Blussen moet milieubewuster' \v\: Feesten in dorpshuizen mag als er geen concurrentie horeca is i x „xxflE8< Optochtspektakel Biervliet druk bezocht Slufter Neeltje Jans nu verboden gebied iUBARU Brandweerlieden uit heel Nederland buigen zich in Ylissingen over milieuzorg Berententoonstelling in [zorgcentrum De Burght Logistiek Park Zandvliet twistappel in grensstreek ATELIER DE BRUIJN extra Kleintje I van onze verslaggever I Van onze correspondent I Ylissingen - De brandweer moet meer oog hebben voor ■het milieu en als er iets te bestrijden valt voortdurend I haar primaire taak afwegen tegen die van het milieube lang. liflustriepastoraat beland pleit loor behoud Pnen bij Pechiney -VXN/ XS, X Lustrum-Geuzenfeesten laten tijd van Tachtigjarige oorlog herleven Zware schade bij aanrijding in Axel Zeldzame Geelpootmeeuw krijgt kans Gemeentebeambten Terneuzen houden werkonderbreking EERLIJK AMBACHTELIJK HANDWERK Ontworpen en vervaardigd in ons eigen atelier. Sieraden voor de vrouw of man van deze tijd met gevoel voor stijl en kwaliteit. GOUDSMID JUWELIER I Lange Nieuwstr. 30 (achter de kerk). Hulst, 01140-10473. I destem zeeland VRIJDAG 21 MEI 1993 DEEL C I DIE NIET STUK KAN Maak een reclame met een Het helpt. 7,77- Isch bedien- irgrendeling, stuurwiel, nen vóór en :he warmte- ine) upperlichten verstelbare n. De Variant laadruimte- ortabel rijden coop van een mbinatie met telefoons de i bedrag van Oostburg - Als de gezamenlijke horeca en de verenigingen in de West-Zeeuws-Vlaamse dorpen tot afspraken kunnen komen, moet het mogelijk zijn festiviteiten in de dorpshui- lzen te houden. 1 ys men elkaar in evenwicht houdt, moeten wij Liet als een stel regelnichten door het dorp gaan." Lat zei burgemeester J. Kruize gisterochtend bij |;e behandeling van de notitie over de Drank- en Lorecawet in de commissie Algemeen Bestuurlijke Laken. Belangrijkste constatering in dat ambtelijk stuk was, dat het de laatste jaren reuze meevalt met oneerlijke concurrentie van sportkantines, vereni gingsgebouwen en dorpshuizen tegenover de pro fessionele horeca. C. Bolijn-Hertberger (Dorpsbelangen en Toerisme) informeerde bij Kruize naar de activiteiten die in dorpshuizen in plaatsen als met name Hoofdplaat plaatsvinden. Die gaf daar vervolgens een uiteen zetting over. Uitgangspunt van de gemeente is dat daar waar professionele horeca in een dorp aanwezig is, voorzichtig moet worden omgesprongen met het toestaan van feesten in het dorpshuis. „Tenslotte zijn dorpshuizen instellingen die met overheids geld zijn neergezet en die mogen dus de bestaande horeca niet beconcurreren." Maar als de gezamenlijke horeca het eens is het dorpshuis nu en dan voor feesten en partijen te gebruiken moet dat kunnen, vindt de gemeente. „Want dan is de ondernemer daar ondernemer. In het geval van Hoofdplaat echter is men het niet eens. Dus gaat de plaatselijke horeca voor", aldus de burgemeester. Alle politieke fracties konden zich trouwens vin den in de beleidsnotitie. A. Rosendaal merkte nog wel op dat het Hervormd Kerkcentrum in Oost burg regelmatig dienst doet voor zaken die para- commercieel van aard zijn. „Nu heeft Oostburg natuurlijk geen dorpshuis en doet het kerkcentrum misschien als zodanig dienst. Maar het komt toch nog al eens voor", aldus Rosendaal. Die adviseerde daarom nog eens dieper over de materie na te denken om dit af te schermen. „Ach", vond Kruize, „iedereen heeft natuurlijk wel zo zijn voorbeelden. Zoals wij het in dit huis horen is het redelijk rustig aan het front." |Er is een ongeval waarbij een ■hoeveelheid chemicaliën of