\c* Doorbraak overleg Zuid-Afrika ;isting 3EEL*! DUNHILL Light Discussie over 'Maastricht' nog lang niet afgerond Meningsverschillen over Bosnië verder verscherpt NISSAftL Italiaanse politie pakt tweede man Siciliaanse maffia op Armoede bedreigt 90 procent wereldbevolking m ANC doet concessie: akkoord over vorming federaal bestuur Presenting: A new dimension of lightness BUITENLAND 21 22 275 Erteren Ikt vertrouwen, list. 99 Rusland verlengt verbod op kernproeven BUITENLAND KORT Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hart klachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. JJESTEM WOENSDAG 19 MEI 1993 Van onze correspondent' Aart Heering Rome - De Italiaanse politie heeft gisteren weer een suc ces geboekt in de strijd tegen de Siciliaanse maffia. Met de arrestatie van Benedetto (Nitto) Santapaola, raakt de Co- sa Nostra haar 'tweede man' kwijt. Santapaola, die al meer dan tien «ar voortvluchtig was, is gister morgen vroeg in een boerderij tussen de Siciliaanse steden Ca tania en Ragusa door een politie- commando verrast, terwijl hij bij zijn vrouw in bed lag. Hoewel hij een pistool voor het grijpen had, heeft de gangster zich zonder verzet overgegeven. „Aan alles komt een einde", was zijn commentaar. Nitto Santa paola werd al twee maanden door de Italiaanse recherche in het oog gehouden. Santapaola gold als de onbe twiste leider van de maffia van Catania, de tweede stad van Si cilië en werd beschouwd als de tweede man binnen de Cosa Nostra na de in januari gearres teerde Totö Riina. Hij is in 1987 bij het eerste grote maffia-proces bij verstek tot le venslang veroordeeld wegens drughandel, samenzwering en de moord in 1982 op de concurre rende bendeleider Alfio Ferlito en de drie politiemannen die hem vergezelden. Bovendien is hij door verklikkers aangewezen als de uitvoerder van de moord op maffiabestrijder Carlo Alber to Dalla Chiesa, de prefect van Palermo. Als lid van de 'Koepel', het colle ge van zes of zeven bendeleiders dat aan het hoofd van de Sicili aanse maffia staat, wordt Santa paola tevens medeverantwoor delijk gehouden voor de vorig jaar gepleegde aanslagen op de maffiarechters Falcone en Bor- sellino. Santapaola is het derde lid van de mafiose Koepel dat wordt uitgeschakeld na de vangst van Madonia in september vorig jaar en die van Riina in januari. Een machtsstrijd binnen de maffia lijkt onafwendbaar. En die zal gaan tussen een drietal figuren die tot vorig jaar nog vrijwel onbekend waren, maar van nu af aan geregeld in de in de misda dige kronieken te vinden zullen zijn: Mariano Troia, Pietro Ag- lieri en de zwager van Riina, Leoluca Bagarella. In Catania staat trouwens al een opvolger voor Santapaola klaar in de persoon van de 62-jarige Guiseppe Pulvirenti, die al sinds 1983 voortvluchtig is. Maffia-baas Santapaola FOTO AP iigen De Slem. 076-236911 Van onze redactie buitenland Johannesburg - Er is een doorbraak bereikt in het overleg over democratische hervormingen in Zuid-Afri ka. Dat heeft het Afrikaans Nationaal Congres gisteren bekendgemaakt. De Zuidafrlkaanse politie legde gisteren een kordon rond Johannesburg om te voorkomen dat zwarte studenten massaal gingen demonstreren. F0T0 EPA idereen van droomt staat nu meest complete auto in z'n is nu completer dan ooit. 5-deurs) is een zo uitno- zichzelf verklaart. U kunt Jiotor van 1.6 of 2.0 liter en n is er tijdelijk de mogelijk- ition 1.6 en 2.0 liter benzine- schuif/kanteldak ter waarde de vriendenprijs van slechts deze uitnodiging in te gaan :r te begeven. Die laat u graag ttion voordeel. Dat in totaal 2.000,-. W en BPM, excl. kosten rijklaar maken, versie. Van toepassing op de tijdelijk ettatton met origineel fabrieks schuit Iizigtngen voorbehouden. Nissan is oo r van de Micra, Sunny, 100 NX, Prairie, ena. Maxima. 