Asielzoekerscentra zitten vol De lege kleerhangers bij Van Dijk. Groen Links: zeven kandidaten, nu de koers nog nemen lopen Tweede Kamer wil dal Ter Beek minder materieel afstoot Te weinig ruimte en te weinig verloop brengen opvang in verdrukking Oorverdovende ambtenaren-actie in Dordrecht DE STEM I )e!re!Fci Eerste Kamer overweegt wao-voorstel te verwerpen I Kiezersgunst Kettingbotsingen en files door onverwacht noodweer BINNENLAND A3 COMMENTAAR Lingerie van wereldklasse BINNENLAND KORT A2 de stem WOENSDAG 19 MEI 1993 s deze diplomaat pur sang toevertrouwd, maar ook geduld is niet eindeloos dijkt wel uit de voor zijn bitse reactie op het voor van minister Alders van M om enige topambtenaren Brussel te sturen om de sche autoriteiten tot infor- ?-overdracht te bewegen de bedrijfsgegevens van de rerpse bedrijven. Rijkelijk laat Houben zich vertalen. lelijk heeft Houben ook I zoveel fiducie in het wel-1 >n van die ambtelijke mis- Hij zou het liefst zelf in acht van Den Haag de on- andelingen met Brussel en. Houben 'verstaat' de I en waarschijnlijk beter dan oorsnee Haagse ambtenaar, rent de rampenmaterie van I t tot gort en hem hoeft ïinste niet verteld te wor- waarom Zuidwest-Neder-1 met smart op de informatie het Antwerpse bedrijfsle- zit te wachten. beroep kunnen gaan tegen bestemmingsplanwijziging elke gemeente die langs de weroute ligt. Daarmee zou anleg jaren en jaren tegen- luden kunnen worden. Maar de Tracéwet in de hand, is o'n manier tijd rekken niet mogelijk. Want deze wet ijft voor dat beroep bij de ter alleen mogelijk is tegen tracé als zodanig. ;n de uitspraak van de Raad State is geen hoger beroep I 'elijk. Stelt de rechter de waarden in het gelijk, dan het doek voor de Betuwe- Houdt het kabinet hoe dan I vast aan de aanleg van de uwelijn, dan rest de be- dslieden (afhankelijk van de hese uitspraak van de rech- niets anders dan het hele us van voor af aan te laten innen. addertje onder het gras is het kabinet de uitspraak de rechter niet hoeft af te :hten, maar eenvoudigweg beginnen met de aanleg, ■gers kunnen de rechter ech- wel vragen om de zaak op te orten. Honoreert de rechter verzoek niet, dan kan dat rheorie leiden tot bizarre si des. Bijvoorbeeld dat de lijn ■oor een deel is aangelegd, op moment dat de Raad van Ite het kabinet in het ongelijk It. k nog is het denkbaar dat de ad van State weliswaar de iwaarden gelijk geeft, maar londanks instemt met verdere lieg van de Betuweroute. Bij- irbeeld omdat de bezwaren opwegen tegen de gedane esteringen. Maar ook kan de hter desondanks een stokje ken voor afronding van het >ject. In dat geval blijft het ainet zitten met een onafge- lakte goederenlijn en een for- schadepost. van het vwo-volk, dat de hard nodig had voor de gen teksten. Maar uitzon- -ingen zijn er altijd. „Makke- Ik was na anderhalf uur par. Het was wel duidelijk. Ik nk een 8", zegt Steenberge- ar Koen Voogt droog, icente Engels Viviën van haik vond het ondanks de ichten 'heel goed te maken >e enige tekst die eruit sprong is 3 over Amerika. Die sprak it minder aan en er zaten kele onbekende termen m- iel leerlingen vonden tekst Deilijk over 'Het verdriet van elgië' van Hugo Claus. Daar ten nogal wat samengestelde men in dus dat kan ik me we orstellen." or de titel 'examen-pechvd- i' aarzel ik tussen mavo-leer* ig Mirjam Lankreijer uit P®* ipine, die de examens af mee _|gen in een rolstoel met ee gepakte rechtervoet omdat ze n ongeluk heeft gehad me ar brommer, en de havo-leer* ige in Bergen op Zoom jh ,ar economie-docent na he :amen met tranen in haar oge vam vertellen dat ze de he atste opgave vergeten was^ ■n gouden examen-tip heh getekend uit de mond van, ■rneuzense aardrijkskuna icent J. Wink: „Je moet e etje handig zijn, wegstrep at niet kan en dan houd J nzelf het residu over." Ziel al dat er niks aan is. mdaag vormt geschiedenis lofdmoot met daarnaast l>a 1, Engels en wiskunde A. commentaren zorgen kan .ten en docenten van de Ma irchmansmavo en het Nor" scollege in Roosendaal holengemeenschap Graaf ilbrecht in Breda. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer vindt gezien de onzekere veiligheidssituatie in de we reld dat minister Ter Beek van Defensie minder materi eel moet afstoten dan hij van plan is. Ook wil de Kamer in meerder heid de plannen van de bewinds man voor de luchtmobiele briga de aanpassen en pleit zij voor een derde paraat mariniersbatal jon. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de Prioriteitennota, waarin de minister zijn plannen voor de komende jaren heeft vastgelegd. De Tweede Kamer steunt in grote lijnen de plannen van Ter Beek om de krijgsmacht drastisch in te krimpen en om te vormen tot een crisisbeheer- singsmacht. Ook de CDA-fractie steunde die plannen en legde daarmee de resuolutie van de CDA-partij- raad (een parate vijfde brigade) naast zich neer. De coalitiepartijen CDA en Pv dA willen dat voor de luchtmo biele brigade, het paradepaardje van de nieuwe, snel inzetbare krijgsmacht 36 transportheli kopters met bepantsering en be wapening, geschikt voor het ver voer van 12 militairen worden gekocht. Het gaat dan waar schijnlijk om de Black Hawk-he- likopter. Volgens de beide fracties kan de luchtmobiele brigade met dit soort helikopters beter worden ingezet voor gevechtsaeties in bijvoorbeeld de oorlog in Bosnië. Het PvdA-kamerlid Van Traa rekende minister Ter Beek (PvdA, Defensie) voor dat het voorstel van PvdA en CDA ook goedkoper is. De aanschaf van 36 zogeheten multi-purpose helikopters kost 1,2 miljard gulden. De aanschaf van 40 bewapende en 30 trans porthelikopters kost in de kabi netsplannen 2,7 miljard gulden. Volgens de kabinetsplannen ko men de bewapende helikopters op Gilze-Rijen en de trans porthelikopters op de vliegbasis Eindhoven. De PvdA diende gisteravond ook het voorstel in om een derde bataljon mariniers paraat te stellen. Aanleiding vormen de grote problemen die er zijn om voor de derde periode van 6 maanden van de vredesoperatie in Cambodja een bataljon mari niers bijeen te krijgen. Daarvoor moesten uit alle geledingen van het Korps Mariniers mariniers worden opgetrommeld. Een der gelijke noodgreep is volgens Van Traa niet voor herhaling vat baar. CDA en WD steunen dit voorstel van de PvdA. Het kabinet antwoordt de Ka mer vandaag. Van onze Haagse redactie Den Haag - Alle opvangcentra voor asielzoekers zijn vol. Daarnaast zitten nog honderden asielzoekers in hotels, pensions en vakantie-bungalows te wachten op betere opvang. Voor nieuwkomers is vaak helemaal geen behui zing aanwezig. De Centrale Opvang Asielzoe kers, die voor het ministerie van WVC de opvang verzorgt, slaagt er op het ogenblik slechts met de allergrootste moeite in om aan de stroom nieuwe asielzoekers onderdak te verschaffen. Woord voerder De Lange van die orga nisatie heeft dat gisteren laten weten. De problemen bij de opvang hebben verschillende oorzaken. Het aantal asielzoekers neemt toe. In april en mei lopen veel contracten af met hotels en pen sions. Ook is de uitstroom uit de centra erg klein, omdat er voor asielzoekers die als vluchteling erkend zijn, te weinig huizen beschikbaar komen. Er verblijven 14.055 asielzoekers in asielzoekerscentra, opvang centra en tijdelijke opvangcentra (vaak kazernes). Daarnaast wo nen ongeveer 900 asielzoekers in i hotels en pensions. In het eerste kwartaal van dit ;aar vroegen 6.827 mensen asiel I aan. In dezelfde maanden van 1991 en 1992 waren dat er 4.967 en 3.640. De grootste groepen komen uit Somalië, Joegoslavië en Bosnië-Herzegovina In een nieuwsbrief van de Cen trale Opvang Asielzoekers die binnenkort verschijnt, meldt di recteur Jan Tielemans van het opvangcentrum in Rijsbergen dat hij in de kamer voor de