Nog veel rijders onder invloed Platina in Axel, briljant in Hoek KORT Voorstanders in brief: 'Plan kuuroord Cadzand is toe te juichen' jal jeugd Zwaar gewonde en ravage in Zaamslagveer Adjunct-directeur van woningbouwvereniging dreigt met kort geding Trouwkostuums turnen syala (3aa S>3aa Zeeuws-Vlaanderen wijkt af van landelijk beeld Arbeidsinspectie controleert veiligheid van vakantiewerk Mogelijk breed onderzoek onder ouderen Zaamslag B3 Gastelaar schiet op schoonzoon Geen spoor van moordenaar Nederlander ;en van het Vlissingse le wedstrijd van de ls bij nummer een De organisatie is )0 uur. de Geuzenkoers open staat voor de 'ordt om 14.30 uur. rt houdt dinsdag 18 B-, C- en D-junio- en 5000 meter de lstoten op het pro- ;n een 100 en 1500 discuswerpen. De inen om 19.00 uur. ;heid i 22 mei afscheid als getraind en 25 jaar v, waar hij ooit zijn wedstrijd aan daarna team van trainers en ker hebben getraind. zer, H. van Regenmortel, P. Telussa, G. de Block, lach is A. van Avermaete en Th. Vernimmen van lijden van Hulsterloo, S. ilaat, E. de Block, P de de Schepper, A. Wauters lakker en de grensrechter Boomwai te Graauw. In leelte gehouden, waarna hand te schudden. ;ker Zeeuwse B-junioren- p het hoofdveld van jlburg BI en Terneu- toe. Dinsdag 18 mei ide en dinsdag 25 mei De A-juniorenbeker wordt waarschijnlijk ie Zeeuwse zaterdag- inkenszand en MEVO szand te spelen. iging AV Scheldesport op de baan op het worden ingeschreven van start gaat. itieve zaaltoernooi dat hield gewonnen. De I pakken in een halve I rd meegedaan, met 8 punten. Azalea punten voor Bisschop punten uitkwam. GTI Dullaert zesde (3) en neens drie punten. De die samen met Ulli 'd. rink van de turn- van Gent heeft zich 1 mpioenschap turnen u e zich van die kwaliu- i het Drentse Overveen goed op dreef in Drenk turners, uit alle delen vat: r kwalificatieplaatsen, 1® nk vanaf het begin mee aj ierdeel voor de boeg stow ringen moest de beslissmg loetermeer scoorde op I rest genoegen nemen dwI jn hem met een totaal va»| Ür scoorde een knap totaari ASVD Dronten en Wou® :h eveneens voor de n°a lt. Oostburg - Brouwerijstraat 7 - 01170-52213 destem zeeland DINSDAG 18 MEI 1993 DEEL C Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Het plan voor de bouw van een kuuroord in Cad zand-Bad valt in velerlei opzicht toe te juichen. Dat schrijven voor standers van de komst van het kuuroord Cavelot in een brief aan de gemeente Oostburg en Gedepu teerde Staten van Zeeland. rerkt is storten tal al. De Zeeuwse )W 3e eindstanden van imengevat in het onde KapelleE!' 2. O»®' 8: 1. Jong Ambon, 2 ndia, 4. Mevo. Hen poule A: 1. Mevo, Kapelle A, 4. Rülandia- -j. i: 1. Kapellè B, 2. WVV PVgJ 3. Volharding, 4. Kwadend izen - De jeugdafdeling lvereniging Terneuzen nie gn gd toernooi voor lagere V-< llen. Jammer was hetaa 3 in laatste instantie afme STANDEN 9 Ter- pillen: 1. Walcheren D2, i rise Boys D2, 3. Terneuzen v nburg D2. Philip" lillen: 1. Walcheren E2,,2- eUZefl 2. 3. Terneuzen E4, 4. TOjgJ* Terneuzense Boys E2, o. L, 7. Dauwendaele E2, B. Ae TerneU' illen: 1. Aardenburg A, *7"Ter- Boys A^3. Terneuzen Na alle negatieve verhalen door tegen standers vinden de Cadzandenaren die het kuuroord wel zien zitten, het tijd om met argumenten te komen die in het voordeel van het kuuroord pleiten. Het plan is een goede verbetering voor het toeristisch produkt van Cadzand. Het winkelbestand van de kustplaats leeft erdoor op en de bedrijfspanden aan de Boulevard de Wielingen zullen door het kuuroord in waarde stijgen, schrijft J. Verstraten namens de voor standers. Ook denken