'Geen uitverkoop Lamswaarde' PLAATSELIJK nieuws DAG klapper UITSLAGEN DUIVEN sport LEGENHEID 1 'Beleid om leefbaarheid dorpen op te krikken moet gestalte krijgen' Verenigingen zijn klaar voor rollendriedaagse DE STEM Hontenisse weer terug op de landkaart Jaarmarkt Clinge: kijken, keuren en kopen Commissieleden Hontenisse vinden halvering prijs voor bouwgrond te gortig 1350 Jaar geleden eerste christelijke kerk gesticht ZEELAND C2 irticulieren Praktijk GESLOTEN 21 mei Tandarts IJ. Buize/ C. Thomaesl 'STE ZOMERUJNEN eshapsalon Rishé NDMAKING In café De Troubadour in Clinge editie zeeland Dienst voor goede oogst Clinge St.-Jansteen Kloosterzande Vogelwaarde SCHIETINGEN Optredens van Lightning en Melting Point Ondernemers St.-Jansteen willen KNO V-afdeling gaan oprichten de stem DINSDAG 18 MEI 1993 om te zoenen lankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, n, Abraham, openbare ir door, mag best eens in wel op de pagina /loeilijk is dat niet en duur zijn. Prijs per regel of 2,40*, één grote regel 2,89 resp. 3,04*. itsen van een toto of ien formaat van 35 x 45 15,96 resp. 16,76* tarieven op aanvraag. Bi] betaling wordt 4,50 end. Foto's worden niet 5l 076-236442 of geef uw r plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien kend zijn, ook indien uw bijgevoegd is. is het recht voor teksten an redenen te weigeren, ir klachten bereiken over kst behoudt de uitgever >or om de naam van de er bekend te geven ren gelden op zaterdag -ligingsnieuws 2 kolom op donderdag rd Nieuwstraat 55 Oostburg moegen u te kunnen n staat zijn voor u de tdiereis naar Parijs hebben cht de allernieuwste permanenten en de tgekomen modekleuringen eer Baléage en Coupe de verder advies en zorgen als ette en vlotte bediening. endelijke groet Poort 9 J Hulst in.- 01140-12421 MEENTE HOOGE LAGE ZWALUWE an Hooge en Lage Zwaluwe ig aan het bepaalde in artikel de Ruimtelijke Ordening be- eenteraad in zijn vergadering 'een voorbereidingsbesluit als 1 van de Wet op de Ruimte- vastgesteld voor idastraal bekend gemeente Zwaluwe, sectie I, nummer bekend gelegen aan de Plas- aluwe en adastraal bekend gemeente Zwaluwe, sectie I, nummers tselijk bekend gelegen aan de inklaan 19 en 21 te Lage Zwa- ;n treden in werking op 19 mel an deze datum liggen de voor voor een ieder op de afdeling i Beheer, kantoor Korteweg 2 ter inzage. 8 mei 1993. )e burgemeester voornoemd, .0. de Groot. :0 MEE WEG met steun en le-3# fn Zalige wandel-^ als 'n pantoffel.O t^È WD-Statenlid J.Suurmond waarschuwt provincie Zeeland op VYD-jaarvergadering in Sluis Van onze verslaggever Sluis - Het beleid van de provincie Zeeland om de leef baarheid van de dorpen in Zeeuws-Vlaanderen te verbe teren moet voor 1 juli van dit jaar eindelijk handen en voe ten krijgen. Gebeurt dat niet, dan overweegt de Statenfrac tie van de WD om een bezui niging op de provinciale bij drage voor 1994 van twee ton in te boeken. WD-Statenlid J. Suurmond deelde dat gisteravond mee op de algemene jaarvergadering van de afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen van zijn partij. Want het kleine kernenbeleid in Zeeuws-Vlaanderen getuigt niet van bestuurlijke slagvaardig heid, betoogde Suurmond. Het is de WD dan ook te stil rond de plannen om de leefbaarheid van de dorpen in de streek te verbe teren. „Het geld wordt jaarlijks door Rijk, provincie