Harry Mens voelt dat Den Haag op hem wacht n Geniet van haring zo lang dat nog kan EG hout Felle ge vee" Pavarotti-makelaar/miljonair trappelt zich warm voor politieke loopbaan Privatisering Regering Su» schenden vr< de stem EXTRA OP MAANDAG maandag 24 mei 1993 A2 r Q LOSSE FLODDERS Bijsterbaar- lijkheden Jahwe u akbar Vreemde Smetten The Goddam Dutch Nederlands: Engels de stem Commissie naar dood E -v -to door John O'Mill kranten) en ben dan ook op recht verbijsterd als de vraag stellers gewoon knikken en daar aan toevoegen: „Nee, dan hebt u echt geen reden tot klagen." Stelling: een nestelende koe koek is te vergelijken met een dronken geheelonthouder. „Hoe gaat het er mee?" Ik ben er niet trots op of blij mee dat die vraag mij irriteert. Ik heb wel geprobeerd de irritatie te analyseren en verklaren en kwam tot de conclusie: het interesseert ze geen barst hoe het mij gaat. Het is maar een gelegenheidsvraagje. Geen echte vraag, maar pure zwa tel! Ik besloot de proef op de som te nemen. De laatste tijd beantwoord ik hun pseudo be langstelling met: „Nou, ik mag niet mopperen. Wie op mijn leeftijd nog een benchmark heeft met data-bases van 10 gigabytes mag niet mopperen. Ik weet absoluut niet wat ik zeg (nazeg uit wat ik lees in i „Hoe heeft God zo iets verschrikkelijks laten gebeuren?" vraagt ons een christen, alsof wij dat wisten. „Wie bent u dat u van Allah een verklaring durft te eisen"? antwoordt de mohamme daan, door onze hoogmoed ontdaan. Wat zijn die vreemde smetten waar Nederlanders in hun volkslied God voor danken dat zij er vrij van zijn? Ooit heeft er een Hollander op de troon van Groot-Brittannië gezeten. Dat was Stadthouder Willem de Derde (op dat groene paard op het Kasteelplein in Breda). Die is en passant koning van Engeland geweest. Ooit is er ook een Hollander president van Amerika geweest: Martin van Buren. 'Time' van 22-2-93 geeft het volmondig toe. „Every US presi dent has descended in whole or part from the three largest white demographic groups - except for the all Dutch president Martin van Buren. Asjeblief. Ik wil maar zeggen, heeft er ooit een Amerikaan of Engelsman op de troon gezeten in Holland? boven minder onder slijtage top less under wear Ik las laatst in een week blad dat in Frankrijk ie dere dag minimaal twee opiniepeilingen worden gepu bliceerd. Dat is nogal wat. Daarmee zijn de Fransen het volk dat op de wereld wordt geconfronteerd met het groot ste aantal sondages, opinie peilingen. Zo worden de Fransen steeds op de hoogte gehouden van de meest verbazingwekkende 'feiten' over zichzelf en ken nen ze exact hun mening over allerlei al dan niet brandende kwesties. Iets is pas waar wan neer het via een panel van omstreeks 1000 representatie ve Fransen is bevestigd door BVA, IPSOS of IFOP of al die andere peilinstituten in het land. Het heet dan, 'selon un sondage...' (volgens een opiniepeiling...) en de degene die deze magische formule uitspreekt kan rekenen op maximale aandacht van zijn gehoor. Immers, wanneer het is gepeild, dan is het waar. Die peilingen zijn heus niet alleen interessant in verkie zingstijd. Sterker nog, in zulke politiek turbulente tijden is het een beetje de hond in de pot, ondanks de peiling-gekte. 