Bonden: Overheidsgeld in KLM i miljoen ds-virus Nieuwe vakbond voor akkerbouw opgericht Bevriezing lonen bespreekbaar als de Staat een miljard investeert Zaken doen met China kwestie van lange adem Baggeraars kampen met een krimpende markt Calumatic: Hoezo, recessie? 'Fiscale zones trekken buitenlandse bedrijven' ECONOMIE ND KORT IMF: Gewicht Derde Wereld flink onderschat I Washington (rtr) - De ge rucht van China en andere I belangrijke ontwikkelings- I landen in de wereldeconomie lis veel groter dan blijkt uit de gebruikelijke berekeningen. ECONOMIE KORT A4 I DE STEM ZATERDAG 22 MEI 1993 A5 moord Hani let proces tegen de drie pacht van de moord op de leehter weigerde gisteren jrij te laten. Eer van de extremistische Tiye, worden verdacht van legaal bezit van wapens en ■nusz Walus, een Poolse d Hani, op 10 april, werd pcht gevraagd. over EG anti-Maastrichtvrienden len in het Hogerhuis, waar ■e van het Verdrag van ^>ken. Zij hopen dat er een gehouden maar daar is Jlagavond in het Lagerhuis nen goedgekeurd, dankzij de afgevaardigden van de Isin op 5 juni ps Jeltsin heeft formeel de jligd om op 5 juni in Mos- leuwe grondwet te komen jeveer 350 vertegenwoordi- de autonome gebieden, het ntschappelijke organisaties, euwe grondwet vaststellen, [an de Russische Federatie [id wijzigingen op Jeltsins In de camorra plerno zijn beschuldigd van Kapolitaanse maffia. De elf ebben in het verleden op l camorristi, voorarresten en beldig verklaard. |5r Pasquale Galasso, lid van gearresteerde camorrabaas honderdduizenden guldens ten. 1 de socialist Carmeleo Conté ptwikkeling) en de christen vezen als de politieke be tond de stad Salerno. Cairo I centrum van de Egyptische |en gevallen. Ongeveer dertig lenauto. De politie vermoedt pnslag zitten. Het afgelopen het leven gekomen als gevolg thtoffers vielen door toedoen veiligheidstroepen. Ie spitst zich toe J communistische parlement is rmingen en privatiseringen die leen crisis door de komende Ie en gas, omdat Rusland de feldmarkt. lanje voorspeld bn de verkiezingscampagne in pe socialisten slechts iets meer belangrijkste oppositiepartij, ie cijfers in de Madridse 'krant veruit de grootste partij en in het parlement, de socialisten van de PSOE de :iezers, de Partido Popular kan ;rtig miljoen stemgerechtigde nieuw parlement kiezen. deel blijft Afrika, waar meer Van onze redactie economie Amsterdam - De vakbonden hebben hun eerste zet in de onderhandelingen over een nieuwe cao bij KLM gedaan: op het bord van de overheid. Als de Staat een miljard gulden extra steekt in de nationa le luchtvaartmaatschappij, willen de bon den volgende week wel praten over loon- offers. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft al lik op stuk gegeven: de Staat voelt niets voor een vermogensinjectie en de KLM-directie heeft er ook niet om gevraagd. Volgende week vrijdag beginnen de cao-onderhan delingen en de week daarop presenteert de KLM- top het jaarverslag. Dat gebeurt tegen het sombere decor van een luchtvaartindustrie die in een bitte re prijzenslag is verwikkeld en voor een groot deel in de verliezen is geraakt. KLM vormt geen uitzondering: de verwachting is dat het boekjaar 1992/1993 is geëindigd met een verlies van tegen de zeshonderd miljoen gulden. En het in april begonnen nieuwe boekjaar zal niet erg veel beter worden, is de prognose. Die verliezen tasten de vermogenspositie van de luchtvaartmaatschappij aan en dat is - gegeven de harde marktomstandigheden - een zorgelijke zaak, vinden de vakbonden. Zodra zij op de zwakke gang van zaken bij KLM werden aangesproken, legden zij de vinger op de zere plek: de verliesgevende deelnemingen. KLM heeft de afgelopen jaren ongeveer een miljard gulden verspeeld aan belangen in de zwaar verlies gevende Amerikaanse