3sntty's Terneuzen inzamelpunt karton Samenwerking zorg verstandelijk gehandicapten op komst VANAF MORGEN LKE DAG GEOPEND Ontslagen adjunct-directeur wellicht terug in nieuw bestuur Gezonken bootje in haven Breskens gelicht Scandinavische tankers die papier lossen kunnen dan met verpakkingsafval terug Politie voert tijdens pinksterweekeinde actie tegen wildkampeerders 6Natuur een natuurlijke plaats geven in het onderwijs in Zeeland' Ook België betrekken bij samenwerking rampenplan rootste kruidenier ie kleintjes letten. T DE MEESTE Duikverbod voor Belgen na illegaal 'vissen' het Arsenaal Het Arsenaal - Vlissingen. Tel.: 01184-1 1472 BELEEF HET ALLEMAAL IN HET ARSENAAL Vermeer hoopt op wegsturen voorzitter Janse en directeur Van Exter door ledenvergadering Woningbouwvereniging 1 Recordwinst havenschap Terneuzen Auto rijdt meisje omver Jongetje (8) uit Sas van Gent gedood bij ongeval Fusie tussen Tholen en Sint Philipsland od es. ;e smaken, ram 3ST 4.yy of Color Plus, - - W 14.99 )ox, proefflesje Robijn Puur t.w.v. f 3.-* :rs, verbandrollen, Arvc 9.95 enrollen, z#s 1.79 gratis 06-0305. advertentie kunt u in alle AH Ive de artikelen waar kleine cij- rtikelen kunt u alleen kopen in van die cijfertjes op de deur n gelden t/m zaterdag 29 mei aad strekt. Verkrijgbaar in de tgsslagerijen. EN DE BRUIDSMODE Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda 076-228173 MOOISTE BRUIDSJURKEN destem zeeland DONDERDAG 27 MEI 1993 DEEL C Van onze verslaggever Clinge - De vijf instellingen die in Zeeuws-Vlaanderen actief zijn op het gebied van de zorg voor ver standelijk gehandicapten willen ko men tot een samenwerkingsver band. Het moet een platform worden, waarin op bestuurlijk niveau af stemming en coördinatie zal plaats vinden tussen de verschillende aan bieders van zorg. De besturen hebben de verwachting dat een dergelijke intensieve samenwerking een goede stap is op weg naar één samenhangend beleid voor de regio. Een en ander is afgesproken in een overleg tussen vertegenwoordigers van de verschillenden besturen. Ook is afge sproken dat de twee aanvragen voor de bouw van een gezinsvervangend tehuis in Terneuzen worden teruggetrokken. In plaats daarvan komt er één nieuw verzoek. Aanvankelijk lagen er twee aanvragen. Een van de Stichting Voorzieningen voor Gehandicapten in Midden Zeeuws-Vlaanderen en een van de Zeeuwse Stichting voor Sociaal Peda gogische Welzijnszorg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden echter al laten weten dat één verzoek flink wat meer kans van slagen zou hebben. Dat gaat nu dus gebeuren en de aanvraag zal worden ingediend door De Sterre in Clinge. Deze instelling heeft al toestem ming om in Terneuzen een sociowoning te realiseren. Maar er is nog meer eensluidenheid. Omdat de behoefte aan GVT-plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen groot is, steunen alle vijf besturen die in de regio actief zijn het streven van de SPW om de nog vier open plaatsen in het GVT te Sint- Jansteen zo snel mogelijk in te vullen. Van onze verslaggever Frank Deij Terneuzen - Terneuzen is door de gezamenlijke karton- erpakkingsfabrikanten aangewezen als centraal verza melpunt voor gebruikte kartonnen drankverpakkingen. Door heel Nederland worden de komende maanden, als de gemeenten daar aan willen meewerken, inzamelpun ten aangewezen waar gemeenten met ingezameld kar tonnen drankverpakkingsmateriaal terecht kunnen. Vanuit die inzamelpunten moet het afval naar Terneu zen. Het is vervolgens de bedoeling dat het kartonafval in Zweden wordt gerecycled tot onder meer tissues, keukenrollen en ziekenhuisbedpapier. De kartonverpakkingsindustrie iTetra Pak, Elopak en PKL) wil in juni alle gemeenten in Neder land warm maken voor de ge seheiden inzameling van karton nen verpakkingen. De gemeen- len kunnen voor elk ton een premie van 50 gulden tegemoet zien. Het is de bedoeling dat de Van