Zeeland: genoeg aan 18 kanalen HEEFT U IETS jelikopterdienst vanuit Brugge maakt kans als Euregio-project Bonden roepen alle Zeeuwse ambtenaren op ter demonstratie 'De tafel staat gedekt voor de jonge snoeken' 6 Opvang ganzen in nieuw natuurgebied moet beter' Dag van de Muziek in Zeeuws-Vlaanderen eerlingen komen in oude lederdracht naar school it enquête kabelmaatschappij Zekatel blijkt grote behoefte aan Filmnet Overval op winkel Rijkswaterstaat wil Volkerak helder houden asino-bezoeker 11 Breda wint 'fim half miljoen waarvan u vindt, dat er oen kleine gerubriceerde dvertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 lezers en lezeressen pluizen week in week uil z0 Kleintjes' -rubrieken na. Dat zijn elke dag vele 0 tienduizenden Kleintjes-lezers. de stem zeeland VRIJDAG 14 MEI 1993 DEEL C „onze verslaggever jddelburg - Het ziet er naar uit t medisch helikoptervervoer tuit Brugge in Zeeland een goede „smaakt als Euregio-project. De te voorbereidingsgroepen hebben financiering bijna rond. .oorbereidingsgroepen zijn vorig ingesteld door de provincie, naar aanleiding van een verzoek van de CPA (Centrale Post Ambulancevervoer) Zee land om de inzet van de Brugse heli kopter te bevorderen. Ze moesten de mogelijkheden onderzoeken om het me disch helikoptervervoer als project in te dienen bij Euregio Scheldemond. Al gauw bleek dat het zinvol was om het project uit te breiden tot het totaal van grensoverschrijdend vervoer van kritisch zieken en gewonden. Dat zou een grote verbetering zijn voor Zeeland. Er vindt nu ook al regelmatig zieken- vervoer plaats naar Oost- en West- Vlaanderen, maar dan met ambulances. Een andere conclusie/die de voorberei dingsgroepen in hun projectplan trek ken, is dat als het project doorgaat, éen beter netwerk en betere communicatie zou kunnen ontstaan. Daarnaast zien ze een mogelijkheid om zogenaamde MUG-teams in te zetten, bestaande uit medisch specialisten die ervaring heb ben met 'werken langs de weg'. Boven dien zou de helikopterdienst kunnen worden ingezet bij grootschalige onge vallen en rampen. De stuurgroep Euregio Scheldemond heeft het project inmiddels op de urgen- tielijst gezet. De helft van de 726.000 gulden die voor het project nodig is, komt van de EG. De beide provincies Vlaanderen betalen elk 60.000 gulden en van Zeeland wordt een zelfde bedrag gevraagd. Er blijft dan nog een gat over van 180.000. Daarover zijn nog onder handelingen gaande met sponsors. Een daarvan is de ANWB. Die is bezig met het opzetten van #en helikopternet werk in Nederland en heeft te kennen gegeven aan het project te willen mee betalen. Onderzocht wordt nog of ook de ministeries van WVC en binnenland se zaken willen meefinancieren. Van onze verslaggever Van onze verslaggever Goes - Landinrichtingscommissies moeten hun medewer king aan de aanleg van nieuwe natuurgebieden weigeren als daar de plaatsen voor ganzenopvang niet goed zijn geregeld. Die stelling betrekt het hoofdbestuur van de boerenorganisatie ZLM. De ganzenopvangplaatsen zijn stukken met jong, mals gras, die er de ganzen van moet weerhouden hun kostje op het nabijgele gen boerenland te zoeken. In de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden is wel nadrukkelijk afgesproken dat er in toekomstige natuurgebieden stukken grasland worden inge zaaid, maar in de praktijk zal daar weinig van tercht komen, vreest de ZLM. In natuurgebieden zal te weinig jong voedselrijk gras beschik baar zijn, zodat de boeren overlast van ganzenvraat blijven ondervinden, aldus de ZLM. De landinrichtingscommissies die betrokken worden bij de aanleg van nieuwe gebieden, moeten zich wat dat betreft ook harder opstellen, aldus het hoofdbe stuur. Van onze verslaggever Middelburg - De vakorganisaties AbvaKabo, CFO en Novon roepen alle Zeeuwse ambtenaren op voor een grote protestma nifestatie op maandag 17 mei op de Dam in Middelburg. Middelburg - Het satelliet tijdperk mag dan aanbre ken, voor de meeste Zeeu wen hoeven honderd tv- kanalen niet. Uit de uit werking van een enquête van de