H Kwetsbare mensen in de samenleving Tre' Bert de Vries: Een sociaal voelend maar principieel mens Natuurkunde leidt tot 'ontroerende onzin' Tankerb Fouten en Klepelen DESTE Regeren op ACHTERGROND Denemarken, Malta en de punten -DE STEM- UITSLAGEN Agenda Upmeuw demonstratie in Den Haag DE STEM DINSDAG 18 MEI 1993 oeveel punten geeft u aan Euro pa? Een moeilijke vraag, ik besef het. Je kunt net zo goed vragen of u van mooi weer houdt of een schoon milieu wenst. Europa, je leest dagelijks dat het moet, maar wat is het eigenlijk? Waar ligt dat prachtige Euro pa? Er wordt elk weekend verga derd en met grote regelmaat wordt er gestemd over een plaatsnaam die dreigend don dert als een vuilzwarte on weershemel: Maastricht. Van daag gaan de Denen het weer eens proberen. Men zegt dat zij het lot van Europa in han den hebben. Het lijkt erop dat onze toe komst afhangt van het hu meur van een handjevol Deense plattelanders. Als de ochtendkoffie goed valt en het zonnetje lekker op de ak ker staat, heb je kans dat ze dat Öropa wel willen slikken. Dat kan 47 meer ja-stemmers opleveren en dan komt Dene marken ook onder Maastricht en mogen de Engelsen vervol gens hun punten geven. Here is the British jury in London. Zaterdagavond lag het rode potlood bij Malta, een eiland je ergens in de Middellandse Zee dat lange tijd onvindbaar bleef voor de technici van het Eurovisie Songfestival. Toen alle landen- al hadden ge stemd, kwam Malta eindelijk door en het gaf 12 winnende punten aan Ierland. Het gaat er mij niet om het Songfestival aan flarden te schrijven. Ik heb er wel een mening over, ik vind dat het voortaan elk jaar in Maas tricht gehouden moet worden. Nee, het punt is dat steeds weer blijkt dat marginale landjes mogen spelen met de Grote Euro-visie, Malta, De nemarken, Nederland (dat Maastricht erdoor drukte), die in het grote geheel niets voorstellen. Het is een kwestie van gok ken, sjoemelen en stemmen kopen. Daarna laten diverse landen weten dat ze toch niet helemaal tevreden zijn met de uitslag. Dan wordt er weer een paar jaar vergaderd en kan er opnieuw gestemd wor den. Ondertussen is er van de Europese melodie slechts een vals en versleten deuntje overgebleven. Dit jaar heeft Europa alleen maar droefenis opgeleverd. Wie kwam er op het idee om door Dirk Vellenga het prille Europa op te zade len met het Europese Jaar van de Ouderen? De Ameri kanen en de Japanners die aanvankelijk behoorlijk onder de indruk waren van Fort Eu ropa, zien ons werelddeel nu weer als een Huize Avond rood, waar elke avond druk gekaart wordt. En waar De nen en Maltezers de grofste bieders zijn. Wie vertrekt 'naar Europa' kan verder afgeschreven wor den. Hans van den Broek had als Nederlandse minister van buitenlandse zaken een vaste plaats in het Journaal en ook in andere landen had hij naam. Nu zie je hem alleen nog als de tv-camera per on geluk doorloopt. Hij ver dwijnt met dikke tas in de lift van een verschrikkelijk verga- dergebouw. Hij is in Brussel op non-actief gesteld. Europa heeft geen enthou siasme, geen saamhorigheid en zeker geen nieuwe banen opgeleverd. Ons was minder papieren betutteling en meer werkgelegenheid beloofd, maar wat er gebeurt in het eerste Europese jaar is dat fabrieken sluiten en mensen op de keien worden gezet. We hebben een Engelse Mai- gret op de tv gehad van een Belgische auteur, in een Frans decor en met Nederlandse on dertiteling. Zijn tred was ver moeid en het accent van Mé- gré was niet om aan te horen. Commissaris Maigret was niet in staat de oplossing voor de zaak Europa te vinden en dat geldt ook voor Derrick, Miss Marple en