Ron Spelbos eist versterkingen L/ J Feyenoord geeft strijd op Q FIT Fans pikken falen van Ajax niet meer Geduld Luyendijk beloond )P TV Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout Onnodig tumult in slotwedstrijd tussen NAC en NEC (2-1) i Kansen op kampioenschap na puntverlies tegen Vitesse vrijwel verkeken ME voorkomt chaos 'n Questie van Kwaliteit QUALITY AS .«rl Igj/ PopFOTO ARCHIEF DE STEM lit 1989 van Nick McLean Dana Kaminsky. Kimberley vallers als zij een bezoek Ivervallers willen hen alleen \unnen vluchten met een Ing krijgt het gebouw te Jhem precies volgen via het |af te leiden wordt er een het gebouw. 1990 van Rita Horst met |en en Ottolien Boeschoten. de geboorte van hun eerste i zwangerschap blijkt echter iDe bevalling moet voortijdig i verwerken deze gebeurténis I uit elkaar te groeien. |20 u. The crying game. 120 u. The lawnmower man. iMemling 20 u. Indecent proposal. I Van Eyk 120 u. Alive. I GENT Decascoop 1 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Indecenj I proposal. 14.30, 17, 20 en 22.30 u, I nQcncQiTl f 20 en 22.30 u. School ties. 14.30, 17, 20 en 22.30 u I 57. 14.30 en 20 u. Malcolm X. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Sommersl l by- 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ïfc| distinguished gentleman. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Alive. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Jennifer8 20 u. Forever young. 14.30, 17 en 22.30 u. Nowhere t( run. 14.30 en 17 u. Jungle book (Ned| versie). 20 en 22.30 u. Scent of a woman. 22.30 u. Unforgiven. 20 u. Daens. Thil DE STEM SpOrt MAANDAG 17 ME11993 DEEL B Van onze verslaggever Jacques Hendriks Breda - Dankzij een fraaie treffer van topscorer Pier re van Hooijdonk in bles suretijd won NAC zater dagavond de laatste regu liere competitiewedstrijd tegen NEC met 2-1. Daar mee werd op de valreep de •bronzen medaille', de der de plaats in de eindrang schikking van de eerste di visie, achter WV en Hee renveen, van de Nijmege- naren afgepikt. Het gebeurde in een duel dat zeer lange tijd veel weg had van een zomeravondwedstrijd. NEC—trainer Jan Pruijn had in verband met de komende na- competitie een handvol basisspe lers gespaard en thuis gelaten, terwijl zijn collega Ron Spelbos vanwege blessures het viertal Koumans, Zondervan, Remie en Brusselers miste. NAC—spits Jo hn Lammers voor rust, met een lekkere knal in het dak van het doel, en NEC'er Bennie Dekker na de pauze zorgden voor een 1-1-stand en daarmee leek het verhaal van de 34e competitie wedstrijd van de 'Parel van het Zuiden' snel verteld. Tot de 83e minuut. Bij een Nij- egse hoekschop sloeg totaal onverwacht de vlam in de pan. Scheidsrechter Ab Schuurmans voelde het amicale sfeertje in het veld blijkbaar totaal niet aan en f tot verbijstering van een ie- der NEC een strafschop en NAC- verdediger Fabian Wilnis zijn tweede gele, dus een rode kaart. Zelfs NEC-trainer Jan Pruijn noemde de beslissing 'belache- hjk.' „Wilnis hield zijn tegenstander (Paymans, red) voor honderd procent vast, vandaar de tweede e kaart," aldus Schuurmans 'l'!4 ■J# p n NAC-speler Olaf Schaap (links) strandt op NEC-verdediger Frank Wijnhoven (liggend). De Nijmegenaren Frans Paymans (midden) en Marcel Nijenhuis (3) zijn getuige. foto.de stem/ben steffen na afloop. Wilnis zelf snapte er niets van. „De bal kwam bij die corner hoog voor het doel. Ik legde mijn arm over de schouder van Paymans en kreeg vervol gens een zet van Karelse (zijn eigen doelman, red.) die de bal wegstompte. Daardoor viel ik over Paymans heen. Ik hoorde het fluitsignaal en kreeg te horen dat het een