olie lop een weg terechtkomt, de file lis enorm, de brandweer blust de Itrand en spuit de troep met een Ikloeke straal de berm in. De file ?t zich weer in beweging en het |probleem is opgelost. Fout, hart- |st;kke fout en zo milieu-onvrien- |deli]k als het maar zijn kan. iiim 150 brandweerlieden uit teel Nederland bogen zich Voensdag in Vlissingen over het ■thema 'Brandweer en Milieu- Borg' en alras bleek dat er best (et een en ander voor milieuver- teering vatbaar is. Vandaar ook bat er met ingang van 1 januari ■995 ieder brandweerkorps in iederland moet beschikken over Jm eigen Milieu Beleidsplan. Éet zoals ieder ander 'normaal Bedrijf' waar milieuvervuiling prol kan spelen. nders denken IWe moeten anders gaan den- te:" zo hield burgemeester J. der Doef zijn toehoorders mor. „Vroeger kon de oefen-fik fc:et hoog genoeg zijn en alles p maar wilde branden werd poor de brandweer in dank aan- lard. Dat kan niet meer; ook let oefenen moet milieuvriende lijker". fplossingen voor een milieu- iendelijke brandweer waren er seer dan genoeg, zo lepelde mr IBorghouts, directeur generaal Ipenbare orde en veiligheid van let ministerie van binnenlandse fcken op. „Het vervangen van fardhouten slangenbruggen door die van gerecycled materi aal, biologisch afbreekbare olie in plaats van hydraulische olie en milieuvriendelijke blusmate- rialen die de ozonlaag niet aan tasten". Oefeneterreinen En de door een commissie onder zochte oefenterreinen mochten dan wel redelijk milieuvriende lijk zijn, er viel volgens de inlei ders nog genoeg te verbeteren. Zoals een duidelijk plan van aanpak als er zich iets voordoet waarbij het milieu om de hoek komt kijken. Of een databank, waar alle mogelijke milieu-on vriendelijke kommer en kwel is opgeslagen en een druk op de toets voldoende is om een goed aanvals-, bestrijdings- en oprui mingsplan te voorschijn te tove ren. De directeur-generaal gaf de eerste aanzet tot een milieu vriendelijke brandweer: de pre sentatie van een handboek van TNO met als titel 'Bedrijfsin terne milieuzorg; Oefening en training op brandweeroefenter- reinen'. Door binnenlandse za ken bewerkt tot een aparte mo dule die weer deel uit gaat ma ken van de oefenbundel 'Oefe nen, samenwerken is noodzaak'. Dank zij dit volgens Borghouts handzame en praktische hand boek gaat de brandweer anders oefenen, het milieu vaart er wel bij en de maximale geoefendheid van de brandweer en andere operationele diensten blijven ge waarborgd. Pf tentoongestelde beren zijn ■jromstig van medewerkers en Ij® familieleden en zijn in de l*aal uitgestald in ver- T"lende categorieën. Men ziet per meer een hoek met alleen Roe beren, een met witte beren, r kleine beren en een Jpoter oppervlak gevuld met al- ■fr'ei soorten beren. F <fe vitrine worden kleine en Ijsardevolle artikelen getoond f'aarop het begrip beer van toe passing is. Echter het is niet bij ff aUeen gebleven. Verschil- I artikelen zijn aanwezig P1 onze verslaggever IjWelburg - Het Zeeuwse in- Ptnepastoraat Disk pleit in f bnef aan de Vaste Kamer- FWussie voor Economische LT00r behoud van de werk- P» geheid bij Pechiney en de Kpjrtngsbedrijven. L. ?a kt hiermee aan bij de Jr. I® brieven uit Zeeland t bwede kamer over het ui!? ,vertrek van de alumini- ?,nek 'n het Sloe, waarmee Lfne tweeduizend banen "wue vervallen. «s bekend heeft minister Ij. ,!ssen Pechiney een korting Be J Procent aangeboden op rf"e!