Weerman Willy Kamer van Koophandel geeft eigen krant uit voor bedrijfsleven Interne strubbelingen' met korpschef Roost reden ontheffing uit functie Schooljeugd Biervliet gekleed als Geuzen Recron is boos op Zeeuwse gemeenten I) Directie Hydro Agri spreekt bonden opnieuw over cao Dienstregeling van veer Kruiningen-Perkpolder ondergaat veranderingen Wisselvallig Tele taxi 23 mei van start De Drie Ambachten lartsdag) POSTBANK AUTO OF MOTOR Politie verwacht aanhoudingen na dit weekeinde Controle waterpolitie op bezit van vaarbewijs Bezwaren bij Raad van State tegen Oosterschelde als een natuurmonument Overval Rilland Van onze verslaggever Buien Fors verschil 'Regels kampeerwet overtreden' Keus gemaakt voor omleiding Zaamslag Overval Terneuzen X__69 SILING liet Burgerlijk Wetboek B93 bij inzet en 28 jUr, 119.00 uur in Hotel De Ite Made, zal ten over- |t, notaris te Hooge en van zijn opdraehtgeef rden verkocht: gelegen aan de Koe- Jtraal bekend gemeente Ie T nummer 182, gr0ot Jtiare; I, gelegen aan de Witte. "bekend gemeente Made immer 338, groot 3 heC- |e. is, voor zover bekend zijn van toepassing de [eilingvoorwaarden vooi lingen 1993, voor zovei It bij de akten van inzet I afgeweken. De veiling^ In zullen uiterlijk 8 da- jsmede op de verkoopt^ van notaris Cox ter in- ur en/of pacht, na beta- opsom en kosten per uj. ustus 1993. Gegadigder op de veiling desge- ^gitimeren en een verkla- hun financiële gegoed- _in bankrelatie te kunner en voor de inzet kunner hde notaris schriftelijk lop voormeld registergoec legeven; Jmet notaris Cox; Ikantore van notaris Cox loge Zwaluwe, tel. 01684- den en/of onvolkomenhe kunnen geen rechten wor bn het waterschap De I bekend dat het water ite Kerkstraat 19 te Ter- ISLOTEN zal zijn op: euzen, 15 mei 1993 Is bestuur voornoemd, |laar, dijkgraaf sen, secretaris Iter vraagt. U toetst pw antwoord, anen enkele minu- i dan hoeveel u met len kunt lenen. f hoe hoog uw maan- lasten zijn bij een ypotheekbedrag. p uw verzoek kan urer u doorverbinden mensen van Klanten- ypotheken. ij kunnen u meer tie geven over de khypotheken. 'oor een adviesgesprek heel eenvoudig bij een hypotheekad- p een van de grotere toren. U belt dan op werk- 12 voor een afspraak, uw makelaar, verzeke- ïypotheekbemiddelaar shypotheek. uisbankier is een huis ijkt. t* koop nacht u van het resultaat als u dat even laat Sïten vl" •en ,.kleint(ein Do S.em Si D» Stom leiw hebb»G «peciale „IM.WIüno voor onzo Auto's an moloron uw •inboOng in Oio mbftsK JJTdu» nWI missen. DE STEM ZATERDAG 15 MEI 1993 DEEL Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koop handel gaat een eigen Ka merkrant voor het bedrijfsle ven uitgeven. Gisteren kreeg de algemene ledenvergade ring een proefexemplaar on der ogen. De eerste echte krant komt in het najaar uit. De Kamerkrant wordt uitgege ven door de stichting KvK-Me- dia die alle kamers in Nederland bedient. De Zeeuws-Vlaamse Kamer is de laatste kamer die in zee gaat met de stichting. De advertenties en een groot deel van de tekst worden ver zorgd door de stichtipg. Vanuit Terneuzen moeten vier regionale pagina's worden aangeleverd met nieuws dat voor het be drijfsleven interessant is. Met in gang van januari volgend jaar verschijnt de Kamerkrant maan delijks, in totaal elf keer. Het secretariaat van de Kamer heeft inmiddels 25.000 gulden gereser veerd voor de publikaties. Secre taris A. Zabel zei gisteren echter te verwachten dat daarmee niet volstaan kan worden. De ledenvergadering knikte gis teren instemmend bij de mede deling van voorzitter G. Ververs dat in juni een eerste officiële overleg op de'agenda staat met de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord Zeeland. De Kamers, die tot nu toe niets van elkaar wilden weten, gaan bekij ken hoe zij met deze ontluikende liefde voor elkaar om moeten gaan. Of zoals Ververs het zei: „We moeten kijken in hoeverre en waar we elkaar kunnen vin den". De kamer