T N IRDJE R. Brussel gelooft in Deens 'ja' Is het belastingkantoor deze hele week open? Nee, a.s. donderdag en vrijdag zijn belastingvrij! Kabinet blijft zwijgen over levering militaire spullen aan Suriname Optimisme in EG-kringen na opiniepeilingen in Denemarken Olivetti is betrokken corruptie in Italië hij Menskracht Moskou sluit militaire interventie niet meer uit Belastingdienst BUITENLAND r C E R S M V DAN JE DENKT. Vlaamse priester geschorst hrS? De ®rote Itaüaanse computeronderneming Olivetti ItalT t0C^ betr°kken te zijn bij het corruptieschandaal in BUITENLAND KORT de stem DINSDAG 18 MEI 1993 A4 -*57 B76—236911 Stichting ideele Reclame SIRE Van onze verslaggevers Den Haag - Het kabinet heeft giste ren nog geen opheldering gegeven over de leverantie van legergoede- ren afgelopen weekeinde door een Nederlands marine-vliegtuig aan Suriname. In Suriname heerst al een week lang een gespannen situatie doordat ex-be velhebber Bouterse en zijn aanhangers de benoeming door de regering van Arthy Gorré tot nieuwe legerleider niet accepteren. Het ministerie van defensie betreurde gisteren de eigen uitlatingen van zon dagavond over de levering door de Nederlandse marine. Toen zei een woordvoerder van Defen siedat het Orion-vliegtuig plunjebalen en computers bedoeld voor opleiding van defensie-ambtenaren in Suriname afleverde en dat dit soort vluchten vaker zijn uitgevoerd. In Suriname zelf wordt algemeen aan genomen dat het een wapenleverantie betreft. Bij Defensie wordt nu gesteld dat de eigen verklaring zo niet mocht. „Er had gewoon gezegd moeten worden dat geen informatie verstrekt wordt over dit soort transporten", aldus H. van den Heuvel, directeur voorlichting van het ministerie van Defensie. Volgens hem speelt het de tegenstanders van de Suri naamse regering in de kaart als Neder land zegt dat er slechts dit soort leger- goederen zijn geleverd. CD A-kamerlid Aarts, voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor Buiten landse Zaken die gisteren het kabinet om informatie heeft gevraagd, consta teert dat er sprake is van twee verschil lende soorten berichtgeving en dat op heldering dus nodig is. De Surinaamse minister van Defensie S. Gilds zegt dat 'het gaat om een militaire operatie die direct te maken heeft met het belang van onze staatsvei ligheid.' De verklaring van het Neder landse ministerie van defensie ontze nuwt dat. „Ik denk dat het Gilds goed uitkomt om dat te zeggen. Hij kan daarmee de indruk wekken naar de tegenstanders dat hij kan rekenen op snelle steun uit het buitenland. Per vliegtuig en niet als vroeger per boot", stelt Aarts. Bevelhebber Gorré, die gisteren heel even zijn werkbespreking met de plaatsvervangende legercommandanten onderbrak om zich aan de pers te presenteren, bevestigt dat er geen spra ke is van wapenleveranties. „We hebben om voeding gevraagd voor de manschappen en die is dit weekeinde gebracht. Verder waren er slechts men sen aan boord. We hebben geen wapens nodig", zegt Gorré. Dit laatste wordt door waarnemers be twijfeld. Uit betrouwbare bron is ver nomen dat er nauwelijks nog wapens in de Memre Boekoe-kazerne zijn. Veel schiettuig zou zijn gestolen, waar schijnlijk door aanhangers van ex-le gerleider Bouterse. Dat bij een voormalige lijfwacht van Bouterse een heel arsenaal aan zware wapens, handgranaten, dynamiet en munitie is gevonden, versterkt deze op vatting. De man is één van de vermoe delijke daders van de aanslag op de studio van de Surinaamse televi siestichting STVS. Van onze redactie buitenland Brussel - In Brussel groeit het vertrouwen op een Deens 'ja', vandaag tegen het Verdrag van Maastricht, naarma te de opiniepeilingen steeds meer in die richting wijzen. te „Enig optimisme lijkt gewettigd. Maar we moeten de dag niet prijzen voor het avond is", zegt de woordvoerder