'98 Cruciaal voor cokesfabriek Milieu-krant voor Zeeuws-Vlaanderen Geleerde koppen helpen Rijkswaterstaat bij beheer Westerschelde jnd sterkste Maatschappij laakt 6eiland-denken'' bestuurders is KORT Bedrijf in Sluiskil bouwt 110 ovens voor ruim 400 miljoen gulden of sluit de poorten Personeel Ciba Geigy eist doorgaan cao-gesprekken 6Bijna twee miljoen nodig voor jeugdhulpverlening' Ambtenarenbonden roepen op tot doorgaan met acties Half miljoen aan subsidies uit provinciaal milieufonds Open dag boerenbedrijven in geheel Zuid-Nederland in Goes ïers i in België eviert kTTEN luis Omstanders helpen politie Terneuzen 1 Eerste paal van loodsgebouw Voorwaardelijke boete voor leksteken banden B3 fcdaagse van Groot Axel, In met zondag 30 mei en bok de Zeeuwse KNWu. Ise uit Yerseke, die enige ferste wedstrijd voor de leden. De Zeeuwse ploeg 1 (Kapelle), Erik Joosten feuzen) en Danny Schout lent Villerius fungeert als 'neule. Irijdag 28 mei de tiende V van deze trimloop zijn: jen gaan om 19.00 uur van lOO uur in de plaatselijke In van deze basisschool in letiekvereniging Scheldes- \V'56 houdt woensdag 26 i en D-junioren. Men start nenge om 18.45 uur. ners op het programma, Irbij diverse estafettenum- In afgewerkt speerwerpen, |o mei, wordt de 'Acht van Itie komen de A-categorie, 1de 'Acht' moeten afleggen, (categorieën vertrekken om Iden van het wielercomité i café Cambrinus. bremging Delta uit Colijns- He plaats in het kampioen- bandstoten. se nog mee in de titelrace in bre, maar door verlies in de jhet eerste plan uitgespeeld. wel de kortste partij neer bles in 10 beurten. Daarmee derde plaats. Hij won vier biddelde van 2,99 en scoorde Is. Kampioen van Nederland 12 matchpunten en een tel Ce bieden? kleintje" in De Stem heeft u absoluut bet meeste succes i vele tienduizenden Stemlezera/leze- (ru+m 6 van de 10) hebben speciale be- iteMing voor onze ..kleintjes -rubriek ..Te koop aangeboden" de stem zeeland WOENSDAG 26 MEI 1993 DEEL C Van onze verslaggever Middelburg - Je wilt het huidige karakter van je Westerschelde in stand houden en er toch met grote zeeschepen op blijven varen. Hoe pak je dat het beste aan? Drie Nederlandse en drie Belgische professo ren gaan de komende maanden Rijkswater staat helpen bij het zoeken naar de juiste antwoorden op die vraag. De zes geleerden kregen gisteren officieel de opdracht om over de schouders van Rijkswater staat mee te kijken naar het beheer van de Westerschelde. Aan dat beheer zitten heel wat haken en ogen. Doelstellingen zijn onder meer het onderhoudsbaggerwerk tot een minimum te beper ken en de snel voortschrijdende verzanding voor komen. Rijkswaterstaat heeft daartoe een hele rits maatre gelen voor ogen. Bovendien lopen er ook nog onderzoeksprogramma's. De geleerden is gevraagd eens objectief en kritisch te bekijken of Rijkswa terstaat daarmee wel op de goede weg zit. Zullen die maatregelen het gewenste effect hebben? Zijn de onderzoeksprogramma's voldoende? Of worden er zaken over het hoofd gezien? „Het is altijd goed om eens iemand mee te laten kijken", zegt1 een woordvoerder van Rijkswater staat. „Die professoren zijn gepolst en hebben ja gezegd. Vanuit hun deskundigheid kunnen ze een oordeel vellen of we met het beheer van de Westerschelde goed zitten". De deelnemende professoren zijn J. Terwindt (uni versiteit Utrecht), J. Agema (universiteit Delft), W. Wolff (universiteit Wageningen), J. Peters (water loopkundig laboratorium