7" Het is dan alleen interessant rCllg€K vast te stellen dat het IFOP- panel bij voorbeeld een pro centje meer geeft aan de Groenen dan BVA. vaak de gemiddelde Frans man zich wast (niet vaak) en hoeveel stukken zeep en tan denborstels hij per jaar ver werkt (niet veel); hoeveel de gemiddelde Fransman wil ver dienen (meer dan hij nu vol gens het loonstrookje ont vangt), kortom de sondologie geeft een zeer natuurgetrou we foto van Frankrijk en de Fransen. Er is zelfs een journalist die er - als een koekoeksjong in het nest van het ouder-peil- paar - zijn métier van heeft gemaakt. Gérard Mermet ver zamelt alles wat er maar aan peilingen wordt gepubliceerd en meldt in zijn jaarlijks ver schijnende boek Francoscopie alle gegevens. Zo lezen we in de editie 1993 onder meer dat Een leek zou zeggen dat een van de twee het fout heeft of dat de waarheid in het mid den ligt. Maar desgevraagd legt de baas van het derde instituut dan uit dat beide concurrenten een andere 'foutmarge' hanteren en dat de berekeningswijze (hoezo berekeningswijze?) ook niet overal hetzelfde is. En dat hij dus gelijk heeft. Het zijn van die momenten dat zelfs de meest peilgekke Fransman vindt dat het een beetje uit de hand loopt, dat er sprake is van 'overkill'. Buiten de verkiezingsperiodes is het veel leuker, want inte ressante thema's liggen dan voor het oprapen. Af en toe denk ik wel eens dat de pei lingen een bestaansreden zijn geworden voor de Franse me dia. Want een peiling bete kent niet alleen dat je eigen blad (of radio, of televisie) goed wordt gelezen, je wordt ook nog eens geciteerd door de concurrentie. Een dubbel effect, dus. Wie die peilingen volgt, komt allerlei interessante zaken te weten. Bij voorbeeld hoe vaak de 'gemiddelde' Frans man 'het' doet, (drie keer per week, als we Le Nouvel Öb- servateur en de eerlijkheid van de gepeilde Fransen mo gen geloven); wat de meest geliefde vorm van vrije-tijds- besteden is (televisie kijken, de legende van de Fransman als cultuurminnaar krijgt een gevoelige deuk, boeken lezen en het theater bezoeken zijn nauwelijks in zwang); hoe veertien procent van de Fran sen 's nachts naakt slaapt (21 procent van de mannen en 8 procent van de vrouwen) en dat de gemiddelde Fransman in 1992 dagelijks 192 francs uitgaf. „Er is een inflatie gaande rond de opiniepeilingen. Men peilt maar wat raak," is de grote klacht van cultuurweek blad Télérama, dat inderdaad slechts heel af en toe zijn toevlucht tot het middel neemt. „Vaak is een peiling een bewijs van gebrek van inspiratie bij de jouralisten," klaagt het blad. Nog een week later kreeg het weekblad meer dan gelijk. Niet alleen wat betreft een gebrek aan inspiratie trou wens. Maar meer van de sma keloosheid. Oud-premier Bé- régovoy pleegde zelfmoord. De media werden met de vin gers nagewezen. Want ze had den, zo meende een deel van de Franse politici, geen infor matie publiek moeten maken over een renteloze lening, die de oud-premier kreeg van een zakenman die in financiële af faires was verwikkeld. Paris-Match, een boulevard blad dat niet vies is van wat sappige details heeft - hoe kan het anders - een opinie peiling laten verrichten naar de rol van de pers, 59 Procent van de Fransen vindt dat de media onjuist zijn aangeval len. Het is des te opvallender dat op de vervolgvraag 'Vindt u dat de media te ver zijn gegaan' slechts 49 procent denkt dat de pers zijn werk goed heeft gedaan. Met pei lingen kan je alle kanten op, blijkt eens te meer. Lisse - Bij het naderen van Lisse ontlaadt zich een donderend onweer: een frisse meiregen barst los. Harry Mens, de vermogende makelaar wie alles lukt, de projectontwikkelaar die Pavarotti naar Nederland haal de en daarna zorgde Bekende Nederlander