ING S 349.- 98.- 79.- BLOEMKOOL EN RUNDERTARTAAR. 2.50 DO p 93 T Nederland is bereid soldaten te sturen om moslims te beschermen Zonnig Jazz-festival ten einde Ga nu naar pagina 4 als je je een stuk beter wilt voelen Hoge opkomst bij Cambodjaanse verkiezingen Hemelvaartweekend drukker dan verwacht |l ASSEN .ONS KOOP MET ZEKERHEID Dure misstap PSV 11.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur 10.00-17.00 uur E KWALITEIT Zondag open '92-'93 in 1993 nd- IS OFFERTEBON Kamervragen over slechte grenscontrole I EC-finale in Zundert in gevaar IN DEZE KRANT: Merijntje Inbreker valt twee keer in slaap Bloemkool, per stuk Rundertartaar, "I A C 100 gram JL«Tv/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. art.nr. 717953 nieuwe kleuren ■iteit, o.a. kashmir 38.- art.nr. 604139 rnste Met v.d. Born valt te praten! J$| Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: laandag t/m vrijdag: 1,60 1,90 jaargang MAANDAG 24 ME11993 I I I I I naf 45 jaar tot de accep- agen. egel al binnen 10 dagen atesse kan ZHV elke ver »etaalt nu bij ZHV slechts ïigen risico (exclusief de \WBZ-premie). Natuurlijk co kiezen, tot minimaal lar en studerenden tot 27 naf 22,95 per maand), aar is de verzekering gra aging van ZHV aan. Want de bon uit, vul hem in en >st. Binnen enkele dagen offerte met alle 6 eigen iformatie die uw gezonde kunt ook bellen: 01100 - u met ZHV kunt besparen ben nu verzekerd bij: Ziekenfonds Particulier; maatschapij Anders, namelijk: Ituur deze bon in een envelop onder postzegel aan ZHV, intwoordnummer 76,4460 VB Goes Actieplan Bosnië afgewezen Breda - De PvdA gaat kamer vragen stellen over de 'ernstige situatie' in het Belgisch-Neder- •ands grensgebied, waar de Ko ninklijke Marechaussee zegt de controle over crimineel verkeer j ai illegalen kwijt te zijn. Vol gens de marechaussee komen il legale vreemdelingen die over de grens worden gezet, vaak meteen weer terug óns land in. 1 ZIE REGIO-A5 I Breda - De Europa-Cup-finale 1 driebanden, die eind volgend I week in Zundert wordt gehou den, is in gevaar gekomen door conflict in de driebandenwe- I reM, dat dit weekeinde verder is geëscaleerd. Torbjörn Blomdal I Dick Jaspers mogen sowieso «niet meedoen, omdat hen door i terugtrekking voor het EK I een schorsing zal worden opge- Jd. Voor nog enkele toppers uit jederland zal dat mogelijk gel- als zij het advies van hun ingenvereniging opvolgen I rbeil' te boycotten. I'ZIE SPORT - B4 ADVERTENTIE Een saxofonist vermaakt het publiek op het Kerkplein in Breda. Gisteren eindigde een wederom drukbezochte 23e editie van het Oude Stijl Jazz Festival Breda. Tellingen hebben uitgewezen dat Lionel Hampton geheel uitverkocht was en dat er voor vrijdag- en zaterdagavond enkele honderden kaarten meer zijn verkocht dan vorig jaar. Toch zal er volgend jaar wel iets veranderen: de naam. Voortaan heet het festival Breda Jazz Festival. De reden voor die naamsverandering is dat 'Amerikanen en Engelsen onmid dellijk weten wat het festival inhoudt', aldus de organisatie. FOTO WILLEM BLAUW I ZIE STAD EN STREEK - A5 I WNDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag I Buitenland Binnenland beland Consument BTV-programma's Bport A2 A3 A4 A5/A6 A7 A8 deel B Inslaper Phnom Penh (rtr/afp) - Hon derdduizenden Cambodjanen hebben zich gisteren niet door moessonregens en doodsbedreigingen laten weerhouden hun stem uit te brengen in de eerste verkie zingen in hun land waaraan meer partijen kunnen deelne men. De opkomst was volgens waar nemers zeer hoog, ondanks dat de Cambodjanen nog tot en met donderdag hun stem kunnen uit brengen. Al vroeg in de ochtend dromden in de hoofdstad Phnom Penh en in de 21 districten de Cambodja nen voor de stembureaus sSmen. Afgezien van twee granaatinsla gen in de grensplaats Poi Pet en enkele andere kleine incidenten, begonnen de verkiezingen rustig. Ook op een paar andere plaatsen werden wat mortieren afgescho ten, maar de stemming werd daar nauwelijks door gehinderd. Ondanks het slechte weer en de daarmee samenhangende beroer de staat van de wegen trokken tussen de anderhalf en twee mil joen mensen per ossenwagen, paard, met' motorfietsen en vrachtwagens of te voet naar de stembureaus, aldus schattingen van de Verenigde Naties. Volgens VN-woordvoerder Eric Fait heeft al ongeveer een derde van het totale aantal kiesgerech tigden, zijn stem op de eerste dag uitgebracht. De mensen maakten in weerwil van de dreigementen van de Ro de