Borgerhout), R. Verheyen (universiteit Antwerpen) en J. Berlamont (univer siteit Leuven). Oud hoofd-ingenieur directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland H. Engel zit het illuste re gezelschap voor. De bevindingen worden uiterlijk in november verwacht en zullen bekend worden gemaakt via een studiemiddag. Van onze correspondent Middelburg - Voorlopig is het nog een redelijk verre toekomst, maar voor de Association Cooperative Zelan- daise de Carbonisation (ACZ), beter bekend als de cokesfabriek in Sluiskil, wordt 1998 het jaar van de waarheid. i Sluis eindigde als tweede in Juddervoorde. Tijdens de 6 ze als tweede binnen op 50 JSimons. Na de 39 kilometer fiteindelijk finishte ze na het Ti, in een tijd van 1.55.05. De (s 1.54.42. l toernooi toernooi, dat De Leugenboom T Axel hield, is door het eigen Wn uit vijf duels werd deze punten in de te spelen halve 1 werd voor De Instuif, dat |e. Ron's Fashion werd vijfde |ty zesde met één punt. let Zeeuwse Honk heeft tegen |l6-6 won de ploeg van werper prneuzenaren gaven in dit duel de tegenstander. Terneuzenaren had Wiebeke 1 won de ploeg van Leo Dooms erging het de vrouwen. In de |e van Het Zeeuwse Honk met f hoger spelende Leuven. reed in het Belgische Verre- ge werd er zestiende, ts voor DEAN PETERKEN. ,s van Gent werd tiende in plaats voor DANNY SCHA UI d de organiserende Kanoclul ationaal kanopolotoernooi me lang waren die te gast in Sluis maar zij moesten nu verstek la ten gaan wegens een gebrek aa spelers. Ook het team van Koya Air Force meldde zich af. Daar door moest op het laatste ma ment het toernooischema aange past worden. Toch werden er o twee dagen precies 100 wedstn den afgewerkt. EINDSTANDEN MANNEN TT Poule A (WV-bokaal): 1 KLV land (Leiderdorp), 2. KC Chad (België), 3. Zwetplassers (Worn), f. iVlcl lUlall (XVilgcldllU/, (Deventer), 6. OSSA (Heerhuê° waard), 7. KAPOW (Oude W» ring), 8. Veurne (België), 9. neers (Engeland). Poule B (Belfort-beker): 1 in Avasco (België), 2. Quo Vadis (Z« dam), 3. St.-Albans (Engelanë Stubbers A (Engeland), 5. CM Thebaud (Frankrijk), 6. (Frankrijk), 7. Kanoclub Zeeten 8. Trekvogels (Haarlem), 9- °l plas (Amsterdam), 10. AKKC 1 Poule C (Stad Sluis-bokaal): Brugge (België), 2. Levitas (Lel 3 Stubbers C (Engeland), 4. "ij ham A (Engeland), 5. Clapham Natsec (Vlaardingen), 7. DKy 2 1 venter), 8. Gentse VerstandhoU" (Belgiëj, 9. Berck sur (Frankrijk), 10. Kanoclub Zeela VROUWEN Betc Jantje van Sluis-bokaal: 1- sur Mer (Frankrijk), 2. Clap (Engeland). 3. AKKC (België Keistad (Amersfoort). Dan wordt na een studie van een dikke drie jaar de keuze ge naakt tussen de bouw van 110 nieuwe ovens waarmee een in vestering van een dikke 400 mil- pen gulden is gemoeid. Gebeurt dat niet, dan is er maar een alternatief en dat is sluiten. Niet dezelfde dag natuurlijk, want de bestaande ovens gaan nog mee tot het jaar 2000 maar dan is het ook echt afgelopen. Vierhonderd man op straat dus. Directeur ir J. Martin liet er gisteren, bij de presentatie van bet bedrijfsmilieuplan in Mid delburg, weinig twijfel over be staan: het is moeilijk om je als cokesfabriek staande te houden. De oorzaken zijn volgens Martin niet moeilijk op te sporen: een diepe recessie in de staalindus- Van onze correspondent Terneuzen - Dankzij de medewerking van enkele burgers heeft de politie van Terneuzen maandag avond de 23-jarige H. S. uit Philippine kunnen aanhouden. De man trachtte in de Noordstraat de handtas van een bejaarde