te blijven, niet weg te denken uit roddelbladen en Glamourland, gebaart naar de hemel die leegloopt boven de bollenvel den rondom zijn luxueuze hoofdkantoor. voor de partij de kandidaténlijst samenstelt. Ik heb ze een uitge sproken mening gegeven hoe ik de politiek in wil. Ik wil graag op een niet-verkiesbare plaats gezet worden op de landelijke lijst. Zö wil ik in de Kamer gekozen worden, met een eigen electoraat, een overtuigende achterban van duidelijke voor keurstemmen. Ook omdat het, als het lukt, consequenties heeft voor mijn bedrijf. Dat doe ik dan over aan mijn medewerkers." De fotograaf komt en hij poseert gewillig, professioneel en gecon centreerd, achter zich een breed uitzicht op het land dat aan zijn voeten ligt. Als de fotograaf zijn lens richt, slaat een felle blik semschicht achter Mens door het verduisterd zwerk. Hebt u verstand van politiek? Er wordt lacherig gereageerd op uw politieke aspiraties. „Het stadium van een geintje is nu wel gepasseerd. Ik presenteer me nu meer ingetogen, u zult me niet terugzien in programma's als Glamourland en in de beken de bladen. Ik zal daar ook geen tijd meer voor hebben, me overal te laten zien. „Kijk, ik ben ondernemer. Ik weet gewoon dat je de tering naar de nering moet zetten, ik kan alles heel goed op een rijtje zetten. De samenstelling van de Kamer is te eenzijdig. Er zitten nauwelijks ondernemers in. Ik wil er een frisse wind laten waaien." Hij streelt de torso van de kleine naakte bronzen vrouw, naast hem op de marmeren tafel. „Ne, ik wil niet tot elke prijs minister worden. Mijn ambitie is om van de WD de grootste partij te maken." Zijn hand ligt om de welvende heupen van het beeldje. „Ik wil vooral stemmen bij het CDA weghalen. Ik voorspel dat de WD 40, 41 zetels haalt en het CDA terugzakt naar 38, 39." Hij aait het hoofd van het bron zen vrouwtje. Kan, daarnaar ge vraagd, niet zo snel op de naam van de maker komen. „Ruyse- naar, geloof ik, beneden heb ik ook bronzen van Niek Jonk en Kees Verkade." Als zoon van een roomse bollen- boer ('mijn vader was zéér katholiek') zat hij vijf jaar in zijn geboorteplaats voor de KVP in de gemeenteraad. „Vanaf mijn drieëntwintigste, ik liep bij wijze van spreken nog in mijn korte broek. Het was enerverend, maar ik heb nu meer eelt op mijn ziel. Ik kan kritiek aan." Wat is uw politieke boodschap? „Ik wil kandidaat zijn voor jong Van onze verslaggever Rinze Brandsma „Ik wil in de politiek om de vlam weer in de pan te laten slaan. Zoals die onweersbui. Als die over is ruikt het buiten lekker, zo'n ozonlucht. Verfrissend. Ik wil die rol graag spelen." Harry Mens wil minister wor den. Van VROM, omdat hij ver stand heeft van volkshuisves ting. Die boodschap wekte vorig jaar vooral lachlust. De onroe- rend-goedmagnaat uitte zijn to meloze ambitie, ontvouwde idee- en over rijke Nederlanders die we uit België terug kunnen lok ken, over afschaffing van de ver mogens- en inkomstenbelasting, maar weinigen namen zijn nieuwste project serieus. Hij ver wachtte zeker een half miljoen voorkeursstemmen te krijgen. De WD is de gelukkige partij, waar hij zich aanmeldde als kandidaat voor de komende Tweede-Ka- jnerverkiezingen. Daarna bleef het stil. Harry Mens (46) figureerde weer regel matig in de babbelpers met mooie projecten op toplocaties, zoals het voormalig restaurant Royal aan de Lange Voorhout in Den Haag - dat hij liet verbou wen tot chique kantoor - en liet zich graag zien, fotograferen en filmen op