'Regio loopt een ronde achter' VVD'er Ab Verhage kandidaat voor Europees Parlement PLAATSELIJK nieuws Actiebereidheid Zeeuwse ambtenaren groot Leunisse Horeca Ooslburg heeft geen last oneerlijke concurrentie Verkiezingen Tholen worden niet uitgesteld nieuws drt West-Zeeuws-Vlaanderen heeft volgens hoogleraar te weinig attractiepunten 'Meer samenwerking nodig tussen sectoren natuur, recreatie en landbouw' Klas uit Breskens strijdt mee om Gouden Krijtje Geen enkele inwoner bij CDA-bezoek aan Cadzand Rode Kruis in Terneuzen werkt aan nieuwe structuur ZEELAND C4 C3 Bedrijf wil olieslibmengsels ophalen bij garages Terneuzen Paardenkeuring in IJzendijke Zanger Armand in Cadzand DE STEM DINSDAG 18 MEI 1993 voertuigen was 152 Ide tot 32 processen iet als hoogstgeme- id 105 kilomter per jl maximum 70 is - In het afgelopen werd ingebroken in «ntewerkplaats te Vefmist wordt ge- tot een onbekend Jen verschafte zich oor het forceren van IEDAAGSE - Sport- g Vlugheid en Kracht fietsdriedaagse. Aan daagse werd door 75 :elgenomen. De toch- ;n door de polders doek en konden on- ijke weersomstandig- rden verreden. 7TE - De collecte voor rlandse Hartstichting 316,25 opgebracht. 92/1993 afgesloten, ook de beide bekerfi- n winnaars- en verlie- e, die ter gelegenheid 20-jarig bestaan wer- luden. Oud Sluis blijft npel drukken op het ve zaalvoetbal. De .ren, grossierders in ikten nu de beker in aarsronde. De dubbel er na een ruime op Francke Sport. rliezerspoule stonden irt/Boemerang en Ra- over elkaar in de fina- was van enige span- eneens geen sprake, imnisporty/Boemerang t 8-0. In de reguliere tie zijn alle prijzen Naast La Porie d'Or dijnders plaats in de eschuit naar de eerste Uit die eerste klasse n Steckelink en Tem de tweede klasse kon- Block en Van Looy het werken. Zij degrade- ir de laagste klasse, aatsen in de tweede worden ingenomen 3n Ami en Petrus INDEN isse: 1. Oud Sluis 18-33, 2. .port 18-23, 3. Albert He- 4. Traas 18-21, 5. OBS/De -20, 6. Rabo 18-pl8, 7. 18-14, 8 Omnisport/ 18-13, 9. Steckelink Tem Boys 18-7. klasse: 1. La Porte d'Or Mijnders 18-24, 3. ABN/ ■24, 4. Deltan 18-17, 5 loys 18-17, 6 Kombuis Gemeente Oostburg 18-17, st 18-14,9. De Block 18-11, ,oov 18-5. asse: 1. Bon Ami 18-29, 2. Paulus 18-26, 3. Rode 8-24, 4. Riemens 18-21, 5 -Pierre 18-20, 6. De Zwart Van de Sande 18-12, 8. 8-11, 9. Chez René 18-11, olf 18-10. ittencompetitie rpe V Van onze verslaggever Sluis - De afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen van de WD schuift Ab Verhage (54) naar voren als kandi daat voor het Europees Parlement. De algemene ledenvergadering stemde gisteravond in Het Hart van Sluis in met de voordracht van het bestuur om Verhage kandidaat-te stellen bij de komende Europese verkiezingen in mei volgend jaar. Het is de tweede maal dat een Zeeuwse VVD'er zich kandidaat stelt voor het Europees Parlement. Eerder gebeurde dat met de huidige provinciaal Gedepu teerde Jaap Hennekeij. Ab Verhage sloot zich twee maanden geleden aan bij de afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen van de WD. Hij werd als kandidaat voor het Europarle ment gevraagd door hoofdbestuurslid mevrouw Joan van Dijck uit Middel burg. De algemene vergadering van de West- Zeeuws-Vlaamse WD stemde voor honderd procent in met de kandidatuur van Verhage. „We hebben kwaliteit in huis gehaald," luidde de mening van het bestuur. De van oorsprong uit Groede afkomsti ge Verhage stond na de gemeentelijke herindeling van 1970 aan de wieg van de politieke groepering Dorpsbelangen en Toerisme (D&T). Namens deze plaat selijke partij maakte hij zestien jaar lang deel uit van de gemeenteraad van Oostburg. Zowel provinciaal, landelijk als Euro