#erekening. Pechiney, eigfle te sluiten vanwege ■fXe energiekosten, moet PR Cr 1 'uni reageren. Disk ■low; rt'nSsc°ntract als een j' ng voor de korte termijn. s V "v. X X X X" X •"C. X "x,„ Zeven loopgroepen maakten deel uit van het optochtspektakel door Biervliet. Nonze verslaggever Rostburg - In verzorgingsentrum De Burght te Oostburg is ■oensdag een 'berententoonstelling voor groot en klein' geopend. Het initiatief voor een berententoonstelling werd genomen door Arianne Koster, activiteitenbegeleidster en zelf gezeten van beren. waarop beren voorkomen zoals kleding, klokken en enige schil derijen. Daarnaast heeft ook een speelgoedwinkel uit Oostburg een aantal beren ter beschikking gesteld. De opening van de tentoonstel ling werd verricht door twee in berepakken gestoken medewer kers. De pakken zijn afkomstig van stichting De Vos Reinaerde uit Hulst. Bij de koffie werden berekoeken geserveerd, op ver zoek van De Burght gemaakt door bakkerij De Block uit Oost burg. 's Middags was er een beregezellige bijeenkomst voor de bewoners, waarbij ook de twee beren rondliepen. Er werd een prijsvraag gehouden waarbij uiteraard de beer centraal stond. De tentoonsteling is voor be langstellenden uit Oostburg en omgeving te bezoeken morgen van 13.30 tot 17.00 uur. Van onze correspondent Axel - Bij een aanrijding op de kruising Noordpolderstraat- Nieuwendijk in Axel werden woensdagavond twee personen auto's zwaar beschadigd. De automobilist B. H. uit Ter- neuzen verleende geen voorrang aan een personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot. Een tweede inzittende ook uit Ter- neuzen, liep hierbij een letsel op aan de nek. Uit het politie-onderzoek kwam aan het licht dat H. onder in vloed van alcohol verkeerde. Een adem-analysetest leverde 290 UGL op, terwijl maximum 220 is toegestaan. Van onze corresepondent Biervliet - In Biervliet was het gisteren weer gezellig druk tijdens de lustrum-Geu- zenfeesten. Vele honderden mensen wilden het op tochtspektakel zeker niet missen. Vooral in de Noord straat, Markt en de Oude Straat stond het rijendik. 's Morgens liet Pluvius zich nog even van zijn slechte kant zien en kwam het water met bakken uit de hemel. Waarschijnlijk had het toen al zijn kruit verschoten want onder een af en toe drei gend wolkendek bleef het de rest van de dag gelukkig droog. Een kwart van de bevolking van Biervliet, zo'n 450 mensen, zorg de na maandenlang werken, weer voor een fraaie presentatie. In totaal trokken 24 groepen door de straten. Daarin zaten zeventien wagens, zeven loop groepen en enkele muziekkorp sen. Onder het wakend oog van het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen, her leefde weer even de heroïsche strijd tegen de Spanjaarden tij dens de Tachtigjarige oorlog, die in 1573 werden verdreven. In de optocht werd de oorlog, de strijd en de bevrijding treffend uitgebeeld. Vooral de enorme el lende die onder de burgerbevol king werd geleden, zoals de pest en de gewonden, kwam in tal van wagens en groepen tot uit drukking. Heks Spectaculair is altijd de heks die meegevoerd wordt en die door niemand aangeraakt mag wor den. Aan het eind van de middag wordt zij door een speciaal tri bunaal ter dood veroordeeld en komt zij daarna op de brandsta pel om het leven. Behalve de optocht gisteren kon den de vele bezoekers ook nog enkele tentoonstellingen bezoe ken in het dorp van Willem Beu- kelszoon. Vooral de tentoostel- ling over Zeeuwse klederdrach ten in het Oude Raedthuys trok veel belangstellenden. Verder was er nog een show van model- boten en de bezichtiging van de molen. Ronald Lippens, secreta ris van de Stichting Geuzenfees- ten was zeer tevreden over de opkomst. Hij had nog wel een beetje in zijn rats gezeten toen het 's