pT 'Meer aandacht voor oosten' 'Boeren te vaak in verkeerd daglicht' UITSLAGEN DUIVEN SPORT DAG KLAPPER GENHEID VVD Hulst: één kaartje voor parkeergebieden DE STEM Nieuwe kunstgalerie ^Rattenfanger' in Hulst Neelemans Voorwaarde gemeente Hulst voor deelname aan verkeersactie: ticulieren het is waar deze schoonheid ziet vandaag saar proficiat/druif en citroen ZEELAND Koninklijk zilver voor J. Nicolaas editie zeeland Demonstratiedag akke r bouwpr oj eet Voorzitter Agrarisch Jongeren Kontakt Emiel van de Vijver: Project Keurmerk SCHIETINGEN KAARTINGEN KOERSBAL Molenfeest in Retranchement Terneuzenaar hoort eis van drie jaar voor reeks feiten Verkoop van afgeschreven boeken Koewacht Weekenddienst Stern-redactie t>m te zoenen hkje. jubileum, receptie, Verloving, overwinning, Abraham, openbare door, mag best eens in jvel op de pagina leilijk is dat niet en duur Lijn. Prijs per regel of 2,40', één grote regel Ë.89 resp. 3,04". ken van een foto of |n formaat van 35 x 45 15,96 resp. 16,76* Irieven op aanvraag. Bij etahng wordt j 4,50 bnd Foto's worden niet [076-236442 of geef uw I plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven I geaccepteerd indien kend zijn, ook indien uw [bijgevoegd is. i het recht voor teksten In redenen te weigeren. klachten bereiken over kst behoudt de uitgever |ior om de naam van de er bekend te geven. Rven gelden op zaterdag pigingsnieuws kolom op donderdag DE STEM ZATERDAG 15 MEI 1993 Van onze verslaggever Hulst - De VVD-fractie in de gemeenteraad van Hulst wil dat uit alle parkeerautoma ten in de Hulster binnenstad hetzelfde parkeerkaartje rolt. Daarmee kan dan voor de geldigheidsduur daarvan overal geparkeerd worden binnen het betaald-parkeren- gebied. Bovendien vindt de VVD dat het ook mogelijk moet zijn een bij een automaat gekocht kaartje te gebruiken bij parkeermeters. De WD-fractie verzoekt dat aan het gemeentebestuur. Als reden geeft de VVD aan dat het niet billijk is dat iemand, die voor een bepaald parkeerterrein een kaartje heeft gekocht en ver volgens naar een ander parkeer terrein rijdt opnieuw moet beta len. En dat terwijl de tijd op het eerder gekochte kaartje nog niet verstreken is. Dat probleem kan worden voor komen door op de kaartjes niet meer de naam van het betreffen de terrein af te drukken. „Het is toch te gek dat iemand dan met een op de bon wordt geslingerd", zegt fractievoorzitter W. Kayser, „Betaald is betaald, is heel wat klantvriendelijker, Hetzelfde geldt volgens de WD voor het gebruik van een bij een automaat gekocht kaartje bij een parkeermeter. Het komt name lijk voor dat mensen niet genoeg klein geld bij zich hebben om in de meter te stoppen. Als er dan de mogelijkheid is om een kaart je uit een parkeerautomaat te gebruiken is ook dat probleem opgelost. De fractie denkt dat de controle door de parkeerwachters er bij de parkeermeters niet moeilijker op wordt, terwijl die op de par keerterreinen met de automaten zelfs eenvoudiger wordt. Boven dien kan een plaats bij een ka potte parkeermeter met een par keerkaartje toch in gebruik wor den genomen, aldus de WD. Van onze verslaggever Hulst - Alleen als nu Oost-Zeeuws-Vlaanderen eens aan de beurt komt wil Hulst opnieuw een kwartje per inwoner op tafel leggen voor de aanpak van de verkeers veiligheid in Zeeuws-Vlaanderen. Dat standpunt nemen burgemeester en wethouders in, nu het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) een vervolg wil houden op de campagne van vorig jaar. De campagne wil het aantal ern stige verkeersongelukken is de streek doen afnemen en centraal stond daarin vorig jaar het te rugdringen van de verkeerssnel heid. De actie richtte zich vooral op West-Zeeuws-Vlaanderen en juist daar heeft de campagne dan ook veel effect gehad. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen was dat een stuk minder. Met name op de rijksweg 60 van Hulst naar Perkpolder en op de weg Hulst- Axel is het afgelopen jaar alleen maar harder gereden. Dat blijkt uit de evaluatie van de campag ne. Ondanks dat vinden B en W van Hulst toch dat de campagne over de gehele linie een gunstig resul taat heeft gehad op het rijgedrag van de weggebruikers. Juist daarom wil het ROVZ er een vervolg op en is alle gemeenten J. Nicolaas. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terhole - J. Nicolaas uit Ter hole is koninklijk onderschei den met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem gisteravond op gespeld door burgemeester Th. Steenkamp van Honte- nisse. Dat gebeurde na afloop van het jubileumconcert ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de fanfare Excelsior uit Terhole. Van die fanfare is Nicolaas al 47 jaar actief lid. Hij was van 1963 tot 1978 algemeen bestuurslid en sinds 1978 is hij penningmeester. Tevens is Nicolaas actief in de vakbondswereld. Vanaf 1951 is hij lid van de Bouw- en Hout bond van het FNV. Twee jaar geleden kreeg hij al de erespeld voor 40 jaar trouw lidmaat schap. Hij is secretaris van de afdeling Terhole van het FVN. Verder is hij sinds 1972 be stuurslid van het plaatselijke dorpshuis, waarbij hij vooral de technische deskundige is. Kantoren Temeuzen, Hulst en Goes, pressen en telefoonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie I^veuz6n: Rein van de1" Helm l ditie-chef), Frank van Cooten, jank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas (Provincie redacteur). Eugène Verstraeten tPiv. editiechef) Advertentie-exploitatie I? Pfcteur Zeelana: Menu, Pnvé tel. 09-3291459940. 1-93 gevraagd opnieuw 25 cent per inwoner beschikbaar te stellen. Voor Hulst komt dat neer op een bedrag van een kleine 4.700 gul den. De zaak komt dinsdag 18 mei aan de orde in de commissie Financiën van Hulst. Die verga dert om 19.00 uur in het stads kantoor. De commissieleden krijgen dan ook een voorstel om een half miljoen gulden op tafel te leggen voor computerappara tuur voor het in aanbouw zijnde nieuwe stadskantoor. Daarvoor is een reservepotje van 175:000 gulden en er is voor dit jaar in de begroting nog eenzelfde bedrag opgenomen. In diezelfde begroting waren ook bedragen opgenomen voor inves teringen in de Wilhelminastraat en aan het Heike in Heikant. Maar daarvoor hoeft dit jaar nog niets betaald te worden, zodat die gereserveerde bedragen een malig kunnen worden besteed. Daaruit willen B en W de ont brekende 150.000 gulden voor de automatisering putten. St.-Jansteen - In het gemeen schapscentrum De Warande te St.-Jansteen is donderdag 27 mei een demonstratiedag over het project geïntegreerde akker bouw. Zeventien agrariërs met grond in het waterwingebied bij St.