Meer Belgen naar Zeeland Zeeuws-Vlaanderen en de branie van Bak 'Bestuur woningbouwvereniging is bezig met afleidingsmanoeuvre' Resultaat onderzoek provincie Zeeland naar buitenlandse migratie: ET U DOEN.. Honderdjarige in de Zoutvliet OKl Verkiezing havenman of -vrouw bij Havenfeesten Staatsecretaris stemt in met gemeente Sluis/Aardenburg Rijkswaterstaat wil af van vast waterpeil Zoommeer J*An EXCLUSIEVE BRUIDSREPORTAGES ^spkior 1 STUDIO DIELEMAN )NY jhnics SLIPS Kamerleden Groen Links brengen bezoek aan Zeeland Hasjvangst douane Jaar cel voor brandstichting in bordeel Anderhalve ton schade aan boot uur Vlooswijkstraat 77 service Tel. 01150-96973 de stem zeeland WOENSDAG 19 MEI 1993 DEEL fL/Nt KLEUREN fV" tLETEKST I 7619. 63 cm FSQ IPicture in Picture. 60 pnders. Teletekst 23 eheugen. |25 lands- 1UMT^f UEN TV MET I'EKST Type DV 5431 S IQ beeldbuis. On-screen Ii9 Voorkeurzenders. ïltimer 30-120 minuten. Overschakeltimer naar leid. Afstands- h [RECORDER IV 125. I) systeem. 2 Koppen. Ikeurzenders. Timer limma's/31 dagen. Ld beeld. Isbediening. h 50,-1 Uitsluitend spelende VHS-recotdefs SYSTEEM MEI IPELER IC-CH550. 70 Watt versterker. 1g. mg en FM. 30 Voorkeur s-Bands equalizer. Dubbel Ierse cassettdeck llby B/C. pier Af- i-TR-j i oediening I 1 u ITALE GELDONTVANGER AE 3805. FM. MG en 2 x KG. ;eurzenders. LED-afstem- itor. Digitale 12 uurs klok met logelijkheid. Sluimer-^c<?fw ilijkheid. yr- Pefii OADLOZE EFOON 4 900. ummers geheugen, imerherhaling. Bereik 700 mete i/puls. Externe voedingsingan^ imeregelaar. Terneuzen - Advocaat J. de Bliek denkt dat het bestuur van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen met een afleidingsmanoeuvre bezig is door de oorzaak van de problemen binnen de vereniging in de schoenen van de op non-actief gestelde ad junct-directeur C. Vermeer te schui ven. Vermeer vroeg De Bliek een brief te schrijven naar voorzitter A. Janse. In dit schrijven wordt aan Janse gevraagd terug te komen op zijn bewoordingen eerder gedaan in de krant. Doet hij dat niet, dan wil Vermeer Janse in een kort geding aanklagen wegens smaad. Vol gens voorzitter Janse begon de ellende met het aanstellen van Vermeer. De brief is gisteren de deur uitgegaan. „Kijk, het gaat al jaren niet goed bin nen de woningbouwvereniging. Dat blijkt ook uit de rapporten die inmid dels zijn verschenen. Het is dus niet zaak Vermeer door het slijk te halen", aldus De Bliek. „Het bestuur moet niet alles in de schoenen van Vermeer schui ven. Ik heb het idee dat Vermeer de kop van jut is. Dat zullen we Janse ook onder de neus wrijven. Janse zegt ook dingen die totaal niet ter zake doen". De Bliek doelt daarbij op het arbeids verleden van Vermeer bij de provincie Groningen. Janse vertelde dat Vermeer bij de provincie met een oprotpremie is weggestuurd. Vermeer zei op eigen ini tiatief te zijn weggegaan. „De proble men binnen de woningbouwvereniging hebben geen enkel verband met zijn arbeidsverleden in Groningen. Ik denk dat het bestuur op deze manier de echte problemen binnen de woningbouwver eniging buiten de aandacht wil bren gen. Want het marcheert al jaren niet binnen de vereniging". Advocaat De Bliek weet nog niet of het kort geding er daadwerkelijk komt. „Dat hangt van Vermeer af en uiteraard hoe Janse reageert. Doet hij dat niet goedschiks, dan wellicht kwaadschiks". fize filialen krijgt U bij Uw ker, deze sticker plakt U achterruit van Uw auto. en lang, ker) jfeerd. tekens uilen ie en ekend 1993 T/M 26 JUNI 1993. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Maandag 24 mei brengt een delegatie van de Tweede en Eerste Ka merfracties van Groen Links een bezoek aan West-Brabant I en Zeeland. De kamerleden j worden vergezeld door sta- I tenleden van deze partij uit I Zeeland en Noord-Brabant. Gedurende het bezoek wordt met name aandacht besteed aan de ligging van deze streek tussen Rotterdam en Antwerpen en de gevolgen, van de voortgaande in dustrialisering voor mens en mi lieu. Het werkbezoek start in Ossend- recht, waar burgemeester G. Sivillens een inzicht geeft in de rampenbestrijding voor de Zuid westhoek. Vervolgens gaat de tocht via het Antwerpse haven en industriegebied naar het Land van Saeftinge. Onderweg geeft voorzitter Ton van Rijen van Benegora uitleg over de luchtverontreiniging ten noro den van Antwerpen. Bi) het Land van Saeftinge wijst Jaeobusse van de Stichting Het Zeeuwse Landschap op de ver vuiling van de Westerschelde. Kramer van de Zeeuwse Milieu federatie heeft het vervolgens over de ontwikkelingen in de Rijn-Schelde-Delta. Tijdens de overtocht via het veer Kruimngen-Perkpolder vertelt directeur Vos van de PSD over de toekomst van de veerdienst en de plannen voor de vaste oeververbinding. Na Kruiningen hjdt het gezelschap naar Halste ren, waar aandacht wordt be steed aan de verkeersdrukte op de Halsterseweg en de protesten van bewoners daartegen. Aan liet woord komen onder meer vertegenwoordigers van de ac tiegroep 'De Halsterseweg' en de Brabantse Milieufederatie. Het bezoek wordt vervolgens met een bijeenkomst in Bergen op Zoom besloten. fan onze correspondent Terneuzen - De douane van de P®t Terneuzen heeft in die Plaats een Fransman aangehou den die in het bezit was van 680 fam hasj. De man, M.M. uit I Aubrais, werd betrapt toen hij de verdovende middelen aan het I Wegstoppen was onder de motor kap van zijn perosnenauto. jffl overleg met de officier van liustitie in Middelburg werd het |spui in beslag genomen. Na het I opmaken van een proces-verbaal lit betallng van een boete werd I weer op vrije voeten gesteld. Mevrouw Schijve neemt de felicitaties in ontvangst. Van onze correspondent Terneuzen - Mevrouw C. Schijve-Eekhout vierde gis teren in de Zoutvliet haar honderdste verjaardag. Zij geniet nog een goede ge zondheid en neemt nog ac tief deel in het koor de Scheldeklanken. Mevrouw Schijve-Eekhout is in 1893 geboren in Veldzicht in Schoondijke. Zij komt uit een 'nest' van dertien kinderen en heeft een zoon. Tijdens haar arbeidzaam leven heeft ze de naaischool doorlopen en thuis werk verricht. Zij huwde mét de Heer Schijve en het gezin woonde vervolgens in de Noordstraat, Vlooswijk en Vondelstraat. Ze was een van de eerste bewoonsters van de foto camile schelstraete aanleunwoningen van de Blide en nu woont ze in de Zoutvliet. Ik slikt nog geen medicijnen. Ik houd het nu bij vitamine B en een slaaptablet. Verder heb ik altijd eenvoudig en met de pot mee gegeten", aldus de krasse eeuwlinge. Behalve het koor, handwerkt ze nog en is ze regelmatig te vinden in de soosruimte.,, Ik zal altijd ieder een groeten. Ik heb voor ieder een een goed woord." Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg Het aantal Belgen in Zeeuws-Vlaanderen neemt in rap tempo toe. De laatste twintig jaar kwamen gemiddeld driehonderd Belgen per jaar in de regio wonen, vooral in het oosten. Die stroom immigranten zal in de toekomst niet afnemen, eer der nog wat toenemen. Dit, ter wijl in verhouding veel Neder landers uit Zeeuws-Vlaanderen in de zelfde periode zijn vertrok ken. Dat blijkt uit een nieuw onder zoek van de provincie Zeeland, getiteld: Buitenlandse migratie 1972-1991. Het onderzoek is uit gevoerd door D. Nijhuis van de Universiteit van Amsterdam en is voor de provincie van waarde om toekomstig (minderhe- denjbeleid en bevolkingsprogno