Sint Jan stapt uit fusieproces I Samenwerking tussen musea' fteuntje? als PLAATSELIJK NIEUWS PvdA Oostburg bang voor druk bij besluitvorming fusie scholen irrit Om personeelskosten in Aardenburg en Sluis te drukken Horeca en winkeltjes gelijk verdeeld onder nieuwe appartementen in Cadzand Twintig jaar recreatief zaalvoetbal Oostburg Gesprek over privatisering voetbal Aardenburg Slib zuiveringsinstallatie Bath zwaar verontreinigd Tweede bedrijfswoning bij tuincentrum Oostburg mag ZEELAND IENSTEN alle andere gemakken"! LEFOON 01155 ,-6271" 'Noodzaak van één basisschool in Sluis is niet aangetoond' Toertocht Goes Oostburg P arochiewacht VRIJDAG 14 MEI 1993 C4 ll140-12191 (boodschap gen op antwoordapparaat). isver. Kanaalzone Zeeiiuul inderen - Dag en nachu I ikbaar voor dringende hult*, I ninff onder tel. 0115n_mnï.er,l ening onder tel. OII5O-19040 lunt naam en telefoonnumm Tispreken, zodat de dienstdoet! Wijkverpleegkundige u kan bejl DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand en Noord 1 Beveland - Dierenarts H.v Tjjïr Bimonswei 2, Heinkenszand ll 106-1290. 1 hengstdijk en Hulst - Dieren».. Versol en J. Versol.f'l ioopen, Plevierstr. 18, Henotl tijk, tel. 01148-2365. ZaterdSf preekuur te Hengstdijk van 13S L. Verder vlgs. afspr. Hulst - Dierenartsen Aerkl Bosch, Dullaertstr. 43 bl 140-14015. Spreekuur za! lo.ijP u. en volgens afspraak. Breskens, Aardenburg, Sluis Dierenarts G. de Bruijckere en! C.v. Bruinessen-Kapsenberg £a j In zo. spreekuur gezelschapsdie ten in Breskens (Dorpsstr. 8) van 61.30-12.00 u. en in Oostbuwl [Brouwerijstr. 8) van I3.OO-133 P verder vlgs. tel. afspr w P1172-2769 of 01177-2398 I xel, Terneuzen, Zaamslag en| lengstdijk - Vanaf zat. 12.00 u| üerenarts R. Versol, Plevierstri 8, Hengstdijk, tel. 01155-6l4p! f 01148-2365. Spreekuur Axel :a. 11-12 u. en vlgs. afspr. 'as van Gent - Dierenarts j| )avid, Westdam 54, teil 1158-3800, bgg. 01157-131J preekuur za. 11-12 u. en na| spraak. 'erneuzen e.o. - Peter de Vos I 'olikliniek voor kleine huisdieren 1 De Steenberghe', v. Steenbergen-1 'aan 7, Terneuzen, tel! )1150-96425. Spreekuur: I 112-13 u. Verder na telefonisch! fspraak. .P. de Vos en A. Burm, Kliniekl an kleine huisdieren en bijzon-1 ere dieren, v. Diemenstr. 83,| 'erneuzen, tel. 01150-19628 >preekuur zat. 12.30-14 u. enn; ;elefonisch overleg. lostburg - Dierenarts J.v.d. Vij-| 'er, Sirius 1, tel. 01170-52103, ■St.-Jansteen e.o. - Dierenarts A.| |de Bruyn, Tempelier 34, St. Jan-1 |steen, tel. 01140-12701, bs |01140-10546. Spreekuur za. l. |zo. 11-12 u. en vlgs. afspraak! |huisbezoek ook na afspraak. |Praktijk IJzendijke - Dierenarts! |K.v.d. Vijver, tel. 01176-13 Ibgg. 01174-8424. Spreekuur 2 [om 13 uur en zond. om 12 uur inI Ide dierenkliniek te IJzendijke, en I volgens afspraak. I TANDARTSEN I West-Zeeuwsch-Vlaanderen I Tandarts J. Schautteet, Grote 1 Maagdenstr. 24, Sluis, 101178-1921 (za.) en D. Balk, Nas! Isaustr. 