200 SX, 300 ZX, Q-bic, Terrano, King Cab, Patrol, Vanette. Urvan, Cabstar en Trade. Den Haag - Negentig procent van de wereldbevolking is niet of nauwelijks in staat zelf haar leven te bepalen. Armoede zal rond de eeuwwisseling een nieuwe en toenemende bedreiging zijn die over alle grenzen heen gaat. De VN-organisatie voor ontwikkelingssa menwerking UNDP schrijft dit in een nieuwe studie naar de verdeling van de welvaart in de wereld. De UNDP bekijkt elk jaar welke vorderingen zijn gemaakt in het ontwikkelingsbeleid. Zij betrekt daar bij zaken als levensverwachting, onder wijs. voeding, gezondheid en inkomen. De VN-organisatie maakt zich ernstige zorgen over de toename van de werkloos heid in de jaren negentig. Zij noemt dit een vernietigend verschijnsel. De UNDP heeft berekend dat er tot het jaart 2000 wereld wijd een miljard nieuwe banen gecreëerd moet worden. Volgens de huidige inzichten zal de werkgelegenheid steeds langzamer groeien in vergelijking met de groei van de produktie en het aanbod van arbeids krachten. Van de 173 onderzochte landen komt Ja pan er in sociaal-politiek opzicht het beste uit. Het verdringt Canada van de eerste plaats. Nederland komt op de negende plaats van de lijst, die wordt afgesloten door een aantal landen uit de zuidelijke Sahara. Voor wat Nederland betreft concludeert de UNDP onder meer dat de levensstandaard van vrouwen verbetert, maar ook dat hier het meeste, gevaarlijke afval wordt gepro duceerd in West-Europa. De Verenigde Staten nemen op de UNDP- lijst de zesde plaats in. Dit komt door de grote sociale tegenstellingen in dat land. Gemeten aan de welvaart van de blanke bevolking, zouden de VS koploper zijn. Maar de zwarte bevolking deelt maar zo weinig in de rijkdom mee, dat deze - geïsoleerd bezien - op de 31e plaats uit komt. Voor de Spaanstalige Amerikanen is niet meer dan een 35e plaats wegegelegd, een welvaartspeil dat vergelijkbaar is met dat van een land als Estland. De anti-apartheidsorganisatie is bereid haar eis om tot de vor ming van een sterke eenheids staat te komen op te geven. Het ANC komt hiermee tegemoet aan andere gesprekspartners die juist meer regionale en plaatse lijke autonomie willen. Voorzitter van de ANC-onder- handelingsdelegatie Ramaphosa zegt dat de 26 groepen en par tijen die aan het overleg deelne men hebben ingestemd met het idee om minderheden zelfbe schikkingsrecht te geven. Dit recht, dat moet worden vast gelegd in de grondwet, zal vol gens hem gevolgen hebben voor regionalisering, de rechten van groepen en de vorm van de nieu we staat. „Het zal een grote opluchting zijn voor de mensen die in dit concept geloven", meent Ramaphosa. Hij voorspelt dat een groot deel van de obsta kels die de onderhandelingen vertragen, nu uit de weg kan worden geruimd. Het besluit betekent ook dat een akkoord over een datum voor de eerste non-raciale verkiezingen in zicht komt. Afgesproken is al wel dat die voor eind 1994 wor den gehouden. Na wekenlang ge hakketak over procedures zijn eindelijk de werkelijke onder handelingen begonnen, consta teert de ANC-onderhandelaar. Het is de bedoeling dat er straks een nationaal, regionaal en plaatselijk bestuur komt, elk met wetgevende en uitvoerende macht en functies. De huidige blanke minderheids regering in Zuid-Afrika is blij met de concessie van het ANC. Deze heeft steeds voor een fede raal bestuur voor het