Zo gaat dat in het CDA OVERIGENS Werkgroep Rigoberta op de bres voor verscholen indianen DeSte Prijs 1993 Economie 2 'nekslag voor vwo' DESTEM Kabinet begr Slecht ter Maak uw keuze en MÜÜi Eten -DESTEM- l Suriname ACHTERGROND A2 Insluipers Kleine, onbekende groep wint De Stern-prijs 1993 Enquête DE STEM ZATERDAG 15 MEI 1993 Een bezoekje bij prins Charles of een ande re 'royal' is minder ingewikkeld dan het lijkt. Het blijkt gewoon een kwestie van stoute schoenen. Maar omdat de status van een paleis niet die kan zijn van een pub heeft Scotland Yard toch maar weer eens een on derzoek ingesteld naar de vei ligheid van de Britse konink lijke familie. Dat was nodig want in twee koninklijke huizen in Londen zijn onlangs insluipers gesig naleerd. Een 32-jarige werk loze uit de hoofdstad pikte een sigaar en een glas whisky uit St. James Palace, de nieu we residentie van kroonprins Charles. De troonopvolger was op dat moment overigens niet aanwezig. De 800 agenten tellende Royalty and Diplomatic Pro tection Squad waren kort daarvoor al in de maling ge nomen door een drugsver slaafde die tot aan de privé- appartementen van prinses Margaret kwam, de zuster van koningin Elizabeth. Hij klopte er heel simpel aan en verbaasde lakeien openden zowaar de deur. Na een korte achtervolging kon de insluiper worden aangehouden. Vol gens de geschrokken politie had de bezoeker geen kwade bedoelingen gehad. Hoe de ongewenste gasten zo gemakkelijk langs alle contro les en alarmsystemen konden komen is een raadsel. Geen van de verantwoordelijke offi cieren is tot nog toe geschorst. Volgens Scotland Yard was de veiligheid van de koninklij ke familie nimmer in gevaar geweest. Een drastischer bezoek werd een tijdje geleden afgelegd door een man die met zijn auto dwars door een barrière reed van St. James Palace en boze woorden schreeuwde naar schout-bij-nacht Sir John Garnier, de privé-secretaris van prinses Alexandra. Ver volgens drong hij haar kan toor binnen. De nicht van de koningin was juist even weg. De bedenkelijke 'toeganke lijkheid' van de koninklijke paleizen is geen nieuw feno- In 1982 was er grote opschud ding toen een werkloze Ier, Michael Fagan, door een open raam Buckinham Palace was binnengeklommen en doordrong tot in de slaapka mer Van koningin Elizabeth. Hij zat enige minuten op haar bed en maakte de vorstin wakker om te vragen of ze een sigaret had. Tot twee maal toe moest Elizabeth haar lijfwachten bellen die pas tien minuten later arri veerden. Fagan werd in de kraag gevat door een lakei die terugkwam van een wande ling met de koninklijke cor gi's. Door Bob van Huët De rokende Ier, die nog steeds gevraagd wordt als ko mische noot op popconcerten, bruiloften en partijen, vertel de eerdere bezoeken aan Buckingham Palace te hebben afgelegd. Prinses Diana, die zonder Charles in het fraaie Kensing ton Palace woont, lijkt nu overigens beter beschermd. Haar persoonlijke bewaking is voor het eerst overgedragen aan een vrouw. Sergeant Ca rol Quirk (36), scherpschutter en zwarte band judoka, is de vervangster van de ongelukki ge inspekteur Des Stout. Hij verwierf de plagerige bijnaam 'Robocop' nadat hij zich over ijverig in zijn eigen been had geschoten. i9th9d 1 if TKWmliV Wie geen woord Italiaans kent, maar in een Toscaans restaurant het bedienend personeel in die warme taal wil kunnen aanspreken, schaffe het boekje 'Wat Hoe - Italiaans' aan. Onder het hoofdstuk 'Uit eten' staan de vertalingen van volzinnen die in de conversatie met de ober (cameriere) van primair belarlg worden geacht. Daartoe behoort volgens de samenstellers deze: „Het kind zal wat van ons menu meeëten". En ook deze: „Mogen wij de resten meenemen voor onze hond?". Onder het hoofdstuk 'Klagen' staan 20 verschillende berispingen. Onder 'Een compliment gevenslechts 3 varianten. Voorwaar, een nuttig boekje. Het zegt in het Italiaans heel wat over Hollands restaurant-gedrag. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar f 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 111411.1 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. In de oerwouden van Guatemala proberen indianen die op de vlucht zijn voor regeringstroepen te overleven. Rafaël van Herpen tracht hen ter plaatse te helpen. De Werkgroep Rigoberta ondersteunt haar vanuit West-Zeeuws-Vlaanderen. De Stem levert een bijdrage door toekenning van De Stern-prijs 1993 aan Werkgroep Rigoberta. Door onze redacteur Cees Maas ZE WAREN te zien tijdens het festival 'Cultureel Ge kleurd' begin april in Oost burg. Dat was zo'n beetje het eerste publieke optreden. De eerste geldinzameling voor Guatemala leverde twee tientjes op. Goedbedoeld geld, dat wel, maar je doet er niet veel mee, ook niet in de Derde Wereld. En nu hebben ze De Stem-prijs 1993 gewonnen. Tienduizend gulden en een kunstwerk voor de Werkgroep Rigoberta in West-Zeeuws-Vlaanderen. Een prijs voor een nagenoeg onbe kend groepje idealisten met een wonderlijke veldwerkster in de donkere regenwouden van Gua temala, dat zich inzet voor men sen die zowat alles hebben ver loren en elke dag ook, hun leven kunnen verliezen. Een prachtig wit huis in Zuid- zande. De tafel vol kaarten, brieven en foto's. „Ik kan het nog steeds niet geloven," zegt Trees De Blok - Van Herpen. En ze komt met een lijstje, wat er allemaal gekocht kan worden met dat geld. Meel, medicijnen, zeep, zout, suiker, nog veei meer. De basisbehoeften van het leven. „Want daar is bijna i Trees de Blok-Van Herpen: 'Ik kan het nog steeds niet geloven'. niets," zegt ze. Ze wijst op de landkaart, een bruine vlek in Guatemala, de provincie El Pe ten, de regenwouden waar de indianen zich schuil moeten houden voor regeringstroepen. Waar regelmatig hun schamele dorpjes, met hutjes van palm bladeren, in rook opgaan. Waar mensen hun kleine oogsten als eekhoorns in de grond verber gen. Daar gaat het om, om die plek, om die dorpjes. Net zo kleinschalig eigenlijk als de werkgroep, als West-Zeeuws- Vlaanderen. Trees de Blok - Van Herpen (een bekend persoon in de regio vanwege onder meer haar vroe gere wethouderschap van de ge meente Oostburg), is woord voerster van de groep en op richtster, maar niet de hoofd persoon. Dat is zus Rafaël, van wie niemand in Nederland van daag weet waar ze precies is. Trees probeert via faxen en hul porganisaties in Mexico-stad haar zusje te bereiken, want ze weet nog niet van de prijs, maar het was zij die met het voorstel kwam haar werk in Guatemala via West-Zeeuws-Vlaanderen te steunen. Trees de Blok wacht op een telefoontje. Collect call, Zuid- zande zal betalen, want Rafaël FOTO CAMILE SCHELSTRAETE heeft niet veel, ze leeft op het minimum. Misschien antwoordt ze pas over vier dagen. „Ze is een zwerfster," zegt Trees de Blok, „een avonturierster die vaak haar leven waagt, maar al twaalf jaar bezig is met vluch telingen helpen in dat toch ge vaarlijke stukje Latijns-Ameri- ka." Ik zie foto's van een gebruinde jonge vrouw met helderblauwe ogen. Een vastberaden gezicht, krachtige trekken. Aan een tafei met indianen, op een akkertje met een paar maïssprieten, in een dorpje. Indianen, altijd in dianen. Rafaël van Herpen (36) volgde een opleiding maatschappelijk werk aan de sociale academie in Driebergen en vestigde zich twaalf jaar geleden voorgoed in Mexico, het buurland van Gua temala. Eerder al, in 1975 had ze kennisgemaakt met Guate mala tijdens een uitwisseling programma, en ze besloot zich volledig te gaan inzetten voor de vluchtelingen. Ze vertrok zonder enige zekerheid van een baan. De vluchtelingen. De indianen. In de jaren