Onder onder Betuwd sH?r 'Goede relatie ouders en adoptiekind wel degelijk mogelijk' 'Er is er een jarig, hoera' Suriname heeft grote schoonmaak nodig 'Inlichtin DE STEM E Recht en geld DESTEM- ACHTERGROND A2 Ambtenaren Geloof Uitleg gevraagd! Onderzoek bewijst gevoel adoptieouders Uitslagen de stem 2 Ambtenarenbonden wijzen cao-bod af DE STEM WOENSDAG 26 MEI 1993 Het is weer zo ver, onze mil joen (afgerond) ambtenaren moeten weer zo nodig staken (lees de gemeenschap chante ren). De naar mijn idee best be taalde ambtenaren ter wereld met unieke en kostbare pen sioenrechten en voorzienin gen hebben nog niet genoeg. Ze verdienen volgens mij al tien procent meer dan het nog werkende deel van de werk nemers uit het bedrijfsleven en dat geld moet indirect door het bedrijfsleven en hun personeel opgehoest worden. Wat doet de vakbeweging dan eigenlijk voor de werkne mers van het bedrijfsleven? Nu, ja, het zit zo, er zijn nogal wat ambtenaren vak bondslid, eindelijk gaat het de vakbeweging weer goed, de salarissen kunnen weer betaald worden dankzij de ambtenaren, en het is zo leuk werken met die jongens, com- missietje hier-commissietje daar, lobby, wandelgangen, achterkamertjes hanky-pan ky, subsidieclubjes, alles extra betaald, alles wat je hartje begeert. Nu moeten jullie niet meteen denken dat het een onderons je is hoor, in de Sociaal Eco nomische Raad en de Stich ting van de Arbeid zitten ze nog van het bedrijfsleven en die zouden we niet graag mis sen want de democratische samenstelling, voor zover die democratisch is, zou te veel van zijn geloofwaardigheid inboeten. Terug naar de werkelijkheid. Langzaamaan bekruipt mij het gevoel dat wij hier een klassenstelsel hebben inge ruild voor een kastenstelsel, weliswaar beperkt, maar toch twee kasten die duidelijk naar voren komen: (Ambte naren en (B)edrijfsleven of (B)urgers, A en B kwaliteit? Trouwens tot voor kort had je in Rusland een vergelijkbaar stelsel van exclusieve bureau craten en een vakbeweging die nu met de maffia vereen zelvigd wordt. Stelling: Uitkeringsgerechtig den in overheidsdienst (amb tenaren) mogen niet meer en betere voorzieningen en ver diensten hebben dan de ge wone burgers, hun feitelijke werkgevers. Nu kosten volgens mij deze ambtenaren de gemeenschap jaarlijks ongeveer zeven mil jard gulden te veel en we kunnen ze alleen betalen van het geld dat we van de resten van de uitverkoop van ons bedrijfsleven naar het buiten land krijgen, zoals Fokker en DAF. En dat zou ik bijna vergeten, als we nu gas boren in de Waddenzee en het naar het buitenland verkopen, dan hebben we dan weer een paar cijfers die een begroting (=handleiding voor het liefst nu opmaken van geld dat we in de toekomst denken te ver dienen) schijnbaar sluitend maken. Mijnheer. Kok, zullen we eerst de Internationale zingen en dan die 7000 gulden per amb tenaar terugstorten naar het bedrijfsleven. Dan hebben al le lichamelijk en maatschap pelijk invaliden (werklozen) in een klap weer vast werk en van de produktiviteitsstijging kunnen we misschien DASA en Volvo terugkopen. Ossendrecht A. Doorduyn Voor een niet-gelovige Ne derlander vallen er nog steeds duidelijke tegenstellingen te constateren. Aan de ene kant kan men uit steekproeven en tellingen le ren dat een groeiend percen tage mensen de kerk verlaat. Aan de andere kant heeft dit instituut nog veel invloed. Zo was bijvoorbeeld donder dag 20 mei (Hemelvaart, red.) ineens een zondag, met daar bij horende sluitingen van winkels, banken etcetera. Voor velen was het een gele genheid om