studeert op dit mo ment ook nog op een reactie aan minister Andriessen van econo mische zaken die voor 1 juli een beeld wil hebben van hoe de kamers in Nederland hun toe komst zien. Een optie is inkrim ping van het aantal kamers in Nederland. Secretaris A. Zabel gaat er niet yan uit dat de Zeeuws-Vlaamse Kamer het jaar 2000 niet meer zal halen, maar wilde over de beraadslagingen zelf niets naar buiten brengen. Die worden voorlopig nog bin nenskamers gevoerd. Politie-chef uil stuurgroep Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Temeuzen - Commandant G. Doosje van de groep West-Zeeuws-Vlaanderen is uit de stuurgroep gezet die zich bezighoudt met de opbouw van de politie nieuwe stijl in Zeeuws-Vlaanderen. Interne strubbelingen tussen Doosje en de korpschef van het politiedistrict Zeeuws- Vlaanderen, A. Roost, liggen daar volgens politiewoord voerder Ton Muller aan ten grondslag. tie van de reorganisatie bij de politie in deze regio. „Dat alles neemt overigens niet weg dat Doosje grote kwaliteiten heeft en derhalve niet te missen is bij de opbouw van de regiopo litie in Zeeland", aldus de poli tiewoordvoerder. Commandant Doosje hulde zich gisteren in een diep stilzwijgen met betrekking tot zijn overgang binnen het Zeeuwse politie korps. Hij achtte het niet oppor tuun nader op de zaak in te gaan en onthield zich verder van ieder commentaar op de kwestie. Korpschef Roost was gisteren niet bereikbaar voor een reactie op de ontstane situatie. Doosje gaat zich, naar alle waar schijnlijkheid met onmiddellijke ingang, bij de politie Zeeland bezig houden met beleidsont wikkeling en kwalititeitszorg in Middelburg. Muller bevestigde gisteren dat Doosje deze andere functie bin nen de Zeeuwse politie-organi- satie op zich gaat nemen. Vol gens Muller leidde een verschil van inzichten tussen Doosje en Roost over de te volgen aanpak ertoe dat ze 'weinig vertrouwen' meer in elkaar hadden. De korpsleiding besloot daarom Doosje van zijn taak te onthef fen. De stuurgroep bestaat uit alle leidinggevende politiefunc tionarissen in Zeeuws-Vlaande- ren en is belast met de eoördina- Commandant Doosje: ...diep stilzijgen.. Korpschef Roost: ...niet bereikbaar... foto's camile schestraete Terneuzen - De Terneuzense po litie hoopt na het weekeinde de verdachten te kunnen aanhou- i den die waren betrokken bij de vechtpartij afgelopen maandag op de kermis in winkelcentrum Zuidpolder. Hierbij raakte de exploitant van de botsauto's gewond. Door dit incident besloot hij de kermis drie dagen eerder dan was ge pland af te blazen. De exploitant deed gisteren aan gifte bij de politie. „We beginnen nu met het onderzoek. De me- ningen over de oorzaak zijn nog verdeeld. De aanleiding tot de vechtpartij zou kunnen zijn dat een kind door een van de mede- I werkers van de botsauto's gesla gen is", aldus een woordvoerder van de politie. .We hopen in ieder geval na het weekeinde in overleg met de of ficier van justitie de verdachten aan te kunnen houden". Van onze verslaggever Middelburg - De waterpolitie houdt van 21 tot en met 23 ;nei een grootscheepse con- j 'role in en rondom de Zeeuw se wateren onder alle boten die over een vaarbewijs moe- hu beschikken. Schippers die "n groot of klein vaarbe- s kunnen tonen, krijgen ':en Proces-verbaal en mogen ovendien niet verder varen. klein vaarbewijs is aprü vorig jaar verplicht politie heelt in het afgelopen lfutfn s'eck's gewaarschuwd en to i watersporters uitslui- J!'u "oor. Door nu te bekeuren t waterpolitie hen stimule- •>L og examen te doen. Bo- len doet de maatregel recht n alle mensen die wel de moei- jennanien bun vaarbewijs te ha- klein vaarbewijs is in het g meen verplicht voor schip- ziin !?n "hotorboten die kleiner I snoii„ i hójftien meter maar ?r kunnen varen dan twin- fflfJm eter Per uur> zoa*s IWÏ n en waterscooters. alrnJ tP^schippers is in zijn gemeenheid een groot vaarbe- voottiverPpcIrt-. Het gaat dan een 1 