-Jan steen nemen daarin deel. Ze pro beren het gebruik van gewas beschermingsmiddelen en mest zodanig te verminderen, dat de ze stoffen niet of nauwelijks uit spoelen naar het grondwater. Doel is de produktie van drink water in het grondwaterbescher mingsgebied veilig te stellen. Commissaris van de Koningin W. van Gelder opent de demon stratiedag om 14.15 uur en gaat in op het bouwen aan een duur zame relatie tussen economie en milieu. Jacqueline Rottier in haar nieuwe galerie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Hulst - Jacqueline Rottier heeft haar droom kunnen verwezenlijken. Deze maand opende ze haar galerie 'Rat- tenfanger' in de Bonte Hondstraat 17 in Hulst. Een kleine ruimte waarin zij kunst bijeenbrengt om er zelf van te genieten met de hoop dat het publiek dit ook doet. Het idee om met een galerie te beginnen kwam niet zomaar. De eigenaresse van de nieuwe galerie in Hulst heeft al jaren interesse in kunst, schildert zelf en heeft nu, volgens eigen zeg gen, eindelijk van haar hobby haar beroep gemaakt. Zij wil in de galerie op kamer formaat elke twee maanden een nieuwe expositie brengen. De eerste tentoonstelling duurt tot 11 juli en laat werken zien van Rian Krull (grafiek), Wim Krull (foto's) Liesbeth Huser (aqua rellen) en Marian Colsen (gouache). „Ik streef er naar om elke ex positie een kunstenaar in de schijnwerper te plaatsen, die nog nooit geëxposeerd heeft. Zo krijgen de beginnende kunste naars bij mij een kans. Deze keer is dat Toon de Roover uit Hengstdijk. Hij maakt beelden in marmer en steen en ik hoop dat hij doordringt bij het kunstpubliek," vertelt Jacque line Rottier. Behalve de wisselende exposi ties zorgt zij ook voor een vaste collectie met ambachtelijk ge blazen glas en apart steengoed. Mooie keramische vormen en een gedeelte Frans porselein. Ook heeft ze een aardige collec tie kleine bronzen van de in Limburg wonende beeldhouwer Louis Wierts. De naam van de galerie doet denken aan het verhaal van de man die met zijn fluitspel de ratten en de kinderen >uit de stad Hameln weglokte. Jacque line Rottier vertelt met lichtjes in haar ogen dat de streek van Hameln haar na aan het hart ligt. Een mooie streek waar ze graag op vakantie gaat en daarom dus de naam. De sym bolische betekenis van het lok ken van publiek naar de galerie ontgaat haar, maar publiek lokken wil ze wel degelijk. „Ik heb ontzettend veel exposi ties afgelopen en daarom is het niet zo gek dat ik zelf ook een galerie wilde. Echt, ik geniet van de kunst die ik mag expo seren. Zo kan ik steeds nieuwe schoonheid ontdekken dat vind ik al geweldig. Ik hoef niet te leven van de opbrengsten van de galerie, maar iets aan de man brengen is natuurlijk wel een vereiste, het voornaamste echter denk ik, is dat dat ik wens dat ook anderen van kunst genieten en dat kan met een bezoekje aan de galerie. Iedereen mag vrijblijvend rondneuzen." Zij houdt de galerie voorlopig open van donderdag tot dins dag van 13.30 tot 17.30 uur. De prijzen van de kunstwerkjes zijn redelijk en de galeriehoud ster hoopt uit de kosten te komen. De aanloop in de eerste week stemt haar met tevreden heid. Zij kreeg vele positieve reacties. Zij ziet het openen van haar galerie als een aanvulling in de kunstmarkt. „Een echte galerie is er niet meer in de Hulster binnenstad en gezien de opmerkingen die ik kreeg, denk ik dat men blij is met mijn 'Rattenvanger'. Ik breng werk van professionele kunste naars en zeer goede amateurs en als alles goed loopt, hoop ik uit te breiden. Er is nog volop ruimte achter