van EG-com- missaris Van den Broek. Volgens de jongste Gallup-pei- ling uit de krant Berlingske Ti- dende zal 50 procent van de kiezers 'Maastricht' vandaag goedkeuren. Het aantal nee- stemmers zou op 32 blijven ste ken; 14 procent twijfelde nog. De rest zou de stembus mijden. Vol gens een andere peiling denkt 63 procent van de nee-stemmers bovendien dat zij het pleit zullen verliezen. Niettemin houdt de Europese Commissie in het achterhoofd rekening met een spoedberaad voor het geval de Denen weder om nee zullen zeggen. Een tus sentijdse top met EG-regerings- leiders wordt in dat geval even min uitgesloten. Eventueel 'nee' Tielt - Bisschop Vanghelu- we van Brugge heeft de priester Norbert Bethune uit Tielt geschorst. Bethune kondigde na afloop van de mis aan dat hij. in juni voor de wet zal trou wen met de vrouw met wie hij al jaren een verhouding heeft. De geschorste priester stel de dit weekeinde tijdens twee drukbezochte missen, dat de celibaatsverplichting voortkomt uit de gedachte dat een huwelijk onrein is. Dat het ongehuwd leven sa- craler of zuiverder zou zijn dan een relatie is naar zijn mening 'een heidense opvat ting'. De Belgische priester heeft de gelovigen opgeroepen hem en andere gehuwde priesters te steunen. Hij wil nu in de parochie kerk van Tielt of anders bij hem thuis elke eerste zon dag van de maand een ge bedsdienst houden. van de Denen betekent immers grote problemen voor het ver drag van Maastricht. In Denemarken zelf presenteerde gisteren de Juni-Beweging zich aan de buitenlandse pers. Deze club geldt als het belangrijkste anti-Maastricht bolwerk in het land. Euro-parlementariër Peter-Jens Bonde zei erop te vertrouwen dat eenmaal in het stemhokje het gezonde verstand van de mensen terugkeert en zij nee zullen stemmen. Vorig jaar juni - toen de Denen voor hun eerste Maastricht-referendum ter stembus gingen - lagen de electorale verhoudingen nage noeg hetzelfde. Tenslotte werd het toch nog een 'nee', met een stemmenverschil van niet meer dan 46.000. Maar toch liggen de zaken dit jaar enigszins anders. Vorig jaar zaten de sociaal-democraten, die de grootste partij in Denemar ken vormen, in de opositie. On geveer de helft van hen stemde toen 'nee'. Nu is de partij evenwel aan de macht, nadat de minderheidsre gering van premier Schluter be gin dit jaar door een schandaal werd verzwolgen. De sociaal-de mocratische premier Rasmussen heeft zich nadien een ferm en zeer uitgesproken voorstander van 'Maastricht' getoond, daar bij geholpen door zijn minister van buitenlandse zaken Peter sen. Beide mannen zijn erin ge slaagd de partij op een pro- Maastricht-koers te zetten. Dat moet vandaag het verschil ma ken. Er is nog iets veranderd sinds het eerste, voor 'Maastricht' bijna fatale referendum van vo rig jaar juni. Denemarken heeft tijdens de Europese top in Edin burgh een soort uitzonderings positie uit het vuur gesleept. Dat betekent dat het land niet hoeft mee te doen aan aan zulke hoogst belangrijke zaken als het Europees veiligheidsbeleid, de eenheidsmunt en het Europees burgerschap. Overigens kan bepaald niet wor den gezegd dat Denemarken aan de vooravond van het tweede referendum op z'n kop staat. De discussies hebben zich tot dusver grotendeels in nette tv-forums afgespeeld. - lucgcgcvcu lflfi ioni in periode gulden a ClrCa dertig "P1!0611 uitseko a steekpenningen heeft I dalk:erd- Ru™ de de helft drachtn Was bestemd om op- comnnf1 V00r de Ievering van i konijn aan bet staatste'e- ^bedryfASSTm de wacht te Een man uit het plaatsje Kazan, in de ex-Sovjetrepubliek Tatarstan, trekt met de hulp van zijn vrouw een primitieve ploeg door het veld. Het echtpaar heeft geen geld, om moderne apparatuur te huren en het kan zich evenmin een paard permitteren. foto epa Van onze correspondent Aart Heering De multinational betaalde steek penningen aan Italiaanse politi ci in ruil voor overheidsop drachten. lot zondag was Olivetti de laat ste grote onderneming die nog ■let betrokken was bij het corr- Putieschandaal. Maar de laatste agen werden geruchten over et tegendeel zo sterk, dat presi- oent,directeur Carlo De Bene- lzondag uit eigen beweging j enten's aflegde tegenover Milanese rechter-commissaris ™tonio Di Pietro. 