om schepen met I tonVermogen van vijftien 1 ten meer' s'eeP" en duwbo- De 150 leerlingen van de beide basisscholen in Biervliet volgden gisteren de lessen in klederdracht. Dat gebeurde in het kader van het lustrum van de Geuzenfeesten die op 20, 21 en 22 mei voor de twintigste keer in Biervliet worden gehouden. De leerlingen verzamelden zich gistermorgen op de Markt bij het standbeeld van Willem Beukelszoon. „Kijk, de Geuzenfeesten zijn belangrijk voor Biervliet. Het is zaak dat ook de jeugd dat beseft. Zij worden ook ouder en zullen op een gegeven moment wellicht meewerken aan de organisatie van het evenement", aldus S. Leijbaart van het Geuzencomité. „In ieder geval leven de Geuzenfeesten bij de jeugd. De meesten kwamen immers in klederdracht naar schoolfoto camile schelstraete Van onze verslaggever Sluiskil - Vertegenwoordigers van de vakbonden voeren donderdag 27 mei opnieuw overleg met de directie van Hydro Agri Sluiskil (HAS) over de nieuwe cao. sinds De De onderhandelingen liepen twee weken muurvast. De ach terban werd geraadpleegd die het eindbod van de directie af wees. Reden voor de vakbonden de directie te vragen om een nieuw overleg. De directie liet kort voor het aflopen van het ultimatum weten een nieuw ge sprek aan te gaan. Bleef het gesprek uit dan hadden de bon den zich beraden over eventuele acties. Die zijn door de uitnodi ging voorlopig afgewend. „Ie dere directie is daar gevoelig voor", zei bestuurder J. Meeder van de Industriebond FNV giste ren. Tussen de bonden en de directie bestaan grote meningverschillen over met name de looptijd van de nieuwe cao en de hoogte van de inkomens. Daarnaast willen de bonden de wao-premie niet voor rekening van de werkne mers laten komen. Ook een goe de ouderenregeling en het komen tot een volwaardige vijf-ploe gendienst is punt van discussie. De bonden houden vast aan een één-jarige cao met een loonsver hoging van twee procent per 1 april en driekwart procent met ingang van 1 september. De di rectie bood een tweejarige cao met een loonsverhoging van 1,5 procent per 1 april en twee pro cent per 1 april 1994. Bestuurslid Meeder had gisteren nog geen idee hoe de directie zal reageren. „Ik denk dat er in ieder geval vanuit de directie beweging moet komen om ar beidsonrust te voorkomen. Wij gaan met goede moed de ge sprekken in. Het is altijd beter te praten, maar dan moet er wel iets uitkomen. Je zou deze on derhandelingen daarom als het finale gesprek kunnen beschou- Met ingang van zondag 23 mei Van onze verslaggever Middelburg - De dienstregeling op het veer Kruiningen- Perkpolder wijzigt met ingang van zondag 23 mei. Een van de veranderingen is dat de laatste boot in de weekeinden eerder vertrekt. Vanaf Kruiningen komt de laatste afvaart op zaterdag en zondag zeven minuten eerder (22.18 uur) dan het huidige tijdstip en vanaf Perkpolder twee minuten eerder (22.43 uur). De tijden zijn hiermee aange past aan het openbaar ver voer. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt nog enkele andere veranderingen door te voeren. Zo vervalt de voorrangsregel voor geladen veewagens op de eerste boot op woensdagen (4.10 uur Kruiningen, 4.35 uur Perkpolder). In de maanden september tot en met december is in verband met de bietencampagne een vaart vanaf Perkpolder inge last op werkdagen om 19.00 uur. De nieuwe dienstregeling geldt tot en met 28 mei vol gend jaar. Op het veer Vlissin- gen-Breskens is de situatie on gewijzigd. We krijgen dit weekeinde zeer wisselend weer. Vandaag begin nen we met regen of buien. Dat alles wordt veroorzaakt door een storing die vanuit zuidoost-Engeland onze streken heeft. Tegenover gisteren moeten we ook temperatuur prijsgeven. Was het gisteren nog 19 graden, vandaag moeten we genoegen nemen met 17 graden. De wind komt uit zuidwestelijke richting een heeft een kracht van 4 Beaufort. Komende nacht blijft de thermometer op 10 graden staan. Of er vandaag ook