tachtig vluchtten duizenden indianen, afstamme lingen van de Maya's, de grens over naar Mexico, waar ze in grote kampen werden opgevan gen. De oorzaak was de dicta tuur in Guatemala, de bloedige burgeroorlog met de verzetsbe weging die in het noorden werd en wordt gevoerd, de doodses kaders, de jacht op de indianen, de taktiek van de verschroeide aarde. Complete dorpen stroomden leeg, weg van het geweld. Rafaël werkte in de kampen, hielp overal. Zus Trees bezocht haar in 1987, en raakte onder de indruk. Nog dieper dan de lan ge, vaak sombere brieven al hadden veroorzaakt. Trees de Blok: „Ja, een mens kan niet daar heen gaan en onberoerd blijven, ook al heb je zoveel leed op de tv al gezien, het blijft verschrikkelijk." Ze bezocht de kampen en reisde door het grimmige Guatemala. Nog niet zo gek lang geleden kreeg Rafaël contacten met groepen indianen van wie wei nigen wist dat ze bestonden. Het waren vluchtelingen die de grens niet waren overgestoken maar in groepjes probeerden te overleven in de regenwouden van El Peten. „Ze hadden het gevoel van: als je het land ver- laat, verspeel je je recht op grond. Ze hadden ook het ge. voel dat over de grens vluchten iets voor lafaards was," zegt Trees de Blok. Voor die mensen voert de werk- groep actie. Trekkende stam men die alles wat ze hebben vlug moeten kunnen meenemen en langzaamaan georganiseerd raakten. In november 1991 lie- ten deze gemeenschappen via een officiële verklaring de we reld weten van hun bestaan. Doodarmen, die hopen tegen beter weten in. Rafaël steekt regelmatig de grens over en waagt zich in het gevaarlijke gebied om contact te zoeken met de verscholen stammen. Ze inventariseerde wat er aan basisbehoeften nodig is en die lijst ligt nu voor me op tafel in Zuidzande. Toen eind 1992 de Nobelprijs voor de vrede werd uitgereikt aan de indiaanse Rigoberta Menchu, vanwege haar werk voor de mensenrechten daar, kregen de pogingen iets van de grond te tillen een impuls. Rigo berta Menchu trouwens, was lang voordien al bekend in Zeeuws-Vlaanderen en heeft ook sympathisanten in Sas van Gent bezocht. De werkgroep heeft dus een toepasselijke naam gekozen. De werkgroep bestaat uit Trees de Blok, Wim van de Ree, Claire Clark, Jo Backerra en Andries Dekker. Iedereen die het werk wil steunen kan dat doen door geld over te maken op rekening 68.08.60.258 ING-bank Oost burg, ten name van Werkgroep Rigoberta, Trees de Blok - Van Herpen. Duits voor havo en vwo was goed te maken, wiskunde A voor havo was ronduit makkelijk maar voor economie 2 (vwo) neemt Simon Schiffeleers uit Oosterhout termen als 'schande' en 'crimineel' in de mond. De tweede eindexamendag. OP HET Gertrudislyceumnin Roosendaal zijn de pakweg honderd havo- en vwo-kandi- daten ria hun lange zit aan genummerde tafeltjes in de aula prima te spreken over de exa mens Deutsch. Zowel voor havo als voor vwo zes teksten uit de betere Duitse kranten, vooral uit Die Zeit, waarover vijftig meerkeuzevragen werden ge steld. „Er waren moeilijke teksten bij maar ook hele makkelijke. Tekst 6, over een schandaal rond de Bondsdagpresident, was heel erg moeilijk. Dat vond iedereen. Na een keer doorlezen wist ik nog niet waar het over ging", zegt Ilse Aarts uit Roo sendaal over de havo-klus. Stadgenote Kristel van Meer vond het ook wel gaan. „Maar tekst 6 heb ik ook heel vaak over moeten lezen voordat ik wist waar het over ging". Vol- gens Geoffrey de Pauw uit Roo sendaal was het over het alge meen goed te maken, al had ook hij moeite met de korte tekst 6: „Het Duits in de lange teksten was goed te lezen, het was niet zo moeilijk geformuleerd." De vwo'ers hadden ook geen klagen. „Heel veel twijfelgeval len maar bij het nakijken ach teraf bleek het wel mee te val len. Het was niet te moeilijk", vindt Ilse