penalty voor NEC was en rood voor mij. Ik dacht: die scheids is helemaal de weg kwijt," aldus een verbaasde Wil nis, die nu de eerste na-competi- tiewedstrijd tegen De Graaf schap uit (31-5) wegens een schorsing zal moeten missen. NAC-doelman John Karelse stopte de toegekende en door Wijnhoven ingeschoten straf schop knap en bracht daarmee het wakker geschrokken stadion helemaal tot leven. Toen Nijme- genaar Erik Stock nog geen hal ve minuut later ook nog eens NAC—aanvoerder Ton Lokhoff torpedeerde (en slechts geel kreeg), raakte de Beatrixstraat zowaar in vuur en vlam en vocht NAC zich alsnog verbeten naar de overwinning, die in de blessu retijd tot stand kwam door een curieuze stiftbal van Pierre van Hooijdonk, die samen met John Lammers dit seizoen precies 50 doelpunten maakte voor NAC, Van Hooijdonk 26, Lammers 24. Vorig seizoen was het dartele duo goed voor 48 doelpunten. Na de wedstrijd liet NAC-trai- ner Ron Spelbos zich ontvallen dat hij volgend seizoen, als hij in Breda blijft, wat ruimer in zijn spelers wil zitten. „Ik heb bij de contractbesprekingen met het bestuur aangegeven dat ik er een aantal spelers bij wil hebben en wie dat zijn. Het lijkt me niet verstandig om nu al te zeggen wie dat zijn. Vandaag bleek ook weer dat de selectie te smal is. Schaap en Dorst stonden nood gedwongen op de flanken, ter wijl ze daar eigenlijk niet ge schikt voor zijn. Ik hoor overal dat als NAC promoveert, er wel geld voor versterkingen vrij zal komen. Maar als we niet promo veren, wat is dan het doel? Ik neem aan dat NAC dan weer wil proberen te promoveren. En bij die doelstelling hoort een be paalde kwantiteit van de selec tie. Met zestien man gaat dat moeilijk. Dat het al weken lang matig acterende NAC bepaald nog niet scherp genoeg oogt om in de play-offs, met De Graafschap en waarschijnlijk Den Bosch als te genstanders, winnend af te slui ten, beseft Spelbos ook. „Vanaf na Heerenveen uit hebben we problemen met de groep. Ik sta machteloos. Het is een kwestie van instelling. Er staat geen ploeg. Het heilige moeten is er niet. NAC - NEC 2-1 (1-0) - 37. 1-0 Lammers, 72. 1-1 Dekker, 90. 2-1 Van Hooijdonk. Toeschouwers: 3721. Scheidsrechter: Schuurmans. Gele kaarten: Wilins (NAC, twee keer: rood), Stock (NEC). NAC: Karelse; Van den Dungen, Sas, Brood, Wilnis; Dorst (79. Per soon), Gesthuizen, Lokhoff, Schaap; Van Hooijdonk en Lammers. NEC: Wagenaar; Wijnhoven, Pay mans, Stock, Barten; Van der Weer den, Nijenhuis, Van Wonderen (14. Eijlander); Dekker, Crüden (69. Schenkhuizen) en Gliatis. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal; 4. Vuurvreter; 7. ochtend spits; 9. pulp; 10. getroffen; 12. stapel; 13. rossen; 14. hoofdprodukt; 18. gemaal; 19. kleinood; 20. Brussels lof; 22. lover. Vertikaal: 1. Luchtpijp; 2. leidster; 3. welp; 4. vooruitkomen; 5. vleugelspelers; 6. stofnesten; 8. ons; 11. opsouperen; 15. fiat; 16. orkest; 17. motoren; 21. stop. ïaesuBd hqM s uba doi 'shui.i iui|d 'siqoBJ I Seem 'laied do jjba 'laasuad Van onze verslaggever Jacques Hendriks Nijmegen - Afgelopen dinsdag keerde bij Feyenoord de hoop op het landskampioenschap terug. PSV verloor verrassend de inhaalwedstrijd bij Roda JC met 2-0, waardoor Feye noord slechts een puntje achterstand op de Eindhovenaren hield. toch teveel last van zijn ham stringsblessure om te kunnen spelen. Omdat ook rechtsachter Ulrich van Gobbel vanwege een blessure ontbrak, speelde Errol Refos al op diens plek en moest Rob Witschge de plaats van Heus innemen. Blinker zakte ook een plaatsje terug, terwijl Arnar Gunnlaugsson als links buiten voor het eerst in de basis mocht starten. Met de weer