society-parties. Hij bleef zich presenteren als mece nas voor jonge, veelbelovende artiesten: schilders, zangeres Gail Gilmore, het Rosenberg-gi- taartrio. Maar Mens meende het. Half mei werd bekend dat zijn kandida tuur, vanuit zijn eigen regio in de bollenstreek, officieel gesteld was. Harry Mens in de politiek. Een prachtig kantoorpand onder Lisse tussen bollenbedrijven. Veel glanzend gepolijst natuur steen. Zijn donkere Bentley Tur bo R, slordige zes ton, voor de deur. Geen Rolls, die is te poe nig, een Bentley is gedistingeer der. In de hal bronzen en beel den van Niek Jonk, een kamer breed doek vol juichende tulpen van Jan Cremer. In de wachtka mer grote doeken van Paul de Lussanet en de jonge Limburger Richard Smeets, een gekoesterde ontdekking. Boven zijn hoofd op zijn wijdse werkkamer hangt een Appel. „De WD-afdeling Lisse heeft mij op de voorlopige kandida tenlijst laten zetten. Vervolgens heeft de regio mijn kandidatuur ondersteund. Het is heel serieus. Tien afdelingen steunen mij. Ik heb een gesprek gehad met de Commissie-Van Aardenne, die Harry Mens: 'Ik ken de vergankelijkheid van alles'. ondernemend Nederland. De groei van onze economie, die in een impasse zit, moet komen van de kleine ondernemers. De jong ste generatie is niet opgeleid om te ondernemen, loopt naar haar schoenen te zoeken, weet het niet. Andriessen steunt de grote bedrijven, kijk naar DAF en Fokker. Maar die worden vervol gens ontmanteld, Fokker laat vleugels in China maken en de fabriek op Schiphol-Oost staat straks leeg. De minister pompt geld in bodemloze putten." U houdt al spreekbeurten door het hele land? „Ik probeer nieuw electoraat aan te boren. Op congressen van de JOVD in Arnhem en Breda, voor ondernemersverenigingen, op gastcolleges aan de Erasmus- universiteit, Nijenrode, de HEAO in Haarlem, in Heeren veen." Hij legt een dik pak briefjes met trefwoorden en zinnen op schoot en spiekt daar, bladerend, steeds in: letterlijk een stapel menin gen, die hij zegt te hanteren bij zijn spreekbeurten. „Ik zou startende ondernemers tot hun dertigste fiscale facilitei ten willen geven voor het opbou wen van een eigen kapitaal. Uit stellen van belastingbetaling, de winst in eigen huis houden, in vesteren om zo voor de banken een eigen vermogen te laten zien. Alles ten bate van het in dienst nemen van werknemers. De werkgelegenheid komt zo van zelf." Ritselend door zijn briefjes laat hij een waterval van gedachten stromen over wat hij wil als het volk en Den Haag hem roepen. Over het vrije ondernemerschap, zachte heelmeesters die de slech te ecopomie stinkende wonden toebrengen, het milieu-bewust- zijn van agrarisch Nederland. „Nee, zelf heb ik nooit overwo gen om naar België te verhuizen om fiscale redenen. Daarvoor ben ik te veel patriot, hou ik van Nederland, wil graag meebetalen aan ons systeem. Die 80.000 Ne derlandse rijken die in België zijn gaan wonen zijn daar onge lukkig, dat weet ik. Ik wil die terughalen met gerichte belas tingmaatregelen." Is uw politieke lading niet veder licht? Een buitenstaander in Den Haag, een miljonair met een Boer-Koekoekeffect, een rechtse Hadjememaar? Mensen hebben u al vergeleken met Ross Perot. „Felix Rottenberg, die denkt dat 'ie socialist is als hij zijn boven ste knoopje los doet en geen stropdas draagt, had het over de dorpsgek Mens waarvoor geen plaats is in de Kamer. Laat hem maar raaskallen. Ik ben Harry Mens, eerlijk, oprecht, ik durf de mensen recht in de ogen te kij