Massale fraude Amsterdamse horeca-wereld Particulier of Ziekenfonds? Bij Zilveren Kruis is iederéén: "Particulier"! Twee Twee aul DE STEM Zilveren Kruis Verzekeringen Daar voel je je een stuk beter bij. Gorbatsjov op de bres voor milieu Nepbrand geblust Vrachtverkeer veiliger dankzij boordcomputer KORT Cilinder met giftig gas opgeblazen Staatssecrr Jaarmar] Zuinigheid met vlijt Toedracht van schietpartij Rotterdam nog onbekend Gemeenteraa< BINNENLAND A4 Ex-Sovjet-president in Nederland voor opening IGC Vrouw gedood door botsing met politieauto Hemelvaartsdrukte COMMENTAAR BINNENLAND Speciale taxikaart op komst Medewerker wisselkantoor gedood Nieuw pistool voor marechaussee Nederlandse missie naar Suriname Jongetje verdronken Brand verwoest Schiedamse groothandel Dekens klagen over beleid Bomers Gevangene zes minuten na ontsnapping weer gegrepen GRATIS KADO! I— 06-0123 van 's morgens 8 tot 's avonds 9 tot uw dienst! AUTO OF H DE STEM MAANDAG 24 MEI 1993 Den Haag - Het Internatio nale Groene Kruis (IGC) zal ondermeer bijdragen tot het vinden van een oplossing van de grote milieuproblemen in de wereld en in de voormali ge Sovjetunie. Dit zei Michail Gorbatsjov gistermiddag in Den Haag waar hij als voor zitter van het IGC samen met zijn vrouw Raisa is uitgeno digd door premier Ruud Lub bers. „Er is een situatie ontstaan waarbij de helft van de bevol king op de aarde geen schone lucht ademt en geen zuiver wa ter kan drinken. Wij zijn op het punt beland dat er iets moet veranderen", aldus de voormali ge Sovjet-president. Dit moet niet alleen van bovenaf gebeu ren, maar ook vanaf de basis en vereist een verandering in wet geving en mentaliteit. Het Groe ne Kruis heeft tot taak te bestu deren hoe deze verandering er moet komen. Gorbatsjov, die 21 jaar geleden Nederland voor het eerst kort stondig bezocht, zal vandaag de documenten ter opening van het IGC (International Green Cross) ondertekenen. Verder zal hij on dermeer spreken met de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer en lunchen met koningin Beatrix. Dinsdag bezoekt hij Amsterdam waar hij - op na drukkelijk verzoek - een rond vaart zal maken. Premiers Lubbers ontving het echtpaar Gorbatsjov giste ren op Schiphol. foto anp Amsterdam (anp) - De sociale recherche in Amsterdam heeft door het vergelijken van computergegevens van 1500 mensen in één Amsterdams stadsdeel, een fraude van enkele miljoenen guldens ontdekt. In totaal zouden zeventig hore- ca-ondernemers voor een gemid deld bedrag van 30.000 gulden gefraudeerd hebben. Als de ge gevens van deze wijk representa tief zijn voor alle stadsdelen, gaat het om een miljoenenfraude in de Amsterdamse horeca. Een woordvoerder van de sociale dienst wilde zaterdag niet zeg gen in welk stadsdeel het onder zoek heeft plaatsgehad. Op korte termijn wordt een ander stads deel onder de loep genomen. De fraude is aan het licht geko men door de gegevens van de sociale dienst te vergelijken met de computergegevens van 1500 mensen aan wie de gemeente dit jaar een horeca-vergunning ver strekte. Door de uitkering aan de zeven tig horeca-ondernemers per 1 mei te staken, bespaart de socia le dienst al direct een ton per maand. Daarbij hoeft het vakan tiegeld, dat traditioneel in de Amersfoort (anp) - Een 20-jarige vrouw is gistermor gen vroeg in haar woonplaats Amersfoort door een aanrij ding met een politieauto om het leven gekomen. Drie mannen, onder wie één poli tieman, raakten gewond. Het ongeluk gebeurde op een kruising. De politiewagen, met daarin twee agenten en één ar restant, reed op een voorrangs- weg. Hoe het ongeluk kon ge beuren en wie de andere auto bestuurde is vooralsnog nog niet duidelijk. De vrouw overleed ter plaatse en de twee andere inzit tenden, die beiden in een zieken huis zijn opgenomen, konden nog niet gehoord worden. Eén van hen is er ernstig aan toe. Ook de bestuurder van de poli tieauto is opgenomen in een zie kenhuis. De andere politieman en de arrestant kwam met de schrik vrij. maand mei wordt uitgekeerd, niet te worden verstrekt. De horeca-ondernemers die vol gens de Sociale Dienst voor meer dan 12.000 