Tweede-woningbezit aan banden Twee auto's total loss bij ongeval f fonds? liis iulier"! beter bij. Jaarmarkt Clinge trekt veel publiek id KORT Staatssecretaris: 'Compensatie Zeeland via orders voor De Schelde' Zeeland trekt ruim 275.000 toeristen Vissersbootje gezonken in haven Breskens 'Grensgebied is niet meer onder controle' Gemeenteraad Sluis beslist donderdag over nieuwe gebruiksverordening A4 3-0123! s 9 tot uw dienst! auto of motor A5 Marechaussee dreigt 'grip te verliezen' Duo aangehouden na mishandeling ik maken van een taxi kunnen vanaf 1 juni t. Die kaart, Cabcharge aarmee men taxiritten :en in Nederland, maar 1 en na 1 juni in een kaart gaat ongeveer 25 iie manier kan betalen ticker. gedood wisselkantoor 'Change' een schietpartij om het het slachtoffer is nog de deel van het kantoor >r geen geld is gestolen, tie nog in het duister, en kort daarna iemand oerder. laussee srijgt een nieuw, moder- jeruild voor de Glock.17, vapeninstructeur van de het nieuwe wapen een r en sneller. Het patroon in de kamer en daardoor schietinstructies om met e omscholing van de hele een jaar voltooid zijn. iuriname missie gaat de komende in de technische bijstand mverdrag met Suriname leiding van de plaatsver- ;-generaal der mariniers Enkele andere militairen Naar verwachting zullen aldus een woordvoerder Haag. is gistermiddag overleden Het kind was met zijn totterdam. Na enige tijd werd gewaarschuwd en na d het jongetje in een sloot s vergeefs geprobeerd het use groothandel d heeft zaterdagmiddag de er zn. volledig in de as te een hoogspanningkabel ïabijgelegen spoorlijn Den tijd werd lamgelegd. Over in de buitenopslag van het De schade wordt door de wee miljoen gulden, in groot deel van de pallet- de hoogspanningsmast van -olland (EZH) liep grote ;id Bomers de dekens van het bisdom pauselijk nuntius, mgr. H. eid van bisschop Bomers, ip te vaak op eigen houtje en vastgelopen'. )rek met de nuntius was het ktersadvies enkele maanden artklachten die Dürr vorige ns zijn arts te wijten aan de sverschillen met de bisschop :nd dat Bomers heeft inge- jnvict (leefgemeenschap van rvatieve beweging van het culier of ziekenfonds, lijke aandacht, izelfde uitstekende verzekeraar van ^ATIS KADO! ons een geheel blijvend advies ontvangt u een 6 attentie kado! nanne Bedeker ost u niets en -ht u tot niets. te koop Wat dacht u van het resultaat als u dat even laat wéten via een „kleintje" in De Stem Bijna 5 van do 10 mannon d,e De Stom lezen hebben spociale belangstelling voor onze .kleintjes" rubriek Auto's en motoren Uw aanbieding In die rubriek kan dus niet missen Sm de stem zeeland MAANDAG 24 MEI 1993 pen Haag - De provincie Zeeland hoeft niet te rekenen op alternatieve werkgelegenheid van het ministerie van defensie door het vertrek van het Opleiding Centrum Militaire Administratie (OCMA) uit Middel burg. Zeeland krijgt met de vele defensie-orders voor de Vlissingse werf De Schelde al voldoende com pensatie. Dat stelde staatssecretaris Van Voorst tot Voorst afgelopen week tijdens het debat over de herstructurering en ver kleining van het leger. Als gevolg daar van verdwijnt het OCMA naar Bussum. De Schelde werd onlangs in principe gekozen voor de bouw van een nieuw amfibisch transportschip. Ook bouwt De Schelde een nieuw bevoorradings schip en moet de Vlissingse werf twee nieuwe commandofregatten bouwen. Dat het ministerie van defensie in het verleden heeft gezegd dat Zeeland al ternatieve werkgelegenheid zou krijgen voor het vertrek van het OCMA, erken