en gemeen ten beschikbaar gesteld. Maar rond de besteding van dat geld hangt een dikke mist." Beschikbaar Volgens Suurmond blijft het uit blijven van een bestedingsplan voor het geld dat beschikbaar is voor de verbetering van de leef baarheid in de kleine kernen steeds vragen oproepen. De overheid blijft maar zoeken naar de doelstellingen en dat moet gedaan zijn, aldus het Statenlid gisteravond. Ouderenbeleid Hij sprak verder over de situatie rond het ouderenbeleid in de provincie. Gezien de op handen zijnde sluiting van zes Zeeuwse bejaardenoorden, zoals geformu leerd in de nota Ouderenzorg, en de sterke vergrijzing in West- Zeeuws-Vlaanderen een actueel onderwerp. Suurmond gaf drie motieven aan om tot een wijziging van het bestaande beleid te komen. Nota Ouderen willen langer zelfstan dig blijven wonen, bezuinigingen maken voortzetting van het hui dige beleid onmogelijk en oude ren verblijven korter in een be jaardenoord. Dat alles maakt in krimping van de capaciteit van de bejaardenhuizen onontkoom baar, vond de WD-politicus. Daarom vond hij dat de vaststel ling van de nota Ouderenzorg in de Statenvergadering op 28 mei door moest gaan. „Er is sprake van zorgvuldige belangenafwe ging. Maar verder uitstel is on verantwoord. Want bewoners van verzorgingshuizen, hun fa milies en de personeelsleden van de tehuizen mogen niet langer in onzekerheid worden gehouden." ZIE OOK ZEELAND -C4 Van onze correspondent Hontenisse - Oud-wethouder P. Mangnus vindt de halvering van de bouwprijzen in Lamswaarde naar zestig gulden per vierkante meter 'wat teveel van het goede'. Vooral voor andere kernen is volgens hem sprake van 'oneerlijke concurrentie'. Dit zei Mangnus tijdens de com missievergadering Ruimtelijke Ordening van de gemeente Hon tenisse. Het voorstel over de uit gifteprijzen van de bouwgrond in de diverse kernen, maakten heel wat tongen los. Vooral Mangnus was -door de lage grondprijs- bang voor een precedentwerking. Hij en enkele andere commissieleden vonden het verstandig om deze 'aanbie ding' slechts voor een bepaalde tijd te laten gelden. In het voorstel van het college was wel de voorwaarde opgeno men dat binnen een jaar bebou wing zou moeten plaatsvinden om speculatie te voorkomen. Dumpprijs „Wij hebben de laatste drie jaar geen meter grond verkocht in Lamswaarde. Met deze dump prijs willen we een soort uitver koop houden. De prijs maar een beetje te laten zakken, zou geen enkel nut hebben. Als in andere kerkdorpen ook een aantal jaren niets meer verkocht wordt, zal daar wellicht ook zoiets moeten gebeuren," aldus wethouder Pauwels. Bezwaren De passage in het voorstel, dat in de toekomst geen nieuwe be stemmingsplannen meer zouden worden ontwikkeld in Lamswaarde, viel in slechte aar de bij de commissieleden P. Kindt (Algemeen Belang) en A. Sponselee (CDA). Het is volgens het college echter aannemelijk dat in de toekomst verdere uitbreidingen zullen worden gedaan via een artikel 19-procedure, zoals B en W ook aangeven in het voorstel. Oud-wethouder Mangnus vond een en ander maar een CDA-ver- kiezingsstunt en beloofde in de raadsvergadering van volgende week erop terug te komen en het schriftelijke antwoord op gestel de vragen van het college af te wachten. Van onze correspondent Aardenburg - Dit jaar is het 1350 jaar geleden dat Eligius, bisschop van Noyon-Doornik