5, IJzendijke, tel! 101176-1760 (zo.). Spreekuur zat! I en zond. 12-12.30 uur. I Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen [Tandarts J. Brasseur, Beethoven-1 Ihof 3A, Terneuzen, teil 01150-18042, privé: tel 01150-17722. Spreekuur 10-10.30 en 18-18.30 u. zond 112-12.30 u. I Zuid- en Noord-Beveland -1 1 Tandarts M.v. Hout, Bernhardstr. f 1 9, Yerseke, tel. 01131-2673. In het I weekeinde tel. nr. 06-52771398.1 Spreekuur zat. en zond. 10-111 uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranjestr I 6, tel. 01155-62888. Geop. zat! I 10-11 en 16-17 uur. Verder uit-f I sluitend voor spoedgevallen I recepten. Goes - Goese apotheek, Klokstr. I '19, tel. 01100-27104. Geop. zat! 8.30-17.30 u., zond. 10-11.30 I 16-18 u. I Hulst - Apotheek Hulst. Geop, I I zat. 11-12 uur en 15.30-17.30 uur, zond. 11-11.30 u. en 16.30-171 u. Voor spoedgevallen buiten ope-1 ningstijden is de dienstdoende! apothekersassistente thuis be-1 reikbaar tel. 01140-14255. SNTIE) ri sr™ I CSKÏSfc E&1 HS MMfflimWm itig geheugen voor ca. 800 aken en notities. Verder met foonslot en vele andere extra's. Van onze verslaggever Sluis - Bestuur en directie van de rooms-katholieke ba sisschool Sint Jan in Sluis zien geen heil in een fusie met de christelijke basis school De Poorte en de open bare basisschool Johan Hen- brik van Daele. Sint Jan beeft daarom besloten niet meer mee te werken aan een onderzoek naar de haalbaar heid van samenwerking of fusie om te komen tot één basisschool in Sluis. De noodzaak om een school te vormen is wat Sint Jan betreft niet aan de orde. De school zit met 85 leerlingen buiten de ge varenzone van aantallen. Im mers, de opheffingsnorm voor de gemeente Sluis is 23 leerlingen. Bestuur en directie van de rk school vinden het verder be zwaarlijk dat met de stichting van één school de keuzemoge lijkheid voor ouders wegvalt. „Een keuze tussen tenminste twee scholen in een kern als Sluis dient tot de mogelijkheden te behoren, zodat elke ouder zelf een school kan kiezen die qua cultuur het beste bij zijn of haar opvattingen overeenkomt." Ook is Sint Jan niet overtuigd dat een fusie automatisch kwali teitsverbetering inhoudt. Inte gendeel zelfs. Uit onderzoek blijkt dat Sint Jan kwalitatief ?en goede school is. Het bestuur en de directie van de school betwijfelen of daar verbetering in komt door samen te gaan met de twee andere scholen. Tot slot spreken bestuur en di rectie hun ongerustheid uit over de toekomst van de nieuw te vormen basisschool na 1996. Zo als het er nu naar uitziet leiden regels van de overheid tot ba nenverlies voor het personeel van Sint Jan. Een ander gevolg is, dat één basisschool in Sluis met 175 leerlingen het met rela tief minder leerkrachten moet doen dan de huidige situatie waarin Sint Jan verkeert. Al deze nadelen op een rijtje gezet meende het bestuur van de katholieke school uit het fusie proces te moeten stappen. Spreekuur zat. en zond. na teil afspr. Bgg. Dierenkliniek IJzen-l Idijke. 01176-1388. Van onze verslaggever Aardenburg - Met de fusie van beide gemeenten in het verschiet, zien Aardenburg en Sluis alvast een mogelijk heid om een gezamenlijke kostenpost te drukken. Zowel op ambtelijk niveau als tussen de respectievelijke colle ges hebben de eerste gesprekken plaatsgevonden over samenwerking tussen de twee plaatselijke musea. Die samenwerking zal niet eer der ingaan dan na de fusie, wan neer een gezamenlijk museaal beleid wordt uitgestippeld. „Maar dan zal het waarschijnlijk een van de speerpunten worden, zeker met het oog op het toeris me", legde wethouder W. van Helden gisteravond uit in de ver gadering van het KOR (Konsul- tatief Overleg Raadsleden). Hij ging daarmee in op een suggestie van F. van Dongen (Gemeente belangen): „Zowel het Stree- klandbouwmuseum in Sluis als ons Archeologisch museum zit