Zomerbus rijdt vaker rond Dag van de Muziek groot succes KORT Politie houdt man aan die verdacht wordt van gewapende overvallen Streekvervoer ZWN komt toeristen tegemoet met extra reismogelijkheid Lp? my face and g°> Bluesfestival Terneuzen vol hoogtepunten Deel Zeeuws-Vlaanderen zonder gas door lek Opnieuw problemen bij Woningbouwvereniging id-Afrika loor' Zeeland doet niet mee aan Open Dag Waterrec reatie I Door Ronald Verstraten I Terneuzen - Met prima mu- I ziek, veel publiek en een per- jiecte organisatie heeft Ter neuzen een geslaagd blues- l'estival achter de rug. Het I Portaal van Vlaanderen' be- I stond zaterdagavond uit ver- I schillende hoogtepunten. Baersande Honderden boden bijeen op Nationale Bodedag »ie en in het Somalische an uitmaken van de de moet bewaren. Het van de sinds 1955 n gewapende operatie ie wordt algemeen als veel kritiek uitgelokt e Duitse wet. odja litair is zaterdag in de n schotwonden overle- enigde Naties meege- gewelddadig incident VN-vredesmacht in voor de verkiezingen, n de ronde over onge- >de Khmer. De VN zijn van VN-medewerkers de veiligheidsituatie in erslechert. ouden ïft vrijdagavond in de oortvluchtige gangsters n achtervolging zonder in het bezit van hand- apte, samen met twee op gewelddadige wijze er werd al de gangster erde ontsnapte, Basri ïap van een Joegoslaaf, uit de gevangenis in vaak ontsnapt als zij in ktijk voortzetten Siedsma. Telefoon: 070-3654 833 Telefax: 070-3452140 ien Utrecht auto op motor tm koop wat dacht u van het resultaat als u dat even laat *dten via een ..kleintje" in De Stem Bnna 5 van do 10 mannen De Stem lezen Kobben speciale belangstelling voor onze kleintjes" rubriek Auto's en motoren Uw aanbieding In die rubriek Kan dus niet missen. de stem zeeland MAANDAG 17 MEI 1993 Van onze correspondent Terneuzen - De politie van het district Zeeuws-Vlaanderen heeft een 23-jarige Nederlander aange houden die verdacht wordt van het plegen van twee gewapende over vallen in Zeeuws-Vlaanderen. Een politie-patrouille zag zaterdag avond laat in de Terneuzense binnen stad een 'verdachte' auto rijden. Toen ze de bestuurder staande wilde houden gaf de man vol gas. De politie ging in de achtervolging. Pas nabij Schoondijke lukte het de politie de automobilist aan te houden. In de auto werd een geladen vuurwapen aangetroffen. De man, die geen vaste woon- of ver blijfplaats heeft, zou vorige week woensdag een' gewapende overval ge pleegd hebben op een filiaal van de ING-bank in Axel. Daar bedreigde hij een aanwezige klant met een vuurwa pen. Op die wijze dwong hij het bank personeel tot afgifte van een geldbedrag van enkele duizenden guldens. Verder wordt hij verdacht van de overal op een juwelierszaak op 7 mei in Sas van Gent. Ook daar bedreigde hij met een vuurwapen twee klanten en de juwelierster en eiste geld. Toen hij dat niet tijdig kreeg koos hij het hazepad. In beide gevallen hebben getuigen de man in dezelfde personenauto zien weg rijden. Ook was er op grond van getui genverklaringen een signalement van de man bekend. Het in de auto gevonden vuurwapen is inmiddels naar het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk ge bracht. Daar zal worden onderzocht of het gebruikt is bij de twee genoemde overvallen. Ook werd nog een aantal bankbiljetten in de auto aangetroffen, dat vermoede lijk deel uitmaakt van de buit bij de ING-bank. De man zit achter slot en grendel. De politie onderzoekt tevens of de man betrokken is geweest bij andere (gewapende) overvallen die de laatste tijd zijn gepleegd in Zeeland en in België. ib de Pullitzerprijs voor jn carrière als verslagge- he model stond voor de I Cane). Hearst jr. was van >pa. Hij reisde de hele interviewen en stond op d tekenen' >en gisteren de Angolese het vredesakkoord te ngspartij MPLA. De VN irekingen bevolen, zolang ien gehoor geeft aan