pees droeg Verhage echter steeds de WD een warm hart toe. „Want dorps politiek is voor mij totaal iets anders als politiek op een ander niveau," lichtte Verhage gisteravond tijdens de pauze van de ledenvergadering in het Hart van Sluis toe. Hij aanvaardde het lidmaatschap van de WD en zijn kandidaatstelling als Europarlementariër als gezegd op ver zoek. „We gaan in Nederland namelijk de verkeerde kant op. Er spelen dingen die landelijk niet op te lossen zijn. Denk bijvoorbeeld maar aan de internationa le criminaliteit of de grote milieupro blemen waarmee we worstelen," moti veert hij zijn beslissing. Het is voor Verhage nog een vraagteken hoe serieus zijn kansen zijn om straks daadwerkelijk een stoel in het Europees Parlement te veroveren. Bovendien is het nog te voorbarig daar nu al aan te denken. „Ik zit nog maar in de eerste ronde en die wil ik eerst zien door te komen." Inzet van die eerste ronde is op een verkiesbare plaats op de zo'n twin tig namen tellende kandidatenlijst van de WD zien te komen. Er zitten mo menteel drie WD'ers in het Europarle ment. De kandidatenlijst wordt in de loop van deze nazomer bekend. Duidelijk is wel dat Verhage zich met hart en ziel inzet om een zetel in het Europees Parlement te veroveren. „Ik wil proberen een andere draai aan de Europese politiek te geven. Er moeten jonge mannen en vrouwen komen die de schouders eronder zetten en zorgen dat Nederland zijn respect in het buiten land herwint." Van onze veslaggever Aardenburg - Er zijn te weinig attractiepunten, te weinig slecht weer accommodaties en het toeristisch aanbod is te onzamenhangend, kortom West-Zeeuws- Vlaanderen loopt een ronde achter. Die genadeloze analyse hield prof.dr. L. Bak gisteravond een publiek van ondernemers uit midden- en kleinbedrijf voor, op een seminar in het Studiecen trum Aardenburg. De bijeen komst was op touw gezet door de Rabo-banken, rondom het toekomstperspectief van de re gio. Bak, verbonden aan de Vrije Universiteit Amsterdam, hield een somber, zij het met veel humor doorspekt betoog. Voor dat hij aan de West-Zeeuws- Vlaamse situatie toekwam, schetste hij die van Nederland, volgens hem zo langzamerhand een land van 'gebakken lucht', waar allerlei droomkastelen worden gebouwd, maar een streek als Zeeuws-Vlaanderen nog niet eens een fatsoenlijke ontsluitingsweg heeft. „Soms lijkt West-Zeeuws- Vlaanderen een verloren stukje Nederland," constateerde Bak, maar wees erop dat de economi sche malaise er desondanks niet aan voorbij gaat. De economi sche groei die na de huidige 'wip' komt, blijft volgens hem uit; de belastingdruk groeit, de premies worden hoger. „Wij zijn als razenden aan het veroude ren," stelde hij vast, „en dat zal zijn invloed hebben op de detail handel, ook in West-Zeeuws- Vlaanderen." Wat drie branche betreft, zette hij vraagtekens bij de 1 miljoen die 60.000 toeristen dagelijks in het hoogseizoen zouden uitge ven. „Ja, maar niet elke dag en zet dat eens af tegen de 300 miljoen die de 24.000 inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen in een jaar besteden. Je moet dat allemaal een beetje relativeren." Volgens Bak is de hele Neder landse structuur 'uiterst gam mel' en zijn er 'geen staatslieden van niveau die dit kunnen om gooien.' Voor zover West- Zeeuws-Vlaanderen al op de Belgen zou hebben gerekend, hielp hij het publiek uit de droom: „De Belgen zijn er nog slechter aan toe dan ons, want hun staatsschuld is nóg groter en de werkloosheid nog hoger." Er zal volgens Bak de komende 15 jaar veel minder te besteden zijn en de detailhandel wordt daar van de dupe omdat mensen wel zullen bezuinigen op kleding en levensmiddelen, maar niet op auto's of vakantiereizen. Wat