vrij te nemen, voor mij was het een gewone werkdag. Lezen en studeren zijn in mijn ogen immers ook werk. Een tweede tegenstelling van enige tijd terug was de op stelling van de RK Kerk en haar vertegenwoordigers bij het euthanasie-debat in de Tweede Kamer. Dit is in mijn ogen een zaak van het parle ment, waarover de kerk niets te zeggen heeft. Ik zou dan ook persoonlijk de vertegen woordiger ervan naar Rome gestuurd hebben met de op merking 'dit valt buiten uw terrein'. Breda W.J. Koch Als je wilt protesteren, omdat je meer dan 100 pk uit je motor wil halen sluit de poli tie de A12 twee uur af. Als je als ambtenaar 2,5 pro cent meer loon wil, leg je het openbare leven plat. Studenten die 21,5 procent van hun inkomen moeten in leveren worden gemolesteerd in Den Haag. Kan iemand het mij uitleg gen? Alsjeblieft? Rotterdam Jan Vos Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. 'Adoptiemoeders kunnen net zo'n goede en hechte band met hun baby ontwikkelen als moeders met een biologisch eigen kind.' Dat zegt de pedagoge Femmie Juffer, die vrijdag aan de universiteit van Utrecht promoveert op een onderzoek naar de band tussen baby's en adoptieouders. Door Mick Salet „Ouders van adoptiekinderen krijgen vaak te horen: 'kun je wel echt van zo'n wildvreemd kind gaan houden?' Nou, dat kan. Ouders kunnen net zo'n goede band krijgen met een adoptiekind als met een biolo gisch eigen kind." Pedagoge Femmie Juffer, 42 jaar, bestudeerde de band tus sen baby's en adoptiemoeders. Hoe reageert de baby als moe der de kamer uitgaat? Hoe rea geert de baby als er een vreem de de kamer binnenkomt? Hoe spelen moeder en kind samen? Door dat gedrag te bestuderen, kwam Femmie Juffer er achter dat adoptiekinderen het niet anders doen dan andere kinde ren. Zeven van de tien voelen zich veilig bij hun ouders. Wat dat betreft is er geen verschil tussen adoptiekinderen en bio logisch eigen kinderen. Is dat nieuws? Ouders met een adoptiekind wisten dat toch ze ker al? „Natuurlijk. Voor adoptieou ders komt het niet als een don derslag bij heldere hemel. Die wisten het in hun hart al. An ders zouden ze ook niet aan adoptie beginnen. Maar het ge voel dat adoptieouders hadden, is nu wetenschappelijk bewe zen. Het blijkt dat je de zwan gerschap en de bevalling niet nodig hebt om een hechte band met een baby te ontwikkelen. Er zijn studies geweest - van Marshall Klaus en John Kennell - die tot de conclusie kwamen dat het voor de ontwikkeling van een kind beter is als er direct na de geboorte lichame lijk contact met de moeder is. Het positieve dat we aan die studies over hebben gehouden, is het gebruik om baby's meteen na de bevalling op de buik van hun moeder te leggen. Het ne gatieve is dat er mensen zijn die denken dat er gewoon geen goe de relatie kan ontstaan als moe der en kind pas ldter lichame lijk contact hebben. Dat is dus niet zo. Niet voor adoptiemoe ders en niet voor moeders die een baby krijgen die eerst een tijdje in de couveuse moet lig gen. Ik wil niet beweren dat zwan gerschap en bevalling onbe langrijk zijn voor de band tus sen moeder en kind, maar ook zónder dat kan er een hechte band ontstaan." Er waren 90 adoptiegezinnen bij het onderzoek betrokken. Wat valt er over de ouders en de baby's te zeggen? „De baby's kwamen uit Sri Lanka en Zuid-Korea. De leef tijd waarop ze naar Nederland kwamen was gemiddeld acht weken. De jongste was bij aan komst twee weken en de oudste achttien weken oud. De ouders waren in de regel goed opgeleid en goed gemoti veerd. Negen van de tien had den besloten