Grijpstra en De Gier. De plaats van de mis daad is bekend, Maastricht natuurlijk. Nu zit het onder zoek muurvast. Dan kunt u nu uw punten bekendmaken. Het avondbladenoverzicht op de radio. Een wethouderschandaal in de polder, een partijcongres in de luwte en Jan des Bouvrie die zijn zaak verhuist. De 'exclusieve meubelenstaan nu in Naarden en niet langer in Bussum tentoongesteld, meldt de radiostem. Bewondering klinkt door de zender. Vandaar het dure meubelen in plaats van het dagelijkse meubels? Zoiets als heuvelen, wateren, vogelen en tekenen in plaats van een gewoon meervoud op -s. Twee keer een chocoladeletter wordt chocoladeletters, maar een letterkundige komt van een chique faculteit der letteren. Vaders wassen op zaterdag hun auto, de gemeente wordt bestuurd door respectabele vroede vaderen. Radio is de bode van de tijd, maar zijn de journalisten in Hilversum boden of bodes? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) stapt uit de politiek. Niet uit onvrede met wie of wat dan ook. Maar hij vindt het nu, op 55-jarige leeftijd tijd om zich met andere zaken in het leven bezig te gaan houden. Een portret van de minister die ook wel als de achtste PvdA-minister in het kabinet wordt genoemd. Door Pieter Willemsen Ooit was hij voorzitter van de Middenstandsvereniging Capel- le aan den IJssel en als jonge man heeft hij zijn vader - privé- detective - tien jaar lang gehol pen bij het schaduwen van mannen die ervan werden ver dacht hun echtgenotes ontrouw' te zijn. Bekend werd hij pas eind 1982, toen hij tot ieders verrassing fractievoorzitter werd van het CDA in de Tweede Kamer. Dr. Bert de Vries, van huis uit lid van de Anti Revolutionaire Partij, is een man met een streng gevoel voor rechtvaar digheid. De 55-jarige Groninger heeft na de mulo op het avond lyceum het hbs-A-diploma be haald en heeft vervolgens eco nomie gestudeerd aan de Rijks universiteit Groningen. In 1975 is hij gepromoveerd op een proefschrift over de inkomens verhoudingen. De Vries is zeven jaar voorzitter van de CDA-fractie geweest. „De akeligste baan van Neder land", zei hij daarover. Maar achteraf geeft hij ook toe, dat hij er best plezier in heeft ge had: hij genoot van alle aan dacht. In de zomer van 1985 reageren coalitiepartner WD en opposi- De Vries ...rechtlijnig... tiepartij PvdA positief op het nieuwe verkiezingsprogramma van het CDA. De Vries blikt in die tijd rterug op de successen van hei-CDA/ WD-kabinet-Lubbers i^jft in 1982 is aangetreden. Dat kabi net heeft pijnlijke ingegrepen moeten verrichten. In 1983 kre gen de ambtenaren een salaris verlaging van 3 procent voor de kiezen, uitkeringen werden ver laagd en op de overheidsuitga ven werd miljarden gekort. Dank zij die pijnlijke ingrepen, ziet de toekomst er zonniger uit, dacht De Vries toen, in de zo mer van 1985. Bert de Vries laat er geen misverstand over be staan met wie het CDA verder moet regeren: de WD. Hij voelt er niets voor 'de zoete vruchten van het wrange beleid van de afgelopen jaren met de PvdA te delen.' Maar als fractievoorzitter laat FOTO DIJKSTRA hij regelmatig een sociaal ge zicht zien. Zo keert hij zich met regelmaat tegen kille bezuini gingsvoorstellen van zijn partij genoot minister van financiën Ruding en probeert hij grote inkomensverschillen te voorko- Geen wonder dus dat hij vier jaar later zijn bezwaren tegen de PvdA laat varen. De Vries wordt dus in 1989 minister van sociale zaken en werkgelegen heid in het kabinet van CDA en PvdA. In dat kabinet van Lub bers en Kok deelt hij zijn minis terie met staatsscretaris Elske ter Veld van de PvdA. Weldra geniet hij de reputatie