goed ;n. "Recessie onvermijdelijk' 39.' Prijs drinkwater op termijn verdubbeld Kok verhoord over 'weigering' van elke wao-aanpassing Ambtenaren schuimen door Rotterdam Pechiney heeft stroomschuld van 100 miljoen UNITED COLORS OF BENETTON BANK DNB: Slechte toestand Duitsland werkt door in Nederland Openbare scholen mogen sponsorgeld accepteren Vier toeristen gewond na schietpartij politie Egypte Feyenoord op goede weg MERKSCHOENEN V2 PRIJS Internationale Nederlanden Bank '98 Cruciaal jaar cokesfabriek Prins Bernhard uit ziekenhuis 'Werkloosheid I EG aanpakken' President neemt I heft in handen lui Guatemala I Guatemala-Stad - De Guatema- I iaanse president Jorge Serrano I heeft gisteren de grondwet deels I opgeschort, het parlement ont bonden en de leden van het [Hooggerechtshof naar huis ge- sluurd. Serrano kondigde aan bij decreet te gaan regeren. De [Amerikaanse president Clinton [heeft Serrano inmiddels opge roepen terug te komen op zijn beslissing. Iraanse aanval Onderzoek naar ondergrondse I Betuwelijn IN DEZE KRANT: Merijntje ön. pp bases Irak Ton meer voor Zeeuwse cultuur x 9 terneuzen hulst sluis Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 WOENSDAG 26 MEI 1993 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I II I van extra inkomen eer mogelijkheden om If morgen maar eens lezier van hebben. Middelburg - Voor de Associa tion Cooperative Zelandaise de Carbonisation, beter bekend als je cokesfabriek in Sluiskil, wordt 1998 het jaar van de waarheid. Dan wordt mogelijk gekozen voor de bouw van 110 nieuwe ovens waarmee een in vestering van een dikke 400 mil joen gulden is gemoeid. Gebeurt jat met, dan is er maar een alternatief en dat is sluiten. IZIE ZEELAND - C1 Pen Haag - Prins Bernhard I heeft gisteren het Academisch I Ziekenhuis Utrecht verlaten. Hij heeft daar afgelopen donderdag ten kleine medische ingreep on- I dergaan, waarbij vocht is ver- I «ijderd dat zich had opgehoopt I tussen de hersenen en de sche- del. Het vocht had zich gevormd I adat de prins zijn hoofd had I gestoten. Volgens de Rijksvoor- I iiclitingsdienst maakt de patiënt I het goed. Brussel - Via verandering van I het belastingsysteem en het so- ciale zekerheidsstelsel in de twaalf EG-landen, wil de Euro- Commissie de werkloosheid I inde Gemeenschap gaan bestrij- I den. Ook wil de regering van de I EG werkloosheidsuitkeringen I herzien en werknemers banen laten delen door kantooruren uit te breiden. IZIE ECONOMIE - A6 IZIE BUITENLAND - A4 |Den Haag - Minister Maij heeft |';jch een onderzoek gelast naar mogelijkheden van een onder- Igrondse Betuwelijn. Ze wil hier- ITee alle twijfels wegnemen over I«vraag of dit goederenspoor nu |>'el of niet ondergronds kan. De l-aister blijft er zelf overigens I js overtuigd dat een onder- Ifronds spoor te duur is. U® BINNENLAND - A3 vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport beland Gids BTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 Watt 'n schuld, zeg Van onze Haagse redactie Den Haag - De enquêtecom missie die de sociale zeker heid (wao, zw en ww) onder zoekt, heeft gistermorgen vi ce-premier Kok (Financiën, PvdA) in een besloten bijeen komst verhoord. Kok zou als FNV-voorzittter na drukkelijk hebben geweigerd te spreken over aanpassing van de sociale zekerheid. Oud-voorzitter Van Lede van het Verbond Nederlandse On dernemingen (VNO) verscheen gisteren ook in beslotenheid voor de enquêtecommissie. Van Lede en diens voorganger Van Veen kwamen ook tijdens de getuige- verklaringen ter sprake. Ook de werkgevers stonden in de jaren tachtig niet te springen om wij zigingen aan te brengen in de sociale zekerheid. Het is nog niet bekend of minis ter Kok en Van Lede (intussen topman bij AKZO) ook in een openbaar verhoor - met een ver klaring onder ede - zullen moe ten verschijnen. De commissie moet daar nog een oordeel over vellen. Koks naam viel vorige week toen ambtenaren van Sociale Zaken verslag deden van overleg van toenmalig minister De Koning (Sociale Zaken, CDA) met werk gevers en werknemers in het be gin van de jaren tachtig. Kok zou toen als FNV-voorzitter te kennen hebben gegeven wel te willen praten over arbeidsvoor ziening. Maar