de heeft Savimbi per brief van plan een nieuwe -vatieve Partij van Zuid- Hartzenberg tot nieuwe lige kandidaat voor het nicht op die vorige maand erste rede als partijleider beschikkingsrecht van de ste van de extreemrechtse besloten een gezamenlijk ■ier voormalige generaals, enigen om hun eisen meer gen over de overgang naar rika minstens tien mensen tij van de omstreden Jörg iezingen in de deelstaat van 2,8 procent. De verlies. die onlangs uit de Libera e i zeteltal in het regionale iezers in Nieder-Österrei® ir en zijn partij de winst loor de afgelopen maanden reëntameerd referendum nigratie en uitwijzing van j isteren een einde hadden i de Oostduitse staal- Een woordvoerder van de werkgevers en vakbond ge® en dat het overleg in v®' •esultaat is afgebroken. V ireidingen van de staking® in door. De stakingen in0 fel» ~*ssr Twee jongetjes wijzen de fanfare uit Kwadendamme de weg. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Zeeuws-Vlaanderen - De landelijke dag van de Muziek is ook in Zeeuws- Vlaanderen uitbundig gevierd met een aantal leuke en afwisselende evene menten. Leerlingen van de muziekschool bezorgden hun ouders en familieleden weer enkele prettige momenten door goed te presteren tijdens de openbare repetities. 'n vele plaatsen zorgden fanfare, harmo nie, drumband en showkorpsen voor een kleurrijk en hoorbaar aangenaam spekta kel. Heel speciaal was het optreden van de Happy Band. De leden beleefden zelf ook veel plezier aan het maken van muziek en de feestelijkheden rondom het optreden in bejaardencentrum De Burght in Oostburg. In Terhole vierde Fanfare Excelsior het 90-jarig bestaan met een jubileumfestival in de tent bij het dorpshuis. Vrijdag begon het muziekfeest al met een druk bezochte receptie. Zaterdag traden verschillende harmonieën en fanfares uit de regio op. De programma's waren afwisselend en er was gekozen voor veel leuke, lichte en swingen de nummers. Het was voor Excelsior een geweldige dag. De publieke belangstelling was groot en de meeste optredens trokken een volle tent. Het festivalbal voor Excel sior en Terhole werd een hoogtepunt van het festival. In Terneuzen zorgde Showkorps Irene voor muzikaal spektakel en in IJzendijke ver zorgde Brassband Geduld Overwint een optreden. In Zaamslag hadden twee vere nigingen de handen ineengeslagen; Mu ziekvereniging de Volharding en de gym nastiekvereniging Zaamslag. Het publiek was vol lof over de afzonderlijke en de gezamenlijke optredens. Van onze verslaggever Zierikzee - De zomerbus in Zeeuws-Vlaanderen wordt uitgebreid met lijn 17. Deze lijn geeft in Retranchement aansluiting op lijn 14 en rijdt dan rechtstreeks naar de Vlindertuin, het Vogelpark en het Zwin in Knokke. Streekvervoer Zuid-West-Ne derland (ZWN) maakte dat za terdag bekend. Met deze uitbrei ding wordt de toeristen een extra reismogelijkheid naar at tracties in de regio geboden. De zomerbus rijdt dit jaar van 4 juli tot en met 28 augustus in de meeste kustgebieden. In Zeeuws- Vlaanderen rijdt lijn 14 (van Breskens via Groede, Nieuw- vliet, Cadzand, Retranchement, Sluis en Westkapelle naar Knok ke en terug) dezelfde route als vorig jaar. De bus rijdt onveran derd eens per uur. De nieuwe lijn 17 rijdt 's morgens twee ritten heen en 's middags drie ritten terug. Ook de terugritten geven aansluiting op lijn 14 in Retranchement. Schouwen Op Walcheren wordt het lijnen- net wat gewijzigd, op Schouwen verandert er niets. Op Goeree is het dit jaar weer niet gelukt een zomerbus van de grond te krij gen. De tarieven gaan dit jaar iets omhoog. De prijs van een dag tripper gaat van 7,50 naar 8 gulden, het halfuurtje gaat van 2 naar 2,50 gulden. Naar aanlei ding van suggesties van de chauffeurs is de leeftijd van gra tis meereizende kinderen ge daald van 16 naar 12 jaar. Hoewel de ministeries van land bouw en economische