de 'achtste PvdA-minister' te zijn. Als de fractie van het CDA in de Tweede Kamer oppert het minimumloon af te schaffen, vindt ze niet alleen coalitiege noot PvdA tegenover zich, maar verklaart ook De Vries zich vierkant tegen. Toch kan hij zich goed vinden in allerlei maatregelen die na delig uitpakken voor de uitke ringen. Als hem wordt verweten dat het toch eigenlijk niet aan gaat van mensen die tien jaar lang geen enkel perspectief op werk is geboden, ineens te ver wachten dat ze weer aan de slag gaan, veert hij verontwoordigd op: „Zou in 1945 aan iemand van veertig niet zijn gevraagd of hij weer wilde gaan werken? Ik herinner me niemand die toen zei: dat kun je met goed fatsoen niet vragen." Dat is Bert de Vries ten voeten uit: hij wordt gekenmerkt door en eist ook van anderen een ijzeren plichtsbesef. De Vries haat het als mensen weglopen voor hun verantwoordelijkheid. Hij gaat diep in op de zaken, denkt er grondig over na, gaat nooit over één nacht ijs. Tegen over rechten staan plichten, ook in de sociale zekerheid, is zijn stelregel. Kenmerkend is' ook de houding van De Vries tegenover 'het maatschappelijk middenveld': werkgevers en vakbeweging. Hij deelt de opvatting van het CDA dat het middenveld een grote eigen verantwoordelijk heid dient te dragen. Dat bete kent dat bonden en werkgevers in alle vrijheid cao's af mogen sluiten. Maar toen de Industrie bond FNV eind vorig jaar, vlak na het centraal akkoord, looneis van 2,5 procent stt was De Vries des duivels. „I eis is veel te hoog." En ook de zorgsector, met tweejarig loonakkoord voorziet in een stijging w ruim vier procent dit jaar, haait zich de woede van de rech% ge De Vries op de hals: „iL ervan uit dat de mensen ziti burgers van dit land voelen, jj begrippen als solidariteit nm iets voorstellen. Dat men nij zegt: wij waren voor de binnen; de rest gaat ons nis aan." Ook de collectieve reparatie v® de wao in cao's zit De Vriei dwars. Hij hecht er sterk a® dat werkgevers en werknemer rechtstreeks verantwoordelijk worden voor de gevolgen v® arbeidsongeschiktheid. De Vries dreigde in te grijpen door cao) met collectieve reparatie, zoals die voor de bouw, niet alge verbindend te verklaren. In het wao-debat heeft De Vries een belangrijke politieke i0| vervuld. De coalitie sidderde eind vorig jaar op haar grond vesten toen de CDA-fractie oi- der leiding van Brinkman ge. noeg had van de in haar ogen te slappe opstelling van de PvdA en een vrijage aanging met op positiepartij WD. Het kabinet dreigde in een onmogelijke po sitie te belanden en De Vries' staatssecretaris Ter Veld dreig de er helemaal aan onder dooi te gaan. De Vries wist op het laatste moment de gemoederen te sus sen. Op een zaterdagavond reis de de ene na de andere hoofd rolspeler in het wao-drama a] naar huize De Vries in schenhoek. Niet alleen de plaat selijke Chinees, die het kabinet mocht voeden, deed goedi ken, maar ook De Vries. Hij slaagde erin een compromis i bedenken dat de coalitie redde. „Ik ben helemaal duf." „Ik ben gekraakt." „Ik heb koppijn, niet normaal." „Wanneer geef jij je examenfeest?" „Als ik geslaagd ben." De derde examendag. moeilijk, alleen de open vragen waren moeilijker dan anders", maken de Bredanaars Edith Huijbregts, Younass Azouagh, Bart Leemans en Roselie Prins- sen me duidelijk. Caroline Rom- bouts uit Lage Zwaluwe rept zelfs van een 'relaxed, gezellig sfeertje'. Docent Piet Söder vindt dat er veel tekst was, in totaal 223 'regels. „Dat moet je in twee uur lezen'en de vragen goed doorne men, dan heb je je tijd hard nodig. De teksten uit kranten en weekbladen stonden volgens hem