vrouw uit Ter neuzen uit handen te trek ken. Door het geweld dat de man daarbij gebruikte kwam de vrouw en ook haar man te vallen. Een 29-jarige Axelaar die het zag gebeu ren. bedacht zich geen mo ment en greep de aanvaller vast en wist deze ondanks zijn verwoede pogingen om los te komen in bedwang te houden tot de komst van de inmiddels gewaarschuwde politie. De bejaarde man liep bij het incident enkele diepe schaafwonden aan beide handen op en moest zich onder medische behande ling stellen. trie en een negatieve invloed van Oost-Europa op de cokesmarkt. Duidelijkheid Niettemin verwachte Martin de komende drie jaar een stabilisa tie, is er meer inzicht in de Oost-Europese situatie en is er ook meer duidelijkheid over de reeds aangekondigde sluitingen van andere cokesfabrieken. Of de toekomst er echt zo somber voor de Cokesfabriek uit gaat zien, is natuurlijk nog maar de vraag. De afgelopen jaren hebben de coöperatieve leden Sidmar en Sollac een beleid gevoerd dat gericht was op bedrijfszekerheid en behoud van de produktiemid- delen en is er zeker door de Cokesfabriek de afgelopen jaren fors geïnvesteerd voor een to taalbedrag van 63 miljoen gul den. Voor milieubeschermende maatregelen komt daar -al dan niet gesubsidieerd- nog eens 70 miljoen gulden bij. Bereidheid Nog onlangs nam ACZC een be sluit om een gasleiding te bou wen voor de levering van over tollig cokesovengas aan de Sid- marfabriek wat rekening hou dend met de hiervoor benodigde installaties, nog eens een inves tering van ongeveer 30 miljoen gulden vertegenwoordigde. Mis schien loopt die sluiting zo'n vaart nog niet. De coöperatiele den hebben door allerlei (mi- lieu)maatregelen duidelijk hun bereidheid tot het veilig stellen van de cokesfabriek getoond. Daarnaast beschikt de Cokesfa briek over een aantal troeven die zij voorheeft op de overige Euro pese cokesfabrieken en dat zijn de geografische ligging, de gas- behandelingsinstallaties en de cokeszeefvoorzieningen, plus na tuurlijk het bedrijfsmilieuplan, dat volgens milieu-gedeputeerde Dek, die het plan in ontvangst nam, ver vooruit loopt op toe komstige milieuontwikkelingen en ACZC een voorsprong geeft op de concurrent. Maar hoe het ook zij, de toe komst van de cokesfariek is en blijft afhankelijk van de cokes behoefte van haar coöperatiele den Sidmar en Sollac. Roosendaal - Het produktiepersoneel van Ciba Geigy in "oosendaal heeft gisteren een korte werkonderbreking gehou- ïeri en ongeveer negentig handtekeningen aan de directie ®geboden. Dit ter ondersteuning van de eis om door te gaan let de onlangs afgebroken cao-onderhandelingen. tet kader van die onderhan- ïlingen was al overeenstem- üing bereikt over een loonsver- van 2,5 procent per 1 M. Over de reparatie van het iio-gat kwamen directie en 'bonden niet tot elkaar. directie stelde voor een pre- ri gerelateerd aan inkomen en teijd. De bonden vinden dat 'P die manier veel werknemers 4,1 premie van ver boven de één teent gaan betalen. Naar de "ring van de bonden dient de beter over het personeel te 'orden verdeeld. j öndbod van de directie, ge- j® na de vierde onderhande lende, is zowel door bonden de aangesloten leden afgewe- Personeel en vakbonden ga- 11 gisteren via de werkonder- ™lag en de handtekeningen eerste signaal dat verder moet worden. Daarvoor 61 eerst het eindbod van de 'die van tafel. -ecteur J. Debije van Ciba EpS Geigy was gisteren verrast door de actie. Hij zei nog te moeten bekijken of hij