ken. Miljonair? (Hij kijkt weg, naar de lucht die breekt.) Ach, ik ben niet hulpbehoevend." Wat wilt u? Geld hebt u al. Macht? Aanzien? „Ik ben in een filosofische perio de van mijn leven gekomen. Ik wil niet sentimenteel worden, hoor. Ik was zeventien toen mijn vader stierf, hij was 52, ik was de oudste van zeven kinderen. Het bollenbedrijf moest voortge zet. „Als ik met de hond langs het strand loop, denk ik: het leven houdt niet op bij geld verdienen. Toen ik zeventien was had ik een souvenirwinkel die goed liep. Later werd ik commissionair in bloembollen, heel redelijk. Daar na een redelijk makelaar in hui zen, vervolgens in bedrijfspan den, daarna een redelijk project ontwikkelaar. Als ze later over me praten, dan wil ik dat ze van me zeggen: hij was een goed politicus." Racisme, vreemdelingenhaat, de komst van asielzoekers, zijn dat kwesties die u raken? Haastig: „Rassenhaat is natuur lijk verschrikkelijk. Als goed li beraal maak ik geen onderscheid tussen zwart en wit, arm en rijk. Maar vreemdelingen moeten zich wèl aanpassen en Nederlands le ren. En we moeten niet onge breideld mensen ons land bin nenlaten." Ze hebben wel huizen nodig. „Ja, maar u zit nu met de politi cus te praten, niet met de make laar." Wilt u in een kabinet met Kok of met Brinkman? ^„Het liefst met D66, met Van Mierlo als premier. Ik zou wel met Brinkman willen regeren. Maar ik vind de arrogantie van Brinkman en het CDA storend, zoals hun opstelling tegenover een paarse coalitie. Het CDA wil altijd baasje spelen, vroeger in het kabinet met de WD, nu met de PvdA. De arrogantie van de macht, dat verwijt ik het CDA." Wat doet u verder, behalve ma kelen en projectontwikkelen? „Ik koop veel werk van jonge schilders, verzamel schilderijen. Ik help Gail Gilmore wat, die zangeres. Op mijn advies gaat ze nu Gershwin opnemen in het Concertgebouw. Nee, zoiets als met Pavarotti zal ik niet gauw weer doen. Het was leuk hoor, maar voor één keer. Pavarotti is een ster die al aan de hemel staat, Gail Gilmore moet nog gestimuleerd worden. „En ik ben een boek aan het schrijven. Over Harry Mens, zijn ideeën, zijn leven. Dat schrijven schiet niet op, hoor." Hij gaat voor op een rondleiding langs de vele tientallen schilde- FOTOVN rijen die de wanden van zi] kantoor bedekken. Na korte aai zeling: „Je maakt er toch patserig verhaal van?" Dt van Kees van Bohemen, A Corneille, Sam Francis, Jan Cre mer, Richard Smeets, veel bra- en Cobra-achtige werka Ze zijn vooral groot tot enom luidruchtig in hun kleuren. ,1 hou vooral van kleurrijke i ken." In de kelder is een zaaltje n richt als depot. Nog eens vél tientallen schilderijen in rekken, verscheidene plastic. Nog meer Corneilles.ü cebert, Anton Heijboer, Hernial Brood, 'ook een tijdverschijnsel Een museum van moderne schi! derkunst om van te watertai den. „Ach, kunst kopen vind i! leuk. Ik leen wel eens wat nil Als ik later de tijd heb, wil ike wat meer naar kijken." Wat vinden uw vrouw en ta dochters (van 12 en 15) wnzij politieke aspiraties? „Mijn vrouw geeft zich over. Zi weet dat ik niet te remmen Mijn dochters zijn trots op lit vader, die vinden het leuk." Wat wordt Harry Mens: wondt kind of total loss in de politiek! „Geen van beiden. Wat ik in el geval wil: ik hou van het level ik wil weten dat ik geweest bei En ik ken de vergankelijkhe; van alles." Is die niet juist in de genadeloos? „Ja, maar als het tegenoverge stelde gebeurt, is het des te aai genamer. Ik wéét dat dat beurt. Ik voel