Mestakkoord afgewezen JV iV Belgische gangster Patrick Haemers dood in gevangenis J ïompa Irburo Horst B.V. Theaterburo Cees van der Horst B.V. JU? Kabinet houdt vast aan akkoord Scheuring tussen bonden Tranen om ontslag Bedrijfsartsen zorgden voor sterke groei wao Perfect Korreltapijtvk 04167- Gepakte verstekelingen verwonden zich Goa, een vergeten kolonie u Internationale Nederlanden Bank I ^htreclame verlichting ^^Belettering De Stem-Prijs '93 voor Guatemala- project Zuidzande Merijntje Politie-chef uit stuurgroep Bronzen plak voor Joval 'Geen troepen naar Bosnië' Protest tegen het verdwijnen van noodslachterijen Gijzeldrama: Man dreigt kinderen op te blazen Spoor Leo Kok leidt naar Breda '"I *J53 Tomatenplanten Ie koop, Galgestraat 2 ITeteringen. seren DNIJN jonge vlaamst Jus, 15,-. 01620-22073 BONDENAANHANG- [VAGEN 3-drs., 500 el. 076-424039. [.K. Ierse Setterpups~nëh 7-4-'93, Lid v. Ierse Sette Ilub, tel. 01651-2361 inismaking Als u wilt reageren op advertenties met brieven onder num mer, gelieve u links boven op de enve loppe duidelijk het briefnummer uit de advertentie te ver melden en uw brief te adresseren aan: De Stem, postbus 3229 4800MB Breda Isen llvenhout. [2729. len, koelkasten, bars, I vanaf 125,-, lichtsets, len nog veel meer E21222. Rommelmarkt I Elke zondag 9-17 u. in de I zalen hotel Den Bonten Os |Baarle-Nassau. Vrij entree Smokings, galajurken, coctailjurkjes, kippenpak, toneelkleding, zwerver, en nog 25.000 andere kos tuums huurt u bij Tel. 076-221222. onze cliënten dan ze t u vanzelf als u een van onze adviseurs. aij8i!Kim@-i?iwagia Koopvaardijlaan 12-14 9000 Gent Tel. 09-3291336604 - fax 09-3291336604 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang ZATERDAG 15 MEI 1993 I I I II Van onze verslaggever Breda - De Werkgroep Ri- goberta uit Zuidzande (Zeeuws-Vlaanderen) wint De Stem-Prijs 1993. Het geldbedrag van 10.000 gul den dat aan de prijs is ver bonden, komt ten goede aan een project dat arme ge meenschappen van gevluch te indiaanse boeren in El Peten, Guatemala, onder steunt. De tweejaarlijkse prijs wordt toegekend aan perso nen of groepen van perso nen die in het versprei dingsgebied van dagblad De Stem op kleinschalige wijze activiteiten ontplooien ten behoeve van mensen in ont wikkelingslanden in de Der de Wereld. Een jury, onder leiding van de burgemeester van Sas van Gent, J. van Rest, koos het winnende project uit 21 inzendingen. Op 11 juni wordt de prijs, die naast het geldbedrag be staat uit een kunstwerk, in de raadzaal van Etten-Leur uitgereikt aan vertegen woordigers van de Werk groep Rigoberta uit Zuid zande, onder leiding van Trees de Blok-Van Herpen. Haar jongste zus Rafaël ver trok jaren geleden naar Gu atemala en trekt zich daar -gesteund vanuit Zuidzan de - het lot aan van boeren en soms hele dorpsgemeen schappen die verdreven zijn door landonteigening in het noordoostelijk deel van Gu atemala. ZIE ACHTERGROND-A2 IN DEZE KRANT: VANDAAG S KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids RTV-programma's, en puzzels Weekendbijlage A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 strips D3/D4 deel E Traanoogst Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Patrick Haemers, de bekendste misdadiger van België, is gisternacht dood aangetroffen in zijn cel in de gevangenis van de Brusselse gemeente Vorst. Hapmers had zich opgehangen met het snoer van zijn radiotoestel aan een radiator die een me ter boven de grond hing. De zelfmoord van Haemers brengt het Belgische gevangenis wezen behoorlijk in verlegen heid. Bewaarders hadden de op dracht de cel elk kwartier te controleren. Gisternacht eiste Haemers geneesmiddelen, maar zijn verzoek werd niet ingewil ligd. En dat ondanks het dreige ment dat hij zich anders van kant zou maken. De 40-jarige Haemers voegde de daad bij het woord. Hij barrica deerde zijn celdeur met zijn bed, tafel en stoel en stak zijn hoofd door een elektriciteits-kabel, die hij aan de radiator bevestigde. Die radiator zat op goed één meter boven de grond. In ge hurkte houding pleegde Haemers vervolgens zelfmoord, beweerde gistermorgen de woordvoerder van het openbaar