zaken zich uit het zomerbusproject hebben teruggetrokken geloven Gedepu teerde Staten toch in het succes van het project. GS hebben voor het project anderhalve ton uitge trokken. Het jaar daarop kunnen ZWN en Carlier rekenen op een provinciale bijdrage van 75.000 gulden. Waardering De zomerbus vervoerde vorig jaar vijfendertig procent meer reizigers dan het jaar daarvoor. Naar verwachtig zal het aantal reizigers verder groeien aange zien de zomerbus steeds beken der wordt en meer waardering krijgt. Een van de redenen waar om de zomerbus in Zeeuws- Vlaanderen met lijn 17 wordt uitgebreid. Naast de zomerbus gaat op 23 mei de nieuwe dienstregeling van ZWN in. In het kader van de tussenbalans moet het streekver voer in Nederland ongeveer 45 miljoen gulden bezuinigen. Dat heeft gevolgen'voor het voorzie ningenniveau. Onrendabele rit ten of gedeelten daarvan verval len. Op nagenoeg elke lijn ver valt wel een enkele rit of een deel van een rit. Zo vervalt op zaterdag het traject Hulst- Lamswaarde vanwege de te ge ringe belangstelling. Naast het vervallen van een aan tal onrendabele ritten vindt er ook een kleine uitbreiding plaats. In de middaguren wordt op werkdagen tussen Terneuzen en Perkpolder een aantal extra ritten uitgevoerd. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland doet dit jaar niet mee aan de landelijke Open Dag Waterrecreatie op 29 mei. Deze open dag vindt jaar lijks plaats op de laatste zater dag in mei, de zaterdag voor het pinksterweekend. Het pinksterweekend in Zeeland is een van de drukste toeristische weekends van het jaar. Daarom kunnen VW's en organisatoren van evenementen niemand inzet ten om activiteiten in het kader van de Open Dag Waterrecreatie te organiseren en te begeleiden. Ook het bedrijfsleven betrokken bij de waterrecreatie, verwacht het deze zaterdag zo druk te hebben, dat ze geen extra bijdra ge aan de open dag kunnen leve ren. De provinciale VW Zeeland verwacht wel volgend jaar te kunnen meedoen aan deze lan delijke open dag. I®®, Nederlandse bluesrockfor- Tuxedo Buck bleek een opwarmer. „Helemaal uit 'Ijnegen gekomen, via het bui- IjT i weer het binnenland in, |iar Zeeuws-Vlaanderen. En dat I emaa' om een nummer van imze grote favoriet Evan Johns ■j-spelen", leidde zanger/gitarist f alter van Rooy 'If I had my l»»Lin' ®tevig bluesrockend I. «en ze hun set af, terwijl de "e wind buiten tent en ampjes teisterde. Die gaven L,mP en de wind gaf het Ihim °P toen Tuxedo er nog IC meuwe stngle 'Hurricane' .gooide. was door de Nijme- l»itJen a' aardig in de stem- Inle u-geraakt. al suisde het volu iboom na In de oren. Het eerste Isen Unt kondigde zich intus- |y,maan 'n de gedaanten van iBIuk, J Geils en hun PSa u 'From Massachusets, ■Hennl. ?™reeuwde aankondiger Bfpj. J aet uk en er waren maar Het voor n°dig om ■te krii aardig 'steamed up' V Met 'This is by Sonny Han nri'r band hun versie l'Grir.n.! Got the blues' in: wssyou don't love me.' Van onze verslaggever Terneuzen - De bewoners van Biervliet, Driewegen, Hoofdplaat, Turkeije en Waterlandkerkje zaten in de nacht van zaterdag op zondag zonder gas. Oorzaak was een lekkage in de gastransportleiding tussen Biervliet en IJzendijke. De lekkage werd rond 22.30 uur zaterdagavond ontdekt. „Het lek was zodanig dat we de afsluiters geheel moesten dicht draaien", legde opzichter J. de Blok van Deltan gisteren uit. „Toen we het lek hadden gerepareerd moest eerst de geluidswa gen in de dorpen rondrijden om te melden dat alles weer in orde was. Vandaar dat de leiding zondagmorgen om 10.30 uur weer in bedrijf was". De oorzaak van de lekkage was gisteren nog niet bekend. „De berm wordt daar regelmatig gemaaid. Het zou kunnen zijn dat een van de vrachtwagens of machines iets geraakt heeft. Maar zeker weten doen we nog niet". Magic Dick, Bluestimers Rory Macleod en Jerry Miller