ses te maken. Vanaf het begin van de jaren zeventig tot vorig jaar zijn er gemiddeld meer dan 1800 immi granten per jaar vanuit het bui tenland in Zeeland komen wo nen. Bijna 1400 mensen emi greerden in die periode en ver trokken uit Zeeland. Niet alle immigranten waren buitenlanders, zo blijkt. Bijna de helft had de Nederlandse natio naliteit. Dat waren voor een groot deel Zeeuwen die na een verblijf in het buitenland terug keerden naar de provincie. Bijna een vijfde van die groep bestond voorts uit Nederlanders van een Surinaamse, Arubaanse of antil- liaanse identiteit. De Surinamers met Nederlandse nationaliteit zijn bijna allemaal rond 1975 in Breda - De 42-jarige staatloze ingenieur A.B. moet voor de brandstichting in het Zunderts bordeel La Reserve 2 in Wern- hout een jaar celstraf uitzitten. Dat heeft de Bredase rechtbank gisteren bepaald. De straf was conform de eis. De rechtbank hield rekening met de sterk verminderde toereken baarheid van B. Die zag zijn wereld instorten toen hij merkte dat zijn dochter, het evenbeeld van zijn door hem aanbeden overleden vrouw, er als prosti tuee werkte. Het meisje deed dat omdat haar vader zakelijk in de problemen was gekomen en zij niet van zijn geld wilde profiteren. Eerdere pogingen ander werk te vinden, hadden gefaald. Bij de brand op 23 januari ging het bordeel geheel verloren en liep een ander pand schade op. Twee vrouwen in het bordeel konden op tijd wegkomen. de provincie komen wonen, toen Suriname onafhankelijk werd. Andere buitenlandse immigran ten zijn Duitsers, Britten, Tur ken, Marokkanen en asielzoekers van uiteenlopende nationalitei ten. Vooral die laatste groep zorgde voor een piek in 1991. Voor de toekomst verwacht de onderzoeker 'een blijvend grote stroom van- asielzoekers en vluchtelingen, maar er wordt echter niet van uitgegaan dat het aantal personen van wie de asie laanvraag wordt gehonoreerd, zal stijgen.' Gezinshereniging De Belgen waren dus in de meer derheid in de groep immigranten de laatste twintig jaar, de Tur ken en Marokkanen vormden als groep een kwart van het totaal. Alleen speelde de vestiging van die immigranten zich gedurende piekperioden af in de jaren ze ventig en kregen de bevolkings registers in de Zeeuwse gemeen ten later te maken met gezins hereniging en 'volgmigranten'. De meeste Turken gingen in Ter neuzen en Middelburg wonen, de meeste Marokkanen in Vlissin- gen. Voor vrijwel de meeste im migranten geldt dat zij zich ves tigden bij daar waar werk was: in en om de kanaalzones op Walcheren en in Zeeuws-Vlaan deren. Voor de laatste regio kozen dus massaal de Belgen. Op landelijke schaal bekeken vestigden zich in Zeeland relatief veel Belgen en relatief weinig Turken, Marok kanen en Surinamers. Uit het onderzoek blijkt ook dat er relatief veel Zeeuwen in Bel gië zijn gaan wonen, er is dus sprake van tweerichtingverkeer, vooral sinds 1988. Waarom dat zo is, is niet bekend, maar het kan met de belastingwetgeving in Nederland te maken hebben. Procentueel wijkt Zeeland na melijk niet af van het landelijke cijfer. In aboslute aantallen ver trokken er uit Zeeland tweemaal zo weinig Zeeuwen richting Bel gië als dat er Belgen naar Zee land kwamen. Het onderzoek wijst verder uit dat vooral Zeeuws-Vlamingen hun heil zochten over de zuide lijke landsgrens. Dit geldt het sterkste voor inwoners van Aar denburg, Oostburg en Sas van Gent. En in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten vestigden zich, over heel de provincie bezien, de meeste buitenlandse immigran ten. Met uitzondering van Oost burg, daar kwamen er juist rela tief gezien weinig. )(an onze verslaggever Harold de Puysseleijr