gulden hebben ge fraudeerd worden in ieder geval strafrechtelijk vervolgd. Van de fraudeurs tussen de 6.000 en 12.000 gulden wordt nader beke ken wat voor maatregel wordt getroffen. De sociale recherche is het on derzoek gestart nadat uit infor matie van onder meer het Hore- ca-Interventie Team (HIT) van de Amsterdamse politie bleek dat er in de hoofdstedelijke ho reca veel bijstandsfraude plaats vindt. VERVOLG VAN VOORPAGINA Door de na Hemelvaartsdag sterk verbeterde weersomstan digheden nam het aantal last- minute boekingen de laatste da gen sterk toe. De provincies Gro ningen, Drenthe, Overijssel, Gel derland en Limburg spraken over 'topdrukte'. Veel mensen besloten op het laatste moment om er toch nog op uit te trekken om te wandelen, te fietsen of te watersporten. Amsterdam sprak van een rustig weekend. In alle categorieën ho tels was nog volop ruimte be schikbaar. Den Haag en Rotter dam meldden een druk bezoek, van zowel wat dagjesmensen als toeristen die voor meerdere da gen in de stad bleven. In Den Haag was al veel hotelaccommo datie voor het weekeinde volge boekt. De terugkerende toeristen en dagjesmensen die profiteerden van het mooie weer hebben gis teren niet voor ellenlange files en verstopte wegen gezorgd. Volgens een woordvoerder van de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen viel de verkeersdrukte mee. Op de gebruikelijke knelpunten, zoals bij Eindhoven, stonden in derdaad files maar over het alge meen bleef het verkeer rijden. Ook de wegen Zeeland uit waren vol. Op sommige wegen ontstond enige stagnatie door ongelukjes, maar ernstig waren die niet. DE BELASTINGDIENST neemt afscheid van zijn oude baas en fuift hem en zichzelf op een feesttournee van tonnen, besloten met een 400.000 gulden kostende partij in de Rotterdamse Doelen. Wenkbrauwgefrons was het gevolg. Niet alleen bij belastingplichtigen, maar zelfs bij minister Kok. Hij preekt soberheid, en betracht die zelf ook, maar moet vervolgens zien hoe zijn ondergeschikten lak aan zijn evangelie hebben. De dienst kwam daarom met een uitvlucht. Het ging niet alleen om recepties voor de vertrekkende man. De reorganisatie werd er feestelijk mee besloten. Het personeel dat zich lang veel extra moeite had moeten getroosten, werd op deze wijze bedankt. Het klonk weliswaar duur, maar niet onaannemelijk. Totdat journalistiek speurwerk uitwees dat het personeel vorig jaar al bedankt was. Ook vanwege de 'geslaagde reorganisatie' en voor een bedrag van anderhalf miljoen. Koffie met gebak en 30.000 sporttassen in de kleur van de dienst. Vijftig gulden het stuk. De reorganisatie werd er officieel mee afgesloten. Dat een werkgever zijn medewerkers dankt voor hun inzet, daar is niets mis mee. Dat dit motiverende gebaar een paar centen kost, evenmin. Dat die werkgever zo onder de indruk is van de prestaties van zijn personeel, dat hij voor een tweede keer van zijn waardering laat blijken, alla. Ook al lijkt die tweede dankron- de meer een smoes om de afscheidstournee van de directeur-ge neraal te verkopen. Een afscheid op niveau kan evenmin zonder budget. Daar heeft iedereen begrip voor. Maar dat dit afscheid in een tijd van zuinigheid op zestien plaatsen gevierd moet worden en a raison van tonnen, dat gaat te ver. Heel Nederland moet van minister Kok op de kleintjes letten. De staats-geld-inners dus in de eerste plaats. Ambtelijk Nederland klaagt en zucht, zodra er gesproken wordt over bezuiniging in de eigen wereld. Er kan geen ambtenaar af, want dan blijft er onmisbaar werk liggen. Het voorbeeld van de belastingdienst lijkt echter aan te tonen dat de buikriem in deze sector best nog wel een enkel gaatje terugkan. Voor Den Haag nu met de volgende psychologisch moeilijk verkoopbare bezuiniging aankomt, zal er eerst naar de eigen begrotingen gekeken moeten worden. Een bijstandsjongere van 23 wil zich wellicht zijn trekkersvakantie in de Ardennen ontzeg gen vanwege de algehele financiële nood, maar niet als hij merkt dat de heren met chauffeur zichzelf en hun medewerkers fêteren met gerookte zalm en Lee Towers toe. Een brandweerman is in Eindhoven snel ter plaatse om een 'brand' in een vrachtwagen te blussen. De brand was in scene gezet om de werking van de nieuwe boordcomputer te demonstreren. foto anp Sint Oedenrode (anp) - Het vervoer van gevaarlijke stoffen per vrachtwa gen wordt veiliger en doelmatiger door het gebruik van een boordcomputer. Via een satelliet kan de computer zowel met de thuisbasis, het transport bedrijf, als met alarmdiensten commu niceren. Dit blijkt uit de eerste resultaten van de praktijkproef 'Telematica en gevaarlijke stoffen'. Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft zaterdag in Sint Oedenro de het eerste exemplaar van het rapport met de resultaten gekregen. De afgelopen maanden zijn 20 vrachtwa gens van vier transportbedrijven met een boordcomputer uitgerust. De computer be vat onder meer gegevens over de lading. Met behulp van detectoren kan de compu ter via een satelliet-verbinding een alarm dienst waarschuwen als de wagen veronge lukt. Het verstuurde alarmbericht bevat onder meer informatie over de positie van de vrachtwagen en de lading. Hulpverle nende instanties zoals politie en brand weer kunnen op die manier goed geïnfor meerd aan de slag. Tijdens de proef is gebleken dat de meld kamer van de landelijke politiediensten in Driebergen in gemiddeld 2,5 minuten een (test)alarmbericht ontving, uitgezonden door een computer in een vrachtwagen ergens in Europa. De berichten kwamen onverminkt door. Enkele berichten bleken evenwel in hun geheel niet te zijn doorge komen, omdat er geen verbinding tussen antenne en satelliet was. De begeleiders van het projekt vinden dat er nog teveel vals alarm wordt gegeven. Zij wijten dat vooral aan onoordeelkundig gebruik van de apparatuur. Daarvan was sprake als bijvoorbeeld een andere chauf feur dan de vaste berijder op de vrachtwa gen reed. De transportondernemers zijn tevreden over de apparatuur. Via de satelliet kon den zij hun chauffeurs opdracht geven een andere route te nemen. Ook konden zij gemakkelijker retourladingen oppikken. Dat komt de doelmatigheid ten goede. Minister Maij toonde zich hierover zater dag tevreden. Het argument van de doel matigheid vergroot volgens haar de kans op invoering van het systeem op grote schaal. i Hilversum - Mensen die geregeld gebruik maken van een taxi vanaf Schiphol of in de grote steden, kunnen vanaf 1 juni gebruik maken van een speciale taxikaart. Die kaart, Cabcharge Card, is een genummerde creditcard waarmee men taxiritten kan afrekenen met een pincode; niet alleen in Nederland, maar ook in Australië, Amerika en Engeland en na 1 juni in een aantal andere grote Europese steden. De kaart gaat ongeveer 25 gulden kosten. Taxi's waarin men op die manier kan betalen zullen herkenbaar zijn aan een speciale sticker. Amsterdam - Een medewerker van het wisselkantoor 'Change' in Amsterdam is zaterdagmorgen door een schietpartij om het leven gekomen. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekend. De medewerker zou buiten het beveiligde deel van het kantoor zijn geweest. De eerste indruk is dat er geen geld is gestolen. Over motief en dader(s) tast de politie nog in het duister. Getuigen hebben de schoten gehoord en kort daarna iemand zien wegrennen, aldus de politiewoordvoerder. Breda - De Koninklijke Marechaussee krijgt een nieuw, moder ner wapen. De Browning FN wordt ingeruild voor de Glock.17, een Zwitsers pistool. Volgens de vuurwapeninstructeur van de Marechaussee Breda, K. Maaijen, is het nieuwe wapen een uitermate geschikt wapen. Het is lichter en sneller. Het patroon zit, in tegenstelling tot de Browning, al in de kamer en daardoor kan er sneller gevuurd worden. Momenteel krijgen de marechaussees schietinstructies om met het nieuwe wapen te leren omgaan. De omscholing van de hele brigade in Noord-Brabant moet binnen een jaar voltooid zijn. Den Haag - Een Nederlandse militaire missie gaat de komende week naar Suriname als onderdeel van de technische bijstand waartoe Nederland zich in het Raamverdrag met Suriname heeft verplicht. De missie staat onder leiding van de plaatsver vangend chef defensiestaf, luitenant-generaal der mariniers