fitte Kiprich in de punt van de aanval kwam Feye noord voor rust nauwelijks in de buurt van doelman Van der Gouw van Vitesse. De 'thuisclub' was dan nog gevaar lijker, al was dat voornamelijk met afstandsschoten. In de tweede helft begon Feye noord achterin zo te knoeien, dat Vitesse zonder moeite de wedstrijd in haar greep kreeg. Hans Gillhaus was na 20 minu ten al dichtbij een treffer, nadat hij Metgod de bal ontfutseld had en De Wolf zijn hielen had laten zien. Hij strandde evenwel op de voet van doelman De Goeij. Zes minuten later scoor de de ex-PSV'er wel. Na een hoekschop van Eijer kopte de kleine spits tussen de 'luchtspe- cialisten' Metgod en De Wolf fraai in, 1-0. Bij Feyenoord was op dat mo ment Taument al vervangen door Obiku. De hardwerkende Nigeriaan kreeg in het laatste kwartier de andere invaller, Jo hn van Loen, naast zich in de spits. De Utrechtenaar, vervan ger van de zwak acterende Blin ker, zorgde acht minuten voor tijd voor de gelijkmaker. De naar de rechtervleugel verhuis- Gistermiddag was er in het Goffert-stadion in Nijmegen, waar thuisclub Vitesse naar uit geweken was vanwege de slech te grasmat in Arnhem, weinig te merken van Feyenoords geloof ia de titel. De Rotterdammers speelden een van hun zwakste wedstrijden dit seizoen en mochten uiteindelijk nog blij zijn met het gelijke spel (1-1) tegen een ook bepaald niet groots Vitesse. Met nog drie wedstrijden te gaan, bedraagt oe voorsprong van PSV nu twee Punten op Feyenoord, dat de titelstrijd opgegeven lijkt te nebben. Als je er alles aan doet en dan ook nog een puntje pakt, dan mag je heel tevreden zijn," merkte Feyenoord-trainer Wil lem van Hanegem cynisch op in catacomben van het NEC- stadion. „Ik heb hier geen ver- Waring voor", ging hij serieuzer "order. „Ik kan me niet voor stellen dat de spelers er door- Men zitten. Tegen Den Bosch nebben we twee weken terug °ch wel een uur lang aardig voetbal laten zien. Maar ja, mis schien is dat toen wel voor het aMst dit seizoen geweest." Aén pluim moet ik de ploeg geven. Dat is het sterke oilectief. Als we slecht spelen, an is ook iedereen slecht. Als ae?e Ploeg vandaag zag spe- n, dan geloof je toch niet dat oo tweede plaats staan p8n Hanegem en zijn collega eert Meijer hadden kort voor onfir® van wedstrijd hun t i i no8 moeten wijzigen, binksachter Ruud Heus had Hans Gillhaus loopt juichend weg, terwijl de bal uit het doel terug stuitert. De Vitesse-spits heeft in het duel met Feyenoord voor 1-1 gezorgd. fotoanp de Kiprich gaf een lage voorzet, Gunnlaugsson miste, Van Loen kon niet missen, 1-1. Met die late gelijkmaker mocht Feyenoord nog blij zijn, tevre den waren de gezichten van de spelers natuurlijk niet, toen ze na de wedstrijd de kleedkamer verlieten. „Door die gelijkma ker hebben we toch nog een punt uit het vuur gesleept. Maar in de kampioensrace hebben we een punt verspeeld," was de nuchtere conclusie van aan voerder Metgod. „Zeer zeker," bevestigde doelman Ed de Goe ij. „Voor de wedstrijd waren we heel geladen, wilden we ook alles geven om hier te winnen. Maar net als tegen Ajax lukte het gewoon niet. Het wordt nu heel moeilijk. Het enige wat we kunnen doen, is hopen op een misstap van PSV." Ook bij Vitesse, dat door dit gelijke spel een stap dichter bij deelname aan het Europa Cup Ill-toernooi van volgend seizoen kwam, overheerste teleurstel ling. Doelpuntemaker Hans Gil lhaus: „Ik heb een ontevreden gevoel. In de slotfase leek het misschien dat het duel wat leu ker werd, maar of het beter werd, valt te betwijfelen." Het laatste woord was voor Willem van Hanegem. „Zag je dat onze spelers na de wedstrijd het publiek bedankten? Dat had ik in mijn tijd niet gedurfd. Laat ze liever die supporters tijdens de wedstrijd bedanken in de vorm van goed voetbal." VITESSE - FEYENOORD 1-1 (0-0). 