West-Zeeuws-Vlaanderen als toeristisch produkt betreft, vond hij dat het natuurschoon niet moest worden overdreven. „Twee dagen en dan heb je het wel gehad. Bovendien is het niet altijd zomer. Het gebied is teveel seizoensgebonden. Het draag vlak van West-Zeeuws-Vlaande- ren is te zwak." Een advies dat hij daarom wilde meegeven, was dat de regio zich veel meer moet profileren met gezamenlijke ac tiviteiten. „Er is geen pakket, niets wat collectief aanspreekt. Er zal heel wat meer moeten gebeuren dan wat het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaande ren doet. Een gebied als dit moet een bredere basis hebben." Toch waarschuwde hij de aan wezigen voor een te grote na druk op het toerisme: „Je moet Zeeuws-Vlaanderen niet tot de blindedarm van de Randstad maken, maar als Paradijs koes teren." Aardenburg - Bij een duurzame ontwikkeling van de econo mie van West-Zeeuws-Vlaanderen gaat het nadrukkelijk niet om de keuze tussen de landbouw, recreatie of natuur, maar om samenwerking tussen deze drie sectoren. Het midden- en kleinbedrijf vormt daarbij een onmisbare schakel. De belangstelling voor de manifestatie was boven verwachting groot. Van onze verslaggever Middelburg - De actiebereidheid onder de Zeeuwse ambte naren om te vechten voor een beter arbeidsvoorwaarden pakket is groot. Dat bleek gisteren tijdens een druk bezochte manifestatie op de Dam in Middelburg waar honderden ambtenaren hun stem lieten horen tegen het magere arbeidsvoorwaardenpakket voor 1993. De opkomst was boven verwachting groot. „In Zeeland moet je heel wat doen om mensen van hun werkplek te krijgen. Ze staan van oudsher niet te trappelen om mee te doen aan dit soort manifestaties. Maar het is een geslaagde bijeenkomst geworden. Zeker gelet op de korte voorbereidingstijd. De ambtenaren kregen pas afgelopen vrijdag te horen dat ze hier werden verwacht," aldus stafmedewerkster Anita Salaronij, die ook deel uitmaakt van het regionaal actiecentrum. Voor zover ze het kon beoordelen - 'ik ken natuurlijk ook niet iedereen'- werd de actie breed gedragen. „Ik heb mensen van de waterschappen, de provincie en de gemeenten gezien." De acties van de gezamenlijke bonden verplaatsen zich vandaag naar Brabant waar zowel in Breda als in Tilburg werkonderbrekingen worden gehouden. De trimformatie Aloy uit Graauw de eerste sterrit van de -Vlaamse sterritten- ite op haar naam. De 5 van het seizoen had ide Raedthuys in West- stempelplaats. deelnemers was de ■telling op de openings- er dan goed te noemen, lag 19 mei is café De Dostburg stempelplaats de organiserende club. loy (Graauw) 88,54 punten, Delta (Terneuzen) 79,21, 3. tdorpe 67,86, 4. TC Axel Wielertoerist (Eede) 59,98, weel'79 (Schoondijke) 47,00, AS (Sluiskil) 46,36, 8. TIO g) 38,17, 9. TC Breskens TC Sas van Gent 28,41 nst met Theunisse (de z°" W aakvlamo vereenkomst) )f stoot wordt verlengd' n nog enkele haken en atste woord is nog nie t Zevenbergen in verband n over de manier waarop afgelopen vijf jaar heet mnisse heeft zijn deel van mst perfect uitgevoerd, ergen. atting van de gemeen dat het zonder Theuniss ooot van Rijkswaterstaa in, zegt hij: „Goedkopere ijn zeker mogelijk. Maa e vraag hoe effectief 01 t ministerie van binnen- dat een groot deel van o t, hoeft Theunisse niet aa rden gezet. I Die conclusie trok voorzitter G. Ververs van de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaande ren gisteravond aan het eind van z'jn inleiding op het seminar dat de Rabobanken hielden in Aar- Thema van de bijeen- /as 'Perspectieven voor J'est-Zeeuws-Vlaanderen: be- ™ging en uitdaging'. Uit- van de kant van de as dat het goed zou I zijn om van gedachten te wisse- i over de