morgens zo hard regende. Biervliet waant zich voor even in de tijd van de Tachtigjarige oorlog, als de deelnemers in klederdracht voorbij komen. foto's camile scheltraete De dag werd gisteren besloten met het Geuzenbal in de feest tent met medewerking van Blue- sette. Omdat het weer een lus- trum-Geuzenfeest is, al voor de twintigste keer, duren de feesten drie dagen. Vandaag staan vanaf 13.00 uur oud-Hollandse kinder spelen op het programma. Om 14.00 uur wordt op de Markt een zeskamp gehouden. Bij de tent kunnen de krachten weer geme ten worden met het touwtrekken om 16.30 uur. De dag wordt besloten met de Veronica Top 40 drive-in show. Morgen wordt vanaf 14.00 uur de historische optocht nog eens herhaald. Van onze verslaggever Cees Maas Neeltje Jans - Het zou een unicum zijn in Nederland. Want waar broeden de watervogels als meeuwen en sterns nog op het strand? Daarvoor moet je ver terug in de tijd. Voor de Tweede Wereldoorlog ja, toen broedden er nog meeuwen en pleviertjes op de Zeeuws-Vlaamse stranden, maar in de jaren daama zag je nooit meer een gebruikt nest boven de vloedlijn. Te druk, te veel zonnebrandolie, te veel honden, te veel toeristen en wandelaars. Dat kan gaan verkeren. Vogel- minnend Zeeland heeft alle lenzen van de kijkers nu ge richt op het sluftergebied op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Ooster- schelde. Daar hebben na tuurorganisaties met de over heid een grote geul gegraven, een natuurlijk zandkanaal door de (ook al kunstmatige) duinen. Zo kunnen eb en vloed in en achter die duinen voor een waardevol stukje natuur gebied zorgen. Zilvermeeuwen, mantelmeeu wen, dwergs.terns en zelfs de uiterst zeldzame geelpoot meeuw zijn de zaak al aan het verkennen. De hoop van de biologen is dat ze gaan neste len, maar daarvoor is het nu nog te vroeg. Om dat proces rustig te laten verlopen is een betredingsverbod tot 15 juni afgekondigd. Niemand mag er in. „Zelfs wij komen er niet," zegt Chiel Jaeobusse van het Zeeuws Landschap. Als de vo gels gaan broeden, en niet klaar zijn tegen de vijftiende juni, dan wordt het verbod verlengd. „We hopen dat het tot augustus duurt," aldus Ja eobusse. Het verbod is voornamelijk in gesteld omdat het steeds druk ker wordt op het eiland. In deze dagen zie je er vooral veel Duitse toeristen die lange wandelingen maken. Nu legt de algemeen voorkomende Duitser het dus af tegen de zeldzame geelpoot. Onlangs waren de Zeeuwse Statenleden op werkbezoek in het gebied. Daarvoor moest speciaal ontheffing worden aangevraagd. Het bevreemdde sommige statenleden dan ook te ontdekken dat in dit moei zaam bevochten stukje natuur een slipcursus voor autobus chauffeurs werd gehouden. Volgens Jaeobusse moet dat een illegale actie zijn geweest; „Want wij weten er niets van en zouden het nooit hebben goedgekeurd." Van onze verslaggever Antwerpen - Aanleg van een Logistiek Park (LPZ) bij Zandvliet, zoals de Gewestelijke Ontwikkelings Maatschappij (GOM) dat wil, leidt tot een bikkelharde concurrentiestrijd in het grensgebied met alle gevolgen vandien voor de leefbaar heid, het landschap en de kwaliteit van het economisch produkt. Lukt het de betrokken ministers Alders en Kelchtermans binnen kort niet om samen afspraken te maken over de inrichting van de grenszone tussen Antwerpen en Bergen op Zoom, dan legt dit een zware hypotheek op het toe komstig overleg tussen Vlaande ren en Nederland over grens overschrijdende zaken. Dat schrijft de Benelux Econo mische Unie (BEU) in een twee de advies over Logistieke Parken in de grensregio Antwerpen- Westelijk