de Van Voorst. Maar volgens de staats secretaris betrof dat een toezegging die dateerde uit de periode van voor de Defensienota van 1991. Zeeland mocht daar kennelijk geen rechten meer aan verbinden. Met name de oppositie in de kamer verzette zich tegen het vertrek van Defensie uit Zeeland. „Het is in strijd met de aanwezigheid van Defensie in alle provincies als het OCMA in het midden van de Zeeuwse hoofdstad wordt gesloten", aldus Ter Veer (D66). „Men moet in Zeeland een uniform kunnen zien. Je kunt een provincie niet droogleggen van Defensie", aldus Van Heemskerck (WD). Leerling (RPF) deed een beroep om het besluit het OCMA te verhuizen naar Bussum te heroverwegen. CDA-kamer- lid Van Vlijmen trok zich de problemen ook aan; hij drong aan 'op een apart overleg over het OCMA. Staatssecretaris Van Voorst maakte duidelijk dat de kamer niet moet over drijven. „Wat is de militaire uitstraling van een school voor administratie? Dat is heel anders dan een gewone kazerne. Het gebouw in Middelburg is ook niet Keurende blikken over het vee tijdens de jaarmarkt in Clinge. foto camile schelstraete Van onze correspondente Clinge - De vierde jaar markt in Clinge trok dit jaar 2500 tot 3000 mensen die konden genieten van de ge zellige sfeer in de 's-Gra- venstraat. De stichting Jaar- li markt Clinge kon terugzien op een geslaagd evenement. Vele bezoekers maakten van de mgerichte terrasjes gebruik. 1 Ook de middenstanders en de I standwerkers waren talrijk aanwezig. Voorzitter H. de Wit deelde mee dat er dit jaar een record was gebroken. Het aan tal mensen dat de jaarmarkt in Clinge bezoekt, groeit nog steeds. „De juiste formule wordt gehanteerd", aldus De Wit en hij betrekt ook de mid denstand in deze loftuiging, „Ze werken mee aan deze suc cesformule". Veel passanten die met de fiets genoten van het prachtige weer, konden in de ochtend uren Clinge niet passeren zon der even langs de vele ingerich te kraampjes te lopen. Vanaf 10.00 uur kon het pu bliek getuige zijn van de keu ringen van het in grote aantal len aangevoerde vee. Op het terrein van De Sterre aan de 's-Gravenstraat werden door speaker H. Suy de eigenaren opgeroepen om hun vee aan een keuring te laten onderwerpen. Het aangevoerde vee was van hoge kwaliteit en de juryleden hadden hun handen vol. Het publiek, veehandelaren, eige naren van vee en juryleden konden op het terrein van de Sterre met elkaar van gedach ten wisselen. Wethouder B. Picavet reikte in café De Smidse de prijzen uit. Als kampioen van Clinge ont ving R. Bogaert en zoon de eerste prijs met zowel het man nelijk als het vrouwelijk vee. Algemeen kampioen mannelijk werd slagerij Lambert/Snijders uit Vogelwaarde en Terneuzen, en algemeen kampioen bij het vrouwelijk vee werd slagerij Mangnus uit Nieuw-Namen. Algemeen jeugdkampioen bij de vrouwen werd K. de Hamer en bij de mannen T. Verstraete. 'j X J™" UT V Tl" Ui fril&TiS&S I®'j een verkeersongeval op de kruising Alvarezlaan-Chopinlaan in Terneuzen-zuid werden zaterdagavond omstreeks half twaalf Personenuauto's geheel vernield. Niemand liep hierbij enig letsel op. In eerste instantie werd daarvan wel melding gemaakt en 'dat in een van de betrokken auto's brand was uitgebroken. Vandaar dat ambulance en brandweer uitrukten. Het bleek loos alarm pW geweest. r onaeval aebeurde doordat de automobilist R. J. uit Terneuzen op genoemde kruising geen voorrang verleende aan een pWerrauto, oesiuurd door zijn plaatsgenoot C. H. f0t0 camile schelstraete Van onze verslaggever