de stem t Na het eindexamen: 'Het zal een overgang zijn' De Vierkante Decimeter iEN De wereld volgens Jill Waas Boyz II Men willen net zo beroemd worden als Beatles O O O O O O O O O O 0 0 '0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 [WgW O 1 ,w.1 loon 01155 - 62710 zaterdag 15 me11993 deelE ist op 311993 fSsC I \,S k ilektronica van morgen... laand Centraal Opleidingsin- Ihoeve van de opleiding tot vij per 15 augustus a.s. een [gemiddeld 192 op jaarbasis neid over verschillende modu- f een arts met onderwijserva- 72,- bij een volledige week- |k te richten aan de directeur ].M. de Haas, Apennijnenweg u zich wenden tot mevrouw Ikunde, telefoon 013-355115. pleegkundigen en ziekenver- rolgopleidingen. ri met COSA, tot één instituut Door Angela Copier fgelopen donder dag begonnen ruim 190.000 scho lieren aan de laat ste paar weken van hun middelba re schoolcarrière: het centraal schriftelijk eindexamen. Voor de jongeren betekent het examen niet alleen hard studeren en veel stress. Het is ook het begin van de rest van je leven; de toe komst. Inge van Wezel (16) hoopt over twee weken de deuren van het Roosendaalse Norbertuscollege voorgoed achter zich dicht te slaan. „Als ik mijn havo-diploma heb, ga ik in Tilburg Schoevers doen. Dat is een eenjarige oplei ding, zodat ik over een jaar al kan gaan werken. Maar eigenlijk is het wel gek dat je nu al moet bepalen wat je de rest van je leven wil doen." Marie-Louise Doggen (17) is het met haar eens. „Eigenlijk begint het al in de derde klas als je je vakkenpakket moet kiezen. Dan moet je al weten wat je later doen wilt. Ik ga straks economie studeren aan de KUB in Tilburg en het zou toch wel heel zonde zijn als dat dan niet blijkt te bevallen." Voor Jeroen Beurskens (17), die vlak voor het havo-examen staat, was de keuze niet zo moeilijk. „Ik had altijd twee dromen. Of ik wilde kapitein op een schip worden of ik wilde naar de sport- academie. Omdat mijn ogen niet zo goed zijn, kan ik niet bij de n 'De wereld vol gens worden aan de hand van een vragenlijst 9 jongeren gepor- tretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïn formeerd. Vandaag: Jill Waas Leeftijd: 18 jaar Woonplaats: Teteringen Voornaamste bezigheid: Even geen school, in september foto grafie doen in Antwerpen Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „De gevechten tussen ME en studenten. Belachelijk om er zo op los te slaan. Ik heb niet gede monstreerd, maar ik vind het wel belangrijk dat de basisbeurs en zo goed geregeld worden. Voor anderen dan, zelf heb ik er niet veel aan omdat ik naar België ga. Verder vind ik dat Feyenoord had moeten winnen van Ajax." Wat vind je van de nieuwe OV- kaart? „Een goed compromis, zowel voor degenen die op kamers wo nen als voor hen die thuis wo nen." marine terecht. Als het goed is wordt het nu dus de sportacade- mie. Sporten is mijn leven. Maar dat is een heel zware selectie; van de 800 mensen die zich daar aanmelden blijven er uiteindelijk maar 125 over." Jeroen en Marie-Louise zijn van plan om in Tilburg een kamer te gaan zoeken. Marie-Louise: „Ik heb me al ingeschreven, maar ik verwacht niet dat ik snel een kamer vind. In het begin zal ik dus op en neer reizen. Maar ik heb wel zin om op kamers te gaan. Je kunt dan zo veel meer doen." Haar schoolgenote Karin Sep (17) denkt er voorlopig nog niet over om thuis weg te gaan. Ze wil na de havo naar de meao in Roosendaal. „Ik hoef dus hele maal niet op kamers. Ik ben ook nog maar net zeventien, ik kan nog wel even wachten. Misschien als ik straks naar de heao ga." Klasgenote Danielle Aartsen gaat samen met Karin naar de meao. „Ik wil een tweejarige economisch-juridische opleiding volgen, zodat ik over een paar jaar aan het werk kan." De vijf scholieren lijken meer bezig te zijn met de tijd na de examens dan met de examens zelf. Inge: „Iedereen voelt zich nu wel makkelijk. Over een paar weken is het vakantie en voor de examens hoef je niet veel meer te doen. De schoolonderzoeken waren veel zwaarder. Nu is het een herhaling van oude stof die je alleen nog maar even hoeft over te kijken." De vijf Norbertusleerlingen. Van links naar rechts: Danielle Aartsen, Jeroen Beurskens, Karin Sep, Inge van Wezel en Marie-Louise Doggen. F0T0 DE STEMD|CK DE B0ER Jeroen zucht als hij denkt aan