1 P grond daarvan is gisteren de 'ecteur vaa het Romeinse kan- joor van Olivetti, Giovanni Che- mbirn, gearresteerd. In» eiledeflr ontkende twee we- dooiF j tegenover zijn aan houders nog elke betrokken- dino hii weten de volle- ui, ver£ffltwoordelijkheid te ne- 01ivetti°r 06 betalingen door Sat ®enedetti heeft toegegeven Uit de bekentenis van directeur Parreüa is gebleken, dat Olivetti, Siemens, Pirelli, Alcatel en Fiat- Telettra tussen 1988 en 1991 zo voor zestig miljoen gulden aan onwettige fondsen hebben uitge keerd aan christen-democraten, socialisten, sociaal-democraten en republikeinen. Volgens De Benedetti heeft Oli vetti tussen 1986 en 1990 ook nog eens met tussenpozen in to taal ruim acht miljoen gulden heeft overgemaakt aan de socia listische partij. Die 'schenkin gen', schrijft De Benedetti, ston den niet met bepaalde opdrach ten in verband, maar dienden om zich 'een politieke bescherming te verwerven tegen de invasie van de buitenlandse informati- 'careuzen.' In de verklaring die hij aan de Milanese rechtbank heeft over handigd presenteert De Benedet ti zich als een slachtoffer van het steekpenningenstelsel „Lange tijd heb ik mij teweer gesteld, maar uiteindelijk ben ook ik gezwicht voor de kwellin gen van de politici, om mijn bedrijf te redden en de belangen van tienduizenden werknemers en aandeelhouders te verdedi gen." Van onze redactie buitenland Londen/Sarajevo/Zagreb - Rusland is bereid met het Westen over militaire interventie in Bosnië-Hercegovina te praten. Dat heeft de Russische onderminister van buitenlandse zaken Tsjoerkin gisteren ge zegd. Tot nu toe werd militair ingrijpen door de Russen uitgesloten. Tsjoerkin deelt de mening van het Westen dat het vredesplan Vance-Owen toch uitgevoerd moet worden, ondanks dat de Bosnische Serviers dit afge lopen weekeinde in een referendum hebben verworpen. De officiële resultaten van de volksraadple ging worden pas morgen verwacht. De Ser vische media beweren dat meer dan 95' procent van de Bosnische Serviërs het plan heeft afgewezen. De Verenigde Staten en de EG blijven bij hun standpunt geen waarde te hechten aan een referendum dat in 'etnisch gezuiverd' gebied wordt gehouden. Belgra do, dat druk op de Serviërs in Bosnië uitoefent om het vredesplan te tekenen, zweeg gisteren in alle talen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher zei in een reactie dat het referendum uitloopt op een 'zware neder laag' voor het plan, maar dat deze ontwikke ling wel de 'weg baant voor een nieuwe onderhandelingsronde tussen de VS en hun bondgenoten'. Met name Rusland wilde wachten tot na het referendum om over verdere stappen te besluiten. De uitlating van Tsjoerkin dat 'geen enkele optie kan worden uitgesloten' wordt dan ook gezien als een ommekeer in De Bosnisch-Servische leider Karadzic foto epa het standpunt van Moskou. De Russische betrokkenheid bij het vredesproces wordt nauwlettend gevolgd omdat de Russen zich historish, politiek, etnisch, religieus en op taalgebied verwant voelen met de Serviërs. Rusland is deze maand bovendien voorzitter van de Veiligheidsraad, die moet beslissen over de komende stappen. „Wij hopen dat een resolutie wordt aangeno men om VN-waarnemers langs de Bosnische grenzen te plaatsen," aldus Tsjoerkin. De VS hebben inmiddels een voorstel van Moskou om deze week nog deel te nemen aan een bijeenkomst van de Veiligheidsraad op mi nisterieel niveau