onze verslaggever Middelburg - Acht Bel gen mogen de komende maanden niet meer dui ken in de Oosterschelde. De acht werden in de eerste week betrapt met mosselen, een enkele schol of kreeft in hun bezit of ze hadden iets bij zich waarmee je dieren kon vangen. Volgens de duikverordening van de provincie Zeeland is het duikers verboden zon der toestemming ook maar iets boven water te halen, dieren noch voorwerpen. Volgens de Rijkspolitie te Water worden met enige re gelmaat duikers betrapt op het verschalken van een kreeft of een vis. De verlei ding is kennelijk moeilijk te weerstaan en een kreeft laat zich gemakkelijk vangen. Volgens de politie betreft het bij overtreding in vier van de vijf gevallen om Bel gen. „Die houden kennelijk het meeste van vis", aldus een woordvoerder van de politie. Stroperij vindt de politie een wat' te sterk woord in dit verband. De politie heeft niet de indruk dat er winstbejag achter het vangen van bijvoorbeeld een enkele kreeft schuilen. Vrachtauto gekanteld Bergen op Zoom - Voor de tien- Je keer dit jaar is er een vracht wagen gekanteld in de bocht van Je A58 bij Bergen op Zoom. De eombinatie reed rond 8.10 uur vanuit Roosendaal richting Vlis- smgen. Volgens de politie ging Je wagen overhellen omdat hij te hoog opgeladen was. De chauf feur raakte licht gewond aan zijn arm. inzameling van het materiaal meeloopt in het normale ophaal- circuit, zodat er geen extra kos ten zijn. De voorkeur voor Terneuzen als verzamelpunt ligt volgens Paul Meulblok van het Voorlichtings bureau Kartonnen Drankver pakkingen voor de hand. In Ter neuzen worden papierschepen uit Scandinavië gelost. De tan kers gaan grotendeels leeg terug. De industrie wil die loze ruimte benutten voor het retourvervoer van het Nederlandse verpak kingsafval. Het initiatief vloeit voort uit een verpakkingsconvenant tussen de kartonverpakkingsindustrie en de overheid waarin recycling van kartonafval als een van de doelstellingen is genoemd. Het kartonafval maakt een beschei den deel uit van de totale afval stroom, minder dan een procent. Meulblok geeft toe dat het niet eenvoudig zal zijn om de bur gers, die ook al te maken krijgen met de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (gft), zover te krijgen de karton nen verpakking apart te houden. „Ik weet dat het niet gemakke lijk zal zijn. Je kimt het vergelij ken met een verzoek om bij de ophaal van gft-afval de schillen van de sinaasappelen apart te houden. Maar als je nu bedenkt dat mensen toch ook bereid zijn om hun glas naar een glasbak te brengen dan zie ik wel mogelijk heden". Zestig cent Het plan staat of valt met de medewerking van de gemeenten. Als die er geen brood in zien dan sterft het milieuplannetje een vroege dood. De hele operatie wordt betaald door de consu ment. De prijs van de kartonver pakkingen gaat met 0,005 per pak omhoog. Meulblok: „Inza melen van afval kost altijd geld. Voor de consument praat je op jaarbasis over zo'n zestig cent". Met het inzamelingsproject is extra werkgelegenheid gemoeid maar Meulblok kon gisteren de omvang daarvan niet geven. „In Terneuzen komt er een depot dat wellicht met een of twee werk nemers bemand zal worden. Veel meer moet je je daar niet bij voorstellen. Maar ook het ver voer naar Terneuzen moet gere geld worden. Het betekent in ieder geval extra werkgelegen heid". FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Rond half twee gistermiddag hing Bollekein de stroppen. e iHMÉMMii aiWfe.». t Breskens - Het Belgische vis sersbootje BOU 139 dat afgelo pen weekeinde zonk in de ha ven van Breskens, is gisteren door het Vlissingse bergingsbe drijf Van den Akker gelicht. De vermoedelijke oorzaak voor het zinken van het scheepje is een defecte afsluiting voor het echolood. Dat dient er voor om de diepte onder de kiel van het schip te De berging van het Belgische vissersbootje in de haven van Breskens