leren. „Ik zou blij zijn als ik hier weg ben. Niet dat het hier zo vervelend was, maar ik ben wel uitgekeken op het Norbertus. Je wordt hier toch wel strak aan het lijntje gehouden. Als je een on voldoende haalt of je bent een Wat interesseert je absoluut niet? „Mijn opleiding aan de pabo. Ik had er niet echt met mijn hart voor gekozen en ik bleek er niet geschikt voor. Verder heb ik een hekel aan politiek en aan wiel rennen en schaatsen op tv, dat duurt te lang." Wat interesseert je wel? „Fotografie en muziek: Bon Jovi, Guns 'n Roses en U2." Waaraan zouden ze in Den Haag FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP keer niet op school, dan moet je direct bij de conrector komen." Is Marie-Louise, die naar de uni versiteit gaat niet bang voor een gebrek aan discipline? „Nee, niet echt. De begeleiding in Tilburg schijnt heel goed te zijn. Een er zijn veel werkcolleges waar je les meer aandacht moeten besteden?. „Het klinkt afgezaagd, maar de studiefinanciering dus. Ze moe ten eindelijk eens een goed be sluit nemen." Wie moet er aan de schandpaal? „Incestplegers en verkrachters." In welk land zou je nooit willen wonen? „Rusland, zoveel armoede en het lijkt me er koud en somber." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „Jon Bon Jovi en Nino Betten- court van The Extreme." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Een deel voor de vakantie be waren en van de rest cd's en kleren kopen." Welke film/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „De film 'Alive' en de akoesti sche cd van Bon Jovi, een illega le plaat die ik heb gekocht en het concert van U2 dat ik zondag heb bezocht." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Wil je vanavond mee naar Lon den voor het concert van Bon Jovi in het Wembley-stadion." in kleine groepen krijgt. Maar veel hangt natuurlijk af van je eigen discipline." Inge kan zich wel voorstellen dat je op de nieuwe opleiding niet meer dan 'een nummer' bent. „De conrector hier kent je heel goed, hij weet het als het niet goed gaat." Ook Karin zal het 'vertrouwde gevoel'van het Nor bertus wel gaan missen, denkt ze. „Je bent nu een echte groep. Het is een grote overgang om naar een nieuwe school te gaan." Hoewel de vijf Norbertusleerlin gen zeggen dat ze beseffen dat over een paar weken hun 'toe komst' gaat beginnen, staan ze er niet te veel bij stil. Jeroen: „Ik leef van dag tot dag. Je bent jong, er komt zo veel op je af. Uitgaan, vrienden, ruzie met je ouders. Je hebt geen tijd om aan de toekomst te denken." Alleen Inge en Danielle weten al waar ze straks willen gaan wer ken. De rest is niet bang om ooit werkloos te worden. Marie-Loui- se: „Als je wilt kun je altijd werken. Ik denk dat ik via een stage of zo wel aan een baan kom." Karin: „Je moet het tref fen met je richting. Er moet wel vraag naar zijn." Jeroen: „Afge studeerden van de sportacade- mie vinden bijna allemaal een baan. Maar desnoods ga ik ach ter de lopende band staan, ik ben niet zo kieskeurig. Als het moet, dan moet het." Over een paar weken nemen de vijf voorgoed afscheid van het Norbertus, al denken ze allemaal dat ze nog wel eens terug zullen komen. Bijvoorbeeld op het kerstbal of op een reünie. Jeroen: „Je gaat naar school om er zo snel mogelijk af te zijn. Maar ik heb hier toch een leuke tijd gehad. Het blijft een goede herinnering." k'I mm* >ch-Vlaanderen deelt mee, dat enst wordt gewerkt, lectieve A.D.V.-dag. ite in Terneuzen, het Anton|U e Honte in Hulst. en: afsprakenbureau, functie jlikliniek en röntgen. ng te houden. D e vierkante deci meter van deze week is gevuld door Patrick Bauwens uit Hulst. IBHO 'Mijn inzending heet 'Boem' en stelt een inslaand projec tiel voor. Het zal jullie zijn opgevallen dat de vlek, het inslaande projectiel, niet mid den in het staat. Dat hoort zo. Ik wil namelijk een niet zo goed gericht projectiel weerge ven." Patrick krijgt zo spoedig moge lijk een cd toegestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. Door Marjolein Rotsteeg oyz II Men heb- ben net hun lijf- wachten verslagen JT^Ë met bowlen, tot M twee keer toe. Wa- nya Morris hangt onderuit in een bank van het sjieke hotel Des Indes in Den Haag. Zijn broer Nathan ligt op het tweepersoons bed. Shawn Stockman en Michael McCarry houden het op een wat onge makkelijk