Aardenburg - Een veel te somber en ongenuanceerd weid van de streek. Een truc wn een prikkelend verhaal te Wengen voor zijn gehoor. Eenmaal ontdaan van alle anje bleef er te weinig over waar de streek zijn voordeel wee kan doen. Een humoris ten begonnen conference je omsloeg in een soms wat te sombere schets van de streek. jp^w^e reacties van aanwezi- vnnri j abSel°pen maandaga- j„„ "re lezing van professor v f Bak van de Vrije Uni- j ""eit Amsterdam bijwoon- van n°Jer toekomstkansen est-)Zeeuws-Vlaanderen. ti.i ,Was uitgenodigd door de ,anken in West-Zeeuws- «anderen om in het Studie centrum Aardenburg zijn visie te geven. 'Te weinig attracties, te weinig slecht-weeraccommodaties en een toeristisch aanbod dat van los zand aan elkaar hangt'. Daar kwam Baks analyse van de regio in grote lijnen op neer. Er moest, kortom, in de ogen van de prof veel gebeuren om (West-)Zeeuws-Vlaanderen een gezonde economische toekomst te geven. Als dat zelfs al lukte. 'Want in twee dagen heb je het wel gezien in Zeeuws-Vlaande ren', spotte Bak. De aanwezigen beluisterden diens provocerende praatje met verschillende oren. De een met een glimlach om de mond, de ander zat bij tijd en wijle bij kans te knarsetanden. Medewerkster Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen noemde het verhaal van professor Bak ver rijkend en heel realistisch. „Een belangrijk doel is in elk geval weer bereikt. Dat is dat ieder een is aangezet over de toe komst van Zeeuws-Vlaanderen na te denken en dat er over de streek wordt gesproken." Maenhout kon zich trouwens wel vinden in de opmerking van Bak dat (West-)Zeeuws-Vlaan- deren een bredere basis moet hebben en de streek zich veel meer moet profileren met geza menlijke activiteiten. 'Er is geen pakket, niets wat collectief aan spreekt', hield Bak zijn publiek voor. De medewerkster van het Toe ristisch Bureau keek voor de aanpak van dit probleem over de landsgrenzen heen. Ze wees daarbij onder meer op de geo grafische eenheid die Vlaande ren met Zeeuws-Vlaanderen vormt. „De toekomst ligt in de vorming van één toeristisch gezicht met Vlaanderen. Dat gebied moet met Zeeuws-Vlaanderen een groot samenhangend produkt vormen. In dat opzicht denk ik dat we hier op de goede weg zijn. Immers, we zoeken op al lerlei gebied steeds meer aan sluiting met Belgisch Vlaande ren. Je moet echter wel beden ken dat zoiets niet van vandaag op morgen is te realiseren. Het vraagt om een geleidelijke uit bouw van het toeristisch pro dukt. Rome is tenslotte ook niet op één dag gebouwd", aldus Maenhout. Burgemeester Ed Jongmans van Aardenburg oordeelde het ne gatieve praatje over de regio, nadat hij het nog eens een dagje liet bezinken, op tal van punten ongenuanceerd. „Ik heb het ge voel dat hij met olie aan zijn benen door de ontwikkelingen in het gebied is gestapt. Er liggen wel degelijk kansen voor West-Zeeuws-Vlaanderen en totaal Zeeuws-Vlaanderen. Mijn indruk was ook dat Bak niet helemaal op de hoogte was van een aantal cruciale zaken, met name wat de toeristische ontwikkeling van het gebied be treft. Ook de kansen die hij ziet voor het toerisme schat ik an ders in." Jongmans trakteerde de profes sor na afloop van de bijeen komst, om hem duidelijk te ma ken dat die het allemaal veel te somber zag, nog op een grapje met ironische ondertoon. De Aardenburgse burgervader sprak tegenover de Amsterdam se hoogleraar de hoop uit dat hij dan 'tenminste nog een nachtje' in Zeeuws-Vlaanderen wilde vertoeven. Ook adviseer de hij hem de volgende dag, als hij nog geld overhad van zijn honorarium, een zwart pak aan te schaffen bij een plaatselijke winkelier. Op die manier zou de streek