eenzijdige en afkal vende werkgelegenheid in de re- Eio. I -ervers wees erop dat landbouw, natuur en recreatie vaak met eikaar in verband worden ge wacht en dat zich regelmatig "oelpunten voordoen. Hij zei het I K"ter belangrijker te vinden juist de gemeenschappelijke be- angen te benadrukken. „De ancties op het platteland, zoals onen, voorzieningen, land ouw, natuurwaarden en recrea- !e "e5ben elkaar bikkelhard no- i? De nadruk moet dan ook ffien op het gezamenlijk belang op welke terreinen eenieder at moet inschikken in het alge- pfen belang," a'^us Ververs. U urzame ontwikkeling van m, tophsme in West-Zeeuws- anderen ha<^ zÜn voorkeur, h,ui i waarschuwde ervoor wi een vaststaand gegeven te j Jl uwen dat geen actieve on- 7„ i lnK n°dig zou hebben. el overheid als bedrijfsle- blii„m°^ten voortduren kritisch „iLen Kijken naar het toeris- genheid. „Jaarrondexploitatie biedt mogelijkheden om perso neel het gehele jaar in dienst te houden." Kwaliteitsverbetering geldt in zijn ogen ook voor voorzieningen op het platteland en voor het landschap, beide in het belang van zowel het toerisme als van de middenstand. Het 'platte- landstoerisme' zou volgens hem dan ook niet als bedreigend moeten worden ervaren, maar als een kans die gegrepen kan worden, doch ook gemist. Ververs zei de natuur eveneens te beschouwen als een onlosma kelijk onderdeel van het toeris tisch produkt. „De natuur dient dan wel meer te bieden dan met prikkeldraad afgesloten gebie den Zowel ondernemers als overheden en milieubewegingen zullen hier open met elkaar over moeten kunnen praten," aldus Ververs. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - Verstraeten en Verbrugge Milieube heer in Terneuzen bv wil toch mengsels van olie, water en slib uit garages ophalen. Daarom vocht het bedrijf gisteren in beroep bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State de weigering van een vergunning voor het inzamelen van de mengsels aan. Het ministerie van milieu be sloot in november 1990 geen toe stemming voor het inzamelen te geven omdat Verstraeten en Ver- brugge niet over een vergunning voor het verwerken van deze mengsels beschikte. Het beleid van het ministerie is erop gericht slechts die bedrijven met de in zameling van chemisch afval te belasten die ook over een ver gunning beschikken om deze stoffen zelf te verwerken. Verstraeten en Verbrugge vindt dit een weinig doelmatige gang van zaken. Het bedrijf mag im mers wel olie-, water- ên slib- mengsels uit de scheepvaart ver werken en heeft hier moderne technologie voor aangeschaft. Volgens schattingen van Ver straeten en Verbrugge varieert de hoeveelheid olieslibmengsels, die nu naar buiten de provincie vervoerd moet worden, tussen de 500 en 1000 ton. Dit chemisch afval wordt door bedrijven uit Roosendaal en Gorinchem opge haald. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. Wel present waren de beide CDA-wethouders L. Ceulenaere- Faas en A. de Feyter, fractie voorzitter H. Lippens, raadslid H. Quist en steunfractielid L. Flikweert. „Ik denk dat hier al les in orde is. Trouwens, we hebben alle punten van ons vorig bezoek twee jaar terug bekeken en die blijken allemaal uitge voerd te zijn. We zijn nu bezig aan onze tweede ronde nadat we de kern-bezoeken kort na de laatste verkiezingen zijn begon nen. In IJzendijke en Groede was de opkomst niet overmatig, maar goed," aldus Lippens. Wethouder De Feyter merkte glimlachend op: „Het college heeft zijn werk goed gedaan," om serieuzer te vervolgen: „het is nooit leuk als er niemand komt opdagen, maar als er echt wat aan de hand was kwamen ze echt wel. Ik vind het trouwens jammer dat er niemand is, want het is voor jezelf toch ook een