wel of niet op de uitnodiging voor hervatting van de onderhandelingen in gaat. „Voor het bedrijf maakt het niet uit op welke manier de wao-pre- mie wordt berekend. Het is wel zo dat ouderen in ons voorstel minder betalen dan als het voor stel van de bonden wordt ge volgd," aldus Debije. „En toch hebben ook ouderen het standpunt van de bonden ondertekend. Ik ben bang dat een aantal mensen de zaak niet goed heeft begrepen of mogelijk verkeerd is voorgelicht. Mogelijk dat we nu zelf die voorlichting moeten verzorgen en daarbij de verschillen tussen ons voorstel en dat van de bonden eens goed op een rijtje zetten. Ik kan me namelijk niet voorstellen dat on ze werknemers, als ze de zaak grondig bekijken, het niet met ons eens zijn." De bonden verwachten voor 10 juni een antwoord. Wethouder Van de Voorde (tweede van links) krijgt de milieu-krant van Rob Vermoet FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Hulst - Dezer dagen valt bij alle gezin nen in Zeeuws-Vlaanderen de eerste Zeeuws-Vlaamse milieu-krant in de bus. Het gaat om een gezamenlijk initiatief van alle gemeenten in de streek, die zich hebben verenigd in het Samenwerkings verband Milieuzaken Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het eerste exemplaar rolde gisteren van de pers en was voor de Hulster wethouder G. van de Voorde, voorzitter van het samenwer kingsverband. De krant wil alle inwoners- van Zeeuws-Vlaanderen regelmatig informe ren over allerlei zaken op milieugebied. Voorlopig komt de krant twee keer per jaar uit, maar nu al wordt gekeken of het moge lijk is daar vier keer van te maken. In de eerste uitgave komt. de lezer onder meer te weten wat er wel en niet in de chemo-box moet en mag, wat de nieuwe Wet Milieubeheer betekent, wat er moet gebeu ren met ondergrondse tanks en oude koel kasten en hoe je zelf compost kunt maken. „Dat zijn meteen ook de onderwerpen die bij ons hoge prioriteit scoren", zegt Van de Voorde. „Evenals de Algemene Maatregel van Be stuur Akkerbouwbedrijven. Maar daarover willen we berichten in een volgende editie. We denken dat we op deze wijze de burgers goed kunnen informeren. Dat is belangrijk, want de mensen hebben het voor een deel toch zelf in de hand of de reinigingsheffin gen in de toekomst tot grote hoogten stijgen. Hoe bewuster je omgaat met het milieu, hoe beter ook voor de eigen portemonnee". Het samenwerkingsverband tussen de acht gemeenten werd twee jaar geleden opgericht met het doel de milieutaken die in het Nationaal Milieuplan aan de gemeenten zijn opgedragen, vorm te geven. Volgens Van de Voorde krijgt die samenwerking goed gestal te. Er zijn onder meer al regionale en gemeentelijke milieuplannen opgesteld. Eén van de doelstellingen is ook milieuvoorlich ting. Vandaar de milieu-krant. Het is meteen ook de eerste keer dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten op voorlichtingsgebied op deze manier samen werken. Van onze verslaggever Middelburg - Er is bijna twee miljoen nodig om knel punten in de jeugdhulpver lening in Zeeland op te los sen. Vooral aan nieuwe (cri- sis-)opvangplaatsen is in de provincie dringend behoef te, zo schrijven Gedeputeer de Staten in het 'Plan Jeugdhulpverlening 1994-1997'. Nu komt het veelvuldig voor dat jonge Zeeuwen naar een instelling buiten de provincie worden gestuurd omdat er in Zeeland zelf geen plaats is. In 1991 gebeurde dit 37 keer. In een aantal gevallen ging het daarbij om jonge kinderen. GS schrijven