Sluis De gemeente Sluis gaat een halt toeroepen aan het recreatief gebruik van woningen in de bebouwde kommen. De leefbaarheid in vooral Retranchement en het pittoreske Sint Anna-ter-Muiden lijden ernstig on der het toenemend aantal tweede woningen. Donderdagavond 27 mei kan de gemeenteraad van Sluis door het vaststellen van een nieuwe ge bruiksverordening paal en perk stellen aan wat al geruime tijd wordt ervaren als een 'groot kwaad'. Is de verordening vast gesteld, dan treedt hij onmiddel lijk in werking. Kernpunt van de nieuwe veror dening is dat een bewoner van een woning in de bebouwde kommen moet bewijzen dat hij/ zij daar permanent woont. Ie mand woont daar waar hij zijn nachtrust geniet en volgens het Besluit Bevolkingsregister blijkt dat uit een opname in het per soonsregister. Hier ligt de oplos sing, zegt het Sluise college van b en w: van permanente bewo ning is sprake als de recreant opgenomen is in het persoonsre gister. Ongelijk Men kan slechts in het persoons register worden opgenomen als men meer dan 180 dagen per jaar in de gemeente verblijft. Wordt inschrijving geweigerd, dan kan de recreant in beroep. Ervaring tot nu toe elders in het land leert dat de recreanten die dit hebben aangevochten allen in het ongelijk zijn gesteld. „De nieuwe verordening blijkt rechtskracht te hebben", consta teert het college in het raads voorstel. Voordeel voor de gemeente is dat de bewijslast komt te liggen bij de recreant en de gemeente geen tijd- en geldverslindend appa raat nodig heeft om nauwgezette controle uit te oefenen. Volgens het Sluise gemeentebe stuur wijst niets erop dat de nieuwe verordening leegstand van woningen tot gevolg zal hebben. Wel is denkbaar, zo wordt gezegd, dat een bepaalde woning voor recreatieve doelein den bij verkoop iets meer zal opbrengen dan bij verkoop voor permanent gebruik. „De erva ring leert dat het om kleine be dragen gaat." Instrument Met de nieuwe gebruiksverorde ning krijgt Sluis een instrument in handen om verdere aantasting van de ieefbaarheid van kernen tegen te gaan. „Dit groot ge meentelijk belang moet prevale ren boven eventueel kleine be zwaren die verbonden zijn aan de invoering", zegt het college. Men wil de verordening strin gent toepassen. Er worden slechts ontheffingen verleend als een pand niet meer geschikt is voor permanente bewoning en niet tegen lonende kosten is op te knappen. Daar tegenover staat dat de verordening wel geldt als een opgeknapte woning vrijkomt. Woningen die momen teel als tweede verblijf in ge bruik zijn, worden gedoogd. Komt echter een dergelijke wo ning vrij dan geldt de verorde ning. Op die manier wordt niet alleen een halt toegeroepen aan de uit breiding van de tweede wonin gen, maar verkleint het euvel op termijn. Voor recreatieve wonin gen is men in de gemeente Sluis straks uitsluitend aangewezen op het buitengebied of de specia le bungalowparken Volgens Basoski komen via de A16 iedere maand honderden criminelen en illegalen de grens over. Hij noemt de snelweg 'een riool'. Illegalen die worden uit gezet, komen negen van de tien keer weer de grens over, zegt hij. De commandant verwacht dat de situatie deze zomer uit de hand zal lopen, als er op korte termijn niet meer personeel komt voor een verscherpte con trole. „We hebben zeker dertig man extra nodig," zegt Basoski. De marechaussee is officieel al leen politie voor militairen. Sinds het Beneluxverdrag valt ook vreemdelingentoezicht on der het takenpakket, maar het grensverkeer heeft volgens