voedingsbodem als er wat pro blemen worden aangekaart." Zijn collega L. Ceulenaere-Faas weet ook niet waar het aan ligt. „We hebben gezorgd dat er bij iedereen een folder in de bus is gevallen waarop plaats en tijd stip staat vermeld. Ik ben van mening dat er alleen nog maar grotere zaken in de regio spelen en waarvoor je dan in de speci fieke kern moet zijn en boven dien nemen de mensen tegen woordig veel sneller direct con tact op. Ze weten de weg beter lisch naar Produkt en samen zoeken wegen om dit te verbete- eroD h verDand wees P dat inspanningen om - t te verhogen en het hij de óokT1 jnaar seizoensverlenging soea zijn voor de werkgele- Vari onze verslaggever Oostburg - De horeca in Oostburg heeft praktisch geen last meer van oneerlijke concurrentie door onder andere buurt- en dorpshuizen, sport kantines en kerken. In het verleden zijn wel bij de gemeente klachten binnengekomen over ongewens te mededinging oftewel paracommercia- lisme maar de laatste jaren is dat nauwe lijks nog het geval. Het Oostburgse college van b en w con cludeert daarom in de beleidsnotitie met betrekking tot wijziging van de drank- en horecawet inzake ongewenste mededin ging dat de gemeente geen aanvullende voorwaarden hoeft te stellen om alles in goede banen te leiden. De wetswijziging is niet van toepassing op die verenigingen die reeds een over eenkomst hebben afgesloten met het Be- drijfsschap Horeca. Tot deze categorie behoren onder andere de voetbal-, korf bal- en handbalverenigingen. Daarnaast is al bepaald dat bruiloften, recepties, feestavonden, die niet sporen met de doelstelling van de vereniging, niet in kantines en/of clubgebouwen gehouden mogen worden. Ook voor de postduivenverenigingen zijn er al beperkende maatregelen van kracht. Volgens het college zijn de krulbolvereni- gingen de enige vergunninghouders die eventueel voor extra voorwaarden in aan merking komen. De bolclubs in Breskens en Oostburg zijn in het bezit van een horeca-vergunning. Regelmatig worden er avondjes voor leden gehouden zoals een kaart- of bingoavond. Klachten over oneerlijke concurrentie zijn nooit bij de gemeente binnengekomen zodat het colle ge het niet nodig vindt voor de krulbolve- renigingen nadere bepalingen te stellen. Ook voor De Uitkomst in Breskens zijn volgens het college geen nadere maatre gelen nodig omdat hierover ook geen klachten zijn binnengekomen. Het ge bouw is eigendom van de Nederlands Hervormde Kerk en heeft met name een sociaal culturele functie. Veel verenigin gen hebben daar onderdak gevonden. Andere verenigingen die eventueel onder de nieuwe regeling zouden kunnen vallen zijn er in Oostburg niet. Het college kan wel in sommige gevallen een tapvergunning verlenen bij bijzonde re gelegenheden van tijdelijke aard. Die vergunning wordt alleen verstrekt op naam van een gevestigde horeca-onder- nemer. Hiervan wordt regelmatig gebruik gemaakt in onder andere Dorpshuis in Hoofdplaat, Jeugdgebouw in IJzendijke, Dorpshuis in Waterlandkerkje en de Landbouwpraktijkschool in Schoondijke. Daarnaast in feesttenten bij diverse eve nementen zoals de Meerminnefeesten, de 24 uur van Oostburg, Visserijfeesten en Jumping Nieuwvliet. Het vaststellen van de beleidsnotitie wordt woensdag besproken tijdens de vergadering van de raadscommissie alge mene bestuurlijke zaken. De vergadering begint om 10.00 uur in het Oostburgse gemeentehuis. Van onze verslaggever Breskens - Wil Verherbrugge van de openbare basisschool uit Breskens reist vandaag met de leerlingen uit zijn groep af naar het Autotron in Rosmalen. Meester Wil strijdt daar met twintig andere collega's om het felbegeerde Gouden Krijtje van het televisieprogramma 'Alles Kits'. Dit