kabelmaatschappij Zekatel onder haar abon nees, blijkt dat twee derde van de televisiekijkers vol doende heeft aan de huidi ge achttien kanalen en geen uitbreiding wenst. Over het onderzoek, een imago- onderzoek, is eerder dit jaar ge publiceerd. De gegevens en aan bevelingen die gisteren werden gepresenteerd, betreffen een analyse door Zekatel zelf van dat onderzoek. Zo gaat Zekatel de mogelijkhe den voor sociale alarmering, via de kabel onderzoeken. Te den ken valt aan bejaardenalarm, brand- en inbraakalarm. Uit de enquête bleek al eerder de be hoefte hieraan. Een ander punt dat uit het on derzoek is gekomen is dat er in heel Zeeland grote behoefte be staat aan Filmnet. Zekatel gaat nu aan de deelnemende gemeen ten vragen die zender op te ne men in het pakket. Minst aantrekkelijk De bonden willen een grote de monstratie tegen het verloop van de onderhandelingen over het arbeidsvoorwaardenpakket 1993. Dat is zeer teleurstellend, vinden de bonden. Het gaat om personeel bij gemeenten, water schappen en provincie. Guus van Huygevoort, de bonds- secretaris van de AbvaKabo, zal namens de gezamenlijke bonden een toespraak houden. De mani festatie begint om 12.30 uur. Volgens een woordvoerster van de AbvaKabo in Bergen op Zoom verwachten de bonden een goede opkomst. „We merken dat de bereidheid om actie te voeren toeneemt. Aanvankelijk keken veel ambtenaren de kat uit de boom maar er is nu toch wel sprake van een kettingreactie". Over aantal wil de bond niet spreken. „We hopen natuurlijk meer dan honderd. Maar het is moeilijk om een inschatting te maken". De actiebereidheid on der het personeel van de provin cie in Middelburg is volgens haar het grootst. Al is het alleen maar omdat zij op loopafstand van de Dam werken. Hoe groot de deelname vanuit Zeeuws- Vlaanderen zal zijn is volgens de woordvoerster van de bond niet te zeggen. Naast de oproep aan de leden deden de bonden gisteren ook een brief uit naar de provincie-, gemeente- en waterschapsbestu ren met het verzoek de ambtena ren in de gelegenheid te stellen actie te voeren. Naast de bijeen komst in Middelburg is er van daag van 9.00 tot 10.00 uur een werkonderbreking bij de ge meente Vlissingen. 'The Discovery Channel' dat nu al in Zeeuws-Vlaanderen is te ontvangen, wordt als het aan Zekatel ligt ook verspreid in heel Zeeland, ook dat is een conclusie die uit het onderzoek is getrok ken. En ten minste één Frans kanaal kan van de kabel af, want de meeste abonnees vinden de Franse zender het minst aan trekkelijk. Er wordt bijna nooit naar gekeken. De luisterdicht heid van de Franse radiostations is eveneens miniem. Voor de schriftelijke enquête zijn 997 abonnees aangeschre ven, 677 abonnees hebben het formulier ingevuld terugge stuurd. Zekatel vindt dat aantal representatief voor Zeeland. Ook werd een enquête gehouden onder 354 niet-abonnees. De voornaamste conclusies die daaruit te trekken zijn, zijn dat Zekatel haar markt alleen kan vergroten door de bezitters van een eigen tv-antenne of gebrui kers van een gemeenschappelijke antenne (36 procent van de on dervraagden) tot een abonnment over te halen, en dat het weinig zin heeft de relatief grote groep Zeeuwen die geen tv hebben over de streep te trekken. Hier onder bevinden zich namelijk vooral orthodoxe christenen die tegen tv-kijken zijn. Goed imago De rest van de Zeeuwen is tevre den met Zekatel, het imago van het bedrijf onder de abonnees is goed, zo luidt een andere conclu sie. Het informatiekanaal van Zekatel zelf dient gereserveerd te worden voor eventuele lokale of regionale zendgemachtigden, en waar hiervan geen gebruik wordt gemaakt kan het zogehe ten mozaïekbeeld (blokjes van alle zenders in één groot beeld) worden doorgegeven, of een ka belkrant. De radio-liefhebbers kunnen de ontvangst van Hit Radio en Ra dio Noordzee tegemoet zien, al thans indien de gemeenten het voorstel van Zekatel wat dit aangaat honoreren. Van onze verslaggever Oud Gastel - Bij een nachtelijke overval op een winkel in Oud Gastel is voor duizenden guldens kleding gestolen. De