ten met een grote post perso neelskosten. Een combinatie zou besparingen kunen opleveren." Van Dongen reageerde hiermee op een voorstel van B en W om een subsidie van 5.800 gulden te geven aan de nieuwe vestiging van het Streeklandbouwmuseum in St. Anna ter Muiden. Hij zei Goes - De wielerronde van Mid den-Zeeland krijgt een verleng stuk. Een dag nadat profs en amateurs in actie komen, wordt zondag 23 mei een vrije toer tocht gehouden over de afstan den 120 en 180 kilometer. Start en finish zijn op sportpark Het Schenge in Goes. Inschrijving in de kantine van de W Goes tus sen 09.00 en 10.00 uur. In deze toerklassieker, georgani seerd door de Tourclub van de ZRTC Theo Middelkamp, voert de 120 kilometer-tocht over het parkoers van de amateurrenners en de 180 kilometer-tocht over het traject waarop de profs ac teerden. Er worden minimaal 250 deelne mers verwacht. Die doen mee aan een gratis verloting van ra cefiets-onderdelen. De inschrijf- kaart geldt als lot voor de verlo ting. De routes zijn uitgepijld. Kleed- en douchegelegenheid is er op het sportpark. daardoor verrast te zijn, omdat het college bij de begroting voor 1993 hiervoor geen geld had uit getrokken. Van Helden legde uit dat Aardenburg zich hiertoe had verplicht, maar dat op dat mo ment niets te gebeuren stond en nu wel. G. van Westrienen-Dijs (CDA) wees, net als enkele andere raadsleden, eveneens op de hoge personeelskosten en zette boven dien vraagtekens bij het ver wachtte bezoekersaantal van 22.000 per jaar. „In de afgelopen 18 jaar zijn er 100.000 geweest. Ik vraag me toch af of dit opge bracht kan worden", zei zij. Van Helden deelde haar pessi misme op korte termijn, maar dacht dat het genoemde aantal op langere termijn haalbaar zou kuftnen zijn. Het KOR kon zich in het algemeen wel vinden in het voorstel van B en W. Of het 'Phytophthoraproject' nog eens in het landbouwmu seum terecht zal komen, is een vraag die voorlopig onbeant woord zal blijven. Vast staat dat dit experiment om het gebuik van bestrijdingsmiddelen bij aardappelziekte terug te drin gen, de nodige aandacht kreeg van het KOR. De meningen lie pen echter uiteen. Rondwegvoor stander van een 'flinke' waarde ringssubsidie was E. Wijffels (CDA), terwijl W. Gijsel (Ge meentebelangen) iets lager dacht, 'bijvoorbeeld 500 gulden'. J.Dees (VVD) vond steun op zijn plaats, maar A. Keymel-Cam- bier(PvdA) zag geen taak voor de gemeente. „Straks komen ook de fruittelers of de veehouders met een project", waarschuwde zij voor precedentwerking. Rondweg tegen om die reden was E. Rammelaere (Eigen Lijst): „Laat McCain (fabrikant van dievriesfrites - red.) maar meebetalen. Die heeft er straks ook voordeel van!". Van onze verslaggever Oostburg - Negen extra horecagelegenheden aan de Boule vard de Wielingen is te veel van het goede. Daarom mag onder de te bouwen appartementen aan de Cadzandse boulevard maximaal de helft horeca komen en moet de andere helft gevuld worden met winkeltjes Met die uitzondering stelde een ruime meerderheid van de ge meenteraad van Oostburg gister avond het nieuwe bestemmings plan voor de boulevard vast. Oorspronkelijk lag op de panden sen dubbele bestemming horeca/ detailhandel. Maar omdat de fracties van Partij van de Arbeid en Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) bang waren dat er te weinig animo zou zijn voor win- Ms en de negen panden