L, 1IDER OND H H GQ H t&Ê, De Zaïrese nakomelingen van de heer G. De verre oorlog van Tadjikistan VOORLICHTING: Bij nacht en ontij gaan ze op pad. De sociale rechercheurs van de gemeente Breda hebben er heel wat voor over om uitkeringsfraudeurs in de kraag te pakken. „Het geeft voldoening als je iemand, die doelbewust de kluit belazert, kunt aanhouden. Eén stopgezette uitkering scheelt de samenleving al minstens 20.000 gulden per jaar." Vorig jaar tilde het team in het stadsgewest Breda een uitkeringsfraude van 3,2 miljoen gulden boven tafel. In het eerste kwartaal van dit jaar al ruim een miljoen. „In sommige wijken druipt de fraude eraf." Op pad met twee sociale rechercheurs. Op zoek naar een zwartwerker met uitkering. De kerken contra de armoede Het heimwee van Ambon EN AAN DE PTH - OF DEELTIJD) EN VAN VANDAAG..» TEN VAN MORGEN INFORMATIE: Tel 010-4360799 J. de Jonghweg 4 Rotterdam De sociale rechercheurs gaan bij nacht en ontij op zoek naar zwartwerkers 'We doen van tevoren ons huiswerk. We houden niet op de gok mensen aan' weekend M It van betontegels en Kbestrating. fale procesgang in het i aan het beheren van de puktiemogelijkheden. ZATERDAG 22 MEI 1993 DEEL E teau bciteiten jteit succesvolle onderne- verdere doorgroei, orwaarden. riaan Zoontjens Beton B.V., aA 0oe A<[& Door Riet Pijnappels '„Posten en volgen doen we zo kort moge lijk. Anders loopt het in de gaten. FOTO DE STEM IJOHAN VAN GURP ZIE WEEKEND 2 tndheidszorg letenstraat 42, BREDA, SCHOOL IBRABANT \Rott erdam ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 Eindredactie: Wim van Leest Vormgeving: Ad van Hest IN: TCHNIEK ECHNIEK 'KUNDE IEK 4IEK DMA VLISSiNGEN: Dinsdag 25 mei 19.00-21.00 uur {Gebouw sen of technici die niet direct ijn tof deze vorm van Hoger onderwijs bestaat een^ ende Lerarenopleiding vond uren van één jaar! EDAGOGISCH ECHNISCHE HOGESCHOOL EDERLAND S Mi "et gedoofde lichten 'staan de auto's van de sociale recher cheurs aan de kant van de straat. Zo on- opvallend mogelijk tussen andere auto's geparkeerd. In het vizier de woning van een ver moedelijke zwartwerker. De tip kwam van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De man, die een RWW-uitkering krijgt van de ge meente Breda, was in werkplunje gesignaleerd op een bouwplaats. Het is halfzes 's ochtends. Het is nog zo stil en donker dat iedere beweging in de straat opvalt. Henk Gommers, hoofd van het bureau Regionaal Instituut Bijzonder On derzoek (RIBO), kortweg de sociale recherche, zakt een beetje weg in zijn stoel. Met een neutraal gezicht kijkt hij een enkele matineuze voorbijganger die nieuwsgierig een blik in de auto werpt, aan. Alsof het de gewoonste zaak van de we reld is dat hij hier in alle vroegte met een vrouw in een auto zit. Bij een overbuurman gaat de voor deur open, een grote, zwarte hond trekt, hijgend aan een strakgespan nen riem, zijn baasje het huis uit. De man ziet ons, maar loopt met een door, meegesleurd door zijn viervoeter. Gommers pakt de mobilofoon: „Jan, de overbuurman heeft ons gezien. Daar moeten we de volgen de keer rekening mee houden." Er komt onmiddellijk antwoord. Col lega Huijbrechts is waakzaam. „Oké, Henk." Het heimelijk volgen van een zwartwerker naar de werkplek is meestal het begin van een spoor. Gommers: „Posten en volgen doen we zo kort mogelijk. Anders loopt het in de gaten." Daarna wordt de bewijslast vergaard, via ooggetui gen, onderaannemers, uitvoerders en inbeslaggenomen administratie. Totdat het net zich langzaam maar zeker rond de fraudeur samentrekt. Het grootste probleem is aan te tonen hoe lang iemand al zwart werkt. En waar en met wie. Bouw projecten wisselen