stoeltje, terwijl hun manager zittend op een bureau wegdommelt. Je zou niet zeggen dat hier een razendpopulaire groep zit. Gla mour en glitter zijn in geen vel den of wegen te bespeuren. Ter wijl er van hun debuut-cd 'Cooleyhighharmony' toch zes miljoen zijn verkocht. Hun grootste hit tot nu toe is de ballad 'End Of The Road'. Het kwartet uit Philadelphia, USA, is blij met hun succes en dt het vooral zo door moge gaan. Gevraagd naar nadelen van het leven aan de succeszijde van de medaille, antwoordt Michael: „Je hebt geen eigen leven meer. Je privaey is weg. Mensen willen zo graag bij je zijn dat ze je nooit meer met rust laten. Men pro beert altijd meer te weten te komen en nog dieper in je verle den te graven." Hoe blijf je dan een beetje ge zond tussen de oren als je ook nog eens 24 uur per dag met je bandgenoten leeft? „Door zoveel mogelijk plezier te maken. We hebben namelijk een paar raskomedianten in de groep," aldus Michael. „We res pecteren het wanneer één van ons even met rust gelaten wil worden," vult Nathan hem aan. Shawn gaat verder: „Je moet ook vreselijk eerlijk tegenover elkaar zijn. Achterbaksheid en leugens kun je in een groep niet hebben. Dan krijg je een ondraaglijke spanning. We praten altijd alles uit en proberen de zaken in de juiste verhoudingen te blijven zien." Boyz II Men hebben inmiddels zes miljoen exemplaren van hun eerste cd en de groep moet gaan denken aan de tweede cd, naar verluidt de moeilijkste plaat om te maken. "Absoluut waar!," beaamt Na than. „Het hangt wel af van je positie. Als er van je debuut twee exemplaren zijn verkocht, heeft niemand hoge verwachtin gen. Maar als je een multi-mil- lion-seller op je naam hebt, ver wacht iedereen nog meer. Is je tweede album ook een succes, dan kun je alles doen wat jijzelf wilt. We hadden dit succes overi gens niet verwacht. Ik denk dat we met die zes miljoen meteen aan ons plafond zitten. Als we in de toekomst van elke cd 200.000 stuks verkopen, zijn we al tevre den." Hebben ze nog wensen, verlan gens of doelen voor ogen? „We hopen zo goed mogelijk als entertainers te zijn en de mensen te kunnen geven wat ze graag horen," antwoordt Nathan. „Wat de populariteit van de groep be treft, hopen we net zo goed als The Beatles te worden." Is dat alles? „Ik denk dat ze de meest succes volle groep aller tijden van de hele wereld zijn," zegt Nathan. „Zelfs al luisteren mensen niet naar hun muziek, dan kennen ze The Beatles toch van naam. Dat is nog eens beroemd zijn!" Boyz II Men. FOTO POLYDOR (3) What is love Haddaway (2) Informer - Snow (I) Mr. Blue - René Klijn (4) All that she wants - Ace of base (13) Tribal dance - 2 Unlimited (8) Somebody to love - George Michael Queen (5) She goes nana - The Radios (6) Give it up - The Good Men (17) Power of American natives - Dance to Trance (10) Send me an angel - CB Milton (15) In these arms - Bon Jovi (7) No Limit - 2 Unlimited (9) Oh Carolina - Shaggy (16) Bed of roses - Bon Jovi (II) Open Sesame - Leila K (21) Wanna get your love - JennyB (12) Sing hallelujah! - Dr. Alban (23) That's the way love goes - Janet Jackson (22) Cats in the cradle - Ugly Kid Joe (25) I won't let you down - 2 Boys (33) Ome Jan - Willeke Alberti (30) Young at heart - The Blue Bells (19) don't tear me up - Mick Jagger (38) Show me love - Robin S (36) I have nothing - Whitney Houston Ajax is okay - Ajax-selectie Megamix - Luv (14) My number one - BZN (34) Body and soul - Thelonious Monster (27) Soul with a captial S - Tower of Power Cose della vita - Eros Ramazzotti (18) Nog 'n kans - Vera Mann Ca plane pour moi - Leila K (26) Ain't no man - Dinah Carroll U got to know - Capella Give it up - Cut 'n Move Vrede - Ruth Jacott (20) Must be crazy for you - Melissa Etheridge (29) Blote jongens - Paul de Leeuw (24) Hip hop hooray - Naughty by Nature Stichting De Nederlandse Top 40 O (1) Five Live - George Michael and Queen 0 (3) All That She Wants - Ace of Base (2) That's the Way Love Goes - Janet Jackson 0 (-) Tribal Dance - 2 Unlimited (4) Sweat (A La La La La Long) - Inner Circle O (2) That's the Way Love Goes - Janet Jackson (1) Freak Me - Silk (4) Love Is - Vanessa Williams and Brian McKnight O (3) Informer - Snow (5) I Have Nothing - Whitney Houston Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 23