ministerie. Haemers had een korte af scheidsbrief achtergelaten voor vrouw en kind. Die en andere brieven zijn voorlopig in beslag genomen. Zijn advocaten wer den het eerst gewaarschuwd die op hun beurt de familie inlicht ten. Patricks vader bleek via de radio al op de hoogte van diens dood. De zelfdoding van Patrick Hae mers roept in België nogal wat vragen op. Als bijvoorbeeld ve ters en broeksriemen taboe zijn voor gevaarlijke misdadigers, hoe kan het dan dat Haemers over een radio met snoer be schikte? En waarom werd niet ingegaan op zijn verzoek om pijnstillers? De zelfmoordplannen werden door advocaten van Haemers be vestigd. Denis Bosquet zei dat Haemers 'geschokt' was door de opschorting van het proces dat vorige maand begon. Haemers vreesde volgens hem dat hij door dat uitstel zich niet meer 'waardig' kon presenteren voor de rechters. „Hij had het absolute verlangen zich te kun nen verantwoorden voor de rechters en hij had alles gedaan om er weer bovenop te komen". Haemers was na ruim vier jaar voorarrest kennelijk de wanhoop nabij. Volgens Bosquet liet hij zijn verdedigers weten dat zij zich maar 'met andere dingen moesten bezighouden'. Haemers zou hebben gezegd dat het alle maal geen belang meer had voor hem. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Terneuzen - Binnen de Zeeuws- Vlaamse politie is een flinke rel losgebarsten. Commandant Doosje van de groep West- Zeeuws-Vlaanderen is uit de stuurgroep gezet die zich bezig houdt met de opbouw van de politie nieuwe stijl in Zeeuws- Vlaanderen. Onenigheid tussen Doosje en de korpschef van het politiedistrict Zeeuws-Vlaande ren Roost zou daarvan de oor zaak zijn. ZIE ZEELAND - C1 Tampere - Raymond Joval, de enige overgebleven Nederlandse bokser tijdens het WK, heeft genoegen moeten nemen met brons. Hij werd gisteren in Tam pere in de halve finales uitge schakeld door de Cubaan Ariel Hernandez. Joval zorgde voor de enige medaille voor Nederland. ZIE SPORT-B1 Washington - De Verenigde Sta ten zullen geen grondtroepen naar Bosnië sturen om daar een van de strijdende partijen te hel pen. Dat heeft president Clinton gisteren verklaard. Hij toonde zich wel voorstander van ophef fing van het wapenembargo te gen de Bosnische moslims en van het uitvoeren van strategische luchtaanvallen tegen de Ser viërs. ZIE BUITENLAND - A4 Waarnemend bevelhebber Iwan Graanoogst van Suriname droogt zijn tranen nadat hij in een geëmotioneerde' toespraak zijn. ontslag aan zijn manschappen heeft uitgelegd. Samen met de drie andere commandanten van het nationale Surinaamse leger heefi. Graanoogst 'onder protest' zijn functie neergelegd. Het leger verzet zich tegen1 de aanstelling van Arthy Gorré als legerleider, foto an'p i^—3— ,1 I M Van onze Haagse redactie Den Haag - Artsen van bedrijfsverenigingen werkten mee aan de sterke groei van het aantal arbeidsongeschikten (wao'ers) tot 900.000 nu. Te gemakkelijk keurden verzekeringsgenees kundigen de laatste tien jaar mensen af. Bestuur noch arbeidsdeskundi- krijgen. En we hadden ook na- (ADVERTENTIES) gen legden de artsen iets in de weg. De hoogte van de uitkering was belangrijker dan de vraag of de uitkering terecht was. Drs. W. de Boer, tot 1988 als verzekeringsarts werkzaam bij de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD), uitte onder ede deze beschuldiging aan het adres van zijn voormalige colle ga's. De Boer verscheen gisteren voor de enquêtecommissie socia le zekerheid, omdat hij zijn ver wijten nadrukkelijk onder woor den weet te brengen. „We hadden als artsen meer moeten ingrijpen om mensen op nieuw weer een baan te laten drukkelijker moeten aangeven dat er een aantal zaken structu reel fout liep," aldus De Boer, die ook de hand in eigen boezem stak. Volgens De Boer werkten de ver zekeringsartsen bijna volledig autonoom, zonder dat er een impuls van wie dan ook kwam om te kijken naar de sterke groei van het aantal wao'ers. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 vloerbedekking uit Kaatsheuvel: Van onze medewerker Cees de Zeeuw Terneuzen/Vlissingen - Drie Marokkaanse verstekelingen aan boord van het onder Duitse vlag varend zeeschip Saar Lisboa hebben gisteren de rijkspolitie te water in Terneuzen handenvol werk bezorgd. Van onze verslaggever Goes - De boerenorganisatie ZLM pleit ervoor de weinige noodslachtplaatsen die Zeeland nog heeft, in bedrijf te houden. Zeeland telt nog maar een hand jevol van dergelijke noodslachte- rijtjes waar vee snel geslacht kan worden na verwondingen of ziekten. De ZLM vindt dat met sluiting het welzijn van dieren onnodig geweld wordt aange daan. De gemoederen liepen soms hoog op. De drie, die zich niet zonder slag of stoot wilden overgeven, verwondden zich met glasscher ven. Een van hen zette een glas scherf op zijn keel en dreigde zich van het leven te beroven. Tussendoor werd ook getracht een van de drie aan boord zijnde politiemensen zijn wapen te ont nemen. In een situatie van drie tegen drie riep de rijkspolitie te water de hulp in van de konink lijke marechaussee van Vlissin- gen en kon erger worden voor komen. Het drietal kon tenslotte in de boeien worden geslagen en in een ruimte in het schip worden opgesloten. Gisteravond kon de Saar Lisboa het ruime sop kie zen met bestemming Casablan ca. Daar was ook de reis van het schip enkele dagen geleden be gonnen met bestemming Ant werpen. Daar ook zijn de verste kelingen hoogstwaarschijnlijk ongezien aan boord gekomen. De drie hielden echter vol dat zij in Lissabon aan boord waren ge gaan; op Europees grondgebied dus. Een truc die door tal van Afrikaanse verstekelingen wordt toegepast om in ieder geval in een Europese stad van boord gezet te worden. De Marokkanen beschikten niet over identiteitspapieren maar gaven wel toe de Marokkaanse nationaliteit te hebben. De drie vertoonden zich aan de kapitein van de Saar Lisboa kort voordat het schip de haven van Antwer pen zou binnenlopen. Zij werden geboeid, maar wisten zich op de terugweg uit Antwer pen van hun boeien te ontdoen. Vóór het schip de rede van Vlis- singen had bereikt, stond het drietal weer voor de neus van de kapitein, die dit keer de hulp van de Nederlandse politie in riep. De drie konden na enkele uren praten en vechten worden inge rekend. De kapitein van de Saar Lisboa heeft beloofd de drie bij aankomst in Casablanca aan de betrokken autoriteiten ter plaat se over te dragen. Parijs - De gewapende man die in de Parijse voorstad Neuilly-sur-Seine zes kleu ters en hun juffrouw gegij zeld houdt, heeft gedreigd de kinderen dood te laten bloeden of op te blazen in dien niet aan zijn eisen wordt voldaan. De man eist 100 miljoen frank (circa 35 miljoen gul den) en een waterdicht vluchtplan. In een acht pa gina's tellende brief aan de politie zet hij uitvoerig maar warrig zijn plannen uiteen, zo heeft het Parijse dagblad France-Soir ge meld. Het bestaan van de brief werd bevestigd door bronnen bij de politie. „Ik zal niet levend gepakt worden en ik ben vastbeslo ten alles op te blazen als ik faal... Ik ben vastbesloten en bereid met de gijzelaars te sterven," aldus de de brief. Als zijn ordefs niet worden uitgevoerd wil de man 'met of zonder medische hulp' bloed afnemen bij de gijze laars, met mogelijk ernstige gevolgen, waarbij de dood niet wordt uitgesloten. Ouders kunnen de plaats in nemen van hun kinderen voor deze 'behandeling'. De man heeft via zijn brie ven de hulp van de politie gevraagd bij zijn vlucht. Hij wil dat justitie hem precies vier uur na zijn vlucht dood verklaard, zodat hij niet verder opgespoord kan wor den. De man drong donderdag de Commandant Charcot- school binnen en bedreigde een kleuterklas met een vuurwapen en een doos waarin een bom zou zitten. In de loop van de dag liet hij veertien kinderen vrij. Zes kinderen, in de leeftijd van drie en vier jaar, en een onderwijzeres waren ge dwongen de nacht met de gijzelnemer in de school door te brengen. Moergestel - De Noord brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft definitief 'nee' gezegd te gen het mestakkoord dat eerder deze week werd ge sloten tussen landbouw en kabinet. Hiermee is een scheuring ontstaan tussen de boerenorganisaties. Gisteren voerde het hoofdbe stuur van de NCB in Moergestel spoedoverleg met ruim 200 afde lingvoorzitters. De