als het over socia le zekerheid zou gaan, zou Kok de vergadering 'binnen vijf mi nuten' verlaten, gaf hij te ver staan. De sociale zekerheid kwam daarop niet meer ter spra ke in overleg tussen overheid en sociale partners. Kok heeft als FNV-voorzitter nadrukkelijk de lijn van de werknemersorganisaties verde digd dat de arbeidsvoorziening eerst goed zou moeten functio neren eer er aan uitkeringen ge knabbeld zou gaan worden. Toen Kok fractieleider van de PvdA werd, verklaarde hij de sociale zekerheid 'bespreekbaar'. Als minister van Financiën ging hij akkoord met het aantasten van de hoogte van de wao om zo de groei van het aantal arbeids ongeschikten te beperken. Minister Kok kreeg gisteren naar verluidt voornamelijk vragen over de periode tot ongeveer 1985. In die periode liep de werkloosheid met bijna 150.000 per jaar op. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 1 T~ -T t r-£ m Nicosia - De Iraanse luchtmacht :t gisteren enkele aanvallen ptgevoerd op bases van de re- tólenbeweging Mujahedeen op Iraaks grondgebied. Dat hebben ïowel de rebellen als de Iraanse regering bekendgemaakt. Vol- i Teheran waren de acties 'een antwoord op recente sabo- lage-aanvallen' van de rebellen. Bij de acties raakte één rebel Van onze Haagse redactie Den Haag - Openbare basisscholen mogen gelden van spon sors accepteren. Als dat gebeurt, hoeft de gemeente als bestuurder van de openbare school de bijzonder scholen in de gemeenten daarvoor niet te compenseren. Dat heeft staatssecretaris Walla ge (Onderwijs) gisteren bekend gemaakt. Sinds begin vorig jaar is er bin nen en buiten de politiek een discussie gevoerd over sponso ring van openbare scholen. Al lerlei juridische deskundigen be weerden dat gemeenten in het kader van de zogenaamde over schrijdingsregeling scholen voor bijzonder onderwijs moesten compenseren voor wat de open bare school aan sponsorgeld weet binnen te halen. Dit heeft te maken met de finan ciële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Het kamerlid De Cloe (PvdA) heeft bijna een jaar lang op verschillende manier bij Wallage aangedrongen op een duidelijke uitspraak. Gemeenten durfden openbare, scholen geen toestem ming te geven om geld van spon sors te accepteren. Scholen voor bijzonder onder wijs vullen wel al lange tijd het overheidsgeld dat ze voor hun school ontvangen aan met geld van sponsors. Dat gebeurt via het laten meebetalen aan school reisjes, sporttenues met beeld merken van bedrijven of het la ten aanbieden van lesbrieven. Intussen praten scholen over heel wat grotere zaken met be drijven. Handige schoolbesturen kunnen vele duizenden guldens binnenhalen voor extra lokalen of zelfs een extra leraar. Door de uitspraken van Wallage is nu een dreigende financiële achterstelling van het openbaar onderwijs teniet gedaan. Een groot aantal basisscholen zoeken op dit moment naar extra geld om bijvoorbeeld een vaklokaal in te richten voor het nieuwe vak techniek in de basis vorming. Brandweerlieden slaan op de vlucht voor het schuim uit een van de 'eigen' brandweerwagens op de Coolsingel in Rotterdam. De Rotterdamse brandweer voerde gisteren actie in de Maasstad voor een betere ambtenaren-cao, samen met personeel van de stadsreiniging en het stedelijk vervoersbedrijf. De vier ambtenarencentrales hebben gisteren het loonbod van het ministerie van Binnenlandse Zaken afgewezen. De bonden zullen evenwel vandaag toch deelnemen aan de onderhandelingen. ZIE VERDER BINNENLAND - A3 FOTO ANP Cairo (afp) - Drie Australische toeristen en een Brit hebben gisteren verwondingen opgelopen toen Egyptische veiligheid stroepen in het zuiden van het land het vuur openden op een toeristenbus. Het officiële persbureau Mena meldde dat 'de chauffeur van de wagen weigerde te stoppen bij een wegversperring'. De bus was op weg naar het beroemde tempelcomplex van Abu Simbel in Zuid-Egypte toen op 50 km van Aswan een politie man bij een wegversperring een stopteken gaf. „Toen de wagen niet langzamer ging rijden, schoot de politieman op de auto bus", meldde Mena. Vier toeristen in de autobus lie pen lichte verwondingen op, een door een kogel en de andere door rondvliegend glas. In het