alle maal gevuld zouden worden met horeca-zaken bepleitten deze fracties dat er een verdeling werd aangebracht met een maxi mum aan het aantal etablisse menten. »2r mag niet meer vloeropper vlakte horeca bijkomen, want dat is er al voldoende", zo ver woordde C. Bolijn-Hertzberger yan D en T het standpunt van haar groepering. J. Wielakker gaf aan dat de PvdA eveneens van mening was dat het stellen an een limiet op zijn plaats as. Uiteindelijk kregen de bei ge fracties steun van het CDA. urgemeester J. Kruize verde- 'gde in eerste instantie de dub bele bestemming op de panden. „We meenden die vrijheid er in te bouwen zodat je het plan niet direct opnieuw hoeft te laten wijzigen. Bovendien weten we nu nog niet hoe de belangstelling zal zijn. We moeten voorkomen dat we straks niet zeggen had het niet een beetje meer of min der gekund. Daarom zijn wij er geen voorstander van het bepa len van percentages", legde hij het collegestandpunt uit. Toen bleek dat alleen de WD het met die visie eens was, gaf Kruize toe. Dat kon ook bijna niet anders, want behalve het college en de WD-fractie stemde iedereen voor het aanbrengen van de be perking. Met uitzondering trou wens van D en T'er H. van der Weegen. Die sprak zich in het verleden al uit tegen hoogbouw in Cadzand. Om die reden ver klaarde hij aan het begin van het debat al tegen het plan te zullen stemmen. Van der Weegen ont hield zich tenslotte van stem ming, door zich tijdens het rond je 'voors en tegens' even uit de raadzaal te verwijderen. Het'huidige bestuur van het recreatief zaalvoetbal. Van links naar rechts: Rinus van de Voorde, Freddy Ploegaert, Carry van de Voorde, Rein van der Helm en Huib de Loos. foto camile schelstraete Geesteskind van Peet van de Bekke is nog kerngezond Van onze correspondent Oostburg - Twintig jaar recreatief zaalvoetbal in Oostburg. Een reden om eens in de geschiedenis te duiken. Uit de beginperiode is (te) weinig bewaard gebeven. Enkele vergeelde A-viertjes weet de huidige secretaris Huib de Loos nog wel uit zijn archief op te duiken, maar daar blijft het bij. Dan maar het licht opgestoken bij de man die aan de wieg stond van het zaal voetbal in het 'westen' Peet van de Bekke. Toen in september 1971 Oostburg zijn sporthal kreeg werd hij aangesteld als bedrijfsleider van de sporthal die uit de doopvont als De Veerhoek tevoorschijn kwam. Van de Bekke komt met indruk wekkend nieuws, want volgens hem is men al aan de 21e competitie toe. „In oktober 1971 zijn we al begonnen. Negen teams schreven zich in voor de eerste competitie. Teams als Oud Sluis en McFiehuiqua wa ren er toen bij als ik me dit goed herinner. Het jaar daarop hadden we al achttien teams in competitie. Vervolgens 27 en 40 zodat er in het vierde competitieaar 400 mensen in De Veerhoek bezig waren met recreatief zaalvoetbal." Lede ogen Peet van de Bekke runde in de beginjaren alles. Competitieleider, voorzitter, scheids rechter. Bij de arbitrage had hij de hulp van Cees de Kunder en de nog steeds arbitrerende Bram Risseeuw. De KNVB zag de vlucht van het recreatieve, in de volksmond ook wel wilde, zaalvoetbal met lede ogen aan. De KNVB-bestuurders kwamen naar café De Windt om te trach ten wat zieltjes te winnen. Roerige tijden waarin met schorsingen (KNVB-leden speelden wild zaalvoetbal) werd gedreigd en uitgevoerd. Wild voetbal Peet van de Bekke, geen voorstander