tracteren het publiek op onvervalste blues Niets was minder waar, want de inmiddels aardig volgelopen tent was volop aan het swingen. De parfumgeuren begon het af te leggen tegen die van zweet en bier. Je kon de blues horen, zien en ruiken. Terwijl J. Geils af en toe ouderwets op zijn sologitaar mocht excelleren, deed Magie Dick zijn bijnaam alle eer aan, door de klanken van allerlei mo gelijke instrumenten uit zijn FOTO CAMILE SCHELSTRAETE mondharmonica te toveren. Meer dan achthonderd betalende bezoekers en nog een kleine hon derd gasten en medewerkers stonden vervolgens klaar voor band waarvoor de meesten van hen gekomen waren: Omar The Howlers. Met zijn krassende stem, alsof hij ternauwernood aan het drijfzand was ontsnapt, begon Omar aan het van hem bekende repertoire. Stampend en meezingend op zijn hoekige sound bereikten de overwegend dertigers en veertigers het kook punt en The Howlers waren dan ook niet te beroerd om hun 'Rattle Snake Shake' tot zes keer toe opnieuw in te zetten. Owens De klok van twaalf gepasseerd, werden kebab, loempia en patat ineens erg populair en vlug naar binnen gewerkt voor de laatste act. Jay Owens was de verras sende afsluiter, maar een terech te keuze van de organiserende stichting Blues Promotion. Pro fessionele blues, maar meer dan dat, want de blinde zanger flirtte af en toe met jazz en soul en bracht het publiek opnieuw in opperbeste stemming. Op Owens 'Steppin' Stone' dein de de massa naar het eind en mogelijk naar een volgend festi val toe. „Ik denk het wel. Vol gend jaar waarschijnlijk. We kunnen er moeilijk onderuit", stelde een tevreden Piet van Hoecke van Blues Promotion vast. Het festival was vlekkeloos verlopen. Parkeerproblemen wa ren er niet geweest en de Blues bus werd intensief gebruikt, tot hij om 2.15 uur voor de laatste keer naar de binnenstad vertrok. Van onze verslaggever Frank van Coothen Terneuzen - Voorzitter A. Janse van het bestuur van de Woningbouwvereniging Terneuzen dacht eindelijk dat de onrust binnen de vereniging een gesloten boek was. Extern adviseur W. Vermeulen van het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting lichtte de vereniging door en constateerde dat zaken voor verbetering vatbaar waren. Het bestuur nam dat ter harte. Er werden afspraken gemaakt. Directeur E. van Exter moest zich tactischer opstellen tegen over het personeel en er werd gekozen voor een bedrijfsmatige aanpak. Alles moest voortaan via de directeur lopen. Maar nu ligt het verslag van het periodiek bedrijfsgezondheidkundig on derzoek op tafel. Uit de rapportage blijkt dat een groot deel van het personeel aanzienlijke problemen heeft met de werksituatie. De kritiek is vooral gericht op het functio neren van de directeur. „Er is nu weer gedonder in de glazen", zucht Janse. Volgens Janse begon de ellende met de aanstelling van adjunct directeur C. Vermeer. Tussen hem en directeur Van Exter en een groot deel van het personeel boterde het niet en dat was de reden voor het inschakelen van de extern adviseur. Voor Ver meer is inmiddels een ontslag procedure aangevraagd. De kan tonrechter doet vermoedelijk volgende maand uitspraak. „We kregen Vermeer via een erkend bureau aangeleverd. We dachten een goeie in huis gehaald te hebben. Was ook nodig want er waren grote achterstanden bij de financiële administratie. We moesten daarom snel handelen. Vermeer kreeg een korte proef tijd. Alleen, hij bleek totaal on geschikt voor de baan. Mensen raakten overspannen door hem". Vermeer werkte voorheen bij de provincie Groningen. „We wis ten toen niet dat hij daar niet te handhaven was. Hij verdween met een oprotpremie. Vermeer tekende met de provincie een contract. Daarin staat dat hij niet voor juni bij een andere werkgever aan de slag mocht gaan. Maar hij begon bij ons in februari. De provincie Gronin gen overweegt