H.G.B. van den Breemen. Hij vertrekt vandaag naar Paramaribo. Enkele andere militairen zullen in de loop van de week volgen. Naar verwachting zullen zij enkele weken in Suriname blijven, aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag. Rotterdam - Een zevenjarig jongetje is gistermiddag overleden nadat hij in een sloot was gevallen. Het kind was met zijn ouders in het Zuiderrandpark in Rotterdam. Na enige tijd misten de ouders het kind. De politie werd gewaarschuwd en na een twee uur durende zoektocht werd het jongetje in een sloot gevonden. In het Zuiderziekenhuis is vergeefs geprobeerd het kind weer bij te brengen. Schiedam - Een felle uitslaande brand heeft zaterdagmiddag de Schiedamse palletgroothandel Bremer zn. volledig in de as gelegd. Door de enorme hitte knapte een hoogspanningkabel waardoor het treinverkeer op de nabijgelegen spoorlijn Den Haag HS - Rotterdam CS voor enige tijd werd lamgelegd. Over de oorzaak van de brand, die uitbrak in de buitenopslag van het bedrijf, is nog geen duidelijkheid. De schade wordt door de Schiedamse brandweer geraamd op twee miljoen gulden. Het volledige fabriekscomplex en een groot deel van de pallet- voorraad ging in vlammen op. Ook de hoogspanningsmast van de Electriciteitsmaatschappij Zuid—olland (EZH) liep grote schade op. Den Haag - Een delegatie van drie dekens van het bisdom Haarlem heeft deze week bij de pauselijk nuntius, mgr. H. Lemaïtre, geklaagd over het beleid van bisschop Bomers. Volgens de dekens handelt de bisshop te vaak op eigen houtje en is de situatie in het bisdom 'volledig vastgelopen'. De directe aanleiding voor het gesprek met de nuntius was het besluit van vicaris Dürr om op doktersadvies enkele maanden eerder met emeritaat te gaan. De hartklachten die Dürr vorige maand opnieuw kreeg, waren volgens zijn arts te wijten aan de spanningen als gevolg van meningsverschillen met de bisschop over het pastoraal beleid. Bovendien werd vorige week bekend dat Bomers heeft inge stemd met de vestiging van een convict (leefgemeenschap van priesterstudenten) van de conservatieve beweging van het neo-catechumenaat in zijn bisdom. Maastricht - Een 24-jarige man uit Hoens- broek is zes minuten na zijn ontsnapping uit de penitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht weer gegrepen. De man wist in de nacht van vrijdag op zaterdag om 1.58 uur uit de gevangenis te ontsnappen door met een klapdeurtje van het toilet een celraam stuk te slaan. Hij verborg zich in een ge bouw in aanbouw en zocht vervolgens beschutting in de struiken. Door de recente ontsnappingen heerste rond de Maastrichtse inrichting een verhoogd politietoe zicht. De politie kon de 24-jarige om 02.04 inreke nen. Rotterdam (anp) - De politie tast nog in het duister over de toedracht van de schietpartij die zaterdagochtend vroeg in Rotterdam het leven kostte aan een 45-jarige Hagenaar. Wel hebben zich inmiddels twee mensen bij de politie gemeld die samen met het slachtoffer in de auto zaten toen de schoten vielen. (ADVERTENTIE) De twee, het gaat om kennissen van het slachtoffer, waren in de verwarring weggevlucht. Zij worden nog gehoord, maar zijn geen verdachten, zo heeft een woordvoerder van de Rotter damse politie zondagavond mee gedeeld. De schietpartij vond plaats op de kruising van de Heemraadssin gel en de Volmarijnstraat. Om wonenden belden even na half vijf de politie nadat zij schoten hadden gehoord. Agenten trof fen even later de dode R.B. aan achter het stuur van een goud kleurige BMW. De wagen stond op dat moment schuin op de stoep met de neus in de verkeer de rijrichting. De politie vermoedt dat de auto een uitwijkmanoeuvre heeft ge maakt toen van buitenaf gescho ten werd. Omwonenden hebben ook botsingen gehoord. De ver klaringen van de twee getuigen moeten daarover meer duidelijk heid verschaffen. Overigens bleek al vrij snel dat de auto, met Nederlands nummerbord, niet van het slachtoffer zelf is. Een 22 man sterk recherche bij standsteam onderzoekt de moord. De politie heeft nog geen aanwijzingen voor een afreke ning in het criminele circuit, maar sluit die mogelijkheid ze ker