dat ze op me zitte: te wachten. Ik denk dat de ti) in de politiek rijp is voor Hffl Mens. Hij heeft al een kantoor richt in Den Haag, vertelt hij.O het Buitenhof. Op het Binnenin is zelfs voor hem niets te koop Door Hans Bos Breda - De dokter kan van af overmorgen aan de kant. De liefhebber spoedt zich naar zijn favoriete visboer en laat een (of meer) nieuwe haringen door het keelgat glijden. Maar let op: is dat wel een echte nieuwe of een als nieuw verpakte oude ha ring? Er is hier en daar nogal wat kaf onder het ko ren, zo zeggen haringken ners. In het oosten van ons land eten we graag een kleine, wat zoute re haring. Dg Amsterdammer geeft de voorkeur aan een gro te, enigszins grove haring, die in stukjes gesneden met een prikkertje wordt genuttigd. In België gaat de Hollandse Nieu we vaak per gewicht over de toonbank. Eeuwen geleden was gezouten haring het Nederlandse volks- voedsel, waarmee we de winter door moesten komen. De ha ringvangst en -handel uit vroe ger eeuwen vormen voor een belangrijk deel de basis voor onze huidige welvaart. Nog steeds nuttigt de helft van de Nederlanders meer dan eens per jaar een haring, blijkt uit een recent onderzoek van het Nationaal Visbureau. In feite heeft 19 procent van onze land genoten nog nooit een 'zilte zoute' door het keelgat laten glijden. Uitzondering: de on- Inspecteurs van de Scheveningse visafslag keuren de haring. dervraagde mevrouw die jaar lijks 1095 van deze dooie vissen nuttigt. Geniet van de Hollandse Nieu we als deze vanaf 26 mei bij de lokale visboer te verkrijgen is. Zo lang dat nog kan. Door dreigende overbevissing liggen haringloze jaren in het ver schiet, waarbij we het zonder dit 'blauwe goud' moeten stel len. Blijkbaar is niemand in Den Haag of Brussel in staat om de vissers tot de orde te roepen. En zeker niet de Deen se vissers, die lukraak jonge haring vangen om de vismeel- industrie van grondstof te kun nen voorzien. Helaas heeft haring geen pas poort. Weliswaar zwemt in de Noordzee nog 1,2 miljoen ton rond en dat is heel wat meer dan in de jaren zeventig, toen deze vis bijna als uitgestorven werd beschouwd. Maar als we dit jaar weer minimaal 430.000 ton gebruiken voor een soort wonderbaarlijke visvermenig- vuldiging, komt de haringstand volgens het RIVO, het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek, gegarandeerd weer in de pro blemen. Haringeters dienen zich op de kortst mogelijke termijn te ver diepen in het wezen van de Hollandse Nieuwe, opdat zij zich niet door een malafide vis handelaar een oud beestje in de maag laten splitsen. Die kans is niet denkbeeldig. De vrieshui zen liggen nog vol met maatjes '92, die klein van stuk zijn en met enig frutselwerk voor jon ge, nog smalle '93-ers door kunnen gaan. En hecht geen geloof aan restaurateurs of vis boeren die pretenderen al nieu we haring te kunnen presente ren vöör 26 mei. Dat is vrijwel uitgesloten, zo niet onmogelijk. Eerst iets over het beestje zelf. Een haring voedt zich met dier lijk plankton dat in de maan den mei, juni en juli in zulke ruime mate voorkomt dat onze 'blauwe broeder' voor soms een kwart uit (grotendeels meer voudig onverzadigd) vet be staat. In deze periode maakt de pancreasklier van de haring overuren en die mag bij het kaken (bij voorkeur op zee, di rect na het vangen) beslist niet worden verwijderd. Na het zouten zorgt deze klier voor een 'beheerst rottingsproces', totdat de haring verplicht wordt inge vroren om de haringworm te