afgewezen. „Washington acht het te vroeg", zei de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken giste ren. De leider van de Bosnische Serviërs Karad zic heeft het Vance-Owenplan, waarbij de vroegere Joegoslavische republiek onder moslims, Kroaten en Serviërs zou worden verdeeld in tien semi-autonome republieken, al 'dood' verklaard. Volgens het plan zouden de Bosnische Serviërs eenderde van de ge bieden moeten afstaan die zij de afgelopen 13 maanden tijdens de oorlog tegen moslims en Kroaten hebben veroverd. Karadzic verontschuldigde zich gisteren voor de 'idiote en onverantwoordelijke uit barsting' van de Bosnisch-Servische gene raal Mladic, die eerder dreigde met terroris tische aanslagen in Westerse hoofdsteden in het geval van een militaire interventie tegen de Bosnische Serviërs. Secretaris-generaal Wörner van de NAVO, heeft de strijdende partijen van ex-Joegosla- vie gisteren nog eens gewaarschuwd het conflict niet naar omliggende staten uit te breiden. Vandaag vliegen de bemiddelaars Owen en Thorvald Stoltenberg, de opvolger van Van ce, naar de Kroatische havenstad Split. Daar voeren zij besprekingen met de Bosnische president Izetbegovic en zijn Kroatische col lega Tudjman. Ook de Russische minister van buitenlandse zaken Kozyrev vliegt naar het voormalige Joegoslavië. Aanvankelijk was afgesproken dat de mini- top zou plaatshebben in Mostar. Maar van wege de hevige gevechten daar gisteren en afgelopen weekeinde is besloten uit te wij ken naar Split. (ADVERTENTIE We wensen u een héél zonnig en plezierig lang weekend. Vanaf maandag staan we weer voor u klaar. Weer naar school Ouders brengen hun kinderen naar de Commandant Char- cot-kleuterschool in de Parijse voorstad Neuilly. De school was vorige week het toneel van een gijzeling. De politie maakte daar zaterdag een einde aan door de gijzelnemer, die zes kinderen, hun juffrouw en een kinderarts gevangen hield dood te schieten. foto epa Algerije verbiedt islamitische kledij Algiers - Ambtenaren en werknemers van openbare instellingen in Algerije mogen voortaan geen islamitische kleding meer dragen. Wie deze 'ministeriële instructie' overtreedt, lóóp het risico ontslagen te worden. De regel heeft voornamelijk tot doel de 'kamis', het lange witte islamitische gewaad, en de borstelige baard te verbieden, die aanhangers van het FIS (Islamitisch Reddinsgfront) dragen, aldus de Algerijnse pers. Het is niet duidelijk of ook de sluier voor vrouwen onder het verbod valt. Hassan II ontkent aantijgingen Parijs - De Marokkaanse koning Hassan II heeft ontkend dat in zijn land honderden politieke gevangenen in geheime kampen worden vastgehouden. Amnesty en andere organisaties beschul digen de Marokkaanse regering van het vermoorden en martelen van politieke gevangenen, veelal in van de buitenwereld afgeslo ten kampen. Zoulikha al-Akhdari, hoofd van de Marokkaanse Associatie voor de Mensenrechten, werd vorige week gearres teerd omdat zij zich kritisch over de behandeling van politieke gevangenen had uitgelaten, meldden Marokkaanse organisaties. Pronk helpt Somalië met politiemacht Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) gaat de mogelijkheden na politiedeskundigen naar Somalië te sturen voor de vorming van een eigen politiemacht in dat land. Pronk is ook bereid financiële en materiële steun te geven aan de opbouw van de Somalische politie. De minister heeft dit toegezegd tijdens zijn bezoek aan Somalië, waarvan hij gisteren terugkeerde. De Verenigde Naties hebben een aantal landen, waaronder ook Duitsland, Italië en Engeland, gevraagd een bijdrage te leveren aan de totstandkoming van de politiemacht. Deze moet op termijn de plaats innemen van de VN-vredes- macht. Uitgaansverbod in Gazastrook Gaza/Jeruzalem - Israël heeft gisteren in een gedeelte van de bezette Gazastrook