trok veel bekijks meten. Dë%fdichting was voor zien van een plastic plaatje. Dat was gescheurd zodat het water snel kon binnen stromen. Hierdoor verdween de BOU 139 zondagmorgen even voor ach ten onder het wateroppervlak. De oorzaak van het zinken wil de een woordvoerder van de waterpolitie niet officieel be vestigen. Vandaag stelt de tech nische recherche een onderzoek in. Werklieden die aan boord waren geweest vertelden aan de wal wel dat de afdichting van het echolood de boosdoener was. De BOU 139, ofwel 'Bolleke', is eigendom van D. van der Veen (43) uit Blankenberge. Hij is nog maar anderhalf jaar eige naar van de vissersboot die al ruim een jaar in de Breskense vissershaven ligt. Het schip da teert uit 1987 en is een zoge naamd 'zelf-bouw' schip van 11,60 meter lang en 3,62 meter breed. Volgens de eigenaar viste hij op garnalen. Hij was door het ge beurde behoorlijk aangedaan. Rond half twee 's middags zag hij, evenals veel nieuwsgierigen op de steiger van de vissersha ven, zijn boot in de stroppen hangen. Een duiker van het bergingsbedrijf had onder wa ter twee stroppen gelegd. Met een kraan vanaf het bergings vaartuig De Onrust werd 'Bol leke' omhoogetakeld. Om ongeveer vijf uur was de boot zo goed als drooggepompt. Experts waren toen al op on derzoek geweest. De verzeke ringsmaatschappij van Van der Veen stond garant voor de ber ging. Wat er verder mee moet gebeuren is voor de eigenaar onduidelijk. „Ik ben niet ge noeg verzekerd om het schip weer helemaal te renoveren," zei hij somber. Hij zag zo'n kwart miljoen gul den op de bodem van de haven liggen waarvan delen waar schijnlijk al met het tij zijn weggespoeld. Voor de belang stellenden in ieder geval weer een stukje spektakel. Zij voel den zich veilig aan de kant. Mensen van de Nederlandse veiligheidsdienst die een uurtje over hadden, kwamen ook een kijkje nemen bij de berging. ZIE OOK ZEELAND C-4 -1H (ADVERTENTIE) 'an onze verslaggever kneuzen - De ontslagen adjunct- jfrecteur drs. F.C. Vermeer van de "ningbouwvereniging Terneuzen mogelijkheden terug aan het "erk te gaan bij de corporatie. ®i baseert zijn hoop op een toezegging 'an de vakbond Unie BLHP. „De vak- 0nd heeft mij beloofd bij het eventueel ?aMreden van een nieuw bestuur te 'skijken of ik terug kan komen", zei ■ermeer gisteren. j™nenkort wordt een ledenvergadering "ouden. Vermeer hoopt dat de leden „Sluiten voorzitter Janse en directeur sn Exter weg te sturen. Want volgens 'e® zijn die twee de oorzaak van alle •wiemen binnen de woningbouwver- jjdern adviseur Vermeulen van het Ne- mands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) constateerde dat een boel zaken binnen de vereniging voor verbetetering vatbaar waren. Er was toen sprake van een conflict tussen Vermeer en Van Exter. Onlangs ver scheen een rapport van de bedrijfsarts waaruit bleek dat een groot deel van het personeel grote problemen heeft met de werksituatie. De kritiek spitste zich vooral toe op de manier van lei dinggeven van Van Exter. Het bestuur bleef achter Van Exter staan en vroeg een ontslagprocedure aan voor Vermeer. De Terneuzense kan tonrechter bepaalde vorige week dat er geen basis meer was voor een samen werking tussen Vermeer en de organisa tie. Vermeer kreeg wel een schadever goeding van 35.000 gulden. De voormalige adjunct-directeur blijft ervan overtuigd dat Van Exter en Janse de mensen zijn die uit hun functie ontheven moesten worden. „Van Exter is er duidelijk op uit, mensen binnen alle afdelingen van de vereniging tegen elkaar op te zetten. Van Exter voelde zich bedreigd en verspreidde roddels over mijn functioneren. Het NCIV heeft die overgenomen". Vermeer noemde de rol van sommige bestuursleden kwalijk. Hij schreef in oktober een brief naar het bestuur over het in zijn ogen hoogst vreemde func tioneren van Van Exter. „Ik kreeg ad hesie van bestuursleden. Alle bestuurs leden stelden mij