niet uit. IJmuiden (anp) - De kust wacht heeft gisteren op ruim 27 kilometer uit de kust van IJmuiden een cilinder met 820 liter uiterst giftig chloor gas opgeblazen. Dat heeft een woordvoerder van Rijkswa terstaat gemeld. De cilinder spoelde ruim dertien jaar ge leden, samen met 50 andere cilinders van het dek van een Iraakse schip. Een tientallen kilometers groot zeegebied is zondag gedurende enkele uren ontruimd. Een vlieg tuig van de kustwacht begeleid de de operatie en volgde de wolk chloorgas tot deze door verdun ning niet meer zichtbaar was. De operatie is zonder problemen verlopen. De cilinder was donderdag door een visser opgehaald en onmid dellijk weer overboord gezet. Deze handelswijze is diverse ma len dringend door Rijkswater staat aan de visserij geadviseerd. De cilinder is vrijdag terugge vonden en voor ontploffing ge reed gemaakt. Het vat bleek wel verroest maar lekte nog niet, aldus Rijkswaterstaat. De cilinders behoorden tot de deklast van het Iraakse vracht schip Sinbad. De vrachtvaarder verloor in een stormachtige nacht in december 1979 51 cilin ders op zijn tocht langs de Ne derlandse kust. In de loop der jaren zijn er 46 gevonden en onschadelijk gemaakt. Er zijn er nog vijf zoek. Het chloorgas was destijds mogelijk bestemd voor de vervaardiging van chemische wapens door Irak. Rijkswaterstaat maakt zich al jaren ernstige zorgen over de cilinders en heeft in de eerste jaren na 1979 een kapitaal be steed aan de opsporing. De dienst heeft vastgesteld dat en kele bouten in de cilinderkop onder invloed van zeewater roes ten en onder de druk van het samengeperste gas kunnen be zwijken. Dat gevaar zou vooral dreigen wanneer een visser een cilinder in zijn netten ophaalt, zodat de tegendruk van het zee water plotseling wegvalt. De vrijkomende hoeveelheid chloor gas zou onder omstandigheden alle opvarenden van een groot schip kunnen doden. Sedert 1979 is overigens geen enkel incident door een spontaan leeglopende cilinder gemeld. ij Zilveren Kruis is van nu af aan iedereen gelijk; particulier of ziekenfonds, 't maakt ons niet uit! Iedereen krijgt dezelfde persoonlijke aandacht, dezelfde voordelen, dezelfde supersnelle uitbetaling en dezelfde uitstekende service. Precies zoals u dat van de grootste ziektekostenverzekeraar van Nederland verwachten mag. Als u °ns een geheel vrijblijvend advies mï96' °ntvan9t u een nuttige attentie kada! Be' fen8ldeter: 06-0123! Dat kost u niets en ^verplicht u tot niets. oet u uit het ziekenfonds of wilt u er juist in? Gaat u voor uzelf beginnen? Zoekt u een verzekering die beter bij uw smaak (of uw budget) past? Bel dan vandaag nog GRATIS met on ze adviseur Marianne Bedeker: 06-0123! Zij neemt alle tijd om voor u de meest ideale oplossing uit te dokteren, of u nu particulier bent of eindelijk vrij bent om uw "eigen" ziekenfonds te kiezen. U loopt in beide gevallen géén enkel risico, behalve dan dat u zich bij Zilveren Kruis een stuk beter zult voelen! tm koop Wat dacht u van het resultaat wdten vla een kleintje" in De Bijna 5 van do 10 mannen die Do Stom lezen hebben speciale belangstelling voor onze kleintjes" rubriek. "Auto's en motoren" Uw aanbieding in die rubriek kan dus niet missen. Den Haag - De provincie hoeft niet te rekenen op alterr werkgelegenheid van het min van defensie door het vertre het Opleiding Centrum Mi Administratie (OCMA) uit M burg. Zeeland krijgt met d< defensie-orders voor de Vlis werf De Schelde al voldoende pensatie. Dat stelde staatssecretaris Van tot Voorst afgelopen week tijdei Keurende blikken over het Van onze correspondente Clinge - De vierde jaar markt in Clinge trok dit jaar 2500 tot 3000 mensen die konden genieten van de ge zellige sfeer in de 's-Gra- venstraat. De stichting Jaar markt Clinge kon terugzien op een geslaagd evenement. Vele bezoekers maakten van de ingerichte terrasjes gebruik. Ook de middenstanders en de standwerkers waren talrijk i een verkeersongeval op de r. toke Personenuauto's geheel vernM Ie *n een van de betrokken al Bet 9eweest- iers °noeval aebeurde doordat i T nenauzo, oeszuurd door zijn

de Stem | 1993 | | pagina 4