Thee van vier tientjes per ons MODE visie 'Mijnheer Sisi, hier is mijn voorspelling' Bang voor wespbij en hommel Drank voor keizers, astronauten, voetballers en gewoon volk wijzer Proefondervindelijk Kleren voor thuis 'uske wisi CONSUMENT Rapport-actie frisdrank levert duizenden inzendingen op MEDISCHE RUBRIEK de stem maandag 24 mei 1993 Door Hans van Alebeek Vijfduizend piek verdienen met je rapport. Het kan als je meegedaan hebt aan de 'rap port-lotto' van frisdrankfa brikant Sisi. Zeker 5.000 scholieren hebben hun voorspelling van zes eindcij fers opgestuurd naar gerechts deurwaarder Nico Hofman in Den Bosch. „Beste mijnheer Sisi, wat een leuke actie van u. Hier is mijn voorspelling...." Maar hoe groot is de kans op de juiste combinatie? Zouden alleen 'stuudjes' Sisi drinken? Het lijkt er bijna op als je de brievenberg ziet die bij gerechtsdeurwaarder Nico Hof man op zijn bureau is beland. Uit het hele land vliegen je de achten, negens en tienen om de oren. Neem Daniella uit Lich tenvoorde die haar eindlijst als volgt voorspelt: Nederlands 10; Engels 9; Frans 10; Wiskunde 9; Aardrijkskunde 10; Tekenen 8. Spierpijn „Die punten zijn me amper op gevallen"," zegt Hilde Hofman, door haar broer speciaal inge huurd om de stapel Sisi-post te verwerken. Zij kijkt alleen of, er genoeg actiestroken bijgevoegd zijn en natuurlijk naar het post stempel want de voorspellingen moeten uiterlijk afgelopen vrij dag op de post gegooid zijn. En dat is massaal gedaan: Hilde is er de hele maand april zoet mee geweest. Van het nietjes slaan heeft ze een blauwe handpalm en spierpijn opgelopen. De actie heeft volgens de beide Hofmans ongelooflijk veel reac ties opgeleverd. Hele families hebben lijstjes uit de pc laten rollen, een enkeling stuurde al leen zijn gironummer op. Dui zenden voorspellers die allemaal hopen op een deel van de 200.000 gulden die Sisi onder de prijswinnaars verdeelt. Voor ge rechtsdeurwaarder Hofman be gint het werk in juli pas als de scholieren die een juiste voor spelling gedaan hebben, hun of ficiële eindlijst moeten opsturen. Hofman gaat dan als een echte Sherlock Holmes aan het werk: bellen met scholen, kijken of er niet met Typp-ex gekalkt is en ga zo maar door. „Want natuur lijk zal er gerommeld worden", voorspelt Hofman. Maar hoe groot is nou de kans dat je zes cijfers correct voor spelt? Even bellen met een des kundige: F. Steutel, professor kansrekening aan de Technische Universiteit Eindhoven. „Zonder voorkennis is de kans 1 op 729", rekent Steutel voor. „Maar om dat de meesten al wat informatie hebben uit schoolonderzoeken of proefwerken, ligt de kans om het juiste eindcijfer te voorspellen veel hoger. Een kans van een op de honderd lijkt mij aanneme lijk." Met ruim 5.000 inzenders moet dat dus zeker vijftig prijswin naars opleveren. Al die anderen kunnen met hun rapport altijd nog naar opa en oma. de stem Door Jan Koesen Dus u dacht iets van thee te weten? Ha ha, omdat u soms wel eens de pot met heet water omspoelt? Omdat u er geen suiker in doet of melk? Omdat u wel eens hebt gehoord van het verschil tussen Assam en Lapsang Souchong? Nogmaals een krachtig ha, ha. Ik heb mijn oude, Tsjechische porseleinen theeservies gepakt. Ik heb de pot gewalst met Blau we Spa van honderd graden. Lang, lang heb ik geaarzeld tus sen de Makabairi en de Phuguri, beide first flush 1993 van de Indiase provincie Darjeeling. De Phuguri werd het na een marte lende tweestrijd. Ik maak het zilverfoliezakje open en snuif even van de groene blaadjes. Dan schenk ik de Spa erop en wacht 3,25 