van het KNVB-zaalvoetbal, sneuvelde omdat de KNVB via het Oostburgse college van B en W 'greep op het wilde voetbal wilde krijgen. Van de Bekke, in dienst bij de gemeente, achtte het raadzaam zich terug te trekken. „Toch beschouw ik het nog steeds als een levenswerk," stelt hij nu jaren later. De huidige secretaris Huib de Loos weet zich ook nog de vergadering met de KNVB te herinneren. „Er waren 28 teams aanwe zig, 26 gaven de voorkeur aan ons, maar we werden wel bijna gehalveerd. In het seizoen 1978/1979 gingen we nog met twintig teams verder, maar de laatste jaren is dat alweer dertig. We hebben zelfs lange tijd een wachtlijst gehad omdat er geen ruimte was in de sporthal." „Natuurlijk zijn er wel verschillen tussen twintig jaar geleden en nu. Toen zaten de tribunes vaak vol. Met name duels tussen de Breskense teams gaven veel ambiance. Het evalueren van de wedstrijden kon wel eens tot vier uur in de morgen uitlopen. Het spelerspotentieel verjaart echter ook, ondanks dat er jonge aanwas komt. Onze formule voor zo weinig mogelijk geld zo lekker mogelijk voetballen slaat echter nog steeds aan. We hebben weinig trammelant gehad. Slechts één keer daadwerkelijk in moeten grijpen en een speler schorsen." „Het enige negatieve van de laatste jaren is eigenlijk het feit dat er volgens mij te gemakkelijk wordt afgezegd. Dat irost geld, want de zaalhuur gaat gewoon door, terwijl er wedstrijden toch nog gespeeld moeten worden. Toch zijn we gezond en kan er veel. Ik herinner me nog dat jaren geleden in het team van Oud Sluis een keeper stond van boven de zestig jaar. Zoiets is alleen bij ons mogelijk denk ik." Bekercoinpetitie Om de verjaardag luister bij te zetten is er dit jaar een bekercompetitie ingelast. Rein van der Helm, de huidige voorzitter: „We hebben binnen het bestuur ook aan andere mogelijkheden gedacht. Onder meer een reünie, maar hebben puur voor het sportie ve element gekozen. Wellicht gaan we verder met deze bekercompetitie. De reac ties bij de teams zijn positief, maar we moeten het nog evalueren." De bestuurlijke ploeg is door de jaren heen vrij constant gebleven. Competitieleider Rinus van de Voorde is niet meer weg te denken, Rein van der Helm volgde Peet van de Bekke op als voorzitter en was daarvoor ook al bestuurlijk actief, evenals Huib de Loos. Freddy Ploegaert beheert uiterst nauwkeurig de penningen en Carry van de Voorde, de wederhelft van de competitieleider, maakt de bestuurlijke ploeg compleet en weet ondertussen ook wel hoe het OREVO (Oostburgs recreatie voetbal) in elkaar steekt. Van onze verslaggever Terneuzen - Er zit een diep gaand gesprek aan te komen tussen het college van B en W van Aardenburg en het be stuur van de plaatselijke voetbalclub. B en W willen nog dit jaar de privatisering van de club rond hebben. De reden voor die haast ligt in de nieuwe bezuinigingsronde waaraan de gemeente moet gelo ven. Het KOR (Konsultatief Overleg Raadsleden) kreeg gis teravond een bezuinigingsvoor stel voor zijn neus, omdat de uitgangspunten van de begroting 1993 al niet meer haalbaar zijn. Diverse posten, zoals het onder houd van wegen en bewegwijze ring moeten worden verlaagd. „Er valt helaas niet aan te ont komen, willen we in de pas lopen met de ramingen", zei burge meester E. Jongmans, die uitleg de dat vooral externe factoren (lagere uitkeringen van het rijk) hiertoe