tenminste nog enig pro fijt hebben van Baks bezoek. Jongmans' collega Kruize van de gemeente Oostburg kende de kritiek die Bak ventileerde al leen uit de kranteberichten. Wat Oostburgs burgemeester miste was een blauwdruk van de Amsterdamse prof z'n plan nen om verbetering in de situa tie te brengen. „Alleen met kri tiek komen we niet zo veel ver der." Dat was ook de mening van Aardenburger O. de Milliano, oud-bestuurder van de Kamer van Koophandel in Zeeuws- Vlaanderen en horeca-onderne- mer C. Langenberg uit Sluis. „Het is erg gemakkelijk om een zwakte-analyse te geven. Hoe het dan in de ogen van Bak wel moet? Daar is weinig van geble ken", meende De Milliano. „De beste stuurlui staan aan wal", zei Langenberg. „Com mentaar geven is niet moeilijk. Je moet ook oplossingen aan dragen. Maar ach", stelde Lan genberg verder vast, „eigenlijk heb ik me best geamuseerd. Je moet ook bedenken dat hij de mensen wat wilde kietelen om reacties los te maken." Van onze verslaggever Terneuzen - De verkiezing van de havenman of -vrouw is een van de nieuwe elementen tijdens de dertiende Haven feesten op vrijdag 2-, zaterdag 3- en zondag 4 juli in Terneuzen. Inmiddels is een adviserende commissie samengesteld die zich buigt over de mogelijke kandidaten. Het gaat om men sen die Terneuzen vorig jaar hebben gepromoot in de meest brede zin. Een andere commissie, be staande uit R. Barbé namens de gemeente Terneuzen, M. van Nunen namens de Kring van Werkgevers, W. Gosselaar namens de VW, G. Ververs namens de Kamer van Koop handel en F. van den Hemel namens het Havenschap Ter neuzen, benoemt uiteindelijk de havenman of -vrouw. Trofee Burgemeester R. Barbé maakt de havenman/vrouw vrijdag 2 juli om 16.00 uur in de burger zaal van het stadhuis bekend. Daarbij hoort een trofee en oorkonde. Uit het voorlopige programma van de Havenfeesten blijkt dat het evenement 2 juli om 17.00 uur door de eerste havenman of -vrouw wordt geopend. Die dag staan ook een kermis, een optreden van Geduld Over wint uit IJzendijke met aan sluitend een rondgang door de Nieuwstraat/Noordstraat, de start van- de Havenloop, de start van de voorronden van roeiwedstrijden en een dans en feestavond in de tent op het Veerplein op het programma. Zaterdag 3 juli start om 10.30 uur de puzzel- en fietstocht van de ANWB. Onder andere gevolgd door rondvaarten op de Westerschelde, een vlieger show, start van de zeilwed strijden, heftruckwedstrijden en kinderspelletjes. Vervol gens een optreden van de boe- renkapel, demonstraties van de hondenschool, optreden van het Zeeuws-Vlaams jeugdorkest en de finale van de roeiwedstrijden. Na de dans- en feestavond het tradi tionele vuurwerk op de West- ha vendijk. Vaten tillen Een ander nieuw evenement die dag is de benoeming van de sterkste man en vrouw van de haven. Om 14.00 uur vin den de voorrondes plaats in de onderdelen deadlift, vaten til len en voorwaarts heffen.-Op zondag 4 juli wordt om 14.30 uur verder gestreden in de onderdelen meerpalenloop, sloeptrekken en gewicht hef fen waarna de sterkste man en vrouw van de haven bekend wordt gemaakt. Die zondag staan onder ande re ook de vlootschouw, rond vaarten op de Westerschelde, een rondgang van muziekvere niging Geduld Overwint, een show van Piet Brakman en het slotconcert door de honderd jarige Harmonie De Vliegende Hollander op het programma. Sluis/Aardenburg - Staatssecretaris D. de Graaff-Nauta (Bin nenlandse Zaken) stemt in met de wens van de gemeenten Sluis en Aardenburg om per 1 januari 1995 verder te gaan als één gemeente Sluis/Aardenburg. Hij laat dat weten in een brief aan de colleges van burgemeester en wethouders van Sluis en Aardenburg. De