71. Gilhaus 1-0, 82. Van Loen 1-1. Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 20.990. Gele kaart: Van Loen (Feyenoord). VITESSE: Van der Gouw; Sturing, Van de Looi, Bos en Vermeulen; Laamers, Cocu en Eijer; Latuheru, Loeffen en Gillhaus (87. Roelofsen). FEYENOORD: X>e Goey; Refos, De Wolf, Metgod en Witschge; Schol ten, Bosz en Blinker (77. Van Loen); Taument (60. Obiku), Kiprich en Gunnlaugsson. Door Ted van Leeuwen Enschede - Het komt zelden voor dat het Amsterdamse publiek ontevreden is over het spel van Ajax. Maar gisteren was de grens bereikt. Woedende Amsterdamse supporters bestormden de grasmat van het Enschedese stadion Het Diekman, nadat André Paus FC Twente naar een 2-0-voorsprong gekopt had. Gelukkig voor de spelers ver loor de meute de sprint van de ME. Maar Ajax heeft inder daad de grenzen bereikt. De uiteindelijke 2-0-nederlaag betekende dat Ajax dit seizoen al negentien verliespunten heeft opgelopen. En dat is sinds 1966, toen er een eredvi- sie met achttien clubs werd ingevoerd, nog maar twee keer eerder gebeurd. In het seizoen '74/75 en drie jaar geleden. Toen werd Ajax, onder' Leo Beenhakker, met die negen tien verliespunten echter wel landskampioen. Dat had Ajax dit jaar ook willen worden en de uitscha keling voor de titel was vol gens aanvoerder Blind de ach tergrond van de wanprestatie. „Nadat we uitgeschakeld wa ren voor de titel, zijn motiva tie en vorm verdwenen. Je sleept je als het ware voort van wedstrijd naar wedstrijd. En zo voetballen we ook. Elke keer stap je met de beste be doelingen het veld in, want we spelen voor geld, publiek en prestige. Maar schijnbaar kunnen we 'het' niet opbren gen. Dat gaat niet bewust, maar het gebeurt wel." De honderden 'die-hards' die naar Enschede gekomen wa ren, hadden een kwartier voor tijd schoon genoeg van de wanprestatie van hun idolen en wilden het veld bestormen. Een razendsnelle actie van de politie voorkwam een bezet ting van het veld en een moge lijke klopjacht op de Ajax- spelers. Na drie minuten kon er weer verder gevoetbald worden. De Oostelijke ME-ers toonden zich met hun flitsen de actie fitter dan de vermoeid ogende Amsterdamse voetbal lers, die door een beter, feller en sneller FC Twente werden weggespeeld en niet mochten mopperen over de 2-0, ook al miste Pettersson zeven minu ten voor het einde een straf schop. „Voor ons stond er niets meer op het spel, voor FC Twente plaatsing voor Europees voet bal. Dat kwam tot uiting in de scherpte. Bij FC Twente was iedereen gebrand op de over winning, bij ons deden er vier niet mee," concludeerde trai ner Van Gaal na afloop. Rob Baan, die namens het Twentse kamp het woord voerde, was het daarmee eens. „Nadat we vorige week van Cambuur verloren hadden, hebben de spelers de koppen bij elkaar gestoken. Europees voetbal stond op het spel. Op eens werd Twente-Ajax de be langrijkste wedstrijd van het jaar. Dat ging door de hele club, van de wasvrouwen tot de spelers aan toe. De wed strijd ging hier leven, de acti viteiten in de kantine namen toe en je merkte het aan het personeel van de gemeente, dat het veld extra besproeide, het gras nog een tweede keer maaide. Voor Ajax stond er niets meer op het spel en dan heb je geen gelukje meer ook. Dan mis je zelfs nog een straf schop." Motivatie Zoals de trainers praatten, wekten ze de indruk dat voet bal alleen nog maar uit emotie en motivatie bestaat. En in derdaad, FC Twente leek zijn Europese kansen vorige