minuten lang, terwijl zij die mijn theepot deelt, ongeduldig wacht. We proeven met geloken ogen ter wijl buiten de vogels gaan sa menwonen, de D-Mark knakt en een koufront botst op een warme luchtlaag. Na enkele minuten kijk ik op. „Heel licht amber kleurig na het trekken", zeg ik. Ze knikt. „Een herbaal, vegetaal aroma dat ook in de smaak terug komt." En bijna in koor zeggen we: „Eerste pluk in optima for- ma. De wijnkenner heeft zijn Pre miers Grand Crus Classés, zijn d'Yquem Sauternes, zijn Pauillac Controlée. De Highlan der gewaagt van een Speyside malt met geraffineerde onderlig gende rooksmaak en een krach tig sherrytype, wat oaky en een opkomende very big pepperi- ness. De thee-o-fiel loopt met een strak gezicht voorbij de ob scene zakjes van de grootgrutter en wacht op mei op de first flush, de eerste oogst van gemas seerde blaadjes door fijne pluk- handen in speciale tuinen van de familie Banerjee, op 1400 meter hoogte bij het plaatsje.Kurseong in Darjeeling waar in 1857 een plantage werd aangelegd. B&B Er is in Nederland een zaak, Betjeman and Barton, theever kopers, Frederikstraat Den Haag waar de theelepel wordt ge zwaaid door Marion van den Blik. Marion weet alles van thee die zij op haar beurt betrekt bij de oorspronkelijk B B in Pa rijs. Betjeman was een Engelse officier die tijdens de Eerste We reldoorlog verliefd werd op een Francaise en in Parijs achter bleef, samen met zijn maatje Barton. Op de Boulevard Males- herbe opende hij daar in 1919 een theewinkel. Er zijn nog meer B B's in Avignon, Lille, Geneve, Milaan, Bologna, Londen, Chicago en Tokio. De kenner stapt daar niet naar binnen met de woorden, 'Doe mij een onsje dit en dat', maar schrijft in, wacht weken en krijgt dan zijn thee waarvan de duurste wel de eerder genoemde Makaibari zijn (ƒ43,50 per 125 gram) en de Phuguri 56,25). In de Frederikstraat zijn voorts nog tea-shirts verkrijgbaar en wie een aparte theepot in de vorm van een poes heeft, maakt Marion zeer gelukkig want zij spaart die dingen. In haar win kel kan men ook gedoe rond de theecultuur bestellen, zoals koekjes gemaakt van Earl Grey, geleisoorten (gewaagd, maar ka raktervol) en geparfumeerde soorten thee zoals Jasmijn Chung Hao, Spring blend en Tchando Lotus. Theebijbel Thee. Vijfduizend jaar oud. Het verhaal gaat dat keizer Shen Nung in afwachting van zijn diner had plaatsgenomen naast een ketel met kokend water waarin toevallig enkele blaadjes van de theeplant vielen. In de Theebijbel, de Cha Ching, ge schreven in de achtste eeuw door Lu Yu, wordt dit historische mo ment beschreven. De druïde Pa- noramix geven Asterix en Obelix en ander Galliërs een toverdrank getrokken uit thee. Elke Brit weet dat een nice cup of tea een probaat middel is tegen kanker, echtscheiding, levensmoeheid en afgeschoten benen. De Engelsen die zich zo gaarne theespecialisten noemen maar dit nauwelijks zijn (hoewel de ceremonie van high tea ontegen zeglijk zijn charme heeft, mits de tea vergezeld gaat van scones) werden in de zeventiende eeuw aan thee voorgesteld door de schrijver Samuel Pepys. Hon derd jaar later stelde Dr.Samuel Johnson de onverbiddelijke theeregels van zijn eiland op. George Orwell (schrijvers heb ben wat met thee) schreef in een essay getiteld A Nice Cup of Tea terecht dat suiker dodelijk was voor de smaak van thee. Nog steeds zijn de gemoederen daar aan de overkant van het Kanaal hevig verdeeld over de vraag of men nu eerst de melk, dan wel de thee moet inschenken. Melk, zegt de historie, want die melk diende om het porselein tegen de hete