ze dat het leefklimaat in de winter zal verbeteren, zowel voor de eigen inwoners als voor de toeristen. „En er komt in ieder geval een open baar bad en andere faciliteiten, terwijl de voorzieningen in de andere hotels alleen door de hotelgasten mogen wor den gebruikt." Bovendien zal het kuur oord zorgen voor een betere verbinding tussen Cadzand-Bad en Cadzand-Dorp, waardoor ook het bedrijfsleven in Cad- zand-Dorp er wel bij vaart dat het plan wordt gerealiseerd. De kritiek op de bouwhoogte wimpelen de voorstanders weg. Immers, redene ren ze, het moet voor de exploitant mogelijk zijn een rendabel project zijn en hij moet dan genoeg appartementen kunnen bouwen. „Als hij daarvoor veertig meter nodig heeft, moet dat kunnen. De tijd van kleine dijkhuisjes met een toilet buiten en slapen onder de dakpannen is voorbij." Ook wijzen ze erop dat de pilaren en de verlichting langs de Boulevard er indertijd geko men zijn met de bedoeling daar achter hoogbouw te projecteren. Van onze correspondent I Axel/Hoek - Feest was het gisteren bij twee families in Zeeuws-Vlaanderen. In Axel derde het echtpaar F. Geen sen-Vlaander haar platina huwelijksfeest. In Hoek her dacht het echtpaar J. van Tatenhove-Herrebout hun briljanten huwelijksfeest. Zeventig jaar getrouwd dus het echtpaar Geensen-Vlaander in Axel. Beiden genieten nog een gezondheid hoewel me- I wouw Geensen wat moeilijk ter is. De heer Geensen daar- I entegen fietst nog regelmatig en elke dag speelt hij nog graag een spelletje biljart. Volgens zijn ffiggen haalt hij daarbij nog een gemiddelde van drie caramboles. Hij is evenals zijn echtgenote 92 laar oud. Beiden zijn geboren en getogen in Axel en wonen nog steeds zelfstandig in een huis |aandeJulianastraat. Ha bij zijn ouders wegwijs in het 'ah te zijn gemaakt, werd hij na cijn huwelijk een zelfstandige handelaar in vlas en stro. Hij ftnde het bedrijf tot aan zijn 65e verjaardag. Al die jaren daar- :°°r een bloeiend bedrijf. Hij huurde land in Groningen, Het 65 getrouwde paar Van Tatenhove-Herrebout FOTO CAMILE SCHESLTRAETE pB, 5. Terneuzen D, 0^'nÊ. 7. Philippine A, 8. Terne-Jg lijke - Bij de voetbaW® p,pu- lijke kwamen de D-, E" in actie. STANDEN «België)- lillen: 1 KFC Lembeek IP J j. mdijke, 3. Hoek, 4. Cac urg. ifl' 'illen: 1 Oostburg, 2. gi,5 3. Graauw, 4. IJzcnp1^ ndijk^- iijke E2, 6. MA, 7. Schoon» skens. o 0r«s; illen: 1. KFC Lembeek, - 3. IJzendijke A, 4. Graauw ndijke, 6. IJzendijke iw A, 8. Oostburg. Friesland dan weer in de Flevo- polder en zaaide daarin vlas. In Axel werd het produkt verder behandeld en exporteerde hij het nog België. Soms zestig treinwa gons per week in de hoogtij periode. Op een gegeven moment, hij was toen 65 jaar, kwam de klad in de textiel. „Er viel toen niets meer te verdienen, en ik had genoeg verdiend ook". Hij stopte ermëe en ging rentenieren. Gisteren werd in het verenigingsgebouw van de gereformeerde kerk in Axel het platina huwelijk ge vierd. Burgemeester De Graaf van Axel was een van de velen die het echtpaar zijn geukswen sen kwam aanbieden. Verder waren er behalve een grote hoe veelheid felicitatiekaarten van vrienden en kennissen gelukste legramman van de koningin en de Commissaris van de Koningin Landarbeider Feest ook in Hoek bij het echt paar J.van Tatenhove-Herre bout. De heer Van Tatenhove (86) begon zijn arbeidzaam leven als landarbeider en bleef dat beroep vele jaren uitoefenen. Op latere leeftijd stapte hij over naar een bedrijf dat werke uit voerde voornamelijk in de we genbouw. Hij is evenals zijn drie jaar oudere echtgenote geboren en getogen in Hoek. Het