noodopvang, bestemd voor vier personen inmiddels vier stapel bedden heeft gezet om acht asielzoekers een plaats te geven. Woordvoerster Utermark van het ministerie van WVC beves tigde gisteren dat alle centra vol zitten. „Er is overigens geen pa niek. We denken wel dat we het op de een of andere manier red den de komende tijd," aldus Utermark. De ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken gaan onder tussen onderzoeken of afgewe zen Somalische asielzoekers toch naar hun land teruggestuurd kunnen worden. Tot nu toe mo gen zij ondanks een afwijzing in Nederland blijven vanwege de onrust in hun geboorteland. Nu de veiligheidssituatie in So malië verbeterd is, is terugzen ding volgens staatssecretaris Kosto (Justitie) verdedigbaar. Van onze Haagse redactie Den Haag - De fracties van CDA en PvdA in de Eerste Kamer hebben grote problemen met het wao-voorstel van het kabi net. I De fractie van de PvdA vindt dat I het kabinet een regeling moet I ('.effen voor de mensen die bui- ten de wao-reparatie vallen. De fractie van het CDA heeft I hierover nog geen standpunt in- 1 genomen, maar Eerste-Kamerlid IH. van der Meulen heeft laten I weten dat ook hij er grote moeite I aee heeft dat mensen buiten de I wao-boot dreigen te vallen. I Bi) de wao doen zich twee pro- (ADVERTENTIE) blemen voor als de voorstellen van het kabinet wet worden. Mensen die na 26 januari ziek zijn geworden en een jaar ziek blijven, zullen straks onder de nieuwe, slechtere wao-regeling vallen. Ze kunnen zich niet meer bijverzekeren tegen de verlaagde uitkering. Verder zijn er mensen die niet onder een collectieve verzeke ring tegen het wao-gat vallen en die zich individueel bij moeten verzekeren. Die mensen kunnen worden gekeurd en vervolgens worden uitgesloten van de verze kering. In vakbondskringen wordt erop gewezen dat de wensen van de Eerste Kamer in feite neerkomen op het herstellen van de wao in haar oorspronkelijke vorm. „Als verzekeringsmaatschappij en verplicht zouden worden ieder een te accepteren, zijn daar mil jarden mee gemoeid," aldus H. Vroon van de Vakcentrale MHP. 'Jdumfih international I VERANTWOORDELIJKE kiezer stemt. Thuisblijvers verliezen I'echt van spreken. Maar dan moet het de stemgerechtigde per ook niet al te moeilijk gemaakt worden zijn stem uit te Jbndaar het voorstel van D66 en VVD om de gemeenteraadsver- Piezingen van komend jaar te verschuiven. Die staan nu gepland Poor 2 maart, een datum waarop de scholen in het noorden en 1-1 midden van het land vanwege de vakantiespreiding voor- Ijoarsvakantie hebben. Mal wat ouders maken gebruik van deze vrije dagen om met Iel gezin een tussendoor-reisje te maken. Natuurlijk kunnen zij |™el stemmen; per volmacht kan ieder die verhinderd of niet in Im u' een an<^er vragen voor hem te kiezen. I aar hoeveel kiezers zullen dat doen? Je moet het een en ander Qen en bij de toch al bestaande desinteresse voor politiek, voor gemeentepolitiek, kan die moeite wel eens te veel zijn. Kamer vraagt zich met regelmaat af waar die geringe '"Sstelling van de burger voor de politiek vandaan komt, hoe ,B kloof tussen kiezer en gekozene gedicht kan worden. Niet op nnanier. „vorige week leek het er nog op dat de Kamer voor schuiving van de verkiezingsdatum of van de vakantieperiode „nk r'ten' De verantwoordelijke staatssecretaris had na aan ton li/8 bezwaren duidelijk gemaakt een kamerwens te respec- Grnn aarom dan toch gisteren tegengestemd? fet s '1ac' a's argument dat de verkiezingscampagne dan m. over wethouder Hekking, maar over kamer-lijsttrekker Brink- Sch 20u gaan. Een oneigenlijk argument. In kleine gemeen- kalPaan gaat het om bekende plaatselijke figuren van vaak |denr !l|sten' Landelijke politieke figuren spelen daar geen rol. In 'Om rt'u steden gaat het al jaren - is de steeds gehoorde klacht - k.