snel, een zwarte ploeg bouwvakkers werkt soms maar een paar dagen op een plaats. Huijbrechts vertelt later, tijdens een koffiepauze.' „We doen van te voren ons huiswerk. We gaan niet op de gok mensen aanhouden. De verdachte horen we pas als laatste, meestal hebben we dan zoveel be wijzen dat een bekentenis er niet meer toe doet." In een televisie-interview zei staatssecretaris Elske ter Veld on langs 'kotsmisselijk' te worden van uitkeringsfraude en noemde het 'diefstal van de werkenden'. Henk Gommers fronst zijn wenk brauwen. Hij vindt het tijd worden dat de politiek eens kritisch kijkt naar de besteding van het gemeen schappelijk geld. Te lang hebben ze om de hete brij heengedraaid. Nu pas, nu Ter Veld genoodzaakt wordt om miljoenen te bezuinigen op de sociale zekerheid, wil ze de bijstandsfraude aan pakken. „De sociale recherche is tegen de ver drukking in gegroeid," zegt hij, verongelijkt. Zijn ogen blijven on dertussen gericht op de weg. Toen hij in 1978 met slechts één collega het RIBO oprichtte (inmiddels uit gegroeid tot tien rechercheurs), wilde de politie)? niet weten van frauderende uitkeringsgerechtig den. „Tandenborstels tellen, dat was een politieke kreet. In Den Haag waren ze bang voor een in breuk op de privacy, een heksen jacht..." Hij onderbreekt zijn verhaal. Uit een gara ge komt plotseling een blauwe Mercedes met een aanhangwagen vol bouwmateriaal gere den. Het is tien voor halfzeven. „Daar is-ie!" Zijn stem schiet uit. Hij grijpt de mobilofoon: „Jan, hij komt eraan." Huijbregts klinkt rustig. „Okee, als het goed is, gaat hij direct zijn maten ophalen." Gommers start de motor en rijdt langzaam, op een afstand van een paar honderd meter, achter de Mercedes. Een beetje geschrokken: „Zou 'k hem bijna nog kwijtra ken." De achtervolging begint. Nietsver moedend rijdt de bouwvakker op zijn gemak door de binnenstad van Breda, de aanhangwagen hobbelt over de straatkeien. De recher cheurs spelen haasje over. „Ik sla hier even af." „Oké, ik neem 't over." Gommers: „Zo lijkt het minder verdacht. Met al die stoplichten is het moeilijk volgen in de stad. Als hij ons in de gaten krijgt, haken we af._ Anders maken we het hele on derzoek kapot." In een rustig tempo voert de tocht door de Bredase binnenstad. Het wordt lichter, het verkeer komt langzaam op gang. Het rode schijn sel van tientallen identieke achter lichten werkt verwarrend. Gom mers is uiterst geconcentreerd, zijn ogen constant gericht op de twee lichtjes van de aanhangwagen, maar het valt tegen om 'zichtcon- tact' met de Mercedes te houden en tegelijkertijd niet te veel op te vallen. „Het zal niet de eerste keer zijn dat we een verkeerde auto volgen. Vooral in het donker. Het vervelende is dat je het pas in de gaten krijgt als het te laat is. Het is ideaal als een auto een kapot ach terlicht heeft. Dan heb je een dui delijk herkenningspunt." De man gaat richting Hoge Vught. „Vaak kun je aan het rijgedrag zien of ze ons gezien hebben," legt Gommers onderwijl uit. „Dan gaan ze rondjes rijden, stoppen ze op de vluchtstrook, of rijden langzaam en dan weer hard. Maar het gebeurt zelden dat ze omdraaien en naar huis gaan. Geld is een sterke drijf veer." Na vele malen links en rechts te zijn afgeslagen, stopt de Mercedes in de Hoge Vught. Een andere man komt uit een van de huizen en stapt in. Plotseling lijken de bouwvak kers haast te krijgen. In een rap tempo verlaten ze de wirwar van straten en schieten de snelweg op. Even is er verwarring. Welke afslag hebben ze genomen „Doorrijden Anders raken we ze kwijtGom mers geeft plankgas, terwijl het stoplicht net van oranje op rood springt. Hij vloekt