thee te beschermen. John Glenn Toen John Glenn uit zijn raket stapte na een recordtocht door de ruimte, waren zijn eerste woorden: 'Ziezo, nu een kopje thee.' En Sir Edmund Hillary die als eerste de Mount Everest be dwong, bood zijn sherpa-gids thee aan daar op het hoogste puntje van de aarde. Voetbal lers-scribenten gewagen niet van een pauze, maar van 'na de thee trokken de roodwitten naar vo ren.' De Amerikaanse kolonisten wa ren pissig over de hoge thee-ac cijns door hun Britse overheer sers geheven en dumpten tonnen thee in de haven van Boston, waarna de Onafhankelijkheids oorlog begon. Thee. Ik heb dit verhaal geschre ven en nip nu van de makaibari. Een indrukwekkend, verfijnd aroma, een subtiele, delicate smaak, minder geprononceerd dan de Phuguri. En ik denk met deernis aan de collega's op de krant die een straal koffielauw water laten slingeren langs een groenig zakje in een plastic be kertje. Wat is er toch een hoop ellende in de wereld. Theekeuren is geen sinecure. Op de foto zijn twee keurmeesters van Lipton aan het werk in hun laboratorium in Singapore, foto t First flush, de eerste oogst van theeblaadjes is je van het voor ae eenre theeliefhebber. foto archief de stem Scène: een vol terras. Camera loopt. En dan dit. Plotseling schui ven mensen hun stoel naar achte ren en maken al wuivend malle bokkesprongen. Glazen vallen om. Dan gaat iedereen weer zitten waarna de scène zich bij een vol gend tafeltje herhaalt. De geoefende terrasbezoeker weet nu wat er aan de hand is: als een kamikaze-piloot heeft een wesp zich gestort op limonade, gebak, koffie of ijs. Wegwuiven helpt niet. Het enige wat echt helpt is de wesp in volle vlucht tussen beide handen te verplette ren. Dan steekt hij gegarandeerd nooit, want een wesp moet eerst zitten om te kunnen steken. Maar dat durft natuurlijk nie mand. Wespen worden zeer eng bevonden, dat op de eerste plaats, en bovendien zijn ze net als de hommel en de bij in het bezit van een angel waarmee ze gif in hun slachtoffer kunnen spuiten. Een uitgekiend gif. Het apamine in dat gif verdooft de zenuwen, mellitine maakt de cellen lek en het hista mine verwijdt de bloedvaten zodat het gif zich nog beter kan versprei den. Het bijgeleverde adrenaline laat het hart sneller kloppen zodat het gif zich nog effectiever ver spreidt. Dat wapen, die angel met gif dus, is niet op de eerste plaats voor de mens bedoeld. Wesp, hommel en bij gebruiken het om andere insec ten te verdoven die moeten die nen tot voedsel van hun volkje. Maar ja, als het moet steken ze er ook mensen mee. Wat nu? In bijna alle gevallen gebeurt er bijna niets. De gestokene voelt een kortdurende scherpe pijn, waarna op de steekplek een pijn lijke zwelling ontstaat die binnen enkele uren weer wegebt. Direct krachtig uitzuigen van het wondje kan de reactie sterk laten verminderen. Met het zogeheten wespepompje - bij elke drogist verkrijgbaar - bereik je hetzelfde effect. En als je door een bij gestoken bent is het verstandig om de angel te verwijderen, omdat die na de steek in de huid achterblijft en nog een paar minuten doorgaat met het pompen van het gif. Dat moetje vooral niet doen met duim en wijsvinger want dan knijp je de gifblaas alsnog leeg. Wrijven op wegkrabben is nog de beste methode. Huismiddelen als zeep, after shave en aardappelsap helpen ook. want die neutraliseren het ietwat zure gif. Maar azijn, ook al een veelgenoemd huismid deltje, werkt weer niet, want dat is zelf zuur. Bij sommige mensen die al eens eerder zijn gestoken ontstaat na 4 tot 6 uur een grotere, rode, war