verdelgen. Dat verplichte invriezen brengt enkele visboeren in den lande er nog wel eens toe de nieuwe haring te verwisselen voor de oude. Immers, vooral in magere jaren is de smaak van het oude ingevroren dier, te verkiezen boven zijn magerder en jonger soortgenoot. Weliswaar roepen alle visbonzen nu dat de over tollige voorraden doorgescho ven worden naar Polen en Rus land, geen van de betrokken® wil nog voor het nieuwe to- ringseizoen er de hand voor ii het vuur steken. Een perfecte nieuwe haring in Nederlandse ogen een drieja rig maatje, met een lengte vat 24 centimeter en een gewicK van 150 gram. Het visvlees hoort blank te zijn, goed ont- bloed. Het visje vertoont ees frisse zilte geur en een min meer gerijpte smaak, afhanke lijk van het rijpingsproces. Eer. mooie haring vertoont géén ge le verkleuring onder de huk geen bloeduitstortingen, heef geen ranzige of 'vissige' smaaï is niet bitter, muf, zuur, V0 ook niet taai, week, papperig8 zacht. Resten van ingewand® schubben of graten zijn uit dei boze. Het bloed van haring die al e® jaar in de diepvries heeft door gebracht is roodbruin, ten# de nieuwe '93 helderro® bloedrestjes bevat. Een haring (hoe smakelijk oo« smaakt rijper en voUer en voelt zachter aan op de tong. E® nieuwe is zilter en stevig® Overigens: zelfs voor de kel ners is het onderscheid tusser- de verschillende soorten moei lijk vast te stellen. Een haring is wat betreft n' als wijn, afhankelijk van W' komstgebied, oogstmetho® behandeling, opslag en fermen tatie. Een haring is een belev® nis. Jammer dat het zichzelf niet kan proeven. Kolding (anp) - De minis Financiën van de EG zijn plan de regels voor de aai van de wisselkoersen bin Europees Monetair Systee menswaardig te veranderen. Ook zullen de voorwaarden voc ding tot de Europese en Monet. niet worden versoepeld, ook de meeste lidstaten op het steeds verder van de vereisten i Deze conclusies konden wordei ken na afloop van een informee Milja Een groep Abchazische gue Abchazië, een naar autonomie Daarbij vielen tientallen dodei Nashville (ap) - Een commis sie in Memphis, de stad in Tennessee waar Elvis Presley jarenlang woonde, heeft bi, het gerecht de heropening van het onderzoek naar de dood van de rockster geëist. Elvis stierf in augustus 1977 of 12-jarige leeftijd in zijn landhui; in Memphis. Twee maanden la ter werd als officiële doodsoor zaak een hartkwaal opgegeven. öe commissie twijfelt daar ech ter aan, vooral op grond van 'D( dood van Elvis: wat er werkelijl gebeurde', een boek uit 1991 waarin artsen worden geciteerc die zeggen dat de zanger aan eer overdosis drugs is overleden. Ee commissie wil dat de autori teiten alle documenten over dc dood van Elvis nogmaals bestu deren, inclusief het lijkschou wingsrapport dat de rechtban ken in Tennessee niet wiïlen bijgeven. Charles Harlan, de hoogste ge rechtelijke arts van Tennessee zei dat er geen enkele aanleiding iptartoum (ap) - De regering oiksbevrijdingsleger er van U(r staakt-het-vuren te hebb ?e.aera£d-majoor Mohamed Ab ri Oweida, woordvoerder van Maan® strijdkrachten, zei dp f rekeUen van John Garang atgel°pen vijf dagen drie re- «ngssoldaten hebben gedood. T\ lan? Van .^en kwamen door fnen in de zuidelijke staat quatona om het leven. Een 0n,„, s°ldaat was in de staat dn®. j°men bij beschietingen ka H- re'3ellen °P de stad Lu- Qie in regeringshanden is. dj'®jns de woordvoerder getuig- e oestandsschendingen van nSs 'gebrek aan respect

de Stem | 1993 | | pagina 2