wat ver van de leerlingen af. De moeilijkheidsgraad van de 41 vragen (D-niveau) en 43 vragen (C-niveau) was volgens hem hetzelfde als vorig jaar, hoewel er iets meer (moeilijke) open vragen in zaten. Bij het examen Frans voor havo speelde de tijd een gemene rol. Slechts een handvol kandidaten was voor de tijd weg. Een groot aantal anderen op het Newman- college klaagde steen en been na de zit van tweeëneenhalf uur. „Voor de twee grootste tek sten had ik nog geen uur. Ik heb het heel snel af moeten raffe len", zegt Femke van Brumme- len uit Teteringen. Plaatsgenote Wendy van Gils heeft in 'het laatste half uur nog twee tek sten af moeten werken: „Het moest heel erg snel. Ik was maar net op tijd klaar." Mat- thijs Adriaansz uit Prinsenbeek had maar tien minuutjes over. Alleen Evelien Mansens uit Bre da liet de laatste drie kwartier zitten: „Ik ben nogal goed in teksten." Volgens docente L. van de San- den was het 'heel goed te ma ken'. „Als ze tijd tekort kwa men, vind ik dat echt zielig voor ze, maar er was maar een lasti ge tekst bij. De andere waren hele leuke, lieve teksten. Mis schien kwam het omdat ze meer dan andere jaren alinea's moes ten samenvatten. Dat is tijdro vend." Het vwo-examen Latijn was veel van, die was niet te ma ken", zegt Linda. Docent G. Manders is vol lof over het C-examen ('prima, goed gestructureerd, begrijpe lijk gesteld, evenwichtige opga ven') maar laat van de D-klus weinig heel. „Met de eerste tien voor het grootste deel opgehan- communicatieve opgaven heb ik gen aan het historisch proza weinig problemen, maar de van Tacitus. Op vraag 19 (over tweede (massatoerisme) en der de historische achtergronden),;de tekst (over politieke partijen) na, waren de Bredanaars Cindy zijn te moeilijk. Daar zouden ze DE EINDEXAMENKANDIDA TEN van het vwo hebben giste ren, na economie 2 van vrijdag, hun tweede slag moeten incas seren. Natuurkunde voor havo en vwo was hondsmoeilijk. Een docent had al eens in de ant woorden gesnuffeld en conclu deert: „Er stonden hele open plekken en als er al wat inge vuld was, was het van een ont roerende onzin." De eerste warme examendag brengt me eerst naar het New- mancollege in Breda. In de gymzaal buigen 75 mavo-kandi daten zich over hun eerste exa men: Nederlands leesvaardig heid. Gelukkig zijn ze voorzien van frisdrank. „Het was helemaal niet zo De goede antwoorden van de examens Duits van vrijdag zijn als volgt: havo: 1 C; 2 B; 3 B; 4 D; 5 C; 6 D; 7 B; 8 A; 9 A; 10 C; 11 A; 12 C; 13 C; 14 B; 15 A; 16 B; 17 B; 18 C; 19 B; 20 A; 21 B; 22 C; 23 A; 24 C; 25 B; 26 B; 27 A; 28 B; 29 C; 30 C; 31 A; 32 A; 33 A; 34 C; 35 B; 36 B; 37 C; 38 C; 39 A; 40 D; 41 B; 42 B; 43 C; 44 A; 45 A; 46 D; 47 A; 48 A; 49 D; 50 B. 1 A; 2 A; 3 A; 4 C; 5 D; 6 B; 7 C; 8 B; 9 C; 10 B; 11 A; 12 B; 13 B; 14 D; 15 A; 16 C; 17 B; 18 C; 19 D; 20 D; 21 B; 22 B; 23 A; 24 B; 25 C; 26 D; 27 A; 28 B; 29 C; 30 B; 31 B; 32 A; 33 B; 34 D; 35 A; 36 D; 37 C; 38 B; 39 A; 40 B; 41 D; 42 B; 43 A; 44 C; 45 D; 46 D; 47 A; 48 A; 49 A; 50 B. (Bron: CITO) Joosen, Kinsella Valies en Mar- tijn van Rijckevorsel redelijk te spreken over de opgaven. „Al leen de vertaling vond ik wel ingewikkeld. Je moest er heel veel zelf bij verzinnen", zegt Kinsella. Docent klassieke talen Ton Veken van het Newmancollege vond het 'aan de moeilijke kant': „Tacitus geldt als een heel moeilijke schrijver. De ver taling gaat veel leerlingen bo ven hun pet. Tacitus is zo moei lijk en subtiel dat de vragen niet altijd duidelijk gesteld zijn, een te wetenschappelijke for mulering voor het vwo." De maandagmiddag staat in het teken van Engels voor vbo en mavo en