me, pijnlijke en jeukende zwelling die enkele dagen kan aanhouden. Als dat gebeurt helpt het slikken van twee aspirines (en 4 uur later nog twee) en het afkoelen van de aangedane plek met in een plastic zakje verpakte ijsblokjes. Daar mee moet niet te lang worden gewacht, want als de zwelling een maal is ontstaan dan zijn deze maatregelen stukken minder ef fectief. Bij al dit ongerief kunt u het zonder dokter af. De enige reden om bij een lokale, plaatselijke, reactie naar de dokter te rennen is als de wesp (bijna altijd de wesp) op een ongunstige plaats heeft gestoken. Berucht is de steek in de tong na het nuttigen van een versnapering mét wesp. Maar er is meer. Duizenden men sen durven in het steekseizoen (tussen méi en oktober met augus tus als hoogtepunt) slechts met angst en beven hun huis te verla ten. Of ze door onberedeneerde angst of door terechte vrees wor den geleid valt moeilijk te zeggen. Bij twee op de duizend mensen, nieman'd weet precies hoeveel, ontstaat er na een steek van wesp, bij of hommel, een zogeheten al gemene reactie, waarbij het gif zich ook laat gelden buiten de plek van de steek. Dat kan een zeer angstaanjagende ervaring zijn. De gestokene kan dan kort na de steek duizelig wor den, valt soms flauw, krijgt hart kloppingen, eventueel last van be nauwdheid en zwellingen van de huid en is in ieder geval doods-, bang. De oorzaak van deze ver schijnselen is niet goed bekend. Tot voor tamelijk kort dacht men dat er sprake was van een zogehe ten anafylactische reactie, een le vensbedreigende situatie die tot de dood kan leiden. En inderdaad. Per jaar overlijden drie tot vier mensen aan de gevolgen van een wespesteek. Maar is het wel een anafylactische shock? Voor die theorie pleit dat bij de patiëenten die eerder hevig reageerden op een steek heel vaak de typische IgE-antistoffen wor den gevonden. Als zo iemand nog een keer wordt gestoken dan gaan die IgE-antistoffen het gif zo en thousiast te lijf dat het lichaam zelf aan die totale oorlog kan bezwijken. Zo luidt de theorie tenminste. Je zou de overgevoeligen onder ons, de mensen die bij een volgen de steek extra risico lopen, dus kunnen opsporen door hun IgE te meten. Hoe meer IgE, hoe groter het gevaar. Dat nu blijkt niet het door Jan Paalman De wesp: voor veel mensen een angstaanjagende engerd. foto archief de stem geval te zijn: het IgE-peil heeft geen enkele voorspellende waarde voor de gevaren van een volgende steek. Het is zelfs zo dat een overgrote meerderheid, 80 pro cent, van alle mensen die eerder zo'n algemene reactie hebben ge had, bij een volgende steek daar van verschoond blijven. Het is dus niet waar dat een volgende steek per se dodelijk zou zijn. Integen deel. Dat er ook andere mechanismen een rol spelen blijkt uit het feit dat mensen onder de 25, en op die leeftijd heb je juist nog een zeer actief afweerapparaat, nooit aan een steek overlijden. Als er al dodelijke slachtoffers vallen dan zijn dat vooral ouderen die al wat mankeren aan hart en vaat. Bij hen heeft de druppel gif een al bestaande emmer laten overlopen. Om zich te beschermen tegen de gevreesde volgende steek dragen mensen die al eens zo'n algemene reactie hebben gehad voor alle zekerheid een apparaatje bij zich waarmee ze zich Tavegil of adre naline kunnen toedienen. Dan is er nog de zogeheten desen- sibilisatiekuur, het wegvangen van de antistoffen door het onder me dische controle toedienen van het gif. Over de zin en onzin van deze peperdure, zeswekelijkse en min stens drie jaar durende kuur wordt al sinds jaar en