daders kon den ontkomen. De overval vond in de nacht van woensdag op donderdag plaats. De deur van.de winkel werd aan flarden gereden, waardoor drie mannen enkele malen in en uit konden lopen met armen vol kleding. Van onze verslaggever Emile Calon Dintelse Gorzen - Voorzichtig maken de biologen Wim de Vos en Loes de Jong de zakken met jonge snoeken open. Ze staan dicht tegen het riet in een van de vele beekjes in de Dintelse Gorzen, een natuurgebied nabij Dintelmond in het Volkerak. Het lijkt wel of de jonge snoekjes, tussen de twee en drie centimeter groot, even moeten wennen aan het andere water, de andere temperatuur. Maar dan schieten ze weg, uit het zicht. Velen zullen nooit een echte gro te snoek worden. „Maar dat geeft niet", zegt Loes. „Als een paar het maar halen." Hoeveel? - Ze haalt haar schouders op. „Wie weet, misschien tien, mis schien meer?". Haar collega is optimistischer en hoopt toch op zijn tien procent. „Dus dui zend?". „Ja." In opdracht van de Directie Zee land van Rijkswaterstaat werden gisteren 10.000 snoekjes uitgezet in het paaigebied in de Dintelse Gorzen. Die snoeken moeten er voor zorgen dat het Volkerak/ Zoommeer helder blijft. Zonder snoeken verandert dat water over enige tijd in een ondoor zichtig en troebel water. Volkerak en Zoommeer worden namelijk gevoed met water met een te hoog fosfaatgehalte, onder andere veroorzaakt door de mest en industrie. Daardoor treedt er een overmatige algengroei op. Voorlopig wordt de algengroei nog in de hand gehouden door watervlooien. Maar de natuurlij ke vijand van de watervlooien, de brasem en de voorn, dreigen de strijd te winnen. Om die re den zijn de snoeken uitgezet. Die roofvissen zijn dol op brasem en voorn. Na de bouw van de Philips- en Oesterdam in 1987 zag Rijkswa terstaat aankomen dat de water- vlooi geen stand zou hóuden. Om die reden is in 1991 het vijftien hectare grote paaigebied aange legd. Een natuurgebied met al lerlei kreekjes, waar riet en en biezen groeien. Jonge snoeken hebben zo'n gebied nodig. Ze verschuilen zich tussen het riet en de andere waterplanten en wachten daar op hun prooi. Met gaas en lange stokken is het gebied afgeschermd tegen gan zen. „Zeker in de winter, als de ganzen hier massaal komen, moeten we voorkomen dat die beesten alles opeten", legt Loes de Jong uit. „Zonder riet geen snoeken. Zonder snoeken straks geen watervlooien." Haar colle ga stopt even met het uitzetten als hij tussen wat planten een nest van een meerkoet ontdekt. Even kijkt hij in het nest, ziet een jonge meerkoet, en loopt rustig maar snel weg. „Het is te koud, zonder zijn ouders over leeft het diertje het niet." De zes tot acht weken oude snoekjes treffen volgens Wim de Vos een gedekte tafel aan. „Ze zijn nu al oud genoeg om jonge brasem te eten. Een snoek kan een prooi met 3/4 van zijn lengte aan Een stevige eter dus. Vol gens hem zit er meer dan genoeg jonge brasem in de kreekjes in de Dintelse Gorzen. Het is de bedoeling dat na verloop van tijd er zo'n tweehonderd hectare paaigebied ontstaat. Dat moet voldoende zijn om een biologisch evenwicht te krijgen. Rijkswaterstaat heeft ook nog andere plannen. Het wil het wa terpeil laten variëren. Er moet in de toekomst een verschil van zo'n dertig centimeter ontstaan tussen zomer- en winterpeil. „Dat bevordert de groei van riet en wilgen", weet De Vos. Als de biologen met hun zakken met jonge snoekjes het natuurge bied betreden klinkt al snel een bijna juichende roep. „Moet je eens kijken, een grote karper". Ze wijzen voor zich uit en inder daad, een grote vis schiet weg. Toon van Overveld, voorzitter van de hengelsportvereniging Deltafederatie, kijkt of hij direct zijn hengel uit wil gooien. „Inderdaad", zegt hij. „Mijn hart gaat sneller kloppen als ik zoiets zie." In de toekomst krijgt zijn organisatie de visrechten over het gebied. Hij is blij met het uitzetten van de snoeken. Niet zozeer omdat hij dan straks de kans krijgt op snoeken te vissen. Meer omdat door deze maatregel het Zoommeer en Volkerak een ideaal viswater blijft. „Sportvis