echt paar heeft twee kinderen en er is een kleinkind. Van Tatenhove mag graag nog een wandelingetje maken en een partijtje biljart spelen. Zij vrouw bezoekt nog regelmatig de soos voor ouderen en ook de weke lijkse kerkgang houdt ze nog steeds in ere. Namens het ge meente bestuur van Terneuzen was het burgemeester Barbé die het echtpaar zijn gelukswensen kwam aanbieden. Verder waren er de gebruikelijk gelukstele grammen van de koningin en de commissaris der koningin in Zeeland. Het briljanten feest werd in huiselijke kring gevierd. onze correspondent Zaamslagveer - Bij een ver keersongeval gistermorgen omstreeks half tien in de Mirtschap Zaamslagveer ti, de 37-jarige automobi ele M. B. uit Den Haag ernstig gewond. «lWouw moest door de brand- van Zaamslag uit haar be- i,H e Positie worden bevrijd en Wi!.rna Per ambulance overge- Dp u naar bet streekziekenhuis "Te in Terneuzen. Bij het trokken Waren vijf aut0's be" Waarvan er vier geheel en vernield. De ravage was j. groot en het mag een donder genoemd worden dat er gewonden vielen, ó^obihst G. L uit Mid urg wilde, komend vanuit de Het ongeluk veroorzaakte een grote ravage. 0uHo7® ^erkpolder linksaf de Zeedijk, inslaan. Hij stopte naderende ™htinS Zaamslag vo.i vrachtauto voorrang enen. De hem achterop komende bestuurders merkten dit te laat op waardoor deze tegen de stilstaande auto aanre den. Dit voertuig werd hierbij de andere rijbaan opgeduwd en werd daarbij aangereden door de vrachtauto bestuurd door P. de W. uit Hulst. FOTO CAMILE SCHESTRAETE Beide bestuürders bleven hierbij ongedeerd. Het slachtoffer viel in een van de achterop botsende personenauto's. Van onze verslaggever Terneuzen/Vlissingen - Het rijden onder invloed blijkt moeilijk uit het Zeeuws-Vlaamse verkeer te bannen. Terwijl landelijk al enkele jaren sprake is van een afname, speelt in Zeeuws-Vlaanderen de drank nog steeds een rol bij veel ongevallen. Burgemeester De Graaf (geheel rechts) en voorlichter Van Meurs bieden het echtpaar Geensen een taart van de koningin aan. In het midden mevrouw De Graaf in Zeeland. Uit het huwelijk zijn zes kinderen geboren er zijn ze ven klein- en tal van achter kleinkinderen. De zittingen van de politierech ter in Terneuzen bevestigen dit beeld. Elke twee weken komt weer een stoet van chauffeurs voor de balie die met een te hoog alcoholgehalte in het bloed zijn aangehouden. Ook een kort gele den verschenen rapport van het ROVZ (Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid) wijst in die rich ting. „Er gebeuren best nog veel ongelukken door rijden onder invloed. En dat blijkt in Oost- Zeeuws-Vlaanderen nog meer zo te zijn dan in West. Het beeld is dus niet zo positief", zegt ad junct secretaris H. Rhebergen. Precieze cijfers om die indruk te onderbouwen ontbreken. „En de ellende is, het geeft niet altijd een juist beeld. Want hoe meer cijfers je hebt, hoe meer er ook uitkomt. Terwijl het intussen na tuurlijk best minder geworden kan zijn", aldus Rhebergen. Vragenlijst Het ROVZ bereidt momenteel een nieuw soort vragenlijst voor, die ingevuld zou kunnen worden na ernstige ongevallen. „Naar aanleiding van de vele ongeval len in West-Zeeuws-Vlaanderen, twee jaar geleden, hebben we een diepte-analyse gehouden, aan de hand van de processen- verbaal. Ons bleek toen dat een aantal vragen niet kon worden beantwoord. Daarom zijn we aan deze vragenlijst gaan wer ken", vertelt Rhebergen. Momenteel is het zo, dat na een ongeval een proces-verbaal en een vragenlijsten worden inge vuld. Rhebergen: „Maar nu is dat vaak met de juridische ach tergrond: Wie is