dag verhit getwist in medische kring. Wie moet die kuur krijgen? Wie is extra gevoe lig? De enige manier om daar achter te komen is de provocatietest, waarbij de patiënt zich onder strikte medische controle laat ste ken door bij, wesp of hommel. En kijk. Bij 80 procent van de patiën ten -zo bleek onlangs uit een proefschrift van de internist P. van der Linden - gebeurt niets bijzon ders, bij 10 procent ontstaat er een matige reactie, en slechts bij de resterende 10 procent is de reactie zo hevig dat een kuur zin heeft. Dit soort kuren zijn dus bijna altijd overbodig. Door Marijke Prins Een recept dat bij ons in de keuken proefondervindelijk een hoge graad van perfectie heeft bereikt: gegratineerde aardappe- len. Wij maken het geregeld bij gegrillde kip. Met een uitgebrei de salade ook heerlijk als vegetarische maaltijd. Voor vier personen Voorbereidingstijd: 15 minuten Oventijd: 15-20 minuten 1 kilo aardappelen (schoon gewicht moet 750 gram zijn) 35 gram ijskoude boter 200 cc kokendhete melk 2 tenen knoflook 100 gram geraspte belegen kaas peper en zout naar smaak Zet alvast de oven aan (200 graden). Schil de aardappelen, spoel ze en snij ze in zeer dunne plakjes (2 mm). Leg de schijfjes op een schone theedoek te drogen. Rasp ook de kaas en pel de knoflook. Neem een grote en niet te diepe ovenschotel. Smeer die in met wat boter. Snij een teentje knoflook in flinterdunne plakjes en verspreid die over de bodem van de schaal. Leg hierop een las^ aardappelen (als het een schotel is met een diameter van 30 cm kun je de schotel in twee lagen opbouwen). Strooi peper en zout over de aardappelen en verdeel opnieuw een teentje dun gesneden knoflook over de schotel. Schaaf met een kaasschaaf dunne plakjes boter over de aardappelen en strooi de helft van de geraspte kaas over de eerste laag. Leg dan de tweede portie aardappelen erbij. Dek ook deze laag af met peper en zout, geschaafde boter en kaas. Breng de melk bijna aan de kook en giet deze voorzichtig in de schotel zonder de opbouw van lagen te verstoren. Het lijkt misschien weinig melk, maar de hoeveelheid is precies voldoen de om in de aardappelen te worden opgenomen; gebruik je meer dan wordt de schotel niet smeuiig, maar klef. Zet de schotel onmiddellijk in de nu hete oven. Afhankelijk van de kwaliteit van je oven is 15 tot 20 minuten voldoende om de schotel gaar te laten worden en een goudbruin korstje op de aardappelen te laten verschijnen (controleer wel met een scherp mesje of de aardappelen wel gaar zijn). Door Jetty Ferwerda Nachtkleding is het onderge schoven kindje binnen de mo de. Het lijkt geen bestaans recht te hebben. Nederlanders slapen liever naakt, in een vaal, oud T-shirt of in een versleten joggingbroek met hemd en oude sokken. Als het maar lekker warm is in bed en niet knelt. En waarom zou je je mooi aankleden in bed? Het is donker en je slaapt, dus niemand die dat onhandige négligé van satijn opmerkt. Nou ja, behalve die ene oplet tende bedgenoot. Iemand wordt pas echt met nachtkleding geconfronteerd bij verblijf in een ziekenhuis of slapen in aanwezigheid van (nog) onbekend gezelschap. Dan ineens moet er speciaal een nachthemd of pyjama aangeschaft worden. Veel fa brikanten maken de keus niet makkelijk. Want er is heus wel aanbod, alleen dat blinkt vaak uit in degelijkheid. Stijve py jama's in deprimerende kleu ren en strepen, hooggesloten nachthemden of mooie, maar o zo onhandige nachtjaponnen waar je in verstrikt raakt. Homewear Moderne fabrikanten probe ren het stijve imago te ont vluchten en noemen hun