sers willen een goede waterkwa liteit." "onze correspondente S^1,-Ongeveer an- >n vL müi°en mensen vol- Nuziek lessen in Neder- lipn Zat«-dag is voor hen ,a„tr bijzondere dag, dan wordt de Dag van «eutfm gevierd' Ook in antai ,aanderen is er een tenten muzikale eve" het teelts-A n,u de Zeeuwse bander! üng Zeeuws" Kt '1S1 een fanfare of "hwtband er wordt gewoon lekker muziek gemaakt om zichzelf en anderen te plezie ren. In het muziekschoolgebouw in Hulst zijn er twee openbare repetities vanaf 10.00 uur met het muziekschoolorkest en het Slagwerkensemble. In het club gebouw aan de Walstraat in Axel houdt de Chr. Drumfanfa re Hosanna om 10.00 uur een openbare repetitie en 's mid dags verzorgt de groep een op treden tijdens de wekelijkse markt. In de winkel van Koster Dey aan de Weststraat in Axel zijn er in de namiddag demonstra ties op keyboard, orgel, piano en gitaar. In Terhole viert Fan fare Excelsior het 90 jarig be staan met een jubileumfestival in de tent bij het dorpshuis. Vanaf 14.30 uur treden ver schillende harmonieën en fan fares uit de regio op en in de avonduren is er een groots feesthal in de tent. In Terneuzen maakt Showkorps Irene tussen 14.00 en 15.00 uur een rondgang door de Zuidpol- derwijk. De groep promoot zichzelf tussen 10.00 en 16.00 uur in het winkelcentrum al daar. De Brassband Geduld Overwint verzorgt in IJzendijke een con cert in het 'Theater' op het Marktplein vanaf 16.00 uur. De muzikanten brengen een acht tal werken waaronder de Ten nessee Dance en March for a festival. In Zaamslag ten slotte zorgen de Muziekvereniging de Volhardingen de gymnastiek vereniging Zaamslag een hele dag voor optredens. Ieder in de eigen discipline en natuurlijk is er ook een gezamenlijk optre den op het Dorpsplein. Op dit plein staat er van 10.00 tot 15.00 uur een aantal kraampjes met promotiemateriaal en kun nen belangstellenden spelletjes spelen en van een drankje ge nieten. De optredens zijn gratis toe gankelijk en bieden de muziek liefhebbers een bonte waaier van stijlen en voor enkele uur tjes ontspanning. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE eerlingen in kledij van ver voor de oorlog. De meester had er lie tijd geen kind aan. l onze verslaggever - De leerlingen van de christelijke basisschool 't "ipas in Hoek gingen gisteren in oude klederdracht naar mol. De school viert namelijk het honderdjarig bestaan en li derhalve terug in de tijd. ook zo veel mogelijk les «de stijl gegeven. „We maak- lebruik van oude leermidde- Zoals een aardrijkskunde- uit 1920 met oude kaarten Zeeland", legde directeur J. an °cze verslaggever - Een bezoeker aan il casino in Breda heeft Wsdagavond 560.000 "den gewonnen met de 'Senaamde mega-jackpot. e Wan, een inwoner uit Bosch, won zijn prijs een inzet van vijf gul- Prtjs van 560.000 gulden a °P een na hoogste die 'Bredase casino in zijn iang bestaan heeft uitge- eerd. Een paar jaar gele- Won een bezoeker uit Tg in het Bredase casi- 600.000 gulden. "'Sens casino-directeur »an der Weerd blijft het aan het Bredase ca- onveranderd hoog. de Visser gisteren uit. Een aantal kinderen droeg au thentieke boerenpakjes van zo'n tachtig jaar geleden die nog door hun grootvaders waren gedra gen. „Maar dat waren er niet zo veel. Een commissie maakte een half jaar geleden patronen. Die werden aan de ouders gegeven die er vervolgens kleding van maakten". Het eeuwfeest wordt ook van daag en morgen gevierd. Van daag staan op het programma een Vlaamse kermis, een geza menlijk feestmaal en voorstellin gen van een poppentheater. Za terdag wordt om 14.00 uur een officiële herdenking gehouden. 't Kompas in Hoek gaat terug in de tijd bij viering honderdjarig bestaan Na deze bijeenkomst begint om 15.00 uur een reünie voor alle oud-leerlingen, collega's en be langstellenden. Tijdens de feest dagen is op school een tentoon stelling te zien over de geschie denis van de school. Er zijn onder andere tal van van oude leermiddelen te bewonderen. Er werd zo veel mogelijk les in oude stijl gegeven.

de Stem | 1993 | | pagina 13