in oktober 1992 een duidelijke vraag: hoe komen we van Van Exter af. Het voltallige bestuur heeft altijd gezegd dat ik Van Exter tegengas moest bieden. Maar ze lieten me vallen. Het zou vier ton kosten om Van Exter te ontslaan. Het bestuur zag op tegen de procedure en het tumult". In de bewuste brief stelde Vermeer dat hij door Van Exter op alle fronten' werd tegengewerkt. „Kon hierdoor nauwe lijks mijn werk doen. Kreeg bijvoor beeld geen inzage in de totstandkoming van de begroting '92 waarin ik later fouten ontdekte. Ik moest mezelf zien te redden. Kreeg de indruk dat Van Exter mij geen ruimte wenste te geven". Vermeer vindt het nog steeds bedenke lijk dat niets met zijn brief is gedaan. „Kijk, de intentie is nooit geweest het falen van het bestuur weer te geven. Heb gewoon mijn werk gedaan door mijn verbazing uit te spreken en aan te geven wat er beter kan". Vermeer weet dat ook bestuursleden kritiek op Van Exter hadden. „Een bestuurslid schreef in dezelfde maand een brief waarin hij vroeg om schorsing van de. directeur. In in januari zegde een ander bestuurslid het vertrouwen in Van Exter op. Maar van al die brieven hoor je niets meer. Met name Janse blijft Van Exter dekken. Het tekent toch de moraal van het bestuur om Van Exter ondanks die kritiek het hand boven het hoofd te houden". Voorzitter Janse zei eerder het volste vertrouwen te blijven houden m Van Exter. Volgens hem is Van Exter de man die het bedrijfsmatig werken van de woningbouwvereniging gestalte kan geven. Vermeer lacht om die term. „Er is helemaal geen sprake van bedrijfs matig werken. Ze weten niet eens waar over ze het hebben. In het najaar heb ik in samenwerking met de gemeente 240.000 gulden voor de Woningbouw vereniging verdiend door het later af sluiten van een lening. De rentestand stond toen gunstiger. Dankzij de be reidheid van de gemeente werd dit later in de commissie gebracht. Kijk, dat is bedrijfsmatig werken. Vermeer zit momenteel in de ziektewet. De Woningbouwvereniging moet van de kantonrechter een outplacementbureau inschakelen om Vermeer aan een andere baan te helpen. „Ik wil nog steeds graag bij de Woningbouwvereniging werken. Maar wel met een nieuw bestuur en een nieuwe directeur". Van onze verslaggever Middelburg - De politie zet in de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 mei, 25 extra agenten in om gericht op te treden tegen wildkampeerders. De overtreders krijgen direct een bekeuring uitgereikt van 150 gulden en moeten onmiddellijk vertrekken. Voor buitenlandse wildkam peerders geldt bovendien 'boter bij de vis'. Zij moeten de boete dus meteen afrekenen. Eerder op de dag worden aan vakantiegangers in de recreatiege bieden in de provincie folders uitgereikt over de kampeerregels. Op de vaste wildkampeerplaatsen, evenals op vele toegangswe gen, staan borden met de vermelding dat kamperen tussen 22.00 en 6.00 uur niet is toegestaan. Zeer bewust is gekozen voor een verscherpt optreden in de tweede nacht van het pinksterweekeinde. Want het lijkt er soms' verdacht veel op dat wildkampeerders denken dat de kust veilig is, als de politie zich de nacht ervoor 'koest heeft gehouden'. Ervaringen van de afgelopen twee jaar hebben dat uitgewezen. In de nacht van Hemelvaart controleerde de politie ook al op wildkamperen. Toen werden 76 bekeuringen uitgereikt, voorna melijk aan Duitse toeristen met campers. Van onze verslaggever Goes - Om natuur en milieu een 'natuurlijke' plaats te geven in het onderwijs zijn het Konsulentschap Natuur- en Milieu- Edukatie Zeeland en het Pedagogisch Centrum Zeeland een twee jaar durend project gestart. Het is niet de bedoeling dat natuur en milieu een apart vak wordt gegeven. De twee instel lingen streven ernaar om onder wijs over deze onderwerpen in te passen in de bestaande vakken zoals aardrijkskunde, geschiede nis en biologie. Om dit te kunnen doen zal met de deelnemende