® Lekende Haagse persoonlijkheden. Raadsverkiezingen zijn De Ka aac'meters voor populariteit op nationaal niveau, ir rff. Glijdt met de mond de politiek te willen terugbrengen oe kiezer. Naar de burger die moet begrijpen dat het niet faiien een rec^ 's maar eigenlijk zelfs een plicht om zijn NenoWr?0rdigers te kiezen en op die wijze invloed uit te "heren kiezer constateert nu terecht dat het de Haagse litbrg e|genüjk geen donder kan schelen of hij hij zijn stem Even voorstellen: Wij zijn de lege kleerhangers bij Van Dijk Modehuis na de Braderie (als vanouds). Wanneer U ons wilt zien met unieke creaties, dan moet U er nog sneller bij zijn dan vorig jaar. Want tenslotte ziet U ons liever aangekleed, nietwaar? Vanaf a.s. vrijdag! Stationsstraat 22 Waalwijk.Tel. 04160-35512. Voorafgegaan door brandweerwagens en ziekenauto's met sire nes hebben enkele honderden ambtenaren uit Dordrecht gister morgen een korte en oorverdovende werkonderbreking gehouden voor de nieuwe ambtenarencao. De actie in Dordrecht is één van de vele in het land die de bonden AbvaKabo, CFO en Novon houden om hun eis boor 2,5 procent loonsverhoging kracht bij te zetten. Vandaag praten de ambtenarencentrales opnieuw met het minis terie van Binnenlandse Zaken. Het overleg zit al een week vast op de looneis van de bonden. foto anp Driebergen (anp) - Het noodweer dat gisteren in de vooravond vooral in het westen en zuiden van het land onverwacht losbarstte, heeft meer dan 100 kilometer file en een groot aantal aanrijdingen veroorzaakt. Voor zover bekend zijn slechts enkele lichtgewonden gevallen. Dat heeft de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen meegedeeld. Volgens een woordvoerder was er rond vier uur nog geen sprake van een abnormaal verkeers beeld op de Nederlandse wegen. „Maar toen rond kwart voor vijf boven de Rijnmond en Limburg onverwacht zwaar onweer met hevige buien losbarstte, regende het binnen korte tijd meldingen van ongelukken." „De langste files ontstonden rond Rotterdam en bij Ridder kerk, als gevolg van een reeks aanrijdingen. Meer dan 100 kilo meter file is buitengewoon veel voor een dinsdagavond," zei de woordvoerder. Volgens de meldkamer zijn voor zover bekend geen ernstige on gevallen met gewonden gebeurd. De meeste aanrijdingen onston den toen het wegdek door de zware, onverwachte regen plot seling spekglad werd. Daardoor onstonden vooral veel kop- staart aanrijdingen. Omstreeks zes uur stonden ver spreid in Nederland 27 files. Een uur later waren dat er nog maar drie en kort daarna waren alle stremmingen opgelost. l? Nieuw, nieuw, nieuw! Trek nu in een bejaardenhuis voorzien van het Kwaliteitscertificaat! Echt, ik maak geen grapje, er is een commissie die serieus heeft voorgesteld om bejaardentehuizen die aan kwaliteit werken te onderscheiden met een certificaat. Speciale teams van onafhankelijke deskundigen moeten onderzoeken welke tehuizen zo'n certificaat verdienen, zo stelt een projectgroep van de Vereniging van Direc ties van Bejaardentehuizen voor die er maar liejst drie jaar over deed om dit lumineuze idee in een rapport te jormuleren. Het wordt onderhand typisch Nederlands om, als er ergens iets mis is, niet de misstanden aan te pakken, maar met een wazig nieuw etiket te komen. Ik bedoel, als er bejaardentehuizen zijn die kennelijk niet voor zo'n certificaat in aanmerking komen, pak die dan aan en zorg dat ze zo spoedig mogelijk aan alle kwaliteitseisen voldoen. Want met die ongetwijfeld duurdere, van een certifi caat voorziene bejaardenhuizen wordt nog maar eens een standsverschil gecreëerd en dus maatschappelijk geaccepteerd dat er straks bejaarden in tehuizen terecht komen die eigenlijk niet aan wat simpele normen voldoen. Eigenlijk zouden de bejaarden van straks nu al actie moeten gaan voeren met de slogan 'Wie certificaatst, kan een knal verwachten'. MERIJN Almere zegt vertrouwen in wethouder op