Feskens uit Rucphen. Christel Suykerbuyk uit Rucp hen vond de teksten 3 (over het verenigde Duitsland) en 4 (over de expert-cultuur) ronduit ge makkelijk. „Maar tekst 5 ging over de literatuurkritiek en dat interesseert mij totaal niet." Yvonne Keijsers uit Roosendaal reageert nuchter: „Het ging wel, er zaten wel wat lastige dingen bij, maar dat is altijd, daar moet je gewoon op rekenen." En zo is het. Gertrudis-docent L. van Loon is het volledig eens met zijn bijna oud-leerlingen: „Een prima examen, goed niveau en goed te maken door de leerlingen. Velen waren voor de tijd klaar." De moeilijkheid van tekst 6 voor havo zit hem volgens hem voor namelijk in het feit dat het de laatste was. Concentratiepro blemen dus. „Svp hier niet verblijven tijdens tussenuren i.v.m. geluidsover last in examenzaal. Namens alle kandidaten hartelijk dank." Bordjes met deze tekst proberen de stilte te bewaren op het Mgr. Frenckencollege in Oosterhout. Het werkte gistermiddag, tot een kwartier voor afloop. Enke le tientallen kandidaten hebben de gymzaal - of zoals dat hoort op scholen: lokaal A19 - voor tijdig verlaten en evalueren luidruchtig de examens wiskun de A (havo) en economie 2 (vwo). Hoewel het wiskunde-examen uit elf kantjes tekst bestond - dan ben je dus al een tijdje zoet met lezen - waren de vijf opgaven met achttien vragen een makkie. „Makkelijk te doen. Ik sta een 5, moet een 6 halen, dat is gelukt", zegt Bob den Dekker uit Oosterhout als hij een half uur voor de tijd als een van de eersten de zaal verlaat. De Oos- terhoutse Nicole de Jongh is ook snel klaar. „We hadden alle stof in de klas behandeld. Ik denk toch zeker een 6 te halen, daar heb ik wel voor geleerd. Alleen bij die vraag met 'dyna misch evenwicht' erin wist ik bij God niet wat te doen. Daar heb ik nog nooit van gehoord." En Jorrinde van der Meijde, ook Oosterhout: „Het eerste uur dacht ik 'ik weet niks', ik kon wel janken, maar daarna werd het makkelijker." Wiskunde-docent dr. J. Backus concludeert ook dat het makke lijk was en was er dan ook minder over te spreken. „Veel leeswerk en relatief veel onder delen waarbij je niet echt wis kunde nodig hebt. Veel opgaven kon je maken als je gewoon goed leest en je gezond verstand gebruikt. Vrij veel mensen wa ren ook voor de tijd klaar, ter wijl de mensen bij wiskunde meestal tot het bittere einde blijven proberen."' Voor lezers met gevoel voor leedvermaak was het gelukkig wel even anders gesteld met economie 2 voor vwo. De Oos- terhouters Daniel Gosler en Leon van der Aart komen als eersten totaal beduusd uit de zweetruimte. Daniel herstelt zich snel: „Lastig, maar dat kun je verwachten van economie 2. Kostprijs berekenen, aandelen, obligaties, een standaardwerk maar dan heel moeilijk." En Leon: „Lastiger dan anders, ja alles eigenlijk. Opgave 2 over een zuivere grootboekrekening, daar snapte ik geen reet van." Het oordeel van Simon Schiffe leers over de vier opgaven met 38 vragen is ronduit vernieti gend. „Ik vond het ernstig moeilijk. Schande om zo'n exa men te geven. De tentamens waren veel breder. Dit was niet te verwachten. Zoiets in het begin is een trefzekere nekslag, want ik moet er nog zes doen. Crimineel gewoon." Na de rumoerige discussies over de variabele kosten - da's in elk geval handig voor later - laat ook economie-docent Kees Musters zich teleurgesteld uit over wat hij netjes noemt 'een verrassend examen'. Niet zozeer vanwege de moeilijkheidsgraad, maar door de eenzijdige nadruk op kostprijs en kostprijsbereke ning en het gemis aan belang wekkende items: „Totaal geen samengestelde interest. Fa- brieksboekhouding zat er voor het eerst dit jaar niet in. Finan: ciering kwam ook veel te weinig aan bod. Kortom: vragen die voor veel leerlingen onverwacht zijn", aldus Musters. Hij