nu Vermeer aan te klagen wegens valsheid in geschrifte. Ik wilde dit eigenlijk niet zeggen maar wij wachten al zo lang op een uitspraak van de kantonrechter". Janse weet zeker dat Vermeer zijn beklag heeft gedaan bij de bedrijfsarts. „Een aantal colle ga's zag hierin een ideale gele genheid Van Exter pootje te lichten. Het zijn ook die mensen die een hekel hebben aan be drijfsmatig werken. Kijk, in ie der bedrijf heb je meningsver schillen, maar die mensen moe ten niet zeuren maar werken. Als ze het niet naar hun zin hebben moeten ze ergens anders gaan werken. Ik vergelijk het met de voetbalsport. Als het in de ogen van sommigen wat minder gaat, is het niet altijd de trainer die moet vertrekken. Het gaat dan ook om spelers". Het Desluur blijft het vertrou wen hebben in Van Exter. „Als er bij mij concrete bewijzen lig- Breskens - De voetbalvereniging Breskens houdt vrijdag 21 mei, in samenwerking met het CIOS uit Goes, voor de derde maal de Baersandefeesten. Deze speldag op het sportcomplex is voor de jeugd van Breskens van 6 tot en met 14 jaar. Vanaf 10.00 uur kunnen de kinderen meedoen aan vijftien spelletjes. Evenals als vorig jaar is de zeephelling aanwezig. Verder zijn er nog onder andere doelschieten, skilo pen, waterdragen en hoepelwer- pen en zal een groot waterbassin nog meer bijdragen aan de spel vreugde. De dag wordt om 19.00 uur afgesloten een grote play back wedstrijd in de kantine. A. Janse: „Als het in de ogen van sommigen wat minder gaat, is het niet altijd de trai ner die moet opstappen". FOTO CAMILE SCHELSTRAETE gen die zeggen dat hij niet func tioneert ben ik de eerste die zegt: jongen, vertrek maar. Van Exter weet dat ook. Zolang dat niet het geval is blijft hij. Het voltal lige bestuur denkt er zo over". Voorzitter Janse is ook niet te spreken over de handelwijze van de Terneuzense raadsfractie van Groen Links. Deze fractie is bang dat de gemeente grote fi nanciële risico's loopt door de problemen binnen de Woning bouwvereniging Terneuzen. Vol gens A. van Himme is het ook zo dat de financiële positie van de vereniging een slechtere is dan de vereniging doet vermoeden. Janse: „Politieke partijen mogen zich toch niet bemoeien met een autonome vereniging. Wij over leggen de jaarrekeningen altijd aan de gemeente. Inclusief ac countantsverklaringen. Daar is dus niets mis mee. Integendeel. Toen ik kwam zat de vereniging diep in de rode cijfers. Onze financiële positie staat er nu een stuk rooskleuriger voor en er zijn veel woningen gereno veerd". Volgens Van Himme worden alle beslissingen genomen door de directeur en de voorzitter. „Kol der", zegt Janse. „Het voltallige bestuur neemt de beslissingen. Ik heb de indruk dat Van Himme een hekel aan de vereniging heeft. Er wordt gewoon naar alles gezocht om Van Exter on deruit te halen". Van onze verslaggever Den Bosch - Honderden boden van gemeenten, provincies, wa terschappen en justitie kwamen zaterdag naar de achtste Natio nale Bodendag in het provincie huis in Den Bosch. Velen van hen waren getooid in vol ornaat, behangen met schil den van vertrouwen waaraan de bode in vroeger jaren een mate van onschendbaarheid kon ont lenen. Commissaris der Konin gin mr. F. Houben - bescherm heer van de Noordbrabantse Bo denkring - stak de loftrompet over de vrouwen, maar vooral mannen, die de hele dag rond bestuurderen hangen, daar de meest spannende verhalen ho ren, maar er niets van mogen doorbrieven. „Horen, zien en zwijgen", is ons credo, zei M. Agterberg dan ook, waarnemend voorzitter van de landelijke organisatie der boden. „Vandaar dat wij vaak onder grote druk staan. Stress, stress en nog eens stress. Maar de men sen zien ons slechts als koffiezet ters en thee-rondbrengers." Zo niet mr. Houben: „De bode is onze gastheer. Hij is het stukje mens in de overheid."

de Stem | 1993 | | pagina 5