nachtkledingcollecties liever 'homewear', oftewel thuiskle- ding. Zij bekijken het allemaal wat ruimer. Want ook al kan het niemand schelen wat hij/ zij in bed draagt, tijdens het ontbijt in de tuin of de vrije uren thuis is gepaste (lees: comfortabele en toonbare) kleding geboden. De cocoon-trend is hier debet aan. Toen eind jaren tachtig de huiskamer tot beschermen de cocon werd omgedoopt, werd ook thuiskleding een be grip. Veel mannen en vrouwen verwisselden immers bij thuis komst hun werkleding voor makkelijk zittende kleren, als een joggingpak of lang T- shirt. Kleren waarin je even tueel ook bezoek in kon ont vangen. Ontwerpers en fabri kanten lieten zich hierdoor in spireren en kwamen met spe ciale homewearcollecties van tricot, zachte velours of jersey. Thuiskleding bestaat meestal uit een korte of lange broek, lang shirt en vest, maar een overall of wikkeljas kan ook. Gerenommeerde merken als Triumph, HOM, Schiesser en La Perla brengen elk seizoen een speciale collectie, die zo wel in bed als in huis te dra gen is. Sterker nog, veel ont werpen zijn heel geschikt om als dagelijkse kleding te fun geren. De mooi gedessineerde polo-shirts bijvoorbeeld of de felgekleurde, katoenen shorts. Zelfs kamerjassen kunnen zo mee naar het strand. Het gebruikte materiaal be staat uit licht zomervelours, gebreide stoffen, katoen, viscose en natuurlijk zijde. Het silhouet is ruimvallend. In de zomercollecties zijn veel dessins aanwezig: ruitjes, stip pen, bloemen en etnische prints. Het kleurenaanbod va rieert van zwart en wit tot pastels en natureltinten. Som-1 mige herenpyjama's doen qua modellering denken aan de ja ren vijftig en het vrolijke strandleven in Californië. Ter wijl vrouwen zich hullen in sportieve Big-shirts, romanti sche kanten overalls of bru taal gedessineerde pyjama's. I Zo wordt het toch nog leuk in bed. Ontwerpwedstrijd Dat thuiskleding steeds be langrijker wordt, blijkt wel uit |j de ontwerpwedstrijd die Hema vorig jaar uitschreef. Opdracht was het ontwerpen van kleding die thuis en inbed gedragen kan worden, door mannen en vrouwen. Onlangs werd de winnaar bekend maakt: José Martens, studente II aan de Akademie Industriële Vormgeving Eindhoven. Zij bedacht 'Nature's Shield', eer. I tweedelige combinatie van kuitbroek en shirt gemaakt van gemêleerde tricot. Vol( de jury is het een goed door-1| dacht en commercieel ont werp. Door de kleur en struc-1 tuur van de stof doet hetj zeer natuurlijk en basic aan I De eenvoud van het mode; versterkt het natuurlijke ui- H terlijk. Het ontwerp heeft alle I elementen van een lekker zit-1 tend huispak waarin je lekker kan slapen. De insektenwereld vormde het 1 uitgangspunt van de ontwerp- ster: het terugtrekken in] schulp, cocon of nest. Het wis-1 selen van de dagelijkse] (werk)kleding voor een huis- r pak heeft dezelfde functies aldus José Martens; zoeken] naar geborgenheid en je af-1 sluiten van de buitenwereld] Nature's Shield wordt waar-] schijnlijk door de Hema in] produktie genomen. Overigens reikte de jury dit] jaar maar één prijs uit, wege® gebrek aan vernieuwende er. I verrassende inzendingen. Ho-1 pelijk leidt de nieuwe ontwei- popdracht voor 1994 tot bete-1 re resultaten. Tot en met 20 juni is in i Kunsthal, Westzeedijk 314 te Rol terdam een tentoonstelling I' zien van een selectie van inzen dingen, waaronder de winnaars Openingstijden: di t/m za var 10-17 uur, op zon- en feestdag*' van 11 tot 17 uur. maandag 24 mei radio 1 Elk heel uur en 7.30, 8.30, 12.30, 13.30, 16.30, 17.30, 18.30 en 06.30 Nieuws. NCRV: 7.07 Hier en Nu (8 45 en 11.45 Kerkelijke actualitei ten). EO: 12.07 Tijdsein. VOO: 14.05 Nieuwsradio. EO: 19.04 Tijdsein pu bliek. 