een kind te adop teren omdat ze zelf geen kinde ren konden krijgen. In alle ge vallen was de adoptiebaby het eerste kind in huis en was het in de eerste plaats de moeder die voor het kind zorgde. De kinderen uit Sri Lanka wer den meestal door de adoptieou ders opgehaald. Ze kregen ze, na de uitspraak van de rechter, uit handen van de biologische moeder. Dat zijn emotionele momenten. De biologische moe der wil dat haar kind een betere toekomst krijgt, maar vindt het moeilijk om er afstand van te doen. De adoptieouders vragen zich af of het echt wel verstan dig is om een kind zo bij de moeder weg te halen. Maar ach teraf blijken adoptieouders toch blij dat het zo gebeurd is, omdat ze op deze manier iets meer aan de weet zijn gekomen over de achtergrond van hun adop tiekind. Voor het kind is het ook leuk om er later foto's of video's van te hebben. De baby's uit Zuid-Korea zagen Femmie Juffer: 'Ook zonder zwangerschap en bevalling kan een hechte band ontstaan tussen moeder en kind.foto vnu de adoptieouders pas voor het eerst op Schiphol. Die baby's waren over het algemeen wat ouder en hadden al een paar weken of een paar maanden in een tehuis of een gezin gezeten. Die hadden dus ook al meerdere scheidingen meegemaakt. Maar voor het ontwikkelen van een hechte relatie maakte het niet uit of een baby hier vier weken oud of vier maanden oud kwam. Ik had dat wel verwacht, maar het blijkt niet zo te zijn. Of dat ook zo is als kinderen hier komen als ze al één of anderhalf jaar zijn, durf ik niet te zeggen. Ik heb alleen gekeken naar baby's die hier kwamen vóór ze vijf maanden oud wa ren." In het onderzoek ging het om de verbondenheid die er de eerste anderhalf jaar tussen moeder en kind ontstaat. Wat zegt dat over de toekomst van de relatie? „Dat weet ik nog niet. Ik weet nu dat het mogelijk is dat er het eerste jaar een hechte band kan ontstaan tussen adoptiemoeder en adoptiekind èn dat die heeh- tingsrelatie in dat eerste levens jaar erg belangrijk is voor de verdere ontwikkeling van het kind. Het is eigenlijk de basis om later goede sociale vaardig heden te ontwikkelen en zelf standig en met zelfvertrouwen in het leven te staan. Maar hoe het verder gaat tussen ouders en kinderen is niet te voorspellen. Ik kan wel veronderstellen dat de band op de proef wordt ge steld. Een baby heeft niet zo veel last van opmerkingen van de buitenwereld, maar als een kind wat ouder wordt, komen de vragen: 'Waarom ben jij zwart en is je moeder wit?' Dat vraagt wel wat van moeder en kind." U pleit er voor om adoptieou ders meer voorlichting over ver zorging en opvoeding te geven. Is dat nou echt nodig? Het gaat toch om goed gemotiveerde ouders die best zelf een boek over baby's kunnen lezen? „Adoptieouders zitten te sprin gen om informatie. De moeders in het onderzoek hebben zich goed op de adoptie voorbereid. Ze hebben er veel over gelezen en gesproken. Maar als het om de praktische voorbereiding op het moederschap gaat, dan ligt het anders. Ruim de helft van de moeders heeft zich niet of nauwelijk voorbereid op het verzorgen en opvoeden van kin deren. Omdat ze zelf ongewenst kinderloos zijn, hebben ze zich soms zo min mogelijk willen verdiepen in het onderwerp ba by's. Een moeder zei: 'Ik wilde er niets van weten. Al die bla den, Ouders van Nu en zo, gaan over zwangerschap en geboorte en dat wil je juist niet lezen, omdat het bij jezelf niet lukt.' De medewerking is soms ook niet groot. Een adoptiemoeder wilde meedoen aan een cursus voor aanstaande moeders, maar werd geweigerd. 