Almere - De gemeenteraad van Almere heeft unaniem het vertrouwen opgezegd in wethouder Gundersen. De 72-jarige wethouder is door een inwoonster van Almere beschuldigd van verkrachting. De motie van wantrouwen werd door zijn eigen partij, de Almere Partij, ingediend. Gundersen was al door zijn partij geroyeerd omdat hij ervan wordt verdacht met een inwoonster van Almere naar bed te zijn gegaan in ruil voor extra punten bij een woonurgentie-verklaring. De wethouder was niet op de raadsvergadering en was onbereikbaar voor commentaar. Zware eis tegen Tilburgse verkrachter Breda - Officier van justitie G. van den Burg heeft voor de rechtbank in Breda tegen de Tiburgers C.L. (18) en J.B. (20) respectievelijk negen en vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist. Verdachte L. gaf toe in 1991 en 1992 in Tilburg vijf verkrachtingen of pogingen daartoe te hebben gepleegd. Verder zou de Tilburger zich schuldig hebben gemaakt aan dertig aanrandingen, alsmede mishandeling van vier man nen en een 70-jarige vrouw. B. wordt medeplichtig geacht aan de verkrachting van een vrouw in Tilburg. De uitspraak is op 1 Dales en ter Veld getuigenbank Den Haag - De woordvoerders sociale zekerheid van de drie grootste partijen (CDA, PvdA en WD) komen volgende week in het getuigenbankje van de enquêtecommissie. Ook de voormali ge staatssecretarissen De Graaf (CDA) en Dales (tegenwoordig minister van Binnenlandse Zaken, PvdA) zullen worden ver-l hoord. De huidige staatssecretaris van sociale zaken, Ter Veld (PvdA), verschijnt donderdag voor de enquêtecommissie. Zij zal worden gehoord over haar standpunten ten aanzien van de sociale zekerheid in de periode, dat ze in de PvdA-fractie zat (september '81-oktober '89). 'Certificaat voor bejaardenhuizen' Utrecht - Een bejaardenhuis dat werkt aan zijn kwaliteit moet in de toekomst een certificaat krijgen, als erkenning voor dat kwaliteitsbeleid. Speciale teams, met onafhankelijke deskundi gen, gaan de bejaardenhuizen af om te kijken welk tehuis zo'n certificaat verdient. Dat is de kern van een voorstel dat een projectgroep van de Vereniging van Directies van Bejaardente huizen heeft opgesteld. De toezichthoudende rol van de overheid verdwijnt daarmee meer naar de achtergrond. Kamer eist informatie Betuwelijn Den Haag - De Tweede Kamer voelt zich gepasseerd omdat het kabinet het parlement nog steeds niet heeft geïnformeerd over het besluit tot aanleg van de Betuwelijn. Nagenoeg alle fracties hebben gisteren opheldering geëist van het kabinet. Vrijdag maakte minister Maij bekend dat het kabinet de goederenspoor lijn van Rotterdam naar Duitsland boven de grond gebundeld met de autosnelweg A15 wil aanleggen. De Kamer zou het kabinetsbesluit 1 juni krijgen, maar vindt dat veel te laat. Zeven kandidaten, drie solisten en twee duo's, dingen naar de opvolging van Ria Beckers als poli tiek leider van Groen Links. Gisteren wierpen het Kamerlid Ina Brou wer en Mohammed Rab- bae, directeur van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders, zich als duo in de strijd. Het lijkt allemaal wat erg veel voor wat wellicht al tijd een van de kleinere partijen zal blijven. Door Max de Bok IN OKTOBER beslissen de leden van Groen Links bij referendum wie van de zeven de nummer één zal. Haalt geen van de kandida ten de helft plus één van de uitgebrachte stemmen dan be slissen de leden in een tweede ronde tussen de twee kandidaten die in de eerste ronde de meeste stemmen haalden. Mohammed Rabbae (52) kwam in 1966 als politiek vluchteling naar Nederland. In zijn geboor teland Marokko was hij verbon den met het verzet tegen het regime van koning Hassan. Rab bae studeerde economie aan de Universiteit van Amsterdam en was vanaf 1974 in diverse func ties actief betrokken bij de op vang van buitenlandse werkne mers. Zo was hij van 1975 tot 1982 directeur van de