Khmer massaal gebruik van de mogelijkheid hun stem uit te brengen. „De mensen willen stemmen en zij willen kiezen en wij zullen onze uiterste best Buddhistische monniken laten hun pasje zien bij het stembu reau. FOTO AP doen hun die kans te geven", aldus Fait. „De lange rijen voor de stembureaus en het enthou siasme van de bevolking onder strepen dat ons vertrouwen in het Cambodjaanse volk gerecht vaardigd is". Er doen 20 partijen mee, die strijden om de 120 zetels voor een grondwetgevende vergade ring. De maoïstische Rode Khmer, die niet meedoet, had opgeroepen tot een boycot en gedreigd met geweld. In de provincie Kompong Cham ten noorden van de hoofdstad, die 18 zetels levert voor de ver gadering, kwamen 200.000 van de 700.000 kiezers gisteren op dagen. Een goede opkomst, al dus een VN-woordvoerder ge zien het weer en het feit dat mogelijk een kwart van de be volking leeft in gebieden die in handen zijn van de Rode Khmer. Ook konden de VN door de toe stand van de wegen niet alle stembureaus openen. Francesco Mascini, internatio naal waarnemer namens de Ne derlandse ontwikkelingsorgani satie Novib, bevestigde de hoge opkomst. Volgens Mascini heeft bij sommige stembureaus op de eerste dag al ruim 50 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. De verkiezingen worden gehou den onder toezicht van de Vere nigde Naties op basis van het vredesplan dat eind 1991 in Pa rijs werd getekend door de drie guerrillabewegingen en het door Vietnam in het zadel geholpen regime in Phnom Penh. De Rode Khmer stapte verleden jaar juni uit het vredesproces omdat er nog Vietnamese troe pen in het land zouden zijn, iets wat door de VN en Hanoi wordt tegengesproken. De organisatie weigerde haar wapens in te leveren en haar strijders de demobiliseren en heeft de afgelopen maanden massamoorden gepleegd op etni sche Vietnamezen. Ook werden aanslagen gepleegd op militairen van de VN. Zaterdag nog vielen er drie do den toen gewapende strijders een trein beschoten en vrijdaga vond laat kwamen twee Chinese VN-militairen om het leven bij een granaataanval. In beide ge vallen behoorden de daders ver moedelijk tot de Rode Khmer. In de grensplaats Poi Pet zorgde een mortierbeschieting gisteren een uur na de opening van het plaatselijke stembureau voor pa niek. Twee granaten sloegen in op 500 meter van het plaatselij ke stembureau, -waarvoor men sen stonden te wachten. Er vielen, twee lichtgewonden en de kiezers stoven uiteen om dek king te zoeken. Nederlandse le den van de Untac overreedden hen terug te komen. Wie er heeft geschoten, was niet duidelijk. Door de houding van de Rode Khmer kan niet in het hele land worden gestemd. Circa 20 pro cent van het land bestaat uit gebieden die in handen zijn van de Khmers. Daar kunnen geen VN-waarnemers komen en wordt ook niet gestemd. In de rest van het land staan 1.430 stembureaus, waar de 4,7 miljoen stemgerechtigden him stem kunnen uitbrengen. De grootste kanshebbers zijn de regeringspartij van Hun Sen en de royalistische Funcinpec, die geleid wordt door prins Noro dom Ranariddh, zoon van prins Norodom Sihanouk. Ranariddh verklaarde dat zijn vader, die zaterdag naar Cambodja terug keerde, bereid is na de vorming van ee nieuwe regering weer staatshoofd te worden. Sarajevo/Den Haag - Het Westerse actieplan voor Bosnië-Hercegovina dat afgelopen weekend werd bereikt en voorziet in vei ligheidszones voor de mos lim-bevolking, is door bijna alle strijdende par tijen afgewezen. Kroaten en moslims in Mostar heb ben gisteren gezamenlijk besloten hun troepen in de kazernes terug te trekken. Het akkoord van Medjugorje, ge sloten tussen de Bosnische Kroa ten en de moslims, die tegenover elkaar staan in het centrale en zuidelijke deel van Bosnië, gaat over een einde aan de vijande lijkheden tussen de twee par tijen. De terugtrekking geschiedt vandaag onder toezicht van de VN. Het 'Actieplan voor Bosnië-Her cegovina' waarover de Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Groot-Britannië en Spanje za terdag overeenstemming bereik ten, voorziet .onder meer in de instelling van beveiligde gebie den voor moslims. De Verenigde Staten zijn bereid de vredestroepen die deze gebie den beveiligen, vanuit de lucht bescherming te bieden tegen aanvallen. Verder moei het vliegverbod dat boven Bosnië geldt voor Servische toestellen, blijven bestaan. De economische sancties die de Veiligheidsraad van de VN tegen Servië en Montenegro heeft