Noord-Brabant. Dat advies is een moeilijke be valling geworden omdat er bin nen de stuurgroep, waarin tal van Vlaamse en Nederlandse in stanties zaten, verschillend over de lokaties voor logistieke acti viteiten werd gedacht. Twee opties Volgens de BEU blijven er na een nieuwe discussieronde met Vlaamse en Nederlandse instan ties twee opties over: Van onze correspondent Terneuzen - Ambtenaren in dienst van de gemeente Ter neuzen legden woensdag om 15.30 uur het werk neer. Een aantal kwam bijeen in de hal van het gemeentehuis voor een demonstratieve vergade ring, waartoe was opgeroe pen door de gezamenlijke vakbonden. Theo Jacobs, bestuurder van de ABVA/KABO sprak de aanwezi gen, waaronder namens het col lege van b en w wethouder Sta- hl-Hemelsoet toe, over de CAO- onderhandelingsresultaten tot nu toe, waarna aan de wethou der een petitie werd aangeboden. Bij de beantwoording hield wet houder Stahl een slag om de arm en wilde niet rechtstreeks ingaan op het verzoek van Theo Jacobs om een ondersteunend schrijven te sturen aan de werkgeversor ganisatie om de impasse te door breken. Jacobs vergeleek haar antwoord met de wijze van beantwoorden van vragen in eedere overlegsi tuaties. Bij de afsluiting van de vergadering riep Jacobs de amb tenaren op de demonstratie op 26 mei in Amsterdam in de plan ning op te nemen en er massaal naar toe te gaan. Voor vervoer per bus wordt dan gezorgd. De bevoegde overheden kie zen ervoor een gezamenlijk een logistiek park te ontwikkelen ter hoogte van de Havenzweg/ Zoomweg met minstens een oos telijk gedeelte op Belgische grondgebied; Of de grenszone Antwerpen- Bergen op Zoom blijft gevrij waard voor verdere verstedelij king en industrialisatie en er wordt gekozen voor opvang van logistieke activiteiten in respec tievelijk Hoevenen/Beveren en Roosendaal/Moerdijk; Economisch gezien is de eerste locatie Zandvliet/Ossendrecht wellicht de beste. Maar gelet op de ruimtelijke en bestuurlijke gevolgen is er voor de tweede optie volgens de BEU veel te zeggen. Antwerpen De GOM, het Antwerps provin ciebestuur en de Kamers van Koophandel van Antwerpen en Breda zijn voorstander van de eerste lokatie. Al wil de Kamer van Koophandel uit Breda eerst een planning voor een gezamen lijk grensoverschrijdend logis tiek bedrijventerrein voordat een LPZ wordt aangelegd. Daarover valt met de GOM te praten, op voorwaarde dat gegarandeerd wordt dat een LPZ ten oosten van de Havenweg, eventueel aangevuld met een LPO ten wes ten van de Zoomweg, doorgaat. Een derde fase LPZ-west bij de grensstrook Zandvliet (nu be stemd als natuurgebied) zou vol gens de Kamer van Koophandel en de GOM tot de mogelijkheden moeten behoren. Noch de vertegenwoordigers van het Rijk, noch die van de provin cie en het Streekgewest Weste lijk Noord-Brabant zijn enthou siast over deze optie. Ook de vertegenwoordiger van minister Kelchtermans van ruimtelijke ordening acht een LPZ in strijd met het door de Vlaamse rege ring gewenste open-ruimte- en het trendbreukbeleid. Hij be schouwt het vrijwaren van de Kabeijouwpolder en in het ver lengde daarvan de hele grenszo ne rond Ossendrecht en Zand vliet als een beleidsprioriteit. Ook het Antwerps stadsbestuur en het Havenbedrijf staan scep tisch tegenover het LPZ. De BEU adviseert om er hoe dan ook samen uit te komen en via de Interreg-gelden van de EG nader onderzoek te laten ver richten naar mogelijke vormen van samenwerking zoals ge meenschappelijke ontsluiting bij Zandvliet/Ossendrecht en af stemming van toegestane activi teiten op de logistieke parken.

de Stem | 1993 | | pagina 13