de Stem PUBERTEIT Als alles plots anders wordt orkers m/v De wereld volgens Pepijn Peeters Koppigheid hield The Hooters gaande )(U®A De Vierkante Decimeter n 01155-62710 0 (12) I won't let you down - 2 0 (12) No limit - 2 Unlimited 0 (13) Oh Carolina - Shaggy 0 (24) Show me love - Robin S 0 (27) Megamix - Luv 0 (I can't help) Falling in love with you - UB 40 0 (15) Open sesame - Leila K. 0 Two princes - Spin Doctors A 7 (9) Looking Through Patient Eyes - P.M. Dawn «1 de seiektie betrokken. De rbL liging van vrouwen en leden van en uit deze prioriteitsgroepen m Prins Hendrikweg 10 zaterdag 22me11993 deelD tronica van morgen., nd in Vlissingen worden ter enkele jesloten voor een jaar, daarna, bij andkoming van de Westerschelde truiningen. zoals schoonmaak- en konserve ,eewerkend voorman. nger dan 20 meter; enwateren of Groot Vaarbewijs II, beveling. IKA of gelijkwaardig, kunnen na ge- isofficier. ing, leeftijd en ervaring in per maand of per maand. s dienst toegekend. 1993 ingediend te zijn onder vermei FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP n 'De wereld vol- gens worden aan de hand van een vragenlijst w jongeren gepor- tretteerd en wordt naar hun kijk op de we reld geïnformeerd. Vandaag: Pepijn Peeters Leéftijd: 19 jaar Woonplaats: Rucphen Voornaamste bezigheid: Slapen Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „Dat was, helaas, om mijn eind examen." Steeds minder mensen vinden dat werk centraal moet staan in hun leven. Hoe is dat bij jou? „Ik denk dat werken veel vol doening geeft en ik wil later graag een baan hebben. Maar ik kan me voorstellen dat je wer ken minder leuk vindt als je geen interessant werk hebt. Het ligt aan het onderwijs, je pro beert allemaal een zo hoog mo gelijke opleiding te volgen, om dat je daarmee gewaardeerde banen kunt krijgen. Op be roepsonderwijs wordt neergeke ken. Als banen als monteur en loodgieter beter betaald wor den, worden ze ook meer ge waardeerd." Wat interesseert je absoluut niet? „School, maar ik moet er wel iets aan doen, want ik wil slagen en rechten gaan studeren in Nij megen." Wat interesseert je wel? „De staatsloterij. Ik ga over vijf minuten een lot kopen." Wie moet er aan de schandpaal? „Johan, meer hoef ik niet te zeggen." In welk land zou je nooit willen wonen? „Eigenlijk niet in Nederland, om de mentaliteit van de men sen, die is wat terughoudend, en om het weer. Duitsland ook niet. Ik vind Duitsters agressief. Onlangs was ik in Duitsland en toen merkte ik het weer. België lijkt me wel wat, mooie meisjes en een gunstig belasting kli maat." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „Sharon Stone uit Basic In stincts, die zag er wel aardig uit." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Ik denk dat ik het op zou drinken." Welke film/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „De nieuwe cd van Janet Jackson, die is rusitger dan de vorige. Van de films vond ik 'The last boyscout' en 'Lethal weapon 3' de moeite waard." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Wil je je rijbewijs halen?" K e vierkante deci- meter van deze I' week is gevuld door Leon Lau- rijssen uit Don- gen. Leon krijgt zo spoedig moge lijk een cd thuisgesfuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. k word er wel eens mismoedig van dat ik, wat ik voel, niet zeggen kan." if Een citaat van Bart, 17 jaar. Hij is een van de meer dan driehon derd jongeren die reageerden op een oproep in het scholierenblad 'Pauze' om mee te doen aan een enquete over de puberteit. Een vraag van de sociologe Anjo Ge luk en de kinderpsychologe Len ny Duijvelaar. Het resultaat was een enorme stapel openhartige reacties, een kijkje in het leven van jongeren waar onzekerheid troef is. Onze kerheid en onbegrip op de ont dekkingsreis naar volwassenheid. Anja Geluk en Lenny Duijvelaar hebben er een boek van samen gesteld: 'Alles wordt anders', met citaten uit de brieven waarin jongeren over de meest intieme dingen uit hun leven vertellen, zich bloot geven. Over verliefd heid, vrienden, ouders, school, seks, zelfmoord, echtscheiding, zwanger zijn, tongzoenen, maagd zijn, ongesteldheid, jeugdpuk- kels, roken, huilbuien, geld. Met telkens bij elk hoofdstukje een antwoord, een wegwijzer hoe er mee om