jeugdprogramma van de omroepen AVRO, KRO en NCRV is elke zaterdagochtend te zien op Nederland 1. Het afgelopen seizoen belde presentator Bas Westerweel juffen en meesters uit bed of overviel ze 's ochtends in de klas met de vraag of ze mee wilden doen aan een spel. Na het goed afleggen van de test werd zo ook Wil Verherbrugge kortgeleden uitgeroepen tot Onderwij zer van de Week en ontving daarbij het Zilveren Krijtje. In het Autotron in Rosmalen voelt Westerweel vandaag de onderwijzers aan de tand over geschiedenis. Ook moeten ze meedoen aan een waterfietswedstrijd en worden ze onderwor pen aan een muzikale test. Bovendien kijkt Westerweel hoe groot hun kennis van de jeugd is en moeten de leerkrachten een dictee maken. De onderwijzer die aan het eind van alle spelonderdelen het hoogste aantal punten heeft op het 'Alles Kits Onderwijsprijs Rapport 1993', krijgt de eretitel Onderwijzer van het Jaar en ontvangt het Gouden Krijtje. De uitzending van de finale van de onderwijsprijs is zaterdag 29 mei, tussen 8.00 en 11.00 uur op Nederland 1. St.-Kruis HENGELEN - In de kreek Het Grote Gat wordt zaterdag 22 mei een hengel wedstrijd gehouden tussen 13.00 en 17.00 uur. De organiserende vereniging is hengelsportver eniging Aardenburg. Inschrij ven bij W. de Vos aan de Dorpsstraat te St.-Kruis. Cadzand PINKSTERMARKT - Bij de winkelgalerij aan de boule vard De Wielingen wordt zon dag 30 mei, eerste pinkster dag, een pinkstermarkt gehou den van 10.00 tot 18.00 uur. Brugge BLOEDPROCESSIE - In Brugge trekt donderdag 20 mei, Hemelvaartsdag, de Hei lige Bloedprocessie uit, vanaf 15.00 uur. Na afloop van de processie is de zegenign van de H.-Bloedrelikwie door mgr. R. van Gheluwe, bisschop van Brugge. Voor deze Brugse hoogtijdag is de stad versierd met vaandels en vlaggen. Sluis EXPOSITIE - Trees de Vree uit Terneuzen exposeert van 20 mei tot en met 2 juni haar aquarellen in de raadskelder van Sluis. Tegelijkertijd stelt Marianne Impens uit Water landkerkje haar olieverfschil derijen tentoon. De raadskel der aan de Groote Markt is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en de expositie is vrij toegankelijk. Aardenburg EXCURSIE - De museum commissie maakt dit jaar, sa men met genodigden, een ex cursie naar Gent. Het wordt een werkbezoek onder des kundige leiding. Men kan er onder meer kennismaken met de Gentse monumentenzorg. De uitstap is zaterdag 5 juni. Van onze correspondent Cadzand - De bevolking van de kern Cadzand lijkt tevreden met het gemeentelijk beleid. Dat kan men althans conclude ren, want tijdens het CDA-bezoek gisteren in hotel Du Commerce kwam geen enkele Cadzandenaar opdagen. en dat is alleen maar een positief iets." Voor fractieleider Lippens bete kent het overigens niet dat het CDA met de bezoeken aan de kernen stopt. „We zijn er als eerste politieke partij in de ge meente Oostburg mee begonnen. Ik denk dat het zijn nut heeft zowel voor de inwoners als voor ons. Het directe contact spreekt de mensen toch aan en als er geen problemen zijn, des te be ter." Van onze verslaggever IJzendijke - Op zondag 18 juli wordt voor de vierde keer de internationale trekpaardenkeu ring op de Markt in IJzendijke gehouden. Vanaf 11.00 uur wor den meer dan honderd Neder landse en Belgische trekpaarden voor jury en publiek gepresen teerd. De keuring begint met het be oordelen van de in 1993 geboren veulens. De veulens worden ge volgd door de jaarlingen. Na de jaarlingen volgen de paarden el kaar in leeftijd op. De trekpaardenkeuring volgt op de folkloristische dag die zater dag 17 juli voor de 23e keer wordt gehouden. De optocht be gint om 09.30 uur. De dag duurt tot 17.30 uur en de toegang is eveneens gratis. Van