luchtvaartonderneming Northwest Airlines en aan de Franse regionale maatschappij Air Littoral. Die laatste deelneming is beëindigd omdat van de gehoopte entree op de Franse markt via Air Littoral niets terecht bleek te komen. Northwest wordt nog steeds beschouwd als een goede strate gische alliantie, die bijvoorbeeld in de (afgebro ken) besprekingen tussen KLM en British Airways een belangrijke troef is geweest. De KLM-directie heeft bij de verliezen op deelne mingen steeds aangetekend dat de samenwerking met deze bedrijven binnen de organisatie ook grote voordelen heeft, die langs een omweg aan wel degelijk aan het resultaat bijdragen. Directievoor zitter Bouw becijferde vorig jaar dat effect op 160 miljoen. De vakbonden hebben een voor de achterban heldere opstelling gekozen: onze leden bi] de Nederlandse moedermaataschappij behoeven niet op te draaien voor de brokken die de directie heeft gemaakt bij Franse of Amerikaanse deelnemingen. KLM heeft enkele jaren geleden gekozen voor een groeistrategie: in 1992/1993 moest het vervoer met eenvijfde toenemen. Deze ambitie doet een groot beroep op het vermogen van de onderneming, zo hebben de vakbonden in een eigen accountantson derzoek laten vaststellen. Op de achtergrond zoemen geruchten dat bij een verdere verslechtering in de luchtvaart nog eens zesduizend KLM-banen op de tocht komen te staan. Berichten dat de luchtvaartmaatschappij vanwege de voorziene overcapaciteit een of meer grote vliegtuigen aan de grond gaat houden, voe den die onrust. Tegelijkertijd zijn de besprekingen tussen KLM, Swissair, Sas en Austrian Airlines in een beslis send stadium geraakt. Als deze vier tot een nauwe vorm van samenwerking - wie weet op den duur een fusie - kunnen komen, ontstaat een nieuwe situatie. Illustratief voor de turbulentie in de luchtvaartin dustrie van het moment zijn de berichten dat American Airlines met een aantal Europese maat schappijen - KLM incluis - in gesprek zou zijn over samenwerking. KLM heeft tegengesproken dat zij daarbij is betrokken. Wat niets uitsluit, want in de huidige luchtvaart wisselen de poten tiële partners elkaar in hoog tempo af. van onze redactie landbouw Langeweg - Op 3 juni wordt in De Flevohof in Biddinghuizen de Nederlandse Akkerbouw Vakbond opgericht. De NAV is een initiatief van akkerbouwer Jaap Korteweg uit Langeweg. De NAV is een poging om de malaise in de akkerbouw te ke ien. In deze agrarische sector gaat het al jaren dusdanig slecht I cat de opbrengsten lager zijn I aan de kosten. Om die situatie [verbeterd te krijgen moet het I EG-akkerbouwbeleid gewijzigd China staat op de tot nu toe gehanteerde ranglijst van econo- [mische machten op de tiende [plaats, maar als recht wordt ge- aan de feitelijke waarde van de produktie komt het land de derde plaats achter de Verenigde Staten en Japan. Dit concludeert het Internatio- 1 Monetaire Fonds (IMF) in een studie over de gevolgen van het omrekenen van verschillen in Koopkracht voor de omvang van iet bruto nationaal produkt van se afzonderlijke landen. [lot nu toe wordt de produktie uitgedrukt in dollars die vanuit Je nationale valuta's zijn omge- skend tegen de officiële wissel- Maar met een dollar in een ontwikkelingsland wat meer worden gekocht san in een rijk land. Daardoor ontstaat een sterk vertekend I beeld van de waarde van de [produktie. be nieuwe methode zorgt voor [spectaculaire veranderingen in se statistische machtsverhoudin- gen Het aandeel van de ontwik kelingslanden in de wereldeco- Mmie stijgt van achttien procent I '°t 34 procent. worden. De zogenoemde 'spil-functie' van tarwe moet worden hersteld. Door EG-maatregelen is de op brengst van graan gedaald onder de kostprijs. Die trend zet zich voort in de produkten waarvan de prijs is afgeleid van de