heeft het examen zelf al gemaakt. „Ik kwam diverse valkuilen tegen waar ze ongetwijfeld in zijn getrapt. Nogal wat vragen die je niet vaak in examens ziet en veel rekenwerk." Tussen haakjes: de herexamens economie 2 zijn op dinsdag 22 juni. Voor maandag heb ik mezelf uitgenodigd op het Newmancoi- lege in Breda en op de KSE in Etten-Leur. Het vbo en mavo gaan dan meedoen aan de exa mens met Nederlands leesvaar digheid en Engels. Havo krijgt Frans en vwo Latijn. Zowel ha- vo'ers als vwo'ers hebben dit weekeinde hun handen vol aan een laatste lange blik in de boeken natuurkunde. „Prettig weekend", lachte hij. Vandaag zet het CDA-congres de volgende stap op de weg die onomkeerbaar naar het post- Lubbers tijdperk voert. Het congres zal Elco Brinkman, sinds november 1989 voorzitter van de CDA-fractie in de Twee de Kamer, aanwijzen tot lijst trekker bij de volgende verkie zingen. Premier Lubbers zette zelf in een vroeg stadium de eerste stap. Hij wees Brinkman als zijn opvolger aan. De partij rea geerde nauwelijks. De buiten wacht, de media niet uitgezon derd, wel. Die plaatste vraagte kens bij deze regie. Was het wel verstandig om de parlementair onervaren fractievoorzitter van het CDA al zo snel een zo zware last op de schouder te leggen? Was het wel handig om Brink man zo openlijk een harde leer school in de schaduw van de grote meester te laten doorlo pen? Of was het geslepen han digheid van de premier? Legde hij Brinkman politiek aan ban den door hem voor te bestem men? Brinkman zelf was niet erg ge lukkig met de druk die de aan wijzing door de grote baas op hem legde. Telkens wanneer hem naar zijn toekomst werd gevraagd, hield hij formeel de boot af: „Ik ben fractievoorzit ter, die taak probeer ik naar goed behoren te vervullen. Wat daarna komt, zien we te be stemder tijd wel." Die houding heeft hij lang vol weten te hou den. Maar naarmate de tijd ver streek slaagde hij daar steeds minder in. In het bezuinigingsdebat van november 1992 werd het iedere goede toehoorder duidelijk dat fractievoorzitter Brinkman ge souffleerd werd door de moge lijk toekomstige premier van die naam. Met enige nadruk hield hij het kabinet voor geen gehypothekeerde boedel na te laten. Als Lubbers' gedoodverf de opvolger bedankte hij daar feestelijk voor. Rond het zoveelste bedrijf in het wao-drama begin dit jaar, zwelde de kritiek aan op Brink man. Hij had het aangedurfd gemene zaak te maken met op positiepartij WD. Die kritiek kwam niet langer alleen van buiten, ook binnen het CDA werd het gemok en de twijfel aan Brinkmans geschiktheid hoorbaar. Daarom greep partij voorzitter Van Velzen op een strategisch juist moment in. Be gin maart wees het partijbe stuur op zijn voorstel Brinkman aan als kandidaat-lijstrekker. Het congres hoeft vandaag al leen maar 'ja' te zeggen en zal dat zeker niet nalaten. Want zo gaat dat in het CDA. De opvolging wordt op het hoogste niveau geregeld; open lijke discussie over kandidaten wordt niet op prijs gesteld. Toen in 1977 Van Agt door het partijbestuur werd uitverkoren om de eerste CD A-lijst te trek ken, werd dat door KVP-frac- tievoorzitter Andriessen en zijn aanhang als een coup ervaren. Nog zie ik Andriessen wit weg getrokken achter het groene gordijn in de Tweede Kamer staan toen het nieuws hem be reikte. Maar tot een openlijke discussie in de partij kwam het ook toen niet. Het congres deed wat het bestuur in zijn opperste wijsheid had besloten. Vier jaar later werd Van Agt geprolon geerd. Opnieuw zonder openba re discussie. Een jaar later, na de val van het tweede kabinet-Van Agt, bleef discussie eveneens uit. Maar de ze keer ging zijn uitverkiezing wel gepaard met een 'verzets daad' van een kleine groep op posanten. Zij schoven Lubbers - zonder zijn instemming overi gens - als tegenkandidaat naar voren. De meerderheid van het congres gruwde ervan. Hadden ze toen maar geweten dat Van Agt zich epkele maanden later zou terugtrekken uit de poli tiek, na verkiezingen waarin hij drie zetels verspeelde! Daar door werd Lubbers de door de partijtop aangwezen politiek leider van het CDA. Ondanks Van Agt die de man die hem in zijn visie jarenlang voor de voe ten had gelopen, een hak had proberen te zetten. Hij had Jan de Koning als zijn opvolger naar voren geschoven. Maar daar trapte het partijbestuur niet in. Opnieuw zweeg het CDA. Vier jaar lang kreeg Lubbers de kans zijn leiderschap te vesti gen. Ondanks het brede maat schappelijke verzet tegen het harde bezuinigingsbeleid van zijn eerste kabinet haalde Lub bers, voor het eerst lijsttrekker, in 1986 maar liefst negen zetels winst. Bij de verkiezingen van 1989 presteerde hij wat nie mand vóór hem had weten te bereiken: hij hield die zetel winst vast. Dat was Den Uyl in 1981 niet gelukt, noch Terlouw (D66) in 1982, noch Nijpels (WD) in 1986. Zij verspeelden hun tien (negen voor D66) zetels winst op één zetel na helemaal. Voor het CDA was er in de aanloop naar de verkiezingen van 1989 geen enkele reden tot een discussie over de positie van Lubbers. Temeer niet omdat de WD het CDA nog een extra bonus gaf door op een buitenge woon knullige wijze het kabi- net-Lubbers II ten val te bren gen. Het voordeel van de minister president als lijsttrekker moet het CDA bij de komende verkie zingen ontberen. Van een voor alsnog alleen door de eigen par tij beoogde minister-president gaat, ook los van zijn persoon en kwaliteiten, nu eenmaal minder aantrekkingskracht uit. Uit onderzoek naar de samen stelling van het kiezerslegioen dat in 1986 en 1989 zijn stem aan het CDA gaf, blijkt boven dien dat Lubbers ruim tien pro cent niet-religieus gebonden kiezers heeft weten te winnen en aan zich te binden. Is Brink man daar ook toe in staat? In het CDA gaat men er realis tisch van uit dat het hem niet gegeven zal zijn de Lubbers- winst vast te houden, voorzover die voortkwam uit het premier schap. Welke kwaliteiten van Brinkman zouden het ingecal culeerde verlies kunnen indam men? Spreekt hij, net als Lub bers, niet-religieus gebonden kiezers voldoende aan om ze tot stemmen op het CDA te bren gen? Evenmin als Lubbers 'adver teert' Brinkman zijn eigen reli gieuze overtuiging, maar in sommige CDA-kringen rekent men er op dat hij meer dan de huidige politieke leider accent zal geven aan de 'C' van het Christen Democratisch Appèl. Dat zijn dan de kringen rond bijvoorbeeld minister Hirsch Ballin. Binnen het CDA zou men hem graag als tweede man op de kandidatenlijst zien, met zijn pleidooien voor het herstel van normen en waarden in het gezin, op school en in de samen leving. Het zijn ook kringen die vrezen dat het CDA kiezers gaat verliezen aan de kleine confes sionele partijen om zijn stand punten over euthanasie, het ho- mo-'huwelijk' en gelijke behan deling. Vooral die groep wil dat Brinkman de 'C' meer gaat be nadrukken. Brinkman ...niet te benijden... FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Zo staat de nieuwe lijsttrekker- op wiens opvattingen vanaf he den meer zal worden gelet dan op die van Lubbers - voor weinig benijdenswaardige op gave. 