te gaan. Want, zo blijkt, op veel stille slaapkamertjes schreeuwen de jongeren om aan dacht, om antwoorden op dingen die in hun hoofd, hun lichaam en leven gebeuren. De puberteit. Tot en met de basisschool ging het goed, had den ze alles onder controle. „Maar die zekerheid moeten ze los laten als ze naar de middelba re school gaan. Dan ben je de kleinste en dat laten de anderen op de school goed merken," al dus Lenny Duijvelaar. „En ook van binnen gebeurt er van alles, stomen de hormonen op. Het lijf begint te veranderen. Borsten groeien, en hij krijgt zijn eerste baardgroei. Vragen duiken op: waar ben ik, waar sta ik Jonge ren voelen zich onzeker, sluiten ze zich af, durven ze zich niet bloot te geven." Gelukkig gaven de 300 middel bare scholieren zich wel bloot. Tweekantige beestjes, noemt Lenny Duijvelaar ze: dan zijn ze vrolijk, dan weer verdrietig. „Schrijf het van je af, zeg ik dan. Blijf niet met je negatieve ge dachten zitten. Huil, dan ben het het kwijt." Want ook zij is geschrokken van de zelfmoordgedachten die veel jongeren met zich meedragen als ze niet met hun verdriet en hun onzekerheid om kunnen gaan. „Minstens iedereen denkt over zelfmoord, allemaal kennen ze wel iemand die zelfmoord ge pleegd heeft en een aantal jonge- De puberteit: een periode, waarin onzekerheid troef is. ren weet precies hoe ze het zul len gaan doen. „Ik wilde me voor een auto gooien toen mijn vriend om kwam bij een ongeluk," Miranda 14 jaar. Lenny Duijvelaar: „Veel ouders hebben niet in de gaten wat er zich bij hun kinderen afspeeld. Ze zijn te veel met zichzelf bezig. Als de kinderen naar de middel bare school gaan, denken ze dat ze groot genoeg zijn. 'Die heb ben ons niet meer nodig'. Zo komt er weer ruimte voor hun eigen loopbaan. Maar dat is niet zo. Op de kamertjes boven is veel meer aan de hand dan je denkt: als de cijfers slecht zijn, of als ze verliefd zijn. Vaak wijzen ze hulp af. Maar ik zeg tegen die ouders: ga door. Maak de sleutel van die kamer kwijt. Al vragen ze er niet om, juist nu hebben ze hulp hard nodig. Breng ze des noods weer gewoon naar bed zoals vroeger." De 300 zeer openhartige brieven geven een boeiend beeld van wat jongeren in hun puberteit bezig houdt. Volwassenen krijgen weer het gevoel terug dat ze dat ze misschien al lang vergeten zijn waardoor ze de taal van hun kinderen soms moeilijk begrij pen. Voor de jongeren vertellen de citaten het verhaal dat ze niet alléén op hun kamertje zitten, dat ze niet alléén puistjesproble men hebben, dat ze niet alléén teleurgesteld zijn als ze voor het eerst met iemand naar bed gaan, dat ze niet alléén pech hebben in de liefde. Alles hoort bij de stap pen naar volwassenheid. FOTO DO VISSER Jongens zijn nog steeds van die sukkels als het om de eerste keer gaat. Nog steeds hebben zij van die stoere verhalen, maar als het er op aan komt moet zij het doen. Aan de andere kant zijn de jongeren van nu niet die losbol len die je zou verwachten. Ze zijn zeer serieus, ze zijn bezorgd om hun lijf, zuinig op hun lijf. Voor drugs kijken ze wel uit. Ze weten hoe ver ze kunnen gaan. Roken: nee, want daar krijg je kanker van. Drank? Nee, hoor want ze zien hun vader die teveel drinkt. Je denkt als ouders: nu zijn ze volwassen. Maar na meer dan 300 brieven zeg ik: nee hoor. Echt niet." Alles wordt anders Bert Bakker 34,90 Door Marjolein Rotsteeg e carrière van The Hooters kent een grillig verloop van M ups en downs. Via het independent- album 'Amore' belandden ze bij een grote pla tenmaatschappij. De tweede Hooters-cd, 'Nervous Night', werd in Amerika Platina. Op 13 juli 1985 openden The Hooters Live Aid in hun home town Philadelphia. 