graan prijs. Korteweg: „Het belangrijkste is dat we veel leden krijgen. Er is nu een landelijk netwerk van sympathisanten. Via dat netwerk krijgen we het idee dat het over grote deel van de 12.000 Neder landse akkerbouwers achter on ze plannen staat. We willen ook dat ons initiatief Europees wordt opgepakt. Eind deze maand heb ben we nog een bijeenkomst in de buurt van Parijs met soortge lijke akkerbouw-organisaties uit Denemarken, Duitsland, Frank rijk en België". In eigen land is de NAV al op talrijke fronten actief. Jaap Kor teweg: „We zijn voortdurend in gesprek met de politiek, met consumenten-organisaties, met clubs die zich bezig houden met het milieu en met de Derde We reld. De voorzitters van de ak- kerbouw-commissies van de Ne derlandse landbouworganisa ties hebben zich achter onze op vattingen geschaard. Het is nu echter eerst zaak om een breed draagvlak te hebben, om leden te winnen". Korteweg zegt dat de oprich tingsvergadering zal worden op gesierd met een aantal sprekers 'van hoog niveau'. Maar namen wil hij nog niet noemen. Over hetgeen er na 3 juni gaat gebeuren om het tij te keren voor de akkerbouw is Korteweg nog vaag: „Ons uiterste actie middel is een produktiestop. We zoeken het echter in eerste in stantie langs de weg van het gesprek, We zijn al uitgenodigd op het ministerie van Landbouw en binnenkort praten we ook met VROM. En de georgani seerde landbouw luistert ook f jaar zijn een miljoen mensen is besmet geraakt. Het totale gestegen tot veertien miljoen» ganisatie (WHO). dan acht miljoen mensen besmet zijn Naar schatting 1,75 miljoen va hen hebben aids gekregen. In Latijns Amerika en het Carai- bisch gebied zijn naar schattig 1,5 miljoen mensen met hiv ne smet. Het verdere verloop van a epidemie zal voor een groot de afhangen van het tempo waa mee de besmetting zich ve spreidt over Brazilië, dat meeste seropositieven telt. De WHO zei dat voor het eers ook de islamitische landen v Azië en Noord-Afrika door n virus waren aangeraakt- werden 75.000 besmettingsë vallen geteld. Stijging van druggebruik prostitutie in de voormalige o jetunie en Oost-Europa waarschijnlijk een snelle v spreiding van het aids-virus die landen met zich meebreng voorspelde de WHO. I,." 1^91 was dat al 7,5 procent. f® opzichte van marktprogno- ws uit 1989 zijn de baggeractivi- ieiten in Nederland met vijftien Procent teruggelopen. Dat I schrijft de Vereniging Centrale saggerbedrijf (CB) in haar jong- |«e jaarverslag. ae baggerproduktie in Neder- E?el teru8 van f 490 miljoen 1991 tot f 470 miljoen in het 'gelopen jaar. Op basis van di- »'"se beleidsnota's van de over- r-eid was in 1989 nog een omzet an f 550 miljoen voor 1992 I geraamd. „en teleurstellende ontwikke- II voor de Nederlandse bagge- ■■Mustrie, met name voor de die uitsluitend op de ler]andse markt opereren", njft de CB waarbij 204 be- zijn aangesloten. |t °or^aak van de produktie- I, sundering ligt volgens de jPJ?a,rs vooral bij de over- b Er is volgens de CB sprake een gebrek aan daadkrach- I e'd en voorvarende be- ""-"Orming. „Steeds vaker lei regelgeving en vergunnin- luitwf tot stagnaties in de «voering van werken", aldus |s®tatt™e-r-Sl»ag: 0ok bi^-de pre" Personeelsleden van een geneesmiddelenfabriek uit China krijgen bij Calumatic opleiding in het bedienen van een verpakkingsin stallatie. FOTO MARCEL BEKKEN Dongens bedrijf Calumatic verovert Chinese markt I Sliedrecht (anp) - De baggeraars in Nederland hebben in 1992 [opnieuw te kampen gehad met een krimpende markt. De [omzet in Nederlandse baggerwerken verminderde vorig jaar het vier procent. L"a"e van het jaarverslag 1991 ia-ta l CB al over geringe j gracht van de overheid. snelpunt bij het onderhoud van vaarwegen en havens en bij waterbodemsanering is het ge brek aan