deze kamer," stelt de galeriehoudster die hoopt dat ze toestemming krijgt van de gemeente Hulst om de voorgevel wat aan te passen. Van onze verslaggever Graauw - Als het over het milieu gaat dan worden de boeren nogal eens in een kwaad daglicht gesteld. Ver halen over 'gifpiepers' en in vallen op boerderijen door de AID dragen niet bij aan een positief imago van de boer. Een heel verkeerd beeld, meent akkerbouwer Emiel van de Vijver uit Graauw. „De boeren, en vooral dan de jongeren, zijn juist steeds be wuster bezig met het milieu." Emiel van de Vijver, voorzitter van het Agrarisch Jongeren Kontakt (AJK) Oost-Zeeuws- Vlaanderen, vindt dat nu het roer maar eens om moet. „De boeren moeten naar buiten toe laten zien dat het hen menens is met het milieu. Vooral de jonge re boeren gaan veel bewuster met bestrijdingsmiddelen om dan iedereen denkt. Er wordt een lage dosering gebruikt en het onkruid wordt al in het kiemsta- dium aangepakt. Dat betekent een gebruik van veel minder zo genaamde actieve stof. Maar je rijdt wel een paar keer meer rond met je spuit en dat is juist wat het publiek ziet". Een van de doelstellingen van het AJK is belangenbehartiging van de boeren. Dat gebeurt vaak in de vorm van voorlichtende activiteiten. Van de Vijver schat dat er in Oost Zeeuws-Vlaande ren wel 120 boeren in de leeftijd tot 35 jaar lid zijn. Overkoepe lend is er de provinciale organi satie ZAJK. Van de Vijver is lid Emiel van de Vijver, milieu. ,De boeren moeten naar buiten toe laten zien dat het hen menens is met het FOTO CAMILE SCHELSTRAETE van het dagelijks bestuur. De organisatie maakt zich sterk voor de realisering van een pro ject dat 'graan voor mest' heet. „Ik heb de indruk dat de hande laars in de akkerbouwprodukten in de toekomst steeds meer met het geld van de boeren gaan lopen", stelt Van de Vijver. „Daar worden de prijzen be paald en boeren worden steeds meer gedwongen bepaalde ras sen te telen om verzekerd te zijn van een afzetmarkt." Het project 'graan voor mest' wil de handel buitenspel zetten. „De Brabantse boeren zitten met een mestoverschot. Ze zullen daar zelfs voor moeten gaan betalen om er vanaf te komen. We heb ben het volgende bedacht. De Brabantse boeren mogen hun mest dumpen op de Zeeuwse akkers. In ruil daarvoor willen wij ons graan afzetten in Bra bant. Als veevoer. Tegen een hogere prijs dan de handel er voor geeft. Een soort ruilhandel dus. Als we dat niet zelf onder ling regelen, blijft er straks weer een hoop geld bij derden han gen." Alle AJK's vallen landelijk on der het NAJK. „Wij trekken er aan om volgend jaar betere pak ketten te leveren aan de consu ment", zegt Van de Vijver. „We willen toe naar een speciaal keurmerk, wat dan staat voor een milieuvriendelijk produkt van hoge kwaliteit. Doen we dat niet, dan worden we straks door het buitenland doodgeconcur- reerd. Kwaliteit en milieu. Dat moeten wij als jonge boeren uit buiten. Wat dat betreft zitten we hier in Zeeland in een bevoor recht gebied. Er is praktisch geen grondonsmetting nodig en er is weinig uitspoeling van fos faten en stikstof." Volgens Emiel van de Vijver moeten de boeren ook meer con tact zoeken met milieugroepe ringen. „Het lijkt vaak dat die twee onverenigbaar zijn met el kaar. Maar dat is zeker niet zo. Er heerst nog veel onbekendheid met wat er tegenwoordig alle maal op een boerenbedrijf ge beurt. Hoe