toekomsti ge Zuid-Afrika gepleit. Minister Meyer, de belangrijkste onder handelaar van de regering, con cludeert dat er niet langer sub stantiële meningsverschillen over regionalisering zijn. De onderhandelaars hebben in middels een technische commis sie met deskundigen opdracht gegeven voor het weekeinde met voorstellen te komen over de Van onze correspondent Jo Wijnen Kopenhagen - De Deense be slissing - 'ja' tegen Maas- tricht verlegt het 'Maas- tricht'-probleem nu naar het ierenigd Koninkrijk. Een groep ultra-conservatieven jj dat land zet alle zeilen bij om Maastricht' alsnog onderuit te I jalen. Maar het is niet denkbeel- dat de positieve uitslag van het Deense referendum de posi- 'je van premier Major - die de Verdragen van Maastricht des- tl)ds ondertekende - aanzienlijk heeft versterkt. ^ezen de Denen'Maastricht'vo- jaar met een zeer nipte meer derheid af, dit keer spraken ze I daarentegen een overtuigend 'ja' uit. Waarschijnlijk hebben de uitzonderingen die de Deense re gering tijdens de Europese top in Edinburgh bedongen, de door slag gegeven. Bovendien hebben veel Denen zich bijzonder be ducht getoond voor het econo misch en politiek isolement dat dreigde als ze 'Maastricht' op nieuw zouden afwijzen. Het Deense 'ja' van gisteren kan overigens niet voorkomen dat 'Maastricht' de komende jaren nog op tal van moeilijkheden zal stuiten. Want zelfs als de Britten bereid zijn de Europese Unie te ratificeren (een beslissing daar over wordt dit najaar verwacht) dan nog blijven een aantal van de belangrijkste elementen van 'Maastricht' op de tocht staan. De recessie in alle EG-lidstaten maakt het vrijwel onmogelijk dat vooral de Economische en Monetaire Unie het tijdig haalt. De Europese eenheidsmunt die er op z'n laatst in 1999 moet zijn, lijkt een volstrekte onmoge lijkheid te worden, vooral nu geen van de EG-landen kan vol doen aan de uiterst strenge eco nomische en financiële criteria die in de Verdragen van Maas tricht zijn vastgelegd. Vandaar dat de Belgische rege ring - die het komende half jaar het EG-voorzitterschap in han den heeft - al bij monde van minister van financiën Maystadt heeft laten weten dat die criteria moeten worden verzacht. En de politieke unie, die in de Verdra gen van Maastricht is voorzien, heeft al op voorhand schipbreuk geleden als gevolg van het zwal kende optreden van de EG-lan den in het Joegoslavisch conflict. Hoe dan ook, verwacht wordt dat de averij die de Verdragen van Maastricht sinds 1991 heb ben opgelopen, door het Deense 'ja' niet ongedaan gemaakt kan worden. Het is zelfs niet uitge sloten dat de Euro-discussie door de Deense kiezers in feite is verhevigd. Daar staat tegenover dat een Deens 'nee' de Verdragen van Maastricht tot een dode letter zou hebben gemaakt die het Eu ropese integratieproces voor wellicht vele jaren zou hebben verlamd. Het is vrijwel zeker dat een Deense afwijzing de dood klap voor het ratificatieproces in Groot-Brittannië zou hebben be- JE BLIJFT ERIN RIJDEN- e, Garage Adriaansen, derstraat 25, tel. 01157-2' 'Varren Christopher Van onze redactie buitenland New York/Parijs - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Christopher is stomverbaasd over het feit dat de EG en Moskou vast houden aan de uitvoering van het vredesplan Vance-Owen voor Bosnië-Hercegovina. Hij vindt dat het plan geen kans van slagen heeft. En Christopher wenst niet tot uitvoering van het plan te dwingen. De VS vrezen bij een interventie 'het moeras te worden ingetrokken'. Het vre desplan uitvoeren heeft pas zin als iedereen akkoord gaat, aldus Christopher. Dë