bergingslokaties voor verontreinigd specie. Nieuwe lo- katies zouden er in 1996 zijn, maar aanleg daarvan wordt door de maatschappelijke tegenstand nu uitgesteld tot 1998. „Een ge brek aan besluitvaardigheid", aldus het jaarverslag. „Steeds vaker leiden regelgeving en vergunningenbeleid tot stag naties in de uitvoering van de werken". Ook besluitvorming over het onderhoud van vaarwe gen en waterbodemsanering on dervindt volgens de CB onnodige vertraging. „Door geheel Neder land wordt noodzakelijk bagger- werk niet meer uitgevoerd." De internationale activiteiten van de Nederlande baggeraars laten een heel ander beeld zien. Daar was in 1992 sprake van een groei met 25 procent tot f 1,77 miljard. In 1991 nam die pro duktie met ruim tien procent toe. De totale omzet in 1992 van de Nederlandse baggeraars in bin nen- en buitenland bedroeg vo rig jaar f 2,25 miljard. Iets meer dan de helft van deze omzet wordt behaald in Europa. Ter wijl de omzet in Nederland ver der terugliep, was er in de rest van Europa sprake van een stij ging met bijna 25 procent. De markt in Azië is verdubbeld. Datzelfde geldt ook voor 1991. Van onze verslaggever Dongen - Handel drijven met China; bij Calumatic in Don gen, producent van verpak kingsmachines voor de phar- maceutische industrie, weten ze er zo langzamerhand alles van. Het bedrijf is sinds 1985 actief in China. In die acht jaar verkocht Calumatic er 120 machines met een gezamenlijke exportwaarde van 40 miljoen. „Een mooi re sultaat. China is met 1,2 miljard inwoners natuurlijk heel interes sant, maar het heeft ons wel ongelooflijk veel tijd en energie gekost om zo ver te komen", zegt commercieel-directeur P. van der Meulen van Calumatic. Zaken doen met China is voor namelijk een kwestie van einde loos geduld hebben. „Drie, vier jaar praten, onderhandelen en duwen en trekken voor je een order hebt afgesloten, is heel normaal", aldus Van der Meulen. De afgelopen drie weken had het Dongense bedrijf een personeels- delegatie van een geneesmid delenproducent uit Shanghai over de vloer. Om ze te leren werken met een produktielijn die hun werkgever bij Calumatic heeft besteld. „De contacten met dat bedrijf dateerden van eind '85. Dat heeft nu pas geresul teerd in een opdracht", zegt Van der Meulen om aan te geven dat zijn bedrijf over lange adem moet beschikken. Het succes van Calumatic in China is tevens een kwestie ge weest van door schade en schan de wijs worden. Van der Meulen: „Een absolute voorwaarde is dat je goede contacten hebt. Je moet iemand hebben die feilloos op het juiste moment de juiste man weet aan te spreken. Dat kun je niet zelf. Daar heb je een lokale agent voor nodig. Welnu, de man met wie we eerst werkten, had dat niet in zijn vingers. Sinds 1989 hebben we echter een agent, die wel precies de weg weet. Vanaf toen is het ook snel gegaan". In 1990 meldde Van der Meulen trots als een pauw de eerste grote order in China te hebben binnengehaald: een opdracht voor de levering van drie ver- pakkingslijnen met een totale waarde van 5,5 miljoen. Ach teraf bekeken heeft Calumatic aan die order amper een cent verdiend, maar er wel heel veel van geleerd, namelijk dat 'na zorg' van cruciaal belang is. Van der Meulen: „Ik hoorde laatst nog een collega van een Duitse concurrent zeggen dat er in Chi na zoveel machines onder een wit doek staan, een teken dat ze niet worden gebruikt. En dat ze niet worden gebruikt, komt om dat er niet goed mee om kan gaan of omdat ze niet goed zijn afgesteld". Met de eerste machines die Calu matic in China installeerde dreigde het zelfde te gebeuren. Van der Meulen weer: „Ze doen het niet, kregen we te horen. Wat bleek: wij hadden die in stallaties in Dongen keurig net jes afgesteld, maar dan met pot jes en flesjes, zoals die in