hard de ontwikkelin gen gaan blijkt uit de verbaasde reactie van een loonwerker die hier een sloot moest opschonen en reigers op kikkers zag vissen. Dat zag je hier tien jaar geleden niet. Dus het gaat een stuk beter met het milieu dan velen wel licht denken." Het project 'Graan voor mest' en de 'groen label produkten' ko men op 19 mei ter sprake tijdens een informatie-avond van het AJK Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Die wordt gehouden in de Rabo bank te Sint-Jansteen en begint om 19.15 uur. Behalve Emiel van de Vijver spreken daar Arian Kamp (voorzitter van het NAJK) en P. Vriends van de Veiling Zuid te Breda. Aardenburg - St.-Sebastiaan, 23 schutters, eerste blokschieting: G. de Vriend en H. van Iwaarden 1 blok. Stand kampioenschap: W. Scheele, R. de Wispelaere, H. Me- nue, G. de Vriend en H. van Iwaarden ieder 1 blok. Hulst - Zaal De Lieve, 32 perso nen. Jokeren: 1. mevrouw Boon man, Clinge; 2. mevrouw Lern- hout, 3. A. Leybaert, beiden Hulst. Oostburg - Bridge Sociëteit Oost burg, negende wedstrijd voor jaarscompetitie. Groep A: 1. Pie- ters-Ramondt, 2. Visser-Van Dronkelaar, 3. Rosseel-Lako. Groep B: 1. Rijk-Vriends, 2. Van Ombergen-Du Puy, 3. Doosje- Kools. Oostburg - De Oostburgse Bridgeclub hield een wedstrijd in het kader van de laddercompeti tie in hotel Du Commerce. Uitslag groep A: 1 echtpaar Peeters, 2. Brugge/Pielaet, 3. echtpaar Ver- duijn. Groep B: 1. De Ruyter/Van Wezel, 2. Lako/Wagenaar, 3. Buysrogge/Spierenburg. Clinge Malpertuus, KBO. Mat 1: 1. E. Jonkers/L. Ferket, Clinge/ Stekene, 2. M. Block-Thomaes/R. de Block, Clinge/De Klinge. Mat 2: 1. P van Broeck/L. Hoeyland, Clinge/De Klinge, 2. L. Kegels/M. Bouvré, Heikant/Stekene. Zuiddorpe - Gemeenschapscen trum 't Kaaike met 20 personen. Uitslag: 1. C. Audenaerde/A. de Bock, 2. A. van Damme/R. Kem- pe, 3. J. la Heyne/R. de Block. Poedelprijs: I. van der Hooft/M. Rammeloo. St.-Jansteen - De Warande, orga nisatie KBO. Uitslag: 1. M. van Bunder/P. Rombout, 2. E. de Smet, 3. W. de Windt/R. de Smet. Terneuzen - De Concoursbond Zuid-Beveland hield met een deelname van 2370 oude duiven een kringvlucht vanuit Bapaume. De hoogste snelheid was 1181,68 meter per minuut. Uitslag: 1. en 6. J. van Maldegem, Heinkens- zand; 2,3. en 9. combinatie Bou- dens-Raas, 4. H. Beulens, beiden Kwadendamme; 5. en 7. C. Her mes, Lewedorp; 8. A. Mulders, 10, C.. van Strien, beiden Goes. Jong Maar Moedig Driewegen (bij Biervliet) met 75 duiven, 1141,47 mpm: 1. en 10. P den Hamer, 2,6,7. en 8. F. Dellaert, 3. B. van de Slikke, 4. en 5. J. Vonhout, 9. Joz. Mangnus. Luchtpost Yerseke met 312 dui ven, 1142,82 mpm: 1. en 5. A. Vermast, 2. en 3. J Lindenberg en zoon, 4. en 8. H. Paauwe, 6. P. Ridderhof, 7,9. en 10. combinatie Oele-Sinke. De Uiver 's-Heer Arendskerke met 212 duiven, 1181,68 mpm: 1,2,3,6. en 7. J. van Maldegem. 4. A. Geluk, 5. mevrouw Traas, 8. L. Goedegebure, 9. F. Vermeulen, 10. Joh. Poelman. De Postduif Lewedorp met 199 duiven, 1169,95 mpm: 1. en 2. C. Hermes, 3. en 9. mevrouw De Jonge, 4,5,7. en 10. A. Hazen, 6. en 8. P. van 't Westeinde. Vriendenkring 's-Heerenhoek met 200 duiven, 1150,76 mpm: 1. J. Compiet, 2. en 10. A. van de Dries, 3. en 5. D. van de Dries, 4. en 8. Sj. van Eykeren, 6. en 7. H. Jansen, 8. C, Rentmeester. ZATERDAG HULST - Café De Kroon, 14 uur schie ting. KOEWACHT - De Vlaschaard, 20 uur laatste dansavond KBO voor 50-plussers met medewerking van The Williams. - Café 't Hoekske, 14.30 uur schieting. LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 14 uur bief- stukkaarting. NIEUW-NAMEN -E.v.d. Velde-Picavet, 14.30 uur schieting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. - ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. ZONDAG ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. DRAAIBRUG De Langeweg, 13 uur oriënta- tierit per fiets en kinderspelen. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 14.30 uur schie ting. 19.30 u. gaaibolling. Retranchement - Een tentoonstelling over de molen, een optocht door het dorp, kinderspelen en een feesttent op het sportveld. Dat zijn de ingrediënten van het Molenfeest dat de dorpsraad van Retranchement houdt. Het vindt zaterdag 22 mei plaats. Het feest komt er omdat het tien jaar geleden is dat de restauratie van de molen werd voltooid. Op het Molenfeest is een tentoonstelling te zien over de molen en het Retranchement van vroeger in dorpshuis d'Ouwe Schoole. Ook verschijnt een boekje over de molen: 'De Truzementse meul'n, 1643-1993'. Burgemeester Everaers van Sluis neemt het eerste exemplaar van het boekje woensdag 19 mei om 15.00 uur officieel in ontvangst bij de molen. Middelburg - Voor gijzeling van een man, poging tot doodslag op dezelfde man, handel in harddrugs en heling van een grote hoeveelheid goederen, is vrijdag voor de Middelburgse recht bank tegen de 34-jarige Terneuzenaar B.M. een gevangenis straf geëist van drie jaar. De berechting van M. lag in het verlengde van die van drie me deverdachten in de zaak die eind april in Middelburg diende en ■tot veroordeling leidde. De schietpartij vond plaats op 6 januari, toen M., gealarmeerd door het tumult van een vecht partij tussen twee ontevreden Belgische drukskopers en twee huisgenoten, met doorgeladen pistool de trap af kwam ge stormd. Een eerste schot trof toevallig een maat van M. in het kunst been, maar een tweede raakte een van de Belgen. Dit gebeurde nadat hij gedwongen was op de grond te gaan liggen, terwijl de bewoners van het pand de vluchtwegen hadden afgesloten. Na aanhouding van het vijftal kwamen de feiten boven tafel: er Van onze correspondent Koewacht - De bibliotheek Koe wacht verkoopt vrijdag 21 mei afgeschreven boeken. Deze ver koop wordt gehouden in de bi bliotheek tussen 14.00 en 17.00 en 18.00 en 20.00 uur. De bibliotheek Koewacht stelt vijfentwintig procent van de op brengst van deze boekenverkoop beschikbaar aan 'Artsen zonder Grenzen'. zou sprake geweest zijn van harddrugshandel vanuit het pand in de periode december '92 tot en met januari '93, terwijl hoofdbewoner M. zich voor de levering van de drugs liet beta len met grote hoeveelheden ge stolen spullen, voornamelijk ge reedschap. M. betoogde dat hij 'in paniek' had geschoten in de richting van de indringers en dat hij een van de Belgen 'per ongeluk' had ge raakt. Maar officier van justitie mr. Van Ginkel achtte de poging tot doodslag bewezen. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. .ADVERTENTIE Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of be zorgklachten, kunt u dit weekeinde contact opnemen met Frank van Cooten, tel. 01150-30241 of 01150-18924. B.g.g. 076-236911. GROOTSE FOTO'S IN 1 UUR Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084

de Stem | 1993 | | pagina 17