'Probeer zowel niet-reli gieus gebonden kiezers als kie zers die willen dat het CDA duidelijker voor haar christelij ke beginselen uitkomt, te be houden.' Over winst hebben we het dan nog niet eens. Over één ding hoeft lijsttrekker Brinkman zich bij voorbaat geen zorgen te maken. Discussie over de vraag wie lijsttrekker moet worden is al niet gebrui kelijk, maar eenmaal gekozen weet de nieuwe man zich verze kerd van een partij die kritiek binnenskamers houdt. Zo zij" ze ook wel weer, de CDA'ers. DE STEM Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het akkoord tussen de bonden en topambtenaar Pont van Bin nenlandse Zaken over de re paratie van de wao bij de overheid. In dat akkoord is een vrijwel volledige aanvul ling tot zeventig procent van het laatstverdiende loon overeengekomen. Maar het kabinet staat erop dat ambtenaren die de aanvulling beslist niet willen, er vanaf kun nen zien. In dat geval krijgen ze echter slechts een beperkte kor- tin het wa ren zek Vei era ver sch per ber hoe bes wa< De Betu Na Ka Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil d Rotterdam door de Betuwe na: grond aanleggen. De kosten bedragen 6,2 miljard gulden. Dat mag volgens minis ter Maij-Weggen (Verkeer en wel Waterstaat) niet te veel meer en oplopen, omdat het kabinet dan ®lu I geen geld meer overhoudt voor dez aanleg van de Hogesnelheidslijn voor snelle treinen van Amster- Set dam naar Brussel. De Betuwelijn wordt zoveel mo- plel gelijk gebundeld met de A15. Er bui zijn twee tunnels gepland in }s Zuid-Holland. Verder moeten Jfn geluidschermen en verdiepte lig- de ging van het spoor de geluidso- verlast en andere hinder beper- we ken. De goederentreinen moeten wel in 2000 kunnen rijden. Er komen tra; onder meer aansluitingen op de Ma spoorlijnen Utrecht-Den Bosch S10 en Arnhem-Nijmegen. In Val- deri burg (Eist) komt een zogeheten tief containeruitwisselpunt. S1"0' de de wel vod de strc gaa vee legt In mil ve: 60 de woi pro' (Rol sonj plat De rea: Voll vóó| het dei de besi inp, VERVOLG VAN VOORPAGINA Getuige Van Herk, inmiddels ge pensioneerd, maar in de jaren tachtig voorzitter van de over koepelende Federatie van Be drijfsverenigingen (FBV), gaf schoorvoetend toe dat onder zijn bewind geen afspraken werden gemaakt over fraudebestrijding. Van Herk kon niet aangeven waar dat precies aan lag. Hij zei te vermoeden dat de stagnatie optrad omdat de bedrijfsvereni gingen hun 'eigenheid' wilden bewaren.10 lh: Van Herk verzette zich tijdens het verhoor tegen de suggesties van opsporingsambtenaar Mole naar - op donderdag - dat frau de tot aan een bepaald bedrag ongestraft bleef. Volgens Van Herk werden wel degelijk uitke ringen die onterecht waren ver- Strekt teruggevorderd, ook al liep dat niet altijd via de officier van justitie. Bij Waaijenberg kunt u alle denkbare vervoermiddelen I en hulpmiddelen vergelij- HF" ken en testen. Speciale aanpassingen kunnen WMJIIJtNBt jN 1980 WERD de democratie in Sil zestien onderofficieren pleegden to< wel ze niet altijd in naam regeerden, in werkelijkheid de dienst uitmaakten Met het aantreden van president Ve] de situatie gekomen. Aanvankelijk 0| Het leger was een machtsfactor gerespecteerde Venetiaan niet omh "ig tot zijn voorgangers legde hij zii Presidentschap. j"°t grote woede van de militairen democratie te herstellen serieus. O intimidatie in zijn richting week hij een land niet zonder democratische uie hardnekkigheid heeft tot succes ™eek nam het Surinaamse pariemei Penoeming van de nieuwe legerbe* nevestigd en de oude legerleiding g urn zijn onverzettelijkheid naar d< maken zei Venetiaan desnoods ove buitenlandse hulp. at dreigement blijkt niet onterecht u urinaamse leger verklaarde gistere ®r b>orré niet te zullen accceptere oormalig bevelhebber Desi Boutei teeds aanwezig is. Zijn gedrag is al aar 0f het tot een coup zal kor om dat de Verenigde Statt m in het uiterste geval militair in Bo erse zwaar. troHr 's echter dat dit rampenscenj °en- Suriname heeft alle tijd hotk01^1'6 te herstellen. De uittocht bonenland kan alleen worden ge g 'Seri dat er een toekomst in eigen b ab.'den die in het kader van het F oa\,q u worden gesteld kunnen linr, ï,voor terugkeer van de demc vilelhlokkeerd. Werken aan de we 0r Suriname.

de Stem | 1993 | | pagina 2