het westen worden gebruikt. In Chi na wordt ander glas gebruikt, van een mindere kwaliteit. Dat stroopte op onze machines. We zijn er onmiddellijk heen gegaan en hebben de machines ter plek ke opnieuw afgesteld en aange past aan het materiaal dat men daar gebruikt. Net zolang tot het Van onze verslaggever Dongen - Bij Calumatic in Dongen zijn dit jaar al twintig nieuwe mensen aangenomen en de bedoeling is dat er de komende maanden nog zes tot zeven nieuwelingen bijkomen. Daardoor groeit het personeelsbestand van het Dongense bedrijf tot 185. De groei is conform de verwachtingen die commercieel-directeur P. van der Meulen van Calumatic drie jaar geleden uitsprak. Calumatic zou, zo zei Van der Meulen in 1990, in vijf jaar tijd uitgroeien van 120 naar 200 werknemers. „En zoals het nu gaat, halen we die 200 in '95", zegt Van der Meulen zelfverzekerd. Van zoiets als een economische recessie heeft het Dongense bedrijf tot op heden nog niets gemerkt, aldus Van der Meulen. „Integendeel. Het gaat beter dan ooit. Voor dit jaar zit onze orderportefeuille helemaal volgeboekt en we hebben zelfs al een kwart van onze capaciteit voor 1994 volgeboekt. Dat hebben we nog niet eerder meegemaakt". Calumatic, eigendom van de Dongense ondernemer A.J. van Rede, maakt verpakkingsmachines voor de pharmaceutische industrie. Meestal gaat het om complete verpakkingslijnen die tot op de microgram en millimeter nauwkeurig flesjes en potjes met pilletjes, poedertjes en drankjes afvullen. De kwaliteitseisen die er aan worden gesteld, ook op het gebied van de hygiëne, zijn uiterst streng en worden met de dag nog strenger, zegt Van der Meulen en juist op dat gebied gooit Calumatic volgens hem hoge ogen. „We slagen er uitstekend in om onze produkten voortdurend te verbeteren. Daar door zijn we onze voornaamste concurrenten steeds een stapje voor". De omzet van Calumatic, circa veertig miljoen gulden, wordt voornamelijk in het buitenland gerealiseerd. Belangrijkste export markten zijn West-Europa en Noord-Amerika en een klein beetje in het Verre Oosten. De laatste drie jaar opereert Calumatic ook met redelijk succes op de Chinese markt. De moeite die dat heeft gekost, heeft het bedrijf echter wat terughoudend gemaakt om andere, vergelijkbare nieuwe markten in lager ontwikkelde landen aan te boren. In Oost-Europa, waarvan Calumatic een paar jaar geleden nog hoge verwachtingen had, is het Dongense bedrijf mede om die reden nauwelijks actief. Van der Meulen: „Als we er een graantje mee kunnen pikken, zullen we het niet laten, maar liever concentreren we ons toch op uitbreiding van ons marktaandeel in landen waar we al een sterke positie hebben". goed marcheerde". Achteraf hebben die aanloop problemen Calumatic alleen maar voordeel opgeleverd. „Want wat zeggen die Chinezen nu? Met Calumatic kun je zaken doen. Die zijn te vertrouwen. Die laten je niet in de steek als er problemen zijn. Dat heeft ons in China een erg goede naam be zorgd". Van der Meulen, die zelf ook heel regelmatig naar China gaat, heeft de Chinezen leren kennen als kritische, prijsbewuste, maar ook eerlijke kopers. „Je weet wat je aan ze hebt. Ze oriënteren zich heel grondig. Ze kennen precies je sterke en je zwakke punten en ook die van je concurrenten. Ze werken met een soort chequelist van punten waarmee ze leveran ciers met elkaar vergelijken en dat doen ze heel openlijk. Daarin zijn jullie beter, daarin zijn je concurrenten beter, laten ze je dan zien. Een betere sterkte- zwakte-analyse kun je nauwe lijks wensen en zolang je maar meer plussen hebt dan je concur renten is het tevens je beste verkoopargument" Van de handelsmissie van minis ter Andriessen van Economische Zaken om de Chinezen te bewe gen meer Nederlandse goederen te kopen ter compensatie van