week verkwanseld te hebben bij een kansloze nederlaag tegen de laagvliegers van SC Cambuur (4-2), terwijl Ajax langs Feye noord wervelde en met 5-2 won. Gisteren zag het er alle maal weer heel anders uit, Ajax was de tobbende ploeg geworden, FC Twente de flit sende. Nu was het niet zo dat Ajax er gisteren helemaal niets meer aan deed en een loopje nam met de competitiebelangen van de concurrenten van FC Twente, Vitesse en MW. De Limburgers hadden zelf al in Tilburg verloren, terwijl Vi tesse, met nog twee wedstrij den te spelen, twee punten voor blijft op FC Twente. Nog beticht niemand Ajax van competitievervalsing, omdat 'iedereen' er vanuit gaat dat de Amsterdammers donderdag de bekerfinale van eerste divi sie-club Heerenveen zullen winnen. In dat geval spelen Vitesse en FC Twente volgend jaar UEFA-Cup-voetbal. Maar als dat eens niet gebeurd? FC TWENTE - AJAX 2-0 (2-0). 43. Mulder 1-0, 76 Paus 2-0. Scheidsrechter: Luinge. Toe schouwers: 12.700. Gele kaart: Gaasbeek, Kool (FC Twente). FC TWENTE: De Koning; Zwij- nenberg, Paus, Hoogma en Kool; Gaasbeek (46. Ten Hag), Van Halst en Arts; Vurens, Mulder (68. Mols) en Polley. AJAX: Van der Sar; Silooy, Blind, Jonk en Frank de Boer; Vink (66. Litmanen), Bergkamp en Oulida; Ronald de Boer (59. Petersen), Pettersson en Overmars. Drie ton voor 'poleposition' Indianapolis - Het geduld van Arie Luyendijk werd dik beloond. Na ruim drie uur lang wachten en sleutelen slaagde hij in de herkansing. Met een gemiddelde snelheid van 360,439 kilometer per uur over vier rondjes op het ovaal van Indianapolis greep de 39-jarige autocoureur uit Oss de eerste plaats bij de kwalificatie voor de historische 500 mijlsrace van Indianapolis die op 30 mei wordt verreden. De laatste keer dat Luyendijk op de eerste rij mocht starten, was in 1990. Toen won hij de race. De 39-jarige coureur is na Jones, Clark, Andretti en Mears de vijf de in de geschiedenis van de Indy 500 die zowel de 'Rookie of the Year' (1985), de overwinning en de pole-position op zijn naam bracht. Luyendijk, woonachtig in Scot- tsdale (Arizona) was favoriet voor de beste startplaats, nadat hij tijdens de trainingen van donderdag een gemiddelde snel heid van 363,70 kilometer per uur had gehaald. Die snelheid was zaterdag niet haalbaar voor hem. De 'poleposition' leverde Luyen dijk en zijn renstal Chip Ganassi Racing Teams een bedrag van 170.000 dollar (300.000 gulden) op. Hij greep de beste uitgangs positie pas aan het eind van een lange dag met kwalificatieraces. Uren achtereen stond Mario Andretti voordien aan de lei ding. Tot de hitte afnam en Luyendijk een tweede poging waagde. In eerste aanleg kon hij, als elfde gestart, niet tot de eerste rij doordringen. De reglementaire mogelijkheid op twee herkansin gen greep Luyendijk prompt aan, toen hij merkte dat zijn Lola Ford Cosworth niet voluit ging. „De eerste keer had ik het na één snelle ronde al gezien. Het was veel te warem en de auto was voor de condities niet goed genoeg. In het renners kwartier hebben we de afstelling veranderd. Aan het eind van de dag waren de omstandigheden beter. Toen hebben we aangeslo ten in de rij van wagens die zich nog moesten kwalificeren. De tweede keer ging het goed, hoe wel nog niet perfect. (ADVERTENTIE) Als er aan uw auto iets versleten is, monteren wij de beste merken vervangingsonderdelen. Gegarandeerd goed, vlug en voordelig! BREDA - CENTRUM OUDE VEST 27. TEL 143173 BREDATILBURGSEWEG 139. TEL 877510 OOSTERHOUT - ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL 57590 UITLATEN BANDEN REMMEN SCHOKDEMPERS ACCU'S OLIE VERVERSEN APK I

de Stem | 1993 | | pagina 11