uit gevaardigd, moeten met kracht worden afgedwongen door alle leden van de VN. Nederland heeft zich gisteren bereid verklaard een extra logis tieke eenheid van 700 tot 800 militairen naar Bosnië te sturen voor het actieplan. Nederland kan geen gevecht seenheden sturen, omdat dienst plichtigen alleen vrijwillig kun nen worden gestuurd. Pas wan neer de krijgsmacht is gereorga niseerd zal Nederland ook met gevechtseenheden kunnen deel nemen. Behalve de Bosnisch-Servische leider Karadzic, hebben alle kopstukken van de strijdende partijen in ex-Joegoslavië het plan van de hand gewezen. De Bosnische president Alija Izetbe- govic riep de bevolking op met alle beschikbare middelen Bosnië te verdedigen. „We gaan niet langer tijd verspillen aan zinloze onderhandelingen", ver klaarde hij. Ook Klein-Joegoslavië wees het plan officieus af. „Dit plan is geen bijdrage aan de vrede, om dat het weer eenzijdig tegen de Serviërs is gericht en het de zogenaamde vrede met geweld en dreigementen probeert op te leggen," heette het in een com mentaar op de staatsradio. Volgens de radio wordt met dit plan alles wat op vredesgebied in Bosnië is bereikt, tenietge daan. De Serviërs kunnen het niet aannemen, aldus het com mentaar. De Bosnisch-Servische leider Radovan Kardzic daarentegen zal zich schikken in het plan. Karadzic verklaarde dat hij zal toestaan dat troepen van de Ver enigde Naties worden gestatio neerd in de zogeheten 'safe are- Van onze correspondent Terneuzen - De 19-jarige P.O. uit Terneuzen was za terdagmorgen een makkelij ke prooi voor de politie bij een inbraak in een woning in de Terneuzense binnen stad. De jongeman was de wo ning via een niet afgesloten achterdeur binnengedron gen. Hij had het pand door zocht en zich meester ge maakt van waf geld en sie raden. Maar even uitrustend van zijn zoektocht, viel hij in slaap. Toen de bewoonster thuis kwam trof ze de jongen sla pend aan. „Wat moet je hier," beet ze hem toe. O. schrok wakker, maar viel daarna weer in slaap. De vrouw deed de deur op slot en waarschuwde de politie. Die rekende hem in en sloot hem op in het politiebureau. PSV-doelman Hans van Breukelen kijkt sip voor zich uit na zijn flater in de wedstrijd tegen Vitesse die ervoor zorgde dat de Eindhovenaren met 1-0 verloren. Door deze neder laag staat Feijenoord er in de titelstrijd plots beter voor dan PSV, dat op 50 punten bleef staan met nog slechts één wedstrijd te gaan. Feijenoord staat op 49, maar moet nog twee duels afwerken. I ZIE SPORT- DEEL B Het wordt een mooie, zonnige, warme tot zeer warme zomerse dag met een hooguit matige oosten wind. Van onze verslaggevers Breda - Nederland is de afgelopen vier dagen van het hemelvaartweekend bezocht door 1,1 miljoen mensen. Dat zijn er evenveel dan in 1992, maar 200.000 meer dan de verwachting van het Nederlands Bureau voor Toerisme. Directeur mr. J.A.T. Cornelissen van het NBT denkt dat de eerde re prognoses van zijn bureau zijn overtroffen door de komst van meer bezoekers uit de buurlan den België en Duitsland en een groter aantal Nederlandse dag toeristen. Ook het aantal Fran sen lag dit jaar hoger, de belang stelling van Italianen daarente gen was wat minder. Het 'recessie-gevoel' is naar de overtuiging van Cornelissen de bet aan de toegenomen belang stelling vanuit de buurlanden voor Nederland. „Buitenlanders en Nederlanders brengen hun vrije dagen dichter bij huis door. Dat heeft een gunstige uitwer king op het toerisme in en naar Nederland." De Keukenhof deed goede za ken; elke dag werden meer dan 9.000 bezoekers geteld. Efteling, Avonturenpark Hellendoorn, Po nypark Slagharen, Dolfinarium Harderwijk, Noorder Dieren park en Madurodam hadden 'een zeer goed weekend'. Breda met het Jazz-festival en Schevenin- gen met het Sandsculpture Fes tival met twaalf grote zand- bouwwerken bleken eveneens zeer in trek. Zeeland telde ruim 275.000 toe risten, waaronder opvallend veel dagjesmensen. Opvallend was de drukke bezettingsgraad van Zeeuws-Vlaanderen, waar in te genstelling tot voorgaande jaren alles aan de kust 'vol' was. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 (ADVERTENTIES) Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 1S30 uur. De Koopavond blijft onge wijzigd. informeer bij uwj" AH winkel. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 29 mei as. ACM Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra .vij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1