onweer aan te pas komt is hoogst twijfelachtig. Morgen wordt het een stuk beter. Er zijn dan volop opklaringen, de wind is zuidoost met 4 Beaufort en de temperatuur is ruim 21 graden. Pas tegen de avond neemt de kans op een bui met onweer toe. In de nacht van zondag op maandag wordt het eveneens 10 graden. Maandag is de wind weer zuidwestelijk, maar heeft dan een kracht van 3 Beaufort. De temperatuur wordt door aanvoer van zeelucht 19 graden. Het is dan overwegend droog met eën zeer kleine kans op een bui. Dinsdag hetzelfde weerbeeld, maar dan bestaat er vrijwel geen kans op neerslag. Van onze correspondent Den Haag - Tientallen parti culieren en organisaties heb ben gisteren bij de Raad van State hun bezwaren toege licht tegen het aanwijzen van grote delen van de Ooster schelde als natuurmonument. De protesten zijn onder andere gericht tegen de beperkingen die worden opgelegd aan waterspor ters en vissers. Omdat ook bin- nendijkse gedeelten als natuur monument zijn aangewezen, zijn bovendien speciale vergunnin gen nodig om in die gebieden te mogen jagen. Jagers en boeren stellen dat een goed beheer van de gebieden zo in gevaar komt, bijvoorbeeld omdat niet snel kan worden gereageerd als door ge vogelte of wild schade aan land bouwgewassen wordt aange richt. Ook diverse gemeenten langs de Oosterschelde zijn in beroep ge gaan. Zij zijn het er onder ande re niet mee eens dat in grote delen geen zee-aas maar mag worden gevangen (wormen ste ken) en dat geen zee-groenten meer mogen worden geoogst. Hoe de Raad van State over alle bezwaren oordeelt, wordt waar schijnlijk over twee maanden bekend gemaakt. OP POStkaïltOOr Arnhem - De vereniging van recreatie-ondernemers in Neder- land (Recron) is furieus op een groot aantal Zeeuwse gemeen ten die, aldus de vereniging, ondanks aanwijzingen van staatssecretaris Gabor de regels van de kampeerwet overtre den. De verwachting in cijfers: Vandaag kans op buien en onweer. Het is 17 graden en in de late namiddag is er kans op een opklaring. Komende nacht wordt het 10 graden, de de wind is met 4 Beaufort uit het zuidwesten behoorlijk krachtig. Een minder prettige dag. Morgen is het anders. De wind is dan gedraaid naar het zuidoosten en voert redelijk droge maar vooral warme lucht aan. Daardoor stijgt de middagtemperatuur naar 21 tot 22 graden. Tegen de avond is er kans op onweer vanuit het zuidoosten, 's Nachts blijven de temperaturen schommelen tussen de 10 en 11 graden. Maandag is de wind weer naar het zuidwesten gedraaid en daalt de temperatuur als gevolg daarvan naar 19 graden. De zon zal maandag vólop van de partij zijn en het blijft de gehele dag droog. Alleen in de avonduren is er kans op een bui met onweer. Eigenlijk is dat het weerbeeld dat we de gehele week kunnen verwachten. Droog, zonnig, redelijke temperaturen, 's nachts ongeveer 10 graden en in de avonduren kans op onweer. Hoe was het vorig jaar op 15 mei? Overdag bereikten we 30,3 graden, 's nachts 11,8 graden en de zon scheen 14 uur. Het regende niet. Dat is een fors verschil met vandaag. De extreme temperaturen op 15 mei sinds 1900. In 1992 bereikten we dus een record met 30,3 graden, maar in de nacht van 14 op 15 mei 1935 vroor het 0,8 graad. De IJsheiligen hebben geregeerd op 12, 13 en 14 mei. De weerspreuken zeggen dan ook: 'Voor nachtvorst is men niet beschermd, tot Sint-Bonifaas zich over ons ontfermt.' 