scholen lesmateriaal en lesme thoden worden ontwikkeld. Dat materiaal moet uiteindelijk on der alle basisscholen in Zeeland worden verspreid. Van buitenaf krijgen de scholen ook hulp. Het Konsulentschap Natuur- en Milieu-Edukatie zal op maat toegesneden materialen aanreiken voor bepaalde gebie den in de provincie. Vrijwilligers en beroepskrachten die bij het project zijn betrokken worden geschoold, Verder moet er een lijst komen van instanties buiten de school, bijvoorbeeld natuur- werkgroepen, die een bijdrage kunnen leveren aan de lessen. Terneuzen - Het havenschap Terneuzen heeft 1992 afgesloten met een batig saldo van 1.845.100 gulden, bijna zeven ton meer dan het jaar daarvoor. Het is ook beduidend meer dan waarnemend havenschapsdirecteur K. van den Hoven in het begin van het jaar voorspelde. Hij raamde het batige saldo toen op 1,5 miljoen gulden. De winst van 679.400 is het saldo van een beter resultaat van 362.400 bij het grondbedrijf en 317.000 bij het havenbedrijf. De goederenoverslag via de zee- Van onze correspondente Oudenbosch - Een zevenjarig meisje uit Oudenbosch is dins dagavond op de kruising Burge meester Den Dries en de Zoua- venlaan geschept door auto. Ze is met lichte verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Rond negen uur 's avonds reed ze op haar fietsje door de straat. Toen W. van de E. uit Ouden bosch de kruising naderde, reed het kind pardoes de weg op. Van onze verslaggever Sas van Gent - De achtjarige M. Kersbulck uit Sas van Gent is dinsdag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats zwaar ge wond geraakt. Het jongetje werd met spoed overgebracht naar een ziekenhuis in Gent, waar hij la ter aan zijn verwondingen be zweek. Het ongeval gebeurde omstreeks 17.45 uur op de Beneluxweg. Door onverklare wijze kwam het fietsende kind frontaal in bot sing met een in de richting van het centrum rijdende personen auto bestuurd door een inwoners uit Sas van Gent. vaart bleef met ruim 9,6 miljoen ton exact gelijk aan die van 1991. De winst is voornamelijk tot stand gekomen door hogere op- brensten van haven- en kadegel- den en hogere erfpacht- en huuropbrengsten. Dit jaar is het Havenschap begonnen met de uitbreiding van de haven- en opslagfaciliteiten in en bi] de Braakmanhaven, die na gereed komen worden verhuurd aan Dow Benelux. De investering van dit project is geraamd op een kleine 50 miljoen. Middelburg (anp) - De ge meenten Tholen (19.300 in woners) en Sint Philipsland (2.300) willen met ingang van 1995 samengaan tot één ge meente. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan het voornemen deze week hun goedkeuring ge hecht. De fusie is een initiatief van beide gemeenten. Ze lopen hier mee vooruit op het voornemen van het provinciebestuur om door gemeentelijke herindeling het aantal gemeenten in Zeeland tot bijna de helft terug te bren gen. In Tholen en Sint Philipsland zullen met het oog op de voorge nomen fusie de periodieke ge meenteraadsverkiezingen niet plaatsvinden in het voorjaar van 1994, zoals in de rest van Neder land, maar op een later tijdstip. Middelburg - Op voorstel van Noord-Brabant praten de drie zuidelijke provincies over verdergaande samenwerking bij de bestrijding van rampen. Volgens het Brabantse bestuur moet ook Vlaanderen bij die samenwerking worden betrokken. Volgens Noord-Brabant lopen de Nederlandse en Vlaamse grenspro vincies dezelfde risico's als het gaat om natuurrampen en rampen met kerncentrales en in de chemische industrie. In het voorstel wordt een uitwisseling van gegevens over de risico's genoemd. Verder zouden de verschillende provincies hun organisa ties op elkaar moeten afstemmen. Dit alles moet leiden tot een eenheid van handelen in het hele grensgebied. De provincie Zeeland stemt in beginsel in met het voorstel en vraagt Noord-Brabant om de zaak verder uit te werken.

de Stem | 1993 | | pagina 13