dat er daarom jaarlijks een half miljoen gul den moet worden uitgetrokken voor de bouw van een huis waar ruimte is voor acht kleine kinderen. Voor de wat oudere jeugd dient op korte termijn de capaciteit voor crisisopvang worden uitgebreid van vier tot zes plaatsen en op termijn tot acht plaatsen. GS pleiten verder voor de op richting van drie dagcentra met elk zes plaatsen voor de oudere jeugd. De totale kosten hiervan bedragen 756.000 gulden. In de nota wordt verder om aandacht gevraagd voor projec ten die gericht zijn op het voor komen en vroegtijdig signale ren van moeilijkheden en het geven van advies bij proble men. GS verwachten dat Zeeland bij de herverdeling van rijksgelden over de provincies zo'n 1,8 mil joen gulden extra krijgt voor de jeugdhulpverlening. Het 'Plan Jeugdhulpverlening' zal nog een inspraakprocedure doorlopen voordat het defini tief wordt vastgesteld. Van onze verslaggever Middelburg - De Maatschappij voor Handel en Nijverheid heeft gisteren het kortzichtig denken van Zeeuwse be stuurders en de onmacht over grenzen heen te kijken in scherpe bewoordingen veroordeeld. Die houding bewijst een goede economische ontwikkeling van Zeeland geen diensten. „Het eiland-denken tiert hier nog welig. Dankbaar gevoed door een stuk eigen be lang, vriendjespolitiek, onkunde en het niet open staan voor maatschappelijke ontwikke lingen. Veel ambtenaren en bestuurders heb ben gewoon niet in de gaten dat de maat schappij snel verandert en daarmee ook de rol van de overheid. Als je vaststelt dat je een aantal zaken niet meer per gemeente kunt oplossen, dan moet je intergemeentelij ke of regionaal de zaken gaan aanpakken", zo maakte voorzitter M. A. Stoffels gisteren tijdens de algemene vergadering van zijn club van zijn hart geen moordkuil. „Regelmatig stellen wij als bestuur vast dat ontwikkelingen die van groot belang zijn voor onze regionale economie door de klei nere gemeenten niet of onvoldoende worden onderkend". Dat zal volgens Stoffels niet altijd opzettelijk gebeuren. „Ambtenaren van kleinere gemeenten zijn doorgaans min der geneigd en in staat om over hun eigen gemeentegrens heen te kijken". Daarbij speelt volgens Stoffels ook een kortzichtige mentaliteit van 'als het eigen stoepje maar schoon is' een rol. Met argumenten van die aard onderschreef de Maatschappij dit voorjaar de wens van de drie grotere gemeenten in Zeeuws-Vlaande ren, Terneuzen, Oostburg en Hulst om het gebied in drip gemeenten op te splitsen. Maar toen de maatschappij die gedachten op papier zette kreeg ze de volle wind van voren van de vijf kleinere gemeenten. „Wie bent u dat u hierover kunt oordelen", zo beten de vijf kleintjes terug. „Ik vind zo'n reactie iets feodaals, zelfs iets middeleeuws hebben. In ieder geval niet van deze tijd", komt Stoffels met een verlate reactie daarop. „Ik zou daarom de dame en heren van de desbetreffende gemeenten willen oproepen om uit hun ivoren toren neer te dalen, hun luchtkastelen vaarwel te zeggen en met ons, het gewone volk dus, in dialoog te willen treden. Wij ondernemers maken tenslotte ook deel uit van de samenleving, net als bestuurder. En als u het nog niet wist.. Die gemeentelijke herindeling komt er toch". Stoffels schopte gisteren ook aan tegen wat hij noemde het onderlinge gekrakeel tussen Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. „Laten we nu met z'n allen eens serieus proberen samen een vuist te maken. Het is toch flauwekul dat we