het niet doorgaan van de levering van duikboten aan Taiwan, heeft Calumatic nog geen enkel profijt gehad, moet Van der Meulen tot zijn teleurstelling zeggen. „We hopen wel dat dat nog komt. Te denken valt dat de minister ons inschakelt bij een ontwikke lingsproject. Per slot van reke ning is China in onze optiek een ontwikkelingsland. Wij zijn ac tief in de gezondheidszorg. Dus zou het helemaal niet zo onlo gisch zijn als wij een steuntje in de rug kregen in de vorm van een exportsubsidie". Andersom zegt Van Der Meulen ook geen nadeel te hebben on dervonden in de tijd dat de om streden levering van duikboten aan Taiwan speelde. „Maar onze relaties waren er wel allemaal van op de hoogte. Ze lieten ons ook wel blijken dat het niet erg netjes zou zijn als Nederland die duikboten aan Taiwan zou leve ren. Maar dat we echt onder druk zijn gezet, nee". Postiljon uit rode cijfers Deventer - Postiljon Beheer heeft ondanks de tegenvallende economische ontwikkelingen en de toegenomen concurrentie in 1992 de winstontwikkeling in positieve zin kunnen ombuigen. Was er in 1991 sprake van een verlies van f 986.000, vorig jaar boekte de hotelgroep dank zij een lichte omzetgroei en een op de omzet afgestemde kostenbeheersing een nettowinst van f 2,3 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag. Door de sluiting van Postiljon Almelo bleef de omzetstijging vorig jaar beperkt tot één procent en kwam op f 76 miljoen. De economische ontwikkelingen in Nederland maken het vol gens de directie bijzonder moeilijk om voorspellingen over 1993 te doen. Alle inspanningen zijn erop gericht om tenminste een winst op het niveau van 1992 te behalen. Optiebeurs verwacht gelijke omzet Amsterdam - De optiebeurs (EOE) in Amsterdam verwacht de omzet dit jaar te kunnen handhaven op het peil van 1992. Vorig jaar daalde die omzet van f 55,6 miljard naar f 55,1 miljard bij een stijging van het aantal verhandelde contracten van 10,5 miljoen naar bijna 10,7 miljoen. De markvooruitzichten voor 1993 zijn in het licht van het onzekere internationale economische herstel en de verminderde groei in Duitsland niet zo gunstig. Een positieve invloed kan uitgaan van een verdere daling van de rente. De positie van de gulden zal waarschijnlijk sterk blijven. De EOE zag de winst vorig jaar teruglopen van f 19,8 miljoen naar f 17,5 miljoen. Winststijging British Gas Londen - De winst voor belasting van British Gas, berekend op basis van historische kostprijs, is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen van 932 miljoen pond tot 965 miljoen pond (f 2,7 miljard). De nettowinst daalde van 658 tot 650 miljoen pond. De omzet van het Britse gasbedrijf ging licht omhoog van 3,58 miljard pond tot 3,61 miljard pond (f 10,1 miljard). Extra bezuinigingen in Italië Milaan - De Italiaanse rege ring heeft gisteren een ak koord bereikt over een aan vullende begroting voor 1993. De mini-begroting voorziet in vermindering van het begro tingstekort met twaalf a der tien biljoen lire (f 14,8 miljard a f 16 miljard) door middel van bezuinigingen en belas tingverhogingen. Dat heeft minister-president Carlo Azeglio Ciampi (foto) bekend gemaakt. Het bedrag bestaat voor onge veer de helft voort uit bezuini gingen. Belastingverhogingen moeten bijna zes biljoen lire (f 7,4 miljard) in het laatje bren gen. Onder meer zal de accijns op benzine worden verhoogd. Volgens Ciampi zal het begrotingstekort door de nieuwe maatre gelen op ongeveer 164 biljoen lire (f 202 miljard) uitkomen. De oorspronkelijke begroting ging uit van een deficit van 150 biljoen lire (f 185 miljard). Die doelstelling zou volgens de premier zonder de maatregelen met 25 biljoen lire (f 30,7 miljard) zijn overschreden. Fiat volledig eigenaar van Maserati Rome - Fiat wordt volledig