een uitgaansverbod ingesteld. Dat gebeurde nadat nadat soldaten per ongeluk een Bedoeïense vrouw hadden doodgeschoten. De mannen waren in actie gekomen nadat enkele Palestijnse relschoppers een explosief naar hun jeep hadden gegooid tijdens een inspectietocht in de buurt van het vluchtelingenkamp Deir el Balah. Zondag vermoordden Pales tijnse mannen twee Israëli's en twee Palestijnen in de Gaza strook. Enkele uren later schoten Israëlische soldaten twee Palestijnse kinderen dood, onder wie een baby van anderhalf jaar oud. Daders aanslag Mölln voor rechter Schleswig - Onder strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren in Schleswig in Duitsland het proces begonnen tegen twee neo-na- zi's die verleden jaar november in het Noordduitse Mölln brandbommen hadden gegooid naar twee woningen van Turken-, Daarbij werden drie vrouwen gedood. De 25-jarige Michael Peters en de 19-jarige Lars Christiansen staan terecht wegens drievoudige moord, poging tot moord en bijzonder zware brandstichting. Zij werden twee dagen na de brandstichting gearresteerd. Na de aanslag in Mölln werd er scherpe kritiek geleverd op de Duitse autoriteiten omdat er te weinig opgetre den werd tegen de golf van rechts-extremistisch geweld. 'Koresh sprak collectieve zelfmoord af Washington - Sekteleider David Koresh en zijn naaste mede werkers hebben vermoedelijk tot collectieve zelfmoord besloten op het moment dat hun versterke boerderij vorige maand in vlammen opging. Bij dat inferno vonden meer dan 80 mensen de dood. Dit heeft een medische deskundige gisteren gezegd. Uit onderzoek blijkt dat de leider van de Branch-Davidians en zijn rechterhand, Steven Schneider, allebei in het hoofd geschoten waren. Er waren geruchten in omloop dat Koresh uit het complex in Waco, Texas, ontsnapt was via een uitgebreid stelsel van tunnels. Weduwe Hoxha 11 jaar cel in Tirana - Nexhmije Hoxha, de weduwe van de vroegere commu nistische leider van Albanië, Enver Hoxha, is gisteren in Tirana in hoger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van 11 jaar. Dat is twee jaar meer dan de straf die zij in januari in eerste instantie kreeg opgelegd voor 'het verduisteren van overheids gelden'. De openbare aanklager en de 73-jarige mevrouw Hoxha hadden na het vonnis in januari beiden beroep aangetekend. 'Gewapende staking in Peru' Lima - In Peru is gisteren een driedaagse 'gewapende staking' door de guerrillabeweging Lichtend Pad afgekondigd om te herdenken dat het precies 13 jaar geleden is dat de beweging voor het eerst van zich deed spreken. De rebellen pleegden in de hoofdstad Lima een autobomaanslag op een vismarkt en lieten een taxi uitbranden. Er vielen geen slachtoffers. De regering zette in Lima het leger in om werknemers naar hun werk te brengen. Inzittenden van auto's werden aangehouden en om hun identiteitspapieren gevraagd; politiehelikopters hielden vanuit de lucht een oogje in het zeil. Volgems president Fujimori vreest de bevolking, getuige het aantal werkwilligen, het Lichtend Pad niet meer. „Als we zo doorgaan zal het Lichtend Pad binnenkort verslagen zijn," aldus een optimistische Fujimori. Lafontaine in voor kanselierschap Bonn - Oskar Lafontaine is beschikbaar als kandidaat voor het ambt van bondskanselier. Dat heeft de premier van de Duitse deelstaat Saarland gisteren bekendgemaakt in het dagelijks bestuur van de SPD, de socialistische oppositiepartij, die vergaderde over de opvolging van Björn Engholm. Volgend jaar kiezen de Duitsers een nieuwe regeringsleider. Het lijkt vrijwel zeker dat de huidige kanselier, de christen-demo craat Helmut Kohl, beschikbaar is voor een nieuwe termijn van vier jaar. In 1990 bezorgde Kohl dezelfde Lafontaine een pijnlijke nederlaag, kort nadat de Duitse eenwording een feit was geworden.

de Stem | 1993 | | pagina 5