in Aardenburg de eerste christe lijke kerk in Zeeland stichtte. Eligius werd geboren in 588 in Cavaillac (Frankrijk) en is mogelijk de tweede christelijke geloofsverkondiger in West-Zeeuws-Vlaanderen geweest. Eligius werd in 639 tot bisschop gezalfd en ondernam vanuit Noyon-Doornik zendingsreizen naar Vlaanderen, waar hij in Rodanborch (Aardenburg, red.) een oratorium (bidplaats) op richtte. Het is niet uitgesloten dat hij ook de Oostborch (Oost burg) aandeed. Eligius overleed 1 december 660. Van onze correspondent Clinge - De stichting Rollendriedaagse in Clinge houdt van donderdag 20 tot en met zaterdag 22 mei voor de dertiende keer de rollendriedaagse. Plaats van handeling is café De Troubadour. Vice-voorzitter J. Verstraeten zegt blij te zijn dat er dit jaar weer het maximale aantal van zestien zich heeft ingeschreven. De verenigingen komen allemaal uit Clinge. Er staan zelfs nog verenigingen op de wachtlijst. ■■Het geld komt ten goede aan de verenigingskas," aldus Verstrae ten, De rollendriedaagse begint don derdag om 19.30 uur. Inschrijven kan men iedere dag vanaf 18.30 uur. Zowel op donderdag als vrijdag moeten de deelnemers de onderdelen sprint, achtervolging en afvalkoers afwerken. Op za- Kantoren kneuzen, Hulst en Goes. essen en telefoonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: 8-30-l2.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Fl; !e'lPh.efl' Prank van Cooten, ank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas (Provincie redacteur). lnKSt: Jugène Verstraeten (PM editiechef) Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: p- Menu, Privé tel. 09-3291459940. 1-93 Van onze correspondente Hulst - De Kring Hulst van de NCB, KVO en KPJ houdt woensdag 19 mei om 19.00 uur een dienst in de Hulster basiliek voor de vruchten der aarde. Het is een traditie gewor den, elk jaar vlak voor He melvaart komen de ver schillende agrarische vere nigingen bijeen om te bid den voor de toekomstige oogst. Vooral de mensen uit de agrarische sector voelen een behoefte om na het eerste voorjaarswerk even te rus ten en stil te staan bij de gedachte 'wat zal het wor den dit jaar'. De zang wordt tijdens de dienst verzorgd door het da meskoor van de basiliek. De dienst is toegankelijk voor iedereen. Burgemeester Th. Steenkamp (links) onthult de eerste van vijf nieuwe welkomstborden in zijn gemeente. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Kloosterzande - Sla de landkaarten er maar op na. Je zult Hontenisse er niet op vinden. En geen enkele landmeet kundige die er aan wilde beginnen. Hontenisse is een verzamelnaam en geen plaatsnaam. Zo simpel is dat. En daarom zorgde het gemeentebestuur van Hontenisse gisteren op de nieuwe welkomstborden zelf voor een stukje land kaart waarop toeristen kunnen zien wat Hontenisse nu eigenlijk voorstelt. Burgemeester Th. Steenkamp onthulde gistermorgen in Walsoorden de eerste van de vijf borden die bij de toegangswegen tot de gemeente zijn geplaatst. Onder aan het bord, in grote letters, duidelijk zichtbaar, de naam Hontenisse. Daarboven is het noordelijk deel van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren in kaart gebracht waarop in afwijken de kleur het grondgebied van de gemeente Hontenisse is aangegeven. Alle dorpen staan vermeld en ook het wapen van Hontenisse is speels in de welkomstborden