verantwoorde lijk? En dat is heel wat anders dan 'Wat is de oorzaak? Bijvoor beeld, iemand raakt van de weg. Dan heet het dat hij onverant woordelijk heeft gehandeld. Ik dank je de koekoek! Zo iemand doet dat niet met opzet! Daarom willen we meer weten over de omstandigheden die een rol heb ben gespeeld bij een ongeval. De huidige registratie geeft onvol doende aanknopingspunten." Duidelijkheid moet er dus ko men. Heeft haast een rol ge speeld, of het wegdek, of het weer?. „Neem nu het 'bootrij den'. Dat wordt vaak als oor zaak aangemerkt. Maar bij ons onderzoek bleek dat in een aan tal gevallen helemaal niet op te gaan"zegt Rhebergen. Wegbeheerder De nieuwe vragenlijst is opge steld door de het SWOV (Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid). „Het zijn vragen waarvan wij consta teerden dat het aan antwoorden ontbrak in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Dat kunnen heel simpele dingen zijn. Bijvoorbeeld, hoe is het met de berm? Als je drie jaar later gaat kijken, heeft dat geen zin. Zo'n vraag hoeft dan niet door de politie te worden inge vuld. Dat kan ook de wegbeheer der." Het ROVZ wil deze zomer inci dentele de nieuwe vragenlijst in cidenteel uitproberen. „We wil len eerst kijken of hij werkbaar is. Daarna, vanaf het najaar wil len we er een proef mee nemen, voor ongeveer één jaar. In de verdere toekomst willen we overwegen er ook medische za ken bij te betrekken, zoals alar mering van de ambulance, rijtijd en dergelijke." Van onze verslaggeefster Breda - Als onderdeel van een landelijke actie gaat de arbeidsinspectie-Breda komende zomer in één week 400 industriële bedrijven in Noord-Brabant en Zeeland bezoeken om te controleren of vakantiewerkers er geen gevaarlijk werk doen. Alleen al bij de Arbeidsinspectie in Breda komen elke zomer gemiddeld zo'n 80 meldingen binnen van ernstige ongevallen met vakantiewerkers. Zoals het ongeval met twee jon gens, vorig jaar, die van een hoogte van zestien meter door een hijsluik vielen dat open was büjven staan. Gelukkig voor hen hielden ze er alleen wat schram men aan over. Hoofdinspecteur F. Dijkstra van de arbeidsinspectie-Breda herin nert zich uit zijn eigen praktijk een ongeval van twee jaar gele den, waarbij een vakantiewerker van 17 jaar werd gedood, toen hij terecht kwam in een de rollen van een papierfabriek en com pleet gemangeld werd. De actie van de arbeidsinspectie richt zich met name op de indus triële bedrijven als de metaal- en papierindustrie en de textielfa brieken, omdat gebleken is dat daar de meeste ongelukken ge beuren. Dijkstra: „Jongeren van 15 tot 17 jaar mogen bepaalde werk zaamheden niet verrichten om dat die te gevaarlijk zijn. In het Arbeidsbesluit Jeugdigen staat een omschrijving van die werk zaamheden. En ook zijn er be paalde plaatsen in een bedrijf die voor jongeren gewoon tot verboden toegang moeten wor den verklaard" „Het is net als met jonge mensen in het verkeer: jongeren van 15 tot 17 jaar nemen gewoon een heleboel risico's. Je moet ze óf goed in de gaten houden, dus zorgen voor voldoende toezicht, óf je moet ze ergens gewoon niet toelaten. Daarom is die wet er gekomen". Werkgevers die zich niet aan de wet houden, wachten boetes van vijf- tot tienduizend gulden. In heel ernstige gevallen kan dat bedrag oplopen tot 20.000 gul den. 