voer tuig zaten 24 toeristen, onder wie Australiërs, Britten, Nieuw- zeelanders, Zuidafrikanen en Nederlanders. Abu Simbel, waarvan het tem pelcomplex na de aanleg van het Nasser-stuwmeer eind jaren zes tig bij een Unesco-operatie is verplaatst, ligt in woestijngebied in de richting van de grens met Sudan. De Egyptische autoriteiten heb ben een vliegtuig naar Aswan gestuurd om de gewonden voor behandeling naar een militair hospitaal in Cairo te brengen. Aanslagen op toeristenbussen en -gezelschappen werden in Egyp te tot dusver steeds door islami tische fundamentalisten ge pleegd. Van onze verslaggevers Den Haag - De schuld die de aluminiumsmelterij Pechiney in Vlissingen heeft openstaan bij het Zeeuwse elektriteits- bedrijf Delta Nutsbedrijven (Deltan) blijkt bijna 100 mil joen gulden te bedragen. Minister Andriessen van Econo mische Zaken eist dat Pechiney dit bedrag betaalt voordat hij het stroomtarief voor dit bedrijf verlaagt. Deltan heeft het bedrijf de reke ning van bijna honderd miljoen gestuurd in verband met de veel hoger uitgevallen opslagkosten van radio-actief afval uit de kerncentrale Borssele. Pechiney betrekt uit deze cen trale vrijwel alle benodigde elek triciteit. Het bedrijf betwist de hoogte van de openstaande reke ning, maar is met Deltan over eengekomen dat het zich zal neerleggen bij een rechterlijke uitspraak. Op dit moment dient de zaak bij het College van Be roep voor het Bedrijfsleven, zo is uit verschillende Haagse bron nen vernomen. Pechiney meent dat het geld niet betaald hoeft te worden, omdat in het contract dat het bedrijf in 1969 sloot met de stroomleve- rancier voorziet in een andere, minder kostbare wijze van kern afvalverwerking. Minister Andriessen heeft giste ren in een overleg met de Kamer laten weten dat de oplossing in het geschil tussen Pechiney en de Deltan van grote invloed is op de steunoperatie die hij voorbe reidt. Andriessen is in principe bereid het stroomtarief voor het verlies gevende Pechiney te verlagen, op voorwaarde dat Pechiney alle openstaande rekeningen betaalt. De bewindsman heeft overigens 'alle vertrouwen' in een goede afloop van de arbitrage waartoe besloten is. „Pechiney heeft im mers gezegd dat het zich zal neerleggen bij een uitspraak", aldus de bewindsman. De kosten van de tariefsverla ging, van fond de 19 procent, bedragen in totaal 26 miljoen gulden over een periode van twee jaar. De bewindsman wil in principe daar 13 miljoen gulden voor uittrekken. De Samenwerkende Elektrici teitsproductiebedrijven (SEP) en Deltan zullen er ieder 6,5 mil joen gulden bij inschieten. Een andere voorwaarde die Andriessen stelt is dat Pechiney het geld terugbetaalt zodra de wereldmarkt voor aluminium weer aantrekt. De Tweede Kamer toonde zich tevreden over deze aanpak. Wel drongen de PvdA, D66 en Groen Links er bij de minister op aan het bedrijf te bewegen tot meer onderzoek naar het hergebruik van aluminium en een vermin derde uitstoot van schadelijke stoffen. Pechiney-directeur ir. P. Stoter weigert elke reaktie. Amsterdam (anp) - Gezien de intensieve samenhang tussen de Duitse en de Ne derlandse economie is een recessie in ons land binnen afzienbare tijd waar schijnlijk onvermijdelijk. De verdere conjuncturele ver slechtering die zich thans in Duitsland voordoet, zal zich dan ook binnenkort in ons land doen gevoelen. Daarmee zou men re kening moeten houden bij het cao-overleg en het begrotingsbe leid, aldus directeur A.H.E.M. Wellink van De Nederlandsche Bank. Volgens Wellink is de integratie van de Duitse en Nederlandse industrie zo ver gevorderd dat de ontwikkelingen in de Duitse in dustrie binnen een maand zijn terug te vinden in de cijfers van de Nederlandse industrie. Ook op het financiële vlak zijn Duitsland en Nederland nauw met elkaar verbbonden. De Ne derlandsche Bank kan nauwe lijks een eigen koers vaststellen, omdat de koersverhouding tus sen de gulden en de D-mark zo veel mogelijk in stand wordt gehouden. „Men kan dit betreu ren", aldus de bankdirecteur, „maar het is zinloos de ogen te sluiten voor de inmiddels ge groeide monetaire werkelijk heid." Het nadeel van die nauwe finan ciële en economische verbonden heid laat