te zien. Volgens woord voerder Jaap Stolte van de gemeente moet met dit ontwerp van ABC Promotion in Lamswaarde een eind komen aan alle onduidelijkheid die rond de naamstelling van de gemeente speelt. „Altijd maar weer die vraag van: waar ligt Hontenisse? Nu is op het welkomstbord goed gevisualiseerd dat Hontenisse een verzamelnaam is van de kernen". Hontenisse en de welkomstborden. De oude verweerde borden, nog geplaatst in het tijdperk Kessen, hebben enige tijd een stempel gedrukt op de beraadslagingen in politiek Hontenisse omdat ze geen fraai visitekaartje meer vormden. Aanvankelijk wilde Hontenisse, net als buurgemeente Hulst, de borden uitbesteden aan een Bel gisch bedrijf. Maar de raad dwong het college zaken te doen met een bedrijf uit de eigen gemeente, ABC Promotion in Lamswaarde, dat bovendien nog goedko per bleek dan het Belgische bedrijf. Het nieuwe visitekaartje kost de gemeente ze ven mille. terdag zijn er in verband met de prijsuitreiking slechts de onder delen sprint en achtervolging. Iedere avond is er discomuziek. De jury bestaat uit J. Verstrae ten, E. de Burger en D. van de Bergen en het commentnaar wordt gegeven door H. Suy. De prijsuitreiking is zaterdag om 22.00 uur door wethouder B. Picavet. Vorig jaar trok de jaarmarkt in Clinge heel wat bekijks. Van onze correspondent Clinge - De stichting Jaarmarktcomité Clinge houdt zondag 23 mei voor de vierde keer de jaarmarkt. Het evene ment speelt zich af op het terrein aan de ingang van De Sterre en in de 's-Gra- venstraat. De motto's: kijken, proeven, keuren en ko pen zijn dit jaar centraal gesteld. Omdat om 10.00 uur begonnen wordt met de keuring van het rundvee, paarden, schapen en geiten kan er vroeg door het publiek gekeken worden naar de aanvoer, het inrichten van de kramen door de middenstanders en standwerkers. Het comité heeft beslag ge legd op een collectie oude tractoren, die tentoongesteld worden. „Tijdens de jaarmarkt is er een bijzondere sfeer," aldus voorzitter Harry de Wit. „De 's-Gravenstraat is dan omgetoverd tot een winkelstraat, genaamd De Sloebermarkt." Op het terrein van De Sterre zijn topfokkers aanwezig, die hun uiterste best hebben ge daan om de dieren zo mooi mogelijk te maken. De keurmeesters G. van de Velde, J. Cornelisséns, R. Calon, J. Ligny, K. Ser- reraens, A. Apers, L. Apers en J. Francken FOTO WIM KOOYMAN zullen hun handen vol hebben om het aange voerde vee te beoordelen. De landbouwmechanisatieshow is in de mor genuren te bezichtigen nabij de plaats waar de keuringen van het vee gebeuren. De kinderen zijn dit jaar weer van de partij. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt een huisdie rententoonstelling gehouden op de kinder boerderij van De Sterre. Beheerder Ad van Hilst geeft hieraan zijn medewerking. De kinderen kunnen hun huisdieren aan een keuring laten onderwerpen. De prijsuitrei king is om 18.00 uur in café De Smidse door wethouder B. Picavet. HENGELEN - Aan de door de 'Clingse Hengelaarsvereniging gehouden tweede zeewedstrijd namen 21 personen deel. Uit slag: 1. P. de Vos, Clinge 118 cm; 2. D. Bertram, Clinge 86; 3. P. Vertenten, De Klinge 82; 4. E. Parmentier, Hamme 65; 5. W. Weemaes, St.-Jansteen 52 cm. DELTATOERTOCHTEN - De motortoerclub The Road Rats houdt donderdag 20 mei een groepstoertocht voor alle type motoren langs de Zeeuwse wateren. De afstand bedraagt 250 kilometer. Er wordt een bezoek gebracht aan Neeltje Jans. De start is om 09.45 uur op het marktpleintje te St.