'We kunnen u toch niet tussen al die vrouwen met hun dikke buiken zetten..: Relatief veel adoptiemoeders voelen zich onzeker bij de op. voeding en de aanpak van hun eerste kind. Misschien ook wel omdat ze zo weinig andere adoptieouders kennen. Daarom hebben ze echt behoefte aan aanvullende voorlichting en be geleiding. In het onderzoek bleek dat ook gunstig te wer- ken. Door preventieve begelei ding van de ouders, kun je pro- blemen in de ontwikkeling van het kind voorkomen." Vindt u het voor adoptieouders een geruststellende gedachte dat ze net zo vaak een veilige basis voor hun baby zijn als andere ouders? „Ik vind het wel. Het staat nu vast dat hechting ook mogelijk is zonder biologsche band. Ouder en kind zijn niet gene tisch verbonden, maar psycho logisch. Er blijven natuurlijk verschil len. Een adoptiekind is en blijft anders dan een biologisch eigen kind. Adoptieouders weten bij voorbeeld dat hun kind nooit op ze zal lijken. Maar dat adop tiekinderen zich net zo vaak veilig voelen bij hun adoptie moeder als kinderen bij hun biologisch eigen moeder, dat staat nu vast." Denkt u dat adoptieouders nou nooit meer de vraag krijgen of je net zo veel van een adop tiekind kunt houden als van een biologisch eigen kind? „Ik hoop het. Want ik denk dat ,de meeste adoptieouders het niet leuk vinden om opmerkin gen te horen als 'het is toch iets anders dan een eigen kind' en 'je weet maar nooit wat je in huis haalt.' In een winkel en op straat lijken mensen zich ook eerder met een adoptiekind te bemoeien. Ze zien al gauw dat het geen biologisch eigen kind is en denken dan eerder het recht te hebben iets over het gedrag van dat kind te vertel len. Ik hoop dat daar ook een eind aan komt." Femmie Juffer: 'Verbonden door adoptie'. Uitgeverij Acco. 44,00. Een Bredase eindexamenkandidaat tegen een meisje dat het na een uur al voor gezien heeft gehouden in het examenlokaal: „Je hebt mensen die heel goed nadenken, mensen die een beetje nadenken en mensen die helemaal niet nadenken." De zevende examendag. OM MAAR met de deur in huis te vallen: ook de eindexamens van gisteren (Nederlands, teke nen en biologie) hebben weinig scholieren onoverkomelijke problemen bezorgd. Ook de tro pische hitte vormde geen hin dernis, de meeste scholen zijn gelukkig zeer bedreven in het koel houden van de gymzaal. De titel 'blunder van de week' gaat naar een drietal mavo kandidaten op de KSE in Etten- Leur. Voor Nederlands schrijf vaardigheid hoefde alleen het onderdeel functioneel schrijven gedaan te worden en konden ze de lijst met opsteltitels negeren. „Dat wist ik niet", vertelt Dirk Watzeels uit Rijsbergen als het stralende middelpunt van de belangstelling op het school plein. Dirk maakte er doodleuk een compleet opstel achteraan. Verder dan driehonderd woor den kwam hij niet omdat de tijd om was. „Ik zat wel te stres sen", zegt Dirk tot hilariteit van de flinke kring. Kreten als 'Dombo, watje en hij is dom' vallen hem ten deel. Zijn plaatsgenoot Wilbert Eester mans ('ik was even in diepere gedachten') en Linda van Oeve- len uit Etten-Leur ('ik ben ge woon doorgegaan') maakten de zelfde vergissing. Niet dat het er iets toe doet, maar welke opsteltitel heb je gekozen, Dirk? „Er is er een jarig, hoera". En dat terwijl ze het zo goed hadden kunnen hebben, want de schrijfopdrachten waren ver re van moeilijk. Ilse Bink uit Etten-Leur was na vijf kwartier al klaar: „Heel makkelijk, alles stond gewoon in de opdracht. Goed lezen dan weet je alles." Slechts enkelen hadden de volle twee uur nodig, zoals Jan-Wil