onze verslaggeefster Tholen - Het ministerie van binnenlandse zaken wil volgens de Zeeuwse gemeente Tholen niet meewerken aan uitstel van de gemeenteraadsverkiezingen van maart 1994 tot november 1995. Een uitstel van twintig maanden, vanwege eventuele gemeentelijke herindeling per 1 januari 1996, vindt het ministerie te lang. neerleggen bij de gemeentelijke herindeling, zoals Standdaarbui- ten en Klundert, houden er reke ning mee dat ze op 1 januari 1996 ophouden te bestaan. Uitstel van de gemeenteraads verkiezingen tot november 1994 is voor het ministerie wel be spreekbaar. Het standpunt van Binnenlandse Zaken is voor de Zeeuwse gemeenten Tholen en Sint Philipsland aanleiding om haast te maken met de gemeen telijke herindeling. De twee gemeenten willen, zoals bekend, op basis van vrijwillig heid samen verder gaan. Daar voor hebben ze nu samen de datum 1 januari 1995 gekozen. De verkiezingen worden in dat geval maar acht maanden uitge steld. In een gezamenlijke nota over de herindeling stellen beide gemeenten dat het standpunt van Binnenlandse Zaken een van de redenen was snel samen te gaan. Gemeentelijke herindeling is be halve in Zeeland ook in West- Brabant actueel. Daarbij wordt in verschillende gemeenten vol op gespeculeerd over uitstel van de verkiezingen voor de gemeen teraden in de nu nog zelfstandi ge gemeenten. In maart 1994 verkiezingen houden en een nieuw college vormen zien som mige gemeenten niet zitten. Ze ker kleine gemeenten die zich Die datum is voor de gemeente lijke herindeling in het Stadsge west Breda en het streekgewest Westelijk Noord-Brabant de streefdatum. In maart 1994 en in november 1995 verkiezingen voor de gemeenteraden houden betekent in sommige gevallen voor de nieuw te vormen ge meenten een extra kostenpost. Elke wethouder die na een van de verkiezingen niet terugkomt blijft een aantal jaren op wacht geld staan. Van onze verslaggever Cadzand - De bekende protest zanger Armand treedt woensdag 19 mei op in het Cadzandse etablissement Big L. De toegang tot het concert van Armand is gratis. De deuren van de zaal gaan om 20.00 uur open. Van onze correspondent Temeuzen - De Rode-Kruisafdeling Terneuzen werkt aan een nieuwe structuur. Enerzijds zijn er samenwerkingsverbanden opgezet met andere EHBO-verenigingen in de regio, ander zijds worden de welfare en jeugd-EHBO ook betrokken bij het colonnewerk. Colonne-commandant Corrie de Ruijter zei gisteravond tijdens de jaarvergadering dat er een begin gemaakt is met het geven van een curcus voor de welfare-leden voor deelname aan opvang en verzorgingstaken. „Ook de ande re colonnes van Zeeuws-Vlaan deren zijn bereid hieraan deel te nemen. De curcus wordt door de afdeling Terneuzen gegeven. Do centes zijn F. de Clerq en C. de Ruyter. De integratie van de welfare-afdeling met de colonne heeft onze aandacht. Ook zal het Jeugd Rode Kruis bij oefeningen en dergelijke betrokken worden. De lijnen zullen niet meer zo streng getrokken worden als vroeger maar moeten meer in elkaar overvloeien." De colonne streeft ernaar om in 1993 over voldoende opleidings capaciteit te beschikken. Het blijft een probleem om voor de lessen die door artsen gegeven moeten worden invulling te vin den. „Het houden van oefeningen heeft de grootste aandacht. Het regio-commando zal ook het ko mende jaar veel tijd en inzet vragen," aldus de colonne com mandant. i R. Barbé, voorzitter van de afde ling Terneuzen reikte aan me vrouw C. van de Endt-Rijk de herinneringsspeld en oorkonde uit voor 20 jaar trouwe dienst. De medaille voor 10 jaar ging naar: S. van de Ende-de Zeeuw, E Galama-Rommerts, P. Poppe en H. van Vlierberghe-Hame- link.

de Stem | 1993 | | pagina 15