binnensmonds, hij wil geen indianenverhalen over wilde achtervolgingen in de krant, moppert hij. „Geen enkele zaak is een ongeluk waard." De mobilo foon kraakt: „Afstand houden, Henk, daar is-ie weer." De aan hanger komt weer in het zicht. De snelweg gaat richting Den Haag. Gommers mindert gas. Zichtbaar opgelucht. „Volgen moet je altijd met minstens twee auto's doen. In je eentje was je hem nu al kwijt geweest." Het gesprek komt regelmatig terug op het verzamelen van bewijslast. Ze bijten er vaak hun tanden op stuk, de sociale rechercheurs. „De mensen denken dat het simpel is om iemand aan te houden. 'Hij staat daar ieder weekend achter de bar. je kan hem zo pakken,' roepen ze." Huijbregt zucht eens diep. De praktijk is anders. Bewijs maar eens dat het gaat om een duurzame arbeidsrelatie. Bewijs maar eens dat twee mensen een gezamenlijke Door Riet Pijnappels Vorige week maakte de socia le recherche een fraudezaak bekend van ruim een kwart miljoen gulden door een Ne derlandse familie uit Zaire. Het verhaal voert terug naar het begin van deze eeuw. Een man uit Enschede, de heer G., emigreerde toen naar het toenmalige Belgisch Kongo. Hij trouwde met een Afri kaanse vrouw en werd gezegend met een rijke kinderschaar, die allemaal, volgens de wet, de Neder landse nationaliteit kregen. Op 'gronden die hier niet controleer baar' zijn, volgens een rapport van de sociale recherche, verstrekte de Nederlandse ambassade in Kinsha sa veel paspoorten. Niet alleen aan de kinderen van G., maar ook aan talrijke kleinkinderen. Zo'n driehonderd tot vierhonderd nakomelingen vertrokken, sommi gen met valse paspoorten, in de loop der jaren naar Nederland. Geen van hen spreekt een woord Nederlands. Een van de zonen van G. streek neer in Breda. De man, inmiddels 60 jaar oud, heeft zes vrouwen en 33 kinderen. Vorig jaar signaleerde het ministerie van so ciale zaken dat veel leden van de familie G., die op enkele adressen in Breda waren ingeschreven, moeilijk bereikbaar waren. Ze le verden hun inkomstenformulieren te laat in en het vermoeden rees dat ze gebruik maakten van eikaars legitimatiebewijzen. Dat bracht de zaak aan het rollen. De sociale recherche werd gewaarschuwd. Uit een snel onderzoek bleek dat de familie G. zeer goed geschoold was in het oplichten van de gemeente. Op drie van de vijf adressen ston den zoveel personen ingeschreven dat dat gezien de grootte van de woonruimte onmogelijk was. Op deze adressen ontvingen de nako melingen van G. een onterechte bijstandsuitkering. Inmiddels wer den ze ook verdacht van handel in drugs en valse paspoorten. De familie, een goed georgani seerde organisatie, reageerde vlie gensvlug. Halsoverkop vluchtten een aantal leden naar België. Eind juli werden twaalf uitkeringenn stopgezet. Tegen vijf personen werd proces-verbaal opgemaakt wegens fraude. Van de anderen bleef de verblijfplaats onbekend. Andere criminele activiteiten kon den niet bewezen worden. De so ciale recherche kon aantonen dat de familie G. de gemeente Breda had opgelicht voor ruim een kwart miljoen. Het vermoeden bestaat echter dat het totale bedrag veel groter is. huishouding voeren. „Weet je wel hoe moeilijk het is om in een volks buurt te posten Je loopt daar onmiddelijk in de gaten.") En be wijs maar eens dat een bijstand moeder thuis bijverdient met pros titutie. Gommerts: „Je kan toch moeilijk vragen: mevrouw, ontvangt u man nen voor geld Niettemin, als er reden is tot argwaan, worden nauwlettend de advertenties in de gaten gehouden. „Als een vrouw iedere week in het Stadsblad ad verteert, weten wij genoeg." Een zaak van verzwegen in komsten via prostitutie heeft