20.04 Tijdsein. VOO: 22.04 Sportradio. NOS: 23.07 Met het oog op morgen. KRO: 0.04 Damokles. 1.02-700 Niemandsland radio 2 Elk heel uur nieuws. TROS: 7.04 De havermoutshow. 9.04 TROS Gouden oren. 1104 Binnenlandse Zaken. 12.04 50 pop of een envelop. 14.04 Dennie Christian draait op verzoek. 15.04 Nederlands fabrikaat, met om 15.04 Nederlandse artiestenparade; 16.04 Nederlands hitwerk. EO: 17.04 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ekkel ho rizontaal. NCRV: 19.04 CD box. 21.04 Water en vuur. 23.04-24.00 Late da te radio 3 Elk heel uur nieuws. AKN: 6.02 Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen. 11.04 Baas van de dag. VABA: 12.04 Denk aan Henk. 14.04 Carola. AKN: 15.04 Popsjop. VOO: 17.04 Rin- keldekinkel. NOS: 18.04 De avondspits EO 19.04 Spoor 7. AVRO: 20.04 Forza. VPRO: 21.04 Villa 65. TROS: 0.04 TROS Nachtwacht. VPRO: 2.00 Zone. AKN: 4.02-6.00 Pyjama-FM radio 4 Om 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. KRO: 7.02 Aubade. 9.00 Muziek voor miljoenen. 11.00 Och tendconcert. Péchés de vieillesse, Rossini. Muz. voor koor en piano; 12.30 East of England Orch. 13.04 In antwoord op uw schrijven. VPRO: 14.00 Middagconcert. Dietrich Fi scher Dieskau, meesterzanger. 16.00 De Nederlanden. Van Gendt Kwintet. NOS: 17.00 Liefde op het eerste gehoor 18.04 Ars musica. VPRO: 19.00 De grote oversteek. NOS: 20.02-24.00 Supplement, jazz radio 5 Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. NOS: 6.45-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en scheepsvaartberichten. 7.05 1008 AM. 8.55 Waterstanden. AVRO: 9.02 In gesprek. 9.55 Vrijzinnig vizier. VARA. 10.02 Van belang. 11.02 Punch. HV: 13.10 Het voordeel van de twijfel. 14.03 Boven het dal. 14.30 De verbeelding. VARA: 15.02 Ophef en vertier. NOS: 17.10 Radio UIT. RVD: 17.45 Postbus 51 op Vijf. 17.55 Antilliaanse actualiteiten. NCRV: 18.02 De wereld zingt Gods lof. 18.54 Tekst en uitleg. EO: 19.00 Waar waren we ook alweer? NOS: 19.15 Nieuws en actulaiteiten in het Turks. 19.50 Nieuws en actualitei ten in het Marokkaans en Berbers. 20.40 Actualiteiten in het Chinees. EO: 21.00 Kayen rasja (er is hoop). 21.15 lyi haberler (goed nieuws). 21.30 Sin ke yat kai yam (goed nieuws op maandag!. NOS: 22.00 Een leven lang. NCRV: 23.00-24.00 Geloven in muziek omroep brabant Elk heel uur en 07.30 ANP-nieuws, gevolgd door Brabants nieuws en actualiteiten (behalve 08.00 en 13.00). 7.45 De krant in Brabant. 7.51 Weerman Johan Verschuuren. 7 55-8.00 Nieuwsoverzicht. 8.32 Brabants nieuws, actualiteiten en sport. 9.07 Muziekkiosk. 10.07 Draai-bank. 11.07 Van harte. 12.05 Brabants nieuws, actualiteiten en service. 12.53 Bericht voor boer en tuinder. 12.55-13.00 Nieuwsover zicht. 13.32 Brabants nieuws. 13.34 Muziek, Brabantse produkties. 14.05 Muziekkiosk. 15.05 Conga Brabant. 16.05 De uitlaat. 17.45 De agenda 17.55-18.00 Nieuwsover zicht omroep zeeland ANP-nieuws: Zie Radio 1. - 7.00 Nieuws en actualiteiten. 7.32 Re gionaal nieuwsoverzicht. 7.40 De dag van... 7.50-8.00 De agenda. 12.00 Nieuws en actualiteiten. 12.15 Het weer in de provincie. 12.30 Regionaal nieuwsoverzicht. 12.40 Reportage, vraaggesprek. 12.55-13.00 De agenda. 16.00 Sport- meneer. 17.00 Nieuws en actualitei ten. 17.15 Het weer in de provincie. 7.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 17.35 De ronde van Zeeland. 17.55-18.00 De agenda [Oppissen p tjjirom J TEKENING bfrgft tijdink

de Stem | 1993 | | pagina 8