Basoski de laatste jaren zo'n vlucht genomen, dat de mare chaussee met het huidige perso- neelbestand de controle niet meer kan bolwerken. Staatssecretaris Kosto (Justitie) heeft de brigade sinds vorige week opdracht gegeven om we kelijks te registreren hoeveel il legalen worden aangehouden. Afgelopen week waren dat er 23, slechts 'een deel' van het werke lijke aantal, aldus Basoski. De commandant meent dat de afschaffing van de omstreden 'Roosendaal-route', waar illega len op de trein naar België wer den gezet, weinig zoden aan de dijk zet. De ongewenste vreem delingen worden nu in Kalmt- hout aan de Rijkswacht overge dragen. „Het is lood om oud ijzer. Het enige wat veranderd is, is de lokatie." Begin juni houden de mare chaussee en de rijkspolitie een gezamenlijke, grootscheepse grenscontrole. Minister Hirsch Ballin (Justitie) is daarvoor uit genodigd om met eigen ogen te komen zien hoe ernstig de situa tie is, aldus Basoski. PvdA-kamerlid P. Staffelen, woordvoerder politiezaken, wil over de situatie aan de Neder lands-Belgische grens schriftelij ke vragen stellen aan de verant woordelijke bewindslieden bij Justitie en Defensie. „Het is zeer zeker niet de bedoeling dat er door een tekort aan personeel allerlei criminele buitenlanders ons land binnenkomen. Het laat ste waar we op zitten wachten is een toevloed van criminelen." Stoffelen noemt het 'een ernstige zaak' als uitgezette illegalen weer de grens over komen. „Dat is dweilen met de kraan open." geschikt voor een andere militaire op leiding." Van Voorst wees ook de suggestie van de hand als zouden de Zeeuwen met het vertrek van het OCMA niet meer toetre den tot het leger. „Als de kamer de relatie legt tussen de aanwezigheid van een kazerne en de werving van nieuw personeel mag ik wijzen op het volgen de voorbeeld: de Koninklijke Marine trekt een buitengewoon hoog aantal Limburgers. Dat komt toch niet door dat de marine aan de Maas is gehuis vest." Van onze correspondent Middelburg - Ruim 275.000 toeristen, waaronder opval lend veel dagjesmensen hebben de afgelopen (zonnige) dagen gebruikt om naar Zeeland te trekken en daar hun tenten op te slaan, een hotel of pension in te duiken of zomaar als dagattractie aan het strand te bakken. Volgens ing. Rudi ter Heide, directeur van de provinciale VW valt die schatting van 275.000 bezoekers precies bin nen de verwachting. „Iets minder dan vorig jaar, maar aan dagjesmensen is het weer een stijging van tien procent ten opzichte van 1992." Met name de hotels, pensions en campings aan de Walcherse en Schouwse kust waren goed bezet met, zoals gebruikelijk, nog volop ruimte in het 'ach terland'. Een uitzondering op de bezet tingsgraad vormde dit keer Zeeuws-Vlaanderen, waar in tegenstelling tot voorgaande jaren alles aan de kust 'vol' was. Ook het pluimage van de toeristen blijkt aan verande ring onderhevig te zijn. Vor men normaliter de Oosterbu ren de hoofdmoot, de afgelo pen dagen waren het voorna melijk de Belgen die Zeeland tijdelijk als domicilie kozen, met de Duitsers en Nederlan ders op een goede gedeelde tweede plaats. Volgens Ter Heide tonen steeds meer Fransen belang stelling voor Zeeland als va- kantieprovineie. De uittocht kwam dit jaar laat op gang. Rond een uur of vier pakten de meesten hun auto en zorg den al snel voor de nodige files op de bekende wegen: Veerse Dam, Deltaweg bij Goes en de tweebaanswegen op Schou- wen-Duiveland. De rijkspolitie noemde de ver keerssituatie 'erg druk', druk ker dan gewoonljk. Volgens