hebben doen besluiten. Een opvallend groot bedrag gaat in het voorstel af van de reserve ring voor onderhoud van de voetbalaccommodatie. Daar stond 20.000 gulden voor bij de begroting, maar nu nog slechts 4.000. Wethouder R. van de Wijnckel zei dat de velden eigen lijk aan een flinke beurt toe zijn, maar dat de centen ontbreken. Om die reden wil de gemeente haast maken met de privatise ring, „eventueel met inzet van Dethon-krachten", aldus Van de Wijnckel. Positiever waren gisteravond de geluiden over de grondverkoop in het plan Oude Stad. „Er is sprake van een hausse, die het jaargemiddelde zal overstijgen. En ik verwacht in de toekomst een verdere toename", aldus Jongmans. Hij hield evenwel ook een slag om de arm met betrek king tot nieuwe kavels. „Die zijn anders van vorm in verband met Oostburg De fractie van de hm* IJ* V?n de in Oost- g is bang voor druk op de vorm nteraad bij de besluit- de "I CiVer de fusie tussen vnnr olengemeenschappen Zwm V°°^tgezet onderwijs 't en Oostdijke. Ffaetievertegenwoordige L. Wille drong gisteravond tijdens de maandelijkse raadsvergade ring bij het college van burge meester en wethouders echter vergeefs aan op een snellere be handeling van de kwestie. „Voor 1 oktober dit jaar moet de definitieve besluitvorming over de fusie tussen de scholen per 1 augustus 1994 plaatsvinden, lede vrees van zijn partij. Maar de behandeling vindt pas in de gemeenteraadsvergadering van september plaats. Wij zijn bang dat er druk wordt uitgeoe fend op de raad om toch maar vast met de fusie in te stemmen als een meerderheid er zich niet in kan vinden", verwoordde Wil- Hij verzocht daarom met klem op behandeling van het onder werp in de gemeenteraadsverga dering van juli. Mocht dan blij ken dat de gemeenteraad vindt dat er nog enige bijstelling van het principe-besluit nodig is, dan is daar nog tijd voor, aldus Wille. Burgemeester J. Kruize ontraad de een versnelde behandeling evenwel ten stelligste. Kruize voelde er niets voor de tijdsdruk van de gemeenteraad te verleg gen naar de besturen van 't Zwin en Oostdijke. „Die moeten alle tijd en rust hebben om de even- Sluis SLUISSE RAKKERS - Het Jongerenkoor De Sluisse Rak kers zingt zondag 16 mei in de eigen parochiekerk bij gele genheid van de eerste commu nie. De dienst begint om 10.00 uur. EXPOSITIE - In de raadskel- der onder het Belfort wordt zaterdag 15 en zondag 16 mei een poppen- en berententoon stelling met medewerking van Spigadoro en Du Fossé gehou den. Aardenburg ROMMELMARKT - Op de voor alle verkeer afgesloten Markt wordt zaterdag 15 mei een rommelmarkt gehouden. Men kan er terecht van 's morgens vroeg tot 18.00 uur. Het is een voorproefje op de grote voorjaarsmarkt die zon dag 23 mei in de kikkerstad wordt gehouden. DIEFSTAL - Weer zijn voor het Aardenburgse stadhuis twee vlaggen verdwenen. Deze keer zijn de Aardenburgse ge- meentevlag en de Vlaamse leeuwenvlag ontvreemd. Het is een jaarlijks terugkerend ge beuren door lieden die het verschil van het mijne en het jouwe niet kennen. De schade beloopt een paar honderd gul den. WZA - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub houdt zon dag 16 mei haar jaarlijkse Ro de Kruis rit. Een oriëntatierit voor automoblisten die mee telt vQor het clubkampioen- schap van de WZA. De rit wordt verreden in de omge ving van Oostburg. Ook niet leden van de WZA kunnen hieraan