D. van der Veen is afkom stig uit Blankenberge. Met de kleinere kotters opereren zij vanuit Breskens op de Wester- schelde en richten de vangsten vooral op tong en kabeljauw. Volgens de beroepsvissers ille gaal. En dat zint niet iedere Bressiaanse visser. „Wij moeten onze papieren hebben en zij zou den zo maar alles mogen doen. Dat klopt natuurlijk niet." Dat de kwestie wat opgeblazen wordt, is volgens hem de eigen schuld van de Belgen. Zij had den zogezegd de kat de bel aan gebonden. De Belgische vissers beschuldigden de Bressiaanse collega's ervan met toeristen de zee op te gaan. „Er werd hier notabene een visser beschuldigd die dat nog nooit heeft gedaan. Dat moet je natuurlijk niet doen. Op onze beurt hebben wij de zaak aangekaart dat hier sche pen liggen die eigenlijk met Eu ropees geld gesaneerd waren. Die vissen dan wel het beleg van mijn boterham. Die mannen mo gen alles," zegt hij verbolgen. Ook Van der Veen is een paar weken geleden door de waterpo- litie opgepakt omdat hij niet over een geldige vergunning be schikte. Zijn boot werd toen op gebracht naar Breskens en de vangst in beslag genomen. De Belgen beroepen zich op een oud verdrag uit 1839. Daarin staat dat voor de Westerschelde het internationaal recht geldt. Dat gaat volgens hun boven het na tionaal recht, zodat vangstquota daar niet voor gelden. De Bressiaanse visser bekijkt het allemaal met argusogen. „Het is wel opvallend dat er steeds meer van die bootjes komen. En niet van Boekhoute maar van de Bel gische kust. Het is een soort olievlek wat gaande is." De eigenaren liggen ondertussen al vier weken werkloos aan de kant. Zij wachten nu een kort geding af dat binnenkort voor de rechtbank van Middelburg ge houden zal worden. Dan zal moeten blijken of zij in hun recht staan om zo de Wester schelde op te gaan en de tong en kabeljauw mogen wegslepen. Eeuw geleden al experimenten met hypnose Van onze correspondente Goes - Hypnose is nu aardig ingeburgerd, maar dat was een eeuw geleden anders. Albert Willem van Renterghem experi menteerde als eerste arts met hypnose als behandelmethode voor patiënten in Goes ongeveer honderd jaar geleden. Zijn autobiografie is herdrukt en deze wordt 4 juni in Goes gepresenteerd. In het pand aan de Grote Markt 7 in Goes werden mensen met uiteenlopende kwalen in slui mertoestand gebracht en door de 'Wonderdokter van Goes' behan deld. De schrijver-arts Frederik van Eeden reisde in 1887 naar Goes, woonde enkele seances van Van Renterghem bij en raakte diep onder de indruk van de behaalde resultaten. De reis van Van Eeden naar het stadje op Zuid- Beveland, resulteerde korte tijd later in de eerste kli niek voor 'therapeutisch hypno tisme' die door Van Eeden en Van Renterghem in Amsterdam gesticht werd. Tegen het einde van zijn opmer kelijke loopbaan heeft A. van Renterghem (1845-1939) zijn le vensverhaal in een lijvige auto biografie vastgelegd. Het om vangrijke, uit twee delen be staande werk, is in 1927 in slechts tien exemplaren versche nen; zes voor de familie, vier voor diverse archieven. De autobiografie is voor een aanzienlijk deel een gedetail leerd familieverhaal, dat een fas cinerende blik biedt op het dage lijkse leven in Goes en omliggen de dorpen tijdens de tweede helft van de vorige eeuw. Tevens is veel aandacht besteed aan Van Renterghems persoonlijke ont moetingen met Van Eeden en later met de grote psycho-analy- tici van zijn tijd: Sigmund Freud en Carl Gustav Jung. Het cultureel-informatief maandblad Zeeland Gazet kreeg de rechten voor de heruitgave in negentig van 11 tot 100 genum merde sets van de autobiografie. De uitgave biedt de mogelijkheid een groter publiek kennis te la ten nemen van leven en werken van deze bijzondere arts. Het thema van het boek sluit prach tig aan bij het thema van de boekenweek 1993: 'Het Leven Geschreven'. De presentatie van het boekwerk is vrijdag 4 juni om it.00 uur in de trouwzaal van het Stadhuis in Goes. Het eerste exemplaar wordt aangeboden door voorma lig burgemeester F. Huber. Hij was ook aanwezig op 1 april 1975 toen in Goes na vijftig jaar de zegels van de authentieke boeken werden verbroken. Zij die meer willen weten over het boek kunnen contact opne men met Uitgeverij BTTE in de Nieuwstraat 76 in Goes. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeuws-Vlaamse organisaties kampen met een gebrek aan vrijwilligers voor hulp aan zieken en ouderen. Gevolg is dat in Zeeuws-Vlaanderen vaker 'nee' moet worden verkocht dan in de rest van de provincie. ze buitenlander zijn, uitsluitend omdat ze zo goed presteren." Via interne opleiding en cursussen (LNP geeft onder meer een cursus Nederlands voor haar buitenlandse werknemers) wordt het personeel gestimuleerd hoger op te komen. Buitenlanders doen daar volgens Ooms even vanzelfsprekend en gemotiveerd aan mee als Nederlanders. Dientengevolge telt LNP ondertussen aardig wat chefs van buitenlandse af komst en bij de laatst gehouden verkie zingen voor de ondernemingsraad is een Antilliaan tot dit vertegenwoordigend or gaan doorgedrongen. Een ander voorbeeld van de integratie van buitenlanders bij LNP is dat de Q-pin, de hoofdprijs in een interne com petitie van ideeën voor kwaliteitsverbete ring, dit jaar gewonnen is door een Griek, een Antilliaan, een Turk en een Marok kaan. Hun idee: ze hebben elk het introductie boekje van LNP voor nieuwe werknemers vertaald in hun moedertaal. „In hun vrije tijd gedaan. Dat zegt toch wel wat over hun betrokkenheid bij het bedrijf," meent Ooms. Van onze verslaggeefster Dinteloord - Lekker een tijdje voor niks roken. Dat moet een 21-jarige sigarettendief uit Roo sendaal gisteren gedacht hebben, toen hij in de Sasdijk in Dintel oord uit een openstaande be drijfsauto twee dozen sigaretten stal. Een oplettende getuige had ech ter het kenteken van de Roosen daler genoteerd en aan de politie doorgegeven. Die signaleerde de man later op de dag in Oud Gastel en zette daar de achtervolging in. De sigaretten hadden een waarde van zo'n vier mille. De jongeman kreeg een proces-verbaal. Van onze verslaggeefster Steenbergen - De 39-jarige P.S. uit Tholen is gisterochtend zwaar gewond geraakt toen hij met zijn fiets de rondweg bij Steenbergen wilde oversteken. Om 07.35 uur wilde de man vanuit de Hoogstraat de rond weg oversteken richting Franse- weg. Hij kwam vanachter een stilstaande autobus vandaan en zag de vrachtwagen uit de rich ting van Bergen op Zoom niet aankomen. P.S. moest met diverse botbreu ken en kneuzingen in het zieken huis worden opgenomen. Van onze correspondente Oudenbosch - De Stichting Arboretum in Oudenbosch houdt tijdens de pinksterda gen een bonsai-expositie in het Arboretum. Naast de ex positie worden ook materia len en gereedschappen ge toond, die in de Bonsai-cul tuur bebruikt worden. Het strijkersensemble van de Muziekschool Noord-West ver zorgt op 30 mei weer het eerste concert in de tuin. Op het pro gramma staan o.a. werken van Bartok, Kokai, Stamitz en Vival di. Bij goed weer begint het concert om 14.30 uur. Het duurt onge veer anderhalf uur en er zijn zitplaatsen aanwezig. De exposi tie is open op zaterdag 29 en zondag 30 mei van 13.30 uur tot 17.00 uur. Op maandag 31 mei van 11.00 uur tot 17.00 uur. Het Coördinatiepunt Vrijwilli gerswerk Thuiszorg Zeeland heeft een rapport laten maken waarin zijn werkgebied op een rijtje is gezet. Organisaties die zich met dit werk bezighouden zijn onder meer kerken, patiën ten- en ouderenverenigingen, het Rode Kruis, Zonnebloem, Unie van Vrijwilligers en de Maaltijd voorziening. Veelal gaat het om huis- en ziekenbezoek, voorlezen of een praatje maken, in het rapport sociaal-emotionele ondersteu ning genoemd. Belangrijk is ook vervoer, verzorging, maaltijd voorziening, begeleiding bij be zoek aan een arts of een winkel en oppashulp. Veel organisaties willen hun korps vrijwilligers uitbreiden. In Zeeuws-Waanderen zegt drie kwart meer mensen te willen, werven om te voorkomen dat, zoals nu, regelmatig een hulp vraag geweigerd moet worden. Volgens het rapport verwachten de Zeeuws-Vlaamse hulporgani saties dat het moeilijk zal zijn het aantal vrijwilligers te verho gen. Met 62 procent vormen ouderen de grootste groep van mensen die om hulp aankloppen bij de organisaties. Chronisch zieken (12 procent), kortdurig zieken (10 procent) en gehandicapten (13 procent) en dementerenden (3 procent) zijn de overige hulp vragers. De vrijwilligersgroep bestaat voor driekwart uit vrouwen. Mannen zijn vooral actief binnen de Maaltijdvoorziening. De helft van de vrijwilligers is tussen de 41 en 60 jaar oud. Van onze correspondent Oostburg - Het West- Zeeuws-Vlaams Grego riaans Koor gaat zondag 13 juni, het feest van Sacra mentsdag, naar het Bel gische Oostakker. Het is in tussen een traditie dat het koor op genoemd feest zijn jaarlijkse 'bedevaart' naar het Maria-oord nabij Gent maakt. Om 11.00 uur wordt in de basiliek van Onze Lieve Vrouw van Lourdes een feestmis gezongen met on dermeer de prachtige hym ne 'Lauda Sion' van Thomas van Aquino. Degenen die het koor naar Oostakker willen vergezellen kunnen contact opnemen met het koor of zich tegen 11.00 urn- die dag bij het gezelschap voegen. Na afloop van de dienst in de basiliek is er voor degenen die nog even willen blijven een samen komst in het nabij het bede vaartsoord gelegen restau rant 'Boerenhof'.

de Stem | 1993 | | pagina 17