uitspraken van de Ameri kaanse bewindsman hebben de meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten over de verdere aanpak van het conflict in Bosnië opnieuw scherp voor het voetlicht gebracht. In weerwil van de Europese bondgenoten meent Christopher nu dat een opheffing van het wapenembargo tegen de moslims het geëigende middel is om te trachten een einde te maken aan de strijd. De bondgenoten moeten er in zijn visie dan voor zorgen dat het opheffen van het embargo wordt gesteund met eventuele luchtacties. In een verklaring die in Brussel is verspreid, wordt er echter aan herinnerd dat Karadzic, de lei der van de Bosnische Serviërs die het plan afgelopen weekein de in een referendum verwier pen, het onlangs persoonlijk in Athene heeft ondertekend. De Europese Gemeenschap van haar kant steunt het Vance-Owen plan nog steeds volledig. In de verklaring worden verder de aanvallen van Bosnische Ser viërs en Bosnische Kroaten op de moslim-bevolking veroordeeld. De Bosnische Kroaten en mos lims zijn gisteravond overeenge komen het Vance-Owen vredes plan voor Bosnië-Hercegovina gedeeltelijk uit te voeren op plekken waar gevechten tussen de twee etnische bevolkingsgroe pen zijn uitgebarsten. Zij stem den daarbij in met een staajri- het-vuren. De Russische minister van bui tenlandse zaken Kozyrev, die op bezoek is in Belgrado, betreurt dat de Serviërs niet instemmen met het Russische voorstel inter nationale waarnemers langs de grens tussen Klein-Joegoslavië en Bosnië te stationeren. Eerder gaf de Kroatische president Tud- jman wel het groene licht voor internationaal toezicht op de Bosnisch-Kroatische grens. structuur, functies en macht van de regio's. Tegen de achtergrond van het overleg over het nieuwe Zuid- Afrika dreigde gisteren een nieu we crisis. Tienduizenden zwarte studenten wilden in het centrum van Johannesburg demonstre ren voor betere onderwijsvoor zieningen. Om dat te verhinderen legde de politie een kordon rondom de stad. Ook de leraren zijn onte vreden en dreigen met een sta king. Om een uitweg uit deze crisis te vinden hebben ANC-leider Man dela en de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk besloten vandaag in Kaapstad bijeen te komen. Moskou - Rusland wil het ver bod op het doen van kernproe ven, dat op 1 juli afloopt, verlen gen. Wat Rusland betreft zou dat verbod zelfs voor onbepaalde tijd moeten gelden. Maar, zegt een regeringswoordvoerder erbij, onze positieJiangt.in sterke mare af van andere nuclaire mogend heden. De Amerikaanse regering voelt er juist voor het programma voor het doen van kernproeven wel te hervatten. Ook Frankrijk neemt een pauze in acht met het doen van kern proeven. Heinrich Albertz overleden Berlijn - De voormalige Westberlijnse burgemeester Heinrich Albertz, een protestantse geestelijke die een belangrijke rol speelde in de vredesbeweging, is op 70-jarige leeftijd overleden. De SPD'er Albertz fungeerde vanaf de jaren '30 tot enkele jaren voor zijn dood als het geweten van de natie. Tijdens de nazi-heerschappij zat hij in de gevangenis omdat hij in het openbaar had gebeden voor de gevangen gezette dominee Martin Niemöller. Niet 86 maar 78 sekteleden omgekomen Fort Worth - Medische onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat er bij de bestorming van de religieuze sekte bij Waco, in Texas, vorige maand niet 86 maar 78 sekteleden zijn omgekomen. In de ruïnes van het complex waar sekteleider David Koresh zich samen met tientallen volgelingen 51 dagen had verschanst, vonden onderzoekers aanvankelijk 72 lijken, terwijl eerder was gedacht dat 