deelnemen. De inschr- jftafel is gevestigd in café De Vier Emmers aan de Markt te Oostburg en geopend van 13.15 uur. De start van de eerste equipe is om 14.30 uur. Voor alle deelnemers is een prijs(je) beschikbaar. Cadzand VISWEDSTRIJD - De Zee- hengelvereniging De Wielin gen te Cadzand hield voor haar leden een wedstrijd in zeehengelen. Gevist werd in de Noordzee vanaf het strand te Cadzand. Er waren 46 deel nemers. De vangsten waren redelijk. De eerste tongetjes in dit jaar werden gevangen en ook vier palingen met een ge wicht van ruim 500 gram. Winnaar werd Piet de Koning te Breskens met 830 gram aan gevangen vis. 2. Patrick Sou- vain, Oostburg, 702 gram, 3. Jaap Jansens, Cadzand, 695 gram, 4. Rudie van Rie, Aar denburg, 685 gram, 5. Davy van Muiken, Breskens met 600 gram. Mogelijk veroorzaakt door Shell Moerdijk Van onze verslaggever Bath/Klundert - Shell Chemie Moerdijk is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de lozing van kraakgasolie op de afvalwaterpersleiding (awp) naar Bath. De olie, die vrijkomt bij het kraken van ruwe olie, zorgt er voor dat minimaal 800 ton afval- waterslib bij de zuiveringsinstal latie in Bath zwaar is verontrei nigd. Het Hoogheemraadschap West- Brabant (HWB), dat de awp en de zuiveringsinstallatie beheert, heeft aangifte gedaan van de olielozing. Een woordvoerder van het HWB houdt rekening met een schadepost van 'enkele tonnen die we op de vervuiler zullen verhalen'. Het slib is te vuil om het te storten op De Kragge, de regio nale stortplaats in Bergen op Zoom. Voordat het natte slib daar gestort kan worden, wordt het doorgaans eerst gedroogd bij Heeren in Roosendaal. Daar ligt nu 200 ton vervuild slib, dat door het HWB naar Bath wordt teruggehaald in afwachting van een verantwoorde bewerking. Omdat dit slib, in de veronder stelling dat er niks mee mis was, eind april al naar Roosendaal was afgevoerd, mag worden aan genomen dat het HWB ongewild in die periode ook verontreinigd afvalwater van dit slib heeft ge loosd op de Westerschelde. Bij Bath ligt daarnaast 600 ton verontreinigd ontwaterd slib, dat na een alarmering op 28 april door Shell Chemie zelf, door het HWB apart is gehou den. In de gistingstanks zit nog eens elf miljoen liter ingedikt afvalwater dat vermoedelijk ook door de olie is aangetast. In het slib en de tanks zijn sporen van naftaleen aangetroffen. „Dat hoort niet in het afvalwater te zitten", aldus Van Giffen. Hoewel het onderzoek naar de herkomst van de vervuiling nog niet is afgerond, duidt het nafta leen erop dat Shell Chemie op Moerdijk waarschijnlijk de ver oorzaker is van de verontreini ging. Bij Shell werd op 23 april be gonnen met de vierjaarlijkse schoonmaak van de nafta-kra- ker. Enige dagen voordien werd de kraker stilgezet. Op 28 april ontdekten medewerkers van Shell Chemie 'een onregelmatig heid in het afvalwater', aldus bedrijfsvoorlichter R.J. Knop pers. Hij wil niet zeggen wat voor onregelmatigheid. Terstond werd het HWB gewaar schuwd dat 'er in Bath mogelijk iets op komst was dat niet in de awp thuis hoort'. De HWB-me- dewerkers bij Bath merkten op diezelfde dag vanwege 'een on passelijk makende stank' in de installatie dat er iets niet in de haak was met het afvalwater. De afvoer van het slib naar de drogerij van Heeren in Roosen daal werd daarop gestaakt. Be halve het HWB kwam in Bath ook een meetploeg van Shell