bovendien de compli cerende factor dat er altijd twee rechercheurs mee bezig moe ten zijn. „De kans op wilde be schuldigingen, dat je misbruik maakt van haar vak, is groot. En daarmee haal je jezelf een hoop ellende mee op de hals." Bij een onderzoek naar een gezamenlijke huishouding, waarbij de man meestal werkt en de vrouw een uitkering heeft, moet de sociale recherche eerst vaststellen dat de man 's ochtends uit de woning komt en 's avonds, na het werk, weer naar hetzelfde huis gaat. Dat betekent regelmatig een uurtje pos ten. En ook 's nachts eens kijken of de auto weer voor de deur staat. „We gaan niet van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat voor de deur liggen. Daar beginnen we niet aan. Bovendien bewijs je dan al leen nog maar het verblijf. En zoals je weet," hij lacht even, „lichame lijke verstrengeling mag wél, maar financiële verstrengeling niet." De rechercheur gaat vervolgens in formeren bij alle mogelijke instan ties, ziekenfondsen, rijksdienst voor het wegverkeer, kamer van koophandel, bevolkingsregister, kadaster, verzekeringen, hypothee- kregister. Zelfs bij scholen. Huij bregts kent de Idappen van de zweep: „Als zij bij hem intrekt, zie je vaak dat de kinderen naar een nieuwe school in de buurt gaan." Gommers: „Zestig procent van de onderzoeken naar gezamenlijke huishoudingen ronden we met suc ces af." Jaarlijks komen ruim vijfhonderd tips binnen bij de Sociale Dienst. Meestal anoniem, soms 'met namen die nergens op slaan'. Iedere tip wordt in behandeling genomen en getoetst aan de betrokken cliënt. Zo'n 250 tips komen daarvan bij de sociale recherche voor een nader onderzoek. „Er wordt veel geklikt uit jaloezie, haat en nijd," weet het hoofd van de sociale recherche, „maar dat zegt niets over de waarde van de tip. Die kan net zo goed zijn als een tip van een oprecht iemand die het belazeren van de belastingbetaler principieel onjuist vindt." „Als je dag in dag uit voor een minimumloon in de fabriek werkt en je ziet dat je werkeloze buurman veel rondjes weggeeft in een café, een dikke BMW rijdt, twee keer per jaar op vakantie gaat, en nieuwe mountainbikes koopt voor zijn kin deren, dan steekt dat enorm. Dat zet kwaad bloed. Vergeet niet dat de meeste tips komen van familie leden, buren en vrienden, nou ja vriénden," grijnst Huijbregts. „Soms gaan mensen heel ver. We hebben wel eens tips gehad com pleet met foto's. Of een telefoontje: 'Ik ben er zelf achteraan gegaan, hij werkt daar en daar.' Die men sen hebben duidelijk persoonlijke rancune." VERVOLG WEEKEND - E2 Over bijstandsfraude zijn nog geen objectieve cijfers bekend. Een ambtelijke werkgroep schatte in het begin van dit jaar de fraude met alle sociale uitkeringen samen op vijf mil jard gulden per jaar. Er is momenteel een onderzoek naar de omvang van de bij standsfraude gaande van het ministerie 'van Sociale Zaken, onder leiding van prof. dr. A. van der Zwan. De resultaten moeten in oktober van dit jaar bekend zijn. Van der Zwan onderzoekt ook wat de over heid kan doen om het mis bruik van de bijstand terug te dringen. Sinds maart gelden nieuwe richtlijnen voor uitkerings fraude. Als de fraude meer is dan 12.000 gulden zal de ver dachte strafrechtelijk worden vervolgd. Er kan een gevange nisstraf worden geëist. Bij een fraude vanaf 6000 gulden wordt bekeken of de zaak strafrechtelijk wordt afge daan. In het arrondissement Breda wordt de verdachte al bij een fraude van 6000 gul- .den vervolgd. Als de fraude minder be draagt dan 6000 gulden, wordt de uitkering stopgezet of gekort. Het ten onrechte uitgekeerde bedrag wordt te- niggevorderd.

de Stem | 1993 | | pagina 15