oeverloos moeten praten over de tracés van de vaste oeverver binding aan deze en gene zijde van De Schelde. Of als de havens van Vlissingen en Terneuzen elkaar de loef afsteken als zich in de regio weer een eventuele gegadigde meldt. Je moet dan als Zeeland boven de partijen gaan staan en jezelf afvragen, welk van de twee gebieden het meest geschikt is voor het kandidaatbedrijf". Van onze verslaggever Middelburg - De ambtenarenbonden AbvaKabo, CFO en Novon hebben het personeel van gemeenten in Zeeland opgeroepen door te gaan met acties voor loonsverhoging en verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De parkeerpolitie in Middelburg wil donderdag van 15.00 tot 17.00 uur een werkonderbreking houden. Die uren zullen er dus geen bekeuringen worden uitgeschreven in de stad. Diezelfde dag wil de reinigingsdienst van de gemeente Goes met een stiptheidsactie starten. De bedoeling is om de actie een week, tot en met woensdag 2 juni, vol te houden. Vandaag is er een landelijke manifestatie in Amsterdam. De bonden verwachten dat ook Zeeuwse gemeente-ambtenaren in aanzienlijke getalen naar de hoofdstad gaan. Om deel te nemen aan de manifestie moesten de ambtenaren verlof aanvragen. Dit heeft nergens tot problemen geleid, aldus het actiecentrum van de bonden in Bergen op Zoom. Middelburg - De Goesse Lease Luier Express en een geauto matiseerd adviessysteem voor de bestrijding van bladvlekken- ziekte in uien zijn zijn twee van de 25 projecten die voor Gedeputeerde Staten in aanmerking komen voor een subsidie uit het Zeeuwse milieufonds. In totaal stellen GS voor 453.000 gulden uit te keren. Daarmee is de pot niet leeg. Na toekenning van de subsidies blijft er nog bijna 270.000 gulden in het mi- lieufonds. Bij de provincie kwamen 33 aan vragen voor subsidie binnen, verdeeld over de categarieën 'duurzame landbouw', 'veelbelo vende projecten' en 'natuur- en milieu-educatie'. De sommen subsidie lopen sterk uiteen. Het uienproject van de stichting Takorganisatie Akker bouw Zeeland staat op de lijst voor 80.000 gulden. Bedoeling van het project is om door selec tiever gebruik het gebruik van bestrijdingsmiddelen met 40 tot 50 procent terug te dringen. Die zelfde stichting krijgt, als het aan GS ligt, nog eens 53.000 gulden voor een soortgelijk pro ject voor de bestrijding van phy- tophthora bij aardappelen. Voorbeeld van een veelbelovend project is volgens GS de Lease Luier Express in Goes. Dit pro ject krijgt 5910 gulden omdat ze het gebruik van katoenen luiers stimuleert waardoor er minder wegwerpluiers op de vuilnishoop terechtkomen. Deelnemers aan het project krijgen schone luiers van de Express. De vuile worden opgehaald en centraal gewassen. De Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren krijgt 7185 gulden. De jonge KNNV-afdeling Zeeuws- Vlaanderen is volgens GS 'een belangrijk steunpunt' in het net werk van natuur- en milieu-edu catie in Zeeland. Met het geli wil de KNNV een losbladige pu blikatiereeks over streek uitge ven. Twee Zeeuws-Vlaamse projecte: voldoen volgens GS niet aan d normen om in aanmerking t komen voor subsidie uit he fonds: het bureau Bosch en Slab bers vroeg om 85.000 guide: voor een 'integrale visie op d> inrichting om een deel van he landelijke gebied'. Volgens GS i de provincie zelf al bezig met di soort onderzoek. Veel bescheidener van omvang maar ook afgewezen, is het pro ject 'zomereiken' van L. Persijn Die vroeg 617 gulden om veertij zomereiken te planten in de om geving van Koewacht. GS schrij ven dat dit soort landschapspro jecten niet binnen de normei vallen die gelden voor het mi lieufonds. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij de westsluis in Terneuzen heeft gisteren K. Post. voorzitter van de raad van com missarissen van het loodswezen, de eerste paal geslagen voor een nieuwe behuizing voor het loodswezen. Het gaat om een communicatie centrum van waaruit contacten worden onderhouden met alle diensten die voor kapiteins vaji schepen van - belang zijn. Het gebouw moet in september klaai zijn. Van onze redactie landbouw Baarle-Nassau - Bijna 200 agrarische bedrijven in Zuid-Ne derland en Vlaanderen zetten zondag 27 juni de poorten van hun bedrijf wagenwijd open. Overal in Vlaanderen, Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en het Gelderse rivierengebied worden fietsroutes uitgezet langs de deelnemende bedrijven. De centrale open dag is feitelijk de optelsom van een groot aantal open dagen dat in het verleden al plaatselijk of regionaal werd gehouden. Het idee voor de ge zamenlijke open dag is geboren bij de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond (NCB). In een later statium hebben de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond (LLTB) en de Belgische Boerenbond (BB) aansluiting ge zocht bij het initiatief. Woord voerder Herman van Dinther van de NCB legde gisteren tij dens een persconferentie in Baarle-Nassau de achtergrond uit van de grootschalige aanpak. „We wilden de energie en aan dacht die tot nu toe regionaal werd besteed aan een open dag bundelen. Boeren willen graag laten zien waar ze mee bezig zijn. Zij hebben zeventig procent van de grond in gebruik. Over hun schouder kijkt de consu ment toe hoe de boer omgaat met landschap en milieu. „Die aandacht is kritisch en boe ren ervaren die aandacht vaak als negatief-kritisch. De boer heeft de behoefte om te laten zien dat hij positief bezig is met zijn omgeving en met de dieren. En de boer heeft natuurlijk ook wel iets om trots op te zijn. Daar wil hij mee voor de dag komen." Rond de open dag is een groot schalige publiciteitscampagne ontwikkeld. De boerenbonden zijn daarvoor een samenwer kingsverband aangegaan met de regionale omroepen. Die zullen vooruitlopend op de open dag bedrijfsreportages en reclame spots uitzenden. De campagne zet in op 15 juni, door de EG uitgeroepen tot de Europese Dag van de Landbouw. Een groot aantal vooraanstaan de boeren zal die dag op eigen erf artiesten, sportlui en politici ontvangen voor een ontbijt en een rondgang over het bedrijf. Herman van Dinther: „Ook weer met de bedoeling om zo uitvoe rig mogelijk te laten zien hoe vandaag de dag een boerenbe drijf functioneert." Van onze correspondent Middelburg - De 32-jarige M.F. uit Bergen op Zoom is gisteren door de politierechter in Middel burg veroordeeld tot een voor waardelijke boete van 1500 gul den opgelegd, op voorwaarde dat zij binnen een jaar een scha devergoeding van duizend gul den betaalt. De vrouw, die destijds in Tholen woonde, verkeerde rond oktober 1991 in zware psychische pro blemen en leefde met een toren hoge schuldenlast. Daarnaast vond zij - als puur stadsmens - de besloten gemeenschap van Tholen uiterst beklemmend. Op een gegeven moment werd haar alles net iets te veel en stapte zij met een mes naar bui ten en sneed ze bij drie voor haar deur staande auto's "de banden lek.

de Stem | 1993 | | pagina 11