in actie. De uitslagen van het on derzoek, de omvang en de mate van verontreiniging staan nog niet vast. „Mocht aangetoond worden dat wij de veroorzaker van de ver- ontreinging zijn, en dat is dan echt per ongeluk gebeurd, dan zal Shell zijn verantwoordelijk heid nemen". Shell studeert al op een oplossing voor de verwer king van het vervuilde slib. Van onze verslaggever Oostburg - Met hangen en wurgen stemde de gemeenteraad van Oostburg gisteravond tijdens de maandelijkse vergade ring in met de bouw van een tweede bedrijfswoning ten behoeve van tuincentrum Th. de Rijk aan de Nieuveltweg in Oostburg. het geluid van de rijksweg." Hoe hoog de grondprijs van die kavels moet gaan worden was onderwerp van discussie. Het college stelde 85 gulden per vier kante meter voor, maar het KOR liet verschillende varianten ho ren: 'vastleggen voor drie jaar'(Gemeentebelangen), 'vast leggen, maar met een jaarlijkse inflatiecorrectie'(CDA) en '95 gulden'(D'66). Van de Wijnckel stelde voor te beginnen met 85, maar dat be drag jaarlijks te evalueren. Het definitieve voorstel wordt bin nenkort aan de gemeenteraad voorgelegd. tuele fusie zorgvuldig te rege len." CDA-er H. Lippens sloot zich aan bij die mening. „Want ten slotte is de gemeenteraad maar een radertje in het geheel. De uiteindelijke beslissing ligt na tuurlijk bij de besturen van de scholen zelf." Het college van burgemeester en wethouders kreeg van alle raadsfracties het advies regeltjes op te stellen en aanvragen voor de bouw van een tweede woning bij bedrijven daaraan te toetsen. De Partij van de Arbeid was de enige fractie die bij monde van J. Wielakker verklaarde tegen de verlening van de toestemming te zijn. „Er zijn meerdere verzoeken in het verleden geweest om een tweede bedrijfswoning te mogen bouwen en die zijn afgewezen. We zijn niet overtuigd van de argumenten die bouw in dit ge val wel toe te staan." Ook WD en Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) hadden grote moeite met de aanvraag. WD- fractievoorzitter A. Rosendaal sprak van een gemeentelijk 'hap/ snap-beleid'. „Door het bij de een wel toe te staan en bij de ander niet stel je je naar de burger toe bestuurlijk niet sterk op. Dit moet in de toekomst anders aangepakt", vond Rosen daal. C. Bolijn-Hertzberger van D en T sloot zich daarbij aan. En ook fractievoorzitter H. Lippens (CDA) achtte het goed om voor waarden te stellen, bijvoorbeeld aan de plaats waar de woning komt te staan. „Er zit een groot verschil in of je het huis bouwt op een mooie locatie vijfhonderd of zeshonderd meter van het be drijf vandaan of tussen de be drijfsgebouwen in." Burgemeester J. Kruize wuifde de kritiek van de gemeente raadsleden weg. Hij benadrukte net als eerder in de commissie vergadering Planologie nog maar eens dat de gemeente in negen van de tien gevallen 'nee' zou verkopen aan aanvragers. Verder wees hij erop dat de specifieke situatie reden was voor het college om mee te wer ken aan het verzoek. „Je moet dit serieus per geval bekijken", verklaarde hij. „Kijken naar de soort van het bedrijf en de be drijfsvoering en afwegen of het verantwoord is." Oostburg - Pastor A. Willekens verzorgt dit weekeinde de paro- chiewaeht in West-Zeeuws- Vlaanderen. Hij is bereikbaar van zondag 16 mei 12.00 uur tot en met maandag 17 mei 20.00 uur onder telefoonnummer 01170-55237.

de Stem | 1993 | | pagina 17