zich nu echter zien met de gevolgen van de Duitse een wording. „Die eenwording is ge paard gegaan met een versnel ling van het Duitse inflatietem po, die het voor de monetaire autoriteiten aldaar noodzakelijk maakt het monetaire beleid rela tief krap te houden", aldus Wel link. Daardoor ook is de korte rente hoger komen te liggen dan de rente op langere termijn, hetgeen nadelig is voor het economisch herstel. Ook de Nederlandsche Crediet- verzekerings Maatschappij (NCM) voorspelt een economi sche recessie in navolging van de verslechterde Duitse economie. De NCM leidt dat vooral af uit de golf schadeclaims die het het afgelopen kwartaal te verwerken heeft gehad, waardoor het pre mie-inkomen uit het bedrijfsle ven verslechterd is. ZIE OOK ECONOMIE - A6 Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland krijgt dit jaar een ton meer van het Rijk om kunst en cultuur in de pro vincie te bevorderen. De helft van dit bedrijf, 50.000 gul den, is door de minister al toegezegd aan het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. Zeeland kreeg sinds 1982 jaar lijks 700.000 gulden van het Rijk. Sindsdien heeft de provin cie bij herhaling geprobeerd dit bedrag op te schroeven. Vorig jaar kreeg de provincie de toe zegging los dat er dit jaar meer geld beschikbaar zou komen. Naast de 50.000 gulden die de provincie meteen kan doorschui ven naar het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, willen Ge deputeerde Staten 25.000 gulden besteden aan het Straatfestival Vlissingen, 10.000 gulden aan het Zeeuws Orkest, 10.000 gul den aan de stichting Nieuwe Muziek Zeeland/Festival Nieuwe Muziek en 5000 gulden aan de stichting Stadsschouwburg en Concertzalen Middelburg. Als Feyenoord na de 2-0 tegen MVV ook maandag de uitwedstrijd tegen FC Groningen wordt gewonnen, is de ploeg voor het eerst sinds negen jaar kampioen van Nederland. ZIE SPORT - DEEL B Onweerstoringen komen langzaam vanuit Frankrijk naderbij. Het wordt zwoel en drukkend warm. Later op de dag een grotere kans op onweer. Er is weinig wind. Den Haag (anp) - De consument moet er rekening mee houden dat de gemiddelde prijs van drinkwater op de langere termijn kan verdubbelen. De prijsverhoging is het gevolg van extra inspanningen van wa terleidingbedrijven om drinkwa ter van goede kwaliteit te produ ceren. De komende jaren zijn ook veel extra investeringen nodig, onder meer voor het vervangen van nog in gebruik zijnde loden lei dingen, extra zuiveringskosten, maatregelen tegen verdroging, het plaatsen van verbruiksme- ters en invoering van grondwa terbelasting. Dit blijkt uit het Beleidsplan Drink- en Industriewatervoor ziening (DIV), waarvan minister Alders (Milieu) het eerste deel naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Na een uitgebreide in spraakronde volgt volgend jaar de definitieve beslissing van het kabinet. Centraal in het kabinetsplan staat het besparen op het ge bruik van water. Voor huishou dens en kleine bedrijven zet Al ders in op een besparing van tien procent in het jaar 2000 in ver gelijking met de huidige progno se over het waterverbruik. Dat komt neer op een besparing van 120 miljoen kubieke meter op jaarbasis. Voor 2020 mikt de bewindsman op een besparing van twintig procent (315 miljoen kuub). De industrie die zelf grondwater wint voor haar produktieproces, zal het waterverbuik in het jaar 2000 met veertig procent moeten verminderen in vergelijking met de prognose. De besparing is dan ongeveer negentig miljoen ku bieke meter water. De Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin), is teleurge steld over het beleidsplan. „Er ontbreekt een krachtige stimu lans om de kwaliteit van de bronnen van het drinkwater te verbeteren. (ADVERTENTIES) HELIOFORM Rood en naturel maten 31/2-71/2 Normaal 99.95 ADIDAS Edberg Champ Maten 28-39 Normaal 89.95 NU van der Pluym modeschoenen Geldig t/m zat. 29/5 Boulevard 118D Roosendaal 0 O (naast Modekraker) Tel. 01650-37999 (maandag gesloten) 8 RECESSIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch bank/gironr 83.- Postcode:_ Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar - - - - E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1