eigenaar van de sportwagenfabri kant Maserati. De 51 procent van de aandelen die het concern nog niet in bezit had, worden voor 70 miljard lire (f 86 miljoen) overgenomen van de Italiaans-Argentijnse ondernemer Ale jandro de Tomaso. Tot de transactie is besloten omdat De Tomaso wegens zijn slechte gezondheid niet meer in staat was om het bedrijf te besturen. Fiat verwierf eind 1989 een belang van 49 procent in Maserati. De sportwagenfabrikant lijdt flinke verliezen door de slechte verkoop en sloot begin dit jaar een fabriek in Lambrate bij Milaan ten koste van 1.047 arbeidsplaatsen. De produktie is geconcentreerd in Modena. Pioneer ziet winst dalen Tokyo - De winst voor belasting van de Japanse fabrikant van consumentenelektronica Pioneer is in het eind maart afgelopen boekjaar met 51 procent gedaald van 58,7 miljard yen tot 28,45 miljard yen (f 464 miljoen). Het resultaat van Pioneer werd gedrukt door een voorziening van 4,9 miljard yen (f 80 miljoen) voor een verlies op de investering in de in financiële problemen verkerende Amerikaanse filmmaatschappij Carolco. De omzet verminderde met vier procent van 613 miljard yen tot 590 miljard yen (f 9,6 miljard). De winst voor belasting van een ander Japanse bedrijf, Ninten do (computerspelletjes) is in het eind maart afgelopen boekjaar met bijna drie procent gestegen Stichting van de Arbeid op Curasao Willemstad - Curasao heeft sinds gisteren zijn eigen Stichting van de Arbeid. Het doel van de stichting die in Willemstad werd opgericht, is het bevorderen van het overleg tussen werkgevers en werknemers. De oprichters hopen dat door het georgani seerde overleg de steeds weer oplaaiende tegenstellingen tussen beide partijen tot het verleden gaan behoren. Die tegenstellin gen resulteerden regelmatig in stakingen en werden nogal eens voor de rechter uitgevochten. Den Haag - Nederland kan meer buitenlandse bedrijven aantrekken als het fiscale voordelen in bepaalde regio's (fiscale zones) biedt. Ons land staat trouwens zonder zulke voordelen al goed aangeschre ven bij buitenlandse investeerders; subsidies en fiscale voordelen beïnvloeden investeringsbeslissingen maar ten dele. Dat schrijft de Groningse hoogleraar regionale economie J. Ooster haven in het economenblad ESB dat gisteren is verschenen. Fiscale zones hebben hun maximale rendement in Zuid- en West-Ne derland, gebieden die al jaren het meest succesvol zijn in het aantrekken van buitenlandse investeringen. Kennelijk zijn de 'overi ge plaatsen onvoldoende aantrekkelijk voor buitenlandse onderne mingen, concludeert Oosterhaven. Hij kijkt dan ook naar het noorden van het land, waar de komst van bedrijven de werkloosheid kan verminderen. Fiscale faciliteiten in dergelijke gebieden sporen bovendien met het Europese regionale beleid en geven dan ook geen problemen met Brussel. Oosterhaven meent dat een dergelijke aanpak ook de regeringsfrac ties moet aanspreken, die zich zorgen maken over het steeds mobieler worden van investeringen en over de werkloosheid. Hij oppert als idee om buitenlandse bedrijven die werk scheppen minder winstbelasting te laten betalen in een groot deel van Noord-Neder land. Hij verwacht, gezien uitspraken van de staatssecretaris van financie- en in de fiscale vestigingsnota, eerder een proef met één of twee kleine F-zones in de Eemshaven en Harlingen. „Zo worden immers nieuwe vestigingen gestimuleerd bij een minimale kans op verlies aan belastinginkomsten." Oosterhaven pleit voor fiscaal vrije af schrijvingen. Die leiden tot uitstel van belastingbetaling, terwijl een loonkostenfaciliteit tot een lagere belastingopbrengst leidt. Bovendien trekt zo'n faciliteit kapitaalintensieve bedrijvigheid aan en wordt de kans op spoedig vertrek verminderd.

de Stem | 1993 | | pagina 5