'Ergens in de maand juli' zal de actie plaatsvinden, aldus Dijkstra. Omdat er vierhonderd bedrijven in één week tijd moe ten worden bezocht, wordt al het personeel van Breda ingezet. Oud Gastel - A.M. uit Oud Gas tel voelde dit weekeinde zijn op handen zijnde scheiding letter lijk aan den lijve. Zijn aanstaan de ex-schoonvader richtte twee maal een luchtbuks op hem. Eerst op zijn borst en toen op zijn hoofd. Het eerste schot veroorzaakte enkel een schrammetje, maar bij het tweede schot liep M. verwon dingen op. Samen met zijn broer stapte M. zondag naar het weiland waar enkele paarden van de Gastelaar lopen. De wei is eigendom van de vader van zijn bijna ex- vrouw. De gebroeders wilden de dieren gaan verzorgen en eten geven. Dit blijkbaar tot groot ongenoe gen van de toekomstige ex- schoonvader van M. Die pakte, zijn luchtbuks en probeerde zo de mannen van zijn grond af te jagen. Eerst enquête tijdens 55+ markt Molenhof Van onzef verslaggever Zaamslag - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Zaam slag, de Stichting Thuiszorg, bejaardencentrum De Mo lenhof en de Regionale Woningbouwvereniging in Axel willen eind dit jaar met een grootscheeps onderzoek beginnen om te kijken in hoeverre de diverse oude renvoorzieningen bij de ouderen in Zaamslag bekend zijn. De uitvoering van dit onderzoek is afhankelijk van de uitslag van een enquête die dinsdag 25 mei tijdens de 55+ markt onder de bezoekers wordt gehouden. Deze markt vindt plaats in De Molenhof. Vertegenwoordigers van de vier instellingen nemen de enquête af. „Er wonen in Zaamslag ongeveer zeshonderd mensen van 65 jaar en ouder. Omdat we rekenen vanaf 55 jaar, zijn dat er dus meer. Aan de hand van de enquête willen we aan de weet komen of de ouderenvoorzieningen bij deze mensen bekend zijn", legde directeur A. Lokerse van De Molenhof gisteren uit. „Als uit de enquête blijkt dat deze voorzieningen of een aantal daarvan niet zo bekend zijn koppelen we daar een grootscheeps onderzoek aan vast. Het onderzoek wil aangeven wat er verbeterd kan wórden en komt met een lijst van conclusies en aanbevelingen. Een dusdanig onderzoek is vrij uniek in de regio". Stagiaire Als de vier instellingen tot de uitvoering van het onderzoek besluiten wordt een stagiaire van de HBOV uit Vlissingen gevraagd het onderzoek uit te voeren. De 55+ markt wordt dinsdag 25 mei in het kader van het Europees jaar voor Ouderen gehouden. Op deze markt zijn bedrijven, organisaties en instellingen met een stand aanwezig die te maken hebben met ouderen. „Alle deelnemers hebben een relatie met de ouderenzorg. Een breed aanbod wordt geboden. Van voetverzorging tot gehoortoestellen. Bezoekers kunnen zich zo breed mogelijk laten informeren".. De 55+ markt wordt 25 mei gehouden van 13.00 tot 17.00 uur in bejaardencentrum Het Molenhof in Zaamslag. Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - De op non-actief gestelde adjunct-directeur C. Vermeer van de Woningbouwvereniging Terneuzen wil voor zitter A. Janse van het bestuur wegens smaad aanklagen als hij niet terugkomt op zijn bewoordingen gedaan in de krant van gisteren. Janse zei onder andere dat Vermeer bij de provincie Groningen, zijn voormalige werkgever, met een oprotpremie was weggestuurd. Janse weet zeker dat hij gelijk heeft. „De afdeling personeel van de provincie Groningen wil de van ons het arbeidscontract van Vermeer zien. De afdeling vertelde mij dat hij zowel op de afdeling financiën als de afde ling welzijn niet goed functio neerde. Hij ging met een afkoop som akkoord. Als hij voor 1 juni een andere baan accepteerdt moest hij een deel van het be drag terug betalen. Hij begon bi. ons in februari. Maar Vermeel deelde schriftelijk aan de afde ling bevolking mee dat hij voor 1 juni geen ander werk had. Van daar dat de afdeling het arbeids contract wil zien. De afdeling juridische zaken van de provin cie denkt erover Vermeer eer proces aan te doen wegens vals heid in geschrifte". Janse vertelde ook dat hij getui gen heeft van het bewuste tele foongesprek tussen hem en de afdeling personeel. „Er warer mensen bij dat gesprek aanwe zig". Vermeer voelt zich geïntimi deerd door zowel Janse als Van Exter. „Ik heb jaren in de indus trie en het bedrijfsleven gewerkt en weet dus heel goed wat be drijfsmatig werken is. Voor mi; is nu echt de maat vol". Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft het perso neel gisteren toegesproken ovei de hele gang van zaken. „Het personeel was zeer verontwaar digd over de kritiek van sommi gen over het functioneren van de leiding. Ze vonden het ook schandalig dat een paar naar de bond zijn gestapt. Ik heb de indruk dat de mensen blij waren met mijn verhaal", aldus Janse. Vermeer heeft advocaat De Bliek inmiddels opdracht gegeven een brief op te stellen. „We zullen Janse aanpakken", zei Vermeer gisteren fel. „Als hij geen rectifi catie plaatst zullen we hem via een kort geding wegens smaad aanklagen". Vermeer is door het bestuur van de woningbouwvereniging op non-actief gesteld omdat hij vol gens Janse totaal ongeschikt was voor de baan. De ontslagproce dure loopt nog. De rechter doet volgende maand uitspraak. Janse vertelde gisteren in de krant dat uit informatie bleek dat Vermeer ook bij de provincie Groningen niet te handhaven was. „Dat is pertinent niet waar", aldus Vermeer. „Ik ben bij de provincie Groningen op eigen initiatief weggegaan. Ik deed toen het ouderenwerk maar deze afdeling wordt opgedoekt. Ben toen gaan onderhandelen en ben onder bepaalde voorwaar den weg gegaan. Het is dus on juist dat ik bij de provincie niet zou functioneren". Afspraken De uitkomst van een rapport van het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting was een van de redenen voor de vere niging om Vermeer op non-actief te stellen. Extern directeur Ver meulen constateerde dat een boel zaken voor verbetering vat baar waren. Tussen Vermeer en directeur E. den Exter boterde het niet. Het bestuur maakte afspraken en koos voor een be drijfsmatige aanpak. Maar vorige week bleek uit een verslag van het periodiek be drijf sgezondheidkundig onder zoek dat een deel van het perso neel ontevreden is met de werk situatie. De kritiek spitste zich vooral toe op het functioneren van de directeur. Maar het be stuur blijft achter Van Exter staan. Volgens Janse begon de ellende juist met het aanstellen van Vermeer. Voor Vermeer is inmiddels de maat vol. „Janse is te ver ge gaan. Ik heb binnenkort hierover ook een gesprek met burgemees ter Barbé. De afspraak is al gemaakt". Janse piekert er niet over op zijn woorden terug te komen. „Ver meer belde me zondag en heeft gedreigd met een kort geding. Daar lig ik niet wakker van. Als de rechter anders beslist zal ik me daaraan houden. Maar op dit moment blijf ik achter mijn me ning staan. Vermeer eist tonnen. Uit principe wil ik daar niet aan meewerken". Van onze correspondent- Kalmthout (B) - Het onder zoek naar de moord op de Nederlander A. Jansen heeft nog niets opgeleverd. De zaak is in handen van de gerechtelijke politie in Ant werpen. Volgens een woord voerster wordt rekening ge houden met een afrekening, gezien het gerechtelijk ver leden van het slachtoffer. De 50-jarige man werd vo rige donderdag vermoord aangetroffen voor zijn wo ning in Kalmthout. In eigen land was hij betrokken bij een grote fraude-zaak. Daarvoor was hij door het Gerechtshof in Den Haag tot 5 jaar cel veroordeeld.

de Stem | 1993 | | pagina 11