lem Spierings uit Etten-Leur ('makkelijke, normale opdrach ten, ik kreeg het net af') en plaatsgenoot Danielle Takx ('ja, je moet eerst alles in het klad doen hè). Bram van Steen uit Etten-Leur vond het wel om te doen, maar veel: „Ik had een half uurtje meer nodig gehad." Docente Alma de Jong vond de vijf opdrachten ook wat veel van het goede. „Ze moesten een formulier invullen en brieven, een memo en een artikel schrij ven. Da's veel, heel veel. Drie leerlingen hadden het werk niet af. Maar verder is het goed gegaan." Voor eindexamenvakken als te kenen, handenarbeid en textiele werkvormen is de belangstel ling van scholieren nog altijd minimaal. Op de KSE in Etten- Leur werden alleen examens te kenen gedaan en dan nog maar door 27 havo'ers en 18 vwo'ers. „Het ging wel", zeggen havo'ers Bianca Dirkx uit St. Willebrord en Renée Voeten uit Etten-Leur. Plaatsgenoot Fieke Dumas (vwo) vond het vrij pittig en vaag en klasgenoot Gerhard van der Bijl uit St. Willebrord vond het wel te maken: „Als ik wat beter had geleerd, had ik een goed punt kunnen halen. Maar ik heb niet echt zitten stampen of zo, dat doe ik nooit. Docent Cees Lauwen vond het havo-examen, in tegenstelling tot vorig jaar, goed opgebouwd. „Er waren veel meer vragen over de afbeeldingen, een kwes tie van goed kijken en vergelij ken. Het beeldmateriaal was uitstekend, daar is steeds meer aandacht voor." Een moeilijk item was volgens hem de opga ve over de balletkostuums uit het Triadisch Ballet van Oskar Schlemmer uit 1922. Ook het vwo-examen was volgens hem wel te doen. De KSE-leerlingen hadden hierbij de mazzel dat er veel vragen over de Beurs van Berlage waren, want daar zijn ze geweest. Eensgezind stortte het voortge zet onderwijs zich gistermiddag op biologie. „Goed te doen", vinden de meesten op de Nassau Scholengemeenschap in Breda, al valt onder de vwo'ers ook de beruchte term 'pittig'. Het gros van de mavo'ers was ruim voor de tijd klaar. „Het was gewoon weinig", verklaart Jochem Verdonk uit Breda. Marleen Damen, ook Breda: „Er zaten wel vragen bij die je moet weten." Kim de Jongh uit Zun- dert: „Makkelijk, maar er zaten wel addertjes onder het gras." Wesley van Eijk uit Oosterhout: „Makkelijk, het kwamime alle maal bekend voor." Tamara Lutters uit Teteringen: „De open vragen waren te lastig, veel kennisvragen." Mavo-docent Fred Musier vond het makkelijk: „Veel weet-vra- gen en heel goed te maken." Overigens waren het geen on derwerpen om vrolijk van te worden: teer in de longen, gif en HIV-virussen. Ook de meeste havisten waren snel klaar met hun meerkeuze vragen over onder meer het ze nuwstelsel, de aantasting van de ozonlaag en voortplanting bij wieren. Dennis Buis uit Bre da: „Het viel wel mee, op een paar pittige vragen na, over hormonen bijvoorbeeld." Liset- te van Ofwegen uit Lage Zwa- luwe vond het te moeilijk van wege 'de vele twijfelvragen'. Joost Voorhuijzen uit Bavel zegt doodeenvoudig een 10 te ver wachten: „Een paar kleine rot- vraagjes, maar het was makke lijk." Het vwo-examen was, maar zo hoort het natuurlijk ook, veruit het moeilijkste. De meesten hadden tweeëneenhalf uur zwaar werk aan de vijftig vra gen over onder meer slaplanten, het oog van een beenvis, insek- ten en het hart van een haai. „Niet echt moeilijk", vindt Bram Budel uit Breda. Stadge noot Marieke IJkema: „Vrij pit tig, vooral de crossing-overs bij genetica." Audrey van Stee uit Breda: „Ik was wel snel klaar, maar vond het vrij pittig. Ik heb wel wat moeten gokken." Na afloop wordt er op hoog niveau nagekaart in de