weerstand te gen het akkoord bleek zo groot te zijn, dat het hoofdbestuur geen andere keuze restte dan het af te wijzen. NCB-voorzitter A. Latijnhou wers: „Als het akkoord betekent slikken of stikken, dan is het antwoord: Nee. Dan moet het niet doorgaan." Volgens Latijnhouwers heerst er grote onzekerheid bij zijn ach terban over de gevolgen van het mestakkoord. Met name de on duidelijkheid over de hoeveel heid mest die in 2000 maximaal op het land mag worden uitgere den, bleek het grote struikelblok. De afvoer van overtollige mest brengt hoge kosten met zich mee. Latijnhouwers: „Men vreest dat het eigen bedrijf of dat van de collega's het niet zal redden." Met de afwijzing door de NCB is een scheuring ontstaan tussen de landbouworganisaties. De lande lijke moederorganisatie van de NCB, de katholieke KNBTB, gaat namelijk wel akkoord. Wat de gevolgen van deze scheu ring zijn, kon Latijnhouwers niet overzien. „We hebben een uitge breide en degelijke discussie ge voerd over de vraag of dit ver standig is. We gaan nu de weg op van de politiek. Achteraf zal blijken of deze stap de juiste is geweest." De NCB zegt nadrukkelijk de milieudoelstellingen van het ak koord te onderschrijven. De maatregelen binnen het akkoord zijn echter niet uitvoerbaar, meent de bond. De NCB wil nu een eigen werkplan maken waarin wordt aangegeven hoe het mestprobleen op een minder pijnlijke wijze kan worden opge lost. „Jammer, maar wie iets ver werpt, moet ook iets beters op tafel leggen," reageerde premier Lubbers gisteravond op de af wijzing. De premier wilde alleen maar een voorlopige en voor zichtige reactie geven op het verwerpen van het akkoord. Wel liet hij er geen misverstand over bestaan dat het akkoord toch aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. Ook minister Alders (Milieube heer) reageerde uiterst laconiek op de afwijzing van het mestak koord door de NCB. „We hebben een akkoord en daar houden we aan vast. We gaan nu de derde fase van het mestbeleid uitwer ken", aldus de bewindsman. Minister Bukman (Landbouw) vindt dat de afwijzing een 'in tern probleem' van de KNBTB. (ADVERTENTIE' DAGOPLEIDINGEN Aanvang sept. a.s. Toerisme StarHost/ess Hotel management Commercieel manage ment Logistiek management Secretarieel Receptioniste SPD (te Dordrecht) Opleidingen met studiefinanciering/OV-jaarkaart voor rijkserkende examens. Bel (076) 712760, of fax (076) 716560, of schrijf voor toezen ding van de gratis studiegids. INSTITUUT VERMEEREN Molstraat 36,4826 KA Breda Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de J Wet op de erkende onderwijsinstellingen i Ooit was Goa in India een belangrijke kolo niale vestiging die door de Hollanders werd begeerd. Jan Huygen, inderdaad de man van dat kinder liedje, kopieerde er stiekem Portugese scheepvaartjournaals. Dat jatwerk was de basisvoorde Holland se koloniale macht. Tegenwoordig is Goa een plaats waar enkel nog overjarige hippies komen. ZIE WEEKEND DEELE Vandaag de slechtste dag van het weekend. Veel bewolking en regen. Zondag later op de dag opklaringen. Er is weinig wind uit zuidwest tot zuid. Een tekening van Leo Kok Breda - Zes miljoen joden zijn gevallen onder de nazistische terreur, afgevoerd, omgebracht en naamloos ter aarde besteld. Slechts een enkeling van hen leeft voort in de herinnering. Leo Kok bijvoorbeeld. Een jonge tekenaar die een paar dagen na de bevrijding op 22-jarige leeftijd in Ebensee, een neven kamp van Mauthausen, overleed. Kok verbleef twee jaar in Wes- terbork. Daar tekende en schil derde hij zijn medekampgeno ten, het dagelijkse bestaan en ontwierp de decors en kostuums voor de kamprevue Kok werd geboren in Antwer pen, bij het uitbreken van de oorlog vluchtte hij naar Neder land. Vanuit Amsterdam is hij gedeporteerd. Van enige band met Zuidwest-Nederland is nim mer iets gebleken. Maar Kok blijkt een broer gehad te hebben, Charles. Via hem leidde het spoor naar de Vucht- straat in Breda, waar onder het stof nog onbekend werk van Leo Kok bleek te rusten. ZIE WEEKEND-E2 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L TEM. '.EEN" KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1