Stichting Bui tenlanders West-Brabant in Bre da. In mei 1982 werd hij be noemd tot directeur van het Ne derlands Centrum Buitenlanders (NCB). Tot voor kort was Rabbae voor zitter van de algemene vergade ring van de NOVIB en lid van de Mediaraad. Een maand geleden publiceerde hij het rapport 'Naast Amicales nu de Ummon' over repressie en dreigementen in naam van koning Hassan in de Marokkaanse gemeenschap. Samen met Ina Brouwer doet hij nu een gooi naar het lijsttrekker schap van Groen Links. Het ta bleau de la troupe waaruit de leden van Groen Links kunnen kiezen, is daarmee gevarieerd samengesteld. Twee duo's en drie eenlingen. In volgorde van opkomst: Wim de Boer, voormalig voor zitter van de PPR, architect van Mohammed Rabbae en Ina Brouwer hebben nog niet besloten wie de nummer één zal zijn. foto anp de samenwerking tussen PPR, CPN, PSP en EVP, die tot Groen Links leidde; fractievoorzitter in de Eerste Kamer. Herman Meijer, voorzitter van de Rotterdamse raadsfractie. Ineke van Gent, voorzitter van de Groningse raadsfractie. Het duo Paul Rösenmöller- Leonie Sipkes, beiden lid van de Groen Links-fractie in de Twee de Kamer. Rosenmöller is af komstig uit de vakbeweging en behoorde niet tot een van de partijen, waaruit Groen Links voorkwam. De politicologe Sip kes komt uit de PSP. Het duo Ina Brouwer-Moham- med Rabbae. Brouwer is lid van de Tweede- Kamerfractie. Ze was de laatste politiek leider van de Communistische Partij van Nederland. In 1986 voerde ze de CPN aan in de verkiezingsstrijd. Rabbae is tot op de dag van vandaag partijloos. Keuze te over dus. Maar bij de twee duo's moeten kanttekenin gen worden geplaatst. Groen Links is zwaar verdeeld over de voordelen van een gedeeld lei derschap. Brouwer is er een groot aanhangster van, Rosen möller zag er aanvankelijk niet veel in. Brouwer somde gisteren de voor delen nog eens op: „Tijd vrij voor m'n dochter, meer tijd en dus meer energie om creatief bezig te zijn met de inhoud van politiek en politieke vernieu wing." Een aanzienlijke minderheid van Groen Links vindt dat een ge deeld leiderschap niets toevoegt aan politieke vernieuwing en al leen maar is uitgevonden als een verkapte oplossing voor het feit dat het politieke leven van een fractievoorzitter moeilijk is te combineren met het privé-leven, vooral met de zorg voor kinde ren. De vraag is dus of Groen Links uiteindelijk in meerderheid voor een duo zal kiezen. Rosenmöller is, volgens de mededelingen van hen beiden, in het duo met Sip kes in elk geval de nummer één; de eerste op de kandidatenlijst en de beoogd fractievoorzitter. Maar als de partij Sipkes niet ziet zitten als de nummer twee en beoogd vice-fractievoorzitter, dan houdt Rosenmöller het lijst trekkerschap voor gezien. Hij zal dan wel nog kandidaat zijn voor een zetel'in de Kamer. Het duo Brouwer-Rabbae heeft nog niet besloten wie de nummer één zal zijn. Het tweetal gaf zich gisteren alle moeite om volledige gelijkwaardigheid en gelijkge richtheid uit te stralen. Maar aangezien de kieswet niet toe staat dat er op de lijst twee nummers één staan, zal het duo toch een keus moeten maken. Ook Brouwer en Rabbae hebben zich aan elkaar gebonden: bei den aan de top of geen van beiden aan de top. In dat laatste geval gaat Rabbae wel voor een Kamerzetel, maar sluit Ina Brouwer niet uit dat ze de poli tiek verlaat. Keuze te over dus. Nu nog dui delijkheid over de (verschillen in) koers die de kandidaten voor staan. Een paar openbare debatten tus sen de lijsttrekkers zou de strijd om de leiding boven het niveau van mannetje-vrouwtje-duo-so list, politieke afkomst en leeftijd uit kunnen tillen. Het onlangs gepubliceerde ontwerp-verkie- zingsprogramma met zijn vele onduidelijkheden, gebrek aan samenhang en te hoge beloof-ge- halte schreeuwt om inhoudelijke helderheid van de kandidaten.

de Stem | 1993 | | pagina 3