aula. Volgens Petra Janssens uit Breda wordt de kleinste hoeveelheid ionen uitgescheiden bij het nuttigen van regenwormen en niet van wadpieren of zoetwatergarna len. Docent F. Touwslager is hel met haar eens. Zijn mening over het havo-exa men: „Een normaal redelijk examen op niveau. Er zitten steeds meer dingen in die met het milieu te maken hebben, dat maakt het meer eigentijds." Het vwo-examen vindt hij 'veel leeswerk'. „22 Bladzijden, dat is een heel pakket. Maar goed te maken, niet extreem moeilijk," Vandaag ga ik voor aardrijks kunde en Nederlands naar het Mollerlyceum in Bergen Zoom en voor natuurkunde, economie en handel naar het Riethilcollege in Raamsdonks- De goede antwoorden van de maandag gehouden examens zijn als volgt: vbo en mavo C Frans: 1 C; 2 C; 3 A; 4 D; 5 A; 6 B; 7 B; 8 A; 9 D; 10 B; 11 B; 12 D; 13 C; 14 A, 15 B; 16 C; 17 C; 18 A; 19 A; 20 C; 21 C; 22 B; 23 A; 24 A; 25 D; 26 C; 27 C; 28 A; 29 C; 30 D; 31 A; 32 A; 33 C; 34 B; 35 B; 36 D; 37 B; 38 B; 39 D; 40 D; 41 B; 42 D; 43 A; 44 C; 45 D; 46 D; 47 A; 48 A; 49 C; 50 A. vbo en mavo D Frans: 1 C; 2 B; 3 B; 4 A; 5 B; 6 A; 7 A; 8 B; 9 C; 10 A; 11 D; 12 C; 13 B; 14 Ai 15 A; 16 D; 17 C; 18 C; 19 A; 20 C; 21 D; 22 A; 23 B; 24 C; 25 C; 26 C; 27 C; 28 D; 29 A; 30 C; 31 D; 32 A; 33 C; 34 B; 35 B; 36 A; 37 B; 38 A; 39 A; 40 C; 41 A; 42 C; 43 D; 44 A; 45 D; 46 B; 47 B; 48 A; 49 B; 50 A. vbo en mavo C wiskunde: 1 C; 2 A; 3 D; 4 C; 5 C; 6 E; 7 A; 8 B; 9 B; 10 A; 11 A; 12 B; 13 D; 14 C; 15 E; 16 C; 17 B; 18 B; 19 F; 20 B; 21 D; 22 C; 23 24 -; 25 26 27 -; 28 29 30 31 32 -. vbo en mavo D wiskunde: 1 D; 2 C; 3 D; 4 E; 5 C; 6 B; 7 B; 8 C; 9 B; 10 F; 11 A; 12 B; 13 D; 14 C; 15 B; 16 A; 17 D; 18 B; 19 A; 20 C; 21 E; 22 E; 23 -; 24 25 26 27 28 29 30 -. vwo Frans: 1 A; 2 A; 3 B; 4 B; 5 D; 6 D; 7 C; 8 A; 9 D; 10 C; 11 C; 12 D; 13 C; 14 D; 15 D; 16 D; 17 C; 18 A; 19 B; 20 B; 21 B; 22 B; 23 C; 24 C; 25 B; 26 A; 27 D; 28 D; 29 A; 30 D; 31 C; 32 B; 33 C; 34 B; 35 D; 36 A; 37 B; 38 C; 39 D; 40 C; 41 B; 42 B; 43 D; 44 B; 45 C; 46 B; 47 C; 48 B; 49 B; 50 C. (Bron: CITO) In Suriname gloort de hoop op een betere toekomst. President Venetiaan en de de nieuwe legerleider Gorré zijn optimistisch. Het verleden laten zij echter liever rusten. De pogingen van mensenrechtenactivist Rensch om misstanden uit het verleden aan de kaak te stellen, worden dan ook niet op prijs gesteld. DoorTwan van den Brand „ALA NETI MI E DEEN TAKI, taki mi e dede gwe", schreef een jonge Surinaamse bosneger en kele jaren geleden. „Ik droom elke nacht dat ik dood ga." Het is de derde regel uit een lied over angst. Angst voor de toen malige legerleider Desi Delano Bouterse, zijn manschappen, sponsors en supporters. Angst voor het volgende uur, voor morgen. De grootste angst is inmiddels uit het hart en het hoofd van veel Surinamers weg gevloeid, maar een restje is achter geble ven. Natuurlijk, deze mei maand is de hoop gaan leven; hoop evenwel is niet synoniem aan vertrouwen. Illustratief voor het achterge bleven restje angst mag de moeite zijn die het mensenrech- tenbureau Moiwana '86 zich moet getroosten om een soort raad van adviseurs op te zetten. Voorman Stanley Rensch en de zijnen krijgen van de een na de ander te horen, dat het nu nog een beetje te vroeg is om de nek uit te steken. Na langdurig zoeken heeft Rensch wel een Surinaamse ad vocaat kunnen vinden, die be reid is met hem ten strijde te trekken in de rechtszaal. Acti vist en advocaat zullen met na me onderzoek eisen naar de de cembermoorden van '82 en het bloedbad in het bosnegerdorp Moiwana vier