natuurkunde voor ha vo en vwo. Op de Katholieke Scholengemeenschap Etten- Leur (KSE) worden de examens afgenomen in leslokalen aan de schaduwkant van het gebouw. Dat is meegenomen. Engels was ronduit makkelijk, zeggen de Etten-Leurse ma- vo'ers Wendy Gijsen, Jeroen Rademaker, Linda van Oevelen en Francis Nooren. Alleen tekst 2 (over massatoerisme), dat was maar niks. „Daar snapte ik niet ook in het Nederlands proble men mee hebben". Daarbij wij zend op termen als elitist solu tions, mega-resorts en sensitive areas. Dat hoor je nooit op MTV. Jammerlijk is dat bijna de helft van de vragen betrekking heeft op die twee omstreden teksten. Maar Manders is niet te beroerd om de boel gerust te stellen: „De uitslag valt altijd mee. En als er veel leerlingen de mist in zijn gegaan, zal de norm wel worden aangepast." De bottleneck van de maandag zat in natuurkunde en trof havo en vwo. Veel te moeilijk en veel te veel, klinkt het op de KSE in koor. Eerst de havo'ers. Thijs Monden: „Wij hadden sommige opgaven niet eens behandeld. Daar was geen tijd meer voor. Ik heb er niks van gebakken." Rachèl van der Vorst: „Het sloeg helemaal nergens op ge woon." Jennifer van de Wijn- gaart: „Er werden een heleboel dingen gevraagd die je volgens mij niet kan weten. Van sommi ge dingen had ik nooit gehoord. Ik keek ernaar en snapte er niks van. Bij de laatste opgaven heb ik helemaal niks ingevuld." Van de vwo'ers zegt 7 Janssen het het treffendst: „De helft van de tijd wist ik niet waar ik mee bezig was." De natuurkunde-docenten leg- gen de oorzaak van de ook vol gens hen moeilijke examens lij het nieuwe programma voorm- tuurkunde. Vwo-docent R. Ma thot: „Het was een overladei programma, er was geen tijd te repeteren. Er zijn niewt onderdelen bijgekomen terwijl er nauwelijks is geschrapt, Ni het derde schoolonderzoek we doorgegaan met de les maar dan nog was het te veel Opgave 5 bijvoorbeeld kernfysica, met dosisequivalenl en activiteit, was het onderwerp van de laatste les." Zijn havo-collega J. Gelderblo! kraakt drie van de zeven c ven. „Sommige vragen waren ronduit ongelukkig. Dit examen verdient geen schoonheidsprijs Vooral bij de laatste vr over moderne fysica sto hele open plekken. Daarbij hek- ben ze alles door elkaar gooid. Als er al wat was i vuld, was het van een ontroe rende onzin en vrijblijvend ge klets." Hoe zullen de resultaten zijn? De natuurkunde-docenten tafel lachen schamper. En be sluiten met de wijze woorden: „Je moet maar afwachten." Vandaag Duits, aardrijkskunde scheikunde, economie en gels. Ik bezoek de Stedelijke Scholengemeenschap Petnis Hondius in Terneuzen en de Rijksscholengemeenschap Bergen op Zoom. Toen Bert de Vries nog fractie leider van het CDA in de Twee de Kamer was, speelde hij als het maar enigszins kon één avond per week badminton. Stiekem. Want politici, en zeker fractieleiders, horen stukken te lezen of te vergaderen. Er wa ren journalisten, die Berts liefde voor 'pluimpjebal' kenden. Maar ach, om dat nou in de krant te zetten. Na deze kabinetsperiode verlaat De Vries de politiek. Een toon beeld van degelijkheid en on kreukbaarheid, eigenlijk een beetje saai. Ongetwijfeld heeft hij uit eigen zak het eten van de afhaalchinees betaald, die za terdagavond in januari waarop de top van het CDA en de PvdA bij hem thuis in Bergschenhoek het akkoord over de wao sloten. Nee, die De Vries is niet be paald een type voor creatieve declaraties of betrokkenheid in duistere zaakjes. Toch behoort een minister tot de kwetsbare mensen in een samenleving. Een minister heeft macht en invloed, weet veel en staat voortdurend onder druk van mensen