'Is mei nat, een droge juni volgt het pad.' Van onze correspondent Rilland - Gistermorgen even na tien uur werd een gewapende overval gepleegd op het post kantoor aan de Oostkilstraat in Rilland. De dader kwam de wachtruimte van het postkantoor binnen en bedreigde met een vuurwapen een aanwezige klant om op die manier de kantoorhouder te dwingen tot afgifte van een geldbedrag. Niet bekend is het bedrag dat hij daarbij buitmaak- te. Nadat hij het geld in zijn bezit had, verliet hij het pand en nam plaats in een voor het postkan toor wachtende witte personen auto van het merk Opel Kadett, kenteken SX-94-PB. Deze vluchtauto werd gistermiddag teruggevonden in het Belgische plaatsje Barendrecht. De auto bleek op 12 mei in Nispen (ge meente Roosendaal) te zijn ge stolen. De politie van Reimerswaal stelt een nader onderzoek in. Van onze correspondent Zaamslag - De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een keuze gemaakt voor de omleiding van rijksweg N61 bij Zaamslag. Gekozen is voor de noordelijke omlei ding (het zogenaamde K01 alternatief). Dit besluit stemt overeen met het advies van de Raad van de Waterstaat en is tot stand geko men na een inspraakprocedure. De uitvoering van het werk kan op zijn vroegst in 1996 beginnen. Rijksweg N61 voldoet niet aan de eisen voor een landelijke hoofdweg. Knelpunten zijn de verkeersveiligheid en het woon- en leefklimaat langs deze weg. Een van de grootste knelpunten is Zaamlag waar het doorgaande verkeer dwars door de kern gaat. Gekozen is nu voor een verbete ring bij Zaamslag door een om leiding aan de noordkant te leg gen. Kampeerboeren mogen tijdens het hoogseizoen gedurende zes weken vijf tenten of caravans extra plaatsen boven de gebrui kelijke tien. Diverse gemeenten geven nu echter zeven tot acht weken die mogelijkheid en dat zint de Recron in het geheel niet. „Op die manier komen er tijde lijk ruim duizend kampeerplaat sen illegaal bij." De argumenten van de gemeen ten dat daarmee extra capaciteit wordt geschapen voor kampeer ders die op de bonnefooi komen gaat niet op, stelt de Recron. „Veel boeren hebben deze plaat sen al van tevoren verhuurd. Beter is het om deze 'spontane' kampeerders naar de kampeer terreinen iets verder van de kust te sturen. Daar is, ook tijdens de piekperiodes, altijd nog wel een plaatsje te vinden." De belangenorganisatie voor re creatie-ondernemers begrijpt niet dat juist overheden wetten niet naleven en kan zich aan de andere kant levendig indenken dat ook recreatie-ondernemers zich daardoor niet meer aan hun vergunningen houden. Van onze correspondent Temeuzen - Donderdagavond omstreeks half acht werd een gewapende overval geplaagd op een tankstation aan de Schepen- dijk in Terneuzen. De dader ging ervan door met een onbekend geldbedrag. Bij de overval werd niemand gewond. Van onze verslaggever Oostburg - Voor vijf of zeveneneenhalve piek (afhankelijk van de afstand) kunnen inwoners van een deel van West-Zeeuws-Vlaanderen met ingang van maandag 23 mei gebruik maken van de teletaxi (regiotaxi). De teletaxi rijdt in het gebied van lijn 4 en omvat de postcodegebieden van Retranchement, Cadzand, Cadzand Bad en de bebouwde kom van Sluis, Zuidzande en Oostburg. De haltes hier zijn de bestaande haltes van het openbaar vervoer met een extra stopplaats bij de sporthal in Oostburg. Hoe werkt de teletaxi? Vanuit de genoemde gebieden belt de klant de teletaxi centrale, waar hij een afspraak maakt hoe laat hij thuis wordt opgehaald om hem naar een van de teletaxi-hal- tes te brengen. Deze haltes komen overeen met de oude haltes van lijn 4. Het kan dus gebeuren dat de klant alleen maar naar die halte wil en verder zelf zijn weg zoekt. Als hij de aansluiting op het openbaar vervoer wil, moet hij dit opgeven aan de teletaxi centrale. Aansluiting op de bus is zo gegarandeerd. Reist de klant met het openbaar vervoer naar een teletaxi-halte, dan kan hij via de chauffeur van de bus een teletaxi bestellen. Bij aankomst van de bus of maximaal vijf minuten later staat die taxi bij de halte om de klant naar zijn bestemming te brengen. De teletaxi in West-Zeeuws-Vlaanderen rijdt op werkdagen van 7.00 tot 23.00 uur en op zon- en feestdagen van 10.00 tot 23.00 uur. De teletaxi is een systeem dat het openbaar vervoer aanvult. Het experiment kwam tot stand dankzij de provincie Zeeland, Rijkswaterstaat, de taxibedrijven Cappendijk uit Hulst en Citax uit Retranchement en de ZWN. ■n ■■1

de Stem | 1993 | | pagina 15