'Satellite' van de cd 'One way home' haalde in '88 hier de top 20. Vervolgens bleven ze wereldberoemd in Scandinavië. En herinnert ie mand zich hun bijdrage aan het concert 'The Wall'? Het tij lijkt nu echter gekeerd. De single '25 Hours a day' van hun vijfde studio-cd 'Out Of Bo dy' is al een hit en nu is de beurt aan 'Boys will be boys', een duet met Cyndi Lauper. Als vanouds gebruiken The Hooters een breed scala aan in strumenten. Deel van hun han delsmerk. Net als uiteenlopende muzikale invloeden en leuk ge vonden woordspellingen (The re's nothing I'd rather do than doing nothing with you uit 'Drif- tin away'). Voor 'Out of body' werden som mige banden verbroken, waaron der die met hun platenmaat schappij en vaste producer. An dere werden juist aangehaald of hernieuwd, zoals die met Cyndi Lauper. Zij is onmiskenbaar van de partij op 'Private emotion' en het onvolprezen 'Boys will be The Hooters: Dit keer zal het succes beslist zoeter smaken. boys'. Op hun beurt spelen en schrijven The Hooters mee op haar nog te verschijnen cd. T raditiegetrouw telt 'Out of body' ook één nummer met bijbelse beeldspraak, 'Shadow of Jesus'. „Die beeldspraak gebruiken we meestal niet als verwijzing naar geloofszaken," aldus songschrij- ver/mulit-instrumentalist/zanger Eric Bazilian. „Zo was het num mer 'All you zombies' (van 'Ner vous night' MR) een fabel. Mo- zes en Noach waren personen in een verhaal. En 'Shadow of Je sus' is pure beeldspraak voor relaties tussen mensen: de be reidheid de lasten voor een an der te dragen." Heeft de cd-titel 'Out of body' nog een diepere betekenis? „Soms heb je het gevoel dat een andere kracht bezit van je neemt, waardoor je boven jezelf uitstijgt," aldus songschrijver/ toetsenist/zanger Rob Hyman. „Als dat tijdens het schrijven overkomt, weet je dat je op een goed spoor zit." Bazilian en Hyman zijn de eer sten om te bekennen dat hun vorige cd 'Zig Zag' geen beste beurt was. Aansluitend belandde de band op een dieptepunt. Wat heeft ze gaande gehouden? „Pure koppigheid," bekent Hy man, mede-componist van de Cyndi Lauper-classic 'Time after time'. Bazilian geeft uitleg. „Tij dens ons vorige bezoek aan Ne derland, hebben we met de hele band op het Amsterdamse Leid- seplein een bespreking gehouden over de toekomst. We hebben toen besloten koste wat het kost door te gaan. Daarvoor was het belangrijk om veel dingen los te laten, ook tijdelijk de band. We hebben ieder voor zich een aan tal dingen ondernomen." Hyman en Bazilian werkten mee aan cd's van Sophie B. Hawkins en Taj Mahal, terwijl Bazilian ook op de nieuwe van Johnny Clegg te horen is. „Al die uitstapjes waren verfris send," vertelt Bazilian. „Je bent gauw geneigd met oogkleppen op te gaan lopen. Dat hebben we ook zeven jaar lang gedaan. Van album naar tour naar volgend album. Dit keer hebben we ruim de tijd genomen om afstand te nemen." „We wisten dat die periode een zeker risico inhield. Een reis door onbekend terrein is altijd beangstigend. Toch blijken die dingen meestal goed uit te pak ken als de rook eenmaal op trekt," vult Hyman aan. Het staat als een paal boven water dat ze bewuster genieten van hun tweede succesronde. „Ten tijde van 'Nervous Night' gingen we er vanuit dat succes vanzelfsprekend was," aldus Heyman. „Maar soms loopt het anders. Achteraf dacht ik: 'Shit, ik had er toen meer van moeten genieten'." 0 (1) What is love - Haddaway 0 (5) Tribal dance - 2 Unlimited 0 (3) Informer - Snow Q (4) All that she wants - Ace of base (3) Mr. Blue - René Klijn 0 (6) Somebody to love - George Michael Queen A (9) Power of American natives - Dance 2 trance (11) In these arms-Bon Jovi 0 (8) Give it up - The Good Men (7) She goes nana - The Radios 0 (10) Send me an angel-CB Milton 0 (12) That's the way love goes - Janet Jackson 0 (16) Wanna get your love - Jenny Bee 0 (21) Ome Jan - Willeke Alberti 0 (19) Cats in the cradle - Ugly Kid Joe Boys 0 (14) Bed of roses - Bon Jovi 0 (22) Young at heart - The Blue Bells 0 (31) Cose della vita-Eros Ramazzotti 0 (2 5I have nothing - Whitney Houston 0 (33) Ca plane pour moi - Leila K 0 (26) Ajax is okay - Ajax-selectie Civil war - Guns 'n' Roses Ecores - Dire Straits 0 (17) Sing hallelujah!-Dr. Alban Don't walk - Jade 0 (36) Give it up - Cut 'n Move 0 (35) U got to know - Capella (3 7Vrede - Ruth Jacott 0 (29) Body and soul - Thelonious Monster Rowwen Hèze - Rowwen Hèze 0 (23) Don't tear me up - Mick Jagger 0 (28) My number one - BZN Stichting De Nederlandse Top 40 0 1 (1) That's the Way Love Goes - Janet Jackson 0 2 (2) Freak Me - Silk A 3 (7) Knockin' Da Boots - H-Town 0 4 (3) Love Is - Vanessa Williams and Brian McKnight A 5 (6) Nuthin' but a G Thang - Dr. Dre 0 6 (8) I'm So Into You -SWV 0 8 (12) Weak-SWV 0 9 (5) I Have Nothing - Whitney Houston <D 10 (4) Informer - Snow Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 29