- Jansteen. Het verzamelpunt is café De Kroon. Eerste pink sterdag wordt een toer gere den naar Midden-Limburg. FIETSTOCHTEN - Met in gang van woensdag 19 mei houden leden van de KVO weer de wekelijkse fietstoch ten. Het vertrek is elke woens dag om 19.00 uur vanaf hotel Van Leuven. FNV - De Hout- en Bouwbond FNV afdeling Vogelwaarde maakt bekend dat woensdag 19 mei de zomerverzilvering wordt gehouden in de kantine van W Vogelwaarde van 19.00 tot 20.00 uur. DINSDAG KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 liur, vleeskaarting. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. St.-Jansteen - Zaal 't Centrum, twintig schutters. Hoge en eerste zij vogel: R. Ie Houck, Kemzeke; tweede zijvogel: R. Schalkens, Heikant; grootste aantal (5): O. de Schrijver, St.-Jansteen. Heikant - Bejaardenschieting, zaal 't Heike, 34 schutters. Hoge vogel: F. de Nijs, Stekene; eerste zijvogel: R. Schalkens, Heikant; tweede zijvogel: R. d'Hondt, Zuiddorpe; grootste aantal (4): A. Boussen, Kapellebrug en P. de Bot, Heikant. KOERSBAL Hulst - KBO, zaal De Lieve: 1. T. Heirman/L. Herwegh, 2. M. van Vlierbergen/G. Smet, 3. L. Boon man/S. Goovaert. Temeuzen - Uitslagen wed vluchten vanuit Orleans. Strijd in Vrede Groede, 90 dui ven, 1023,34 mpm: 1,5 en 10. A. Aarnoutse en zoon, 2. A. Beun, 3. G. Dusarduijn Gzoon, 4. G. Schautteet, 6 en 7. G. Dusarduijn, 8. M Elfrink, 9. H. Simpelaar. De Getrouwe Duif Caazand, 162 duiven, 1006,39 mpm: 1. M. de Lijser, 2. Patrick Vasseur, 3 en 9. D. van Kerkhoven, 4 en 6. J. Kools, 5. C. Riemens, 7. W. de Die, 8. H. van Damme, 10. S. de Putter. Sluiskilse Reisduif, 83 duiven, 1030,62 mpm: 1,2,3,4,5,7 en 9. L. du Puy, 6. combinatie Van Bie- zen-De Ruiter, 8. F. de Beule, 10. P. de Lavoir. Hoop Biervliet, 109 duiven, 1061 mpm: 1 en 5. C. de Regt en zoon, 2. Harry de Dobbelaere, 3,7 en 9. J. du Puy, 4. A. de Boevere en zoon, 6. A. Boeijs, 8. P. Jansen, 10. M. Deveneijns. Eerste de Beste Schoondijke, 137 duiven, 1009,91 mpm: 1,2 en 5. J. de Poorter, 3,6 en 8. L. van de Leije, 4. W. van de Velde en zoon, 5. J. Dhont, 7. E. de Wever, 10. J. Risseeuw. De Snelvliegers Oostburg, 134 duiven, 1013 mpm: 1,4,7 en 10. T. de Jonge, 2. J. ae Smet, 3 en 9. L. Verheije, 5. W. Prenen, 6. J. Rieti- co sr, 8. M. Buijsse. Temeuzen - De Kring Midden- Zeeuws-Vlaanderen hield met een deelname van 998 oude duiven ^een kringconcours vanuit Or- "leans. Winnaar werd een duif van J. Geelhoedt uit Temeuzen met een gemiddelde snelheid van 1063,4 meter per minuut. 2. H. van de Veeke, Westdorpe; 3 en 6. J. du Puy, Sluiskil; 4. H. van de Hemel, Philippine; 5 .A. Arens, Spui; 7. P. de Poorter, Axel; 8. E. en L. Breepoel, Hoek; 9. C. van Leuwen, Temeuzen; 10. P. Bae- cke, Westdorpe. Concoursbond Zuid-Beveland, 1491 duiven, 1072,88 mpm: 1. combinatie Houtekamer, Oud- Sabbinge; 2. Sj. de Vos, 's-Hee- renhoek; 3 en 9. M. van Iwaarden, Kruiningen; 4. combinatie Bou- dens-Raas, Kwadendamme; 5. Ph. Steketee, Yerseke; 6. G. Meuwes- se, 7. J. Hartmam, beiden Goes; 8. Sj. van Eykeren, 's-Heerenhoek; 10. L. van Wallenburg, Yerseke. De Snelle Duif Clinge, 134 dui ven, 1064,87 mpm: 1 en 9. J. de Schepper, 2 en 6. G. de Letter, 3. I. Merckx, 4. D. van de Bergen, 5. R. Pilaet, 7 en 10. C. van Landeg- hem, 8. R. Bracke. De Reisduif Philippine, 167 dui ven, 1027,7 mpm: 1,6 en 10. H. van de Hemel, 2. M. Hendrikse, 3,7 en 9. combinatie Roegiest-Vis- ser, 4. L. Moerman, 5 en 8. T. en W. de Bruin. Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 370 duiven, 1080,63 mpm: 1 W Geers, 2. F. d'Hondt, beiden Hulst4; 3 Braet, 4 en 6. A. Mattens, 5. Adrie Thijs, allen St.- Jansteen; 7 en 8. C. de Cock, 9. J. van Helsland, 10. L. Blommaert, allen Hulst. Luchtpost Yerseke, 1041,51 mpm: 1 en 6. Ph. Steketee, 2. L. van Wallenburg, 3. A. Vermast, 4,7 en 8. A. Kil, 5. E. Vermast, 9. J. Philipse, 10. H. Murre. De Uiver 's-Heer Arendskerke, 136 duiven, 1072,88 mpm: 1. com binatie Houtekamer, 2 en 8. D. Rijk, 3,9 en 10. J. Bayens, 4,5 en 7. J. Geluk, 6. H. Westveer. Vriendenkring 's-Heernehoek, 102 duiven, 1065,32 mpm: 1 en 3. Sj. de Vos, 2 en 7. Sj. vanm. Eykeren, 4 en 10. Avan de Dries, 5. P. de Vos, 6 en 8. A. Boonman, 9. A. Moison. VZV Hoofdplaat, 195 duiven, 1047,97mpm: 1 en 4. H. Calon, 2,6 en 10 A. Martens, 3 en 9. B.de Poorter, 5. B. Thomaes, 7 en 8. A. Cornelis en zoon. De Postduif Lewedorp, 88 duiven, 1000,29 mpm: 1. P. van 't Wes teinde, 2 en 6. S. Traas, 3. A. Hazen, 4. J. Franse, 5,7,8 en 10. C. Hermes, 9. mevrouw De Jonge. Quievrain De Snelle Duif Clinge, 35 oude duiven, 1010,7 mpm: 1,2 en 4. combinatie Smet-Kerkhoven, 3. P. Bolsens, 5. E. Pauwels. Met 30 jaarlingen, 1010,77 mpm: 1. en 2. combinatie Smet-Kerkhoven, 3. H. de Schepper, 4. A. van de Brande, 5. P. Bolsens. Van onze verslaggever Axel - Liefhebbers van live muziek worden deze week twee keer verwend in Axel. De popgroep Lightning treedt op woensdag op in Café Maks. Ze spelen voor het eerst in een nieuwe samenstelling. Naast oud-gedienden Gerrie Timmers (slaggitaar/zang), Jim van Hurck (toetsen/ zang)en Jean-Paul Harre man (bas) is er een tweede gitarist: Arno van der Hooft. Drummer Dave Ben- jaminsz is ermee gestopt vanwege zijn werk. Zijn plaats wordt ingenomen door Marco Herrewegh. De band heeft een breed reper toire, van covers van Bob Marley en The Scene tot Van Halen en Guns'n Roses. Volgende maand nemen ze een nieuwe demo op. Het optreden begint om 22.00 uur. De entree is gratis. Op hemelvaartsdag treedt de rockband Melting Point op in Axel. Dat gebeurt 's middags in de buitenlucht op een podium voor café Maks en café Cambrinus. Het openlucht-concert be gint om 15.00 uur. St.-Jansteen - Op initiatief van oud-bestuursleden en de heer Aartsen wordt in St.-Jansteen getracht een zelfstandige KNOV-afdeling te heroprichten. Tijdens de eerste bijeenkomst in café De Oude Arend waren der tig ondernemers uit St.-Jan- steen, Kapellebrug en Heikant aanwezig. Vijftien mensen hebben-zich als lid aangemeld voor de onderne mers-vereniging. Het voorlopige bestuur, bestaande uit mevrouw Markanovic, R. Pieters, D. Man gnus en L. van Boekei, is van mening dat er zich minimaal 25 ondernemers moeten melden. Besloten is om zich niet aan te sluiten bij de afdeling Hulst. De belangen van de ondernemers van St.-Jansteen zijn niet gelijk aan die van de ondernemers uit Hulst. Middenstanders kunnen zich nog steeds aanmelden als lid. De volgende vergadering wordt 15 juni gehouden. 07.00-21.00 08.00-21.00 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856

de Stem | 1993 | | pagina 13