die iets van haar of hem willen. Een aantrekkelijke prooi voor lieden met kwade bedoelingen. De journalist, die in de jaren tachtig op een late avond een lid van het kabinet op een stil spoorwegperron aantrof in een innige omstrengeling met een vrouwelijke parlementariër, was moe en wilde naar huis. Wat kon het hem schelen. Er waren wel meer politici die niet alleen hun eigen partner kusten. Maar dat waren privézaken. Daar schrijf je niet over. Maar voor een slechterik met een te lelens zou zo'n knuffelend Ka merlid met bewindsman een buitenkans zijn geweest. Een prachtig chantageobject. De vraag is of veiligheidsdien sten ervoor moeten waken dat dergelijke mensen in compro mitterende situaties terecht ko men. Daarvoor moet je ze in de gaten houden. Bij politici ge beurt dat voorzover we weten niet. Bij leden van de koninklij ke familie wel. Die worden in elk geval 24 uur per dag zicht baar begeleid en bewaakt, meestal door stevige mannen die ook bij bewolkt weer een zonnebril dragen. Maar in hoe verre houdt iemand bijvoor beeld de anderhalve handvol prinsen ook passief in de gaten? Tenslotte moet toch in het be lang van vorst en volk voorko men worden dat die jongeman nen in slecht gezelschap terecht komen. Naar verluidt, legt de Britse geheime dienst met dat argu ment regelmatig het oor te luis teren bij het koninklijk tele foonverkeer. En waarom zou dat hier niet gebeuren? Van de overgrootvader van de prinsenclub was slechts in be perkte kring bekend dat hij al lerminst een brave Hendrik was. Veel van opa's strapatsen werden nog conform de tijd geest stilgehouden maar anno 1993 kan geen koningshuis zich meer een 'zwarte prins' veroor loven. Dus wat doet een veilig heidsman als hij merkt dat slecht gezelschap doordringt tot koninklijke kringen? Is het dan niet de plicht om te proberen uit te vissen wat tussen zo'n kwetsbare koningszoon en slecht gezelschap wordt bespro ken? Desnoods ook via de tele foon? Dankzij de draadloze telefoon is dat tegenwoordig een fluitje van een cent. Vandaag de dag vertrouwen steeds meer mensen hun hele hebben en houden toe aan een bijna onzichtbaar spleetje in een apparaat dat meer lijkt op een rekenmachine dan op een telefoon. Vervolgens slingert dat appa raatje al die woorden de vrije ruimte in. Wonderlijk, dat al die gesprekken zich daar niet ver mengen. Dat er niet een giganti sche woordenbrij ontstaat, een onontwarbare Gordiaanse zin- nenknoop. Iemand met de juiste kennis en apparatuur kan die gesprekken feilloos opvangen en vastleggen. Zo weet nu iedereen dat de Britse prinses Diana vindt dat ze best een goede filmactrice zou zijn. Ze doet tenslotte niet anders dan de hele dag toneel spelen, vertrouwde ze - via de telefoon - een vriendin toe. Volgens Britse kranten komen de teksten van de talloze ko ninklijke telefoongeprekken die inmiddels zijn gepubliceerd, van de geheime dienst. Die zou de ruziënde blauwbloedigen om redenen van staatsveiligheid re gelmatig afluisteren. Ze zijn tenslotte kwetsbaar. Net als on ze koninginne- en prinsessekin- deren. Dus misschien heeft directeur Arthur Docters van Leeuwen van de BVD ook wel geluids banden vol telefoontjes van prins Willem-Alexander in een vochtvrije kelder liggen. En wie weet, krijgen we daarvan ook nog wel eens voorbeelden te zien. Dan lezen we dat Willem- Alexander tegenover een vriend verzuchtte dat hij graag eens in Goede Tijden Slechte Tijden zou willen meedoen en dat zijn vader wel eens bescheiden heeft geïnformeerd naar een bijrolle tje in Medisch Centrum West. En ze zouden het nog kunnen ook! Want bestaat hun leven Illustratie Mat Rijnders - net als dat van prinses I na - niet noodgedwongen f dag uit toneelspelen? De Tweede Kamer houdt i deze - vanwege hemelvaar»' dag - korte vergaderweek der meer bezig met de Prion»' tennota van minister Ter Be® de notitie Aids en ontwik lingssamenwerking en de ot' derhandelingen over de v beidsvoorwaarden. De Eerste Kamer buigt vandaag over de wet geluidnin der en de wet uitkeringen o°' logsslachtoffers. DE STEM Van onze rechtbankverslaggever Breda - Vijftien bemannin; van de buiktanker Mare M hebben eind vorige week laten leggen op hun schip o tot een bedrag van een i gulden financieel in te dekke neer hun werkgever Bulkch in Rotterdam failliet gaat. De personeelsleden vrezen dat ker eind deze maand -net als met drie andere tankers is ge naar Hamburg verdwijnt en daa verkocht. In dat geval kunnen Van onze verslaggever Schiphol - De treinramp Hoofddorp (vijf doden, door een reeks van onz aanleg van een noodlijn toegestane snelheid daar mee zowel bij de machinis Bij de zitting van de Spoorw gongevallenraad op Schiph bleek gisteren dat de Intercit 2127 Amsterdam-Vlissingen o het stuk noodbaan bij Hoof dorp slechts 60 km/u mocht rr den, maar waarschijnlijk tusse de 120 en 130 km/u reed. Mach nist F. Boersma (35) op zij beurt veronderstelde dat hij o dit stuk 90 km/u mocht rijden e nog geen 80 km/u reed. Boersma, na het ongeluk uit zij functie ontheven, zei nog aang* slagen te zijn. „Nee, ik heb ni geremd. Ik kwam de Schipho tunnel uit en meende dat ik 11 reed. Ik dacht: ik laat hem uitl pen, dan rijdt hij straks netj 90, zoals voorgeschreven. Bij h passeren van het eerste sne heidsbord schudde de trein hevig, maar ik dacht dat ik aa de regels voldeed." Voorzitter mr. Pieter van Volle hoven van de Spoorwegongeva lenraad had eerst prijzend woorden voor de 'meester'. N~ dat hij uit de cabine van zij ontspoorde, omgeklapte en vo' ledig vernielde treinstel gekr t.f. rr A '"tÖ Den Haag (anp) - Het Landelij Actiecomité Jongeren wil op 1 juni met een stille tocht doo Den Haag opnieuw protestere tegen bezuinigingsplannen va het kabinet op de bijstand en d basisbeurs. Op 8 mei liep het protest va 20.000 jongeren in Den Haag u' de hand. De politie trad hard o waarbij tientallen gewonden vi len. De Nationale Ombudsman, Oo ting, maakte gisteren bekend i derdaad een onderzoek in stellen naar het politie-optrede op 8 mei. Hij doet dat op bas van klachten van studenten e andere getuigen. Over de uitvoering van de nie we demonstratie is nog ge overleg gevoerd met de politi Maar burgemeester Haverma van Den Haag staat het prote in principe toe. 'CONGRESSEN KOPEN geen Henk Vredeling, toen zijn eige trachtte te steken voor de aa aangevend dat wat congress Hjkheid bij regering en pari van Defensie had het aan d Minister Ter Beek met dat va zaak wat gecompliceerder, net partijcongres van het C schap, heeft zich de rol aan bijeenkomsten leek weggeleg De kritiek van de CDA-verga „Jh'Mer Ter Beek concentree een vijfde parate br an de opkomstplicht wordt g reemd deze beide bezwar aken Kooijmans onderschri ziin v'ndt h'ï- Het CDA zal v jn schreden terug te keren, [hoeten bekeren, net andere punt van kritiek is ho^?J,sAsle Meijer adviseerde eDW er als de kippen d|eskunldiegrenBrlnkman 9i"9 V uitnif h?t inclusief B ap7«'0u .daarmee de verd mini»" ls voor invl°edrij hun P "president De Jon9 2be?swerk ter discussie van Partijcongressen houri?COnsequentie 9aat het Partnl van de CDA-fractie i naar vanwege de lieve i een de afdelingen Ach Daarm midda9 bedacht 00 hot66 Wordt de coelitie 0 dat ra 0Ongres behoren te ze 9eren water bij de wijn J

de Stem | 1993 | | pagina 2