jaar later. Afgelopen weekeinde heeft Rensch persoonlijk een vondst gedaan, die even gruwelijk als toevallig was. Hij ontdekte in de buurt van Moiwana een mas sagraf. Rensch en zijn metgezellen on- moetten onderweg de voormali ge rebellenleider Brunswijk en een van diens voormalige com mandanten, bekend onder de naam Ome Leo. Deze laatste sympathiseerde ook al eens met bevelhebber Bouterse en zou in die kwade dagen een aanslag hebben gepleegd op de voorman van Moiwana. De ontmoeting op de weg tussen Paramaribo en Moiwana verliep aanvankelijk dus allerminst vriendelijk, maar Ome Leo speelde de vermoorde onschuld en trachtte Rensch te paaien met een kort zinnetje als: 'Kom maar eens even mee'. Daarop trok het gezelschap in de stro mende regen het oerwoud in, om met Ome Leo als gids uit te komen bij het graf waarin zo'n 25 lijken schijnen te liggen. De beschrijving van dit incident is zo uitgebreid om een even tueel misverstand weg te ne men: de ontdekking van het massagraf heeft niets te maken met een grote ommekeer of met wroeging en ze lijkt evenmin het begin van een reeks sponta ne onthullingen. Rensch moet in zijn strijd nog veel geduld we ten op te brengen. Daarop wijst ook een terloopse opmerking van president Vene tiaan. Deze heeft, zo vertelde een bron binnen Moiwana, Rensch vorige week bij aan komst in Paramaribo hartelijk welkom geheten na een herstel periode in Nederland. „Maar nu het een beetje rustig is, gaat u het ons toch zeker niet lastig maken", is de aanvullende vraag geweest. Ook de nieuwe legerleider Gor ré heeft de afgelopen weken duidelijk gemaakt, dat hij het verleden liever laat rusten. „We moeten ons alleen op de toe komst richten", hield de nieuwe kolonel zijn manschappen voor. Alsof er een toekomst zonder verleden bestaat. President en legerleider in Suri name lijken dus eensgezind in hun ontkenning van het verle den. Het is dan ook nauwelijks verrassend dat op de recente ontdekking van het massagraf geen juridisch onderzoek volgt, zoals de regering in Paramaribo al heeft laten weten. Deze uitspraken boezemen niet echt vertrouwen in. Een hek senjacht heelt de wonden van de overlevenden niet, verant woord onderzoek en bestraffing van de schuldigen is wel gepast, al was het alleen maar om de pijn te verzachten, het begrip rechtvaardigheid inhoud te ge ven en vooral de angst bij het volk weg te nemen. In de Surinaamse hoofdstad zijn de afgelopen week al hard op vragen gesteld over de rol van politici die mee hebben ge marcheerd aan de zijde van Bouterse en die nu, in tegenstel ling tot de voormalige legerlei der nog altijd uiterst invloedrijk zijn. Hoeveel schuld dragen zij' De onvermoeibare Rensch za zo heeft hij al laten weten, ooi de betrokkenheid van bijvoor beeld de zo machtige politic® Lachmon (leider van de rege ringspartij VHP) en zijn hulpj® secuur bekijken. President Venetiaan, defensie minister Gilds, bevelhebber Gorré en zelfs activist RensA zij allen hebben verklaard Suriname aan een nieuwe pe riode van democratie begint. Ce start is uiterst voorzichtig, ge heel in de lijn van de overige® gewaardeerde evenwichtskifl' stenaar Venetiaan. Het vertrek van de oude I leiding en de benoeming Gorré tot bevelhebber is slechts een eerste stap. Om de den® cratie een eerlijke kans te J moet Suriname aan een schoonmaak beginnen waarvW- inwoners, leiders en betrokk®® buitenlanders, ook Nederla®' ders, zich eens flink in de W' den moeten spugen. Opdat jonge bosneger over enkelei®' ren niet meer hoeft te zingen: jah, jah jee, yeepi me' (O Gd' God, help mij). Van onze Haagse redactie Den Haag - Om de georganiij midaad beter te bestrijden, de criminele inlichtingendii (CID's) anders gaan werkei moeten niet in actie komen misdaden al gepleegd zijn, meer misdaden voorkomen do tevoren gegevens te verzamele; Dit zei gisteren minister Hirsch van justitie bij de presentatie val Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt alsnog eet tunneldeskundigen die de mogi se Betuwelijn onderzoekt. Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) wil alle twijfels wegnemen over de vraag of de goederenspoorlijn tussen Rotter dam en Duitsland wel of niet onder de grond kan. Maij blijft ervan overtuigd dat aanleg van een geboorde tunnel te duur is en te lang duurt. Maar ze wil voorkomen dat haar wordt ver weten de mogelijkheden hiervan onvoldoende te hebben onder zocht. Daarom zet ze een stuur groep van onafhankelijke, exter ne tunneldeskundigen aan het werk. „Er is de afgelopen weken zoveel twijfel gezaaid dat het mij zinvol leek, die weg te nemen. Kenne lijk is het weerwoord van de minister dat het niet kan, niet overtuigend genoeg. Dat moet nu maar eens blijken uit een onafhankelijk onderzoek", zei Maij gisteravond. De minister gaat ervan uit dat de commissie snel werk kan leveren en dat de Tweede Kamer toch in het najaar over aanleg van de Betuwelijn kan beslissen. De Kamer zelf heeft al aangekon- Den Haag (anp) - De vier centrales voor overheidsper soneel hebben gisteren het loonbod afgewezen van on derhandelaar H. Pont van Binnenlandse Zaken voor een cao voor de 120.000 rijks ambtenaren. De ACOP, CCOOP, AC en CM- HF gaan vandaag desondanks naar de onderhandelingstafel, maar ze verwachten niet veel van de besprekingen. Pont biedt de rijksambtenaren een half procent loonsverhoging per 1 april. De centrales eisen een verbetering van het loon met 2,5 procent. De vakbonden die onderhande len over de cao voor de 212.000 gemeenteambtenaren zien in het aanbod van de gemeentelijke werkgevers geen reden de onder handelingen te hervatten. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) wil praten over 'koopkrachtbehoud voor zoveel mogelijk gemeentelijke ambte naren in 1993.' AbvaKabo, CFO en Novon zagen er ook na nader beraad niets in. Ze verwachten uitbreiding en verharding van de adties. Ze blijven bij hun eis van 2,5 procent loonsverhoging. Vandaag is Amsterdam het to neel van een landelijk ambtena- tenprotest. Morgen is het Malie veld in Den Haag het strijdperk van de boze ambtenaren. MET RECHT moet zijn loop hebber het geweer. In Suriname bijvoorbt °i| Moiwana, een dorp waarvan l 1986 een massa-slachting aanc ontdekt van een vijfentwintigta oorlog tussen Brunswijk en Bo bekend, niets van doen. Ze w voldoende. Viensenrechtactivist Stanley Rens, 9en van leden van het vroegere oen, vraagt om een onderzoek er: Oer schuldigen. tot zover triest, maar helaas nauil oencht pas door de reactie van I Justitie. Die wil van vervolging en 11 vreest dat de economische orl ?0f kunnen worden. In normale r 9er niet toestaat dat de schuldi< neer de wapens grijpt en dat daa eonomie weer op poten te zetten ^uid- en Midden-Amerika roep lin - om vervolging, beargume 99' kijk maar naar Chili en Arger «uwe start helemaal niets terech .e minister zal ongetwijfeld gelijk BinV-tie klinkt zijn argument desonc •Jtjesdag is niet het beste begi c i.ar dat geldt voor kleine kraK' 7aak s' Schending van ^neme wil weer serieus genor oot en democratie. Een minister PD„st^ taak rechtshandhaving is een slechte dienst. I

de Stem | 1993 | | pagina 2