86 mensen waren omgekomen. Bij nader onderzoek bleken sommige van de 72 verkoolde resten aaneengesmolten lichamen van meerdere slachtoffers, zodat het dodental uiteindelijk is vastgesteld op 78. Israëlische soldaat gedood Marjayoun/Tyr - Pro-Iraanse guerrillastrijders hebben dinsdag in het zuiden van Libanon een Israëlische soldaat gedood. Een andere Israëliër raakte ernstig gewond bij de aanslag die zich voltrok in het gebied rond Rihane, even buiten de door Israël zelf uitgeroepen veiligheidszone. De Israëli's voerden patrouilles uit in het gebied. Greenpeace boos op Noorwegen Amsterdam - De milieu-organisatie Greenpeace is uiterst ver bolgen over de aankondiging van de Noorse regering dat zij de commerciële walvisjacht dit jaar zal heropenen. Noorwegen negeert de afspraak het moratorium op de commerciële jacht met een jaar te verlengen, aldus Greenpeace. Greenpeace verdenkt het Noorse kabinet ervan het besluit te hebben genomen om goed te kunnen scoren tijdens de komende verkiezingen. Zij gelooft niets van de Noorse mededeling dat de 296 dwergvinvissen die mogen worden gedood, alleen voor binnenlandse consumptie zijn bestemd. 'Wapens voor facties Cambodja' New York/Phnom Penh - De Verenigde Naties overwegen om de drie Cambodjaanse facties die de geplande verkiezingen steunen de door hun ingeleverde wapens terug te geven. De groeperingen kunnen zo in het gebied dat zij beheersen de orde bewaren tijdens de verkiezingen, aldus VN-chef Boutros-Ghali. Uitstel van de verkiezingen, die voor volgende week zijn voorzien, heeft volgens hem geen zin omdat de veiligheidsituatie niet zal verbeteren. De problemen in Cambodja worden veroorzaakt door de Rode Khmer, die continu aanslagen pleegt op de VN-vredesmacht. Proces tegen coupplegers verdaagd Moskou - Het proces tegen de plegers van de mislukte staats greep in augustus 1991 in Moskou is gisteren al na enkele uren opnieuw voor onbepaalde tijd uitgesteld. De beklaagden hadden bezwaar tegen de aanklagers, omdat die partijdig zouden zijn. De voorzitter van het militaire hof was het daarmee eens. Hoofdaanklager procureur-generaal Stepankov heeft namelijk nog voor het proces begon een boek geschreven over de zaak, waarin hij het schuldig over de twaalf beklaagden uitspreekt. De zaak wordt nu opgeschort totdat nieuwe aanklagers zijn gevonden, negen in totaal, die geen banden met Stepankov hebben. Russen storen zich aan vrije pers Moskou - Een op de vier Moskovieten wenst een minder vrije en onafhankelijke pers, blijkt uit een opiniepeiling. Woede over de politieke impasse en de economische moeilijkheden lijkt zich te richten tegen de boodschapper. Slechts 13 procent vond dat de media te weinig vrijheid hebben. Volgens 41 procent van de ondervraagden is er voldoende persvrijheid. (ADVERTENTIE tekend. 'Maastricht' - dat nu eenmaal door alle EG-landen moet worden geratificeerd - zou dan niet meer bestaan. De Deense beslissing zal overi gens de steeds moeilijker wor dende discussie over de inhoude lijke aspecten van de Europese Unie eerder moeilijker dan ge makkelijker maken. Die discus sie wordt nog verzwaard door de zeer slechte economische voor uitzichten en de praktische on haalbaarheid van de economi sche en monetaire integratie zo als die in 'Maastricht' is voor zien. Zoveel is zeker:,het Deense 'nee' van het vorig jaar heeft een politieke doos van Pandora geo pend die door het 'ja' van giste ren niet meer kan worden ge dicht. A SPECIAL UGHT BLEND OP THE WORLD'S FINEST TOBACCOS in the distinctive new bevelled edge pack LONDON PARIS NEW YORK

de Stem | 1993 | | pagina 5