Graaff-Nauta legt het con cept-wetsvoorstel om de fusie te beklinken, dat nu in voorberei ding is, in juni voor aan de ministerraad. Wel wijst de staatssecretaris erop dat samen voeging van de twee gemeenten de nieuwe gemeente niet vrij waart van mogelijke toekomsti ge herindelingen binnen een ter mijn van twintig tot vijfentwin tig jaar. Het streven is de herindeling in te laten gaan op 1 januari 1995. Dat betekent dat de gemeente raadsverkiezingen in maart 1994 zowel in Sluis als Aardenburg worden uitgesteld. De bedoeling is dat de verkiezing voor de raad van de nieuwe gemeente daar voor in de plaats komt. Daarom zegt ae staatssecretaris toe' zich er sterk voor te maken dat de parlementaire behande ling van het wetsvoorstel zo snel mogelijk plaatsvindt. Op die ma nier weten de gemeentebesturen van Sluis en Aardenburg bijtijds dat de verkiezingen in maart '94 niet door moeten gaan. Burgemeester E. Jongmans van Aardenburg noemt het nieuws uit Den Haag uiteraard een goed bericht. „Het betekent dat beide gemeenten ook de voorbereidin gen voor de fusie meer vorm kunnen geven. Dat was altijd nog onzeker hoewel het vertrou wen in een goede afloop er altijd was. Binnenkort kunnen we met volle energie opnieuw aan het werk", aldus Jongmans. Zowel Aardenburg als Sluis za gen er zoals bekend geen heil in zich aan te sluiten bij Oostburg om samen een grote gemeente in West-Zeeuws-Vlaanderen te vormen. Vandaar dat ze in een vroeg stadium bij de discussie over een eventuele herindeling van gemeenten de handen ineen sloegen en een intentieverklaring tot samenvoeging onderteken den. Van onze verslaggever Middelburg De Zeeuwse veer dienst PSD houdt rekening met een forse tegenvaller die ander halve ton kost in het onderhoud van de veerboot ms Prinses Christina. Onvoorzien onderhoud wegens technische mankementen, waar voor weer dure dokbeurten no dig zijn, die kostenpost zorgt ervoor dat de PSD de begroting kan gaan overschrijden. De PSD vraagt Gedeputeerde Staten dan ook om een wijziging van de begroting en die is gisteren ver leend. Van onze verslaggever Den Bosch - Rijkswaterstaat wil af van een vast waterpeil op het Zoommeer en het Volkerak. De provincie Noord-Brabant neemt daarmee geen genoegen. Voor het eco-systeem in dit zoete meer is het volgens de experts van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat beter om te ko men tot een hoog winterpeil (NAP) en een laag zomerpeil (30 centimeter beneden NAP). Dat zou betekenen dat de sluizen bij Dintelsas en Benedensas en vermoedelijk ook bij Bergen op Zoom weer in gebruik gesteld moeten worden. De sluisdeuren daar staan sinds de aanleg van de dammen in de Oosterschelde in 1987 open. Het waterpeil op het Zoommeer en het Volkerak ligt evenals dat van de daarop uitmondende rivieren De Dintel, De Mark en De Steenbergsche en Roosendaalsche Vliet op NAP. Bij een wisselend peil zouden de sluisdeuren weer dicht moeten. Het scheepvaartverkeer van en naar deze Westbrabantse "rivie ren bij Dintelsas en Benedensas moet dan weer geschut worden. Dat geldt bij grotere peilver- schillen dan 25 centimeter ook voor het in- en uitgaand scheep vaartverkeer tussen de Schelde- rijnverbinding en de haven van Bergen op Zoom bij de Burge meester Peeterssluis. Ook de landbouw in West-Bra bant die gebaat is bij een hoog waterpeil in de zomer en een laag peil in de winter, zou in problemen kunnen komen. De boeren gebruiken in droge tijden zoet water uit het Zoommeer om het water in de poldersloten op peil te houden. Ook natuurgebie den in West-Brabant zijn ge diend met een redelijk waterpeil om verdroging tegen te gaan.

de Stem | 1993 | | pagina 13