een woordvoerder werd die enorme drukte vooral veroor zaakt omdat iedereen rond de zelfde tijd aan de terugtocht begon. Van onze verslaggeefster Breda - De Koninklijke Marechaussee heeft het gebied bij de Nederlands-Belgische grens niet meer onder controle. De brigade heeft 'onvoldoende zicht' op de illegale vreemdelingen die ons land binnenkomen en dreigt 'de grip te verhezen' op de 'zeer agressieve' drugcriminaliteit. Dat zegt luitenant W. Basoski, commandant algemene politiedienst van de mare chaussee. De PvdA stelt hierover op korte termijn vragen aan de verantwoordelijke bewindslieden van Justitie en Defensie. Zondagmorgen stak bij laag water alleen de tuigage triest uit het water. foto camile schelstraete Van onze correspondent Breskens - In de nacht van zaterdag op zondag is in de vissershaven van Breskens de BOU 139 gezonken. De melding van het gezonken vissersbootje kwam om 07.55 uur binnen bij het Schelde Coördinatie Centrum van de Breskens 37. Over de toedracht tast de rijkspolitie te water nog in het duister. De BOU 139 is van D. van de Veen uit Blankenberghe. Die was gisteren moeilijk te berei ken. Het bootje is volgens om standers aan de kaai een van de best verzorgde van de Boekhou- te-vloot. Zondagmorgen stak bij laag water alleen de tuigage triest uit het water. Volgens en kele Breskense schippers kan de toedracht gezocht worden in het open staan van een buitenboord kraan. Ook een lekke schroefas pakking wordt als mogelijkheid geopperd. De vissersbootjes uit Boekhoute liggen in Breskens al een tijd werkeloos aan de kant. De be roepsvissers maken bezwaar te gen hun activiteiten omdat ze volgens hen illegaal vis vangen. Veel van de scheepjes zouden al gesaneerd zijn en mogen dus niet meer gebruikt worden voor de commerciële visvangst. Op dit moment is er een onderzoek gaande door de rijkspolitie te water uit Terneuzen. Het is niet de eerste keer dat een vissersbootje uit Boekhoute in de haven van Breskens is gezonken. Dat overkwam ook een ander schip uit Boekhoute in 1992. Dat bootje stond toen rechtop in de haven, volgelopen aan de achter kant en vervolgens onder water. In overleg met Rijkswaterstaat en de eigenaar zal bekeken wor den wanneer de BOU 139 gelicht zal worden. Pas dan zal achter haald kunnen worden wat de toedracht is geweest. De dienst- kring van Rijkswaterstaat Gent- Terneuzen heeft gisteren in de loop van de dag nog een olie- scherm om het gezonken vaar tuig gelegd vanwege de weglek kende olie. Van onze verslaggever Goes - De politie van Goes heeft een Vlissinger en een Middelburger aangehouden, verdacht van zware mishan deling en openlijke geweld pleging. Daarvan werden twee Goesena- ren het slachtoffer. Beiden wer den per ambulance overgebracht naar het Oosterschelde-zieken- huis in hun woonplaats. Het in cident speelde zich gistermorgen rond vier uur af op de Grote Markt in Goes. De twee verdach ten begonnen eerst met ruzie uit te lokken door te schelden. Toen daar niemend aandacht aan be steedde, werden ze handtaste lijk. Een 23-jarige Goesenaar werd zonder enige aanleiding, toen hij bezig was zijn fiets van slot te ontdoen, een kniestoot in het gezicht gegeven. Toen deze op de grond viel, werd hij geschopt en geslagen tot hij bewusteloos bleef liggen. Een tweede inwoner uit Goes werd eveneens in het gezicht geslagen en getrapt. Hij brak daarbij een jukbeen. Na opmaken van een proces-verbaal werden beide verdachten gister middag weer op vrije voeten ge steld.

de Stem | 1993 | | pagina 5